Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Atacurile Din Liban
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Externa
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18
SORIN
QUOTE (axel @ 31 Jul 2006, 05:12 AM)
QUOTE
Nu exact de ce, dar am impresia ca scenariul din Qana a fost altul decat cel Israelian!

Al draq Hezbolah, puse mana si pe avion de bombardament israelian wink.gif

O veche vorba zice: Cine sa culca cu pulbere in pat, risca sa nu se mai trezeasca dimineata!

Sorin.
abcd
"The truth is... let me say this clearly... we didn't even expect [this] response ... that [Israel] would exploit this operation for this big war against us," Mahmoud Komati, the deputy chief of the Hezbollah politburo, told the Associated Press.

Komati said Israel had planned its offensive in advance and was merely waiting for the right time to execute it.

He said that Hezbollah captured the Israeli soldiers from a military area, but Israelis had kidnapped Hezbollah leaders from their homes at night.

"They exploited this issue ... the kidnapping of the soldiers," he said. "The response is unjustified."
Komati said that Hezbollah had a diversified selection of weapons made in various countries, including the United States, France, China, and Russia

http://english.aljazeera.net/NR/exeres/3FB...1A47655E8B7.htm
axel
Aualeu, citezi din al jazeera biggrin.gif Te mananca de viu march si sorin. Cum iti permiti asa ceva? laugh.gif
March
Uite niste ziaristi care nu sunt niste naivi buni de dus de nas de "vitejii" hizbolahhi ! devil.gif Care trag si apoi se ascund miseleste in mijlocul civililor ! mad.gif

Photos that damn Hezbollah

Chris Link
July 30, 2006 12:00am

THIS is the picture that damns Hezbollah. It is one of several, smuggled from behind Lebanon's battle lines, showing that Hezbollah is waging war amid suburbia.
The images, obtained exclusively by the Sunday Herald Sun, show Hezbollah using high-density residential areas as launch pads for rockets and heavy-calibre weapons. Dressed in civilian clothing so they can quickly disappear, the militants carrying automatic assault rifles and ride in on trucks mounted with cannon
Superunknown
Mai sa fie, a patra armata si cel mai puternic serviciu secret din lume nu-s in stare sa-i gaseasca pe militantii Hezbollah, dar reuseste "performanta" asta un cetatzean din Melbourne care, vai!, "doreste sa ramina anonim". Si ca un facut, dupa fiecare masacru comis de aviatia israeliana, apare cite o "dovada" care arunca vina pe Hezbollah, la fix pentru a linisti constiintele zbuciumate ale fanilor macelului israelian.
March
Un cantec din 1983 al lui Bob Dylan :

The neighborhood bully

Well, the neighborhood bully, he's just one man,
His enemies say he's on their land.
They got him outnumbered about a million to one,
He got no place to escape to, no place to run.
He's the neighborhood bully.

The neighborhood bully just lives to survive,
He's criticized and condemned for being alive.
He's not supposed to fight back, he's supposed to have thick skin,
He's supposed to lay down and die when his door is kicked in.
He's the neighborhood bully.

The neighborhood bully been driven out of every land,
He's wandered the earth an exiled man.
Seen his family scattered, his people hounded and torn,
He's always on trial for just being born.
He's the neighborhood bully.

Well, he knocked out a lynch mob, he was criticized,
Old women condemned him, said he should apologize.
Then he destroyed a bomb factory, nobody was glad.
The bombs were meant for him.
He was supposed to feel bad.
He's the neighborhood bully.

Well, the chances are against it and the odds are slim
That he'll live by the rules that the world makes for him,
'Cause there's a noose at his neck and a gun at his back
And a license to kill him is given out to every maniac.
He's the neighborhood bully.

He got no allies to really speak of.
What he gets he must pay for, he don't get it out of love.
He buys obsolete weapons and he won't be denied
But no one sends flesh and blood to fight by his side.
He's the neighborhood bully.

Well, he's surrounded by pacifists who all want peace,
They pray for it nightly that the bloodshed must cease.
Now, they wouldn't hurt a fly.
To hurt one they would weep.
They lay and they wait for this bully to fall asleep.
He's the neighborhood bully.

Every empire that's enslaved him is gone,
Egypt and Rome, even the great Babylon.
He's made a garden of paradise in the desert sand,
In bed with nobody, under no one's command.
He's the neighborhood bully.

Now his holiest books have been trampled upon,
No contract he signed was worth what it was written on.
He took the crumbs of the world and he turned it into wealth,
Took sickness and disease and he turned it into health.
He's the neighborhood bully.

What's anybody indebted to him for?
Nothin', they say.
He just likes to cause war.
Pride and prejudice and superstition indeed,
They wait for this bully like a dog waits to feed.
He's the neighborhood bully.

What has he done to wear so many scars?
Does he change the course of rivers?
Does he pollute the moon and stars?
Neighborhood bully, standing on the hill,
Running out the clock, time standing still,
Neighborhood bully.
SORIN
Dedicat celor care inca n-au inteles ca Israelul e ultima baricada impotriva Jihad-ului:

Quotes by Parents and Children

Palestinian Authority spokesperson Hanan Ashrawi rebuked NBC journalists when they challenged that Palestinians are teaching their children to become murderers, stating that only monsters would do such things. Despite real resistance among some Palestinians to seeing their children participate in the violence, the PA is achieving increasing success in inciting hate within its people.

“I’m prepared to sacrifice my six children,” said Mahmoud Sumara’s mother, Halima. “I’m serious. I don’t mind if I lose them if that brings back al-Aqsa...” (NBC News)

“We meet everyday and decide. We just want to get Israeli’s. I want to kill them.” (15-year-old Mahmoud Sumara on NBC News)

“I pray that G-d will choose them (to be martyrs)” (says a father of a 13-year-old to journalist Chris Hedges of the NY Times, Oct. 29, 2000)

“I am happy that he [her 13-year-old son] has been martyred. I will sacrifice all my sons and daughters (12 in all) to Al-Aqsa and Jerusalem.” (a mother to Sam Kiley of the London Times)

“If I had 20 children I would send them all down (to fight), I wouldn’t spare any of them. We’re not scared of death.” (Taman Sabeh, a 50-year-old woman in Nablus, as quoted by Associated Press)

“I’m happy to die for my country, as long as a couple of Israeli soldiers die, too.” (12-year-old schoolboy from Beit Jalah, Samir al-Mahari, tells the Jerusalem Post, Nov. 13, 2000)

“I wrote my name on my arm so that I will be identified after I become a martyr.” (Palestinian child reports to media)

“When I become a martyr, give out kannafa (traditional cake).” Wajdi Hatab, age 14 tells his classmates days before being killed (Palestinian Authority newspaper Al-Hayat Al-Jadida, Nov. 9th, 2000)

“My purpose is not to be wounded, but something more sublime – martyrdom.” (Ramahan Sahadi Abed Rabbah, age 13, tells PA paper Al-Hayat on Nov. 8th, 2000)

A mother speaking about another mother who had children fighting: “The danger of injury to the boy Tzabar Ahkaram, 18, paralysis and permanent disability, just added to his mother’s determination to encourage her sons to participate in the intifada riots…the fact of his injury did not cause her to mourn. She said she had previously lost her older son Iyyad.” (PA paper Al-Ayyam Nov. 1st, 2000)

“We are all potential martyrs for Jerusalem and the homeland.” quote by wounded 11-year-old boy from Jabalya refugee camp (PA paper Al-Hayat, Nov. 6th, 2000)


Cand si daca au sa cedeze aia acolo, sa nu ziceti ca n-ati stiu sad.gif

Sorin.
SORIN
edit:

Sorin.
axel
QUOTE (SORIN @ 31 Jul 2006, 07:51 PM)
Dedicat celor care inca n-au inteles ca Israelul e ultima baricada impotriva Jihad-ului:

http://w3.castup.net/mfa/images/icons/mpg.gif

Cand si daca au sa cedeze aia acolo, sa nu ziceti ca n-ati stiu sad.gif

Sorin.

Emotionant cry.gif
Ne-ai atins la sentiment wub.gif
Clopotel
Salut Sorine wub.gif
Ce mai faci omule?
N-am mai vorbit demult... sad.gif

QUOTE
Dedicat celor care inca n-au inteles ca Israelul e ultima baricada impotriva Jihad-ului:

O sa-ti spun parerea mea sincera: nu cred ca acum Israelul lupta impotriva juhadului... Sa fiu bine inteles: juhadul e de condamnat, ca de altfel orice distorsionare si fanatism religios... Una e sa crezi cu tot sufletul tau in Dumnezeu si alta e sa ucizi in numele credintei... Am expus cu cateva pagini in urma, ca ucigasii nu au cum sa fie credinciosi, eventual doar in Satana... Am discutat cu musulmani, am citit Coranul... Nici vorba de omorat oameni... Chiar musulmanii cu care am vorbit, arabi de origine, condamnau vehement acesti fanatici, dezicandu-se de ei, si incercand sa arate ca religia musulmana nu are nici o legatura cu ei... In numele credintei se poate manipula foarte usor, si aceia sunt manipulati... Am mai spus: nu poti sta cu Biblia, Coranul, Tora intr-o mana si cu mitraliera in alta... Este o crasa contradictie...
Daca Israelul ar lupta doar cu hezbollahi, mai ca m-as duce sa le dau si eu o mana de ajutor... Dar din pacate ei nu fac asta, si stiu prea bine ce fac... De aceea eu nu sunt cu ei, caci daca as fi cu ei m-as face partasi la crimele ce le comit impotriva oamenilor nevinovati, si apoi ii numesc victime colaterale... Acele victime colaterale sunt oameni ca noi, putem fi chiar noi in locul lor... Cine e de acord cu victime colaterale sa-mi raspunda daca i-ar place sa fie el insusi victima colaterala???? Sau numai altii e bine sa fie victime colaterale, noi nu...
Credincios fiind, nu gasesc nici un motiv sa incep un razboi pe motiv religios... Asa ceva nu exista... Eu am Biblia mea, musulmanul are Coranul lui, evreul are Tora lui etc etc - in nici una din aceste carti nu scrie ca trebuie sa-ti ucizi aproapele ca are alt crez diferit de al tau... Asa ca, logic, aceste razboaie nu au ca motiv real religia...
Sa ne aducem aminte ca si la fotbal suporterii se omoara uneori intre ei, doar pentru ca tin cu echipe diferite... Acest fapt are legatura cu sportul? Cu notiunea de fair play? Nu... La fel e si aici...
Iata, o sa dau un link catre un film luat de pe televiziune intre o tipa atee si un astfel de fanatic asa zis mahomedan, am spus "asa zis" pentru ca nu e, chiar daca e imbracat in haine specifice mad.gif

Linkul e aici

Dar repet, asta nu ma face sa fiu de partea Israelului cand omoara oameni nevinovati...
SORIN
Prietene...nu confunda ca majoritatea celor ce se baga ca.....

Nu e vorba de razboi religios...e vorba de razboi intre civilizatii sad.gif

31 de pagini scrise si doar 4 forumisti au bagat de seama.

Te rog sa vezi:

http://seconddraft.org/streaming/pallywood.wmv

Si mai vorbim...

Regards..

Sorin.
SORIN
Prietene A smile.gif

Am sa-ti mai spun cateva si sunt sigur ca ai sa citesti si intelegi in ciuda simtului de turma care e la moda acum!

QUOTE
Am discutat cu musulmani, am citit Coranul... Nici vorba de omorat oameni...


Te cred ca ai discutat cu musulmani...dar probabil din aia din Ro'!! Sa stai la discutie ala ei acasa, ai sa vezi The Dark Side Of The Moon!!

QUOTE
am citit Coranul... Nici vorba de omorat oameni...


Depinde ce versie......te invit sa citesti topicul cu Islamul si acolo ai sa gasesti tot adevarul!

QUOTE
Am mai spus: nu poti sta cu Biblia, Coranul, Tora intr-o mana si cu mitraliera in alta


Cu Biblia sau tora n-ai sa vezi pe nimeni...cu coranul in mana si in buzunarul de pe piept sunt sute de milioane! sad.gif

QUOTE
Cine e de acord cu victime colaterale sa-mi raspunda daca i-ar place sa fie el insusi victima colaterala???? Sau numai altii e bine sa fie victime colaterale, noi nu...


Sa inteleg ca evreii nu au asa fel de victime?? blink.gif

QUOTE
Credincios fiind, nu gasesc nici un motiv sa incep un razboi pe motiv religios... Asa ceva nu exista... Eu am Biblia mea, musulmanul are Coranul lui, evreul are Tora lui etc etc - in nici una din aceste carti nu scrie ca trebuie sa-ti ucizi aproapele ca are alt crez diferit de al tau.


E rozboi intre civilizatii si nu religii!!

QUOTE
Dar repet, asta nu ma face sa fiu de partea Israelului cand omoara oameni nevinovati...


Oare de aia morti in autobuze, discoteci, restaurante, scoli, gradinite, pe strada, pt. simplul fapt ca sunt evrei...aia au fost vinovati cu ceva??????

Regards.


Sorin.

Clopotel
Draga Sorin,
QUOTE
Nu e vorba de razboi religios...e vorba de razboi intre civilizatii 

Pai eu te rog sa patrundem sensul cuvintelor...
Razboi intre civilizatii este un cuvant mare nu-i asa? Razboi religios este deja depasit...(oricum e aberant si termenul de razboi religios)
Dar oare in aceste tari, nu fundamentul religios dicteaza civilizatia?
Israelienii nu-i ataca pe libanezi ca sunt mai civilizati ca ei... Hezbollahul nu-i ataca pe evrei ca acestia sunt mai civilizati...
Pe hezbollahii aia care striga, nu fiorul civilizator ii mana-n lupta ci o indoctrinare aberanta...

Parerea mea este ca daca nu avem de-a face cu un razboi religios, cu atat mai mult nu este vorba de razboi intre civilizatii...
Am dat acel link, incercand sa vedem si alte pareri, chiar daca eu nu impartasesc in totalitate parerile expuse acolo... Pot aprecia taria si hotararea cu care vorbea acea femeie, pot aprecia faptul ca e contra fanatismul asa zis religios, dar nu pot fi de acord cu tot ce spune ea, caci, desi are dreptate sa fie furioasa, nu intelege care sunt adevaratele parghii ale acestui razboi...

Am vazut si filmul cu pallywood... Sa vezi si cinematografia siriana, face filme chiar mai bune...
Sper ca nu negi realitatea mortilor nevinovati pe baza filmelor de scurt metraj...
Metoda e veche... Au trait-o si romanii...Cate scenarii si regii n-am avut si noi... Si totusi, au murit nevinovati...
Asta e singura mea problema, crede-ma... Mortii nevinovati...Victime colaterale... Ce i-ai spune tu unei viitoare victime colaterale? Ceva de genul?: sorry man, trebuiesa sa mori tu, eventual si teroristul, ca sa traiesc eu si familia mea... Pentru acea victima colaterala cu esti esti mai bun tu, care o omori efectiv, decat teroristul? Poti raspunde la asta draga Sorin? De ce ar conta mai mult parerea mea, sau a ta, sau a lui Bush, decat a unei victime colaterale? Cine are dreptul sa hotarasca a cui viata e mai importanta? Ce drept are victima colaterala? Altfel e usor, cand nu esti tu acea victima, sa strigi: da-i! omoara! rade tot! Sau cum spunea israelianul: "omoram" pana devine nerentabil... hh.gif
Eu sunt adeptul teoriei ca mai bine las un terrorist in viata, si sunt vigilent pe cat posibil, decat sa omor un nevinovat... Asa sunt eu, mai slab de inger, nu ma lua in seama...smile.gif
Clopotel
Draga Sorin,
QUOTE
Oare de aia morti in autobuze, discoteci, restaurante, scoli, gradinite, pe strada, pt. simplul fapt ca sunt evrei...aia au fost vinovati cu ceva??????
Se pare ca nu ai inteles pozitia mea: am condamnat de la inceput hezbollahul, si alti teroristi de teapa lor... Am spus clar ca sunt impotriva lor... Evident ca au murit si evrei nevinovati... Am spus asta...
Dar nu pot fi de acord cu victime colaterale de nici o parte... Te-am intrebat: te-ai impaca cu gandul sa fii victima colaterala ca sa fii de acord cu ele?
Clopotel
Dragii mei,
Chiar acum la Tv a fost o stire care spunea ca rachetele israeliene au mai omorat un nevinovat, si ...si-au cerut scuze...
De vreo saptamana, am observat ca Israelul isi cere scuze de fiecare data cand omoara nevinovati...
Intrebarea mea este la cine isi cere scuze? In acest caz care e deosebirea intre a-si cere scuze si a nu-ti cere?
Adica e suficient sa omori oameni nevinovati si sa-ti ceri scuze,????!!! sau mai bine zis: atat valoreaza viata unui om pentru ei: scuze???!!! hh.gif
March
QUOTE (Clopotel @ 31 Jul 2006, 10:51 PM)

De vreo saptamana, am observat ca Israelul isi cere scuze de fiecare data cand omoara nevinovati...

Unii isi cer scuze , iar altii sarbatoresc ori de cate ori se intampla asa ceva !
Superunknown
QUOTE (Clopotel @ 31 Jul 2006, 10:51 PM)
De vreo saptamana, am observat ca Israelul isi cere scuze de fiecare data cand omoara nevinovati...

Pai vezi, de-aia zice Sorin ca e un razboi al civilizatziilor: Hezbollah nu-si cere scuze cind sparge geamuri in Haifa cu katiushele; Israelul pe de alta parte isi cere scuze de cite ori omoara civili nevinovati in Liban, ergo Israelu' e civilizat, Hezbollahu' nu...
axel
QUOTE (March @ 31 Jul 2006, 11:55 PM)
QUOTE (Clopotel @ 31 Jul 2006, 10:51 PM)

De vreo saptamana, am observat ca Israelul isi cere scuze de fiecare data cand omoara nevinovati...

Unii isi cer scuze , iar altii sarbatoresc ori de cate ori se intampla asa ceva !

Da, ii observ pe aceia care sarbatoresc. Avem vreo 2 si aici pe han. Unul sorin si unul march.
abcd
QUOTE
Palestinian Authority spokesperson Hanan Ashrawi rebuked NBC journalists....


He,he ce ti-e si cu palestinienii astia, ii iau peste picior pe jurnalisti.....de ce nu iau si ei exemplu de la verii lor semiti care stiu ce fac, taie raul din radacina... tongue.gif

Israeli bomb kills UN observers
Israel had hit Khiam a number of times earlier on Tuesday
Four United Nations observers have been killed in an Israeli air strike on an observation post in south Lebanon.
UN Secretary General Kofi Annan said he was "shocked" at the "apparently deliberate targeting" of the post. Israel has expressed "deep regret".

http://news.bbc.co.uk/2/hi/middle_east/5215366.stm

axel
QUOTE (abcd @ 1 Aug 2006, 06:04 AM)
de ce nu iau si ei exemplu de la verii lor semiti

Dar semiti sunt si unii si altii smile.gif
axel
QUOTE (Steve Gross @ US)
Israel is acting with tremendous restraint, were they targeting civilian populations there would be thousands upon thousands dead


Cu alte cuvinte, Israelul e bun, ca ar putea sa dea si bomba nucleara pe Beirut, dar nu vrea wink.gif
March
QUOTE (axel @ 1 Aug 2006, 02:15 AM)
QUOTE (March @ 31 Jul 2006, 11:55 PM)
QUOTE (Clopotel @ 31 Jul 2006, 10:51 PM)

De vreo saptamana, am observat ca Israelul isi cere scuze de fiecare data cand omoara nevinovati...

Unii isi cer scuze , iar altii sarbatoresc ori de cate ori se intampla asa ceva !

Da, ii observ pe aceia care sarbatoresc. Avem vreo 2 si aici pe han. Unul sorin si unul march.

De unde ai tras concluzia asta ? mad.gif Sau sunt urmarile crack-ului cumva ?
March
QUOTE (axel @ 1 Aug 2006, 09:08 AM)
QUOTE (Steve Gross @ US)
Israel is acting with tremendous restraint, were they targeting civilian populations there would be thousands upon thousands dead


Cu alte cuvinte, Israelul e bun, ca ar putea sa dea si bomba nucleara pe Beirut, dar nu vrea wink.gif

Aici nu-i vorba de a vrea sau nu. Ci de faptul ca Israelul e o tara responsabila, condusa din fericire de seculari si nu de fanatici barbosi, sau ma rog perciunati !
abis
Alfa, March si Sorin: va rog lasati atacurile la persoana. Nu se pot discuta argumentele celorlalti si faptele din Orient fara a face aprecieri la adresa partenerului de discutie?

Multumesc!
March
QUOTE (abis @ 1 Aug 2006, 10:12 AM)
Alfa, March si Sorin: va rog lasati atacurile la persoana. Nu se pot discuta argumentele celorlalti si faptele din Orient fara a face aprecieri la adresa partenerului de discutie?

Multumesc!

Ok. Da' asta spusa mai sus , nu-i provocare :

Da, ii observ pe aceia care sarbatoresc. Avem vreo 2 si aici pe han. Unul sorin si unul march.
March
QUOTE (axel @ 1 Aug 2006, 08:58 AM)
QUOTE (abcd @ 1 Aug 2006, 06:04 AM)
de ce nu iau si ei exemplu de la verii lor semiti

Dar semiti sunt si unii si altii smile.gif

Si ce-i cu asta ? Si polonezii si rusii sunt slavi !
axel
QUOTE (March @ 1 Aug 2006, 10:11 AM)
QUOTE (axel @ 1 Aug 2006, 09:08 AM)
QUOTE (Steve Gross @  US)
Israel is acting with tremendous restraint, were they targeting civilian populations there would be thousands upon thousands dead


Cu alte cuvinte, Israelul e bun, ca ar putea sa dea si bomba nucleara pe Beirut, dar nu vrea wink.gif

Aici nu-i vorba de a vrea sau nu. Ci de faptul ca Israelul e o tara responsabila, condusa din fericire de seculari si nu de fanatici barbosi, sau ma rog perciunati !

Da, responsabila. Nu omoara decat membri hezbolah. Multi din ei cu varste intre 1 si 12 ani wink.gif
abis
Oficialii israelieni au anuntat o incetare a bombardamentelor pentru 48 de ore. Cu toate acestea, ieri au avut loc noi bombardamente in sudul Libanului. Sa insemne asta ca armata nu mai asculta ordinele?
axel
QUOTE (March @ 1 Aug 2006, 10:13 AM)
Ok. Da' asta spusa mai sus , nu-i provocare :

Da, ii observ pe aceia care sarbatoresc. Avem vreo 2 si aici pe han. Unul sorin si unul march.

Provocare - cu siguranta nu. Atac la persoana - foarte probabil.
Imi cer scuze, March si Sorin ca v-am acuzat ca va bucurati de moarta oamenilor nevinovati. M-am lasat dus de val (si de mesajul Unii isi cer scuze , iar altii sarbatoresc ori de cate ori se intampla asa ceva ! care mi s-a parut la momentul respectiv ca insinueaza ca noi, ceilalti participanti la discutie, ne-am bucura de genocid).
axel
QUOTE (abis @ 1 Aug 2006, 10:43 AM)
Oficialii israelieni au anuntat o incetare a bombardamentelor pentru 48 de ore. Cu toate acestea, ieri au avut loc noi bombardamente in sudul Libanului. Sa insemne asta ca armata nu mai asculta ordinele?

Israelul o sa-si ceara scuze si totul e ok smile.gif
Superunknown
QUOTE (SORIN @ 31 Jul 2006, 04:18 AM)
Un exemplu din avertizarile IDF la adresa populatie civile:

IDF warns Lebanese citizens to evacuate villages :

"To all citizens south of the Litani River

Due to the terror activities being carried out against the State of Israel from within your villages and homes, the IDF is forced to respond immediately against these activities, even within your villages. For your safety! We call upon you to evacuate your villages and move north of the Litani River."

user posted image

Oare dupa atatea zile de razboi, bietii civili inca n-au inteles situatia, sau altcineva i-a impiedicat sa se evacueze??? sad.gif

Sorin.

Da, poate i-a impiedicat faptul ca Israelul a distrus sistematic infrastructura libaneza (drumuri si poduri), iar avioanele sale trag in tot ce misca, inclusiv convoaie de refugiatzi. Asta inseamna ca pe civilii care se refugiaza ii paste o moarte la fel de sigura ca pe cei care ramin pe loc. Pe linga asta, majoritatea celor care primesc "biletzele din cer" sint prea saraci ca sa-si permita un vehicul cu care sa se refugieze, asa ca nu le ramine decit sa admire ipocrizia "civilizatiei" israeliene in toata splendoarea ei.
SORIN
Asta-i predica tinuta zilnic la noua drepta?

Asa se va indoctrineaza?? mwah1.gif

Sorin.


Te rog discuta argumentele interlocutorului, fara atacuri la persoana. Multumesc
SORIN
QUOTE (abis @ 1 Aug 2006, 09:43 AM)
Oficialii israelieni au anuntat o incetare a bombardamentelor pentru 48 de ore. Cu toate acestea, ieri au avut loc noi bombardamente in sudul Libanului. Sa insemne asta ca armata nu mai asculta ordinele?

Asta inseamna ca n-ai citit tu bine!

Sau poate asa traduce media din tara anunturile Israeliene!

Oare de ce ma mai mir???????? hh.gif

Sorin.

Press Statement
Adam Ereli, Acting Spokesman
Jerusalem
July 30, 2006



Suspension of Aerial Activity in Southern Lebanon



Israel has agreed to a 48-hour suspension of aerial activity in South Lebanon while it investigates today’s tragic incident in Qana. Israel has, of course, reserved the right to take action against targets preparing attacks against it.


During this time, Israel will coordinate with the UN to allow a 24-hour period of safe passage for all residents of South Lebanon who wish to leave. Humanitarian convoys remain in effect. We expect that Israel will implement these decisions so as to significantly speed and improve the flow of humanitarian aid.


The United States welcomes this decision and hopes that it will help to relieve the suffering of the children and families of Southern Lebanon.

SORIN
QUOTE (Clopotel @ 31 Jul 2006, 09:13 PM)
Ce i-ai spune tu unei viitoare victime colaterale? Ceva de genul?:

... Pentru acea victima colaterala cu esti esti mai bun tu, care o omori efectiv, decat teroristul? Poti raspunde la asta draga Sorin?

Daca cineva imi pune familia in pericol, am sa fac totul s-o apar, indiferent de cine e!

QUOTE
sorry man, trebuiesa sa mori tu, eventual si teroristul, ca sa traiesc eu si familia mea


Exact....dar terroristu nu eventual, ci sigur...el v-a fii tinta, iar daca se ascunde in spatele nevinovatilor, tot el e de vina!

Cu cea mai mare parere de rau, asta-i realitatea in razboi. Sa nu aveti parte.....

Sorin.
March
Ieri, la emisiunea Paulei Zahn de pe CNN a fost invitat si domnul consul general al Libanului in SUA, pe numele sau Mohama El Harake.

Iata cateva din raspunsurile sale:

Intrebat daca este de acord cu existenta Hezbolah in Liban, a raspuns ca DA.

Intrebat daca este de acord ca israelienii sa aiba si ei o tara, a spus ca NU.

Intrebat daca crede ca armata israeliana si-a dorit anume ca sa ucida acei copii din Canaa sau a fost doar o eroare, a raspuns ca Israelul a vrut anume sa omoare acei copii si nu a fost nici o eroare.

Credeti ca evreii sunt atat de prosti incat sa isi aprinda singuri paie in cap? l-a intrebat iar moderatoarea. Sau a fost o provocare? Un scut uman?
Raspunsul consuluilui: evreii au vrut sa ii omoare pe copii.

Bomboana pe coliva i-a pus-o insa Paula Zahn, cand i-a prezentat imagini video filmate din satelit cu locul de unde plecau Katiusele tot la 2 secunde. Ghiciti de unde? Chiar din spatele cladirii unde fusesera inchisi acei civili pentru a fi scuturi umane. Chiar de acolo.

Domnul consul nu a mai avut decat o replica: dar atunci unde sunt mortii sau ranitii hezbolah?

La care Paula Zahn i-a aratat o alta imagine, in care se vede cum sunt luati imediat in paturi si ascunsi vederii cativa barbosi solizi, iar pentru prostime sunt expusi filmarii doar copii sfartecati.




wasp
March, ar trebui sa admiti ca totul - toate atentatele, bombardamentele in care au murit civili and so on - a fost provocat de infiintarea fortata a statului Israel. Si daca tot iti place sa cauti link-uri, du-te dupa unele care sa releve si atentatele israeliene. Pe cele din Egipt, macar... E un tren acolo...cu niste victime. Sau, daca nu vrei sa cauti link-uri, priveste global situatia. Supararea de la granita Israelului cu Libanul a izbucnit brusc dupa ce Coreea cea comunista a testat niste rachetute suparatoare. Daca privesti segmentul si ignori ansamblul, risti sa emiti teorii partial corecte. Uita-te cu atentie in jur. Nu exista coincidente si nici gesturi gratuite. Tot laudai echipamentul israelian. Vezi cine se inarmeaza de la cine. Nu te gandi nicio clipa ca-ti sar la gat. Doar cauta si gandeste bine. Fa ca-n jurnalism: confirma din 3 surse.
wasp
By the way, stiu ca am spus ca nu mai postez un rand pe topicul asta, dar a fost mai presus de mine.... Mama lor de taste, cum ma atrag.... Iar deschiderea unui topic nou, pe aceeasi tema, ar fi fost cel putin obositoare, daca nu inutila !
Damnatius
Cred ca problema se pune gresit de catre ambele tabere. S-a tot vorbit fie despre imoralitatea atacurile israeliene fie despre ilegitimitatea lor, totul prin prisma victimelor colaterale.

Din punctul asta de vedere, mie chestiunea mi se pare foarte simpla: orice act care duce la moartea unor copii de 10 ani este imoral, indiferent ca masa si tacsu erau cei mai mari tartori hezbolah.

Problema e ca trebuie raspuns si la intrebarea : daca nu asa, atunci cum altfel? Nu trebuie sa scapam din vedere nici cu cine avem de-a face: de o parte Hezbolah ai carui sustinatori sunt chiar dornici sa isi trimita copiii voluntari pentru a fi "martiri" (aceeasi copii pe care ii plang apoi de mama, mama pe la televizor), iar de partea cealalta Israelul care declara senin (conform ziarului la care facea link carpatic) ca, potrivit legii evreiesti, nu exista conceptul de victime inocente in randurile dusmanului, in timp de razboi. Deci nici una din parti nu se sfieste sa rada civili din tabara opusa, cu diferenta ca Hezbolah nu da doi bani nici pe proprii civili, cu exceptia cazurilor cand nu-si ating scopurile de martir (sa ia doi, trei israelieni cu el, cum spunea un intervievat). Astfel toata problema de moralitate este falsa pentru ca pur si simplu avem de-a face cu doua tabere care nu au aceleasi repere morale ca lumea vestica.

Ramane sa vedem cum altfel, daca nu asa. Cum ar trebui sa procedeze Israelul ca sa fie toata lumea multumita? Articolul la care facea referire carpatic se lega chiar de aceasta problema. Carpatic gasea ca articolul este o dovada de nebunie. Mie mi se pare chiar de inteles.

Avem un comandant care raspunde de vietile soldatilor lui. Are de ales intre a nu interveni si a raspunde sporadic cu rachete, prelungind conflictul nedeterminat, a interveni cu ofensiva terestra care sa minimalizeze victimele colaterale din tabara inamica, dar cu costuri ridicate in vieti si bani in propria tabara sau a raspunde cu mult mai multa forta decat provocarile adversarilor, atragandu-si antipatia vesticilor dar minimizand pierderile in propria tabara. Nici aici nu trebui uitat ca ambele culturi nu au probleme majore cu masacrarea civililor taberei adverse, ba mai mult, fiecare tabara intelege acest lucru despre adversarul ei.

Mie toate trei alegerile mi se par imorale. Primele doua sunt imorale fata de propriul popor. Cea de-a treia este imorala fata de libanezi. Dar, in locul comandantului israelian, ce am face fiecare dintre noi, indiferent de care parte suntem in disputa asta pe forum?

Daca exista alte variante posibile si mai "morale" decat cele trei descrise si in acel articol, postati, sa discutam. Clopotel spunea ca s-ar alatura Israelului daca ar lupta doar contra Hezbolah. Foarte frumos, dar nu cred ca ar face-o. Nu ma refer la persoana Clopotel ci la tarile vestice. De cat timp exista Hezbolahul ca a doua armata in Liban? De cat timp ameninta Israelul? Unde a fost diplomatia vestica tot acest timp? De ce nu s-au facut presiuni reale pentru dezarmarea Hezbolah si imputernicirea armatei oficiale a Libanului? Nu au fost clare intentiile Hezbolah tot acest timp?

Legat de ce am spus mai sus, se mai ridica o intrebare: daca totusi vestul ar fi facut aceste presiuni, guvernul libanez ar fi acceptat o forta straina pe teritoriul ei care sa ajute la dezarmarea Hezbolah? Si nu una americana, ci europeana. In situatia utopica in care Europa ar fi luat o asemenea initiativa indrazneata (pe care, cand SUA o ia, atrage aspre critici pe motiv de bagat nasul in oala statelor suverane), tare ma tem ca Libanul si aliatii sai din regiune nu ar fi acceptat aceasta propunere.

Acum ca ostilitatile ating noi culmi in fiecare zi, Franta a propus o rezolutie. Printre conditiile aplicarii rezolutiei este incetarea focului si dezarmarea Hezbolah. Si ma rog, cine o sa ii dezarmeze pe Hezbolahi, ca doar nu se asteapta sa depuna cuminti armele de bunavoie? Si cam ce fel de autoritate o sa aiba forta aia de mentinere a pacii cu mandat ONU? Daca or sa fie tot ca trupele ONU de prin Rwanda, care asistau pasive la maceluri, atunci la ce bun? E de mirare ca Israelul nu are mare incredere in propunerile Europei si prefera sa isi ia soarta in propriile maini, cu pretul vietilor civililor libanezi?
March
QUOTE (wasp @ 1 Aug 2006, 10:26 PM)
a fost provocat de infiintarea fortata a statului Israel.
Fa ca-n jurnalism: confirma din 3 surse.

Nu exista 3 surse ! Ci numai doua : israeliene si hizballahii . Iar naivii preiau cu precumpanire informatiile (in mare parte manipulate ) de la hizballahi pentru ca asta-i trendul general al opiniei publice acum : anti-american si anti-israelian .

Apropos de manipulare ,citeste cu atentie articolul : Who is this man? despre un anume " Mr Green Helmet " si onmniprezenta lui pe toate campurile de batalie, aproape in acelasi moment !

Cat despre expresia ta " infiintarea fortata a statului Israel " , aceasta a ramas, inca, lozinca cercurilor extremiste arabesti si islamiste internationale ! Nici un membru permanent al Consiliului de Securitate sau vreo democratia responsabila nu afirma asa ceva ! Pana si rasposatul Arafat renuntase la asemenea slogane !

pese : spre linistirea ta, repet ce am mai spus aici pe forum , cu mult timp in urma, de cateva ori. Nu sunt evreu , n-am nici o relatie de rudenie cu ei. Sunt ortodox . Si am avut prilejul sa cunosc si arabi ( musulmani )si israelieni . Si unii si altii au partile lor negative. Dar la primii acestea precumpanesc !! Parerea mea. Vorba presedintelui Senatului nostru .

carpatic
Din punct de vedere militar, ai dreptate, bombardamentele dure sunt calea cea mai logica pentru IDF si guvernul israelian, indiferent de cati libanezi, vinovati sau nu, mor.
Pt mine insa aceasta optica e o greseala de logica a Istraelului pe termen lung. Acest razboi din Liban are putine sanse sa rezolve ceva, in sensul transarii problemei - o miscare de guerilla nu poate fi distrusa, niciodata, atata timp cat are sprijinul unei parti importante a populatiei, sprijin care, deloc paradoxal, creste cu fiecare zi in care tot mai multi civili mor. Chiar daca ar mai ramane doar 3 luptatori Hizballah in viata, miscarea se va reface, mai devreme sau mai tarziu, si totul va fi luat de la capat. Doar ca opinia publica, nu numai din zona musulmana ci si din Occident, va fi din ce in ce mai critica in privinta actiunilor Istraelului. Cu fiecare bombardament in care mor civili, Istraelul isi face noi dusmani. Pt un om crescut in occident, acest lucru inseamna o greseala flagranta de logica, dar pentru Israel si mai ales pt radicalii de acolo, asta nu e o problema, pt ca totdeanua evreii au vazut lumea ca "noi de-o parte si ceilalti toti de cealalta".
Tot respectul, din punct de vedere strict militar, pt actiunea IDF din Baalbeck de zi noapte, "delta force" is mici puiutzi pe langa evrei.
axel
QUOTE (March @ 2 Aug 2006, 11:43 AM)
Nu sunt evreu , n-am nici o relatie de rudenie cu ei. Sunt ortodox .

Tu esti beat sau te prefaci? Ce legatura are a fi evreu/a nu fi evreu cu a fi ortodox/a nu fi ortodox?
March
QUOTE (axel @ 2 Aug 2006, 11:54 AM)
QUOTE (March @ 2 Aug 2006, 11:43 AM)
Nu sunt evreu , n-am nici o relatie de rudenie cu ei. Sunt ortodox .

Tu esti beat sau te prefaci? Ce legatura are a fi evreu/a nu fi evreu cu a fi ortodox/a nu fi ortodox?

nu te baga ca musca in cel al calului ! Am spus-o ptr ca cineva aici sugera ca as fi evreu si ca d-asta "as tine partea lor" !!
dead-cat
uneori "ortodox" e un atribut biggrin.gif
http://newsimg.bbc.co.uk/media/images/4097...9_orth203ap.jpg
March
QUOTE (dead-cat @ 2 Aug 2006, 12:15 PM)
uneori "ortodox" e un atribut biggrin.gif
http://newsimg.bbc.co.uk/media/images/4097...9_orth203ap.jpg

Nu umbla cu d-astea ! O sa sara in sus patrrrriotii nostri ! biggrin.gif
March
QUOTE (carpatic @ 2 Aug 2006, 11:48 AM)

Tot respectul, din punct de vedere strict militar, pt actiunea IDF din Baalbeck de zi noapte, "delta force" is mici puiutzi pe langa evrei.

Da, da' americanii aia nici nu au infatisarea si nici nu vorbesc araba ca acesti commandos ! Nu mai vorbesc de cunoscut locatiile .

BAALBEK, Lebanon (Reuters) - Israeli commandos snatched at least three suspected Hizbollah members from the ancient city of Baalbek, deep inside Lebanon, on Wednesday in a raid backed by air strikes that killed at least 12 civilians

Israeli soldiers landed from helicopters near a Hizbollah-run hospital near Baalbek in the eastern Bekaa Valley, captured several Hizbollah members and took them to Israel, the Israeli army said.
actionmedia
QUOTE (March @ 2 Aug 2006, 11:27 AM)
BAALBEK, Lebanon (Reuters) - Israeli commandos snatched at least three suspected Hizbollah members from the ancient city of Baalbek, deep inside Lebanon, on Wednesday in a raid backed by air strikes that killed at least 12 civilians

Eh, da cam asta e genul de operatiune care se impune in lupta cu gruparile de guerrila. Si totusi nu s-au putut abtine sa mai omoare niste civili. Chiar nu inteleg ratiunea "suportului" aerian. Inteleg foc de acoperire... dar... ma rog. Sa vedem ce se mai intampla.
Blakut
M-am tot uitat cum discutia s-a transformat de fapt intr-o cearta intre pro-americani si pro-israelieni si anti-americani si anti-israelieni. Fiecare tabara cauta mai multe argumente ca sa arate ce?

Unii sunt teroristi si ataca pe ascuns, altii reactioneaza exagerat si omoara civili.

Acum sa privim si din perspectiva Israelului, ca vad ca sunt mai multi anti-israelieni:

Daca tu ca stat esti atacat cu rachete, ce faci? Multi o sa zica: e vina lor, ca s-au asezat acolo fortat, ca ii trateaza nasol pe libanezi etc. Asa e, s-au asezat fortat. Dar cand? Ieri? Acum si aici, un soldat israelian nu cred ca e responsabil de ce a facut tac-su si ma-sa sau bunica-sa. El tot ce stie e ca niste arabi ii ataca cu rachete armata si ii rapeste camarazii din baraci. Pai daca comandantul lui nu ar da imediat ordin de atac, dupa una ca asta, ce s-ar intampla cu moralul lui si al armatei aleia? Si uite asa ajungi sa bombardezi orasele inamicului, doar ca sa iti pastrezi armata pe pozitii.

Intr-un razboi exista intotdeauna invingatori si invinsi. Mereu invingatorii sunt huliti si damnati de catre cei invinsi si mereu invingatorii incearca si reusesc de cele mai multe ori sa scrie istoria. Daca razboiul sau conflictul se prelungeste pe o perioada de timp prea mare, deja nu mai conteaza cine castiga, cine are dreptate: amandoua partile sunt la fel de vinovate. Cineva o sa castige si gata. Fie ca sunt unii, fie ca sunt altii tot aia e...
carpatic
QUOTE
Cineva o sa castige si gata

Si Israelul si Libanul au pierdut deja enorm in acest razboi. Libanul va iesi vlaguit din razboi, oricum s-ar incheia, deci nu va fi pe lista castigatorilor. pe de alta parte nu cred ca Israelul va iesi castigat. Guerilla e acum mult mai puternica decat era atunci cand Israelul a ocupat Libanul de sud prima data, iar acea ocupatie, cu tot statul fantoma de scurta durata creat, cu toate trupele UN, n-a transat problema, doar a castigat timp, pt ambele parti, pt inca o confruntare. De acum Hezballah nu poate sa dispara decat cand vor disparea toti shiitii, mai mult sau mai putin radicali. Pe un oarecare forum, un shiit libanez le explica la interlocutorii de diverse confesiuni ca "exista o bariera de intelegere a celorlalti fata de modul de gandire al shiitului. Shiitul se naste si traieste permanent cu ideea martiriului". Shia e o religie a martiriului prin excelenta, nici cel mai moderat shiit nu scapa de ideea asta. Unii ii spun "religia tristetii" sau "a plangerii", dat fiind ca toate sarbatorile specifice importante comemoreaza morti sau disparitii si se "sarbatoresc" prin autoflagelare, fizica uneori, dar psihica intotdeauna.
"Voi nu intelegeti Shahadah cum trebuie" le spunea shiitul interlocutorilor sunniti, crezul "implica imbratisarea martiriului".
March
Carpatic,
Mai sus ti-a scapat ( ?) un lucru important. Pentru a ajunge "martiri" mai intai trebuie "spalati pe creier" bine ! De mici, dupa cum se vede si in filmul de aici .
SORIN
Naspa cand se fac mari!

user posted image

Sorin.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.