Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Irlanda
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Diasporei > Prin Lumea Intreaga > Europa
Pagini: 1, 2, 3, 4
Thecook
TREI pulovere am vrut sa scriu ! (Bine macar ca n-am scris gresit cuvantul "pulovere"!)
Sushi
QUOTE (Thecook @ 1 Jul 2005, 10:59 PM)
Bine macar ca n-am scris gresit cuvantul "pulovere"!

sorry da se zice POLOVERE wink.gif
Thecook
Tu vorbesti serios? Ca eu in DEX-ul meu am gasit "Pulovere".
Dovada:PULÓVER, pulovere, s.n. Obiect de īmbrăcăminte tricotat care acoperă partea de sus a corpului şi se poartă de obicei peste cămaşă sau peste bluză. [Var.: pulóvăr s.n.] – Din fr., engl. pull-over.
Sushi
Da cucutzica draga si alea care se poarta fara bluza sau camasa cum se numesc? Polovere! tongue.gif
Thecook
Oricum, tu stii ca accept cu placere corectari . Chiar am observat ca deja scriu si "gi" in loc de "ghi". Vai de-amarul meu ce-o sa fie in 2-3 ani! In loc de "iepure" o sa zic "iepurul" , si "chinele" in loc de "caine" ! blink.gif
Thecook
Deci cum e pana la urma, cu pulo- sau cu polo-? Felino, ce porti mami?
Sushi
QUOTE (Thecook @ 1 Jul 2005, 11:38 PM)
In loc de "iepure" o sa zic "iepurul" , si "chinele" in loc de "caine" ! blink.gif

si-n loc de "lamiie" cum o sa spui? Zitrone? rofl.gif
Thecook
Nu, o sa cant "Lemon tree" !
Cla
QUOTE (Carmelita @ 1 Jul 2005, 10:36 PM)
Da cucutzica draga si alea care se poarta fara bluza sau camasa cum se numesc?

Pullunder wink.gif Polovere se gasesc doar in Austria rofl.gif spoton.gif
Oiski-Poiski
acuma ne cam departam de Irlanda da aicea le zice Pullover si foarte multi zic prescurtat Pulli hh.gif hh.gif
Mi-e foarte greu sa nu rad cand aud rofl.gif rofl.gif
Thecook
Eu cam evit sa folosesc cuvantul, indiferent pe ce limba, ma tem sa nu pun gresit ...accentul..ca cine stie ce perla imi iasa.
Felina
Vai vai vai! oPsedatilor! sorry.gif

Era un pulover, dat fiind ca poza a fost facuta in primavara. rolleyes.gif
Felina
In Irlanda a venit cu adevarat vara. Duminica au fost 30 de grade. Am iesit ieri in pauza de masa la o mica plimbare si am trecut pe langa un parc pe care mi-am propus sa-l inconjur. Era o multime de oameni mai mult sau mai putin dezbracati, risipiti pe iarba, intinsi la soare. Am avut sentimentul de sarbatoare. La cativa pasi de parc era strada cu aglomeratia specifica orei - aici, in parc, ora nu mai avea semnificatia obisnuita, oamenii chiar au iesit in parc sa savureze soarele si vremea superba, pentru ca intr-adevar se intalneste atat de rar. I-am invidiat o clipa, dupa care mi-am vazut de drum, inapoi spre firma.

Sunt foarte curioasa cat o sa se pastreze vremea asta frumoasa, calda si fara vant puternic sau ploi. Daca mai tine cateva zile, am sansa sa merg sa vad marea, undeva la 20Km de Dublin. Sper sa fie si sa aduc poze.
Felina
'Statuie' din centrul Dublinului.
Ma uit si eu lung, ce sa fac?

Sunt multi oameni care fac bani pe centru: unii canta, altii fac sport pe muzica, altii fac pe statuile, altii chiar arunca in aer bastoane cu un capat in flacari. De cand a venit vara, este prezent pe centru in fiece weekend un grup care canta muzica clasica; au cu ei, pe langa alte instrumente mai mititele, un pian adevarat, in marime naturala. Sunt tineri si ma abtin cu greu sa nu intru in vorba cu ei, pentru ca sunt aproape convinsa ca sunt romani. Au priza la public, se face mereu cerc in jurul lor.
Felina
Ceva care ma uimeste la acest oras este pacea in care convietuiesc pasarile cerului cu oamenii. Porumbeii nu se feresc de oameni, stau aproape sa pui mana pe ei, dupa care topaie putin mai departe. Nicidecum sa zboare speriati. Ratele salbatice de pe canal nu dau nici un semn de neliniste la apropierea vreunui exemplar al speiciei umane. Nu mai stiu daca aici am povestit despre lebada care-si curata penajul pe malul unui canal, dar nu se simtea deloc stingherita de trecatori. Am vazut pe un rau o rata salbatica pescuind relaxata. Mi se pare de nepatruns aceasta taina. Irlandezii pana acum vreo zece ani au fost se pare destul de saraci, spun colegii mei de munca. Deci nu e bunastarea oamenilor cea care a determinat prietenia cu salbaticunile aerului. In plus nu cred ca schimbarea asta s-a produs de la o generatie de pasari la alta. E mult mai probabil ca irlandezii sa fi trait in buna pace cu ele de multa vreme.
Felina
Despre vremea de aici a spus Toparceanu cam tot ce se putea spune. Desi el a scris poezia dupa ce a vizitat Anglia, se potriveste de minune si aici.



Plouă (de George Toparceanu)

Pe-aici cānd plouă, plouă īndesat,
Nu ţine ca la noi un ceas ori două.
Că ziua plouă, plouă pe-nserat,
Şi cānd se crapă iar de ziuă, - plouă.

Īn faptul zilei, streşinile plāng.
Pădurea stă plouată ca o curcă.
Natura calcă cu piciorul stāng:
Pe-aici cānd plouă, - plouă, nu se-ncurcă!

Iar cānd s-arată soarele sărac.
De după nouri, ca să-ţi facă-n ciudă,
N-apuci a scoate nasul din cerdac,
Că pānă la īntoarcere, - te udă.

Există şi răstimpuri cānd se moaie,
Cānd parcă nu mai toarnă-aşa, de sus,
Şi cerul cāte-oleacă, spre apus,
Se luminează puţintel - a ploaie.

Atunci se cheamă că e timp frumos
(Măcar că tot mai cade-un pic de bură),
Dar fumul din ogeac se lasă-n jos,
Şi porcul umblă tot cu paiu-n gură...
Felina
Bucata de Dublin

Dundrum shopping-center

Felina
QUOTE (Felina @ 10 Aug 2005, 07:45 PM)
Bucata de Dublin

A se remarca perfectiunea soselei. rolleyes.gif

In prima mea zi in Irlanda, in drumul de la aeroport la hotel, desi nedormita de emotii, obosita si speriata, n-am putut sa nu observ perfectiunea asfaltului de pe sosea. Si m-am tot gandit de atunci de ce in Romania nu am vazut nici macar o bucata de asfalt ca aici. S-ar putea ca o explicatie sa fie diferentele mari de temperatura intre anotimpuri - in Romania. Intre vara si iarna diferenta e de cca 50 grade C. Aici in Irlanda diferenta nu depaseste 30 de grade in general. Hm...
Sushi
e diferentza d ebani si de calitatea muncii. In soselele din Irlanda se investeste mult mai mult decit in cele din ro. Plus ca sint convinsa ca nu toti muncitorii si sefii de santier isi risca piinea ca sa fure cite un sac de ciment ...
Felina
Am fost la mare, cred ca acum vreo luna. Ce am vazut acolo e total diferit de ideea de 'mare' pe care o aveam eu.
Localitatea Howth de la malul marii gazduieste de fapt un mic port si prea putina plaja.

Cimitir

O persepectiva a portului de pe un mic deal:
Port.

Am reusit sa gasim o portiune de plaja:
Plaja.

Eu si insula. laugh.gif

Portul vazut de la nivelul marii.

Barcute.

Vedere din iarba.

Eu si barcile. cool.gif
Oiski-Poiski
foarte frumoasa poza cu plaja wub.gif
si tu in roz-bonbon ohyeah.gif mwah1.gif
Michelle
comentarii la poze:

aia cu cimitiru' ai luat-o contra soarelui si nu se vede bine...
mie mi-au placut alea cu portu,iarba si barcutele smile.gif
Thecook
Felina ne-o fentat ! Ne-o promis poze cu parada de St. Patrick si nici pana azi nu le-am vazut! mad.gif
Sushi
QUOTE (Thecook @ 2 Apr 2006, 09:26 PM)
Felina ne-o fentat ! Ne-o promis poze cu parada de St. Patrick si nici pana azi nu le-am vazut! mad.gif

Precis le baga cind o sa fi tu cu bebele la maternitate rofl.gif
Felina
user posted image


user posted image


user posted image
Cla
Felino, azi am avut iarasi chef de Irlanda si m-am uitat la pozele tale...
Superbe smile.gif
Felina
user posted image

user posted image

user posted image
Felina
user posted image

user posted image


user posted image
Felina
Am fost in Bray, un orasel simpatic cu deschidere la mare. Se pare ca atrage turistii. Sa vedem de ce.


user posted image



Aici masinuta cea noua si frumoasa:

user posted image




Barcute:

user posted image
Felina
user posted image


user posted image



user posted image



user posted image
Felina
Putin mai sus de plaja, pietre:


user posted image


user posted image


picioare laugh.gif :


user posted image

user posted image
Felina

Perspectiva:


user posted image



user posted image
Felina
Urme de felina pe nisip laugh.gif :


user posted image
Felina
user posted image


user posted image


user posted image
Felina
user posted image

user posted image
Felina
niste chestii unde se sparg valurile de stanci, n-am inteles ce sunt:

user posted image
Felina
user posted image user posted image user posted image
Felina
user posted image user posted image
Felina
user posted image user posted image
Felina
user posted image
Felina
Felina pe stanci tongue.gif :

user posted image user posted image user posted image
Felina

Oare pot sa imi iau zborul inclolo? Hm...

user posted image




Ia sa incerc! laugh.gif

user posted image
Felina
A fost o zi cam inorata.


user posted image user posted image


user posted image user posted image



Cam atat din Bray.
Felina
Am fost ieri pe drumul din spatele aeroportului. Am gasit un loc super de privit avioanele cun aterizeaza si cum decoleaza. Erau 20 de masini parcate langa drum, la poalele unui maidan inalt. Pe maidan, pe langa o groaza de urzici grase si spini carnosi, p;osesorii masinilor steteau care in picioare, care pe iarba si priveau cu nesat la avioane. Un adevarat specatacol. Am poze, cine stie cand ajung sa le pun. Mai sunt restanta cu imagini din Galway.
dascalita
Frumosa tara e Irlanda,mi-au placut pozele !
Felina
Dasca thumb_yello.gif



Am vazut acum cateva zile un documentar despre traficul de carne vie din Irlanda. Se intervievau niste lituanience. Nu asta e important oricum. Important e ca Irlanda nu are legislatie pentru trafic uman iar politistii nu sunt antrenati sa cerceteze si sa recunoasca asemenea activitati. Persoanele obligate sa se prostitueze au fost avertizate de catre pestii lor ca nimeni nu va face nimic pentru ele pentru ca nu exista legi care sa le protejeze. E trist intradevar, dar parca mai trist e faptul ca probabil acum cativa ani aici chiar nu era nevoie de asemenea legi. De cand cu deschiderea granitelor au inceput sa vina si aici tot felul de oameni.

Oricum, s-a tras semnalul de alarma si probabil legile nu vor intarzia sa apara.
Felina
Am fost sambata in Feonix Park.

Feonix Park se afla la 3km vest de centrul Dublinului.
Este cel mai mare park urban inchis din Europa, cu o circumferinta de 11km si 712 hectare suprafata. (#)


Ne-am plimbat putin cu masina si ne-am oprit undeva mai la varful dealului. Priveliste rapitoare. Verde, verde si iar verde crud. Copaci bogati in frunzis. Liniste cat cuprinde. O veverita roscata pe un trunchi de copac.

M-am simtit pentru cateva clipe in Romania si asta m-a bucurat foarte mult. Cand vreau sa-mi astampar dorul acolo voi merge.


Putin mai departe o platforma imensa, cat vezi cu ochii, marginita de copaci. Seamana putin cu platforma din parcul Trivale din Pitesti, doar ca de vreo zece ori mai mare.
lucas1977
Nu inca in Irlanda, dar in 1-2 luni ajungem (familie cu un copil de 2 ani).
Job asigurat in IT, undeva langa Cork (Bandon). Cineva din apropriere cu/fara sfaturi?

multzam.
Felina
Lucas, ti-am trimis pm.
Oiski-Poiski
Ai pus si restul fotografiilor ? unsure.gif ca eu nu le gasesc
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.