Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Cum Ar Fi Sa Nu Existe Ue?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > 2007. Romania si Uniunea Europeana.
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5
Cla
@ cactus: da, si eu stiu un ficior fain, dar mi-s mai cu drage cele cu "Gogosi calde...avem gogosi caldeee" rofl.gif
Si despre turcii din DE nu vorbesc, câteodata mi-s mai dragi decât nemtii...
ZAMOLXE
QUOTE (MIA @ 27 Apr 2006, 01:05 AM)
Energia termică e altceva decât energia electrică şi benzina din petrolul românesc. Nu e factor de producţie şi subvenţionarea ei e mai degrabă o măsură populistă de asigurare a păcii sociale ( deşi e destul de înfiorător de imaginat ce ar fi în multe familii fără acest ajutor ... sorry.gif ).


Subventionarea energiei termice mai degraba ajuta la supravietuirea mamutului numit RADET (banii dati populatiei ajung in "buzunarul" RADET-ului).
Nefertiti
Despre UE ...
Taunul
QUOTE(Leonardo @ 9 Nov 2005, 11:40 AM) *
Daca nu ar fi UE:
- nici o tara europeana luata separat nu poate sa aiba un cuvant greu de spus in problemele mondiale, interesele europene vor fi mereu la coada.


Asta e un mesaj din 2005 si este interesant de vazut cum a gindit un roman atunci.
A crezut ca Romania se va aseza la masa bogatilor?
Realitatea: Romania nu sta la masa bogatilor. Drept e ca a primit imprumut - 70 de miliarde de URO. Pe unde isi scoate camesa acum. Ce vor lua bancile in locul datoriei? Vor devenii romanii sclavi?
turbo trabant
QUOTE(Taunul @ 1 Jul 2010, 07:31 AM) *
Vor devenii romanii sclavi?

dar au fost vreodata liberi, au inteles ce inseamna libertatea?
March
China gata sa "cumpere" UE cu totul, la pachet ? unsure.gif tongue.gif
March
China devine creditorul statelor UE îndatorate, pentru a-şi devaloriza yuanul şi stimula exporturile sale

Ne va cumpara cu totul ! hh.gif
March
Inceputul sfarsitului UE ?

Roubini: „Grecia ar trebui să intre în incapacitate de plată. Acum. Şi să abandoneze Euro”

EUROPA ÎN CRIZĂ. Agenţia Standard & Poor's TAIE ratingul ITALIEI

Iar Basea bate campii continuu despre cum vom adopta noi mai repede moneda euro !

Cla
Oamenii s-au saturat de Musso.. Berlusconi. Un stat controlat de Mafia, Camorra, N'drangheta nu are ce cauta în zona UE.
Marduk
Nu stiam ca exista acest topic mellow.gif e cat se poate de la obiect in aceste zile, saptamani, luni, anii. UE este o constructie artificiala, idealista, este visul unor economisti, finantisti, industriasi satui sa depinda de liderii politici, parerea mea. De aici si pana la a forma un stat european, multicultural, multireligios, care taraste in urma sa sute de ani de conflicte sangeroase, e cale lunga. Personal nu cred intr-un stat european, sa-i zicem SUE, cum am mai spus si pe lte topicuri cetatenii unor state europene nu sunt pregatiti sa renunte la SUVERANITATE, cand zic asta nu ma refer doar la cetatenii de rand ci la politicienii din tarile respective. Multi poate considera ca s-a mers prea departe cu acest euro, o moneda care circula dar care nu are la baza un sistem financiar unitar, taxe, impozite, buget etc. Exista diferente extrem de mari intre sudul european si nordul european, nu discut aici de tehnologie, ci mai ales de atitudine a fiecarui cetatean. In timp ce in nord unde viata este aspra, oamenii au inteles ca fara munca asidua si continua nu pot supravietui, in sud natura a fost darnica cu oamenii ce locuiesc acolo. Au o agricultura in care nu trebuie sa investeasca cine stie ce ca sa devina rentabila, traiul de pe o zi pe alta nu presupune un efort prea mare, viata este mai frumoasa cand stai la soare cu o sticla de vin pe masa fara sa te gandesti la ziua de maine etc. e o atitudine pe care nordicii si-o pot permite doar in vacanta. Sa presupunem ca germanii, finlandezii, suedezii, englezii etc. s-ar hotara sa salveze Grecia, Italia, Spania, Portugalia, ce ar primi ei in schimb? o vacanta gratis in aceste tari? s-ar asigura ca odata salvati cetatenii din sudul Europei s-ar schimba si ar deveni dependenti de munca ca cei din nord? Ce ar avea de castigat cetateanul din nord? grecii, portughezii, spaniolii ar avea nevoie si in viitor de tractoare, masini, utilaje etc. iar cei din nord ar avea ce sa manance si fara importurile din sud. Desi pare simpla aceasta ecuatie, exista o dependenta intre nord si sud care o face complicata. Grecii acuza azi bancile din nordul dezvoltat ca au profitat de pe urma lor, nordicii le-au vandut masini, utilaje, arme etc. iar grecii s-au indatorat pentru ai prinde din urma pe vecinii din nord, pentru a fi in trend, dar fara nici un suport. Nu stiu ce se va intampla in viitor, e greu de estimat cine va pierde si cine va castiga ca natiune, financiar exista deja speculatori care au facut averi din aceasta criza, fie din nord sau din sud. La aceasta data nu vad un stat european, unitar cu cetateni egali, cu un burete sau radiera virtuala care sa stearga cei 50-100 de ani de istorie, Grecia vorbeste de datoriile istorice ale Germaniei, nemtii cred ca daca s-ar da curs acestei cereri s-ar crea un precedent .... "Cum ar fi sa nu existe UE?" ce intrebare, ar fi ca inainte de existenta UE. Acum avem stabilitate politico-militara este in opinia mea singurul castig al UE si NATO, poate ca asa ar trebui sa ramna, un pact de stabilitate politico-militara si nimic mai mult.
March
QUOTE(Cla @ 20 Sep 2011, 02:13 PM) *
Oamenii s-au saturat de Musso.. Berlusconi. Un stat controlat de Mafia, Camorra, N'drangheta nu are ce cauta în zona UE.

Te-a sucarit rau remarca aia despre Angela ? unsure.gif
Cla
QUOTE(March @ 20 Sep 2011, 06:17 PM) *
Te-a sucarit rau remarca aia despre Angela ? unsure.gif

Nici o remarca despre Angela nu ma sucareste, dimpotriva, sper sa dispara de pe scena politica.
Nasol e, ca nu avem pe cineva alternativ si competent, si tocmai Angie stie asta...
andra_v
Doamna Angela, constat, se numara printre putinele figuri respectabile in Europa Occidentala. Alaturi de premierul britanic, David Cameron, si Mario Monti, proaspatul candidat la sefia guvernului italian.
Singurul lucru important este faptul ca exista vointa politica pentru salvarea zonei euro:
http://www.ziare.com/david-cameron/premier...cameron-1134687
Marduk
QUOTE(andra_v @ 19 Nov 2011, 05:26 PM) *
Doamna Angela, constat, se numara printre putinele figuri respectabile in Europa Occidentala.....

Nu doamna Merkel este respectata ci Germania, poporul german care stie sa munceasca.
Cla
QUOTE(Marduk @ 19 Nov 2011, 05:20 PM) *
Nu doamna Merkel este respectata ci Germania, poporul german care stie sa munceasca.

Am citit prin Stern, ca Doamna Merkel nu mai da bani degeaba, daca nu vede rezultate.
L-a luat de gât pe Sarkozy si si-a impus principiile.
Sarko e categoric, dar în fata lui Angie a pierdut.
Se spune pe sub palma ca Franta e la fel ca Italia amenintata de faliment...

Edit: Ce se spune despre Germania cu datoriile, e corect.
Dar Germania are multe venituri din export, care multe sunt inegalabile, nici macar chinezii, copiatorii non-plus-ultra nu egaleaza.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.