Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:O Noua Propunere Indecenta ?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Probleme Sociale
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5
Mara
Uff, hrana spirituala zici? biggrin.gif Eu sunt de acord.
Michelle
Ioan V ...eu zic ca la ce s-a strans pina acum ar fi aiurea sa-i imprastiem in mai multe directii,ca asa si eu am mai aflat de diverse societati caritabile ,acum dupa ce m-am dezlantuit ,dar ma gandesc sa ne focusam pe un singur proiect si sa-l ducem pina la capat.Asta ne va dovedi NOUA ca suntem totusi o comunitate de OAMENI si nu numai una virtuala.
nefertiti-old
Si eu cred ca, daca s-a luat o hotarare, sa se mearga pe ea. Ca nevoie este in multe locuri, dar niciodata nu ne vom putea imparti in toate directiile.
Felina
Am primit vesti de la ACSIS!

Citez:
"avem o mama cu 3 copii dintre care 1 de 1 an si 3 luni, Florina. Georgiana a fost la ea acasa, e foarte frig, nu e nici o sursa de caldura acolo, proprietarul nu ii da voie sa foloseasca nici macar resou. Am reusit si noi sa o ajutam cu ce am putut, dar toti proprietarii cer plata in avans pe 3 luni a chiriei, si ea cauta de 1 saptamana, si nu reuseste sa gaseasca decat cu bani in avans pe 3 luni. Ea are 3 milioane stransi din ce i-am dat noi si din ce a mai putut si ea. Munceste la scari de bloc cu 1 milion pe luna. Si ii mai trebuie inca 3 milioane ca sa poata sa se mute din frigul infiorator in care sta.

Asta ar fi urgent. In rest, ne-ar fi de folos hainute de iarna pentru copii, incaltaminte, carucioare, port bebe... si orice altceva pentru mame si copii este binevenit!!!"


Parerea mea e ca hainutele ce se strang sa mearga la ACSIS, si macar o mica suma de bani.
Astept pareri, va rog nu ignorati mesajul meu. ( tongue.gif )
Kitty
Din cate tin minte am un port bebe nou-noutz facut de mami meu acum multi ani pentru vanzare, ea fiind croitoreasa, daca il gasesc al ei e. Ar mai fi ceva... Sunt la mine in zona vreo 3-4 magazine cu produse foart ieftine...furculite, ustensile de bucatarie, haine ieftine, nu cred ca sunt la mana a doua, probabil aduse de pe la chinezi, din Europa sau asa ceva. Ar avea nevoie de asa ceva? Am vazut si haine pentru bebelusi, prosoape, caciuli, etc...
In legatura cu cartile...o sa vb cu mami despre acest lucru si o sa vad ce gasesc, daca gasesc ceva carti de dat, nu promit nimic doar incerc, in fond, tre' sa ma gandesc si la copii mei roflmao.gif
Oiski-Poiski
Felina atunci eu iti dau sambata tie bani pentru femeia asta ca tu ziceai parca ca vrei sa ajungi la ACSIS .
Ce zici ?
Ca eu prin banca de aici nu trimit nici un Euro sa imbogatesc Reiffeisen Bank si mai mult.

Felina
QUOTE (Oiski-Poiski @ 7 Dec 2005, 02:41 PM)
Felina atunci eu iti dau sambata tie bani pentru femeia asta ca tu ziceai parca ca vrei sa ajungi la ACSIS .
Ce zici ?
Ca eu prin banca de aici nu trimit nici un Euro sa imbogatesc Reiffeisen Bank si mai mult.

Perfect Oiski. Mersi pt sprijin. wub.gif
Sushi
Parerea mea:
1. Actul de caritate n-ar trebui facut public, il consider un act intim. In felul asta se lasa si ajutatilor niste resturi de decenta.
2. Decit sa va rupeti intr-o suta de directii mai bine va focusati pe cite o organizatie o data altfel riscati sa mergeti in 3 locuri cu 4 bomboane. De Craciun Tanase de Paste Acsis.
3. Felina parerea mea despre mama cu 3 copiii si fara un resou sau radiator este ca ar trebui automat sa i se ia copiii si sa fie dati in ingrijirea cuiva apt sa le ofere minimum de conditii de viata. Mama sa-i poata lua inapoi doar in momentul in care face dovada ca si-a pus sterilet si poate oferi copiilor conditii decente de viata. Nu inteleg de unde ideea ca pruncii trebuie sa ramina neaparat cu mama lor. In cazul unor anumite mame chiar n-as incuraja chestia asta.
nefertiti-old
Actele colective de caritate nu mai sunt intime.

Iar unii ajutati nu mai au demult demnitate, cel putin nu una in sensul in care il percepem noi, 'favorizatii' sortii.
Cucu Mucu
QUOTE
Nu inteleg de unde ideea ca pruncii trebuie sa ramina neaparat cu mama lor. In cazul unor anumite mame chiar n-as incuraja chestia asta.

Autsch!!!
Carmelita, sa inteleg ca tu nu vrei sa participi si cautai o scuza?
Mara
Neataaa!

Dragilor, am o rugaminte, cand virati banii va rog sa ma anuntati, ca sa nu-mi verific soldul din ora in ora.

Multam.
Tear
Carmelita, nefertiti, aveti dreptate si voi.
Dar e greu de judecat dupa principiile noastre, cei favorizati de soarta.
Cunosc o familie pentru care am vorbit la ACSIS si care locuieste in conditii sub-umane, in comuna Baneasa, judetul Giurgiu. Are 5 copii si al 6-lea pe drum. In momentul de fata, femeia e la spital in Giurgiu. Casa lor e de chirpici, n-au caldura, n-au apa curenta, sunt in mijlocul campului pur si simplu. Femeia venea la Bucuresti si cersea pe scarile metroului cu doi dintre copii, cei mai mici, lasandu-i acasa pe ceilalti, in grija surorii celei mari - de 10 ani. Colega mea, care i-a botezat unul din copii, se da de ceasul mortii sa o determine sa nu mai faca copii, s-o invete mai multe-macar sa se abtina in posturi, sa foloseasca Durex, etc., dar, fratilor, nu are cu cine !! hh.gif sad.gif Da mereu vina pe barba'su, cu care cica nu se intelege daca il refuza !! cry.gif Este cumplit ! Colega mea spune ca in aceste conditii crede ca nici nu mai pot gandi normal acesti oameni. Nu mai au nici un fel de vointa, traiesc ca animalele... sad.gif Este greu de judecat, dar totusi...
Cei de la ACSIS mi-au spus ca, in aceste conditii, nu ar fi ajutati, ci copiii ar fi luati in ingrijirea statului, in mod categoric !!!
Cucu Mucu
QUOTE
sa foloseasca Durex

Pai o cutie de durex costa cat 2 sitcle de tuica. Cum sa faca acest sacrificiu imens?
Edit: eu sustin ideea sa ajutam copiii de la V. Plopului (sau din alte locatii) ca acestia nu trebuie sa plateasca pentru greselile parintilor. Cat despre familii care traiesc in mizerie, sa puna mana la munca ( o zi de munca e 150 - 200 de mii, mai au si ajutor social vreo 2 milioane si ceva/luna) si din banii aia sa ia mancare, nu bautura. Sunt alte categorii care au viata grea fara sa aiba vreo vina.
Tear
Asta e, marius ! Tatal nu munceste, s-a invatat ca ii ajuta lumea ! Nici preotul din sat nu le mai da de pomana, cand a vazut cum sunt. Pur si simplu ii trimite la munca.
Exista si altfel de prezervative, mai ieftine, dar nu conteaza asta. Importanta ar fi o educatie in acest sens, numai ca, vezi tu, nici macar nu vor sa primeasca educatie. Nu poti ajuta pe nimeni cu forta. Zece maini de ajutor sa le intinzi, si ei tot in mocirla vor sa ramana ! Pacat de copiii aia ! sad.gif
Felina
ok, renunt la ideea cu ACSIS, ramanem doar cu V. Plopului, poate intr-adevar e mai bine asa.
Sushi
Tear, in cazul familiei de care vorbesti prezervativele nu sint o solutie. Trebe luata de mina, dusa la un ginecolog care sa-i puna sterilet ("fir"). Sau vorbit cu doctorul cu care o sa nasca urmatorul sa-i puna imediat dupa nastere.
aburelius
QUOTE (toma)
dacă este prea înalt în jos, aranjăm cu măsuţa şi-i tăiem picioarele
Felina
Haideti sa ne intelegem:

1. Din cate stiu eu, ACSIS nu se ocupa de cazuri ca cel descris de Tear. ACSIS se ocupa de persoane/familii serioase, care isi doresc copii in grija lor, dar care se afla intr-o situatie disperata. Se face ancheta sociala, in sfarsit, cine voia sa se informeze despre ACSIS, o facea (probabil unii au facut-o) din linkul pe care l-am dat la inceput.

2. Carmen, tu ai dreptate in felul tau, nu e musai ca copiii sa stea langa mama, dar repet, asociatia se ocupa doar de cazuri exceptionale, plus trebuie sa iei in calcul ce inseamna casa de copii in Romania.

3. Acestea fiind spuse, va rog frumos sa nu mai aduceti in discutie ACSIS, nu o voi mai face nici eu, nu are rost sa defaimam o asociatie despre care nu stim suficient. Eu v-am cerut parerea, era suficient sa spuneti ca nu sunteti de acord. Mutumesc pt intelegere.


Iar acum sa ne concentram pe V. Plopului. smile.gif
Cucu Mucu
QUOTE
ca copiii
QUOTE
Eu v-am cerut parerea

Si noi ne-am dat-o. Gratis! laugh.gif
Felina
Marius harhar.gif harhar.gif
Kitty
Felin...conditi sunt si in Bucuresti. Matusa mea este mama sociala pentru asociatia SOS-Satele Copiilor. Pentru cine nu stiu, exista un "sat" daca e sa-i spunem cumva, facut din 12-13 case, pe Calea Floreasca. In fiecare casa se gasesc cate 5-6 copii, matusa mea are 3 foarte mici, o mama sociala si o matusa sociala. Mamele sociale trebuie sa-si petreaca majoritatea timpului cu ei, iar matusile ajuta. Casele de care vorbesc arata ca niste vile mai exact, copii sunt bine imbracati, bine hraniti, bine educati si unii sunt si iubiti. Pentru fiecare casa se acorda niste fonduri pentru mancare, alte fonduri separate pentru haine, pentru casa si asa mai departe. Asociatia este germana din cate am inteles si mai are un sediu in alt oras, nu stiu precis unde.
Unde vroiam sa ajung.... Acolo sunt copii dati de parinti spre ingrijire. Parintii ii viziteaza, ii poate lua acasa in vacante, dar se gandesc ei ca (,) copiilor (Marius taci harhar.gif ) le-ar fi mai bine in aceasta comunitate. Sunt si copii rai si copii buni, si copii care fura, dar asta tine si de parintii lor naturali, unele chestii se mostenesc tongue.gif
Cucu Mucu
QUOTE
Marius taci

Tac, daca spui tu sa tac, tac...dar nu era mai bine...gata, tac! laugh.gif
Sa va dau o idee de marketing: bagati ceva posturi si pe la religie, ca sunt oameni mai darnici! wink.gif
Felina
QUOTE (mariusc2 @ 8 Dec 2005, 01:03 PM)
Sa va dau o idee de marketing: bagati ceva posturi si pe la religie, ca sunt oameni mai darnici! wink.gif

Eu am trimis pm-ul de anunt cam la toti forumistii activi (ba chiar am nimerit cativa care nu mai sunt activi laugh.gif ).
Cucu Mucu
Si la pasivi de ce nu ai trimis? Binee, faci discriminari sexuale! laugh.gif
Mara
Un anonim a depus 50 RON! Multe multumiri! flowers.gif flowers.gif flowers.gif

Va astept in continuare si pe restul hangiilor! smile.gif
aburelius
Kitty, am fost o dată pe Floreasca la satul acela. Mamă ce copii nebuni, dădeau cu pietre după noi. Sper că la Valea Plopului sunt mai cuminţi biggrin.gif
Tear
QUOTE (Mara @ 8 Dec 2005, 01:17 PM)
Un anonim a depus 50 RON! Multe multumiri! flowers.gif flowers.gif flowers.gif

Va astept in continuare si pe restul hangiilor! smile.gif

Am mai spus eu ca-mi plac anonimii ! Sunt mai darnici decat majoritatea celorlalti... tongue.gif
Kitty
@ abu, aia sunt nebuni pentru ca isi permit, pot spune ca cei ce sunt ingrija matusii mele si cei care au fost, dar au plecat la casa de tineret, au fost mai cuminti decat toti si mai buni la scoala o mare parte din ei. E greu sa fii mama sociala a 6 copii si sa-i strunesti pe toti. Nu stiu in celelalte case cum e, dar la matusa mea, copii au TOT TIMPUL ceva dulce de mancat si suc, iar mancare gatita, si pat moale si conditii de o curatenie iesita din comun si haine noi si multe etc.-uri au toti. Cel mai important in aceasta comunitate este faptul ca fratii raman frati si incearca sa-i tina cat de uniti pot. Se duc in orfelinate si-i "colecteaza", iar daca prin intamplare respectivul copil are un frate in alt orfelinat, il cauta si-i ia pe amandoi.
Eu cred ca cei de la valea plopului sunt mai cuminti pentru ca sunt invatzati de preot sa fie buni si sa respecte oamenii.
Tear
Dragii mei, la Valea Plopului copiii sunt cuminti pentru ca parintele si cei din jurul lor, care sunt destui, nu-i lasa sa fie altfel. smile.gif
Dualist
Am rascolit un pic topic-ul

50 de ron din partea anonimului.

Rog detalii modalitate de plata prin mp.

(Best) Regards,
Mara
Dualist, ai MP. smile.gif
Michelle
In seara asta alt anonim urma sa se intalneasca cu mine sa-mi dea banii.A ramas sa ne intalnim pe 17 decembrie cind, sper eu ,o sa curga banii garla ;)in cutiuta hangitelor Oricum ei exista deja!

Pina acum dragilor contam pe 2 milioane La mai mare! thumb_yello.gif
Mara
Anomim 2 a virat 100 RON!!! flowers.gif flowers.gif flowers.gif

Total efectiv: 300 RON


Onix
N-am avut timp sa citesc tot ce s-a mai postat, dar poate ma ajuta cineva cu o informatie. Ma interesa ce s-a hotarat in privinta hainutelor. smile.gif
Tear
Draga Onix, hainutele le pot strange eu, asa cum am mai spus. Trebuie doar sa faceti un drum pana in Bucurestii Noi. smile.gif
Onix
Multumesc frumos, Tear! hug.gif In acest caz, luam legatura prin intermediul PM-ului in momentul in care strang toate pachetele de la cei cu care am discutat.
Mara
Inca un anonim si-a manifestat interesul si va vira 100 RON in curand. smile.gif
John B
Dati-mi si mie va rog contul si dead-line pentru virament
Mara
John, ai PM. smile.gif
John B
Multumesc, am vazut, am raspuns.
Nico
Va rog, spuneti-mi si mie unde sa platesc. E un cont? Ar fi mai simpu asa pentru mine.
Eclectic
Mara se ocupa de banii varsati in cont, trimite-i un pm si o sa-ti dea contul. smile.gif
Mara
Nico, ai PM. smile.gif
Eris
Mara, cred ca ar fi bine sa postezi in locul semnaturii pe care o ai, numarul contului in care se pot depune banii pentru acest proiect. Asa lumea ar da cu ochii de el si fara a deschide acest topic. Sau daca tu nu postezi prea des, sa o faca cineva care e foarte activ pe site prin toate domeniile.
Edward Scissorhands
Salutare tuturor,

Am urmarit subiectul asta atat anul trecut cat si anul asta si mi s-a parut o idee minunata ieshita dintr-un forum (cred ca si destul de rara pe forumurile romanesti). O idee pe care am implementat-o si eu zilele astea la serviciu.
Se pare ca initiativa a prins si colegii mei au fost receptivi. Cele doua cutii in care se strang banii pt. donatia pe care vrem sa o facem in apropierea Craciunului sunt aproape pline.
Ma gandeam ca cel mai bine ar fi sa transformam banii adunati in obiecte necesare unui eventual orfelinat, fructe, dulciuri, jucarii, etc evitand astfel birocratzia si "pierderile" contabile care ar putea sa apara in eventualitatea in care ne-am duce pur si simplu cu suma de bani in mana si am "preda-o".
Rugamintea mea este sa-mi dati cateva informatii despre eventuale case de copii din Bucuresti caci am sondat internetul in lung si in lat cam fara rezultat. Ma intereseaza o adresa si eventual un numar de telefon.

Multumesc.
Kitty
Cred ca maine sau, cel mai probabil, Luni vei primi un raspuns de la Felina. In legatura cu fundatia ACSIS. Stay tuned! biggrin.gif
Michelle
Astazi inca un anonim ,membru al acestui forum,a trimis o suma frumusica 50 dolari pentru proiectul dedicat asezamintului de copii condus de parintele Tanase.Multumirile noastre!
Mara
Eris, nu am deschis un cont special acestei colecte, strang banii in contul meu personal, asa ca prefer sa-l comunic numai celor interesati sa contribuie. Dar este o idee buna sa-mi actualizez semnatura. smile.gif

Michelle, o veste minunata! clapping.gif
Michelle
Readuc acest subiect "in fata" poate sunt forumisti care nu l-au remarcat inca!
Unii dintre noi ,cu putin,ar putea aduce zambetul pe fetele acestor copii!

http://hometown.aol.com/tanasenicolae/pvrom.htm
Mara
Un/o anonim/a ne-a virat 30 RON! Ii multumim! flowers.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.