Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Codul Bunelor Maniere
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Peripetii la Gura Sobei
Pagini: 1, 2, 3, 4
Cla
QUOTE (Oiski-Poiski @ 22 Jul 2005, 06:54 PM)
da nu crezi ca esti cam tinerel pentru asta ?

Wow!! spoton.gif
QUOTE (Pardonski)
cred ca de musai trebuie sa fie o diferenta de ani anume intre parinte si fiica tongue.gif

Intre parinte si fiica, da. Intre Parinte si oaie, nu tongue.gif rofl.gif
Oiski-Poiski
QUOTE (Cla @ 22 Jul 2005, 08:34 PM)
Intre parinte si fiica, da. Intre Parinte si oaie, nu tongue.gif rofl.gif

asa deci m-ai facut oaie , beheeeeeeeeeeeee , danke ! devil.gif

mutulica "doamna ma-ta " e OK laugh.gif "stimata ma-ta" la fel

mutulica
stimata ma-ta ... suna cam balbait... nu ti se pare?
Oiski-Poiski
balbait , nebalbait dai dovada ca stii codul bunelor maniere
Cla
Am inteles. Femeia nu-i ca omu' spoton.gif

Apropňs de bunele maniere: "Oh, mon amour, toujours de apuc de c*r" tongue.gif

M-am gândit ca ce fain ar fi sa aveti sânii pe spate.
N-am avea altceva de-a face, decat a ne uita in ochi la contact rolleyes.gif
Si ce fain ar fi când începi sa dansezi... drool.gif rofl.gif
mutulica
ahaa... deci daca ma balbaiesc inseamna ca sunt manerat. ok atunci
o sa spun stimata doamna ma-ta, ca sa fiu sigur
Oiski-Poiski
zice codul bunelor maniere ca atunci cand mergi in vizita la cineva nu e frumos sa mergi cu mana goala ?
e valabil doar pentru prima vizita in casa respectiva sau mereu ?
mutulica
vine soacra des si cu mina goala in vizita?
Michelle
duminica au venit la noi niste prieteni(un el si o ea) sa ne aduca invitatie la nunta lor
...bineinteles cu mina goala! laugh.gif
eu stiu asa ,cind inviti pe cineva la nunta ta e frumos sa-l scoti tu in oras la un pahar de vorba ,nu sa te autoinviti acasa la el wink.gif ...dar,ma rog,sa zicem ca trecem peste asta!
Mistinguett
N-au venit cu mana goala, doar au adus invitatia. tongue.gif
Si daca ai 100 de invitati la nunta trebuie sa-i scoti pe toti la un pahar de vorba? laugh.gif
Timbrele's mai ieftine.
cips
Michelle, shi daca sunt vreo 300 de invitatzi, pana sa faca aia nunta, se despart:), si daca mai sunt shi de pe alte continente..o sa fie saracii epuizatzi de atat umblatura inainte, deci luna de miere e compromisa, shi poate shi alcoolici de la atatea pahare:))ca vb. aia, oricum nu poti sta pe "uscat" la un pahar de vorba:))
Michelle
si daca sunt vreo 300 de invitati...de regula sunt cupluri...deci sunt doar vreo 150 de fapt...nu-i inviti doar tu,pe unii ii invita parintii ,pe altii nasii ...si hai sa-ti spun cum am facut noi...tocmai ne mutasem in casa noua si i-am chemat pe toti amicii la o bauta la noi...cu aperitive,beri,vin sau sucuri wink.gif
acuma sa zicem nu cu toti faci la fel...dar cel putin cu cei care te-au tratat asa ...eu zic ca e de bun simt! ohyeah.gif
cips
Nu cumva aia a fost nunta shi tu nu stiai?dupa meniu shi beuturi, imi pare a nunta:))
mutulica
daca era iarna si veneau cu manusi, mai puteai sa comentezi ca au venit cu mina goala?
Oiski-Poiski
mutulica rofl.gif

tot nu m-ati lamurit ce zice codul ????
mogaldeatza
deunazi cineva mi-a spus ca a citit in cod ca e nepoliticos sa spui "sanatate", atunci cand cineva stranuta.
voi ce ziceti?

ps excludem situatiile oficiale, cand de ex tot boboru ar zice in cor presedintelui respectiva urare
Oiski-Poiski
nici aici nu se zice sau cel putin nu am auzit foarte des ? de ce oare ? unsure.gif
Ovidius
QUOTE
si hai sa-ti spun cum am facut noi...tocmai ne mutasem in casa noua si i-am chemat pe toti amicii la o bauta la noi...cu aperitive,beri,vin sau sucuri 
acuma sa zicem nu cu toti faci la fel...dar cel putin cu cei care te-au tratat asa ...eu zic ca e de bun simt! 

Nu cred ca e de bun simt sa fii tratat de cineva exact asa cum il tratezi tu pe el. Daca faci ceva, atunci fa-o din suflet, fara sa astepti rasplata.
Felina
QUOTE (Oiski-Poiski @ 26 Jul 2005, 12:19 PM)
nici aici nu se zice sau cel putin nu am auzit foarte des ? de ce oare ? unsure.gif

Ce cred eu, ca atunci cand stranuti, in genere nu te simti bine, ba poa sa-ti mai sara si mucilagiu din nas laugh.gif , sau sa stranuti la rand de cateva ori, sa te inrosesti samd. asa ca e mai bine sa fii ignorat, decat sa ti se acorde o atentie care mai mult te-ar jena. unsure.gif
mogaldeatza
Tine de traditie, cred.
Oiski-Poiski
Felina. s-ar putea sa ai dreptate.Daca esti pe jumate mort de boala mai bine sa te ignore lumea rofl.gif
mogaldeatza
Excludem cazurile in care unii stranuta cu darnicie wink.gif ( asta e nepoliticos), dar eu asa am fost invatata
ca e'frumos' sa zici .Acum, cate bordeie, atatea obiceie.
Unii zic 'noroc' desi nu prea vad legatura
Mistinguett
La americani cica iti poarta ghinion daca nu spui "bless you" cand stranuta cineva, chiar in locuri publice daca stranuti o sa auzi o binecuvantare. Si cel care stranuta isi cere scuze daca este in prezenta cunoscutilor, mai putin daca este printre necunoscuti.

Caut cartea aia cu codul, sigur e pe undeva prin biblioteca.
Onix
Din cate tin eu minte, in editia mai veche a codului scria ca nu este politicos sa se faca o astfel de urare. Explicatia tinea de faptul ca stranutul in cauza a fost un accident si persoanei respective nu ii face placere sa i se "aduca aminte", asa ca este mai bine sa se treaca peste incident. Dar, in editia revazuta, autoarea si-a schimbat opinia si, mai nou, sustinea ca a intalnit foarte multe cazuri in care cei care au stranutat s-au simtit usor jigniti ca nu li s-a "raspuns" in vreun fel. Se pare ca la noi traditia cere mai degraba un "Sanatate!" si ambele parti se simt impacate.
Mistinguett
Am gasit codul si cred ca am editia veche. Cica cel care stranuta trebuie sa faca un oarecare gest de dezolare (ce gest exprima dezolarea?? si nu spune ca ar trebui sa puna mana la gura, culmea!) iar cei din jur trebuie sa treaca peste incident fara uraturi. Hm. Suna cam a curtea Angliei. rofl.gif

A, si invitatiile la nunta se trimit prin posta Michellule. Nah. laugh.gif
mutulica
in Romania functioneaza ambele variante. se ureaza "sanatate" pentru ca stranutul e un semn de raceala, si "noroc" pentru ca in trecut stranutul era considerat un semn aducator de ghinion, si urarea se face ca sa compenseze problema

se pare ca "bless you" are aceleasi functiuni ca si noroc

tot in romania, ca semn de maxima politete si cunoastere a etichetei, se mai spune si "noroc... ca nu m-ai stropit". indicata remarca, mai ales ca majoritatea stranutatorilor nu folosest o batista sau o forma de protectie a celorlalti nici daca au. mai mult... in unele cazuri expectoratiile se lipesc de geam sau faianta, daca le intilnesc in cale... asa ca .. daca as rescrie vreodata codul as inlocui forma de "noroc/sanatate" careeste oarecum reactiva cu un "fereste bah" proactiv, si care sa anunte pe ceilalti ca urmeaza a se intimpla o improscare stranutatoare
Mistinguett
Urarea (fie bless you sau noroc) vine din vremuri vechi cand se credea ca prin stranut sufletul iti poate parasi corpul. biggrin.gif
mutulica
eu stiam ca ca urarea de noroc se face celui ce stranuta, pentru ca stranutulul era semn de ghinion... dar nu se stie de ce aducea ghinion
oare stie cineva?

Mrs. Rogers
La noi cel care stranuta spune sorry.Dar canadienii sunt exagerat de politicosi.
mutulica
si la noi tot sorry spun cei ce stranuta. fara a fi exagerat de politicosi. dezbaterea era in jurul a ceea ce li se raspunde celor ce stranuta
Oiski-Poiski
Fiul meu a dus ieri la scoala niste biscuiti (facuti cu manusitele mele ohyeah.gif ) ca sa imparta la copii.Acasa l-am intrebat daca i-a oferit si invatatorului.El zice ca nu , nimeni dintre copii nu a facut asta vreodata.
Si pentru ca mai are biscuiti la scoala i-am explicat ca asa e frumos si sa faca bine sa-si ceara scuze si sa-i ofere.
Banuiesc ca si-a invatat lectia.
Insa ma intreb daca regula asta a codului bunelor maniere nu este cunoscuta si de ceilalti parinti .
Sau nu face parte din cod ? unsure.gif
Sau nu face parte din codul german ? laugh.gif
Sushi
Pai invatatorul este salariat. Deci el daca vrea biscuiti sa-i cumpere smile.gif)
Ovidius
QUOTE
Insa ma intreb daca regula asta a codului bunelor maniere nu este cunoscuta si de ceilalti parinti .
Sau nu face parte din cod ? 
Sau nu face parte din codul german ?

Un cod este o regula creata si acceptata de o societate, iar societatea germana nu e aceeasi cu societatea romaneasca. Daca nici unul dintre copii nu l-a servit pe prof, inseamna ca asta e regula.

QUOTE
Si pentru ca mai are biscuiti la scoala i-am explicat ca asa e frumos si sa faca bine sa-si ceara scuze si sa-i ofere.

Risti sa fie ridiculizat...
Oiski-Poiski
QUOTE (Zorro @ 11 Oct 2005, 11:18 AM)
Risti sa fie ridiculizat...

Se pare ca invatatorul s-a bucurat si fiu-meu nu s-a simtit deloc ridiculizat smile.gif .
Din cate am invatat eu astia pe aici nu prea le au cu impartitul unsure.gif .

Ovidius
Cand am zis ca risca sa fie ridiculizat, ma refeream la copii, nu la profesor.
Ma bucur ca a iesit ok. smile.gif
Sushi
Pai puilor de nemti nu prea le pasa ce faci tu si cu cine iti imparti biscuitii smile.gif
mutulica
QUOTE (Oiski-Poiski @ 12 Oct 2005, 03:13 PM)

Se pare ca invatatorul s-a bucurat si fiu-meu nu s-a simtit deloc ridiculizat smile.gif .
Din cate am invatat eu astia pe aici nu prea le au cu impartitul unsure.gif .

il inveti sa dea spaga de mic, hai?
Mrs. Rogers
QUOTE (mutulica @ 10 Oct 2005, 09:39 AM)
si la noi tot sorry spun cei ce stranuta. fara a fi exagerat de politicosi. dezbaterea era in jurul a ceea ce li se raspunde celor ce stranuta

God bless you . Si la voi? biggrin.gif
Dar in codul bunelor maniere scrie ca nu trebuie sa spui nimic pentru ca este un act fiziologic pe care e bine sa-l ignori , nu sa-i dai importanta. Sieu chiar asa si fac , nu spun nimic. smile.gif
Oiski-Poiski
Ce spune codul bunelor maniere ? Daca esti invitat la masa la cineva ai voie sa faci mutre si mofturi?Eu nu mananc din pricipiu blink.gif ciorba sau supa, eu nu mananc asta, eu nu mananc cealalta etc.etc.
Sau bunele maniere iti zic chiar daca nu esti foarte incantat sa incerci macar ?
In functie de ce-mi raspunde cineva ma hotarasc daca sa-mi strang sau nu musafirii de gat .

Felina
Codul bunelor maniere spune ca daca esti mofturos de fel, nu pui gazda in situatii delicate, ci mergi la restaurant.

Acum depinde si de natura mofturilor. Daca gusta din supa si apoii spune ca nu consuma de fel asa ceva... atunci e nesimtire pe fata. Daca spune dinainte de asezat la masa ca nu papa supa, atunci e altceva. Dar cel mai frumos pt cineva mofturos care si vine neinvitat pe capul gazdei e sa o scuteasca pe gazda de o munca in plus si sa comande pizza la toata lumea. Asa nu mai e loc de mofturi si e si atent. Sau si mai bine, sa scoata pe gazda la restaurant!

Deci zi, de care mofturosi ai?
Sushi
QUOTE (Oiski-Poiski @ 14 Nov 2005, 11:43 AM)
Ce spune codul bunelor maniere ? Daca esti invitat la masa la cineva ai voie sa faci mutre si mofturi?Eu nu mananc din pricipiu blink.gif ciorba sau supa, eu nu mananc asta, eu nu mananc cealalta etc.etc.
Sau bunele maniere iti zic chiar daca nu esti foarte incantat sa incerci macar ?
In functie de ce-mi raspunde cineva ma hotarasc daca sa-mi strang sau nu musafirii de gat .

Oiski manierele astea sint minciuni. Figuri in cap, nimic mai mult. O fost scrise pe vremea cind o femeie avea bucatar in casa si servitori sa striga dupa el.
Mie imi plac austriecii, astia nu fac mutre. Ii intreb: maninci aia? Zice da sau zice nu. In functie de ce zice aia gatesc. Sigur ca daca-mi spune ca mincarea lui/ei favorita este nu stiu ce chestie sofisticata zic OOOOOoooo si cu atita ramine.
Eu m-am obisnuit deja ca unii nu maninca varza acra altii nu maninca virful de la frunzele de patrunjel sau mai stiu eu ce. Noaa si de aia nici nu ma supar daca nu le place ce le pun pe masa. Nu va place? Stati flaminzi!
Oricum daca o mincare iti place sau nu este o simpla chestiune de foame. Cind ti foame bagi orice.
Oiski-Poiski
Pai cam asa :

unu nu mananca castraveti deci trebe sa-i fac salata separata sau sa nu folosesc defel leguma
celalalt nu mananca ceapa in mancare daca o vede maciuita blink.gif , adica trebe sa am grija sa nu se mai vada ceapa deloc
primul nu mananca mazare deci mazare ioc
la amandoi nu le place clatitele cu ce-or fi asa ca am sters si asta de pe lista
carne de vaca nu mananca ca e nebuna
snitele de porc sunt grele , el e diabetic
ciorbe cu zarzavaturi, na ja, depinde ce fel de
lista e lunga, in fiecare an adaug tot altceva
iar daca baga lingura in mancare ar trebui sa vedeti cum o fac, o tin asa cu scarba undeva de coada sus de tot si apoi incep sa faca maratonul melcului prin farfurie , de la dreapta la stanga si invers

de obicei la ei acasa merg la restaurant, zic ei, nu pricep de ce nu ma lasa in pace si se duc si cand vin la mine ca eu NU m-as supara
iar barbatu-miu nici macar nu stie sa aprecieze eforturile mele de a NU deveni criminala ca sunt neamurile lui doara

mutulica
astea-s mofturi. bunele maniere spun ca sa accepte ceea ce este unanim acceptat
Felina
Mofturi!
Din partea mea ai liber sa ii ciufulesti, sau macar sa faci precum Carmelita, cui nu-i place, nu mananca si basta.
Oiski-Poiski
Pai, m-am si gandit ca probabil de aia vine mereu lumea la mine la masa ca am grija mereu de mofturile fiecaruia.Ce dobitoaca sunt, vorba lui Carmelita muhhhhhhhh
Mara
Sunteti chiar draguti, eu zic ca e nesimtire. Mofturi erau daca ar fi avut unul-doua lucruri pe care nu le pot manca, dar acolo e ditamai lista! Oiskinella, lasa-te de bun-simt, unii nu merita. wink.gif
Felina
Draga mea, e frumos sa ai grija de gusturile fiecaruia, dar nu de mofturile fiecaruia. Daca simti ca s-a trecut granita de la gusturi la mofturi, trebuie sa iei masuri, altfel stai si-ti tocesti bunatate de neuroni degeaba, stii tu cum se numeste ce-si face omul cu mana lui! In cazul de fata te-ai lasat maipulata de niste idei de politete aberante. Stop!
Oiski-Poiski
Astazi am nevoie iara de bunele voastre maniere smile.gif
Cum se scoate samburele din maslina ? Il scoti cu mana din gura si-l pui pe farfurie ? Il scoti pe furculita si-l pui pe farfurie ?
Sau ?
dascalita
...sau il inghiti,sau nu mai mananci masline! blink.gif
Cla
Se scuipa in decolteul de vizavi rofl.gif
Nu, serios, stiu ca este singurul sambure care este digestat de stomac, dar totusi se pune in palma si daca nu-l vrea nimeni, se arunca la vecini spoton.gif
Pe naiba: pe furculita si dup-aia pe marginea farfuriei wink.gif
Doar nu in scrumiera... hh.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.