Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:S-a Votat Aderarea De Catre Parlamentul European !
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > 2007. Romania si Uniunea Europeana.
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5
MIA
QUOTE (Achernar @ 3 May 2005, 12:40 AM)
Sorry, man. Deocamdata totu-i roz si frumos. Dar in aproximativ doi ani vei intelege cam cum devine problema. Atunci insa toata lumea se va minuna cum de atatia oameni destepti nu si-au dat seama ca romanasii n-au ce cauta in UE.

tongue.gif

Cam asa ceva. rolleyes.gif
Oricum - pina atunci exista riscul ca lumea sa se minuneze cum de ... "si mai atitia" oameni destepti nu si-au dat seama ca UE nu are cum functiona in varianta "pur integrata" cu mai multi de ... vreo 7-8 membri din nucleul de baza. sorry.gif

P.S. : Sincer sper sa nu fie asa ... dar asta e ... sad.gif
MIA
QUOTE (dead-cat @ 28 Apr 2005, 03:23 PM)
io nu stiu unde traiestu tu, dar in Timisoara cu 200/luna nu faci mare lucru.
si nici in bucuresti.

Pai asta zic si eu - dar cu toate astea salariile peste 250 de euroi sunt ( totusi ) exceptia si nu regula. sorry.gif
dead-cat
amu hotaraste-te tongue.gif
tu ai adus in discutie pe aia 200€ cu intrebarea, daca se merita sa lucrii pina la 7-8 seara pentru ei.

acu-s bani multi sau putini? io zic sa ne hotarim rolleyes.gif
io unu zic, ca nu-s multi, dar la cam toate nivelurile de salarizare, in EU, ai sansa sa ai program pina la 7-8 seara.
Achernar
Mde, in mod sigur pe plaiurile mioritice preturile nu-s de 5 ori mai mici decat 'in UE'. De-aia nici salariul de 200 de euro nu-i tocmai suficient pentru a trai acceptabil. Ma refer la marile orase, ca-n alea mici preturile sunt ceva mai reduse. Si tocmai aia e ideea. 12 ore de munca, MUNCA ? OK, dar e nevoie si de unele satisfactii, altfel iti iei lumea in cap. Spre vest jamie.gif .
MIA
QUOTE (dead-cat @ 3 May 2005, 09:41 AM)
amu hotaraste-te tongue.gif
tu ai adus in discutie pe aia 200€ cu intrebarea, daca se merita sa lucrii pina la 7-8 seara pentru ei.

acu-s bani multi sau putini? io zic sa ne hotarim rolleyes.gif
io unu zic, ca nu-s multi, dar la cam toate nivelurile de salarizare, in EU, ai sansa sa ai program pina la 7-8 seara.

Chiar in toate domeniile ? rolleyes.gif
Nu as prea crede. De ex. am un coleg care lucreaza prin Belgia pe undeva la ceva cabinet de consultanta pentru o institutie europeana importanta si din ce mi-a zis el - nu prea e cazul acolo ...

Legat de bani ... depinde din ce punct de vedere privesti. Patronul care-i plateste probabil se vaita de zor ca "ce s-au nesimtit angajatii astia mai nou, ce pretentii mari au !! " tongue.gif
dead-cat
QUOTE

Chiar in toate domeniile ? 
Nu as prea crede. De ex. am un coleg care lucreaza prin Belgia pe undeva la ceva cabinet de consultanta pentru o institutie europeana importanta si din ce mi-a zis el - nu prea e cazul acolo ...

nu depinde de domeniu, depinde de job. daca clientul tau tarmina la 5, n-are rost s-o lungesti pina la 7.
unele firme trag oblonul la 4 (ca si contabilul meu afurisit mad.gif ), altele insista (nu intotdeauna din necesitate) pe 24/7 si lucrii in schimburi.

daca esti angajat la guvern (adica ingrosi rindurile parazitiilor umanoizi devil.gif ) atunci ai program de la 8 - 15:30.
dupa cum am zis, depinde de job.
am lucrat la o asigurare in Köln unde lumea aparea la 6:30 in birou ca sa se poata cara la 14:30. altii incep la 9:30.

rusii, stalin sa-i pieptene, vin la lucru pe la 10. hh.gif da aia nu-s in UE devil.gif

QUOTE

Legat de bani ... depinde din ce punct de vedere privesti. Patronul care-i plateste probabil se vaita de zor ca "ce s-au nesimtit angajatii astia mai nou, ce pretentii mari au !! "

ala-i jobul lui, sa se vaite. majoritatea oameniilor nu pricep ca relatia angajator-angajat estre strict una de afacere. nu-i de obligatie si nici nu-i de loialitate.
i-am mai zis io unui fost sef de-al meu care se mira ca nu vreau sa prelungesc contractul "if you want to pay peanuts, buy yourself a monkey, if you want loyality, buy yourself a dog".

s-apai nu-i ala prost ce cere, e ala ce da.

ilie
Achernar: mai ales tu insuti o sa-ti dai seama ca ai intrat in UE. Pacat ca va trebui muncit asa de mult si in UE! smile.gif sau mai bine nu, caci cauzeaza! thumb_yello.gif
Eu personal lucrez de 9 ani in stil occidental, la un anumit nivel; asa ca iti garanrez ca nu o sa am vreo problema.
MIA
QUOTE (dead-cat @ 3 May 2005, 11:10 AM)
QUOTE

Legat de bani ... depinde din ce punct de vedere privesti. Patronul care-i plateste probabil se vaita de zor ca "ce s-au nesimtit angajatii astia mai nou, ce pretentii mari au !! "

ala-i jobul lui, sa se vaite. majoritatea oameniilor nu pricep ca relatia angajator-angajat estre strict una de afacere. nu-i de obligatie si nici nu-i de loialitate.
i-am mai zis io unui fost sef de-al meu care se mira ca nu vreau sa prelungesc contractul "if you want to pay peanuts, buy yourself a monkey, if you want loyality, buy yourself a dog".

s-apai nu-i ala prost ce cere, e ala ce da.

Absolut de-acord cu tine aici. wink.gif

Dar - daca citesti replicile unora de pe-aici - o sa realizezi ca nu o privesc ca o chestie de afaceri si loialitate ci asa ... ca un fel de terapie obligatorie prin munca. devil.gif

Oricum - tu am impresia ca te referi la altceva decit indemnurile de tip stahanovist lansate pe-aici. rolleyes.gif
Achernar
QUOTE (Freemann @ 3 May 2005, 11:26 AM)
Achernar: mai ales tu insuti o sa-ti dai seama ca ai intrat in UE. Pacat ca va trebui muncit asa de mult si in UE! smile.gif sau mai bine nu, caci cauzeaza! thumb_yello.gif
Eu personal lucrez de 9 ani in stil occidental, la un anumit nivel; asa ca iti garanrez ca nu o sa am vreo problema.

Aia e !! EU PERSONAL. Man, daca tu personal lucrezi 'in stil occidental' inseamna ca in mod sigur romanii se vor adapta ? Sa nu-mi spui ca iti inchipui ca totul va fi roz si frumos chiar si un conditiile in care un procent insemnat din populatiune nu se va putea adapta ? De fapt AIA sunt cei care vor dicta evolutia Romaniei in cadrul UE. De ce ? Fiindca-s multi.
MIA
QUOTE (Freemann @ 3 May 2005, 11:26 AM)
Eu personal lucrez de 9 ani in stil occidental, la un anumit nivel; asa ca iti garanrez ca nu o sa am vreo problema

O rugaminte - sa nu o iei personal sorry.gif - ai vreun certificat eliberat pentru asa ceva sau e doar o parere/speranta de-a ta ? smile.gif
dead-cat
voi credeti ca astia p-aci se rup de muncitori ce sunt si baga ca ursu toata ziua? laugh.gif

sunt oameni care freaca mai mult menta ca si contabilii pe vremea lu' ceasca la "23 August".

spusesem io de aia ce vin la 6:30 la lucru intr-un post anterior. well, daca vroiai sa dai de iei pina pe la vreo 10:30-11, mergeai in cafeteria, unde stateau la cafea din momentul in care au ajuns la lucru. si la 11:30 intrau in "pauza de masa" unde stateau pina la 13:00. dupa care citeau tabloidul preferat pina la 14:30 si plecau acasa.

dimineata, cind mergeam la tren, stateau baietii de la Opel deja de la 5:30 in fata crismei si o certau pe birtasa ca deschidea cu 3 minute intirziere. schimbul I, la opel incepe la 7, deci in momentul cind intrau pe poarta, aveau un 2-3 halbe la bord.

eu unul, vazut pe termen lung, in mediu am treaba pe zi, undeva la 4-5 ore, restu e "active call-waiting biggrin.gif" oricum pe majoritatea nu-i plateste pt. cite cuvinte bat pe minut ci ca sa fie acolo in caz de crapa ceva si sa si poti rezolva problema in timp util.

daca pe termen lung tre sa muncesti pe zi mai mult de 8 ore sa-ti termini treaba, as zice ca ai o problema cu organizarea sau cu gradul de optimizare al "procesului tehnologic" devil.gif
ilie
Achernar, ai dreptate privitor la multimi, dar multimile fac ce li se spune sa faca...ce-i drept uneori mai ii apuca nebunia...dar se revine la ce trebuie.

Mia: am si certificate, am si diplome. Si contracte... thumb_yello.gif Daca vrei, le scanez si le pun pe forum spoton.gif
MIA
QUOTE (dead-cat @ 3 May 2005, 12:02 PM)
voi credeti ca astia p-aci se rup de muncitori ce sunt si baga ca ursu toata ziua? laugh.gif

Draci - cind am vazut cum lucra omologii mei francezi si mai ales ce pauze trag baietii ... tongue.gif

Oricum ... cine stie cunoaste ... smile.gif

QUOTE

daca pe termen lung tre sa muncesti pe zi mai mult de 8 ore sa-ti termini treaba, as zice ca ai o problema cu organizarea sau cu gradul de optimizare al "procesului tehnologic


... sau e vorba pur si simplu de exploatare. sorry.gif
dead-cat
QUOTE

... sau e vorba pur si simplu de exploatare.

aia inseamna ca-ti da mai mult decit poti face si aia-i tot problema organizatorica. cine tace, de asta are parte. contractul negociat e pe o anumita rata orara, daca se maresc orele fara compensatie e o diminuare mascata a salariului. e la latitudinea fiecaruia sa hotareasca daca are chef sa accepte treaba asta sau nu.

unii, care nu prea-s calificati pentru meserii in care gasesti alternative, se hotarasc sa accepte, in loc sa faca ceva pentru ei insisi, ca sa-si imbunatateasca sansele si competitivitatea (si inclusiv valoarea) pe piata de munca.
actionmedia
Acuma, fie vorba intre noi, daca intri pe forum de la servici si mai stai si toata ziua la taclale, nu se cheama ca freci menta?
Inseamna ca omul este deosebit de lenes. Si mie imi este acum o lene, mai ales ca acum in a 3-a zi de paste, putini lucreaza, iar eu nu am ce face.
Quasar
"daca se maresc orele fara compensatie e o diminuare mascata a salariului. e la latitudinea fiecaruia sa hotareasca daca are chef sa accepte treaba asta sau nu."
Incearca tu si spune la patron ca nu stai peste program!!!!!!
nefertiti-old
Pai nu e chiar asa. Daca iti faci treaba si ai timp si de altceva, nu inseamna ca esti lenes. Pur si simplu esti bine organizat si ai atentie distributiva. laugh.gif
dead-cat
QUOTE

Acuma, fie vorba intre noi, daca intri pe forum de la servici si mai stai si toata ziua la taclale, nu se cheama ca freci menta?

dar bineinteles ca da. si faptul ca am posibilitatea asta, dovedeste ca al meu "proces tehnologic" este optimizat laugh.gif

QUOTE

"daca se maresc orele fara compensatie e o diminuare mascata a salariului. e la latitudinea fiecaruia sa hotareasca daca are chef sa accepte treaba asta sau nu."
Incearca tu si spune la patron ca nu stai peste program!!!!!!

stii ce, e treaba ta daca-ti convine sa nu respecte partenerul contractul incheiat.
io unul nu refuz ore suplimentare, ci refuz ore suplimentare neplatite. adica daca vrea big boss sa stau in plus, cer de la el in scris o autorizare a orelor suplimentare. n-are buget, inseamna ca problema nu-i suficient de urgenta.

are chef sa ma dea afara pe chestia asta si sa-l ia pe unul mai negru decit mine? n-are decit. dupa ce terminam procesul care i l-am intentat pentru concediere abuziva smile.gif si dupa ce m-a despagubit biggrin.gif n-are decit sa puna pe altu' mai fraier.
treaba lui. si alu' ala ce accepta. io stiu clar ca am job, atita timp cit big boss face profit pe urma mea. cind s-o schimba situatia, o sa ma zboare. si asta nu numai pe mine ci pe oricine. ala care maninca rahat de sus de frica sa pice din gratiile sefului si apoi zboara, well pofta mare! la o firma, la care seful ia decizii nu bazate pe ratiuni economice ci menite sa suplimenteze lungimea unui organ esential masculin, eu unul stiu ca nu vreau sa lucrez, deoarece viitorul economic ei pe termen mediu oricum e sumbru.
Achernar
Adevar grait-ai. Profitul protejeaza sanatatea fizico-psihica a salariatului mai ceva decat toata gama de vitamine si fortifiante de pe piata.
MIA
QUOTE (dead-cat @ 3 May 2005, 01:13 PM)
n-are decit. dupa ce terminam procesul care i l-am intentat pentru concediere abuziva smile.gif si dupa ce m-a despagubit biggrin.gif n-are decit sa puna pe altu' mai fraier.

Cit ar dura - in principiu - un asemenea proces in Germania si cit costa cheltuielile de judecata ? rolleyes.gif
dead-cat
1-2 luni. despre costuri, nu mare lucru avind in vedere ca 90% din procese de acest gen le cistiga angajatul. si apoi daca mai ai si o asigurare juridica, ce costa cca 150€/an... rolleyes.gif
MIA
QUOTE (dead-cat @ 3 May 2005, 03:15 PM)
1-2 luni. despre costuri, nu mare lucru avind in vedere ca 90% din procese de acest gen le cistiga angajatul. si apoi daca mai ai si o asigurare juridica, ce costa cca 150€/an... rolleyes.gif

Are cineva vreo statistica despre cite astfel de procese privind dreptul muncii au fost pe rol ( eventual si durata medie ... dar asta stiu ca e deja cam multisor sorry.gif ) in Romania in ... 2003 sa zicem ? unsure.gif

Mersi dead-cat - eu personal nu am auzit mai nimic pe tema asta ... rolleyes.gif - gargarageala pe alte alte teme, mai la moda si de unde se poate ciupi eventual o finantare de la UE, probabil a constituit un zgomot de fond prea puternic !!! devil.gif

Apropo - de termenul "asigurare juridica" a auzit careva sa se aplice in Romania ? blink.gif
dead-cat
asa aduga, daca legislatia e clara (si este clara intr-un asemenea caz), angajatorul, fiind lipsit in proportie de 90% (sau chiar mai mult) de sansa de a cistiga un asemenea proces (concedieri din abuz), nu va merge pina la capat.
este suficient ca, in termen de max. 3 sapt. de la primirea concedierii, sa depui plingerea. in faza asta inca nu costa nimic.
rezultatele unui proces fiind necalculabile pentru angajator (obligatia de a-ti plati salariul din urma si de a te reprimi la locul de munca), in cele mai multe cazuri accepta (sau ofera) o despagubire. cit de mare este aceasta, depinde de abilitatea fiecaruia de a negocia, combinat cu cit de clar este abuzul. adesea se plateste cite 1 salariu lunar brut per an apartenenta la firma respectiva, desi asta nu e o regula.

sunt beneficiile unui sistem ce protejeaza angajatii in mod rezonabil biggrin.gif , ceea ce nu se poate spune despre activitatiile sindicale din ultima vreme. si ca sa fac legatura cu UE, daca de buna voie nu s-a reformat sistemul juridic in RO, poate, prin aderare, putintel cu forta. beneficiarii sunt in primul rind angajatii (pentru nostalgici "oamenii muncii" tongue.gif ) precum si cei care vor sa investeasca intr-un enviroment cit de cit sanatos, in care tzeparii pot fi trasi la raspundere financiara fara a astepta "pina o face plopu pere". devil.gif
Quasar
Spune-mi cati dintre cei angajati la patron , dupa ce au fost dati afara din diferite motive , l-au dat in judecata ???
Cand ai 3 copii acasa si o sotie pensionata pe caz de boala cu 3 mil pe luna , sad.gif mai ai tupeu????
abis
QUOTE (MIA @ 3 May 2005, 04:17 PM)
Are cineva vreo statistica despre cite astfel de procese privind dreptul muncii au fost pe rol ( eventual si durata medie ... dar asta stiu ca e deja cam multisor sorry.gif ) in Romania in ... 2003 sa zicem ?

Eu unul habar n-am o asemenea statistica, insa (sper sa nu gresesc!) in litigiile de munca exista o procedura juridica accelerata, nu dureaza procesele cu anii.

O sa ma interesez.
dead-cat
pai tocmai asta-i un lucru bun la aderare, ii obliga printre altele, sa puna la punct cit de cit sistemul juridic.
si atunci si cu nevasta pensionata de boala, poti sa-ti permiti sa te certi cu "patronul" (de care o galeata de lume pare sa aibe o spaima nejustificata).

alternativ te poti face valoros pe piata de munca, tinindu-te de treaba si invatind lucruri noi.
ca asta nu se aplica "baetiilor de cartier" care nu prea stiu sa faca mare lucru si-s inlocuibili cu o sticla (goala) de cola, ghinionul smecherasului.

cit despre situatia familiala cu muierea-n pat si 3 copii (de foame mor etc etc. (El Zorap)), intotdeauna este util sa-ti faci planificarea de familie in functie de realitatiile economice personale si nu de "feelingul primaveratic", gradul de "hornieness" si zgirceala de a investi intr-un prezervativ de calitate. devil.gif
MIA
QUOTE (abis @ 3 May 2005, 04:48 PM)
QUOTE (MIA @ 3 May 2005, 04:17 PM)
Are cineva vreo statistica despre cite astfel de procese privind dreptul muncii au fost pe rol ( eventual si durata medie ... dar asta stiu ca e deja cam multisor  sorry.gif ) in Romania in ... 2003 sa zicem ?

Eu unul habar n-am o asemenea statistica, insa (sper sa nu gresesc!) in litigiile de munca exista o procedura juridica accelerata, nu dureaza procesele cu anii.

O sa ma interesez.

Chiar te-as ruga sa o faci. smile.gif
Achernar
QUOTE (dead-cat @ 3 May 2005, 04:51 PM)
alternativ te poti face valoros pe piata de munca, tinindu-te de treaba si invatind lucruri noi.
ca asta nu se aplica "baetiilor de cartier" care nu prea stiu sa faca mare lucru si-s inlocuibili cu o sticla (goala) de cola, ghinionul smecherasului.

cit despre situatia familiala cu muierea-n pat si 3 copii (de foame mor etc etc. (El Zorap)), intotdeauna este util sa-ti faci planificarea de familie in functie de realitatiile economice personale si nu de "feelingul primaveratic", gradul de "hornieness" si zgirceala de a investi intr-un prezervativ de calitate.

Eeei, cam in 30-40 de ani s-ar putea misca ceva in zona asta. Ete de-aia n-avem treaba cu UE.
actionmedia
Eu am hotarat sa ma integrez de unul singur in UE. Am rupt azi iepurele si i-am zis sefului ca cel mai tarziu la 31 mai ma tirez de la actualul loc de munca. M-am hotarat sa imi reiau afacerile pe cont propriu.
Atuul principal pe care mizez este calitatea. Intr-o tara in care principiul dupa care se ghideaza prestatorii de servicii este "las-o ba ca merge asa", vin eu si ofer calitate, atentie si daruire. O sa imi fie al naibi de greu pentru ca si eu sunt virusat de acel principiu, dar cu putin sprijin moral sper sa gasesc taria sa trec peste el.
Ma enerveaza cand vad cat de balcanici suntem. In 99 din 100 de cazuri, daca clientul cere A de obicei primeste A' si este aburit ca de fapt a primit A. De obicei diferenta dintre A si A' si-o trage ala care se ocupa cu servirea clientului.
abis
QUOTE (actionmedia @ 4 May 2005, 11:16 AM)
Am rupt azi iepurele si i-am zis sefului ca cel mai tarziu la 31 mai ma tirez de la actualul loc de munca. M-am hotarat sa imi reiau afacerile pe cont propriu.

Felicitari si succese cat mai multe!

In ce domeniu te vei (re)lansa in afaceri?
actionmedia
QUOTE (abis @ 4 May 2005, 11:24 AM)
Felicitari si succese cat mai multe!

In ce domeniu te vei (re)lansa in afaceri?

Multumesc!
Ti-am raspuns pe PM
ilie
Sa fie intr-un ces bun, bafta!

De putut poti sa o faci, asa am mirosit eu wink.gif

Felicitari ca ai putut sa te desprinzi.
MIA
QUOTE (Freemann @ 3 May 2005, 12:05 PM)
Mia: am si certificate, am si diplome. Si contracte... thumb_yello.gif Daca vrei, le scanez si le pun pe forum spoton.gif

A aparut institutul de eliberat diplome/certificate de lucru, la un anumit nivel, in mod occidental ? rolleyes.gif

Interesanta chestie ... hmm.gif
Apropo - ti-au inclus aia in programa si cursul de supravietuire in conditiile in care la occidentalii aia o sa li se para ca ceri prea multi bani fata de un chinez ? unsure.gif Pina una alta - pentru o buna parte din industria romana aderarea la UE la reduce atractivitatea fata de alti concurenti ( neeuropeni ). Asta doar asa ... ca idee. sorry.gif
ilie
Da, mi-au dat diploma si de rezistat la pierzatori de timp pe net, care n-or sa faca ceva vreodata la viata lor, dupa cum se pare; dar de plans, se plang de mama-focului!
nefertiti-old
Nu vrei voi sa va gratulati private? devil.gif
MIA
QUOTE (Freemann @ 4 May 2005, 03:27 PM)
Da, mi-au dat diploma si de rezistat la pierzatori de timp pe net, care n-or sa faca ceva vreodata la viata lor, dupa cum se pare; dar de plans, se plang de mama-focului!

Foarte bine. smile.gif

S-o folosesti cu succes, alaturi de brevetul de jmecher. tongue.gif
ilie
Nefertiti are dreptate, daca ai chef de complimente, treci pe PM.
Multumesc pentru brevet.
Achernar
QUOTE (Freemann @ 4 May 2005, 03:27 PM)
Da, mi-au dat diploma si de rezistat la pierzatori de timp pe net, care n-or sa faca ceva vreodata la viata lor, dupa cum se pare; dar de plans, se plang de mama-focului!

Pai nu-i obligatoriu sa-ti 'pierzi timpul' pe-aici. Daca ai vreo idee de 'europenizare' a maselor populare de ce n-o pui in practica ? Nu ma refer la aia de-si pierd timpul si-si ruineaza sanatatea bantuind printr-un loc atat de nesanatos cum este netul, ci la cetatenii responsabili care-si petrec juma de viata prin crasme si bodegi.
ilie
Ma, tu esti frate cu Mia!
Iar de europenizat, eu europenizez pe prieteni si pe clienti (sic!).
Achernar
Tot ce ce poate. Aplicam pasoptismul, dreptate si fratie.

Daca ai in stoc trimite-mi si mie niste clienti d-astia europenizati, ca prin zona in care ma gasesc balcanizatii-s majoritari.
nefertiti-old
QUOTE (Freemann @ 5 May 2005, 10:37 AM)

Iar de europenizat, eu europenizez pe prieteni si pe clienti (sic!).

Faci cursuri? unsure.gif
MIA
QUOTE (Freemann @ 5 May 2005, 10:37 AM)
Iar de europenizat, eu europenizez pe prieteni si pe clienti (sic!).

Adica ii pui sa mearga si simbata la lucru ? tongue.gif

Serios vorbind acuma - la firma la care lucrez eu ( ca ex. ) - imi trebuie aprobare semnata de un sef pe partea tehnica + contrasemnatura de la cineva pe partea economica ( si cica daca am avea sindicat ar trebui si de acolo aprobare ca asa e in Franta ...smile.gif ) pentru a putea veni mai mult de o simbata pe luna la lucru ca munca suplimentara, platita ca atare. Si din cite am inteles eu e o practica destul de uzuala pe "la ei". rolleyes.gif
Quasar
Ce bine ar fi sa fie si la noi asa!!!!!!!!!!!!!! ohmy.gif
dead-cat
QUOTE

pentru a putea veni mai mult de o simbata pe luna la lucru ca munca suplimentara, platita ca atare. Si din cite am inteles eu e o practica destul de uzuala pe "la ei".

asa-i la clientul nostru (un mare producator de automobile), deci activitati din astea se fac in general cu externi unde sindicatul (daca este) e mai rezonabil.
avind in vedere ca-l costa bani pe client devil.gif activitati din astea se intimpla relativ rar (3-4 ori pe an) si oricum is platite. smile.gif
de n-ar fi, nu m-as duce. ohyeah.gif
ilie
Achernar si nefertiti: Da. daca vreti putem colabora.

In firma la care sunt eu, cine e sef sta cat e nevoie, neplatit nici pentru ore suplimentare, nici pentru zile de weekend. Sefii insa au si alte facilitati si alte premii. Premiile sunt bazate strict pe obtinerea/depasirea tintelor fixate bianual, inseamna 4 premii pe an, incluzand Pastele (fiecaruia) si Craciunul.
Restul, daca stau, sunt platiti dublu. Din pacate nu se prea lucreaza in weekend, datorita specificului activitatii, clientii fiind plecati in weekend. Se lucreaza cam de 4-6 ori x 1 zi pe an, insa nu toti. Nu exista sindicat si nimeni nu si-a manifestat intentia pentru asa ceva, din cate am auzit.
Cine ne mai cu motz si face cine-stie-ce realizare deosebita, a pus de un premiu gras de tot, atunci cand s-a produs evenimentul. Astea se intampla de 2-3 ori pe an.
MIA
Deci tu oricum nu prea poti sa lucrezi simbata ( nici sa vrei ), dar recomanzi - ba chiar ai impune ! - acest lucru altora ?? unsure.gif
nefertiti-old
QUOTE (Freemann @ 5 May 2005, 03:52 PM)
Achernar si nefertiti: Da. daca vreti putem colabora.


Nu vreau, multam. ohyeah.gif
ilie
Asa ma gandeam si eu.
(cu toate ca tu ai intrebat...)
ilie
Mia: Eu mi-am spus o simpla parere..si atat. Parerea mi-a venit vazand ritmul lent in care se lucreaza la diverse firme si organizatii apartinand statului.
Nu pot impune nimic din moment ce nu fac si n-am facut politica niciodata...Nu ma pricep la politica.
nefertiti-old
Vroiam doar sa ma asigur de o chestiune. spoton.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.