Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Anti Miorita
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Odăi in Dialog - Dezbaterile Hanului > Arhipelagul Imaginii
Pagini: 1, 2, 3
Erwin
...ne aflam in plina polemica si bascalie "anti", caci daca e sa fim "pro" nu da bine la imagine?... unsure.gif

cred ca e cel mai offtopic thread din Arhipelagul Imaginii si i-ar sta mai bine in Poiana lu' Iocan, nu-i asa?


Sushi
QUOTE (Erwin @ 14 Apr 2006, 12:49 AM)
...ne aflam in plina polemica si bascalie "anti", caci daca e sa fim "pro" nu da bine la imagine?... unsure.gif

cred ca e cel mai offtopic thread din Arhipelagul Imaginii si i-ar sta mai bine in Poiana lu' Iocan, nu-i asa?

Bist du Gott? C-am inteles ca mioritic nu prea esti... tongue.gif
Oricum, te integrezi perfect in peisaj ca nici tu nu esti ON-topic devil.gif
Erwin
QUOTE
Oricum, te integrezi perfect in peisaj ca nici tu nu esti ON-topic


evident... si stii care e culmea? "peisajul" asta incepe sa devina foaaaaaaarte interesant! thumb_yello.gif
Erwin
si stiti de ce? pai in insulele astea din Arhipelag ar putea fi o poienita a lu' iocan asa mai mititica smile.gif
Olaf
Erwin, tu bagi fractalii pe orice subiect, fie el despre cel mai bun mod de a bate snitelele sau imaginea lui Basescu. Iar acum te simti lezat ca noi am deviat un pic cu comentariile? hh.gif
calfa
Citisem undeva ca in Arhipelag nu putem fi off topic. Cel putin daca am considera orice postare ca un "exercitiu de imagine". rolleyes.gif
Cucu Mucu
Bre, ma uit la voi(noi) si ma minunez. Facem exact ca in snoava " Nu mi-e ciuda ca m-a batut, dar de ce m-a imbrancit?!". Of, of, mai, mai!

And Erwin, noi suntem anti-, ca pro sunt multi. wink.gif
Olaf
Marius, pana la urma stii de ce sunt romanii asa?
Guvernul e de vina! Huo! tongue.gif
Erwin
Olaf:
QUOTE
Erwin, tu bagi fractalii pe orice subiect, fie el despre cel mai bun mod de a bate snitelele sau imaginea lui Basescu. Iar acum te simti lezat ca noi am deviat un pic cu comentariile?


na, asta-i buna! initial am scris la "Pro Miorita" :

QUOTE
e un subiect valurit si valuritor bineinteles. adica, daca te/nu te simti "mioritic pana in varful urechilor" esti pro/contra.
ei bine, eu nu stiu ce sunt, nici pro, nici contra, caci mai intai ar trebui sa-mi insusesc cumva conceptul de "a fi sau a nu fi mioritic" "That is the question!" wink.gif


si ce zici tu ca m-am "simtit lezat" ? hehehe! incercam sa iau "pulsul" discutiei cu o observatie de outsider, ca poate deviem cumva si ajungem la fractali rofl.gif
Cucu Mucu
QUOTE (Olaf @ 14 Apr 2006, 06:43 PM)
Marius, pana la urma stii de ce sunt romanii asa?
Guvernul e de vina! Huo! tongue.gif

Noo, io mi-s de parere ca bubulii care este de vina care vrea sa cucereasca splendidul popor roman, unde toti barbatii e niste domni si femeili neste doamne, ce ...puii lor! laugh.gif
Olaf
Pai si guvernul din ce e format? hh.gif Din bubuli! Iti spun eu! Aia e!
Fantasee
Discutand cu piticii, am ajuns la concluzia ca ar trebui sa-l rugam pe Mihai sa-l invite la Han pe Pavel Corut ca sa ne explice ce si cum cu Miorita pana la urma rofl.gif.
Cucu Mucu
Corut? Chiar aici? Chiar acum? 44.gif
Olaf
Am facut o propunere ohyeah.gif

Revenind la bubulii nostri, se pare a nici macar miorita nu este, in realitate, de vina pentru starea de fapt. Numa' noi suntem sad.gif
Dar cum faci douaj' de milioane de oameni sa zica "bai, hai sa terminam naibii odata cu lamentarile"?
Cucu Mucu
QUOTE
Dar cum faci douaj' de milioane de oameni sa zica "bai, hai sa terminam naibii odata cu lamentarile"?


Brava, Olaf. De 8 pagini ma chinui sa atrag pe cineva in directia asta! thumb_yello.gif
Sushi
QUOTE (Olaf @ 14 Apr 2006, 11:01 PM)

Dar cum faci douaj' de milioane de oameni sa zica "bai, hai sa terminam naibii odata cu lamentarile"?

pui taxa pe NU. De cite ori zice cite-un cetatean ca: NU mai vrea, NU mai pot, NU avem, NU ne da, NU ne vine etc sa fie taxat si banii sa-i capete la sfirsit de an aia care n-o avut vreme tot timpul anului sa spuna NU ... smile.gif
Cucu Mucu
QUOTE (Carmelita @ 14 Apr 2006, 11:08 PM)
QUOTE (Olaf @ 14 Apr 2006, 11:01 PM)

Dar cum faci douaj' de milioane de oameni sa zica "bai, hai sa terminam naibii odata cu lamentarile"?

pui taxa pe NU. De cite ori zice cite-un cetatean ca: NU mai vrea, NU mai pot, NU avem, NU ne da, NU ne vine etc sa fie taxat si banii sa-i capete la sfirsit de an aia care n-o avut vreme tot timpul anului sa spuna NU ... smile.gif

Buna idee, dar nu prea are aplicabilitate. Praftica ne omoara.
Erwin
au trecut vro paispe ani de cand am citit prima data despre bubuli si viteazul ala parapsihologic, Corut inca mai scrie despre ei? nu s-a plictisit? da' sa stiti ca era bun (cel putin pe vremea aceea) la gasit motive de terminat cu lamentarile si trecut la actiune
Fantasee
Olaf hug.gif tot foarte eficient imi pari azi. smile.gif

Taxa pe NU n-ar fi deloc o idee rea, Carme - dar numai in anumite contexte. Se presupune, totusi, ca NU este cuvantul cu cea mai mare putere - aceea de a refuza. Uneori, nu stim sa spunem un simplu "nu" sau nu ne dam seama care ar fi momentele optime pentru exercitarea puterii lui.
Mariusica ne propunea sa spunem NU victimizarii ... nu? rofl.gif
Cucu Mucu
Just thinking!
Sushi
QUOTE (Fantasee @ 14 Apr 2006, 11:35 PM)
Taxa pe NU n-ar fi deloc o idee rea, Carme - dar numai in anumite contexte. Se presupune, totusi, ca NU este cuvantul cu cea mai mare putere - aceea de a refuza. Uneori, nu stim sa spunem un simplu "nu" sau nu ne dam seama care ar fi momentele optime pentru exercitarea puterii lui.
Mariusica ne propunea sa spunem NU victimizarii ... nu? rofl.gif

"NU"-ul se poate anihila. In inlocuim cu alternative. In loc sa spunem "Nu vreau fac lucrul X" spunem "Vreau sa fac lucrul Y".
In cazul unui refuz in loc de "Nu fac genoflexiuni" (de exemplu) spunem "Fac flotari". Alte exemple nu mi-o venit in minte. Dar imprsia mea este ca "NU" este sec si lasa un loc gol.
Sushi
Antivictimizare: in loc sa ne amintim ce "rau" ne-a facut o persoana cu care am venit in contact ne putem aminti mici gesturi de "bine" de exemplu. Pentru ca nici un om pe lumea asta nu e 100% rau sau bun, prost sau destept. Deci da, solutia antivictimizare ar fi sa ne directionam atentia spre pozitiv nu spre negativ.
Achernar
rofl.gif

Deci de ce ascensiunea unui fost securist ar fi un lucru negativ ? Oricate neajunsuri ar fi produs acesta celor din jurul sau e preferabil totusi sa ne reamintim mai degraba de micile gesturi de bine savarsite de acesta. Solutia optima pentru a evita autovictimizarea.

Sushi
rofl.gif rofl.gif Ce amuzant esti! rofl.gif
nefertiti-old
QUOTE (Achernar @ 15 Apr 2006, 02:33 PM)
Oricate neajunsuri ar fi produs acesta celor din jurul sau e preferabil totusi sa ne reamintim mai degraba de micile gesturi de bine savarsite de acesta.

Pai pentru unii e singurul mod de a uita cate mizerii sunt in stare sa faca. Traiasca autosugestia! laugh.gif spoton.gif
Sushi
QUOTE (nefertiti @ 15 Apr 2006, 02:48 PM)

Pai pentru unii e singurul mod de a uita cate mizerii sunt in stare sa faca. Traiasca autosugestia! laugh.gif spoton.gif

Cu ceva vreme-n urma am stat si-am discutat si ne-am spus punctele de vedere si ai zis ca e totul ok. Acuma vi si spui ca nu mai e ok. Sincer pentru mine e prea stupid sa reiau aceeasi tema iar si iar. Dar daca vrei o debata publica despre chestiunea in cauza hai c-o facem si pe asta!
Achernar
QUOTE (Carmelita @ 15 Apr 2006, 02:36 PM)
rofl.gif rofl.gif Ce amuzant esti! rofl.gif

Daca dumneata gasesti vreun motiv de amuzament in ce-am scris acolo ...
Intr-adevar, am auzit ca exista oameni ce rad ca sa nu planga, dar e primul caz pe care-l vad cu ochii mei.
Erwin
uite, unii fac si asa ceva in semn de protest:

user posted image
Olaf
Mda, numai ca nu spun si impotriva ce protesteaza dry.gif
Erwin
Care barbat din intreaga literatura romana a asezat femeia acolo unde-i este locul?
MIA
QUOTE (Erwin @ 17 Apr 2006, 11:28 PM)
Care barbat din intreaga literatura romana a asezat femeia acolo unde-i este locul?

Mmm ... Topārceanu probabil, dar nu pot cita poezia cu pricina că iau ban ... rolleyes.gif
Erwin
QUOTE
Mmm ... Topārceanu probabil, dar nu pot cita poezia cu pricina că iau ban ...

ban nu iei, dar poate apari la perle, era vorba de Mesterul Manole! rofl.gif
dead-cat
daca vine unu la mine si-mi zice "mi-o zis aseara o oaie ca 2 vor sa-mi rada un baltag in cap" l-as intreba unde creste cinepa ce-o fumat-o.

ce anume trasaturi specifice romanesti gasesti in balada aia de fapt, ca nici la scoli nu pricepui hmm.gif

ca-i dau 2 in cap la unu sa-i fure oile? no, asta s-o tot fi purtat prin carpati dar as vrea sa vad o statistica a politiei din Peru pe tema asta.
sau ca dai coltu daca n-asculti de o oaie? saru-mana boieru', a se vedea primul aliniat.
sau ca moldovenii au cele mai multe oi? hmm.gif
sau ca sa-ti dai in cap cu toporu e custom intre ciobani. cred ca asta-i singuru' statement adevarat din toata povestea.

puii mei, cine a stabilit de fapt ca "Miorita" e reprezentativa pentru romani? exista vreo comisie care a stabilit cretinismul asta in mod autoritativ? unsure.gif
MIA
QUOTE (Erwin @ 18 Apr 2006, 10:04 AM)
QUOTE
Mmm ... Topārceanu probabil, dar nu pot cita poezia cu pricina că iau ban ...

ban nu iei, dar poate apari la perle, era vorba de Mesterul Manole! rofl.gif

Sa zicem ca preferm totusi modul in care vede Topirceanu situatia. tongue.gif
Tyra
QUOTE (dead-cat @ 18 Apr 2006, 12:02 PM)
cine a stabilit de fapt ca "Miorita" e reprezentativa pentru romani?

Buna intrebare. In afara faptului ca e o balada frumoasa si de aceea o studiem in scoli, nu vad de ce trebuie s o luam ca pe un rau care caracterizeaza poporul roman.
Erwin
cred ca e un rau nesemnificativ fata de relele difuzate la stirile de la ora 19 mad.gif
Olaf
Nu. E cauza.
Cucu Mucu
So, cum eliminam acest negativ complex mioritic din comportamentul nostru si al semenilor nostri? "Prin puterea exemplului pozitiv" nu prinde la romani(ultimul exemplu care imi vine in minte, niste oameni "amarati" care jucau fotbal de bucurie ca Dunarea le luase casele, la cateva sute de metri de soldatii care incarcau tone de nisip de mai bine de 10 ore). As sugera o extirpare a sentimentului de "mila", mult exploatat de biserici, foarte folositor oamenilor nevoiasi dar mai ales leprelor, insa foarte daunator societatii per ansamblu. Ce face romanul cand e la greu? Unii dintre noi lupta sa iasa la suprafata. Altii insa cersesc sa ii care "fraierii" la suprafata. Ce face ciobanul ala mioritic atunci cand afla ca se va abate asupra lui o nenorocire? Isi ia masuri? Isi pregateste un plan de aparare? Noo,nenicule, ca asta insemna munca. El compune rapid un "circ mediatic" smile.gif cu ajutorul caruia sa afle lumea ca are o "maicuta batrana", "ca la nunta mea a cazut o stea..." motive transpuse in mai moderna varianta :"ca suntem sapte copii acasa, sarumana, si mama-i in spital sarumana si tata ii la puscarie sarumana ".
Cati dintre dumneavoastra va plasati in tabara "invingatorilor", a "smenarilor", a celor ce au reusit fara un eofrt prea mare? Buuun. Si cati dintre dumneavoastra va plasati in tabara "fraierilor" ce cad in plasele intinse abil de prima tabara? Ce ar trebui sa faca "fraierii" pentru a desfiinta taberele astea? Cum? Cand?

Dead-cat, Tyra "Miorita" nu este reprezentativa pt romanii. Dar in profilul psihologic descris acolo se identifica multe persoane. Partea proasta este ca ei cred ca asta e un lucru bun.
Cucu Mucu
Pe langa complexul asta mioritic, mai descoperii si ca suntem "poporul n-are cum".
Cucu Mucu
Pe langa complexul asta mioritic, mai descoperii si ca suntem "poporul n-are cum".
Rehael
Citind cu atentie thread-ul, indraznesc in final sa trag concluzia ca "s-a pedalat" pana acum pe o pista gresita.

Nu am inteles cine a inventat acest "complex mioritic" insa cred ca este gresit atribuit baciului moldovean(ortomanului adica) si ca s-ar potrivi mai bine celorlalti doi(cu oi putine).
Deci, reconstituind faptele, am realizat ca vranceanul si ungureanul, care daca au vazut ca nu tine faza cu lamentarile, s-au gandit sa ia o atitudine asa cum au stiut ei mai bine... Ortomanul, e clar, nu vrea cu nici un chip sa-si imparta oile de buna voie... Eu zic ca asta nu are nici un complex, dimpotriva, se evidentiaza faptul ca este dispus ca, intre doua paruieli pe cinste si alte pozne de care numai el stie, sa fie poet si delicat si cu viziuni transcendentale. ohyeah.gif Ortoman, ce sa mai vorbim, sa crape si Antonio Banderas cand aude!
Aramis
radio guerrila a demarat zilele astea o campanie de rescriere a Mioritei, in cautarea unui final biggrin.gif Manifestul lor seamana, cred eu, cu post-ul initial al acestui topic.
Rehael
"Aha, cu alte cuvinte, inca o data se pregateste linsarea ortomanului...
Probabil respectivii se asteapta ca de data aceasta sa-l surprinda hlizindu-se ca proasta-n targ... Deocamdata isi face testamentul, ca nu-i natang, stie ca e singur impotriva tuturor. Dar nu-si poate trada strabunii care i-au lasat mostenire razesiile castigate cu pret de sange. Nu-si poate trada nici urmasii lasandu-le mostenire lasitatea, ingenuncherea si negarea propriului suflet, capatate in numele unei asa-zise linisti, armonii si integrari... Ortomanul stie sa depisteze otravurile informationale dar are si leacuri pentru toate, neamul lui nu va suferi de pe urma lor." - Cataua turbata a ortomanului
Ovidiu Bufnila
Acest post bufnilian este de fapt o perna de aer care valureste topicul spre suprafata Arhipelagului.
Cucu Mucu
Ca si asta, de altfel! rofl.gif
Marduk
QUOTE(Aramis @ 16 Mar 2007, 08:29 PM) *
radio guerrila a demarat zilele astea o campanie de rescriere a Mioritei, in cautarea unui final biggrin.gif Manifestul lor seamana, cred eu, cu post-ul initial al acestui topic.

Are cineva impresia ca Miorita nu are un final? Daca este asa pot sa spun ca indivizii respectivi fie cauta sa despice firul in patru fie nu inteleg mesajul transmis de Miorita. Oricum sunt curios sa aflu ce trasnai le mai trece prin cap unora care se plictisesc fie de Miorita fie de Eminescu.
Erwin
Se face mişto la greu, atāta tot! ohyeah.gif
Ceea ce e īn spiritul romānesc dintotdeauna, că romānul, după ce că e poet, pătimaş şi oropsit, tot ştie să facă haz-de-necaz. spoton.gif
Blakut
Cine imi da si mie un link catre Miorita, toate variantele, sa le recitesc?
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.