Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Gigantul China, Incotro?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Exploratorium > Afaceri si economie
Pagini: 1, 2, 3
mutulica
hi hi... trebe ca le-au iesit pe nas cel mai lung pod din lume, cel mai mare complex olimpic, etc...
turbo trabant
e varianta asiatica a lui: "dorele ne mai tii mult cu podul ala? hai ca inchide la non-stop"

acum dorel ling va plati si podul la care a muncit.
March
Tot mai multi chinezi cu bani multi se stabilesc in vest unde isi "cumpara' cetatenia .
Minerval
QUOTE(Kyklos @ 14 Oct 2006, 10:05 AM) *
Din punctul meu de vedere Germania si Statele Unite produc cele mai fiabile autovehicule de pe piata , din pacate in lumea a II-a si a III-a se cauta autovehicule ieftine ,siguranta 0, consum cat mai putin....si Japonia respectiv China produc asemenea autovehicule .


Permite-mi o completare: Japonia si Koreea de Sud. Marcile japoneze sunt dpdv criteriului calitate-cost cele mai fiabile, orice studiu aprofundat iti va edifica acest lucru. Nu mai pui la socoteala ultimele designuri in materie de automobile, ce inocuiesc carburantul obisnuit (benzina, diesel) cu surse de alimentare alternative. Bine ca acum nu oricine isi va permite o masina din seriile noi de masini, probabil emiri din Dubai/Oman/Emiratele Arabe, presedinti de state etc.. Daca nu ai timp de studii, analize la tv si/sau carti de specialitate oricand poti sa iti cumperi o revista Top Gear. thumb_yello.gif Koreea face cele mai ieftine masini de "lux". Ultimul tip korean Grandeur a fost considerat de clienti de BMW si Audi, cat si de ingineri din fabricele producatoare ale celor 2 marci mentionate, ca fiind cea mai buna alegere pt un suv de lux, care imbina rafinamentul audi cu forta bmw. Si asta nu am spus-o eu..

Power to the pedal.. biggrin.gif
turbo trabant
cica sectorul industrial chinez a intrat in recesiune. bursele inca nu s-au prins , cica e controlata caderea. sorry.gif
Minerval
Teoriile ar trebui sa se intemeieze pe vorbe nu viceversa. Republica Populara Chineza este o superputere.. Totul este controlat pe mapamond, cum crezi ca s-au realizat anumite etape ale industrializarii? Chestiunea este ca cei care au ochi si care inteleg, nu imbratiseaza evolutia, iar cei care nu au darul observarii si priceperii fenomenelor din jurul lor isi dau cu parerea, prin diverse carti de taraba, tabloide etc. Trist, dar eminamente profan.
turbo trabant
QUOTE(Minerval @ 3 Aug 2010, 12:46 AM) *
Totul este controlat pe mapamond, cum crezi ca s-au realizat anumite etape ale industrializarii?

err prin cooperativa "minorul vesel" de fabricat papusi barbie pe care minorii aceia nu si le puteau permite in veci?

"to be rich is glorious"- deng xiaoping
Marduk
QUOTE(Minerval @ 3 Aug 2010, 01:46 AM) *
Chestiunea este ca cei care au ochi si care inteleg, nu imbratiseaza evolutia, iar cei care nu au darul observarii si priceperii fenomenelor din jurul lor isi dau cu parerea, prin diverse carti de taraba, tabloide etc. Trist, dar eminamente profan.

Ca sa intelegi trebuie sa ai ochi. Ca sa pricepi fenomenele, trebuie sa ai un dar al observarii. Dar daca cei din jur nu si-ar da cu parerea, nu si-ar exprima opinia, cum ai putea sa faci distinctie intre intelegere, evolutie si fenomen? Ar trebui sa fi "eminamente profan" sau sa ai un dar al observarii? Lumea in care traim evolueaza de mii de ani tocmai datorita contradictiilor.
turbo trabant
visul chinej

http://www.reuters.com/article/idUSTRE6721D320100803
Minerval
Rastalmacesti ceea ce am scris.. Ma refeream la cei care, popular vorbind, se baga in seama si intra in hora discutiei doar de dragul de a o face fara a sti in fapt mai nimic despre subiect. Acesti indivizi constituie un balast si un pericol din categoria eminamente profan.. Iar in acest caz, nu rezulta nimic constructiv din nico contradictie.. In genere, din contradictii se naste adevarul, din prostii si idei eronate absolut nimic.. Reciteste! wink.gif
Cucu Mucu
China, incotro?
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.