Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Irlanda
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Diasporei > Prin Lumea Intreaga > Europa
Pagini: 1, 2, 3, 4
Felina
uite cladiri urate si foarte des intalnite aici. dar au usile frumos colorate drool.gif .

poza
Cla
clapping.gif Faine poze, Nushi flowers.gif O inteleg pe nefe, parca te simti mai bine cand vezi asa culori pe strada... rolleyes.gif
Mara
Nushi, poate tu te-ai obisnuit cu cladirile, dar pentru noi toate par frumoase. Mie imi plac inclusiv alea vechi. Asa ca mai vrem poze! biggrin.gif mwah1.gif
Felina
"Bleeding Horse" inseamna un fel de "la calul insangerat". aveti vreo traducere mai buna? astept tongue.gif .

Daca observati in stanga fotografiei se afla un brad urias care la baza are niste cartoane colorate frumos. Am fost tare curioasa sa vad ce se afla dupa cartoane.

Si ce credeti? bradul era cu radacini cu tot! si acolo printre radacini o adevarata schela incalcita care sustinea bradul cu tot cu radacini. Hm... chestia asta mi s-a parut minunata!

Deci dupa ce trece sezonul, ei planteaza brazii la loc de unde i-au luat. Asta a fost una din chestiile care m-au incredintat ca noi romanii suntem ata de departe de civilizatie! (nu dati cu pietre, ca ma ascund dupa brad! ohyeah.gif )
Felina
Azi e un soare minunat aici. Cerul e albaaaaastru-albastru iar norii pufosi dar prietenosi laugh.gif .
Cla
"Bleeding horse" cred ca se mai poate traduce cu "calul care sangereaza" smile.gif
Sa stii ca pozele tale deja le-am salvat, ca tare imi plac... clapping.gif si desi si la noi in DE e curatenie si casele sunt curate si ingrijite, nu-s asa de frumoase (colorate) ca la voi... chiar ca face bine la ochi... rolleyes.gif

Mai vrem... incearca sa introduci adresa pozei direct aici, adica asa:
http://www.hanuancutei.com/forum/index.php...=post&id=299377 wink.gif smile.gif
Felina
Cla, buna idee... Cum de nu m-am gandit?? biggrin.gif
Felina
Sambata am plecat la plimbare prin centru, de mana cu omu' meu. Frumoooos, lume multa, plase peste plase, ca asa-i aici, hobby-ul de baza al irlandezului, dupa bere, este shoppingul .

Treceam prin cea mai vizitata zona a centrului, niste strazi care se numesc impreuna Temple Bar.
La un moment dat observ o mana care scutura o jumate de pepene galben, drept urmare pe strada cade fleosc! miezul cu samburii respectivului pepene. Hm... imi miroase a roman... si urcand privirea incet de la mana cu pepenele, observ ca mana este posesoare a unei femei cu fuste largi si crete, cu figura smolita si plina de dispret pentru tot ceea ce e omenesc civilizat. Ati ghicit! era o rroama .


P.S. am mutat mesajul din jurnal. e mai potrivit aici.
Felina
QUOTE (nefertiti)
Io cred ca astia ajung cat de curand pe Luna. 

Sorry ca mi-am bagat nasul. 



Vorba omului meu: sa vina cat mai multi in irlanda (si sa se duca si pe luna, cum zici tu tongue.gif ). Cu cat mai multi in afara romaniei, cu atat mai putini in romania ohyeah.gif (sa nu va suparati pe mine, ma refer strict la cei certati cu civilizatia devil.gif )
Cla
Sa vedem cum va fi cu UE. Sper s-o stearga toti inspre vest sa-i enerveze pe aia si noi sa avem pace cand ne intoarcem acasa... evil.gif

Si nici pe mine sa nu va suparati, desi parca aud deja aplauz, e posibil, mâncatz-as?? evil.gif ... spoton.gif

"Yeah I'm bad, I'm nationwide..." (ZZ Top) rolleyes.gif

Felina
Aici oamenii in we fac shopping. asta e indeletnicirea de baza. nu conteaza daca ploua, ninge sau fulgera (apropo, aici n-am auzit tunete si n-am vazut fulgere pana acum blink.gif , oare cum vine asta?), oamenii vor sa faca shopping.

pe strada se imbulzesc, fiecare spre magazinul cautat, se impiedica in sacosele de hartie (inscriptionate, pe care invariabil le primesti la fiecare magazin din care cumperi ceva) si se imbulzesc la scarile rulante. nu conteaza ca hainele pica de pe umerase, de pe rafturi, sunt calcate in picioare, scoase de pe umerase si lasate la cabinele de proba, langa oglinzi, sau oriunde aiurea. conteaza ca oamenii fac shopping si pleaca acasa satisfacuti, transpirati si cu sacosele pline.

daca mai sunt si reduceri, nebunia shoppingului creste, creste si febra cumparatorului, care, ametit de atatea oferte pleaca spre casa mai incarcat decat si-a propus, cu pantofi nepotriviti ca numar, cu sutiene neprobate si cu creditcardul mai usor.

tocmai pentru aceasta febra a shoppingului, occidentul a inventat costumer-service-ul la care te poti duce oricand sa returnezi marfa 'in exces' luata acum cateva zile, fara sa te intrebe nimeni de ce anume o returnezi. ha!
Felina
Ploua. Nimic nou pentru Irlanda. Totusi, acum doua minute a inceput sa tune puternic. Foarte ciudat, nu-mi amintesc sa mai fi auzit tunete de cand sunt aici hh.gif .
Felina
irlandezii astia nu prea au nimic al lor.
pai capsunii sunt adusi din Spania (si evident culesi de romani)
motzarella de la francezi sau italieni
branza feta de la francezi, arabi sau inglezi
stugurii din grecia
pe scurt fructele si legumele vin de peste mari si tari

haine de la M&S: daca citesti pe eticheta, te crucesti prin ce tari sunt facute
am gasit haine de la Next pe care scria made in romania
daca vrei blugi care nu-s facuti in turcia (ca din aia gasesti in romania cati vrei), trebuie sa cauti bine bine, si nici asa nu garantez ca o sa gasesti
rar gasesti haine facute in anglia sau spania

totusi, sa nu exagerez, mai au si ei cate ceva:
branza cedar, alba sau rosie, grasa sau light
sucul de black currant, numit simplu blackcurrant (coacaze)
zmeura
lapte
cartofi
carne

tot ma bucur ca, uite, cumparand eu capsuni adusi tocmai din spania, parca parca ajut cumva romania, nu?
Sushi
QUOTE (Felina @ 18 May 2005, 04:23 PM)

sucul de black currant, numit simplu blackcurrant (coacaze)

sint fructele mele preferate smile.gif
dead-cat
QUOTE

tot ma bucur ca, uite, cumparand eu capsuni adusi tocmai din spania, parca parca ajut cumva romania, nu?

numa daca scrie pe ele "Harvested by romanians". laugh.gif
altfel te pomenesti ca ajuti Marocul sau Ecuador. hh.gif
Felina
laugh.gif corect!

Au si mere. Dar padurete devil.gif .
Felina
Zicea Barrie ca-i e pofta de icre si mi-am amintit o ciudatenie de aici: nu se gasesc icre deja facute salata, cum se gasesc in Romania blink.gif .
Felina
Cica a venit vara, dar tot cu haina tre sa umblu. Daca dimineata pare placut, la pranz sigur dardai de frig. nu prea inteleg eu vremea asta nici sa ma bati.

aici o vanata costa un euro jumate
5 rosii cat de cat comestibile - cel putin doi euro
un pepene galia - doi euro jumate
un ananas - 2 euro jumate
o para - cinzeci de centi
doua kile de cartofi - trei euro
o sticla de doi litri de apa plata - un euro jumate
un pui bun - zece euro
un bidon de doi litri de lapte - un euro jumate
un borcanel de dulceata buna (adica fara omie de euri) - doi euro jumate
o conopida/o varza - un euro jumate
o legatura de ceapa verde - un euro
un castravete de sera - un euro

astea-s preturi de supermarchet, la magazinele alimentare mici nici nu vreau sa-mi amintesc, oricum le ocolesc cu delicatete ohyeah.gif
nefertiti-old
Ce preturi de prohibitie!! hh.gif
SORIN
Felina smile.gif Fara sa te superi.....nu cred hh.gif

Sorin.
dead-cat
la mine-n cartier, 1kg de cas 11,90€ hh.gif
Oiski-Poiski
Iar la noi la supermarket un kg de telemea (si vine de la turci ca altfel nu gasesti ) 12 Euro hh.gif
mutulica
QUOTE (Felina @ 18 Apr 2005, 07:36 PM)
Aici oamenii in we fac shopping.

poate pubbing

asa populatie pestrita (ma refer ca virste si categorii sociale) in acelasi pub... nu am vazut nici unde altundeva (vorbesc de dolans in limerick)

Felina
QUOTE (SORIN @ 27 May 2005, 11:21 PM)
Felina smile.gif Fara sa te superi.....nu cred hh.gif

Sorin.

Sorin, nu-i bai, nu-i musai sa crezi.
Felina
QUOTE (mutulica @ 28 May 2005, 09:10 AM)
QUOTE (Felina @ 18 Apr 2005, 07:36 PM)
Aici oamenii in we fac shopping.

poate pubbing

asa populatie pestrita (ma refer ca virste si categorii sociale) in acelasi pub... nu am vazut nici unde altundeva (vorbesc de dolans in limerick)

Fac pubbing si in cursul saptamanii la greu. Dar mai spre seara. Ziua tot prin magazine se vantura, ca sa aiba ce etala seara in pub biggrin.gif .
Michelle
QUOTE (Felina @ 30 May 2005, 01:22 PM)
QUOTE (mutulica @ 28 May 2005, 09:10 AM)
QUOTE (Felina @ 18 Apr 2005, 07:36 PM)
Aici oamenii in we fac shopping.

poate pubbing

asa populatie pestrita (ma refer ca virste si categorii sociale) in acelasi pub... nu am vazut nici unde altundeva (vorbesc de dolans in limerick)

Fac pubbing si in cursul saptamanii la greu. Dar mai spre seara. Ziua tot prin magazine se vantura, ca sa aiba ce etala seara in pub biggrin.gif .

inseamna ca aici e de mine! shoppingu' si pubbingu' -preferatele mele
jobbingu' = yak 6.gif
Felina
Am auzit de ritualul vegherii mortului. Cum se face: se vegheaza o ora, dupa care se merge cu mic cu mare in pub pentru o ora. Se mai vegheaza mortul o ora si iar se pleaca in pub. Si tot asa timp de trei zile. In pub se bea bere. blink.gif
dead-cat
slainte! spoton.gif
Felina
QUOTE (dead-cat @ 9 Jun 2005, 04:10 PM)
slainte! spoton.gif

Daca zici tu...

P.S. Dar ce-nseamna? hh.gif
dead-cat
inseamna "cheers"
Felina
Ok biggrin.gif , atunci

Slainte!

P.S. De unde stii tu cuvinte in irlandeza? evident, daca nu-s prea indiscreta tongue.gif .
dead-cat
din irsh pub unde era s-o iau in freza cind am ridicat paharul si am zis "cheers".

s-o rastit unu' la mine "are you f***ing english or what" (unde spre rusinea mea recunosc ca vorbesc engleza cu un accent britanic cam simtitor).
dupa ce i-am convins ca-s de fapt un Kraut, mi s-a explicat sa folosesc altceva decit "cheers" biggrin.gif
Felina
QUOTE (dead-cat @ 9 Jun 2005, 04:49 PM)
[...]mi s-a explicat sa folosesc altceva decit "cheers" biggrin.gif

Ciudat! Aici chiar se saluta cu "cheers" unsure.gif . Dar eu locuiesc in Dublin. Poate inb orasele mai mici sau pe la tara inca se mai foloseste si nu stiu eu.
dead-cat
aia erau scotieni. dina aia suparati hh.gif
Felina
Aici fiecare localitate, fie ea cat de mica, are echipa ei de fotbal.
In fiecare an se face un campionat intre toate aceste echipe iar echipa castigatoare are parte de un premiu special: toti oamenii care s-au nascut in localitatea respectiva au liber de la servici o zi. Ce simpatic! Asa mai zic si eu, parca-ti mai vine cheful sa te faci suporter.hihi.

Irlandezii numesc soccer ceea ce numim noi si restul lumii fotbal(football).
Iar la ei fotbalul este un joc care pare sa fie un amestec de fotbal (cum il stim noi) si rugbi (rugby).
dead-cat
soccer zic si americanii, care probabil au chestia de la emigrantii irlandezi.
dar in UK sa nu te prinda careva ca zici "soccer" ca te-ai facut de oaie laugh.gif

footbalul lor e, din cite stiu, precursorul lui "american footbal"
Felina
N-am vazut aici usi cu clante, decat cele din interiorul apartamentelor. Usile de exterior au un sistem de autoinchidere-blocare. De intrat nu poti intra decat daca ai cheie cheie sau card. Ca sa iesi, ori impingi pur si simplu usa, ori apesi pe un buton, ori descui iala - si tragi usa. Desteapta treaba, ca scapi de incuiatul usii la plecare, ca se incuie automat.
dead-cat
asta-i moda si p-aici, ceea ce duce la o psihoza de-a mea: sa inchid usa si sa uit cheia inauntru hh.gif

de aceea, de ani de zile, inchid usa doar daca tin cheia in cealalta mina. am dezvoltat deja un reflex pe chestia asta care si cind is beat ma impiedica sa inchid o usa fara sa verific daca tin cheia in mina. laugh.gif
Felina
laugh.gif

Sa stii ca asa e!

Eu am reusit sa plec intr-o zi fara chei, noroc cu sotul care vine mai devreme ca mine de la servici.


Edit: dead-cat, de ce nu deschizi si tu un topic (Anglia tongue.gif ), sa ne impartasesti experientele tale?
dead-cat
io nu stau in anglia tongue.gif
Felina
Dar unde stai?
tongue.gif
Felina
Anunt foarte foarte important:

In Irlanda a venit vara!




P.S. dead-cat, nu vrei sa raspunzi? esti rau? harhar.gif
Cla
QUOTE (Felina @ 16 Jun 2005, 12:54 PM)
In Irlanda a venit vara!

Si la noi, la felinele din Germania clapping.gif
De-aia am pus ghearele pe mouse rofl.gif
dead-cat
QUOTE (Felina @ 16 Jun 2005, 12:54 PM)
Anunt foarte foarte important:

In Irlanda a venit vara!




P.S. dead-cat, nu vrei sa raspunzi? esti rau? harhar.gif

huh.gif
sorry, am crezut ca ai vazut deja, ca am zis-o pe mai multe threaduri: in good 'ol Germany.
Felina
Cum sprijin eu simbolul modernismului din Dublin:

aici
Sushi
Noroc cu tine Feli ca altfel li se-mburdau la aia chestiile alea de pe strazi si trebuiau sa construiasca altele, mai trainice! biggrin.gif
Felina
Diverse urme de pasi incrustate in ciment, la o trecere de pietoni.

Urme de cizme si pantofi, de talpi goale de diverse marimi, de palme si chiar de vrabiute! Mi s-a parut demn de tras in poza.

In spate se vede O'Connell Bridge.
Thecook
QUOTE (Felina @ 16 Jun 2005, 01:54 PM)

In Irlanda a venit vara!





Felino, cum vine asta: adica o venit vara= renuntam la unul din cele tei pulovere ! Sau pozele sunt inca de azi primavara?
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.