HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Cacofonia, Ca (virgula) cand
Felina
mesaj 11 Nov 2005, 12:17 PM
Mesaj #1


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



Nu stiu cat de bine am incadrat topicul, sper sa nu se supere nimeni. Daca e cazul, poate fi mutat.

Despre ce e vorba? Despre cacofonii si false cacofonii.

Am observat chiar aici pe han din cand in cand folosirea unei virgule cuprinsa in paraneteze ['(,)'] pentru evitarea unei cacofonii sau a unei false cacofonii. De exemplu:

#Cacofonie: "ne mai e frica ca ajunge" evitata prin formularea "ne mai e frica (,) ca ajunge ".

#Falsa cacofonie: "Binenteles ca citind" evitata prin formularea "Binenteles ca (,) citind".

Personal mi se pare total inestetica aceasta virgula in paranteze chiar si atunci cand e prezenta o cacofonie, cu atat mai mult atunci cand chiar nu e vorba de o cacofonie.

In primul rand cacofonia nu este o greseala, nici gramaticala, nici de alt gen, ci este doar o formulare care nu suna prea bine si este, din aceasta cauza, de evitat. Dar nu este o greseala.

Ma gandesc daca e intr-adevar necesar sa uratim un text cu aceasta virgula in paranteze?

Ce parere aveti?


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 11 Nov 2005, 12:41 PM
Mesaj #2


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



de acord ca nu e cine stie ce greseala, ci doar ... o problema de perceptie care lasa loc de interpretari
pe de alta parte, cine are pretentia unui limbaj elevat va evita cu siguranta sa spuna "ne mai e frica virgula ca ajunge " si va spune "ne e frica, totusi ca va ajunge"
sunt citeva cacofonii consacrate, gen biserica catolica, dar in afara lor, majoritatea pot fi evitate
pe de alta parte, daca tot esti pe punctul de a o trinti, asta ... s-ar putea sa scape neobservata si e mai putin iritanta decit acest "ca virgula capra ..."


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Amenhotep
mesaj 12 Nov 2005, 02:54 PM
Mesaj #3


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.132
Inscris: 16 June 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.862



"Cacofonie" eu ştiu că vine din greacă, unde "cacos" înseamnă "urât" -- deci "caco-fonie" înseamnă "care sună urât".

O alăturare de sunete este cacofonică nu doar dacă e vorba de silabele "ca-ca", ci şi de orice alte sunete care împreună sună urât (exemplu: "timpul acesta" este tot o cacofonie).

Aşa că nu prea înţeleg chestia cu "falsele cacofonii"...

Cât despre folosirea virgulei ca să "maschezi" o cacofonie, mie îmi pare o chestie similară cu a-ţi lăsa mai lungă unghia de la degetul mic.

Contrar ideii populare, virgula nu se foloseşte în funcţie de necesităţi auditive/respiratorii, ci are nişte reguli foarte clare, simple şi logice. Ca şi punctul sau celelalte semne de punctuaţie. A pune o virgulă între "frică" şi "că ajunge" e la fel de corect ca a pune punct între ele (sau semnul exclamării, sau punct şi virgulă, sau liniuţă de dialog etc.). De cele mai multe ori nu-i o chestiune de opţiune (putem pune sau nu virgulă, şi uite că în cazul "frică" urmat de "că ajunge" optăm să punem, pe când în cazul "teamă" urmat de "că ajunge" optăm să nu punem), ci virgula ori e corectă în acea situaţie, ori nu e.

Dacă cineva vrea cu orice preţ să evite o cacofonie, poate reformula (şi e semn de rafinament/performanţă/excelenţă în folosirea limbii dacă reuşeşti să eviţi "din mers" cacofoniile; puţine persoane sunt atât de cultivate şi exersate încât să reuşească asta). Trântirea unui semn de punctuaţie incorect nu numai că eşuează în încercarea de a muşamaliza cacofonia, dar are chiar efect contrar: atrage atenţia asupra ei. Şansele ca mica stângăcie să treacă neobservată devin precis zero.

Asta în scris.

În vorbire, s-ar putea ca o pauză judicios plasată să atenueze efectul dizgraţios al unei alăturări nefericite de sunete. Dar asta nu înseamnă nici că putem pronunţa "vir-gu-lă" în locul pauzei şi nici că pauza respectivă ar trebui tradusă în scris prin semnul de punctuaţie ",". A face astfel e semn de mare ţopârlănie -- mult mai mare decât a-ţi lăsa să scape o... mică smile.gif cacofonie uneori.

Părerea mea... smile.gif

a

EDIT: Oops, acum am văzut că exemplele erau date cu trimiteri la nişte mesaje concrete, scrise de nişte persoane... Cer iertare acelor persoane. wub.gif Nu am vrut să mă refer la cineva anume, crezusem că exemplele Felinei sunt generice.

Acest topic a fost editat de Amenhotep: 12 Nov 2005, 02:58 PM


--------------------
Trebuie să facem ceea ce credem că e bine, dar nu trebuie să credem că ceea ce facem e bine.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 12 Nov 2005, 02:54 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
alfa
mesaj 12 Nov 2005, 04:44 PM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.281
Inscris: 22 August 05
Forumist Nr.: 6.816



Ca cand aud ca cam asa scriu altii ca care zice ca care are cuvantul bun, mi se pare ca capul nu stie sa-si conduca mintea. Prostarea asta e cacaulata bine cu efect intarziat ca Calfa isi va face datoria si o va sterge. Asta e viata in timpul acesta ca timpul acela e diferit.


--------------------
omega
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 5 Dec 2005, 07:38 AM
Mesaj #5


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Lasa mai, ca vine Pruteanu la han, si il intrebam pe dumnealui care este solutia optima in exprimare !


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 5 Dec 2005, 09:05 AM
Mesaj #6


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE (Amenhotep @ 12 Nov 2005, 02:54 PM)
Cât despre folosirea virgulei ca să "maschezi" o cacofonie, mie îmi pare o chestie similară cu a-ţi lăsa mai lungă unghia de la degetul mic.

Sau un mare ghiul pi destul inelar.


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 5 Dec 2005, 09:31 AM
Mesaj #7


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



nimic nu se compara cu unghia mare de la degetul mic... si nici cu virgula spusa aiurea-n tramvai ca sa evidentieze cacofonia mai degraba si nu s-o mascheze


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 20 April 2024 - 10:31 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman