Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Jurnalul Rikitei
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Peripetii la Gura Sobei > Povestea Mea
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6
Mihai
Amintiri, scrieri, ganduri din viata Rikitei veti putea citi in cadrul acestui Jurnal.

Lectura placuta! smile.gif
Rikita
Obosita. Bine, asta nu e nimic nou, dar astazi sunt obosita nu pentru ca am stat toate noapta la internet ci pentru ca am iesit cu niste prieteni. Yay, i've got a life after all! Ne-am dus la un club intr-un vapor, aproape de Oberbaumbrücke... Inca nu-l cunosteam (nici asta nu e nimic nou, merg la cluburi cam trei-patru ori pe an, nu prea cunosc nimic la Berlin), dar ma aduceam aminte de "Mephisto"... foarte pacat ca nu mai exista...

M-am intors la trei sau trei si jumatate, dar oricum am reusit sa intarziez doar 15 minute astazi dimineata... Pentru mine, asta e bine. Dar in clasa de cateva ori aproape am adormit. Sper sa nu fi vazut doamna M. - dar cel putin am fost unica care a citit primul text, si l-am rezumat, si parca a fost bun...

Dar mult mai important: Parca am un proiect pentru Peru! M-am intalnit cu profesorul de Quechua, si am discutat, si el mi-a povestit despre un sat langa Cuzco, unde sa intample niste lucruri interesante si din punctul de vedere sociolog, etnolog dar si lingvistic... Acum sper ca DAAD-ul nu mai poate sa-mi refuze bursa. Neaperat vreau sa ma duc acolo, si neaparat vreau sa studiez relatia intre Spaniola si Quechua de acolo. Ei bine, dar acasa m-am mai uitat la ce scrie DAAD, si nu sunt asa sigura ca vor ajuta acest proiect. Dar cel putin voi incerca...

Acum... aproape miezul noptii... sunt obosita dar inca nu pot sa dorm...
Rikita
am supravietuit si acest weekend. n-am nici plecat nici din casa decat sa ma duc la internet acum, si sa vizitez un vecin pentru o ora ieri dupa amiaza... dar nici studiat n-am mult. e fascinant cat pot sa dorm cand ar trebui sa studiez. pentru lucrarea despre bingham am scris doar introducere pana acum. daca ma fortez sa scriu un capitol in fiecare zi, atunci ar trebui sa reusesc s-o termin pana duminica urmatoara...

dar maine am examenul la quechua. si nu am studiat destul. uneiori ma zic ca nu va fi nici o problema - stiu ca majoritatea celorlalti stie si mai putin, habar n-au de linguistica, sunt toti etnologi si arheologi... cel putin aceasta impresie am din curs... si profesorul... mai bine sa nu continuu, el trebuie sa-mi ajute cu proiectul pentru peru, si daca ma gandesc rau de la el, poate o sa-si dea seama. dar se vada ca nu e obisnuit sa predea limbi.

dar ma intreb ce s-a intamplat cu motivatia mea la studii. cand am inceput sa studiez am citit toate ziua, m-am dus la cursuri, am copiat acasa notitele din cursuri... s-a schimbat mai ales cand m-am intors din romania. dupa un semestru in strainatate e cam greu sa-ti obisnuiesti din nou la alltag - si chiar in semestrul in care eram din nou acasa a fost greva la universitate. si eu deja nu prea motivata pentru studii, ma obisnuiam sa nu-mi duc la facultate si sa stau cateva ore pe zi la internet...
Rikita
clar ca n-am reusit sa mai studiez pentru examenul. bine, prima parte a fost asa de usuoara ca ma intreb de ce am studiat, iar in partea a doua el a intrebat niste lucruri care din textul care a trebuit sa citim la inceputul semestrului. adica despre categorizarea limbii quechua si diferenta limba si dialect. nu mai imi aduceam aminte de nimic, am scris ceea ce ma gandesc eu. oricum nu vreau sa copiez ideea unui text, parerea mea despre ce e o limba si ce nu cred ca e diferit de cea a profesorului...

acum la romana, cu ingrid! de cand a avut copilul am vorbit cu ea o data la telefon, si am vazut-o o data pentru cateva minute... poate acum o sa povesteasca cate ceva, ce mai face, cum merge cu copilul etc.

si dupa asta babysitting... n-am facut asa ceva de cinci ani... si - acum nu mai sunt sigura daca doamna asta de fapt a spus luni, sau daca a spus duminica, si eu doar credeam ca trebuie sa vin luni pentru ca asa a spus ilona. dar daca m-a asteptat ieri, ar fi sunat, nu?
Serenity
Uite, drept pedeapsa ca ai pierdut pariul, imi permit sa-mi bag nasul in jurnalul tau tongue.gif M-a impresionat faptul ca desi locuiesti in Berlin si nu ai nici cea mai mica samanta de roman in tine, ai ales (?) sa studiezi limba romana pe care o mai si vorbesti foarte bine thumb_yello.gif Sa ne povestesti, printre altele, cum ti s-a parut romania, parerile tale despre romani, si cat mai multe despre tine pentru ca sunt sigura ca nu sunt singura interesata. Inca o data, bun venit! Ne esti simpatica mwah1.gif
Rikita
buna serenity! bine... cum am ajuns la romana... as spune ca a fost intamplator... am vrut sa studiez romanistica, dar nu franceza, ca asta nici la scoala nu-mi placea... dar cand a trebuit sa ma inscriu la facultate (la noi nu se fac examene de admitere, ci sa admite dupa nota de bac) am aflat ca la berlin nu exista romanistica ca obiect de universitate ci doar ca facultate care ofera obiecte ca franceza, spaniola, italiana etc.

stiam spaniola pentru ca am fost o jumatate de an in chile, si oricum aveam interes pentru america latina - asa ca am ales latinoamericanistica ca obiectul maior, asa am putut sa studiez si doua limbi latine, spaniola si portugheza. atunci imi mai trebuia alt obiect maior sau doua obiecte menore... bine, franceza n-am vrut, iar nici italiana nu-mi parea asa de interesanta... romana pe de alte parte - nu stiam nimic despre romania, iar chiar din aceasta cauza imi parea interesant. si pentru ca sunt putin care o studiez... e oferit doar ca obiect menor, asa ca studiez si o alta limba, ceha, asta si din cauza ca in programul meu nu pot sa studiez doar limbi romanice, trebuie sa am si cel putin un obiect care sa fie altceva...

bine... asa cum am zis, nu stiam nimic despre romania, si nici un cuvint pe romaneste... majoritatea studentilor care studiez romana au parinti romani, sau au fost in romania in cadrul vreunui program... asa ca era ciudat sa aud pe toti vorbind despre romania si eu nu pot sa spun nimic, dar a fost si bun, pentru ca asa am invatat foarte repede, pentru ca intotdeauna sa vorbea despre asta, si fiindca suntem putini ne cunoastem foarte bine...

in semestrul II s-a facut o excursie la iasi, care a fost primul meu contact direct cu romania... dar despre asta sa scriu altcindva (ca sa si fie ceva spannung aici...)
Rikita
cat despre babysitting, a mers destul de bine, dar lucrul ciudat e ca sunt asa de nervoasa in prezinta parintilor... nu stiu ce sa spun, ce sa fac. dupa ce au plecat era bine. m-am jucat cu copii, am pregatit mancarea etc. - dar cand s-a intors mama am fost nervoasa din nou.
Rikita
online din nou... nu m-am dus la clasa de ceha astazi - am fost prea obosita, si cand in sfirsit am reusit sa trezesc, era deja 9:45 - as fi fost cel putin o jumatate de ora tarziu si am decis ca profesoara se dea seama mai mult daca sunt tarziu decat daca nu vin deloc.
Rikita
si mai o data am ajuns aici, astazi. m-am dus la clasa de portugheza, eram intarziata cam 45 de minute, dar fiindca clasa e de 4 ore, m-am gandit ca inca merita sa ma duc. dar n-a fost profesorul, ci doar eva, friederike si alta fata, facand o exercitie care ne-a dat profesorul... am si discutat - friederike are probleme in locuinta ei, eu spusesem de la inceput ca un apartament cu noua persoane nu sune ca ideea buna... si mi-au si povestit despre exprietenii lor brazilieni - parca au avut niste conflicte culturale. dar bine, stiu eu ca nici americanii de nord nu sunt mult mai buni...
Rikita
ieri a fost prima intalnire a stammtischului roman!

am reusit sa vin punctual si a fost foarte bine ca am fost acolo la timp pentru ca doar cateva minute dupa mine a venit paul, prieten lui catalin, si dupa asta n-a mai venit nimeni pana aproape la noua (cand a venit catalin) - adica altcumva paul ar fi gasit barul gol, si poate s-ar fi gandit ca nu ne mai intalnim...

lidia, marcus, corina si altii care au spus ca vor veni n-au venit, trebuie sa le intreb de ce nu...

dupa al doilea pahar de vin si deja putin beata am inceput sa discut cu catalin. trebuie sa tin minte ca sunt anumite teme care mai bine nici nu mentionez in fata unui roman, pt. ca intotdeauna ne vom certa... bine, s-a parut ca paul uneiori a fost de acord cu mine, sau cel putin n-a vrut sa arate ca nu e de acord...

oricum, imi place baiatul asta... ma intreb daca as putea sa-i scriu un mail si sa intreb daca n-am putea intalni si inafara de stammtisch... doar ca a plecat mai devreme pt. ca a spus ca fata asta care cunosc si eu din cursul doamnei m. l-a invitat la o petrecere... si cum sunt eu intotdeauna ma intreb daca asta inseamna ca au ceva si eu daca arat interes pentru el ma fac ridicola...
Rikita
Am fost aproape puntuala astazi la seminar despre Vargas Llosa. Deci, as fi fost punctuala daca n-as fi uitat ca ne intalnim cu 15 minute mai devreme. Dar a fost si bine ca m-am intarziat, pt. ca asa am venit cu acelasi tren ca si o fata din curs pe care n-o inca cunosteam, si am stat de vorba - am aflat ca ea este una dintre aceste doua despre care mi-a povestit profesorul de quechua, care vor sa mearga in peru semestrul urmator sa-si pregateasca lucrarea de magister despre quechua. am schimbat adresele de email si sper ca ea poate sa-mi dea niste sfaturi pentru proiectul meu. si vorbind de proiect, trebuie sa incep sa gasesc un profesor care sa ma ajuta si sa scrie cartea de recomendare. si neaparat trebuie sa scriu descriptia de proiect. dar ieri, cand m-am intors acasa si am vrut sa fac si asta, si sa si scriu mai mult pentru lucrarea despre bingham, am fost obosita, sau nemotivata, si din nou am stat toate seara la televizor. daca continuu asa niciodata n-o sa termin studiile...
Rikita
nimic nou. din nou o zi in care n-am reusit sa fac nimic - m-am dus la primarie, dar era atatea lume ca au spus sa vin luni... si m-am dus la facultate de latinoamericanistica, sa vorbesc cu domnul f., dar e n-a fost, adica acum sunt cam sigura ca e bolnav din nou si n-am nici o sansa sa-l intalnesc in acest semestru.
Rikita
cu ilona la irish pub ieri. ea a platit din nou majoritatea bauturilor. spune ca nu-i nimic, ca oricum sunt banii lui roman.

eu nu stiu ce sa gandesc. argumentul ei pare sa fie ca daca el nu vrea ca ea lucreze, pt. ca castiga destul, atunci ea poate sa invite prietenele cu banii lui... oricum, parca ea nu este foarte fericite. la un moment dat am intrebat ce ar face daca el ar insela, si mi-a spus ca ar termina cu el, dar ca n-ar fi trista. a parut ca ar vrea sa aiba de ce sa termina cu el.

problema pe care o vad eu (dar ea nu o admita) e ca ea e cam dependenta de el si din punctul de vedere financiar: de cand nu mai are bafög, el plateste si locuinta, si mancare, si tot. ea a castigat destul de mult cand a lucrat ca model, dar el n-a vrut ca mai lucreaza nici acolo nici altundeva. si ea a facut ce a cerut el, desi spune ca ii place sa lucreaza. si nu e deloc multumita cu situatia in care sunt. dar spune ca il mai iubeste, dar ca creda ca curind nu-l va mai iubi. i-am spus ca parca avem o definite diferite de ceea ce e iubire, dar ea nu mi-a crezut (cam ciudat...)

in sfirsit s-a superat pe el chiar pentru un lucru ca mie nu mi-a parut asa important: el i-a dat telefon si a promis ca vine peste cinci minute cu medicina pt. stomachul ei, dar a intarziat... in acest caz ma gandesc, ca ea n-ar trebui sa mearga la pub si sa bea atat de mult daca e bolnava, sau daca merge la pub, de ce n-a luat medicina cu ea?

ei bine... era superata, si a spus ca o sa stea la mine noaptea, ca nu mai vrea sa stea cu el... dar cand am fost pe drum acasa a venit roman si cu un prieten (care aflasa chiar ieri ca va fi tata) si ne-am intors la pub. la un moment dat am facut vreo gluma tampita pt. ca baietii amandoi au fost plecati la toaleta cam lung... si din acest moment mi-a spus ea ca e convinsa ca el e gay dar pt. ca e dintr-o familie stricta catolica nu vrea sa admita si ar fi cu ea...

in sfirsit n-a stat la mine...

vorbisem si despre jan si despre faptul ca mai are bani si de ea si de koni si de tata, dar spuna ca nu poate sa dea inapoi dar se duce in irlanda... ea mi-a spus ca a vazut cat are la banca, si ca ar fi aproape 2000 euro...

mai un lucru despre ea: a inceput din nou cu cocaina. mi-a spus ca nu mai o ia asa de mult, si ca facuse o pauza mare... oricum, cand am inceput sa fiu putin obosita (era tarziu, si am baut mult) a spus de mai multe ori ca ar trebui sa iau si eu niste cocain sa ma trezesc din nou. n-a fost usor s-o conving ca nu vreau sa iau din asta... as spune ca cel putin in parte chestia cu drogurile tot e influenta lui.

adica sunt ingrijorata pt. ea. mi se pare ca e incapabila sa fie singura, a trecut direct din relatia cu jan in relatia cu roman, si poate nu va termina cu el pana cand nu intalneste pe altcineva. a admis si ea ca poate sa fie asa. dar nu mi-a crezut ca e important sa ai si o faza in viata in care nu ai nici o relatie ca sa inveti ca si singur poti sa traiesti...
Rikita
cat despre astazi... peter traieste la noi deja de cateva zile, si de vineri si poldi, pisica lui... Peter ma enerveaza putin, adica, ma cert mai des cu Konrad de cand e Peter la noi, si parca el si fumeaza mai mult acum. si bucataria e un chaos...

astazi au mai venit si christoph (pe care nu-l vazusem de mult!) si flo si janis. cred ca au plecat la Icon acum, iar eu aici, la internet. oricum nu-mi place drum and bass atat de mult, si nici nu vreau sa platesc 10 euro de intrare... s-ar si putea ca in sfirsit nu au plecat. ca pe 1. mai: vorbesc tot timpul ca vor sa pleaca sa danseze, dar in sfirsit stau acasa...
Rikita
despre sambata mai am uitat ceva: mi-a scris paul! a scris ca putem sa ne intalnim, si sa propun eu cand si unde. am propus marti seara la cafe alibi...

foarte obosita astazi. cand era timp sa dorm aveam scris aprox. trei sau patru pagine de lucrarea despre Bingham! am decis sa nu dorm deloc si s-o scriu si sa ma duc dupa asta la internet cafe s-o imprimez... dar la trei noaptea nu mai puteam sa ma concentrez si am decis sa ma duc aici la opt dimineata. ei bine, am auzit alarmul dar am adormit din nou pentru o jumatate de ora. cred ca trebuie s-o intreb pe profesora daca ar putea sa mai asteapta cateva zile... oricum, chiar daca o termin acum nu va fin bun, sunt prea obosita...
Rikita
ce zi... e doar ora 12 si deja as vrea ca ziua asta se termina...

cand am iesit din internet cafe, a rupt rucsacul meu. a fost nou, dar produsele astea ieftine... ei bine, si acum trebuie sa merg toate ziua cu rucsacul in mana pentru ca daca il am in spate se cade tot. asa ca nici n-am putut sa merg cu bicicleta si a trebuit pentru drumul spre u-bahn si de la u-bahn la uni mult mai mult decat crezusem... si cand eram aproape la u-bahn mi-am dat seama ca am uitat discheta la internet cafe si a trebuit sa ma mai intorc o data. si tot timpul ploua. de fapt deja a inceput ieri aproximativ la 12 noaptea si cred ca de atunci a plouat fara pauza. si cand in sfirsit am fost la u-bahn si am vrut sa citesc putin mi-am dat seama ca n-am luat cu mine cartea pe care o citesc acum, ci o alta carte pe care deja am citit-o... dar bine, am dormit in u-bahn, oricum sunt foarte obosita. si atunci, la curs de quechua am primit examen inapoi. nota trei, cu 15,8 puncte. cu 16 puncte as fi primit un 2, dar n-a ajutat nici o discutie. spune ca daca as fi facut temele mi-ar fi dat mai multe puncte. si inca ploua.
Rikita
paul n-a venit astazi. bine, probabil asta inseamna ca a primit emailul meu si ne intalnim joi. dar ma intreb de ca n-a raspuns (am mers la pub pt. ca nu raspunsese, ca mi-era frica ca poate se duce acolo ne stiind ca am spus ca joi e bine si pt. mine)... si ma intreb daca el a inteles ca asta cu "a practica limba romana" era doar o scuza ca sa ne intalnim... bine, o sa vad joi...
Rikita
joi... sper sa fie acolo astazi... sunt cam nervoasa, n-am mai avut un date in mult timp. mai sunt doua ore pana la noua...

ieri am vizitat-o pe viviane si am inceput cu clasele de cantec. trebuie sa fac niste exercitii ciudate in fiecare zi. si spune ca o sa intreaba si pe clemens sa faca musica cu noi. si prietenul lui clemens, alain, francezul, canta la pian. sau sa cante el bass, ca se pregatim si niste quartete... sper sa si facem, intotdeauna vorbim mai mult decat in sfirsit facem...
Rikita
am intarziat ieri, si el era acolo cand am venit. a fost ciudat pentru un moment, n-am stiut ce sa spun, dar atunci am inceput sa discutam, si am vorbit pentru trei sau patru ore. doar pe romaneste, a spus ca data urmatoare trebuie sa vorbim si germana.

dar am impresia ca n-a fost clar ca sunt interesata in el, nu doar in prietenie/a vorbi romana... dar ca intotdeauna sunt prea timid sa spun...
Mistinguett
QUOTE (Rikita @ 13 Jul 2004, 07:30 PM)
ma intreb daca el a inteles ca asta cu "a practica limba romana" era doar o scuza ca sa ne intalnim... bine, o sa vad joi...

Probabil si el spera in ceva mai mult decat conversatie daca a aparut la "conferinta". Doar sa nu ii dai "mixed messages" (adica, hai sa ne-ntalnim, dar vorbim strict gramatica limbii materne, pe rand laugh.gif ). Eu zic ca e de bine daca a zis de data urmatoare. wink.gif Bafta!
Rikita
hm... sunt putin confundata in ceea ce priveste el. problema e ca dau mixed messages pt. ca sunt timida... desi ieri cred ca nu a fost prea mixed dar atunci eram intr-un grup mai mare, iar eu am fost cam beata...
Rikita
pablo mi-a trimes un mesaj la 23:30 sambata, a scris ca o sa duc ei la alexanderplatz. m-am dus si eu, si atunci i-am trimis un mesaj, si ne-am intalnit langa fernsehturm, si am mers cu el la un bar. era aproape de hackesche höfe, adica cam departe de alexanderplatz, dar nici o problema... acolo au fost prietenii lui, adica ruben si alfonso, si ruben a fost cel despre care pablo spusese ca poate imi place pt. ca asculta acelasi musica (stiu. cam ciudat...) ei bine si la inceput chiar m-am gandit ca dintre ei trei el e cel mai frumos, fiindca e inalt si cu parul negru, dar dupa asta mi-am dat seama ca alfonso are un suris foarte foarte frumos.

mai tarziu ne-am dus la strandbar la monbijou-park. alfonso si pablo s-au dus sa cumpere ceva de baut si eu am stat de vorba cu ruben. dupa cel putin o jumatate de ora am decis sa le cautam pe ceilalti - erau in apropiere dar nu ne-au vazut... acum ruben a inceput sa adoarme, a fost foarte obosit si pt. ca bause mult, si pt. ca a fost toate ziua in autobus.

dar ne-am mai si dus la kreuzberg sa mancam ceva si sa mai mergem la un bar. acolo a fost amuzant sa vedam cum adoarme ruben si trezeste dandu-se seama ca e la un bar... cand am iesit din bar a fost deja lumina afara. dar eu am spus ca inca nu vreau sa merg sa dorm, ca as vrea sa beau mai mult. alfonso a spus ca au rum acasa si am mers cu ei. in u-bahn niste punkisti beti, dar simpatici cel putin din punctul de vedere al meu. unu facuse un curs de spaniola in mexico si a incercat sa stea de vorba cu baietii...

in casa lui alfonso am mai baut ceva si am si fumat ceva dar dupa putin timp pablo si ruben s-au dus sa dorm. alfonso si eu am mai baut ceva dar ... bine ... restul e privat...
Rikita
duminica le-am aratat berlin-ul. cand pablo si alfonso si ruben erau in reichstag-ul am stat afara cu alfonso si am stat de vorba... cred ca i-am povestit cam prea mult despre ideii mei despre sex etc. ... iar el mi-a spus ca are prietena in spania. a spus ca ar fi spus prietenii lui ca e posibil sa aiba ceva cu alta in timp ce e in germania si ca ea ar fi fost de acord. nu stiu daca pot sa cred asta. o data spuneam ca niciodata nu voi face nimic cu cineva care are prietena, pt. ca nu vreau sa-i ajut s-o insele. dar acum... el e dragut, si oricum e deja prea tarziu...

ei bine, duminica seara ne-am dus iarasi la el sa facem mancare, si au fost acasa jens si simone, cu care traieste aici la berlin, am stat acolo si baut cu ei, si la un moment dat mi-am dat seama ca deja plecase ultimul u-bahn. din nou am dormit acolo, in patul lui, dar de data aceasta n-am facut nimic, pt. ca era prea multe lume in casa. si el nu a vrut ca jens si simone isi dau seama de ceva, ceea ce nu e problema pt. mine dar mi se pare ciudat. poate ei stiu de prietena lui? sau altfel de ce? poate si o chestie culturala...
Rikita
luni au inchiriat niste biciclete si ne-am dus si cu simone si jens la oberbaumbrücke si east side gallery, si la treptower park. de acolo m-am dus seara la stammtisch. intai a venit o fata care chiar ieri s-a intors din romania: a fost la cluj pt. un semestru. si un pic mai tarziu au venit si catalin si paul. clar ca paul atunci a stat de vorba mai ales cu ea, despre cluj (eu aproape am inceput sa fiu jealous... desi e o tampenie din partea mea)

atunci ea a plecat, dar a venit beate.

eu am baut mult vin, si am vorbit ca si cum as fiu beata (ei bine, poate am fost...)

in drum spre casa am intrebat-o pe beate daca a fost foarte evident ca-mi place paul, si ea a spus ca da... ei bine, atunci ar trebui sa fi dat seama si el... eu acum nu sunt sigura ce sa fac. ii mai scriu, sa intreb daca ne intalnim? si din causa chestiei cu alfonso nu sunt sigura ce sa ma gandesc, si ce sa fac... si pt. ca oricum sunt timida cand nu am baut...
Rikita
ieri au plecat pablo si ruben in polonia. alfonso si eu am mers cu ei la gara. dupa asta el am mers la mine. era clar ca va fi asa. si chiar asta e ce am dorit eu, nu-i asa? cineva care sa fie mai mult decat un one night stand, dar nu ceva serios, ceva fara sa fiu indragostita, ceva fara obligatii. dar faptul ca are prietena nu mi se pare bine (dar nici n-o vad drept cauza sa nu ma mai intalnesc cu el - sunt mai putin consecventa decat am crezut). si de un fel nu ma gandesc foarte bine despre el. adica, nu un desgust, dar un fel de desapreciere, mi se pare nu prea inteligent (dar asta oricum pare sa fie problema mereu, dupa scott nu cred ca am mai intalnit un barbat care mi-a si placut fizic si mi-a parut pe acelasi nivel ... sau nu... asta nu e ce vreau sa spun... ca sunt unii care mi s-au parut chiar mai inteligenti decat mine (sau cel putin ca stiau mai mult despre anumite lucruri, frederick de exemplu, dar oricum e naiv, sau chiar prost... nu stiu cum se explic), dar cineva cu care pot sa vorbesc... dar de fapt si scott, spre sfirsitul relatii noastre, n-a mai fost asa, nu m-a inteles. nu vreau sa spun ca sunt inteligenta. dar simt ca nici eu le inteleg pe ceilalti nici ei pe mine.

dar asta n-are importanta cu alfonso. mai important e ca, desi sexul cu ei e mult mai bun decat tot ce am avut in acest an (dar asta spune mai mult despre ceilalti decat despre el), ar trebui sa mai invete cate ceva. sunt sigura si eu nu sunt perfecta, dar despre asta acum nu vorbesc.
mememe
Faina viata in germania smile.gif si daca tot iti place romana la u-bahn se spune metrou.Nu e nici o forma de atac sau corectie este doar un ajutor daca aveai nevoie , un gest fara scop smile.gif ok ? decat acela de a te ajuta. Faina inseamna frumoasa , damn fac impresia de imbecil ? hahaha ; e importat de la voi termenul.
Rikita
nici o problema... doar ca prefer sa spun u-bahn in momentul in care povestesc despre ceva intamplat la berlin, ca sa aiba tot si o atmosfera berlineza...
Rikita
ieri nu m-am mai intalnit cu viviane, ea a dat telefon si am decis sa ne intalnim in alt zi. atunci, m-am gandit, sau ma duc la internet, sau in sfarsit incep sa scriu lucrarii pentru universitate, dar n-am facut nici una. a venit sima sa viziteze konrad, si a adus sambuca. iar eu am deschis sticla de porto care mi-a trimis nelson. atunci peter s-a dus sa doarme, iar noi am mai baut in bucataria. a venit si jan cu noua sa prietena, o olandeza, simpatica (dar am inceput o discutie proasta despre nu mai stiu ce, jan are talentul sa-mi faca sa spun prostii si atunci sa spuna ca toate parerile mele sunt false) si maruschka. ei s-au dus la un pub, iar eu cu ilona la irish pub - a platit din nou ea, eu am spus ca nu pot sa ma duc ca n-am bani, iar ea a spus ca are. am baut mult si cand au inchis pub-ul ea si eu si roman am mai stat si am baut cu bartender-ul. sper sa nu fi spus prea multe prostii, dar nu cred, si oricum au fost beti si ceilalti...

astazi n-am reusit sa ma trezesc pana la 12 sau 1, si atunci m-am dus la einwohnermeldeamt, dar a fost prea multe lume, trebuie sa ma duc din nou maine. inca n-am inceput sa caut un job, dar chiar acum incep.
Rikita
ce raceala. parca devine mai rau in fiecare zi. si tot vina lui alfonso (tongue.gif ei bine, asta e nu asa serios, stiam si eu ca este racit, adica stiam si riscul...)

ei bine... vineri dupa amiaza am incercat sa-i dau telefon lui alfonso, dar dormea, am vorbit doar cu simone si am spus ca o sa mai dau telefon seara. cand am telefonat la 8:30 seara mi-a spus ca el a plecat cu cateva minute in urma la un parc linga casa lor cu cateva prieteni, si ca asteptase telefonul meu pana atunci. asa ca m-am dus si eu acolo (dupa ce am dat telefon vivianei, si i-am spus ca mai bine sa ne intalnim duminica.

in parc am inceput sa ma gandesc ca era o greseala: era aproape ora 10, nici nu stiam daca inca sunt in parc, si fara ochelari la putina lumina acolo nu vedeam nimic. dar in sfirsit am auzit cineva vorbind spaniola, si am gasit alfonso si mai cinci spanioli din cursul lui de germana. am baut in parc. eu aveam o sticla mica de vodka. si inainte sa mergem la un club am mers la casa lui jens si simone, si alfonso acolo mi-a dat mai o sticla mica de rum, adica am fost destul de beate...

a fost o seara destul de buna, desi am fost putin prea beata si am inceput sa vorbesc prostii... erau toti simpatici... am fost undeva ... de fapt nu mai stiu... langa senefelder platz? un club cu musica mai veche, ceea ce imi placea... dupa asta am vrut sa ne mai ducem undeva, si nu stiu de ce dar aveam obsesia ca vreau sa merg la canal langa casa mea si sa stau acolo in parc. dar in sfirsit ne-am dus la un bar unde am adormit. dar mi-au spus ca si una dintre spaniolele aproape adormea acolo. ne-am dus acasa atunci, alfonso la el, am incercat sa-l intreb daca se duce cu noi (toti ceilalti au avut acelasi directie ca si eu) dar n-a vrut.
Rikita
sambata am petrecut cam toate ziua in fata televisiunei... dar intotdeauna atunci cand a inceput sa ma intereseaza ce vad, a sunat telefon.

m-a sunat si basti sa-mi spune sa-i spun lui koni ca trebuie sa aduce vreun video astazi seara. si a si spus ca ne vedem atunci. cand? seara, la tata. cum? pai, nu stii - tata ne-a invitat sa venim sa mancam la el si sa discutam cum s-o facem cu locuinta mea si a lui... eu stiam ca tata are in gand sa discuta asta cu noi, dar niciodata nu mi-a spus cand... si oricum, konrad era la munca pana ora 11 seara...

dar bine, am dat telefon lui tata, si am aflat ca el a uitat sa-mi spuna, si ca parca konrad a uitat sa-i spuna lui, ca trebuie sa lucreaza seara. dar dupa mai multa discutii la telefon am decis ca venim cel putin basti si eu sa mancam acolo. dupa asta a sunat si alfonso, si i-am spus ca nu pot la noua, cand vroiam sa ne intalnim toti din nou, si a spus el atunci ca pot sa vin si la zece.

la tata a fost frumos, multe mancare, si am si decis ce se facem cu locuintele. acum trebuie sa incep sa caut una...

la zece am fost la hallesches tor unde am vrut sa ne intalnim. la zece si douazeci de minute au venit doi dintre ceilalti, restul la zece si jumatate, iar alfonso la unspe fara un sfert. ne-am dus la o casa din apropiera unde stau unii dintre ei, si am discutat si baut acolo (doar bere, adica eu nu am baut mult, nu-mi place berea), dar dupa asta am vrut sa iesim. am mers la muvuca dar era inchis. la un chiosc am cumparat o sticla de vin, si bere, eu eram unica care a baut vinul, si am plimbat pana oranienstraße, unde am vrut sa ne ducem la SO36 dar deja era plin si nu ne-au lasat sa intram. in sfirsit am stat la un pub, iar alfonso a intrebat daca poate sa stea la mine, pentru ca el sta prea departe. la patru sau cinci ne-am dus la mine. el a dormit in patul meu, dar fiindca peter si konrad dormea in camera vecina nu am facut nimic.
Rikita
duminica a trecut mult timp pana ca a plecat peter. am facut ordine in bucataria, am aratat lui alfonso niste poze... dar cand in sfirsit am fost singuri in locuinta parea ca n-are interes sa facem ceva... a spus ca ar trebui sa pleaca sa mananca ceva, pt. ca la sase a vrut sa se intalneasca in parc cu niste prieteni. dar in sfirsit am decis sa facem mancare la mine.

dupa mancare am mai vorbit si in sfirsit... el a spus ca trebuie sa pleaca dar putem sa mai facem un quickie inainte de asta. nu am fost sigura daca vreau, ca asa nu mi-am inchipuit. dar am facut oricum. dar in momentul in care terminase (si a fost chiar foarte quick) a spus ca ar fi mai bine daca de acum ne intalnim doar ca prieteni, fara sex - a spus ca a vorbit pe internet cu prietena lui si si-a dat seama ca ea e mai importante pt. el decat crezuse. am intrebat daca asta inseamna ca nu a spus adevarul cand a spus ca ea stie ca are sex cu altele in timp in care e plecat din spania. a spus ca da, ca nu a fost adevarul.

am mai discutat, si dupa asta a plecat. m-am simtit cam dezamagita. si pt ca nu a spus adevarul (am fost si superata pe mine, pt ca de fapt stiam ca probabil nu e adevarul) si pt ca speram ca asta e ceea ce am vrut tot timpul: cineva cu care sa am sex in mod regular fara sa am o relatie, iar acum din nou n-a functionat. si... nu stiu de ce... cumva ma simt proasta. si ma intreb ce e cu mine, ca mi se pare asa de important sa am sex mai des, ca sunt alti care n-o fac pt luni sau chiar ani, si parca ei nu au atatea probleme cu asta...
Rikita
in sfirsit a raspuns paul. ne intalnim miercuri... ma simt mai bine acum... hehe... oricum imi place mai mult decat alfonso... cu el as fiu chiar interesata in ceva mai serios... daca vrea el - pana acum inca nu stiu daca are vreun interes pt mine, ca inca ne intalnim ca sa ne ajutam cu limba romana/germana...
Rikita
simt ca si cum pierd controlul de viata mea din nou. nu fac nimic. stau toate ziua online, cu lucrarile nici n-am inceput pana acum, si nici n-am scris proiectul pentru Peru. si parca o sa fie mult mai complicat decat am crezut chestia asta cu peru. si la lipsa de bani sa adauga faptul ca am pierdut o carte din biblioteca adica trebuie sa platesc si asta, si o amenda...

si problema este ca simt ca nici n-am dreptul sa fiu superata. stiu ca am dus-o prea bine pana acum. adica poate acum viata mea incepe sa fie mai normala. iar eu nu vreau asta. vreau sa calatoresc. nu mai pot aici. nu pot sa lucrez. nu mai sunt obisnuita... cum sa supravietuiesc vreodata fara ajutor parintilor. parca nu sunt capabila sa fac ceva in afara lucrurilor care fac doar pentru mine...

ma simt cam ratacita... am proiectul asta: "persoana care vreau sa fiu" si vreau sa fac tot posibil sa devin aceasta persoane, dar in sfirsit nu fac nimic. si mi-e frica ca am inteles prost. ca nu asta e cine sunt eu. iar daca as incerca sa fiu altcineva, tot mi-ar fi frica sa gresesc. discutia ieri cu bunicul tot a adaugat la asta: ce daca e adevarat? ce daca tot ce fac eu e rau, pacat, periculos pentru mine? ce daca exista un adevar, si eu nu pot sa-l vad pentru ca vreau sa cred ca nu exista doar un adevar?

...

astazi am sa ma intalnesc cu paul. poate aduce la ceva... o sa vad... cel putin ceva la care pot sa ma bucur. ah, si a mai sunat alfonso: daca vreau sa merg cu el si ceilalti spaniolii la tresor, diseara. am spus ca o sa sun daca merg cu ei, dar nu cred ca voi suna: sper ca intalnirea cu paul o sa fie pana tarziu. si oricum, la tresor costa 5 euro, iar eu nu am bani...
Rikita
paul are prietena. acum am aflat. de ce nu poate sa exista vreun semn usor de recunoscut pt toti ca sa stii de la inceput daca cineva are prieten/a, sau nu?
Rikita
ar trebui sa mai spun ca miercuri am iesit cu spaniolii, ne-am dus la tresor, desi nimanui dintre noi nu ne place techno... a fost okay dar am plecat devreme. eram obosita, si ma cam plicitiseste musica asta. unul dintre ei, manolo, sta aproape de mine, si ne-am dus acasa impreuna. am avut impresia ca el a incercat sa flirteaza cu mine dar n-am vrut sa nici flirtez. prea obosita...

cu alfonso a fost okay, desi ciudat uneiori... am impresia ca barbatii, daca ai avut ceva cu ei, nu mai se pot comporta normal cu tine. adica, normal as spune eu ca vorbim ca si inainte, ca prieteni, dar poate cu un pic mai mult de distanta, dar el intotdeauna a spus niste complimente si lucruri cu dublu sens, care ma pareau nepotrivite... dar cum am spus, a fost okay...

astazi o sa vine viviane si o sa discut despre tot cu ea... e frumos afara, cred ca o sa stam un pic langa canal, e prea frumos sa fii in casa toate ziua...
Rikita
mi-e somn... am iesit toate weekendul cu spaniolii... aproape nu mai pot sa scriu pe romaneste, intotdeauna ma amintesc de cuvinte spaniole in loc de romane... ei bine.. oricum as fi trebuit la casa lui José acum o ora si jumatate... mai bine povestesc maine... dar e frumos sa am o atmosfera de vacante desi am ramas la berlin...
Rikita
vineri m-am intalnit cu viviane, nu am mult de povestit, am sunat jara sa intreb daca vor sa vina si ei (adica spaniolii) dar mi-a spus ca merg in dresda in ziua urmator si din aceasta cauza vor sa doarme devreme. mi-a mai si spus ca n-a auzit de alfonso de joi, si am spus si eu ca nu respunda nimeni la telefonul lui.

sambata m-am dus la locuinta veche a lui koni, m-am intalnit acolo cu pascale, sa discutam daca pot sa am eu locuinta. parca e putin mai scumpa decat am crezut, dar o sa vad cand vorbesc cu proprietarul. ar fi frumos sa stau acolo, e destul de mare si nu prea departe nici de casa lui tata, nici de casa lui koni, nici de universitatea. dupa asta l-am vizitat pe tata, care acum e in vacante in ungaria.
seara m-am intalnit cu spaniolii (fara alfonso, inca nu stiau unde e el) la friedrichstraße, dar ne-am dus in friedrichshain, la filmriss, unde am intalnit si rainer. am mai mers intru-un alt pub cu laura si rodrigo, ceilalti erau obositi. am baut destul de mult si am inceput sa incerc sa flirtez putin cu rodrigo (dar in ziua urmator mi-a spus laura ca crede ca el e destul de inocent si nici nu-si da seama). in drum spre acasa l-am intalnit si pe manolo care m-a invitat sa mananc la el duminica, inainte sa ne ducem la un club.
Rikita
de fapt nu am mancat in casa lui manolo duminica ci in casa unor prieteni ale lui, un japones (takiki) si un spaniol (david) si au mai venit doi prieteni ale lor... la 9 ne-am intalnit si cu laura si rodrigo sa ne ducem la hoppetosse la raggae party - laura mi-a spus ca a aparut si alfonso si este cu ceilalti dar nu vor sa vina la raggae... party a fost bine, doar au fost niste barbati care ne au enervat putin pt ca au inceput sa incearca sa danseze cu noi desi n-am vrut, dar fiindca in grupul nostru au fost si baieti nu a fost prea greu pt noi...

n-am baut aproape nimic toate seara, dar am fumat destul de mult, desi nu a fost prea tare. m-am intors acasa cu primul u-bahn, adica la patru, si fiindca a trebuit sa ma duc la doctor luni dimineata nu am dormit mult.

dupa amiaza m-am dus la casa lui josé si a victoriei, unde am facut BBQ, pentru ca josé, victoria si alfonso au plecat in spania astazi. ceilalti mai raman pentru doua saptamani.

adica tot weekend am iesit si baut etc. si inca n-am facut nimic pentru universitate. acum trebuie sa incep cu adevarat sa lucrez. dar astazi e stammtisch, si maine cor, si joi s-ar putea sa ma intalnesc din nou cu spaniolii... parca am mai putin timp decat aveam in timpul semestrului...
Rikita
beau prea mult? cel putin in ultimele doua saptamani, da...

cand m-am trezit nu am stiut unde sunt. ei bine, mi-am adus aminte chiar in momentul in care am deschis ochii... dar ce rau ma simteam... sí inca si acum, n-am mancat aproape nimic astazi, pentru ca mi-e frica ca trebuie sa mai vomitez o data...

la stammtisch au fost multi care inca nu cunosteam, prieteni a lui carsten, si a lui catalin. mai tarziu au venit si paul si catalin. eu am baut un vin alb, dar cand l-am terminat paul mi-a mai cumparat un vin (fiindca data trecute ii cumparasem o bere) dar a adus unul rosu... si deja mestecul asta cu vin alb si rosu nu-mi facea bine...

a fost si rainer, care s-a dus la bar sa citeasca, dar n-a putut sa se concentreze.

un baiat care tot se cheama catalin a spus ca are acasa multa tuica, si daca vreau pot sa vin la el cand plec din bar, si ma da niste tuica... el a plecat mai devreme decat eu, dar a spus ca chiar daca vin tarziu nu e nici o problema... ei bine, eu n-am fost sigura daca tarziu noaptea vreau sa merg singura la casa cuiva care aproape nu cunosc, dar in sfirsit ne-am dus cu totii... si am baut tuica si am si mancat branza si slanina si alte lucruri care avea din romania...

paul si catalin 1 au plecat ultimii, iar mie, cand am vrut sa plec, mi-a spus mai bine raman acolo si dorm pe canapea, pt ca nu mai era tren la mine la ora asta, si eram si foarte beata... asa ca am ramas acolo... nu mai imi aduc aminte prea bine, dar cred ca ma simteam cam rau, si el a spus ca poate ca-mi ajuta un masaj, si mi-a facut un masaj. si am adormit.

am dormit pana la 12 astazi. catalin 2 a plecat mai devreme, dar mi-a spus ca pot sa dorm pana cand vreau si inchid usa dupa mine cand plec... cand in sfirsit m-am intors acasa, koni mi-a spus ca ar trebui sa controlez mai bine cat beau. dar pe de alte parte, cel putin nu fumez haschisch in fiecare zi, cum face el, si nici nu beau asa mult cat fumeaza el...

oricum, sper sa nu fi spus prea multe prostii... nu-mi aduc aminte exact, dar cred ca am spus niste lucruri lui paul, de care acum mi-ar fi rusine, daca mi-as aduce aminte...
Rikita
n-am vrut sa ies sa beau ieri... am spus si vivianei ca dupa cor mai bine ma duc direct acasa. si am invitat-o la un ceai la mine... dar spre miezul noptii a venit ilona si a vrut sa mearga cu noi la bar langa irish pub, e un bar de lesbieni a spus, si ar fi interesant sa vedam cum e. am spus ca inca am mahmureala (asta e cuvintul corect???) dar mi-a spus ca cel mai bine pentru mine ar fi sa beau ceva. ei bine, ne-am dus, si am vrut un caipirinha, dar deja au inchis barul de coctails, si ne-au oferit altceva, nu stiu exact ce era, dar era bun si tare... eu am baut un pahar si jumatate, pt ca vivi a trebuit sa mai mearga acasa cu masina, si nu a vrut sa bea intregul pahar... iar ilona a mai baut si un whisky-cola dupa bautura asta, si cand am plecat a fost ea care a fost putin beata, prima data ca mi-a parut ca ea e mai beata decat eu...

am gasit cartea!!! cea din biblioteca care credeam ca am pierdut-o! nu a fost intre lucrurile mele ci intre lucrurile a lui koni. cauteam altceva azi dimineata si am gasit-o!

si peter in sfirsit s-a mutat in apartamentul nou. pisica inca e la noi dar cred ca azi o s-o ia. sunt putin trista, e dragut pisica, dar sunt foarte fericita ca in sfirsit s-a mutat peter, acum o sa fie mai linistit si la noi...

si am si vorbit cu agentia de apartamente astazi - trebuie sa le trimit o scrisoare si informatii despre mine, si atunci s-ar putea ca rezolvam foarte repede... adica poate peste doua sau trei saptamani deja as avea apartamentul meu? ar fi foarte misto!
Rikita
am venit in sala de computeri si au fost si paul si catalin. cred ca m-am pus cam rosu... sorry.gif si nu stiam bine ce sa spun... ei bine, au spus ca nu am fost chiar asa rau marti, adica paul a spus ca nu, dar cu o fata ca nu prea il cred, iar catalin a spus ca desi am vorbit tampenii nu am depasit limitul... acum am computerul langa cel al lui catalin, iar paul e in cealta parte a salii...
Rikita
am fost la ambasada romana astazi, sa intreb de practica. proces e normal, trebuie sa scriu o cerere si cv etc, dar dureaza cam mult, cel putin o luna au spus... a fost ciudat sa intru acolo, in centru de berlin, si sa nu mai aud nici un cuvint pe germana... ah, dar tipul cu care am vorbit, cand s-a introdus, nu l-am inteles, si a schimbat imediat la germana. ei bine, eu am raspuns pe romaneste si am vorbit atunci pe romaneste (asta mai des se intampla, chiar daca cineva stie ca stii limba respectiva, in momentul in care nu intelegi ceva, cred ca nu o stii asa bine... si in romania mi s-a intamplat asta destul de des... problema e si ca atunci cand nu il cunosc pe cineva, inteleg si pot sa vorbesc mai putin...) mi-au si spus ca daca vreau sa fac practica la centrul cultural roman oricum e acelas proces...

m-am dus si la museu se intreb despre job-ul ca host. cei care am vazut acolo lucrind, au avut scris ce limbi vorbesc, si erau vreo doua-trei, adica sper ca vorbind engleza, spaniola si romana, o sa am sansa (si probabil sa spun si de ceha si portugheza, desi nu le vorbesc prea bine inca, ma descurc...)

si am fost si la centru cultural ceh, dar parca acolo au practica doar de un an, nu una mai scurta...
Rikita
dar... ce sa ma gandesc... cel mai mult ma gandesc, cel mai mult cred ca baiatul asta, de la club acum, ar fi venit cu mine daca as fi spus ca vreau asta. dar fiindca am spus sa alege el daca vrea sa mearga acasa sau sa mai bea ceva cu mine, a mers acasa. hm... dar ce sa fac? sunt timida... si oricum e nemt, ceea ce-mi face sa nu fiu sigura daca as vrea ceva cu el... dar oricum... ramana un gust prost cu mine, de situatia asta ciudata de despartire. si maine ilona va intreba daca am facut ceva, si eu voi spune ca nu... se voi trebui sa explic de ce...
Rikita
ei bine, spaniolii nu au vrut sa iasa vineri, s-au intors tarziu din polonia. dar ilona a vrut sa mearga la irish pub (inainte a spus ca vrea sa iasa si ea cu mine si spaniolii, ca-i plac spaniolii...), dar a vorbit si cu jan, si el a propus sa meargam la un club de house linga canal. ne-am dus acolo. nu era chiar un club, era un bar cu musica si o camera micuta pt a dansa, restul afara, dar frumos, sa vedea canalul, si mai multe vapori. ilona neaparat a vrut sa cunoaste un baiat, parca din nou are probleme cu roman...

au fost doi baieti care au spus ca au un vapor mic si ca putem sa mergem pe el. dar mai intai ea a vorbit cu un alt baiat... dintre acesti doi unul cu parul negru chiar imi placea. nu foarte foarte mult, dar era draguti. si cand a venit si ilona, mi-a spus, ca celelalt, blondul, ii place. vaporul de fapt era micut si nici nu un adevarat vapor. dar era comic sa mergem cu el, mi-a fost putin frica sa cadem in apa, dar a fost bine. si era frumos, devreme dimineata, incepea sa face lumina.

am plimbat spre acasa cu baietii, si ilona (care deja era foarte beata) a decis sa mai mearga la un bar cu blondul. eu mai departe cu celelalt, dar cand a trebuit sa mergem in directii oposite, situatia aceasta ciudata, si am mers fiecare la casa lui. cam aveam impresia ca el asteapta sa spun eu ceva, sa spun ca vreau sa mai mergem undeva, sau ca vreau sa ma duca acasa el, dar n-am spus nimic, si acum deja ma gandesc ca e okay si asa. nu ma placea asa mult.
Rikita
sunt la petershagen. ieri cand m-am intors de intalnirea cu spaniolii (acum mai sunt aici laura, bea, ana, rodrigo, si a si venit un prieten al lui rodrigo) a fost la casa noastre dido... astazi ea si koni au vrut sa mearga afara la un lac din apropiere. si am decis sa vin si eu, nu pt a merge la lac, ci pt a vizita mama... acum la biblioteca.

hm... de fapt n-am nimic nou de povestit. ma intalnesc aproape in fiecare seara cu spaniolii, stam la casa lor sau mergem la un pub. ziua incerc sa mai scriu ceva si merg la internet.

poldy acum s-a mutat in casa noua a lui peter, si mi-e putin dor de el... dar probabil e mai bine asa. oricum n-am timp pt o pisica...

am vorbit astazi cu juliane despre cererea pt bursa la DAAD si mi-a spus ca sansele nu sunt prea mare... nu stiu ce sa fac daca nu pot merge in peru...
Rikita
de fapt acest fel de jurnal e ciudat. cand am fost mai mica am avut un jurnal, dar am stiut ca nimeni il citeste. oricum mi-am imaginat ca o sa devin foarte cunoscuta si dupa moartea mea o sa fie publicat jurnalul. si am scris avand asta in gand, adica, am incercat sa dau o imagine buna de mine...

aici pe de alte parte stiu ca jurnalul poate sa fie citit chiar acum. dar nu stiu daca il citeste cineva, cine il citeste. dar oricum, scriu si aici pt un public. si cand citesc ma intreb ca sunt eu fata despre care scriu...
Rikita
ieri am fost la cor. am venit devreme, iar viviane a intarziat (mi-a trimis un mail dar nu a ajuns destul de devreme).

dupa corul ne-am dus la kasiske, si de acolo si la blühende landschaften cu frederick. frederick e cam ciudat... ma placea mult acum un an sau chiar acum o jumatate de an, dar acum ma enerveaza. clar ca viata e grea pt el, dar ma enerveaza ca nu mai vorbeste de nimic altceva. si cand vorbeste de fiul lui tot la fel... nu stiu de ce, dar asta ma plictiseste. poate e rau de la mine, dar ce sa fac.

cu viviane in drumul spre acasa am discutat despre susi. ea pleca din sala de cor tinind mana cu o fata care era nou la cor dar care evident era o prietena a ei. si amandoi ne-am gandit ca e mai mult decat prietenie. viviane crede ca susi ar putea sa se intereseaza pt femei pt ca a avut atatea experiente proaste cu barbati. eu sunt de alta parere... ei bine, viviane e putin conservativ... eu as spuna ca susi probabil e bisexual (desi nu-mi place cuvintul si nu-mi place sa pun sexualitatea in categorii). aproape i-am spus si vivianei ca atunci cand i-am cunoscut-o pe susi ma placea chiar mult... dar am decis ca e mai bine nu sa spun.
Rikita
trebuie sa merg din nou la banca astazi. asta cu 30 de euro pe saptamana nu functioneaza. ies cel putin 3 sau 4 ori pe saptamana, si chiar daca cumpar doar una sau doua bauturi nu-mi mai ajung banii... si acum vine si darren si vrea sa cunoaste nightlife din berlin, iar duminica o sa vine nelson.

discutiile cu koenraat devin mai interesante de fiecare data. doar ca mi-e putin frica cand ma gandesc la fapt ca peste doua saptamani ne vom cunoaste personal. ieri, la messenger, a fost aproape un fel de cyber sex. adica nu am doar discutat preferintile noastre ci si descris niste fantazii... e ciudat... dar am nevoie sa discut anumite lucruri cu cineva si avantajul la net e chiar faptul ca nu il vad, ca stiu ca e sute de kilometrii de aici... doar, cum am spus, va fi ciudat cand ne cunoastem. sunt aproape sigura ca nu voi vrea nimic de la el. am vazut poza si nu-mi placea prea mult (ei bine, niciodata nu stii) si i-am si spus ca sansele nu sunt prea mari ca ar fi vreodata ceva real intre noi...
Rikita
nu stiu de ce ma gandesc asa rau despre antonia. nu mi-a facut nimic, dar vineri mi-am dat seama din nou ca nu-mi place si ca nu vreau sa vorbesc cu el...

altfel a fost bine. m-am intalnit cu darren, si ne-am dus impreuna la hallesches tor unde ne-am intalnit cu ceilalti. de data aceasta am fost o grupa destul de mare: mai multi spaniolii, si japonezul, doua fete din china, cam atat. cam la doi am inceput sa fiu obosita, chiar am adormit un pic in bar... in sfirsit am decis sa plec, dar a fost ciudat. n-am vrut sa plec, pt ca stiam ca nu le mai voi vedea pe rodrigo, laura si bea, dar m-am si intrebat la ce ar fi bun sa mai stau daca sunt asa de obosita... nu-mi place sa iau ramas bun...

ieri n-am facut nimic, doar m-am uitat la televiziune... imi lipseste energia.

iar astazi am mai plimbat cu darren, si curind o sa vine nelson...

despre apartamentul inca nu stiu nimic nou. am lasat un mesaj la mobil lui pascale, dar nu sunt sigura daca asculta mesajele... ar fi bun daca deja as avea cheia, astazi m-am certat cu koni - neaparat am nevoie de un apartament doar pt mine...
Rikita
a fost interesant sa cunosc nelson. nu e cum am crezut ca o sa fie. mult mai linistit... dar a fost okay...

si lucrul cel mai bun e, ca ne-am intalnit ieri cu agi (am fost la un restaurant si in sfirsit ea si nelson au platit toate bauturile si mancarea mea... am vrut sa platesc eu, dar au spus ca fiindca nu prea am bani acum...) ei bine, si ea a spus ca la hostel cauta cineva nou pt receptie. am fost astazi, am vorbit cu seful... mi-a spus ca nu mai cauta dar ca oricum pot sa vin maine, vineri si sambata, sa lucrez si sa vad cum ma descurc, si daca ma descurc bine, in sfirsit o sa am un servici!

sunt cam nervoasa... sper ca o sa fac bine maine...
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.