Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Codul Bunelor Maniere
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Peripetii la Gura Sobei
Pagini: 1, 2, 3, 4
Oiski-Poiski
Deci , ce inseamna sa meditezi, esti imediat alt om, cu idei laugh.gif
Ideea acestui topic este ceea ce zice si titlul insa scopul este , dat fiind faptul ca pe aici circula atatia oameni tineri si foarte tineri, sa-i invatam pe cei care au nevoie si urechi deschise , cei care avem habar, ce inseamna codul bunelor maniere.
Si poate ca impreuna unii de la altii vom invata cate ceva nou.
Se mai foloseste sarutatul mainii la o femeie si "saru mana " ?? sau e prea demodat ?
Si cine intra prima data intr-un restaurant, femeia sau barbatul ?
Si cate flori trebuie sa fie intr-un buchet , cu sot sau fara sot ? Si se da buchetul impachetat in hartie sau fara ?
Si bunele maniere zic ca trebuie sa-ti razi barba in fiecare zi sau nu ?? laugh.gif laugh.gif
Etc, etc,etc.
E cineva interesat ??
Eclectic
QUOTE
Se mai foloseste sarutatul mainii la o femeie si "saru mana " ?? sau e prea demodat ?


Unii saruta mana unei femei, altii mai multor femei, iar altii nu. Ideea e ca in nici un caz nu se saruta mana unei femei cand esti pe strada. Si nu cred ca ii pica cuiva vreun galon daca zice "sar'na". Parerea mea.
Restul sunt chestii clasice. tongue.gif
Sushi
Oiski pupatul miinii nu se mai obisnuieste cam demult. In ro inca mai traiesc dinozauri care pupa mina. Ce vreau sa-ti zic e ca avem un oaspete permanent in hotel, un roman ce traieste prin occident si de fiecare data cind vine ii pupa sefei mina. Nici nu mai stim exact cum il cheama ca toti ii zicem "Herr Küss die Hände" biggrin.gif
Oiski-Poiski
Cum adica restul sunt chestii clasice ??? Daca sunt clasice inseamna ca le stie toata lumea , sau ?? Ia sa te vedem Barrie jamie.gif , raspunde la ce-am intrebat.
Iar mie nu mi se pare nimic mai frumos de la un barbat decat sa aud un timid "Sar'na" sorry.gif wub.gif .Stiu sunt tare demodata
Eclectic
Asta e test in toata regula ! rofl.gif

Sa vedem...

QUOTE
Si cine intra prima data intr-un restaurant, femeia sau barbatul ?


Barbatul. Probabil ideea e s-o incuie pe fomeie afara, sa bea ca poTcu si sa se distreze cu chelneritele care, intamplator, au cel putin trei aparitii in Playboy. Sau poate nu asta e motivul. hh.gif Oricum, el intra.

QUOTE
Si cate flori trebuie sa fie intr-un buchet , cu sot sau fara sot ?


Intr-un buchet, indiferent daca e sau nu cu sot, trebuie sa fie numar impar de flori. tongue.gif

QUOTE
Si se da buchetul impachetat in hartie sau fara ?


Ma, daca e buchet, se cam da cu ambalajul de rigoare. spoton.gif

QUOTE
Si bunele maniere zic ca trebuie sa-ti razi barba in fiecare zi sau nu ?? 


Un tip suna la un numar luat din ziar si, cand i se raspunde, intreaba: "Scoala de dans si bune maniere ?" Raspunsul primit este: "P%&a dans, doar bune maniere." Lamurit ? rofl.gif rofl.gif rofl.gif

QUOTE
Etc, etc,etc.


Asta, intr-adevar, e o intrebare capcana. laugh.gif

QUOTE
E cineva interesat ??


Pai, de vreme ce primesti raspunsuri... smile.gif
Mara
Barrie, buchetul se aduce impachetat, dar scoate din ambalaj cand se ofera femeii. wink.gif
Oiski-Poiski
Pai asta cu interesatul era inainte sa primesc raspunsuri.
Insa testul l-ai trecut cu bine , lasa-ma sa ma gandesc si la alte intrebari.
Desi sa stii ca aici am vazut ca se obisnuieste sa se dea florile fara ambalaj .

Cel mai oribil mi se pare un om cu unghii murdare si MAI ALES cu unghii taiate scurt si unghia de la degetul mic lasata de 5 cm ca sa poata poate sa-si scoata scamele din buric sau alte chestii rofl.gif rofl.gif
Eclectic
QUOTE
Insa testul l-ai trecut cu bine


Si nu te asteptai sau ce ? rofl.gif

QUOTE
Cel mai oribil mi se pare un om cu unghii murdare si MAI ALES cu unghii taiate scurt si unghia de la degetul mic lasata de 5 cm ca sa poata poate sa-si scoata scamele din buric sau alte chestii


Deci nu te pricepi. Cu unghia agata inelul, ca vorba aia... ceasul cat pateu' si ghiulu' cat sarmaua. ohyeah.gif
Oiski-Poiski
Apropo de flori, aici la inmormantare se duc flori cu numar par ( tongue.gif ), de ce oare ?


Se descalta de papuci ohno.gif cand mergi la cineva in casa ??
Sushi
QUOTE (Oiski-Poiski @ 15 Jun 2005, 12:51 PM)



Se descalta de papuci ohno.gif cand mergi la cineva in casa ??

Asta nu! Cel putin io una n-o fac. Pantofii fac parte din tinuta mea. Daca am fusta lunga lunga care ajunge aproape pina la mama Terra cind sint incaltata cu tocuri, si ma duc undeva si ma descalt si-o trag dupa mine???
Mara
Nu te descalti nicaieri, decat intr-o moscheie eventual, dar nu la cineva acasa. Am oroare de "obiceiul" asta! hh.gif
Oiski-Poiski
Si ce faci iarna cand porti jumate din mizeria strazii pe cizme ??? Cum procedezi ?
Sushi
QUOTE (Oiski-Poiski @ 15 Jun 2005, 12:59 PM)
Si ce faci iarna cand porti jumate din mizeria strazii pe cizme ???

Cum sa port mizerii? Din limuzina??? rolleyes.gif
Oiski-Poiski
Si cum e cu punctualitatea ? Exista acel sfert de ora care se accepta ?
skysurfer
Ca idee in SUA cand au fost niste prieteni au ramas uimiti ca cica se dau florile in numar par. Nu are nici o semnificatie macabra la ei acest gest.
Sar'na nu spun decat la batrane si mi se pare un pic ciudat cand vad cate unul de varsta mea care spune sar'na unor fete.
Mara
QUOTE (Oiski-Poiski @ 15 Jun 2005, 12:59 PM)
Si ce faci iarna cand porti jumate din mizeria strazii pe cizme ??? Cum procedezi ?

Te stergi bine la intrare si gata. Eu nu ma descalt nici la mine in casa imediat ce intru, iar de prieteni nici nu mai vorbesc, se descalta daca asa se simt ei mai bine, nu ca le-ar spune cineva.

Cu punctualitatea... mi se pare o dovada de impolitete crasa intarzierea. Ok, oricine poate avea un mic accident, dar sa intarzii constant e dovada de lipsa de respect. La fel, intarziatul strategic al unor demoazele... de tot rasul! Eu in locul barbatilor le-as lasa balta! wink.gif
Oiski-Poiski
Am fost o data invitata la o masa unde pe cuvintul meu era asa de plictisitor ca mi-as fi sprijinit capul pe mana.
Da codul bunelor mainere zice ca nu-i frumos.
Nu zice undeva ca gazda trebe sa-si intretina musafirii jamie.gif ? Pacat
Eclectic
QUOTE
Sar'na nu spun decat la batrane si mi se pare un pic ciudat cand vad cate unul de varsta mea care spune sar'na unor fete.


De ce ?
simonsays
QUOTE (Oiski-Poiski @ 15 Jun 2005, 01:27 PM)
Deci , ce inseamna sa meditezi, esti imediat alt om, cu idei laugh.gif
Ideea acestui topic este ceea ce zice si titlul insa scopul este , dat fiind faptul ca pe aici circula atatia oameni tineri si foarte tineri, sa-i invatam pe cei care au nevoie si urechi deschise , cei care avem habar, ce inseamna codul bunelor maniere.
Si poate ca impreuna unii de la altii vom invata cate ceva nou.
Se mai foloseste sarutatul mainii la o femeie si "saru mana " ?? sau e prea demodat ?
Si cine intra prima data intr-un restaurant, femeia sau barbatul ?
Si cate flori trebuie sa fie intr-un buchet , cu sot sau fara sot ? Si se da buchetul impachetat in hartie sau fara ?
Si bunele maniere zic ca trebuie sa-ti razi barba in fiecare zi sau nu ?? laugh.gif laugh.gif
Etc, etc,etc.
E cineva interesat ??

1. se numeste "codRul bunelor maniere" rofl.gif ; si se citea de catre generatia care tocmai coboara in pamant, din cauza ca erau niste badarani parveniti, care habar nu aveau sa se poarte politicos, DIN FIRE wink.gif

2. saruti mana doar daca vrei un contact mai .. intim spoton.gif
2 jumate: vorba antepredecesorului meu (sic laugh.gif ) : doar la babe; la restu' "buna" , "bonjur", "ce faci fa" (depinde de material)

3. in restaurant intra primu cine apuca: ea, daca ploua afara, el daca este intamplator inaintea ei (na, ca ti-am tras-o rofl.gif )

4. in RO se duce numar impar; la inmormantari se duce par (asta in cazul in care de mai duci cu flori; eu intodeauna am zis ca sint bani aruncati pe geam, sau bagati in buzunar la tigani; mai bine ii duc 2 kile de cartofi... )

5. se da buchetul fara; ca sa fiu mai expeditiv, asa il cumpar biggrin.gif

6. razi barba ("barbieresti" zic barbatii; la femei e cu "razi" ohyeah.gif ) doar daca ai de stat intre pulpe, si zgarii spoton.gif


QUOTE
si unghia de la degetul mic lasata de 5 cm ca sa poata poate sa-si scoata scamele din buric sau alte chestii


unghia aia se numeste "sararu", si se foloseste la scos fagurii de miere din urechi, la pus sare in mancare, si la indesat inapoi, in caminul parintesc, hemoroizii vagabonzi rofl.gif
Ovidius
QUOTE
Se descalta de papuci  cand mergi la cineva in casa ??

Nu stiu ce scrie in codul bunelor maniere, dar cred ca a nu ne descalta atunci cand intram in casa, e lipsa de respect (chiar si fata de noi insine daca e casa noastra, pentru ca tot noi facem curat). Daca insa nu vrem sa ne descaltam, din diferite motive, nu cred ca strica sa cerem scuze gazdei si sa-i spunem ca e mai bine sa stam incaltati. Nu e tot una cu intratul cu tupeu.
Mara
Zorro, gazda, cand invita oaspetii, ar trebui sa adauge pe langa "poftiti" si "va rog, nu va descaltati". Asta la noi, unde covoarele parca ar fi facute pentru pereti, nu pentru a fi calcate. Cultul covorului mi se pare un obicei de lenesi. Si nu este lipsa de respect fata de mine sa nu ma descalt in propria casa, pentru ca tot eu si sotul facem curat. wink.gif Eu una prefer sa nu merg in vizita la oameni care se asteapta sa ma descalt.

P.S. Si codul spune ca e nepoliticos sa ceri oaspetilor sa se descalte.
Eclectic
QUOTE
Nu stiu ce scrie in codul bunelor maniere, dar cred ca a nu ne descalta atunci cand intram in casa, e lipsa de respect


De ce, ma, ca doar nu aduni tot noroiul pe drum ?
Sushi
chiar mai grav decit a sta descult gasesc ca e cind mi se ofera papuci de casa din dotarea gazdei. Eu am 35 nr. la picior, de obicei capat cite un 40 daca am noroc. In zilele fara binecuvintare cereasca pot sa pusc si-un 45. Si atunci ce-am facut? Atitea ore de cautat prin garderoba, de aranjat tinuta pentru ce? Ca sa arat oricum tot ca un scafandru? Nu, mersi!
Eclectic
QUOTE
Atitea ore de cautat prin garderoba, de aranjat tinuta pentru ce? Ca sa arat oricum tot ca un scafandru?


Carmelito, dar e asa de simplu... Du-te tu direct in slapi, bermude si, eventual, un maieu. Sau, mai bine, in costum de baie din doua piese, adica papuci si ochelari de soare. rofl.gif rofl.gif rofl.gif
skysurfer
Sar'na nu mi se pare nici calduros si nici neaparat o formula de salut. De ce? Pentru ca efectiv nu ii saruti mana si in plus nu mi se pare decat ca indepartezi si impui o anumita distanta intre tine, cel cu sar'na si ea. Mi se pare mai calduros un Buna spus cu zambetul pe buze sau un Buna seara sau Buna Ziua decat Sarut Mana. Doar bunicei mele si rareori mamei ii spun, pt ca si mamei dc ii spun mi se pare ca e doar respect si atat nu e foarte multa afectiune in asta. In Constanta tot mai putini dintre cei pe care ii vad si mai ales ii cunosc folosesc aceasta formula, si sincer chiar si fetele se simt mai ciudat. Ele mi-au spus-o. Am avut chiar si o discutie in anul IV de facultate si am ajuns la concluzia ca de fapt un Buna fetelor sau un Buna Ziua sau Salve li se pare mai apropiat.

Descaltatul... eu ma aplec sa ma descalt cand intru intr-o casa si de obicei mi se spune nu te descalta stai linistit, eu spun lasati si continui sa ma aplec si dc nu spune nimic inseamna ca ii convine ca intru in ciorapi, care sunt curati intotdeauna si nu duhnesc rofl.gif .

P.S. Imi pare rau ca am citit tot mesajul lui Simon pentru ca tocmai m-am intors de la masa. Peste miere am trecut cum am trecut dar cand mi-a zis de sare si mai ales de hemoroizi pot sa spun ca sta mancarea la doua degete de epiglota.


Mara
Pai tu ii mai citesti mesajele?! Inca??? rofl.gif tongue.gif
Oiski-Poiski
Ghinionul meu este ca eu tocmai vroiam sa ma asez la masa wink.gif .

Apropo asezat la masa , trebuie sa astepti sa se aseze gazda mai intai sau este egal, si te asezi unde vrei sau astepti sa ti se spuna unde ai voie ?
Eclectic
Oiski, nu te asezi. Incepi sa bahi haleu la elefantel, te indopi ca poTcu cat poti de repede, sa n-apara si alti musafiri si sa ramai tu fara. rofl.gif rofl.gif rofl.gif

Serios vorbind, te asezi unde iti indica gazda.
Michelle
bre,oiski,nu vrei sa ti-o imprumut citeva luni/ani/decenii pe soacra-mea ! ca te invata ea cum e cu mesle astea! laugh.gif
simonsays
QUOTE (skysurfer @ 15 Jun 2005, 02:52 PM)
P.S. Imi pare rau ca am citit tot mesajul lui Simon pentru ca tocmai m-am intors de la masa. Peste miere am trecut cum am trecut dar cand mi-a zis de sare si mai ales de hemoroizi pot sa spun ca sta mancarea la doua degete de epiglota.

no, exact asta e si senzatia mea cand vad onghii d'alea... laugh.gif
simonsays
QUOTE (Michelle @ 15 Jun 2005, 03:02 PM)
bre,oiski,nu vrei sa ti-o imprumut citeva luni/ani/decenii pe soacra-mea ! ca te invata ea cum e cu mesle astea! laugh.gif

tre sa-i imprumuti si frigideru', doar nu vrei s-o tina la cald, ca se impute repede, dupa 2 zile... rofl.gif
Oiski-Poiski
Doamne fereste, Michelle.Eu mi-am sacrificat atatea lucruri frumoase numai ca sa-mi capat aceasta independenta si tu vrei sa mi-o bagi pe gat inapoi .Halal prietena mai esti laugh.gif
Mara
Teoretic, gazda iti indica unde sa te asezi, dar depinde si cat de apropiati sunteti. Tot gazda da si semnalul de incepere a "ostilitatilor" = infulecarii. biggrin.gif
Michelle
haide ma!numa putin ! tongue.gif promit ca vin sa ti-o iau daca la un moment dat o sa-ti manince toate dulciurile din supermarketurili de pe o raza de 10 km ! rofl.gif
mai ales ca tu esti si buuuna gospodina! mwah1.gif
Ovidius
QUOTE (Mara)
Zorro, gazda, cand invita oaspetii, ar trebui sa adauge pe langa "poftiti" si "va rog, nu va descaltati".


Mara, nu ma refeream la chefuri, intalniri de familie, sau alte chestii de genul asta, ci la o vizita obisnuita a unui vecin sau prieten. Sa nu-mi zici ca ar trebui sa spun chestia aia protocolara, ca si plec sa-mi tai unghia de la dejtul mic. laugh.gif

QUOTE
Asta la noi, unde covoarele parca ar fi facute pentru pereti, nu pentru a fi calcate. Cultul covorului mi se pare un obicei de lenesi.

Nu am covoare, dar indiferent ce as avea, e tot aia e. Mocheta se murdareste, parchetul se zgarie, etc. Hai ca daca e uscat afara, mai merge, dar atunci cand treci prin noroi, eventual mai trebuie sa treci si peste niste santuri proaspat sapate de aia de la telefon, cablu, apa sau curent, atunci chiar ca o faci lata daca nu te descalti, oricat te-ai sterge.

QUOTE
Si nu este lipsa de respect fata de mine sa nu ma descalt in propria casa, pentru ca tot eu si sotul facem curat.

Daca sunteti masochisti... tongue.gif

QUOTE
P.S. Si codul spune ca e nepoliticos sa ceri oaspetilor sa se descalte.

Nu am negat nicaieri asta.
Oiski-Poiski
Michelule esti foarte insistenta , insa eu nu am invatat sa gatesc pentru SOACROSAURUSUL tau.Clar ??? Adevarata hartuiala in lumea asta , ntz,ntz,ntz.Sa ma scape cineva cu bune maniere rofl.gif

Exact, cum este daca ti se ofera ceva de mancare, tu ai servit, iti vine sa 6.gif si persoana insista sa mai iei, si insista, si insista.Ii spui pe sleau ca mai bine mori sau o si faci mai luand o bucata rofl.gif
Mara
Pai, daca vine un prieten, ii spun: "Doar nu esti nebun sa te descalti!" si daca o face... e pe raspundera lui. laugh.gif

Normal ca daca ai mizerie mare-mare pe incaltari nu intri asa... dar asta tine de bunul simt al musafirului, nu trebuie sa i se impuna, asta incerc sa subliniez.

Ti-am zis, prefer sa fac mai des curatenie decat sa cer oamenilor sa se descalte. Oi fi masochista, dar chiar nu suport "regula" asta. wink.gif
Sushi
QUOTE (Oiski-Poiski @ 15 Jun 2005, 02:35 PM)
Exact, cum este daca ti se ofera ceva de mancare, tu ai servit, iti vine sa 6.gif si persoana insista sa mai iei, si insista, si insista.Ii spui pe sleau ca mai bine mori sau o si faci mai luand o bucata rofl.gif

pai Oiski te scoti cum poti: "Ce pacat ca tocmai inainte sa vin la tine am mincat!"
Oiski-Poiski
Si daca gazda zice :Vai draga mai bine matze sparte decat bucate stricate , le-am facut extra pentru vizita ta, acu nu o sa le arunc , ca-i pacat maica de asa bucate.

rofl.gif rofl.gif
Sushi
QUOTE (Oiski-Poiski @ 15 Jun 2005, 02:45 PM)
Si daca gazda zice :Vai draga mai bine matze sparte decat bucate stricate , le-am facut extra pentru vizita ta, acu nu o sa le arunc , ca-i pacat maica de asa bucate.

rofl.gif rofl.gif

Ii zic sa le puna la pachet!
Pe vremea cind inca ne invita soacra la masa, se mai intimpla sa si afume mincarea sau sa puna zeama de radacina de brusture sau mai stiu eu ce alte ingrediente (ca, vorba ta, nu e bine sa le stim pe toate) si dupa ce papam asa, ca un pasaric, ii ziceam sa le puna la pachet ca mai balotam si acasa. Reteta de vomat: se fierb niste cartofi, se zdrobesc cu tandrete si cu furculita, se ard in tigaia cu foaaaaarte putin ulei (cred ca reteta e din vremea de dupa razboi cind o fost foamete maaare aicea si penurie de oloi). Cind is de jumate arsi presari peste ei faina, invirti 1 pic cu lingura de lemn ... sau de plastic... sau de sticla... sau fiecare de ce are. Daca are. Daca n-are atunci se poate si cu lingura de metal. Daca nici de aia n-are atunci se poate si cu botuca. Noa si dupa ce ai ametit cartofii cu farina, te uiti sa fie si cea de-a doua bronzata bine, cind faina seamana cu Naomi Campbell o iei de pe foc si-o torni in blid.
Mara
Asta sa mananci tu! 6.gif laugh.gif
Oiski-Poiski
rofl.gif Eu cred ca ramane asa ca tu ma vizitezi pe mine si io pe tine niciodata rofl.gif OK ??
simonsays
Carmelita, aia e reteta ca sa dai afara ce ai imbucat la soacra ? tragic, draga mea.. prea mult de preparat rofl.gif bei apa cat mai calda, si bagi un deget pe gat: dai afara instantaneu toata otrava de la scoara... spoton.gif
Sushi
QUOTE (Mara @ 15 Jun 2005, 02:54 PM)
Asta sa mananci tu! 6.gif laugh.gif

Mara nu te hlizi ca daca-ti zic ce sos negru face soacra dai in hepatita numa cind iti imaginezi: face friptura la cuptor. Simplu - carnea + oloi intr-o tava, 180 grade Celsius, expectativa 1 ora si 30 de minute si gata. Scoate carnea din recipient. Peste zoaiele alea... sau cum sa le zic... arsurile alea, toxinele alea... toarna H2O si ala e sosul!
Pofta buna!
Sushi
QUOTE (Oiski-Poiski @ 15 Jun 2005, 02:55 PM)
rofl.gif Eu cred ca ramane asa ca tu ma vizitezi pe mine si io pe tine niciodata rofl.gif OK ??

hai nu fi rea ca stii ca-s sensibilaaaaaaaaaa
Aia era reteta soacrei, nu m-am exprimat io bine. Io nu fac de alea. De fapt io nu fac de nici unele jamie.gif
Mara
Si ea cheama oameni la masa??? Mie mi-ar fi rusine sa dau cuiva sa manance asa laturi... hh.gif

Cam cat de des va invita sa mancati? rolleyes.gif
Oiski-Poiski
Eiiii, nu mai fii asa sensibila, o data si o data viu la tine (soarele va rasari si pe strada ta smile.gif ) si atunci putem manca ce vrei tu mwah1.gif .

Sushi
QUOTE (Oiski-Poiski @ 15 Jun 2005, 03:06 PM)
si atunci putem manca ce vrei tu mwah1.gif .

Bataie? rofl.gif
Ovidius
QUOTE (Oiski-Poiski @ 15 Jun 2005, 02:35 PM)
Exact, cum este daca ti se ofera ceva de mancare, tu ai servit, iti vine sa  6.gif si persoana insista sa mai iei, si insista, si insista.Ii spui pe sleau ca mai bine mori sau o si faci mai luand o bucata  rofl.gif

Eram la cineva si am fost servit cu o prajitura. Era cu multa crema pe ea si destul de gretoasa, dar nu mi-am dat seama, asa ca am servit. La prima muscatura, imi zic in gand: acuma daca am luat-o trebuie sa o si mananc. Incet incet o inghit eu si intr-un final sunt fericit ca am terminat jobul, dar gazda cu ochii pe mine fiind (ca pe butelie), ma intreaba: ti-a placut prajitura? Eu: daaa, a fost foarte buna. Ea: pai daca e asa de buna, te rog sa mai iei inca una. Eu in gandul meu: nu mai inghit una, nici daca ma platesti. Pana la urma n-am luat, dar imi era jena, pentru ca a insistat de vreo 5-6 ori, si mai, mai ca nu o lua sa mi-o bage pe gat (prajitura biggrin.gif ).
simonsays
ciudat; si mie mi se intamplau faze d-astea, dar cand aveam vreo 6-7 anisori .. dupa am invatat sa raspund .. "mama le face mult mai bune; sa va aduc reteta ? " si ii trecea gazdei sa ma mai imbie... devil.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.