Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Gigantul China, Incotro?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Exploratorium > Afaceri si economie
Pagini: 1, 2, 3
mutulica
voi chiar va pricepeti sau vorbiti din auzite?
care 4 filtre de control mai frate? ce abureli bagati voi aici?

stiti cum se produc fake-urile? va spun eu ce au patit HP. au aranjat cu un producer local sa le furnizeze o parte din subansamble (pcba-uri - placi populate). cind s-au dus in audit, tipii faceau pe 2 linii produsele HP, si pe alte 4, exact aceleasi produse, dar fara logo HP, pt piata colaterala...

cei mai multi comercianti de textile au facut outsourcing local de productie in lohn. localii cumpara materia prima de la alti locali si tot asa...
o parte din management pleaca acasa cu documentatia, si in fabrica paralela, cu aceleasi proiecte de design, aceeasi materie prima, se produce aceeasi marfa aproape. voi credeti ca aia stau sa gindeasca ce si cum ca in turcia?
fac copy paste exact la tot supply chain-ul. diferenta de pret dintre real brand si ei e data de lipsa totala a cheltuielilor de publicitate, proiectare, marketing, distributie controlata, etc...
Cucu Mucu
QUOTE (mutulica @ 15 Dec 2005, 11:17 AM)
voi chiar va pricepeti sau vorbiti din auzite?
care 4 filtre de control mai frate? ce abureli bagati voi aici?

Eu zic ca ma pricep nitelus! smile.gif Vorbesc despre textile si despre produsele originale:
1. control tehnic al calitatii pe banda de asamblare
2. control tehnic de calitate facut produselor finite prin sondaj de catre controlorul clientului
3. control tehnic de calitate facut produselor finite (bucata cu bucata) de catre controlorul fabricantului
4. control tehnic de calitate , tot bucata cu bucata, facut la expeditie de catre client
Sunt 4? Sunt. Poate confirma cineva treaba - intreaba orice manager de fabrica de confectii textile.
mutulica
eu stiam ca nu mai exista control tehnic, ci sistem de asigurarea calitatii, care ... e putin diferit ca abordare

da, exista iqc - acel incoming quality inspection, care se face materiei prime ... in china si producatorul sub brand name si fake made-rul folosesc cam aceeasi materie prima

exista sistem de inspectie vizuala pe linie, asta te asigura ca in mare masura ce se fabrica este corespunzator cu tiparele, iar cusaturile sunt la locul lor. ce e declarat cazut la calitate, ajunge pe taraba din pietele de fake-uri

exista sistem prin sondaj in cazul produsului finit.

ok si? cei ce fabrica fake-uri nu au sistemele astea, si totusi fabrica la o calitate acceptabila, comparabila cu originalele... altfel isi pierd linia de distributie...
folosesc aceleasi tipare si materie prima, si de multe ori aceeasi lucratori...

later edit; in electronica e si mai rau
Ovidius
QUOTE
atit timp cit si cele cu eticheta originala sunt tot made in china.... parca ce mai conteaza?

Din cauza lipsei controlului calitatii, la cele fara eticheta creste probabilitatea sa nimeresti bulshituri.

QUOTE
eu stiam ca nu mai exista control tehnic, ci sistem de asigurarea calitatii, care ... e putin diferit ca abordar

Intr-adevar sistemul de asigurare al calitatii e diferit de controlul calitatii, dar nu inseamna ca il inlocuieste in totalitate.
nefertiti-old
Oamenii de afaceri chinezi sunt interesati sa deruleze proiecte de amploare in Romania, mai ales in domeniile care tin de refacerea infrastructurii, a declarat ieri, Xu Jian, ambasadorul Republicii Chineze la Bucuresti
mutulica
zorro - cind cumperi la mai putin decit jumatate de pret... iti cam asumi si riscul de bullshituire...
abis
Presa de azi spune ca, dupa PIB, China este a patra economie a lumii, cu o crestere de 20%.
nefertiti-old
Crestere raportata la ce sau la cine si in ce perioada?
abis
Cred ca fata de estimarile anterioare, daca am inteles bine din articol.
mutulica
la ei nici nu e greu sa creasca pib, ca de la putin l amult sunt marje mari...
e mai greu sa creasca cu 20% la un stat ca germania sau elvetia

presimt insa ca o sa vina zile grele pentru chinezi... in curind barierele protectioniste si antiglobalizare isi vor spune cuvantul. occidentalii s-au cam saturat sa ramina fara joburi
nefertiti-old
China va reforma moneda naţională, yuan, īn funcţie de nevoile ţării, fără să se supună presiunilor exercitate de alte state, a declarat guvernatorul băncii centrale, Zhou Xiaochuan, citat de Reuters.

Zhou a afirmat că recenta depreciere a monedei chineze este rezultatul modificării cursurilor de schimb al dolarului faţă de euro şi de yen.

"Nu ne vom supune presiunilor exercitate de alte state pentru a ne schimba politicile monetare, dar luăm īn considerare problemele economiei globale", a declarat oficialul chinez, īn legătură cu solicitările Statelor Unite de a permite aprecierea yuan-ului.

SUA au īnregistrat un deficit comercial record pentru luna ianuarie 2006, un sfert īn relaţia cu China.

Trezoreria SUA va prezenta luna viitoare un raport semestrial, care va preciza dacă China sau alte state manipulează īn mod deliberat cursurile de schimb, īn scopul obţinerii unor avantaje competitive.

Guvernatorul băncii centrale din China a declarat că Statele Unite īncearcă să exercite presiuni asupra Chinei prin intermediul rapoartelor semestriale, dar autorităţile chineze iau īn considerare trei principii īn formularea reformelor monetare: iniţiativa, controlul şi gradualismul.

Zhou a precizat că rata de schimb a yuan-ului este determinată de cerere şi ofertă şi de celelalte forţe de pe piaţa de schimb valutar.

Moneda chineză va fi unul dintre subiectele dezbaterilor din luna aprilie, la reuniunea Fondului Monetar Internaţional şi a Băncii Mondiale, dar discuţiile se vor concentra asupra dezechilibrelor globale.

Zhou a mai adăugat că ratele dobānzilor vor fi menţinute la nivele scăzute, pe termen scurt, cu condiţia ca inflaţia să se menţină la un nivel acceptabil. (mediafax)

nefertiti-old
limitare
Cucu Mucu
Conform unui sondaj realizat de GfK, majoritatea romanilor sint dispusi sa cumpere haine si incaltaminte autohtone pentru a sustine industria de profil.
E doar o minciuna sa para patrioti. wink.gif Inrest, se pun cote dar cresc salariile si taxele. Industria usoara e condamnata.
nefertiti-old
Am citit KFC rofl.gif .

Daaa, ii si vad pe romani imbracati de la APACA. laugh.gif
mutulica
chiar daca pare putin probabil costul de productie + transport + /- taxe vamale vor fi in avantajul romaniei in relatia cu ue, si va dezavantaja china
scaderea celor 14 pina la 20 de procente din pretul de vinzare in UE vor face ca marfurile noastre sa fie competitive.
asta coroborat si cu faptul ca din Ro se ajunge in 3 zile cam oriunde in EU devine valabil.

in plus china incepe sa se scumpeasca
Cucu Mucu
QUOTE (mutulica @ 26 Sep 2006, 06:18 PM)
chiar daca pare putin probabil costul de productie + transport + /- taxe vamale vor fi in avantajul romaniei in relatia cu ue, si va dezavantaja china
scaderea celor 14 pina la 20 de procente din pretul de vinzare in UE vor face ca marfurile noastre sa fie competitive.
asta coroborat si cu faptul ca din Ro se ajunge in 3 zile cam oriunde in EU devine valabil.

in plus china incepe sa se scumpeasca

Si totusi, cheltuielile impuse de retehnologizare conform standardelor UE, pe de-o parte, si cresterea salariului minim, pe de alta parte, vor produce probleme. De ce? Toti producatorii de confectii din Ro au un procent insemnat din productie in lohn (pt a-si finanta cheltuielile curente). Vor creste cheltuielile/manopera produs, iar europenii nu sunt dispusi sa creasca preturile. In aceste conditii, lohn-ul poate fi produs in China fara probleme (sau ma rog, problema ar fi transportul - trebuie sa isi tina manopera foarte scazauta, pt a putea finanta transportul cu avionul, pt ca pe mare marfa face in jur de 100 de zile pana in Europa), deoarece produsele fabricate in China nu intra in cote, nici macar la taxe nu intra full-product... Alte variante alese de unii retaileri din ue au fost Ucraina si Moldova... Romania nu mai are avantajul fortei de munca ieftine - salariul minim de la noi (care nu se mai da de mult in fabricile de confectii) este cam de 5 ori mai mare decat castigul unei confectionere chineze si cam de 3 ori decat al unei moldovence... Noua ne mai ramane know-how-ul, care este unul important, si puterea de retehnologizare... Cine nu isi poate finanta retehnologizarea si lansarea de colectii proprii, aufwiedersehen...
mutulica
mariusc2 - de acord, dar sa nu uitam ca lumea confectiilor e o industrie ce se adreseaza mai ales femeilor. si este doar o parte din economia unei tari
ar fi de interes sa inlocuim confectiile cu altceva, unde ar putea lucra in egala masura si femeile si barbatii, gen automotive, electronica, household... etc...
la toate astea conteaza si cit de repede ajungi pe piata, si costul de logistica
Cucu Mucu
QUOTE
ar fi de interes sa inlocuim confectiile cu altceva, unde ar putea lucra in egala masura si femeile si barbatii, gen automotive, electronica, household... etc...


Da, dar alea au o pondere mai mica in economia Romaniei, una la mana, si secondo, nu prea am date despre ramurile respective.
mutulica
dinc e stiu eu... nivelul de instruire a muncitorului nu e prea mare in nici unul din cazuri (daca pot sa o faca si chinezii, care se lovesc de o bariera imensa, cea comunicationala)

ca sa faci o investitie si sa ridici fabrica... pt un corporate e o problema de ... 4-10 mil usd, si o decizie

sa stii ca ponderea automotive e destul de mare, si in crestere, cea de electronice e on hold pe moment, desi 2 din cei 5 mari sunt deja in ro
nefertiti-old
E oficial: China, a treia forta a lumii la productia de automobile

China a depasit Germania in ceea ce priveste productia auto si s-a instalat pe al treilea loc la nivel mondial, dupa Statele Unite si Japonia.

Cu cele 3.6 milioane de masini produse in primul semestru de imperiul asiatic, China a reusit sa adune o productie cu peste 20% mai mare decat cea a Germaniei, care pana acum se situa pe podium. Pozitia Chinei nu este deloc suprinzatoare, expertii apreciind ca in cel mult cinci ani statul asiatic va deveni primul producator si consumator auto.

La nivel mondial, numarul de masini construite a crescut cu 6% fata de anul trecut. Astfel, productia de masini a explodat in India, in China si in America de Sud, regiuni in care cresterea se situeaza la circa 18%.

Tarile care inca nu sunt membre ale Uniunii Europene, printre care si Romania, au crescut la acest capitol, in medie, cu 5-6%, in timp ce in statele comunitare si in SUA ritmul de productie se mentine constant. Una dintre tarile care au scazut enorm in ultimul an din punctul de vedere al productiei este Franta, ai carei constructori au diminuat productia interna cu 11.2%.
(Hotnews/Automarket)


Ideea e că ăştia nu dau nici o sursă şi nu ştiu cīt e de veridică sau prost tradusă de ei de undeva...
Pe de altă parte, probabil că şi nemţii fabrică unele componente de maşini īn China. Şi atunci?
Kyklos
Din punctul meu de vedere Germania si Statele Unite produc cele mai fiabile autovehicule de pe piata , din pacate in lumea a II-a si a III-a se cauta autovehicule ieftine ,siguranta 0, consum cat mai putin....si Japonia respectiv China produc asemenea autovehicule .
mutulica
de cind se pricep americanii la masini?

si apoi .. in china se produc din greu volkswagen si buick... deci...
ilie
cele mai fiabile auto sunt alea din japonia ( insa nu toate...), si apoi din europa.

cele americane sunt mari, dar fiabile mai putin decat cele de sus...

dar in lumea de azi sintagme ca " ce e german e bun" referitor la tehnica, nu mai sunt valabile; sau ce e japonez, etc. etc. productia s-a cam mutat in Asia, asa ca majoritatea produselor sunt facute acolo sau au componente facute acolo.
asta nu reprezinta o problema, pentru ca acum produsele nu se mai fac de catre muncitori instruiti, ci de catre masini, roboti...
mutulica
asta cu masinile nu se mai fac de catre muncitori ci de catre roboti e misto, in contextul in care productia se muta in Asia pentru ca pretul de cost al muncitorilor de acolo e mai scazut...
iote paradoxu'... sau poate hominidul asiatic e asimilat cu un robotel...

China produce in draci tot ce se misca pe sosea, pentru ca le-a crescut cererea odata cu nivelul de trai. toti greii s-au dus acolo ca sa produca dar mai ales sa vanda, pt ca piata aia e imensa

masinile japoneze sunt gandite dupa un concept consumist. merg binisor o perioada de timp, dupa care cad pur si simplu, semn ca e vremea sa iti iei alta. in paralel europenii cred inca in durabilitate. si asta mai ales in ideea ca daca o revinzi sa iti mami ramina ceva in tescherea pentru urmatoarea
nefertiti-old
google-ul lor
Cucu Mucu
Excedentul comercial al Chinei va avansa la 150 mld. dolari in 2006

Excedentul comercial al Chinei este estimat sa atinga 150 de miliarde de dolari anul acesta, depasind nivelul record inregistrat anul trecut, respectiv 109,8 miliarde de dolari, pe fondul cresterii continue a exporturilor, potrivit unui raport guvernamental. Exporturile Chinei ar putea creste, in termeni anuali, cu 26% pana la sfarsitul anului 2006, la 960 de miliarde de dolari. Importurile sunt estimate sa atinga 810 miliarde de dolari, in crestere cu 22% fata de nivelul semnalat anul trecut, potrivit cotidianului China Daily, care citeaza raportul Ministerului Comertului.

Nefertiti
Chiar acum cīteva zile vorbeam cu cineva de exporturi, mai exact despre un top al volumului exporturilor şi, spre surprinderea mea, nu China e pe primul loc. Deşi aşa ar părea, dacă judeci după chinezăriile de care te loveşti la fiecare pas. Numai că ei exportă multe mărunţişuri.
Pe primul loc sīnt nemţii, dar ăia exportă chestii 'adevărate'.
mutulica
nemtii exporta nemtarii scumpe, si importa chinezarii ieftine...
problema cea mai mare consta in faptul ca din maruntisuri, China are excedent comercial, in timp ce majoritatea statelor industrializate sufera de un acut deficit comercial... mai ales colosul USA...

afara de faptul ca se dezechilibreaza finantele lumii, mai apare un aspect... chinezii acum copie, dar in timp ce o fac, invata sa produca, si in viitorul apropiat sa conceapa... ori in momentul acela... va incepe din nou batalia pentru reasezarea puterii politice si militare - adica a inceput deja... pt ca azi toate agentiile de presa anuntau ca Pakistanul, sprijinit din umbra de China, dezvolta arme nucleare
asta e un fel al Chinei de a spune "sa nu va treaca prin gand sa faceti in India ceea ce ati facut in China si sa ne lasati a doua oara fara sursa de venit"
abis
QUOTE (mutulica @ 17 Nov 2006, 05:04 PM)
chinezii acum copie, dar in timp ce o fac, invata sa produca, si in viitorul apropiat sa conceapa...

Asa au inceput si japonezii.
Nefertiti
Da, dar japonezii nu prea īşi trimit marfa īn Europa. Nu ştiu care e motivul, dar exporturile lor merg mai mult īn zonă la ei şi īn SUA, cred.
abis
Da, exporta mai mult in SUA, desi si prin Europa e plin de Sony, Toyota etc.
Nefertiti
exporturi E din 2004, dar...
abis
Interesant ar fi si un clasament al volumului exportului pe cap de locuitor...
mutulica
QUOTE (abis @ 17 Nov 2006, 08:46 PM)
Da, exporta mai mult in SUA, desi si prin Europa e plin de Sony, Toyota etc.

Sony Made in China, nu?
e o diferenta intre cele doua, Japonia a inceput sa inoveze inca din primul moment, in timp ce China e inca la copy-paste dupa ani buni de productie
Blakut
QUOTE
Japonia a inceput sa inoveze inca din primul moment


DA, dar Japonia e mult mai mica decat China, si a beneficiat si de ajutor... Consider ca Japonia a atins limita superioara a dezvoltarii.



QUOTE
China e inca la copy-paste dupa ani buni de productie


Taota treaba cu China e ca ea produce. Nu cred ca se intereseaza atat de mult de calitate cat de cantitate. Dar ei produc, si au forta sa o faca. Probabil ca sistemul lor politic comunist impreuna cu economia ne-comunista o sa doboare la un moment dat marile democratii ale lumii... Pai ma gandesc numai la explorarea spatiului: in timp ce americanii organizeaza licitatii si aleg cae mai buna firma, apoi firma respectiva incepe sa construiasca, se cer aprobari peste aprobari pentru fonduri, la un stat gen China procesul decizional e mai simplu (ca in toate statele comuniste/autoritare): "Se face? Se face!"... Pana la urma chestia asta, impreuna cu o forta de productie mare o sa faca din China cea mai mare putere mondiala. Probabil ca in loc de McDonalds o sa avem Xing Xing... sau ceva de genul.
mutulica
incercam sa spun ca Japonia a mers inainte pentru ca a inovat, pentru ca a adus in permanenta ceva nou. ei au copiat concepte si nu produse, apoi le-au dezvoltat...
China, momentan nu prea se descurca la concepte; prefera sa copieze pur si simplu.

Ceea ce spui cu sistemul "bi-sexual" economie de piata cu productie in economie planificata este perfect adevarat, functioneaza aziu cu motoarele din plin, si baga o gramada de bani in buzunarele flaminde ale guvernului de la Beijing.... dar... ce te faci cu cele doua probleme majore care deriva din asta:
- problema culturala, ce va apare in momentul in care cultura occidentului va infesta suficient de tare pe cea locala, si cind generatia de pitici galbejiti cu ochii oblici isi va dori tot mai mult rock/pop si alte ghidusii? japonezii nu prea au reusit sa treaca peste acest hop...
- problema numita managementul schimbarii... cind cei cu multi bani din productie aiurea, vor descoperi ca tre sa inoveze permanent, daca nu vor sa construiasca stocuri de care nu are nimeni nevoie. pentru ca daca vor reusi sa irite suficient de tara cultura vestului cu copiile lor, acestia vor decide sa isi tina inteligenta acasa.
pina una alta, tot ce fac chinezii e sa ne bombardeze cu tone de produse low-cost (la o calitate rezonabila)
Cucu Mucu
Se pare ca tocmai si-au achizitionat o tara, si nu orice tarisoara ci tocmai iu.es.ei, tara tarilor!
turbo trabant
QUOTE(Cucu Mucu @ 31 Jul 2009, 09:56 AM) *
Se pare ca tocmai si-au achizitionat o tara, si nu orice tarisoara ci tocmai iu.es.ei, tara tarilor!

zau ? tot ce au achitionat e niste promisiuni de plata a datoriilor ale iuesei. extrem de valoaroase avand in vedere ca iuesei a dat la tiparnita fara numar, fara numar...
Cucu Mucu
QUOTE(turbo trabant @ 31 Jul 2009, 11:19 AM) *
zau ? tot ce au achitionat e (sunt) niste promisiuni de plata a datoriilor ale iuesei. extrem de valoaroase avand in vedere ca iuesei a dat la tiparnita fara numar, fara numar...


Cateodata am impresia ca te uiti prea mult pe cartoon network. rofl.gif

http://www.treas.gov/tic/mfh.txt

http://www.locationusa.com/foreignDirectIn...ent-china.shtml


'Om trai si 'om vedea! Vom vedea cum slabesc presiunile puse de FED pe banca centrala a Chinei pt aprecierea yuanului (moneda nationala), vom vedea "cotele" de import anulate pt marfurile chinezesti, etc. Cam asa, ca picatura lor o sa fie lucrarea!
Marduk
Azi am cautat pe net un incarcator solar pentru mobil sau laptop. Am gasit un site chinezesc care m-a lasat masca, baietii au de toate, la preturi extraordinare, pentru o bucata un pret, pentru 3 un pret si tot asa. Nu doresc sa le fac publicitate dar pentru cei care vor sa vada acest site il gasiti la aceasta adresa. China produce orice pentru oricine, daca inventezi o chestie si vrei sa o vinzi cu profit le-o dai la chinezi, o produc, dupa care o importi si o vinzi la tine in tara.
turbo trabant
QUOTE(Cucu Mucu @ 1 Aug 2009, 10:25 AM) *
Cateodata am impresia ca te uiti prea mult pe cartoon network. rofl.gif

http://www.treas.gov/tic/mfh.txt

http://www.locationusa.com/foreignDirectIn...ent-china.shtml
'Om trai si 'om vedea! Vom vedea cum slabesc presiunile puse de FED pe banca centrala a Chinei pt aprecierea yuanului (moneda nationala), vom vedea "cotele" de import anulate pt marfurile chinezesti, etc. Cam asa, ca picatura lor o sa fie lucrarea!

o fi la mine cartoon network dar tu ai ramas un pic pe leka nosti detza, cu capitalismul in general pe marginea prapastiei si cel american in special rofl.gif .

37 miliarde investiti de chineji in iuesei? mult, mult , mai multi sunt investiti in romanica rofl.gif

poftim exemplul de la marduk: china produce orice dupa ce altcineva a inventat ohyeah.gif

ideea mea era ca acele t-bills cumparate engros de chineji pentru stimularea consumului (pe datorie) american in curand vor valora mai putin decat valoarea nominala. ce sa faci cu un t-bill care iti da o dobanda de 2-3% cand inflatia e 6-7%? devil.gif

acele t-bills sunt 'cam' o bucata mare din averea chinei. de asta sunt asa nervosi chinejii dar nu au ce sa faca lui yes we can print more money thumb_yello.gif
mutulica
turbo trabant - asa e... china are o problema majora cu baietii veseli care gandesc in subprime... pt ca ei sunt cea mai mare piata de desfacere pt china, si pt ca intradevar se pot juca cu valoarea verzisorilor...

in schimb, de la o vreme am descoperit ca deja se schimba lucrurile... din copiatori au devenit si inovatori... ramane de vazut cat se mai dezvolta
Marduk
QUOTE(mutulica @ 13 Aug 2009, 09:02 AM) *
din copiatori au devenit si inovatori... ramane de vazut cat se mai dezvolta

pana devin inventatori thumb_yello.gif

turbo trabant
QUOTE(mutulica @ 13 Aug 2009, 08:02 AM) *
turbo trabant - asa e... china are o problema majora cu baietii veseli care gandesc in subprime... pt ca ei sunt cea mai mare piata de desfacere pt china, si pt ca intradevar se pot juca cu valoarea verzisorilor...

in schimb, de la o vreme am descoperit ca deja se schimba lucrurile... din copiatori au devenit si inovatori... ramane de vazut cat se mai dezvolta

china a avut o strategie de bazare pe exportul catre sua si sustinerea consumului acesteia. la un moment dat, rezervele de cash ale populatiei americane nu au mai ajuns sa sustina acest consum si atunci a inceput distractia pe datorie.

normal, cineva trebuia sa cumpere aceste datorii ale sua. china a vazut o oportunitate in aceste datorii de a mentine consumul pe credit. si a tot cumparat, in momentul de fata IOU sua sunt cred principala sursa de rezerve a chinei.

problema lor este ca administratia actuala a dat drumul la robinetul cu cerneala rosie mai rau ca toate administratiile precedente. acele hartii se pot dovedi hartii igienice in curand.


cu alte cuvinte, bunastarea chinei este strans legata de cea sua. americanul nu mai cumpara o plasma made in china, 10 chinezoi o iau un freza. si nu sunt sanse sa se mai cumpere lucruri putin utile sau de lux pentru ca populatia a inceput un proces de eliminare a datoriilor proprii ce se va intinde pe ani buni.

in plus, china nu este un stat pur etnic dar extrem de nationalist. vezi uighurii si dalai lama.
mutulica
japonia cu ceva ani in urma era in aceeasi pozitie... deci cam putem prevede un pic ce se va intampla cu china...
except daca baietii nu se nerveaza si pun de o poceala mica si asa al 3-lea mondial va incepe in asia de data asta
turbo trabant
incepe rollercoasterul chinez, tineti-va bine, miracolul economic face implozie.

Bank of China a surprins pietele cerand o infuzie de capital de 9 miliarde urgent "pentru a mentine niveluri adecvate de capital". actiunile ei au fost oprite de la tranzactionare in shanghai si hong kong.





Marduk
brr unsure.gif sper ca au in tiparnita lor si o matrita pentr " "In God We Trust" altfel am b....-o.
turbo trabant
astazi , pentru cartile de istorie, este ziua 0. de azi incepe prabusirea "miracolului" economic chinez.

va fi macel.
mutulica
crezi?
e periculos, ca daca se intampla asa, o sa le-o traga la americani... ar fi un mic WW...
turbo trabant
se poate sa fie si un pic de veve. dar bine nu o sa fie.

banca centrala a chinei a recunoscut ca vreo 23% dintre proiectele de infrastructura sunt un pic falite. si cum proiectele astea costa mult, se da o glorious tzeapa.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.