Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Profesorii Iau spaga?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Exploratorium > Invatamant
Pagini: 1, 2, 3, 4
mutulica
bravo Doina, ai exprimat un principiu economic legt de cerere si oferta
din acest moment cine are sa dea, are carte, daca are carte, are si parte, ca sa mai dea odata
dascalita
Se pare ca profesorii cauta spaga cu lumanarea, ohmy.gif dovada :scandalul subiectelor de la Bac! Doamne, in ce tara traim! sad.gif Oare mai e ceva cinstit in tara asta? Sunt dezamagita ,revoltata si rusinata de ceea ce se intampla!
March
Iata un mesaj primit prin email :

Stimati Domni!

Un grup de studenti si absolventi ai Universitatii Maritime din Constanta, ca urmare a articolului aparut in ziarul Ziua din Constanta referitor la faptul ca aceasta institutie a ajuns o „fabrica de bani”,dorim sa va prezentam lista cu cadrele didactice care solicita sauprimesc diferite foloase materiale cum sunt bani, cadouri (tigari,cafea, parfumuri sau flori) pentru a-i promva pe acei studenti care ramin restantieri. Multi dintre acestia cer bani si pentru proiectele de diploma pe care le dau studentilor ca indrumatori, iar altii iiobliga pe studenti sa le cumpere cartile pe care le publica, nu ii
primesc in examen daca nu vin cu cartea lor la examen.

In afara celor care primesc „mita” pentru favorizarea studentilor mai sunt si o serie de profesori care te trec daca „ai pile” la ei, de regula acestia nu ii promoveaza pe studenti daca nu invata, dar daca acestia au pile pot sa fie trecutifara altceva. A treia categorie de profesori sunt cei mai rai, adica iau bani sau alte cadouri de la studenti ca sa vorbeasca cu profesorii la care acestia sunt restantieri ca sa-i treaca la examene.
Lista cu profesori.
De la facultatea de Navigatie :
1.Cei care cer „spaga” sau primesc daca le oferi :
Constantinescu Elidor
Dumitrascu Gheorghe
Beziris Anton
Arsene Paul
Bordea Nicu
Moscalu Daniela
Argintaru Dan
Tulbure Tiberiu
Antonescu Marin
Ionescu Laurentiu
Moga Claudia
Belemei Costica

2.Cei care vorbesc cu colegii lor daca ai „pile” la ei :
Popovici Mircea
Deleanu Dumitru
Macovei Simona
Brinza Dumitru
Stanca Costel
Surugiu Felicia

De la facultatea de Mecanici :
1.Cei care cer „spaga” sau primesc daca le oferi :
Tudor Darie
Bocanete Paul
Panaitescu Mariana
Panaitescu Viorel
Popa Dan
Hreniuc Victor
Memet Feiza
Iordan Novac
Caruntu George
Chiotoroiu Laurentiu
Zagan Sabina
Pricop Codruta
Pescaru Ion
Grigorescu Ion

2.Cei care vorbesc cu colegii lor daca ai „pile” la ei :
Panait Cornel
Dumitru Dinu
Jurian Mariana
Bordea Gheorghe
Zidaru Nicolae
Padineanu Edit

3.Profesori care i-au „spaga” ca sa le aranjeze examenele la altii :
Constantinescu Eliodor
Bocanete Paul
Panaitescu Mariana
Bordea Nicu

In afara profesorilor multe examene se „aranjeaza” cu persoane care au diferite functii la secretariat, la birouri, etc. Unii studenti aufost „fortati” sa dea cite ceva ca sa treaca, adica li sa cerut pe „fata” ca sa dea. Acesti profesori fac ca Universitatea Maritima sa preia locul 1 la spagi in orasul Constanta. Va punem si noi intrebarea citi oameni cinstiti mai lucreaza la UMC? Numarati si dv, si veti vedea ca f.f.f. putini.
Aceasta situatie are efecte asupra pregatirii absolventilor care trec fara sa stie, se ambarca la vapoare unde se fac de rusine si sint dati jos de pe vapoare ca incompetenti.
Va cerem sa faceti tot ceea ce puteti ca sa ajutati aceasta universitate sa fie ceea ce trebuie!
In numele unui grup de studenti si absolventi ai UMC
Cu stima,
Ionescu Cosmin.( cosminionescu80@yahoo.com)


Si CATE SITUATII SIMILARE N-OR FI EXISTAND IN TARA ! devil.gif
Cucu Mucu
QUOTE (March @ 3 Aug 2006, 02:06 PM)
Si CATE SITUATII SIMILARE N-OR FI EXISTAND IN TARA ! devil.gif

Aia de la "...Cuza" Iasi, de la Sport, au luat anul asta intre 300-500 de euroi pt lucrare de diploma si licenta.
Felina
Vin si eu cu o lista de la universitatea din pitesti. Numai sa-mi amintesc numele...
actionmedia
Singura spaga pe care am dat-o profesorilor a fost obisnuitul "protocol" in studentie. Faceam toti colegii cheta, fiecare cat vroia sa dea si pe urma mergeau 2-3 sa cumpere cate ceva, un suc, niste alune, covrigei, uneori flori si alte de-astea, ca sa fie mai ingaduitori cu noi la examene. Unii le primeau cu bucurie, altii mai discret, altii se ofticau (daca stiam ca se oftica, nu ii luam nimic), iar altii ne invitau pe noi sa luam din "cadou".
Daca profesorul era de gasca, ploua cu 9 si 10, daca nu, chiar daca stiai, treceai cu nota mica si...adio bursa...
Kyklos
Eu imi amintesc ca in general am dat spaga la profesoara de matematica , adica am luat ore pentru CAPACITATE .
John B
Eu n-am dat spaga. Intram in categoria celor cu pile.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.