Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Atacurile Din Liban
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Externa
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18
wasp
Domnilor, mie imi miroase a mare deranj. Rusia deja a scos nasul ca sa se exprime in favoarea Iranului si tare mi-e teama sa nu trimita un "bonus" prin Israel. Dar ceea ce ma ingrijoreaza cel mai tare e ca Franta nu scoate nici un cuvant. Iar baietii Hezbollah sunt din ce in ce mai suparati. Spre deosebire de Hamas, care se bubuie, dau cu pietre si gata, Hezbollah au antrenament de armata, iar in lupta de gherila, pun mari probleme.
mutulica
de ce sa scoata franta vreun cuvant? sa mai spuna iar vero prostie?
March
QUOTE (wasp @ 13 Jul 2006, 11:05 PM)
Domnilor, mie imi miroase a mare deranj. Rusia deja a scos nasul ca sa se exprime in favoarea Iranului ...

Da un link sa ma lamuresc cu aceasta afirmatie a ta !
Kyklos
Din cate stiu in Israel femeile fac doi armata iar barbatii trei anii , pana la urma Israelul e o tara militarista daca putem spune asa ...
America e gata sa intervina si nu cred ca va iesi bine ,oare USA pe care parte a baricadei e unsure.gif sau sunt in prea multe teatra de operare si pentru ei acest razboi e neimportant unsure.gif
abis
QUOTE (wasp @ 13 Jul 2006, 10:05 PM)
baietii Hezbollah sunt din ce in ce mai suparati

Daca represaliile israeliene ar lovi doar miscarea Hezbollah, nu ar fi nici o paguba. Din pacate insa cei care platesc sunt tot civilii. Pana cum se pare ca sunt cel putin 50 de civili libanezi ucisi, printre care (cum altfe!) si numerosi copii.

Tinta loviturilor israeliene pare sa fie mai degraba infrastructura civila a Libanului: poduri, autostrazi, aeroportul international, rezervoarele de combustibil...
wasp
63 de civili, dintre care 15 copii
abis
Informatiile mele sunt mai vechi...

Legata de atacurile din Liban este si actiunea din teritoriile palestiniene. BBC spune ca:

QUOTE
Statele Unite au blocat un prin veto un proiect de rezoluţie ONU care condamna incursiunea israeliană în Gaza, dar şi capturarea de către militanţii palestienieni a unui soldat israelian, luna trecută. Toţi ceilalţi 14 membri ai Consiliului de Securitate au votat în favoarea rezoluţiei.

Proiectul de rezoluţie, redactat de către Qatar, a fost rescris de mai multe ori pentru a condamna ambele părţi considerate responsabile de escaladarea violenţei în Fâşia Gaza.

Documentul critica operaţiunile armatei israeliene, acuzată că a ucis sau rănit zeci de civili. De asemenea, se referea în mod critic la acţiunile militanţilor palestinieni, care au răpit un soldat israelian sau au tras cu rachete asupra Israelului.

Proiectul de rezoluţie solicita eliberarea ostaticului şi încetarea imediată a atacurilor. De asemenea, solicita Israelului să retragă trupele din Gaza.

Însă Statele Unite, cel mai apropiat aliat al Israelului, au blocat rezoluţia prin veto
mutulica
libanezii daca nu ofereau suport ceolr din hezbolah aveau liniste la ora asta. i-a mincat in fund sa se joace de-a rapirea
ceea ce fac israelienii e sa distruga infrastructura, adica ... va pedepsim pe toti daca nu terminati cu prostiile

parerea mea e ca israelul a fost asmutit de americani, care abia asteapta ca arabii din zona sa intervina. asta le va da ocazia americanilor sa se duca acolo ca forta pacificatoare, si ... sa intra la poceala cu iranul sau siria
Cla
...si din prietenoasa Romanie vor pleca avioanele...
John B
Parte a membrilor guvernului libanez fac parte din miscarea Hezbollah, indiferent de ce se spune la nivel oficial. Asa ca nu prea au de ales acolo, in plus ca Siria si Iranul sustin cu serioase fonduri activitatea militara a Hezbollah-ului, aici incluzand si fonduri catre guvernul libanez ca sa taca si sa nu se bage.
wasp
Iar Rusia sustine Iranul, implicit si Siria... Concluziile vin in rafale.... Si March, nu dau link-uri din ziare sau de pe cnn-uri, bbc-uri, aptn-uri, afp-uri and so on.... pune mana si citeste de pe toate site-urile posibile, inclusiv al Kremlinului. Si vezi cam ce a obtinut Putin referitor la activitati teroriste. Scuze ca nu te ajut cu respectivele cautari, dar ar trebui sa-ti fac sinteze, ceea ce ma plictiseste de moarte.
March
Wasp ,
Batii campii ( ca sa nu spun mai mult !) cand faci asemenea afirmatii : "Rusia deja a scos nasul ca sa se exprime in favoarea Iranului ... "
Da' ce sa-i faci cand esti iubitoare de hizballah.... iti faci sintezele corespunzator ! tongue.gif


Iar pentru cei care nu stiu , iata ultima luare de pozitie a Rusiei privind conflictul actual :

Russian President Vladimir Putin called on all sides to stand down. "All the sides that are involved in the conflict must immediately cease military action," he said before a G-8 summit this weekend in St. Petersburg

O pozitie mai moderata fata de cea a lu' musiu Chirac !
Cucu Mucu
Io cred ca 'meriganii si-au bagat nasul iar in placinta israeliano-libaneza - primo, ceea ce a spus mutulica, si secondo- mai vand si ei ceva armament, ca sunt la ananghie cu iconomia. Cat despre rusi, ei fac ceea ce fac de atat amar de vreme - vand kalasnikoave celeilalte parti beligerante. Bun gheseft, castiga toata lumea, mai putin prostii aia de isi dau cu boambe la cap, si ma rog, prostii care cheltuie apoi 600 milioane dolari pe misiuni umanitare de sustinere a pacii a.k.a. romanii.
Kyklos
Daca e vorba de arme balistice cum spune cei de le tembelizor ohmy.gif arme balistice detinute de Liban intra si pacifista USA in razboi de partea Iranul ....
Cucu Mucu
QUOTE (Colimator @ 15 Jul 2006, 12:32 PM)
Daca e vorba de arme balistice cum spune cei de le tembelizor ohmy.gif arme balistice detinute de Liban intra si pacifista USA in razboi de partea Iranul ....


Vezi ca i-ai numarat gresit, sunt mai putini de cincizeci si se foloseste forma spun in cazul asta. wink.gif
Kyklos
La Realitatea un analist a aruncat aceasta chiftea mari`
March
De la REUTERS , acum 2 ore :

ST PETERSBURG, Russia (Reuters) - The United States and Russia announced on Saturday a plan to prevent the spread of nuclear weapons by setting up international enrichment centres as their leaders sought to give a boost to a big-power summit.

(...) The two leaders, striving to show a united front in tackling global problems after a sudden fall-off in U.S.-Russian relations, also blamed the upsurge in Middle East violence squarely on Lebanon-based Hizbollah guerrillas
alfa
QUOTE (abis @ 14 Jul 2006, 02:52 PM)
QUOTE (wasp @ 13 Jul 2006, 10:05 PM)
baietii Hezbollah sunt din ce in ce mai suparati

Daca represaliile israeliene ar lovi doar miscarea Hezbollah, nu ar fi nici o paguba. Din pacate insa cei care platesc sunt tot civilii. Pana cum se pare ca sunt cel putin 50 de civili libanezi ucisi, printre care (cum altfe!) si numerosi copii.

Tinta loviturilor israeliene pare sa fie mai degraba infrastructura civila a Libanului: poduri, autostrazi, aeroportul international, rezervoarele de combustibil...

In acest moment Israelul este un stat agresor si trebuie tratat corespunzator de comunitatea internationala iar eforturile Iranului de a fabrica bombita nucleara sunt de inteles. devil.gif
Kyklos
Din cate observ Hezbollah a inceput sa i-a atitudine...si a atacat o serie de obiective strategice devil.gif
alfa
Hezbollahul riposteaza. Libanul este statul agresat. Daca-ti toarna cineva bombe in cap nu te apuci sa-i canti din fluier.
Kyklos
Eu cred ca altul e motivul ...Hamas si Hezbollah e un pretext pentru a distruge LIBANUL ...
alfa
Televizunea nationala de rahat prezinta tendentios conflictul insistand culmea pe atacurile Hezbollahului, oferind nealterat punctul de vedere al unui oficial israelian si comentand ofensator pozitia antiisraeliana fireasca in cazul de fata. De ce oare ? cool.gif
Impotenta comunitatii internationale legitimeaza inarmarea Iranului. devil.gif
March
Uita-te la Al-Jazeera daca nu-ti place TVR ! Si stai calm si analizeaza cu mintea si nu cu inima ! Provocarea aia a Hizbollahului a fost planificata indelung ( de patronii lor, desigur) si e cu bataie lunga . Ce crezi ,cei ce sunt in spatele Hizballahului nu contau pe reactia Israelului ?!
Cla
Hisbollah provoaca > Israelul raspunde > Siria se baga > americanul vine sa sparga "the axis of evil"...
Nu m-as mira sa fie iarasi o porcarie made by CIA, sau si mai rau, insusi Mossad ohyeah.gif
Cred ca e cazul sa scape si Israelul de bombele lor invechite, sa intinda din nou mana la nemti cu gestul "Nu uitati ce ne-ati facut atuncea, maaaa...", neamtul iarasi plateste ceva din care Israel face comanda la armament nou in USA.
Ca de-obicei.
Si rusul ridica degetul si il coboara imediat dup-aia ca sa semneze niste livrari de rachete si Kalashnikov la cine are nevoie, numa' de partea ailalta.
La fel ca de-obicei.

Always look on the bright side of life... whistling.gif

Si "nimeni" nu-i de vina, "alalalt a inceput"... ca la gradinita.
Numai ca la gradinita nu mor oameni, nici macar soldati, darmite civili care doar vor sa traiasca in liniste si pace... sad.gif
Bolt
Atat timp cat Libanul a tolerat pe teritoriul sau asemenea grupari, trebuie sa-si asume consecintele. De ce nu ataca israelienii orasele crestine din nord ? Simplu. Acolo populatia nu-i solidara cu Nasrallah asa cum e cea siita din sud. Au semanat vant, sa culeaga furtuna. Sa nu-mi spuna mie guvernul libanez cu al sau serviciu secret ca nu stia ce urmeaza a se petrece la granita cu Israelul. Sunt culpabili. Daca Romania ar tolera pe teritoriul ei teroristi ce bombardeaza localitati ucrainiene iar vecinii riposteaza, a cui e vina ? A gazdelor lichelelor.
alfa
Nici AL-Jazeera, nici TVR. cool.gif Prefer o televiziune impartiala. Reactia Israelului este a unui stat agresor si terorist. SUA impiedica in Consiliul de Securitate incetarea conflictului manjindu-se din nou cu sangele atator civili nevinovati. A fost anuntata de curand moartea altor civili, unii cu dubla cetatenie, canadiana si libaneza, intr-un raid aerian.
alfa
QUOTE (Bolt @ 16 Jul 2006, 08:38 PM)
Atat timp cat Libanul a tolerat pe teritoriul sau asemenea grupari, trebuie sa-si asume consecintele. De ce nu ataca israelienii orasele crestine din nord ? Simplu. Acolo populatia nu-i solidara cu Nasrallah asa cum e cea siita din sud. Au semanat vant, sa culeaga furtuna. Sa nu-mi spuna mie guvernul libanez cu al sau serviciu secret ca nu stia ce urmeaza a se petrece la granita cu Israelul. Sunt culpabili. Daca Romania ar tolera pe teritoriul ei teroristi ce bombardeaza localitati ucrainiene iar vecinii riposteaza, a cui e vina ? A gazdelor lichelelor.




Evreii nu sunt maicute in lupta cu balaurul arab. Cum dreaq gruparile arabe sunt considerate teroriste iar evreii care au casapit de cinci ori mai multi civili nu? blink.gif Ori sunt toti teroristi, ori nu e nimeni.
Bolt
Alfa :
QUOTE
Reactia Israelului este a unui stat agresor si terorist.

Si pt. a nu fi calificat astfel ar trebui sa zambeasca cu cordialitate la atacurile Hezbollah, nu ? Interesant rationament.
QUOTE
manjindu-se din nou cu sangele atator civili nevinovati.

Civili care tolereaza, sustin si incurajeaza astfel de acte ale Hezbollah.
QUOTE
A fost anuntata de curand moartea altor civili, unii cu dubla cetatenie, canadiana si libaneza, intr-un raid aerian.

Mohamed Ata, ala de a intrat in WTC, avea cetatenie germana.
QUOTE
Evreii nu sunt maicute in lupta cu balaurul arab.

Cine se apara n-o sa se apere in veci ca o maicuta. Caracterul cu care reactionezi iti este impus de cealalta parte beligeranta.
QUOTE
Cum dreaq gruparile arabe sunt considerate teroriste iar evreii care au casapit de cinci ori mai multi civili nu?

Civili simpatizanti cu Hezbollah.
alfa
QUOTE (Bolt @ 16 Jul 2006, 08:59 PM)
Alfa :
QUOTE
Reactia Israelului este a unui stat agresor si terorist.

Si pt. a nu fi calificat astfel ar trebui sa zambeasca cu cordialitate la atacurile Hezbollah, nu ? Interesant rationament.



Israelul n-a zambit niciodata cu cordialitate, a omorat de zece ori mai multi nevinovati decat adversarul fiind "spalat" de fiecare data de mass-media, d-aia iti apare mai curat. cool.gif

QUOTE
manjindu-se din nou cu sangele atator civili nevinovati.
Civili care tolereaza, sustin si incurajeaza astfel de acte ale Hezbollah.


Daca intr-un conflict ucizi tot poporul statului cu care lupti, pe motiv ca-si sustine conducatorii care l-au declansat n-am prea multe comentarii de facut... Asta-i terorism, genocid, orice altceva nicicum razboi. Daca te loveste un bolovan in cap te poti duce sa omori intreaga familie a agresorului doar daca ramai cu sechele grave. Copiii ucisi erau tot sustinatori Hezbollah ? laugh.gif Sa bage frate o atomica....

QUOTE
QUOTE
A fost anuntata de curand moartea altor civili, unii cu dubla cetatenie, canadiana si libaneza, intr-un raid aerian.

Mohamed Ata, ala de a intrat in WTC, avea cetatenie german


Care-i legatura ?

QUOTE
QUOTE
Evreii nu sunt maicute in lupta cu balaurul arab.

Cine se apara n-o sa se apere in veci ca o maicuta. Caracterul cu care reactionezi iti este impus de cealalta parte beligeranta.


Evreii nu se apara, ocupa. Asta au facut de la inceputul revenirii in Orientul Mijlociu.



QUOTE
QUOTE
Cum dreaq gruparile arabe sunt considerate teroriste iar evreii care au casapit de cinci ori mai multi civili nu?

Civili simpatizanti cu Hezbollah.


Si civilii israelieni sunt "simpatizantii" armatei israeliene, deci cei care s-arunca in aer prin autobuze si cafenele nu sunt teroristi. Cum spuneam ori toti, ori nimeni. cool.gif
Bolt
Alfa :
QUOTE
Israelul n-a zambit niciodata cu cordialitate, a omorat de zece ori mai multi nevinovati decat adversarul fiind "spalat" de fiecare data de mass-media, d-aia iti apare mai curat.

Tu pui problema in termeni cantitativi cand de fapt subiectul e cu totul altul. Intrebarea e simpla : daca un vecin te loveste in fata, reactia ta ar trebui sa fie una de indiferenta fata de gestul sau ? De ce eviti contextul conform caruia israelienii au fost cei agresati primii ? Iar aia au fost tot civili.
QUOTE
Daca intr-un conflict ucizi tot poporul statului cu care lupti,

Maximizezi lucrurile fara un suport real. Nu e vorba nici o clipa de asa ceva.
QUOTE
pe motiv ca-si sustine conducatorii care l-au declansat n-am prea multe comentarii de facut.

Inteleg ca pt. tine un popor care promoveaza si sustine terorismul, nu e culpabil. Halal gandire.
QUOTE
Daca te loveste in cap un bolovan in cap te poti duce sa omori intreaga familie a agresorului doar daca ramai cu sechele grave.

Nu. Il omori pe cel care a aruncat bolovanul, pe cel care i-a dat idea aruncatorului, pe cel care i-a dat bolovanul, inclusiv pe cel care a stat la panda. Tu de complicitate n-ai auzit ?
QUOTE
Copiii ucisi erau tot sustinatori Hezbollah ?

Parintii lor nu si-au asumat riscul pt. asta ? Umbli cu doua masuri. Copii israelieni ucisi la initiativa hezbollah, nu erau copii ? Daca eu imi cresc odrasla intr-un climat periculos, sunt direct responsabil.
QUOTE
Sa bage frate o atomica.

Mai bine si-ar baga Hezbollahul mintile in cap. Dar daca n-au cap, e firesc sa dea cu mintile-n vecini. Atunci sa suporte consecintele.
QUOTE
Care-i legatura ?

Care-i legatura intre razboiul de acolo si dubla cetatenie a unor victime la care te-ai referit tu initial ?
QUOTE
Evreii nu se apara, ocupa.

Lasa digresiunile.
QUOTE
Asta au facut de la inceputul revenirii in Orientul Mijlociu.

S-au intors acasa. Ca nu le place musulmanilor civilizatia adusa de ei, e partea 2. Eu unul m-as simti mai confortabil in Israel decat in Siria sau Iran.
QUOTE
Si civilii israelieni sunt "simpatizantii" armatei israeliene

Care o apara de nebunii din nord. Nu israelienii i-au bombardat primii.
QUOTE
deci cei care s-arunca in aer prin autobuze si cafenele nu sunt teroristi.

Sunt cele mai mari exemple de lasitate, incapacitate si teroare.
QUOTE
Cum spuneam ori toti, ori nimeni.

Eh, uite ca altii au discernamant, principii, reguli. De cand normezi tu viata altora cu atata tupeu ?
Cla
QUOTE (Bolt @ 16 Jul 2006, 08:41 PM)
Intrebarea e simpla : daca un vecin te loveste in fata, reactia ta ar trebui sa fie una de indiferenta fata de gestul sau ? De ce eviti contextul conform caruia israelienii au fost cei agresati primii ? Iar aia au fost tot civili.

QUOTE
Daca te loveste in cap un bolovan in cap te poti duce sa omori intreaga familie a agresorului doar daca ramai cu sechele grave.

Nu. Il omori pe cel care a aruncat bolovanul, pe cel care i-a dat idea aruncatorului, pe cel care i-a dat bolovanul, inclusiv pe cel care a stat la panda.

clapping.gif Bravo Bolt, cum stam cu crestinismul? cu cica "sa nu omori", cu "celalalt obraz"...? yeahrite.gif
Bolt
QUOTE
Bravo Bolt, cum stam cu crestinismul?

Intocmai si la timp. Ai o parere deformata despre crestinism. Aceasta religie nu-i creuzetul suicidului.
QUOTE
cu cica "sa nu omori", cu "celalalt obraz"...?

Sa nu omori nejustificat. Biblia e pt. baieti destepti. Obrazul se intoarce circumstantial.
alfa
Bolt

QUOTE
Tu pui problema in termeni cantitativi cand de fapt subiectul e cu totul altul. Intrebarea e simpla : daca un vecin te loveste in fata, reactia ta ar trebui sa fie una de indiferenta fata de gestul sau ? De ce eviti contextul conform caruia israelienii au fost cei agresati primii ? Iar aia au fost tot civili.


Daca un vecin imi da un bobarnac nu-i dau foc la casa. Cand vei intelege printre altele si conceptul de reactie disproportionata, putem sta de vorba...

QUOTE
Maximizezi lucrurile fara un suport real. Nu e vorba nici o clipa de asa ceva.


Urmez rationamentele tale. "Daca un popor isi sustine conducatorii trebuie distrus."

QUOTE
Inteleg ca pt. tine un popor care promoveaza si sustine terorismul, nu e culpabil. Halal gandire.


Inseamna ca poporul evreu e culpabil.

QUOTE
Nu. Il omori pe cel care a aruncat bolovanul, pe cel care i-a dat idea aruncatorului, pe cel care i-a dat bolovanul, inclusiv pe cel care a stat la panda. Tu de complicitate n-ai auzit ?


Auzi eu ceva despre complicitate numai ca a trebuit sa coboare cineva in putul gandirii sa ma nauceasca cu complicitatea simpatizantului. biggrin.gif

QUOTE
Parintii lor nu si-au asumat riscul pt. asta ? Umbli cu doua masuri. Copii israelieni ucisi la initiativa hezbollah, nu erau copii ? Daca eu imi cresc odrasla intr-un climat periculos, sunt direct responsabil.


Am spus ca ori sunt toti teroristi , ori nu e nimeni. Omori si copiii unui parinte ucigas ?

QUOTE
Care-i legatura intre razboiul de acolo si dubla cetatenie a unor victime la care te-ai referit tu initial ?


Ce sa-ti fac daca nici atata lucru nu pricepi ? Indivizi cu dubla cetatenie au fost ucisi. Era o stire.

QUOTE
Lasa digresiunile.


E greu cu ideile astea...Daca asta e digresiune, ai probleme grave de intelegere.

QUOTE
S-au intors acasa. Ca nu le place musulmanilor civilizatia adusa de ei, e partea 2. Eu unul m-as simti mai confortabil in Israel decat in Siria sau Iran.


Dupa doua mii de ani? laugh.gif Ce ar fi sa revendice si pieile rosii Philadelphia ? Putin imi pasa unde te-ai simti confortabil, ma lasa rece gusturile tale.

QUOTE
Sunt cele mai mari exemple de lasitate, incapacitate si teroare.


Asa cum bombardamentele israeliene sunt rodul cruzimii nemernice si indiferentei atroce fata de viata.

QUOTE
Eh, uite ca altii au discernamant, principii, reguli. De cand normezi tu viata altora cu atata tupeu ?


Fratelo, ma plictisesti. Devii agresiv, jignesti, insiri platitudini si raspunsuri abracadabrante. Daca ai un mesaj interesant iti stau la dispozitie, altfel n-am chef sa pierd timpul.
March
Asa zisul guvern libanez este bataia de joc a acestei organizatii teroriste Hizballah ! Care practic ocupa 25 % din Liban , adica stat in stat si fac ce vor muschii lor acolo. Adica arunca continuu cu rachete iraniene sau siriene peste granita . Cand acolo era Armata Libanului de Sud a maiorului Hadad , era liniste !
Un singur individ i-ar pune cu botul pe labe pe destabilizatorii tarii, , Samir Geagea. Pe care inca il tin in puscarie unde l-au bagat sirienii. Si cacaciosul asta de guvern libanez ( cica antisirian) nu poate face nimic ca sa-l gratieze pentru ca nu vrea presedintele Emil Lahud, marioneta sirienilor !
Cla
QUOTE (Bolt @ 16 Jul 2006, 09:09 PM)
QUOTE
Bravo Bolt, cum stam cu crestinismul?

Intocmai si la timp. Ai o parere deformata despre crestinism. Aceasta religie nu-i creuzetul suicidului.
QUOTE
cu cica "sa nu omori", cu "celalalt obraz"...?

Sa nu omori nejustificat. Biblia e pt. baieti destepti. Obrazul se intoarce circumstantial.

Ai devenit, cel putin in crezul tau, incredibil.
carpatic
March, Geagea e liber de un an. Tu vorbesti de Geagea precum vorbea Eminescu despre durutzul nostru - "ce nu vii tu Tepes doamne..." smile.gif Vorbesti usor despre "destabilizatorii tarii" uitand ca Geagea a fost unul din campionii domeniului. In acel razboi, orice lider era la un moment dat, destabilizator si terorist. O incercare, din partea oricui, de a pune cu botul pe labe o alta parte a comunitatii libaneze, inseamna razboi civil, din nou.
Mulit si-ar pune speranta mai degraba in Aoun, alt erou razboinic renascut dupa retragerea siriana. Dupa intelegerea orchestrata de el din februarie, intre FPM si "Kizb" se credea ca se va ajunge la o intelegere politica ce va duce la dezarmarea Hizballah-ului.
O speranta la fel de aiuristica e opinia unora ca Libanul ar scapa de razboi daca s-ar rupe in 2, Hizballahul cu sudul si Bekaa, sa se ucida cu evreii cat or pofti, iar restul cu... ce ramane.
MIA
QUOTE (carpatic @ 17 Jul 2006, 08:20 AM)
Mulit si-ar pune speranta mai degraba in Aoun, alt erou razboinic renascut dupa retragerea siriana.

Aoun nu era/e seful militiilor crestine ? rolleyes.gif

Oricum - Libanul e la ora actuala practic un stat-fantoma, guvernul central nu prea are autoritate reala decit asupra a cam 40% din teritoriu si ( din cite zic unii ) poate conta pe loialitatea unui si mai mic procent din armata. sorry.gif
Probabil de-aia si Hezbolahul/Hamasul si Tzahalul si-au ales ca si loc pentru joaca lor singeroasa teritoriul cu pricina ( pacat de nevinovatii care-s pe zona cry.gif ). Ca daca e asa totusi la sirieni nu vad dindu-se pe israelieni. wink.gif
abis
QUOTE (Bolt @ 16 Jul 2006, 08:59 PM)
Civili simpatizanti cu Hezbollah.

Bombele ucid la gramada, nu te intreaba inainte cu cine simpatizezi. De unde stii cu cine simpatizau victimele?
Blakut
QUOTE
Civili simpatizanti cu Hezbollah.


intr-un asemenea conflict civilii sufera de ambele parti. Sa nu imi spuna mie cineva ca mosulica evreu caruia i-a cazut bomba pe magazin sau copilul palestinian caruia i-a cazut bomba in scoala aveau vreo vina (observati desigur si stereotipurile?). Avem o armata pe de-o parte si o militie pe cealalta parte. Sus undeva sunt interesele si jos undeva sunt victimile civile prinse la mijloc.

Atacurile israeliene (pornite ca represalii la rapirea militarilor israelieni) au si rolul de a mentine moralul ridicat al trupelor. Soldatii aia, care sunt singura aparare impotriva atacurilor, au nevoie de un moral ridicat. Am cunoscut un tip din Israel care imi povestea ca se duce in armata pentru un an sau doi si ca e obligatoriu. Si eu l-am intrebat daca nu e trist, daca vrea sa mearga. El mi-a spus ca normal ca merge, am fi morti cu totii fara armata.

Aici se observa si diferenta: la Israelieni o armata organizata apara o populatie civila separata, la Palestinieni avem grupuri de civili inarmati, neexistand o separare clara intre cei ce apara si cei ce sunt aparati.
alfa
Toti sunt teroristi. Pentru ca evreii si-au adus aminte ca frecau menta prin Ierusalim acum jde mii de ani, si-au tras stat in mijlocul arabilor, i-au marginalizat pe palestieni, vai mama lor, in fasii si enclave, pentru ca arabii nu iubesc miorita si daca le-ai luat casa si pamantul s-arunca cu tot cu tine in aer, a inceput o bulibasala in care israelienii, sustinuti masiv de impertinenta americana, de ce oare cool.gif , replica la actele de terorism arabe intr-un mod TERORIST, ucigand mai multi copii arabi sa mentina echilibrul demografic. . Atacurile unei armate supertehnologizate intr-un conflict asimetric sunt TERORISTE. Bombardamentele asupra Iugoslaviei, in conditiile in care albanezii erau la fel de vinovati ca sarbii, au fost TERORISTE. Asemenea cele din Irak. Actiunile care afecteaza grav civilii sunt TERORISTE. Exista si embargouri TERORISTE... cool.gif
Terorism inseamna conflict ASIMETRIC ( atacarea cuiva neinarmat sau mult mai slab inarmat decat tine ). Din pacate teroarea a fost anexata ca pretext de-o singura parte pentru ca-n lumea asta etichetele sunt puse de cei care au nesimtirea sa-ti ceara dezarmarea cata vreme ei sunt inarmati pana-n dinti pentru a-si putea mentine hegemonia prin TERORISM. Se dezarmeaza toti sau nu se dezarmeaza nimeni. Eviti ASIMETRIA. Altfel ONU e o marioneta in mana catorva mari puteri care cad la pace in jurul vreunui compromis. Cand interesele celui mai puternic o cer comunitatea internationala e calcata in picioare, cand e vorba sa condamni un stat care nu place yankeului totul merge uns. cool.gif Dreptul international echivaleaza cu legea celui mai puternic si noi urmarim stiri in care terorismul arab e prezentat cu lux de amanunte trei ore in timp ce atrocitatile evreilor sunt expediate in doua secunde ca sa aflam la sfarsit c-au murit doi evrei si o suta de arabi. cool.gif

P.S. Astept sosirea unor traci care au locuit meleagurile noastre acum 7000 de ani. Poate ne ingaduie si noua sa facem umbra pamantului intr-o rezervatie din Dobrogea. cool.gif
Blakut
QUOTE
Atacurile unei armate supertehnologizate intr-un conflict asimetric sunt TERORISTE. Bombardamentele asupra Iugoslaviei, in conditiile in care albanezii erau la fel de vinovati ca sarbii, au fost TERORISTE. Asemenea cele din Irak. Actiunile care afecteaza grav civilii sunt TERORISTE. Exista si embargouri TERORISTE...


QUOTE
Terorism inseamna conflict ASIMETRIC


Nu. Conflictul asimetric poate fi o consecinta... Ce spui tu acolo nu e terorism.

QUOTE
Se dezarmeaza toti sau nu se dezarmeaza nimeni.


Utopiile nu exista. Oricum, decat sa se inarmeze Iranul, prefer sa ramana inarmate marile puteri. Arma nucleara in mana unui dictator dintr-o tara mica e ca pocnitoarea in mana copilului.

Da eu nu inteleg o chestie, ai vrea ca armata care ataca sa analizeze intai adversarul care e mai slab si sa atace cu aceleasi arme, mai slabe, ca sa fie corect razboiul? Un razboi nu e niciodata corect, un razboi se castiga. Si castigatorii intotdeauna scriu istoria, peste 100 de ani o sa se invete la scoala de teroristii arabi sau de asupritorii evrei...

QUOTE
P.S. Astept sosirea unor traci care au locuit meleagurile noastre acum 7000 de ani. Poate ne ingaduie si noua sa facem umbra pamantului intr-o rezervatie din Dobrogea.


Say what? blink.gif hh.gif
alfa
QUOTE (Blakut @ 17 Jul 2006, 12:01 PM)
QUOTE
Atacurile unei armate supertehnologizate intr-un conflict asimetric sunt TERORISTE. Bombardamentele asupra Iugoslaviei, in conditiile in care albanezii erau la fel de vinovati ca sarbii, au fost TERORISTE. Asemenea cele din Irak. Actiunile care afecteaza grav civilii sunt TERORISTE. Exista si embargouri TERORISTE...


QUOTE
Terorism inseamna conflict ASIMETRIC


Nu. Conflictul asimetric poate fi o consecinta... Ce spui tu acolo nu e terorism.






Terorism vine de la teroare. smile.gif
Este consecinta faptului ca cineva este ( mult mai ) inarmat. Intre un individ cu un puscoci care ataca oameni neinarmati si altul cu tancul care ataca unul cu prastia nu e nicio diferenta.
...si mai este consecinta faptului ca doar unii au dreptul sa se inarmeze. smile.gif

QUOTE
QUOTE
Se dezarmeaza toti sau nu se dezarmeaza nimeni.


Utopiile nu exista. Oricum, decat sa se inarmeze Iranul, prefer sa ramana inarmate marile puteri. Arma nucleara in mana unui dictator dintr-o tara mica e ca pocnitoarea in mana copilului.

Da eu nu inteleg o chestie, ai vrea ca armata care ataca sa analizeze intai adversarul care e mai slab si sa atace cu aceleasi arme, mai slabe, ca sa fie corect razboiul? Un razboi nu e niciodata corect, un razboi se castiga. Si castigatorii intotdeauna scriu istoria, peste 100 de ani o sa se invete la scoala de teroristii arabi sau de asupritorii evrei...


Eu ce spun? Nu exista alb si negru. Exista manipulare. smile.gif Toti sunt teroristi.
Arma nucleara nu e niciodata pocnitoare biggrin.gif, e posibilitatea unui genocid. Detinerea intr-o democratie n-o legitmeaza.
March
QUOTE (MIA @ 17 Jul 2006, 11:10 AM)
QUOTE (carpatic @ 17 Jul 2006, 08:20 AM)
Mulit si-ar pune speranta mai degraba in Aoun, alt erou razboinic renascut dupa retragerea siriana.

Aoun nu era/e seful militiilor crestine ? rolleyes.gif

Oricum - Libanul e la ora actuala practic un stat-fantoma, guvernul central nu prea are autoritate reala decit asupra a cam 40% din teritoriu si ( din cite zic unii ) poate conta pe loialitatea unui si mai mic procent din armata. sorry.gif

A fost . Acum Michel Aoun e doar o umbra a "leului" de alta data. Cand era sprijint puternic de baasistii lui Sadam Husein ( !!) care erau la cutite cu baasistii lui Hafez .

Daca actiuna israelienilor mai dureaza , o sa vedeti pe crestinii libanezi scotand armele de sub pat . Si atunci sa vezi bataie acum cand numai e armata siriana acolo, care sa joace dublu !

Cat despre statul Liban, din pacate situatia asa e. sad.gif Guvernul central e o fantoma care se intruneste ca fiecare sa ia cunostinta de dezacordul celuilalt ! Iar presedintele crestin Emil Lahud e o marioneta a sirienilor !
March
QUOTE (alfa @ 17 Jul 2006, 12:52 PM)
Toti sunt teroristi.  Terorism inseamna conflict ASIMETRIC ....

Ti-am mai spus odata. Ca sa stii despre ce vorbesti pune mana si citeste mai intai cartea "Terorismul" scrisa de Jean Servier ( deci un francez, nu un american !) si aparuta la Institutul European in 2002.
alfa
QUOTE (March @ 17 Jul 2006, 01:08 PM)
QUOTE (alfa @ 17 Jul 2006, 12:52 PM)
Toti sunt teroristi.  Terorism inseamna conflict ASIMETRIC ....

Ti-am mai spus odata. Ca sa stii despre ce vorbesti pune mana si citeste mai intai cartea "Terorismul" scrisa de Jean Servier ( deci un francez, nu un american !) si aparuta la Institutul European in 2002.

Eram sigur ca se va supara March. laugh.gif Sunt multe fete ale terorii... biggrin.gif Dupa parerea mea un conflict asimetric inseamna terorism, definitiile si incadrarile altora pot fi limitate, mai ales cand vorbim despre etichete cu mare impact de imagine. Francezii? De curand Si rac anunta ca va face uz de bombite atomice daca interesele economice ale Frantei vor fi afectate in vreun fel. M-am lamurit si cu Franta...sad.gif. De ce n-ar fi incadrate la terorism bombardamentele in care mor mai multi civili decat militari, inclusiv copii, in fata carora adversarul nu se poate apara ? sad.gif E ca si cum ataci o persoana neinarmata. Nicio diferenta.
Nu vreti "terorism"? Voi ce faceti cand bombardati ? Statele carora nu le dati voie sa se inarmeze cum sa se apere, cum sa reactioneze? Sa fie le cheremul americanilor si israelienilor? Ca ce chestie? Cam asa s-ar pune intrebarile celor care fac "ce vrea muschii lor" dupa care sar ca arsi: terorism !

P.S. Voi citi ! tongue.gif
March
Nu te mai omora atat cu O.A. Mai vezi si de "baietii" lui Putin care le da la cap teroristilor din coasta lor. Si bine fac ! Cu fanaticii poti discuta numai cu... glontul !
March
QUOTE (alfa @ 17 Jul 2006, 01:20 PM)

Terorism vine de la teroare.

Fane Spoitoru' e un terorist ?!? unsure.gif tongue.gif
alfa
Nu ma omor, din pacate sunt ucisi alti oameni nevinovati. sad.gif
Asta-i buna. Ti-ai gasit exemplu, rusul. Mai rau decat americanul. De ce fanatici, e vorba despre un popor care doreste un stat independent ?
alfa
QUOTE (March @ 17 Jul 2006, 06:37 PM)
QUOTE (alfa @ 17 Jul 2006, 01:20 PM)

Terorism vine de la teroare.

Fane Spoitoru' e un terorist ?!? unsure.gif tongue.gif

Ismul se adauga cand ai un fenomen de anvergura. laugh.gif Fane Spoitoru e un infractor. tongue.gif
abis
QUOTE (March @ 17 Jul 2006, 06:34 PM)
Cu fanaticii poti discuta numai cu... glontul !

Problema e ca glontul ii ucide, in primul rand, pe cei nevinovati.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.