Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Codul Bunelor Maniere
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Peripetii la Gura Sobei
Pagini: 1, 2, 3, 4
Mara
Bre, a naibii pielea pe tine de mic, ha? tongue.gif laugh.gif

Adevarul e ca urasc fazele de genul asta: hai luati, nu-i asa ca-s bune, nu mai doriti? NUUUUUUU!!!! hh.gif
Felina
Eu scap foarte repede de invitatii din astea insistente: daca dupa miros nu-i buna papa, zic scurt ca-s la cura de slabire si ca vreau doar supa sau doar salata, sau ma rog, ceva posibil, sigur si la indemana. Daca am apucat sa pap si nu-mi place rezultatul e acelasi biggrin.gif - sunt la cura de slabire si pap doar asa putin de pofta. hihi

Edit:

Si despre incaltat-descaltat: arunc o privire a la spidi-gonzales ( tongue.gif ) si daca-s ceva urme de mizerie, intru foarte repede in casa, cat mai inauntru, ca sa trec peste faza cu intrebatul samd. hihi. Daca-i curat mai ca-mi vine sa ma descalt, dar daca mi se spune sa nu, atunci nu ma.
mutulica
ha ha
daca refuz nu prea se insista in a ma imbia la haleala... poate doar prima oara cind ma intilneste...
folosesc replici de genul "decit la gunoi mai bine in burta la noi"

in schimb nu am o problema sa ma invite la o tarie rofl.gif

cu pantofii... e simplu. daca nu am chef sa ma descalt ii anunt ca sufar de acid picioric, si ca o sa li se dizolve linoleu daca ma lasa in sosete
Felina
QUOTE (mutulica @ 15 Jun 2005, 06:14 PM)
cu pantofii... e simplu. daca nu am chef sa ma descalt ii anunt ca sufar de acid picioric, si ca o sa li se dizolve linoleu daca ma lasa in sosete

Vaaaai! sorry.gif

P.S. Si vargin si dangeros! cine-ar fi crezut?
Oiski-Poiski
Citind astazi niste raspunsuri pe Han mi-am amintit de o alta regula a bunelor maniere:
Daca o discutie te depaseste mai bine tine-ti gura decat sa te faci de scortisoara , pardon cacao laugh.gif
Mara
Iar m-am bagat in seama aiurea? Ptiu, si doar am zis ca nu mai fac. rofl.gif wink.gif
Oiski-Poiski
Hmmmm, nu pot sa zic nume da nu era vorba despre tine rofl.gif
Mara
Ok, deci daca am trecut neobservata, poate ar fi cazul sa insist. evil.gif rofl.gif

Si ca sa fiu ontopic: ma irita cand persoane mai mari ca varsta decat mine ma tutuiesc. Si, de obicei, devin brusc extrem de rece si distanta pana respectivul/a imi spune "dumeavoastra". ohyeah.gif
Cla
QUOTE (Mara @ 16 Jun 2005, 01:22 PM)
Si ca sa fiu ontopic: ma irita cand persoane mai mari ca varsta decat mine ma tutuiesc.

Pe mine ma irita cand persoane mai mici ca varsta decat mine ma bubuiesc biggrin.gif spoton.gif
Eclectic
Pe mine ma irita batraneii libidinosi.
Felina
QUOTE (Barrie @ 16 Jun 2005, 02:50 PM)
Pe mine ma irita batraneii libidinosi.

Pe mine ma oripileaza ranting.gif toti libidinosii (si am cunoscut si o tipa libidinoasa blink.gif )
Eclectic
QUOTE
si am cunoscut si o tipa libidinoasa


Ce astepti ? Poza si nr de telefon, te rugam. rofl.gif rofl.gif rofl.gif
Oiski-Poiski
De aia nu-mi plac mie broastele lipicioase 6.gif
Oiski-Poiski
pe mine ma enerveaza la nebunie cand vorbesc cu cineva la telefon si respectiva sau respectivul vorbeste in acelasi timp mai cu cineva de pe acolo devil.gif de parca eu as fi vant devil.gif .O data am inchis telefonul pur si simplu

Michelle
QUOTE (Barrie @ 16 Jun 2005, 03:50 PM)
Pe mine ma irita batraneii libidinosi.

asa ca simon? rofl.gif
Olaf
Mie mi se ridica parul pe spate cand vad pe cineva ca intinde mana unei persoane mai in varsta, sau unei persoane aflate intr-o pozitie mai inalta. Mi se pare de prost gust.

QUOTE
asa ca simon?

El e batranel oPsedat. laugh.gif Sa nu facem confuzii, da? tongue.gif
Mara
Sau cand un barbat intinde mana unei femei... wink.gif
Eclectic
Mara, pe chestia asta, jur ca nu ii mai intind mana fetei cand coboara din autobuz. rofl.gif
Mara
Dar ce-i intinzi? rofl.gif Sau te marlanesti si-ti bagi mainile in buzunare, uitandu-te la ea? N-as crede...
Michelle
ii intinde spatele,Mara...si-i zice...hai,urca-te pe spatele meu laugh.gif
mutulica
QUOTE (Mara @ 16 Jun 2005, 04:09 PM)
Dar ce-i intinzi? rofl.gif Sau te marlanesti si-ti bagi mainile in buzunare, uitandu-te la ea? N-as crede...

depinde cum arata, libidinoasa naibii...
Oiski-Poiski
sa revenim la manierele noastre tongue.gif
ce nu mai imi place este cand merg cu trenul si daca nu sunt atenta pana ajung la destinatie stie duduia de langa mine si cate zile am supt la sanul mamei.Da de unde esti mata ? Si unde mergi ? Si cat stai acolo ? Asa putin ? Asa mult ?
Bagacioasa mai e lumea laugh.gif

Olaf
Asta depinde si de ce si cat vrei sa-i raspunzi... Drumul e lung si plicticos, asa ca o vorba cu cineva nu strica. Si asta e un subiect de conversatie ca oricare altul. wink.gif
mdA!
ca sa nu mai spun ca eu am avut parte, la un moment dat, parte de o discutie pe cinste, impanata cu hohote de ras... ca tot eram singura, in miezul noptii, in trenul spre constanta.
dar recunosc, pisalogii ma scot si pe mine din pepeni.
mutulica
mie imi plac pisalogii. cu cit imi povestesc mai abitir, cu atit ma minunez mai tare cu chestii de genul "hai dom'le, nu se poate una ca asta"
apoi le povestesc si eu cum mi-am luat adidasi reebok de la puma, sau cum pisica mea a lipsit intr-o zi tei zile de acasa...
e misto mai, sa vezi ca si lor li se intampla chestii asemanatoare

eu zic ca astea sunt maniere elegante
Sushi
La capitolul conversatie de politete is tare bolovan. Daca ma calca vreunu pe nervi se vede clar pe mutra mea. cry.gif
Mistinguett
De curand am aflat ca unghiei aleia lungi la degetul mic i se mai spune si "unghie de cocaina". Vremuri moderne, alte utilitati laugh.gif
Contessina
Corectie
mai sofisticat i se spune "unghie de metilbenzoliecgonina" tongue.gif
Olaf
Nici nu pot sa pronunt... sad.gif
Oiski-Poiski
Mi-am amintit de vecinul meu doua case mai incolo care nu stie sa salute sau sa raspunda cand o femeie il saluta.Si asta pentru ca vezi Doamne el este nascut aicea si a mai mostenit de la parinti o afacere din care el acuma traieste devil.gif devil.gif .
Si acuma nu-l mai salut da ma uit lung de tot la el cand trecem unu pe langa altul si asteapta sa salut.
Oare daca-i scot si limba si fac asa harhar.gif dau dovada ca nu cunosc codul bunelor maniere ????? unsure.gif
Eclectic
Nu, deloc... Nici nu stiu ce mai astepti. rofl.gif
Serenity
QUOTE
Codul Bunelor Maniere, mai exista ??


Exista, cum sa nu existe? Ete-l: user posted image
Nu de mult ma plimbam cu un prieten printr-o librarie cand, la un moment dat, el imi intinde cartea spunandu-mi ca ar trebui sa o cumpar.. Foarte contrariata il intreb: "De ce, m-ai vazut asa, mai nesimtita?", intrebare la care raspunsul a venit cat se poate de firesc: "A, nu, doar prost crescuta" blink.gif rofl.gif

Una peste alta, singurul lucru care ma deranjeaza si zau ca nu stiu de ce e atunci cand un barbat intra pe usa inaintea mea.. tongue.gif In rest, tolerez multe..
Aramis
Cum sa nu mai existe?
E drept ca nu am cea mai noua carte in domeniu, dar am una despre "Reguli de protocol si comportare in societate". Cartea am primit-o de la bunicul meu pentru a imi face o idee despre ce insemna a fi politicos (cadoul nu avea nici un substrat malitios tongue.gif ).
diore
Codul bunelor maniere spune ca atunci cand un barbat si o femeie sa intalnesc pe strada, barbatul este cel care saluta primul, indiferent de cati bani in cont are sau cate firme conduce (ca doar nu scrie pe fruntea lui ca ieri era bogat si azi e falimentar). Si apoi, a raspunde la un salut (fii si al unui necunoscut) tine deja de bun simt.
punctt
... daca barbatul este mai in varsta, atunci saluta femeia prima... zic eu... si-asta nu tine cont de ... contu-n banca... tongue.gif
diore
laugh.gif depinde, cat de in varsta. Ca daca el e doar cu 25 de ani mai mare (ca parca atat se poarta mai nou si sincer nu cred ca da bine sa salute nevasta prima wink.gif ) tot el ar trebui sa salute primul (parerea mea biggrin.gif )
Oiski-Poiski
Eu l-am salutat intotdeauna prima el nu a raspuns deloc.Asa ca nu-l mai salut deloc .Insa asteapta direct sa zic "buna ziua" numa ca sa-si faca bucuria si sa nu raspunda.Nu e nesimtit ? Si prost crescut ??? Si incult ??? Si increzut (pe degeaba ) ?? Care femeie fara cap l-o fi luat de barbat ?????
diore
Atunci, nici nu merita sa mai faci efortul sa-l saluti. Este mai mult decat nepoliticos, atat prin faptul ca el ar fi trebuit sa salute primul cat mai ales prin faptul ca nu-ti raspunde la salut.
In ceea ce priveste sotia, aici este cu totul altceva. Sunt destui care in casa sunt mielusei iar afara sunt zmei (chestie de complexe de inferioritate biggrin.gif )
Michelle
QUOTE (Oiski-Poiski @ 15 Jul 2005, 09:19 PM)
Eu l-am salutat intotdeauna prima el nu a raspuns deloc.Asa ca nu-l mai salut deloc .Insa asteapta direct sa zic "buna ziua" numa ca sa-si faca bucuria si sa nu raspunda.Nu e nesimtit ? Si prost crescut ??? Si incult ??? Si increzut (pe degeaba ) ?? Care femeie fara cap l-o fi luat de barbat ?????

...lasa ca si l-a luat pe cap...dar si ea e la fel de nesimtita si zevzeaca precum el nu?...tu l-ai lasa pe sotul tau sa treaca fara sa salute el primul o femeie care pe deasupra ii este si vecina ? eu,nu!
Oiski-Poiski
Cand sunt impreuna eu o salut pe ea ea pe mine, el nu zice nimica.Ea este chiar cumsecade insa total sub papucul lu barbatu .
Ma mir cum de nu i-a interzis sa mai salute ???? Banuiesc ca e crescuta altfel iar barba-su e copia fidela a infumuratilor de parinti.
Cla
Ce chestie... da'i pica limba din gura?
Eu am o vecina care chiar ca ma enerveaza. Si totusi o salut politicos de fiecare data cand ne-ntalnim dunno.gif
Sushi
eu nu stiu cu sefa cum sa procedez. Vorbim una cu alta cu Sie (dvs.) dar imi spune pe nume. Problema e cu salutul la despartire. Eu spun mereu "Bis morgen" sau "Bis am Abend" (Pe miine, pe mai tirziu). Ea zice Pa. Da ce ma fac daca urmeaza doua zile libere?
Thecook
Vezi ca mai sunt: Bis Übermorgen, bis Montag, bis Freitag, usw.
Sushi
adevar graiesti smile.gif
Oiski-Poiski
aici am si eu o dilema cu seful ca nu ne zicem pe nume dar nici nu e protocolar .Si sa zic kilometrul de Auf Wiedersehen e prea complicat asa ca zic si eu Bis morgen smile.gif
Si acuma trei saptamani la o bere mai mult a zis ca privat sa-i zicem pe nume si sa vezi ce le mai incurca ca am murit de ras.
Da cred ca si privat tot la denumirea de sef raman wink.gif

cla , uite ca am sa corectez sa nu mai ai tu de ce rade tongue.gif laugh.gif
Cla
QUOTE (Oiski-Poiski @ 22 Jul 2005, 03:28 PM)
Da cred ca si privat tot la seful raman wink.gif

Si ce zice nevasta-sa? spoton.gif
Oiski-Poiski
laugh.gif nevasta nu zice nimica ca nu sta cu el , e casatorie moderna laugh.gif
Da nu am ce face cu el ca are sase fete mature si e prin urmare cam batran , si nici nu vrea sa ma infieze sad.gif
Cla
A fost doar o gluma, Oiski smile.gif
Cum de fapt, orice scriu eu, e gluma. Daca vreau trouble, ma casatoresc biggrin.gif
Da' apropòs de infiat...
Maaaa.... mi-am dorit intotdeauna o fata rofl.gif

Desi: "a infia" vine de la "fiu"... hmm.gif

Te infatez rofl.gif rofl.gif
Oiski-Poiski
da nu crezi ca esti cam tinerel pentru asta ?
cred ca de musai trebuie sa fie o diferenta de ani anume intre parinte si fiica tongue.gif

mutulica
vad ca va pricepeti. ce credeti, formularea "doamna ma-ta" ar fi ok pentru una la care adresarea normala e "ce mai faci fah"
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.