Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Miscarea Legionara - Istorie, Ideologie, Prezent
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania.
Pagini: 1, 2, 3, 4
exergy33
ducoro

QUOTE
"Timp de o ora, aproape o suta de simpatizanti au asistat la slujba de parastas, au aprins lumanari si au intonat imnurile Miscarii."
Alo, SRI-ul ce face??????????


Crezi ca o suta de simpatizanti (nici macar membrii ai miscarii) pun in pericol
stabilitatea cuiva ...?! sad.gif

Mult mai periculoase sint organizatiile "neo" mai mult sau mai putin mascate la care adera (printre multi altii) si tineri cu adevarat capabili.

exergy33
talusa
Ai dreptate, energy, in ceeace priveste SI organizatiile "neo":

Iata cum se exprima un adevarat "tanar capabil"[adapostindu-se dupa "dreptul la libera exprimare"]:

tihomir:
QUOTE
De libertatea de exprimare a auzit cineva?Sau va e dor de vremurile lu` nea Nicu,de militienii care te pandeau sa nu intrii in biserica si de cartile trecute la index?SRI-ul ar face bine sa-i urmareasca pe adevaratii criminali nu sa haituiasca oameni cinstiti si sa cenzureze reviste cum inca se practica....



P.S.
Ducoro, tu intrebi unde se afla SRI-ul?

Nu stii ca in trecut purtau camasi VERZI, pe care le-au schimbat in camasi ROSII, iar acum poarta camasi EUROPENE[culoare nedefinita!], la adapostul carora fura in Romania ca-n codru si depoziteaza bani in Elvetia??
abis
QUOTE (tihomir @ 1 Dec 2005, 01:14 AM)
Sau va e dor de vremurile lu` nea Nicu,de militienii care te pandeau sa nu intrii in biserica si de cartile trecute la index?

Nu stiu ce amintiri ai tu din perioada lui nea nicu, asa cum iti place sa-i spui, dar eu tin minte ca bunicii si parintii mei mergeau la biserca fara nici o problema de cate ori voiau (bunicii cam in fiecare duminica, parintii mai rar), mergeau la slujba de inviere, preotul umbla din casa in casa pentru "botez", ai mei se inchinau pe strada cand treceau prin fata unei biserici fara nici o problema, aveau biblia in casa si icoane pe pereti, la inmormantari se organiza cortegiu funerar cu preot in frunte, toti cei p ecare-i stiu s-au casatorit atat civil cat si religios...
QUOTE
SRI-ul ar face bine sa-i urmareasca pe adevaratii criminali nu sa haituiasca oameni cinstiti si sa cenzureze reviste cum inca se practica....

Treaba SRI-ului nu este sa prinda criminali, ci sa-i urmareasca pe cei care ar putea aduce probleme sigurantei statului. Adica si pe legionari.

Legiunea a fost o organizatie criminala, nu a fost cu nimic mai buna decat partidul comunist. Ambele sunt la fel de nocive si periculoase.
exergy33
abis
QUOTE
Treaba SRI-ului nu este sa prinda criminali, ci sa-i urmareasca pe cei care ar putea aduce probleme sigurantei statului. Adica si pe legionari.

...si in momentul cind devin cu adevarat periculosi cine are obligatia sa-i aresteze ?! cry.gif cry.gif cry.gif
abis
SRI-ul nu are dreptul sa aresteze pe nimeni.

Arestarea, in sensul juridic al cuvantului, este decisa de un judecator. Mai exact: procuratura poate emite mandat de retinere de maxim 24 de ore, care este pus in practica de politie. Judecatorul este cel care da mandat de arestare pe cel mult 29 de zile.
March
Pai pe rudotelii Latraului National devil.gif nu-i mai aresteaza nimeni ! Ba inca sunt si votati destul de bine ! Ce credeti ca s-ar purta mai bine cu evreeii daca ar veni la putere ? Ma indoiesc.
abis
March,

Ai mai degraba ar trebui internati decat arestati... Ai vazut ca ne vine un oaspete de acolo la han, saptamana viitoare... unsure.gif

Oricum, de aia de la PRM e doar gura, ca CVT-ul e mai degraba un mascarici decat un asasin... Nu-l vad impuscand pe cineva in sala de judecata, de exemplu. wink.gif
talusa
Da-i tu un pistol in mana[alege-l ca presedinte!!] si vei vedea de ce este in stare!

Nu inteleg de ce in Romania se dau legi si ordonante, daca nimic nu se aplica[sat fara caini!]

Cred ca "mascaricii adevarati" se afla in clasa politica care conduce acest stat de la "Lovitura din 89"[numita de unii si Revolutie]

QUOTE
Ai mai degraba ar trebui internati decat arestati... Ai vazut ca ne vine un oaspete de acolo la han, saptamana viitoare...

ce oaspeti poate avea acest Han?Asa moderatori, asa oaspeti!
abis
QUOTE (talusa @ 1 Dec 2005, 11:34 AM)
Da-i tu un pistol in mana[alege-l ca presedinte!!] si vei vedea de ce este in stare!

Multumesc pentru sugestie, dar prefer sa nu...
QUOTE
Nu  inteleg  de  ce  in  Romania  se  dau  legi  si  ordonante,  daca  nimic nu  se  aplica[sat  fara  caini!]

Aici nu te pot contrazice...
QUOTE
Cred  ca  "mascaricii  adevarati"  se  afla  in clasa  politica  care  conduce  acest  stat  de  la  "Lovitura  din  89"[numita  de  unii  si  Revolutie]

Si mascariciul de care vorbeam tot din clasa politica face parte.
QUOTE
ce  oaspeti  poate  avea  acest  Han?Asa  moderatori,  asa  oaspeti!

Nu te tine nimeni aici cu forta.
talusa
Mascariciul de care vorbeai face parte din opozitie si nu este responsabil de aplicarea legilor!!

Dar, se pare ca nu faci nici o deosebire
abis
QUOTE (talusa @ 1 Dec 2005, 11:43 AM)
Mascariciul de care vorbeai face parte din opozitie si nu este responsabil de aplicarea legilor!!

A fost si la guvernare, cu niste ani in urma, intre '92 si '96. Dar, cum spuneam, aici e o boala cronica a noastra, care nu pare sa treaca prea curand: se dau legi, dar se aplica dupa ureche.
tihomir
QUOTE
Nu stiu ce amintiri ai tu din perioada lui nea nicu, asa cum iti place sa-i spui, dar eu tin minte ca bunicii si parintii mei mergeau la biserca fara nici o problema de cate ori voiau


Nu cred ca faceau asta daca erau profesori,sau lucrau in aparatul de stat.De unde crezi ca vine obiceiul de a-ti face cruce cu limba in cerul gurii cand treci prin fata bisericii?Intreaba si tu lumea care a apucat vremurile respective....Sau cand studentii erau inchisi cu forta in camine ca sa nu se duca la slujbe ori cand copii de scoala generala erau batuti de invatator pentru ca au fost la slujba de Inviere.


QUOTE
Legiunea a fost o organizatie criminala, nu a fost cu nimic mai buna decat partidul comunist. Ambele sunt la fel de nocive si periculoase.


Cati intelectuali a dat patidul tau si cati a dat miscarea legionara?Cat de criminala a fost o organizatie ai carei membri au murit cu zecile de mii,unii in chinuri groaznice fara sa se dezica de credinta lor?Cat de criminali puteau fi niste oameni care in anii `30 isi riscau slujba,libertatea si chiar viata pentru a adera la aceasta miscare?Daca unii dintre ei nu au mai suportat sa fie macelariti ca niste miei la taiere si din neputinta de a mai indura au ripostat,cum era uman si firesc,nu e nici o crima.Crima morala e sa faci din niste martiri crestini(unii chiar merita zugraviti in icoane) criminali.


QUOTE
Treaba SRI-ului nu este sa prinda criminali, ci sa-i urmareasca pe cei care ar putea aduce probleme sigurantei statului. Adica si pe legionari.


Si ce probleme pot aduce sigurantei statului niste carti,niste parastatse si o mana de oameni cu o convingere comuna?
Sau ar trebui reformulate libertatea de exprimare,gandire si a presei astfel :"esti liber sa crezi ce vrei atata tim cat crezi ce vrem noi" ; "esti liber sa spui ce vrei atata timp cat spui ce vrem noi" si "esti liber sa scrii ce vrei atata timp cat scrii ce vrem noi".SRI-ul e platit din bani publici pentru a se infiltra in randurile simpatizantilor legionari,pentru a crea grupuri pseudo-legionare ca astfel sa poata face o lista cu cei ce au aceasta convingere(nu exagerez deloc,chiar asa stau lucrurile).Pe cand fostii securisti,oameni care au fost cu adevarat niste calai sunt bine mersi.



talusa
QUOTE (abis @ 1 Dec 2005, 12:11 PM)
QUOTE (talusa @ 1 Dec 2005, 11:43 AM)
Mascariciul  de  care  vorbeai  face  parte  din  opozitie  si  nu este  responsabil  de  aplicarea legilor!!

A fost si la guvernare, cu niste ani in urma, intre '92 si '96. Dar, cum spuneam, aici e o boala cronica a noastra, care nu pare sa treaca prea curand: se dau legi, dar se aplica dupa ureche.

Si tu cati ani aveai in 92?

Nu stii ca atunci era perioada cand "Romania nici nu stia in ce rahat calca"?
exergy33
tihomir

QUOTE
SRI-ul e platit din bani publici pentru a se infiltra in randurile simpatizantilor legionari,pentru a crea grupuri pseudo-legionare ca astfel sa poata face o lista cu cei ce au aceasta convingere(nu exagerez deloc,chiar asa stau lucrurile).


Ce grupuri pseudo - legionare au fost create de SR-isti ?
Cel putin da numele unui grup pseudo- legionar , indiferent de faptul cine l-a creat !
tihomir
Precizare:

Timp de cateva minute acest topic a fost blocat de moderator.Postul care a provocat aceasta actiune a fost cel al lui talusa,imi pare rau ca nu mi-a trecut prin minte sa-l salvez si sa-l redau adliteram pentru cei ce nu au avut ocazia sa-l vada in original.In postul incriminat respectivul s-a lansat in atacuri la persona si a folosit un limbaj suburban pentru a-si sustine ideile.Daca asta e nivelul unui individ care se vrea "democrat" si pretinde ca are o anumita varsta,nu stiu daca sa ma infurii sau sa-l compatimesc.e chiar trsit sa vezi sechelele mentale pe care le-a lasat intoxicarea comunista in mintea unora dintre romani....


Si acum sa revin la topic.

QUOTE
Ce grupuri pseudo - legionare au fost create de SR-isti ?
Cel putin da numele unui grup pseudo- legionar , indiferent de faptul cine l-a creat !



Cunosc mai multe astfel de grupuscule care se dau drept legionare(unele chiar sunt).Ma voi multumi sa le pomenesc in treacat: Fundatia Profesor George Manu , Actiunea Verde,condusa de un nepot de frate al Capitanului,grupul condus de Serban Suru mai sunt si altele.Unele dintre ele nu conving si par a fi create si intretinute de SRI ca momeala,unele,nu toate...
abis
QUOTE (tihomir @ 1 Dec 2005, 01:00 PM)
QUOTE
Nu stiu ce amintiri ai tu din perioada lui nea nicu, asa cum iti place sa-i spui, dar eu tin minte ca bunicii si parintii mei mergeau la biserca fara nici o problema de cate ori voiau


Nu cred ca faceau asta daca erau profesori,sau lucrau in aparatul de stat.

Ambii mei parinti lucrau la stat (unde altundeva?). Bunicii erau pensionari.
QUOTE
Intreaba si tu lumea care a apucat vremurile respective

In 1989 avem 18 ani, deci am apucat vremurile respective. Parintii mei la fel.
QUOTE
Sau cand studentii erau inchisi cu forta in camine ca sa nu se duca la slujbe ori cand copii de scoala generala erau batuti de invatator pentru ca au fost la slujba de Inviere.

Povesti. Am avut colegi (de la scoala generala pana la liceu) care se duceau bine-mersi la slujba de inviere. Eu nu ma duceam pentru ca nu voiam.
Asa ceva s-o fi intamplat in 1950, asta nu am de unde sa stiu, insa nu in perioada amintita de tine.
QUOTE
Cati intelectuali a dat patidul tau si cati a dat miscarea legionara?

Nu fac parte din nici un partid. Ce conteaza cati intelectuali au aderat la ideile naziste, comuniste sau legionare? Tot idei criminale raman.
QUOTE
Daca unii dintre ei nu au mai suportat sa fie macelariti ca niste miei la taiere si din neputinta de a mai indura au ripostat,cum era uman si firesc,nu e nici o crima.

Desigur - asta este scuza tuturor extremistilor. Ei doar "riposteaza" cand nu mai pot indura...
QUOTE
Si ce probleme pot aduce sigurantei statului niste carti,niste parastatse si o mana de oameni cu o convingere comuna?

Chiar asa, ce probleme pot aduce carti ca Mein Kampf, Pentru Legionari ori Carticica Sefului de cuib, de exemplu? Sunt niste carti care ar trebui citite copiilor seara la culcare...
QUOTE
Sau ar trebui reformulate libertatea de exprimare,gandire si a presei astfel :"esti liber sa crezi ce vrei atata tim cat crezi ce vrem noi" ; "esti liber sa spui ce vrei atata timp cat spui ce vrem noi" si "esti liber sa scrii ce vrei atata timp cat scrii ce vrem noi"

Poti sa crezi ce vrei, dar cand scrii sau faci ceva trebuie sa respecti constitutia si legile in vigoare.
QUOTE
Cunosc mai multe astfel de grupuscule care se dau drept legionare(unele chiar sunt).Ma voi multumi sa le pomenesc in treacat: Fundatia Profesor George Manu , Actiunea Verde,condusa de un nepot de frate al Capitanului,grupul condus de Serban Suru mai sunt si altele.

Nu cred ca sunt create de SRI. Sunt tot felul de nostalgici al legiunii care nu-si gasesc locul in ziua de azi.
tihomir
Am zis in aparatul de stat(armata,militie),nu la stat.Cunosc bine cazurile cand oamneii nu erau lasati sa mearga la biserica,nu bat campii.E valabil in special pentru cei ce erau si membri de partid.Stiu pe cineva care a fost dat afara din armata pentru ca era un om religios.In anii 70-80 studentii de la teologie au fost incuiati in camine pentru a nu se mai duce la predicile parintelui Calciu.Mai informeaza-te caci au existat astfel de cazuri.
QUOTE
Desigur - asta este scuza tuturor extremistilor. Ei doar "riposteaza" cand nu mai pot indura...


E vorba de fapte si statistici,nu de scuze.Mai citeste.

QUOTE
Ce conteaza cati intelectuali au aderat la ideile naziste, comuniste sau legionare? Tot idei criminale raman.



Cum poti sa pui la un loc cele 3 ideologii?Ai citit "Doctrina legionara" de H.Sima?Ce "idei criminale" ai observat acolo?Pe ce iti sustii afirmatiile,cumva pe manualele de istorie comuniste?Inca ceva,americanii au colaborat cu miscarea legionara in anii `50 si chiar au parasutat in Romania un grup de legionarti din exil pentru a intari rezistenta anticomunista,ca sa nu mai vorbim de faptul ca in plan extern legiunea nu a fost acuzata de nimic(nu a fost cap d acuzare pt nici un tribunal postbelic).Greul rezistentei anticomunsite a fost dus tot de legionari si tot de ei au foist initiate si primele gruprui armate de rezistenta impotriva sovieticilor.

QUOTE
Chiar asa, ce probleme pot aduce carti ca Mein Kampf, Pentru Legionari ori Carticica Sefului de cuib, de exemplu? Sunt niste carti care ar trebui citite copiilor seara la culcare...


Ce legatura are cartea lui Hitler cu topicul asta?Cat despre "Carticica" e un exemplu de sinceritate si puritate al persoanei lui Codreanu,la fel si jurnalul sau de la Jilava.

QUOTE
Nu cred ca sunt create de SRI. Sunt tot felul de nostalgici al legiunii care nu-si gasesc locul in ziua de azi.


Crede ce vrei,dar in timp ce unele grupari sunt lasate in voia lor,altele sunt cenzurate si nu isi pot pune revistele pe taraba,asta e un fapt care da de banuit.
abis
QUOTE (tihomir @ 1 Dec 2005, 03:14 PM)
Am zis in aparatul de stat(armata,militie),nu la stat.

Tu ai vorbit despre "vremurile lu` nea Nicu,de militienii care te pandeau sa nu intrii in biserica" si ti-am aratat ca asa ceva nu este adevarat. Acum o dai la intors ca numai cei din armata si militie nu erau lasati sa mearga la biserica... Cunostinte in militie nu am avut, insa am cunoscut membri de partid care nu aveau nici o problema in a merge la biserica in timpul lui Ceasca. Ti-am mai spus, probabil ca ce spui tu se intampla in 1950, nu in vremurile pe care le-am trait eu.
QUOTE
Cum poti sa pui la un loc cele 3 ideologii?Ai citit "Doctrina legionara" de H.Sima?

Le pun impreuna pentru ca toate trei sunt la fel de periculoase. Pe Sima nu l-am citit, ci doar pe Codreanu si mi-a fost de ajuns.
QUOTE
Inca ceva,americanii au colaborat cu miscarea legionara in anii `50 si chiar au parasutat in Romania un grup de legionarti

Asta pentru ca erau la putere comunistii. Stii cum se spune, te faci frate cu dracul pana treci puntea.
QUOTE
Greul rezistentei anticomunsite a fost dus tot de legionari si tot de ei au foist initiate si primele gruprui armate de rezistenta impotriva sovieticilor.

Da, si? Si comunistii au fost in primele randuri in lupta impotriva nazismului, asta face din comunism o doctrina acceptabila?
tihomir
QUOTE
Tu ai vorbit despre "vremurile lu` nea Nicu,de militienii care te pandeau sa nu intrii in biserica" si ti-am aratat ca asa ceva nu este adevarat. Acum o dai la intors ca numai cei din armata si militie nu erau lasati sa mearga la biserica... Cunostinte in militie nu am avut, insa am cunoscut membri de partid care nu aveau nici o problema in a merge la biserica in timpul lui Ceasca. Ti-am mai spus, probabil ca ce spui tu se intampla in 1950, nu in vremurile pe care le-am trait eu.





Ti-am aratat ca asa ceva s-a intamplat pana in anii `80,pana la caderea regimului.Au existat securisti care au luat doctrina atee mot a mot.Vezi cazul studentilor impiedicati sa asculte predicile pr.Calciu.Au fost incuiati in camin si le-au fost luate declaratii in care sa vorbeasca despre ce spunea parintele in predicile la care asistasera inainte.

QUOTE
Le pun impreuna pentru ca toate trei sunt la fel de periculoase


Pentru ca asa spui tu si punct nu?Pentru nazism si comunism iti pot aduce dovezi ca au fost doctrine crimnale,sunt sigur ca si tu poti dar despre legionarism.....


QUOTE
QUOTE 
Greul rezistentei anticomunsite a fost dus tot de legionari si tot de ei au foist initiate si primele gruprui armate de rezistenta impotriva sovieticilor.


Da, si?


Pentru tine rezistenta anticomunista se reduce la "da,si?".Foarte relevant.Cei ce au participat la rezistenta anticomunista ar merita o statuie personala,pentru fiecare luptataor,dar la tine e "da,si?".No coment.
abis
QUOTE (tihomir @ 1 Dec 2005, 03:51 PM)
Ti-am aratat ca asa ceva s-a intamplat pana in anii `80,pana la caderea regimului.

Si eu ti-am aratat ca nu-i adevarat. Cine voia sa mearga la biserica se ducea fara probleme in anii '70-'80.
QUOTE
Pentru ca asa spui tu si punct nu?Pentru nazism si comunism iti pot aduce dovezi ca au fost doctrine crimnale,sunt sigur ca si tu poti dar despre legionarism...

Este suficient sa-l citesti pe Codreanu ori sa te informezi despre activitatea lui "politica"
QUOTE
Cei ce au participat la rezistenta anticomunista ar merita o statuie personala,pentru fiecare luptataor,dar la tine e "da,si?"

Daca ti-ar spune cineva ca fiecare individ care a luptat impotriva fascismului (deci si comunistii) ar merita cate o statuie ce-ai zice? Sa lupti impotriva comunismului nu-i un merit in sine, ci important este ce vrei sa pui in loc. Daca vrei un regim democratic, meriti tot respectul posibil si toate onorurile, dar daca vrei sa schimbi comunismul cu un stat national-legionar, nu am nici un motiv sa-ti arat vreo recunostinta.
tihomir
QUOTE
Si eu ti-am aratat ca nu-i adevarat. Cine voia sa mearga la biserica se ducea fara probleme in anii '70-'80.



Intelege ca sunt cazuri si cazuri.Unii chiar au suferit astfel de persecutii religioase.E cel putin grosolan sa le negi.Sau daca tu nu ai patit asa ceva,atunci nu s-au intamplat?

QUOTE
Este suficient sa-l citesti pe Codreanu ori sa te informezi despre activitatea lui "politica"

Ma indoiesc ca ai fi inteles ceva.Ai citit si prefata la Pentru Legionari sau doar ai frunzarit cartea?In prefata precizeaza niste lucruri referitoare la relatarile din carte....E o dovada de sinceritate faptul ca nu a dorit sa-si cosmetizeze faptele desi o putea face.In fine,poate ca ti-e greu sa recunosti ca nu ai argumente,nu sunt psiholog dar cred ca tine de subconstientul uman ca atunci cand nu ai suficiente argumente logice fie sa faci pe ghitza-contra fie sa injuri ca la usa cortului ca talusa...
talusa
tihomir a scris
QUOTE
Nu ca ar fi vre`o paguba daca ti-ar plesni da mi-e ca s-ar gasi cineva care sa te scoata victima a legionarilor....
Dar de ce ma cert cu tine?Ce vina ai tu ca atat te duce mintea?Cere naiba un ajutor de handicapat si mai scuteste-ne cu zmiorcaielile de bosorog paranoic.


Fie ca injuri la usa cortului ca...tihomir![dar, daca esti un simpatizant al legiunii, ti se permite pe acest forum!]

ACUM MIHAITA, CE MOTIV AI AVEA SA STERGI ACEST MESAJ...al meu????


// Este off-topic. Iar penalizarile pentru atacurile la persoana sunt private.
abis
QUOTE (tihomir @ 1 Dec 2005, 04:16 PM)
Intelege ca sunt cazuri si cazuri.Unii chiar au suferit astfel de persecutii religioase.

Posibil, in anii '50. Nu in anii '70-'80 cum spui tu, pentru a am trait atunci si nimeni dintre cei pe care ii stiu ca mergeau la biserica nu a avut nici un fel de problema.
QUOTE
In fine,poate ca ti-e greu sa recunosti ca nu ai argumente

Cum nu am argumente? Ce argumente vrei? A fost sau nu Codreanu antisemit? A fost sau nu legiunea o organizatie antisemita? Avea sau nu legiunea ca obiectiv politic eliminarea democratiei si instaurarea unui stat national-legionar? A utilizat sau nu legiunea violenta in lupta politica? Au savarsit sau nu legionarii asasinate? Care a fost comportamentul legionarilor fata de evrei si fata de oricine li se opunea?
exergy33
tihomir

Cred ca ai citit prea mult din materialele publicate de Fundatia George Manu :
http://www.fgmanu.net/istorie/dosar.htm

QUOTE
Ai citit "Doctrina legionara" de H.Sima?


Da am citit ....am citit si Carticica sefului de cuib a lui Codreanu , si articolele lui A.C Cuza , ale lui Paulescu ...si chiar cele ale lui Xenopol cu privire la nationalism (Xenopol a murit in 1920 - deci nu a apucat sa vada "fata umana" a ideilor national-socialiste sau legionare ).

Ma mir sa vad cu cita ardoare aperi aceste idei !
Credeam ca fenomenul indoctrinarii a luat sfirsit odata cu comunismul...dar se vede ca m-am inselat ! cry.gif cry.gif cry.gif


tihomir
QUOTE
Posibil, in anii '50. Nu in anii '70-'80 cum spui tu, pentru a am trait atunci si nimeni dintre cei pe care ii stiu ca mergeau la biserica nu a avut nici un fel de problema.



Posibil?Cu siguranta!!!Ti-am mai zis,daca nu cunosti tu cazuri,nu inseamna ca nu s-au intamplat.Data viitoare o sa-ti dau date mai exacte pe care sa le poti verifica.

QUOTE
Cum nu am argumente? Ce argumente vrei? A fost sau nu Codreanu antisemit? A fost sau nu legiunea o organizatie antisemita? Avea sau nu legiunea ca obiectiv politic eliminarea democratiei si instaurarea unui stat national-legionar? A utilizat sau nu legiunea violenta in lupta politica? Au savarsit sau nu legionarii asasinate? Care a fost comportamentul legionarilor fata de evrei si fata de oricine li se opunea?


Bineinteles ca a fost antisemit,la fel ca Iorga,Hasdeu,Eminescu si mai toata intelectualitatea romaneasca.Era o reactie fireasca la un pericol real.Acum antisemitismul e desuet pentru ca nici evreii din romania nu mai sunt atat de influenti ca acum 70 de ani.Avea ca obiectiv instaurarea unui regim pe criteriu de competenta(ziceai ca ai citit Pentru Legionari).Au savarsit razbunari izolate impotriva celor ce i-au tratat cu o barbarie de nedescris(cati au ucis legionarii si cati legionari au fost ucisi?).Comportamentul lor fata de evrei a variat de la om la om.Capitanul a salvat un evreu de la innec la Carmen Sylva(actuala Eforie) si a cumparat paine si sunca pentru romani si paine si branza pt jidani cand au ramas blocati cu trenul pe vreme de iarna,sau vezi impresiile lui Nagy Talavera despre legionari,el fiind un istoric maghiar de nationalitate evreiasca,crescut in Transilvania.Asa zisele crime ale legionarilor fie sunt minciuni gogonate(cum a fost ceva cu evreii ucisi la abator) fie sunt cazuri singulare si regretabile,ca nu exista padure fara uscaturi(cazul cu Iorga de ex.),pe cele ale lui Duca si Calinescu nu le consider crime.
abis
QUOTE (tihomir @ 1 Dec 2005, 05:02 PM)
QUOTE
Posibil, in anii '50. Nu in anii '70-'80 cum spui tu, pentru a am trait atunci si nimeni dintre cei pe care ii stiu ca mergeau la biserica nu a avut nici un fel de problema.



Posibil?Cu siguranta!

Daca ai fi spus ca acele lucruri s-au intamplat in 1950, nu te-as fi contrazis.
QUOTE
Era o reactie fireasca la un pericol real.

Ce pericol?
QUOTE
Avea ca obiectiv instaurarea unui regim pe criteriu de competenta(ziceai ca ai citit Pentru Legionari).

Am mai discutat noi doi aspectul asta... Cine verifica daca un om este competent sau nu? Si pe ce criterii?
QUOTE
Capitanul a salvat un evreu de la innec

In timpul rebeliunii au fost ucisi cel putin 120 de evrei.
In primul sau discurs in calitate de parlamentar, CZC spune ca evreii sunt "o populatie dusmanoasa, aici pe pamntul tarii". In alte discursuri se mira ca "sunt garantati prin legi toti ateii si toti dusmanii lui Cristos au libertate deplina în manifestare". In "Pentru Legonari" impinge antisemitismul pana la pretentia de "stiinta". Ca sa nu mai pomenesc de evreii batuti, deposedati de proprietati, ucisi in numele "puritatii rasiale". Zici ca acum sunt putini evrei; si daca ar fi mai multi care ar problema?
QUOTE
pe cele ale lui Duca si Calinescu nu le consider crime

Noi, ceilalti, le consideram.
talusa
Nu inteleg, pentru cine reprezentau evreii un pericol?


off topic
abis
QUOTE (talusa @ 1 Dec 2005, 05:47 PM)
Nu inteleg, pentru cine reprezentau evreii un pericol?

As vrea sa stiu si eu asta de la Tihomir. Ucideau cumva copiii romanilor si le beau sangele?
tihomir
QUOTE
Daca ai fi spus ca acele lucruri s-au intamplat in 1950, nu te-as fi contrazis.


In aprilie 1978,in preajma Pastelui, directorul V.Micle a zavorat usile bisericii Negru Voda si pe studentii la teologie i-a inchis in dormitoare ca sa nu asculte predicile parintelui Calciu.Multumit acum?


QUOTE
In timpul rebeliunii au fost ucisi cel putin 120 de evrei.
In primul sau discurs in calitate de parlamentar, CZC spune ca evreii sunt "o populatie dusmanoasa, aici pe pamntul tarii". In alte discursuri se mira ca "sunt garantati prin legi toti ateii si toti dusmanii lui Cristos au libertate deplina în manifestare". In "Pentru Legonari" impinge antisemitismul pana la pretentia de "stiinta". Ca sa nu mai pomenesc de evreii batuti, deposedati de proprietati, ucisi in numele "puritatii rasiale". Zici ca acum sunt putini evrei; si daca ar fi mai multi care ar problema?



120 de evrei si cati romani?Vreo 600 de romani,asta e,glontul nu tine cont de nationalitate.Apropo,rebeliunea a fost a lui Antonescu care s-a hotarat sa dea o lovitura de stat pentru a ramane "singur-stapanitor".
Da,multi romani gandeau la fel:de ce sa li se dea cetatenie unora veniti de 20-30 de ani in tara ai caror stramosi nu au luptat pentru pamantul asta.Pe ce baze pot avea drepturi egale?E o chestiune care s-a discutat mult in epoca,chiar si acum tarile baltice nu au dat cetatenie etnicilor rusi.Cat despre puritatea rasiala,scuteste-ma,orice om care a citit cat de cat stie bine ca antisemitismul legionar nu era unul pe criteriu rasial.In epoca evreii constituiau un pericol de aceea in sec XIX mai toata clasa politica romaneasca a fost antisemita,si o buna parte din ea in prima jumatate a sec XX.Cine erau apostolii comunismului,cine a pus bomba la Parlament in 1920,cine instiga la revolta in 1919-1920.Si la rusi in 1905 cand s-a incercat revolutia,nu apuca unu sa vorbeasca bine multimii de tarani ca se auzea prin multime: "asta e jidan" si se imprastia adunarea.Cica in anii razboiului civil in Rusia un soldat sovietic intreaba pe un taran: "crezi ca va iesi revolutia victorioasa?"

taranul: "nu cred"
soldatul: "de ce bade?"
taranul:"nu-s destui jidani"

Asta e realitatea fie ca va place sau nu.

QUOTE
QUOTE 
pe cele ale lui Duca si Calinescu nu le consider crime


Noi, ceilalti, le consideram.


Atunci considerati crima si executia lui Ceausescu!
Mihai
QUOTE
Atunci considerati crima si executia lui Ceausescu!

Este crima, doar nu joc de teatru.

QUOTE
pe cele ale lui Duca si Calinescu nu le consider crime.

Dar ce le consideri? hmm.gif
March
QUOTE (tihomir @ 1 Dec 2005, 06:02 PM)
[
Capitanul a salvat un evreu de la innec la Carmen Sylva(actuala Eforie) si a cumparat paine si branza  pt jidani cand au ramas blocati cu trenul pe vreme de iarna,

Urrra ! Astea da fapte rofl.gif
Tihomire, din ce Cuib faci parte ? laugh.gif Spune fara nici o retinere ca nu te aresteaza nimeni ! Si HA e tolerant cu cei ca tine.
Si hotaraste-te ori vorbesti de Legionari ( topicul de fata) ori de bolsevici si national-comunisti in alta parte ?!
abis
QUOTE (tihomir @ 1 Dec 2005, 05:56 PM)
In aprilie 1978,in preajma Pastelui, directorul V.Micle a zavorat usile bisericii Negru Voda si pe studentii la teologie i-a inchis in dormitoare ca sa nu asculte predicile parintelui Calciu.

Nu te pot contrazice pentru ca nu cunosc cazul. Stiu insa ca in perioada aia, pe vremea cand eram prescolar si in primele clase de scoala, bunica ma ducea la biserica duminica fara nici o problema. Asta pana cand nu am mai vrut eu sa merg. Iar la scoala invatatoarea ciocnea cu elevii oua rosii in pauza, de Paste.
Ceea ce ai prezentat tu o fi un caz izolat, un caz in care cineva (apropo, unde era tipul ala director, la seminar?) a facut exces de zel. Insa persecutii la adresa celor care mergeau la biserica nu au avut loc.
As putea spune ca dimpotriva, in timpul comunismului biserica ortodoxa a fost favorizata: a primit in mod abuziv proprietatile bisericii greco-catolice.
QUOTE
120 de evrei si cati romani?Vreo 600 de romani,asta e,glontul nu tine cont de nationalitate.

Nu vreau sa il apar pe Antonescu: nu era el "bun" si legionarii "rai". Se confruntau doua forte malefice, legiunea si dictatura militara. Numai ca este o mare diferenta intre evreii ucisi doar pentru ca erau evrei si cei ucisi in timpul reprimarii revoltei. Primii nu prezentau nici un pericol pentru nimeni.
QUOTE
Da,multi romani gandeau la fel:de ce sa li se dea cetatenie unora veniti de 20-30 de ani in tara ai caror stramosi nu au luptat pentru pamantul asta.Pe ce baze pot avea drepturi egale?

Pe baza legilor existente. De unde sa stiu eu daca stramosii tai au luptat de partea lui Tepes sau au fost de partea tradatorului Radu cel Frumos? tongue.gif
QUOTE
In epoca evreii constituiau un pericol de aceea in sec XIX mai toata clasa politica romaneasca a fost antisemita

Lucru cu care nu avem nici un motiv sa ne laudam... Care era pericolul reprezentat de evrei?
QUOTE
Cine erau apostolii comunismului,cine a pus bomba la Parlament in 1920,cine instiga la revolta in 1919-1920

Cei care au afiliat PCR-ul la Internationala Comunista, in 1921, au fost romani. Bomba din parlament a fost pusa de un om, nu de o etnie intreaga. La revolta instigau, din cate stiu, agentii sovietici.
Acum sa te intreb eu: daca un roman face o crima in Spania (sau mai multi), inseamna ca toti romanii sunt periculosi si ca trebuie sa fie exterminati ori alungati din tara? Ca nu trebuie sa primeasca niciunul cetatenia pentru ca nici un roman nu a luptat pentru Spania?
QUOTE
Atunci considerati crima si executia lui Ceausescu!

Desigur! Ilici l-a omorat ca sa nu spuna ce stie despre fesenistii lui, asta e parerea mea. Ceausescu ar fi trebuit judecat de un tribunal legal constituit, cu probele pe masa, si condamnat (fie si la moarte) pe baza lor.
talusa
MIEII BLINZI AI ISTORIOGRAFIEI ROMANESTI
http://ro.altermedia.info/coruptie/mieii-b...nesti_3069.html
abureala
QUOTE (abis @ 2 Dec 2005, 09:51 AM)
Nu te pot contrazice pentru ca nu cunosc cazul. Stiu insa ca in perioada aia, pe vremea cand eram prescolar si in primele clase de scoala, bunica ma ducea la biserica duminica fara nici o problema. Asta pana cand nu am mai vrut eu sa merg. Iar la scoala invatatoarea ciocnea cu elevii oua rosii in pauza, de Paste.
Ceea ce ai prezentat tu o fi un caz izolat, un caz in care cineva (apropo, unde era tipul ala director, la seminar?) a facut exces de zel. Insa persecutii la adresa celor care mergeau la biserica nu au avut loc.
As putea spune ca dimpotriva, in timpul comunismului biserica ortodoxa a fost favorizata: a primit in mod abuziv proprietatile bisericii greco-catolice.

Nu cred ca aici este locul potrivit pentru a discuta abuzurile comunismului fata de crestinism, insa pot sa te asigur ca pe vremea comunismului nu mergeau la biserica decat pensionarii, deoarece daca un simplu angajat frecventa regulat biserica, era dat afara de la servici. Pesionarilor nu aveau ce sa le mai faca. Daca vei citi istoria comunismului , acestia au vut chiar ca plan distrugerea TUTUROR bisericilor si manastirilor (ceea ce sigur pe unii i-ar bucura si acum), insa s-au temut de reactia populatiei. Insa nu s-au sfiit in agoni calugarii tineri din manastiri , tocmai pentru a distruge viitorul crestinismului. Daca vei citi viata parintelui Cleopa , dar sigur nu vei citi, vei vedea ca a stat 10 ani ascuns in padure, tocmai pentru a nu renunta la credinta. Si daca ti s-a permis sa ciocensit oua de Paste, si ai primit cadouri de Sfantul Nicolae, a fost fiindca nic comunisti nu au fost mai mai decat Dumnezeu, si daca Ceasescu a facut el toata viata propaganda atee, la capul sau sta tot o cruce, ca simbol al biruintei.

Referitor la confiscarea proprietatilor grco-catolicilor, ar trebui sa stii ca erau priviti ca aliati ai "imperialistilor", lucru de fapt vazut sia cum, caci daca nu stiai, Europa Unita nu va in nici un caz ortodoxa.... Confiscandu-le si dandu-le ortodocsilor a mai impuiscat un iepure, caci a relizat si invrajbirea lor. Nu erau prosti comunistii. Si daca nu te-am convins de persecutiile comuniste, citeste "marturisiri din mlastina disperarii" de Dumnitru Bordeaianu, sau alte carti sa te convingi ce au patit crestinii in Pitesti. Dar sunt carti de propanaganda legioanra, asa ca iarasi nu ai sa le citesti.
abis
QUOTE (abureala @ 2 Dec 2005, 09:38 AM)
pot sa te asigur ca pe vremea comunismului nu mergeau la biserica decat pensionarii, deoarece daca un simplu angajat frecventa regulat biserica, era dat afara de la servici.

Scuza-ma, dar asta este o minciuna. Parintii mei mergeau (nu in fiecare duminca, este adevarat, dar mergeau) la biserica si nu i-a dat nimeni afara, in anii '70-'80. Mama purta cruciulita de aur la gat. Preotul venea in fiecare an sa faca "botezul" si nu-l impiedica nimeni. Oamenii isi faceau cruce pe strada, cand treceau prin fata unei biserici, fara sa-i aresteze nimeni. Biserica din cartierul unde stateam a fost chiar renovata in acea perioada. Se organizau excursii cu scoala inclusiv la Varatec, Agapia si Neamt.

Ti-am spus, nu contest ca in anii '50 unii prelati sau teologi au fost persecutati. Nu stiu daca din cauza ca erau credinciosi sau din cauza ca erau perceputi ca fiind anti-comunisti... Dar marea masa a credinciosilor nu avea, in vremurile in care am trait eu, nimic de suferit daca isi practica religia. Biserica Cretzulescu statea bine-mersi chiar in fata balconului unde isi tinea Ceasca discursurile. Stavropoleos ori Biserica Alba erau in plin centru al Bucurestiului. Baratia a fost doar mutata pentru a permite largirea bulevardului. Au fost demolate unele biserici, dar nu pentru a impiedica oamenii sa mearga la slujbe, ci pentru a construi altceva in loc. Din pacate conducatorii BOR din vremea aceea nu au protestat cand au fost demolate monumente istorice ca manastirea Vacaresti, dar asta este alta poveste...

Am citit ce au patit detinutii de la Pitesti. Gardienii de acolo cu greu pot fi numiti "oameni". Dar ceea ce au patit cei de acolo nu valideaza in nici un caz doctrina legionara. Ce, daca unii comunisti au fost persecutati si maltratati in inchisori, inseamna ca doctrina comunista e numa' buna?
abureala
QUOTE (abis @ 2 Dec 2005, 10:53 AM)
Scuza-ma, dar asta este o minciuna. Parintii mei mergeau (nu in fiecare duminca, este adevarat, dar mergeau) la biserica si nu i-a dat nimeni afara, in anii '70-'80. Mama purta cruciulita de aur la gat. Preotul venea in fiecare an sa faca "botezul" si nu-l impiedica nimeni. Oamenii isi faceau cruce pe strada, cand treceau prin fata unei biserici, fara sa-i aresteze nimeni. Biserica din cartierul unde stateam a fost chiar renovata in acea perioada. Se organizau excursii cu scoala inclusiv la Varatec, Agapia si Neamt.

Ti-am spus, nu contest ca in anii '50 unii prelati sau teologi au fost persecutati. Nu stiu daca din cauza ca erau credinciosi sau din cauza ca erau perceputi ca fiind anti-comunisti... Dar marea masa a credinciosilor nu avea, in vremurile in care am trait eu, nimic de suferit daca isi practica religia. Biserica Cretzulescu statea bine-mersi chiar in fata balconului unde isi tinea Ceasca discursurile. Stavropoleos ori Biserica Alba erau in plin centru al Bucurestiului. Baratia a fost doar mutata pentru a permite largirea bulevardului. Au fost demolate unele biserici, dar nu pentru a impiedica oamenii sa mearga la slujbe, ci pentru a construi altceva in loc. Din pacate conducatorii BOR din vremea aceea nu au protestat cand au fost demolate monumente istorice ca manastirea Vacaresti, dar asta este alta poveste...

Am citit ce au patit detinutii de la Pitesti. Gardienii de acolo cu greu pot fi numiti "oameni". Dar ceea ce au patit cei de acolo nu valideaza in nici un caz doctrina legionara. Ce, daca unii comunisti au fost persecutati si maltratati in inchisori, inseamna ca doctrina comunista e numa' buna?


Cred ca ar trebui sa mai intrebi cat de "credincios" a fost comunismul. Chiar ieri am vazut BD la munte si la mare, si prezentarea manastirii Agapia era una pur ISTORICA, nu spirituala. Ca sa nu mai vorbesc de faptul ca in film se spunea ca la schitul Sihastria este o crama. Erau pro-crestini... Bisericile erau decat monumente istorice pentru comunisti, iar cei credinciosi erau numiti "mistici", si priveau religia ca ceva apartinand Evului Mediu. Cand au vazut ca nu o pot scoate din inima oamenilor au devenit toleranti, insa stii prea bine ca nu faceai puscarie daca spuneai bancuri politice pana la urma...

Conducatorii BOR au protestat intotdeauna, insa nu i-a luat nimeni in seama. Daca nu stiai au vrut sa mute moaste Sfantului Dimitrie Cel Nou , ocrotitorul Bucurestilor, a protestat patriahul, si multi altii, nimic. Au venit securistii sa il ridice si nu a putut , fiindca s-au ingreunat. S-au speriat si au renuntat. Si cate manastiri si biserici nu a demolat Ceasescu, fara sa zideasca altele in locul lor, asta cum o poti numi? Regim pro-crestin?:-) Cand de noaptea de inviere Adrian Paunescu tinea cenaclu Flacara, sa nu se duca tinerii la inviere? A uitat lumea, ca de a trecut ceva. Dar Dumnezeu rasplateste fiecaruia dupa fapta...

Ar trebui sa stii ca in Pitesti, nu gardienii au fost cei rai. Ci cei pe care au devenit tortionari, de care se temeau si gardienii...
Si asta a fost tot inventia comunismului...Indiferent ce a facut un om, nu are dreptul de trece prin Pitesti. Niciodata.

Ar trebui sa fac o precizare. Nu sunt adeptul nici unei miscarii antisemite, sau de alta natura, si nici nu sustin in vreun fel asemenea miscari. Cred ca fiecare om are dreptul la o viata, pe care i-a dat-o Dumnezeu. Si daca este sa discutam crestinismul miscarii legionare, personal, cred ca au gresit, deoarece este scris "Sa nu ucizi". Si in acea clipa nu au mai fost crestini. De aceea nu cred intr-o salvare politica a omenirii, deoarece puterea se mentine doar prin crima, ori crestinismul nu are nici o putere aici, in aceasta lume. Intrebat fiind Hristos "Esti un imparat?" "Da sunt, un imparat, dar imparatia Mea nu este din aceasta lume", sigur s-a referit si la lucrul acesta. Noi , crestinii, ne vom gasi adevarata patrie in vesnicie, nu pe acest pamant. Aici este al Diavolului.
talusa
http://www.gandul.info/2005-12-02/eveniment/svastici


Svastici pe pereţii Naţionalului timişorean



tihomir
QUOTE
Scuza-ma, dar asta este o minciuna. Parintii mei mergeau (nu in fiecare duminca, este adevarat, dar mergeau) la biserica si nu i-a dat nimeni afara

Familia ta a fost un caz fericit.Nu era peste tot la fel.

QUOTE
As putea spune ca dimpotriva, in timpul comunismului biserica ortodoxa a fost favorizata: a primit in mod abuziv proprietatile bisericii greco-catolice.


Puscariile comuniste erau pline de preoti ortodocsi.Prin anii `50 manastirile au fost desfiintate,sute de biserici au fost demolate in toata tara,putin respect.....

In toata perioada comunista Biserica a fost prigonita,cler si popor deopotriva,nu are rost sa discutam asta aici,e un fapt arhicunoscut.


QUOTE
Pe baza legilor existente. De unde sa stiu eu daca stramosii tai au luptat de partea lui Tepes sau au fost de partea tradatorului Radu cel Frumos?

Majoritatea evreilor carora li s-a dat cetatenie in 1923 erau aici de 20-30 de ani,mai toti romanii au avut pe cineva care au luptat in primul razboi,multi din ei nu considerau ca veneticii au aceleasi drepturi cu cei care platisera cu sange dreptul de a avea o tara.In 1918 evreii din Bucovina s-au opus unirii acestei provincii cu Romania,in`40 cand am pierdut Basarabia si Bucovina,jidanii au tinut calea ofiterilor romani care se retrageau si le-au smuls epoletii dupa ce i-au scuipat si palmuit.Daca erau sau nu o populatie dujmanoasa trageti singuri concluziile....


QUOTE
Desigur! Ilici l-a omorat ca sa nu spuna ce stie despre fesenistii lui, asta e parerea mea. Ceausescu ar fi trebuit judecat de un tribunal legal constituit, cu probele pe masa, si condamnat (fie si la moarte) pe baza lor.


Poate nu a fost cel mai competent tribunal si poate nu a dat condamnarea din dorinta de a face dreptate dar ce altceva crezi ca merita unu care a terorizat de 25 de ani o tara intreaga?Sau ce merita acele brute din anii interbelici,prefecti de politie sau ministri(liberali sau taranisti,dar cu precadere liberali) care pun sa fie schingiuiti elevi de liceu,preoti si femei?Unii din ei au platit cu viata crimele pe care le-au comis dar cei mai multi au scapat.Ai vorbit de violentele legionarilor dar ele palesc in comparatie cu cele ale autoritatilor si nu au fost decat raspunsuri la acestea.Degeneratul care a ajuns rege sub numele de Carol al II lea se poate lua de mana fara rusine cu Ceausescu(dar Ceausescu a savarsit marseviile lui in 25 de ani pe cand Carol l-a ajuns in numai 10).

abis
QUOTE (tihomir @ 2 Dec 2005, 12:55 PM)
Familia ta a fost un caz fericit.Nu era peste tot la fel.

In Bucuresti si in Oltenia, unde meream in vacanta de vara, era asa cum spun.
QUOTE
Prin anii `50 manastirile au fost desfiintate,sute de biserici au fost demolate in toata tara

Eu te-am cotrazis doar cu privire la ceea ce imi aduc eu aminte, anii 70-80. Nu contest ca in anii '50 au avut loc astfel de abuzuri.
QUOTE
In toata perioada comunista Biserica a fost prigonita,cler si popor deopotriva

Poporul, da. Biserica nu cred ca a fost prigonita decat in perioada initiala. Cine platea salariul preotilor, inainte de 1990?
QUOTE
Majoritatea evreilor carora li s-a dat cetatenie in 1923 erau aici de 20-30 de ani

Suficient ca sa aiba dreptul la cetatenie. De ce nu ar fi avut? Doar 20-30 de ani inseamna aproape o viata de om. Aveau aici familii, proprietati, afaceri... Cati ani trebuie sa fi stat pentru a obtine cetatenia?
QUOTE
In 1918 evreii din Bucovina s-au opus unirii acestei provincii cu Romania

Si ungurii din Transilvania s-au opus. Nici ei nu meritau cetatenie, sa inteleg?
QUOTE
in`40 cand am pierdut Basarabia si Bucovina,jidanii au tinut calea ofiterilor romani care se retrageau si le-au smuls epoletii dupa ce i-au scuipat si palmuit

In primul rand se spune "evreii", nu "jidanii".
De unde stii ca cei care faceau astfel de lucruri erau evrei? Isi clamau apartenenta etnica? Daca ma pocneste pe mine cineva pe strada cum imi dau seama ca-i evreu, ungur sau roman?
QUOTE
Daca erau sau nu o populatie dujmanoasa trageti singuri concluziile

Pentru faptele unor evrei, in cazul in care au avut loc asa cum le descrii tu, nu poti incrimina intreaga populatie. Este, asa cum spuneam mai sus, ca si cum toti romanii ar trebui sa sufere pentru ticalosiile catorva romani.

QUOTE
ce altceva crezi ca merita unu care a terorizat de 25 de ani o tara intreaga?

Ceea ce merita oricine: un proces corect si o condamnare bazata pe probe. Nu merita doar el asta, ci si milioanele de romani. Care ar fi preferat, sunt convins, un proces adevarat, la care sa i se puna intrebari despre toate ticalosiile comise in cei 50 de ani de comunism.
QUOTE
Ai vorbit de violentele legionarilor dar ele palesc in comparatie cu cele ale autoritatilor si nu au fost decat raspunsuri la acestea

Violentele autoritatilor (care in nici un caz nu pot fi scuzabile) au fost o replica la violenta si pericolul reprezentat de legionari. CZC si ceilalti ar fi meritat judecati si condamnati (la moarte ori la inchisoare pe viata), ar fi fost mult mai utili posteritatii asa, decat asasinati.
tihomir
Mda vad ca ai cunostinte istorice foarte vagi iar pentru o discutie legata de miscarea legionara,o discutie cat de cat coerenta,cu argumente si contra-argumente,e nevoie de ceva cunostinte istorice,mai mult decat vagi...
QUOTE
In Bucuresti si in Oltenia, unde meream in vacanta de vara, era asa cum spun.


Ti-am aratat cazul din Bucurestii anilor 1978,ti-am spus ca stiu persoane data afara de la servici pe motiv ca frecventau bisericile,au fost cazuri si cazuri,unii sefi au fost mai permisivi dar au existat si excese de zel ca cele descrise de mine.Nu ma mir ca nu ai habar de asa ceva,ce ai inteles tu din istoria nationala lasa de dorit...

Ti-am aratat ca iudeo-comunistii au existat cu adevarat si nu au fost niste inventii antisemite,ti-am aratat ca multi evrei aveau o atitudine ostila statulului roman(si in alte state era la fel,antisemitismul a fost o reactie la atitudinea aroganta si dusmanosa a diasporei evreiesti fata de statul pe teritoriul caruia se afla),mai mult de atat nu pot decat sa te indrum spre o bilblioteca si sa cauti singur marturii istorice.

QUOTE
Violentele autoritatilor (care in nici un caz nu pot fi scuzabile) au fost o replica la violenta si pericolul reprezentat de legionari. CZC si ceilalti ar fi meritat judecati si condamnati (la moarte ori la inchisoare pe viata), ar fi fost mult mai utili posteritatii asa, decat asasinati.


Iarasi o afirmatie spanzurata in aer.Vezi numarul mortilor legionari asasinati de autoritati si vezi numarul celor pe care s-au razbunat legionarii si apoi da-ti cu parerea cine pe cine a provocat.La constructia unui dig intr-un sat un grup de tineri legionari au fost intampinati de un pluton de jandarmi care i-a impiedicat sa se apuce de lucru,atunci tinerii s-au pus in genunchi si au inceput sa cante "Cu noi este Dumnezeu",moment in care jandarmii au inceput sa-i loveasca cu patul pustii si sa-i calce in picioare,nici un legionar nu a ripostat,nu a fost un caz izolat,s-a repetat de nenumarate ori...Codreanu fusese condamnat la 10 ani(in cel mai abuziv mod posibil) dar nici aceasta condamnare nu a satisfacut pe "majestatea sa" care a pus sa fie asasinat in timp ce era in detentie.

Violenta fara precedent a autoritatilor se explica prin faptul ca se simteau cu musca pe caciula: legionarii promiteau sa traga la raspundere pe toti cei ce s-au infruptat din banul public si sa termine cu nepotismele politice,evident toata clasa politica(inclusiv carol ii) foloseau astfel de practici.
exergy33
tihomir

QUOTE
Bineinteles ca a fost antisemit,la fel ca Iorga,Hasdeu,Eminescu si mai toata intelectualitatea romaneasca.


Bravo tihomir ! cry.gif cry.gif cry.gif
Deci sa nu ne mai miram de faptul ca vesticii acuza poporul roman de antisemitism cind unii dintre romani spun ca intelectualitatea romaneasca a fost antisemita ! wub.gif

Daca Iorga a fost antisemit...atunci de ce a fost asasinat de catre legionari ?

Vezi ca Slavici a scris multe articole cu caracter national (nu nationalist )...Blaga are un eseu superb despre "rasa" in care se foloseste de imaginea ciobanilor din Poiana Sibiului si cea a evreilor ardeleni pentru a expune propriile pareri despre cei care vietuiau la acea ora in Romania.

Am observat ca ai o placere , diabolica as spune , in a folosi cuvintul jidan...cu sens peiorativ in unele limbi - inclusiv limba romana.
Sa fie asta oare influenta textelor pro- legionare cu care te-ai suprasaturat ?!

Legionarii nu au avut niciodata sprijinul masiv al populatiei...si poate asta a facut ca doctrina lor sa devieze atit de mult de la filonul ortodoxiei pe care ei il recunosteau ca pe un filon principal.

Actele savirsite de legionari nu au primit acceptul taranului si orasanului de rind...oameni mai blajini din fire ...

A face apologia miscarii legionare este asemenea unui razboi cu morile de vint.
Trecutul lor nu se mai poate rescrie.

exergy33


abureala
QUOTE (abis @ 2 Dec 2005, 02:21 PM)
QUOTE
In toata perioada comunista Biserica a fost prigonita,cler si popor deopotriva

Poporul, da. Biserica nu cred ca a fost prigonita decat in perioada initiala. Cine platea salariul preotilor, inainte de 1990?

Abis am crezut ca esti om de cuvant. Insa se pare ca tii la propria parere, chiar si cand nu ai dreptate. Asta e.
March
Alo, Don' Administrator !
Vedeti ca se ia cam des prin aratura la acest topic sensibil ! !
tihomir
QUOTE
Bravo tihomir !   
Deci sa nu ne mai miram de faptul ca vesticii acuza poporul roman de antisemitism cind unii dintre romani spun ca intelectualitatea romaneasca a fost antisemita !


exergy,degeaba de oripilezi,asta e adevarul,daca nu ma crezi nu ai decat sa studiezi opera lui Eminescu(in special articolele de ziar pe care le-a scris),Hasdeu,Kogalniceanu,Vasile Conta,O.Goga,N.Iorga.mie nu imi e rusine cu antisemitismul lor pentru ca e perfect logic dat fiind cotextul acelei perioade.In vestul Europei nu era prea mare dierenta si acolo a existat antisemitism,ca peste tot pe unde au fost evrei.


QUOTE
Daca Iorga a fost antisemit...atunci de ce a fost asasinat de catre legionari ?


Iorga a fost ucis de niste nemernici care Dumnezeu stie cum au ajuns in ML.Conducerea miscarii nu a dat niciodata un astfel de ordin,dimpotriva,tatal Capitanului a condamnat ferm gestul,Codreanu insusi il admira pe Iorga(chiar daca marele istoric a avut ueori o conduita morala f repreobabila),Horia Sima a incercat sa impiedice aceasta actiune imediat ce a aflat ca ea s-a pus la cale.Exista unele voci care spun ca respectivii asasini au fost agenti ai Moscovei infiltrati in Legiune si uciderea lui Iorga a avut rolul de a impusca 2 iepuri dintr-o lovitura.

QUOTE
Am observat ca ai o placere , diabolica as spune , in a folosi cuvintul jidan


Folosesc deopotriva ambii termeni si nici unul nu e peiorativ.Evreu,iudeu,jidov,jidan,israelit e totuna.Cand zici ungur jignesti pe unguri,sau neamt in loc de german?Prea cauti nod in papura.



QUOTE
Alo, Don' Administrator !
Vedeti ca se ia cam des prin aratura la acest topic sensibil ! !



Te sesisezi ca se deviaza de la subiect dar nimeni nu a spus nimic cand un anume user a bolborosit un limbaj de mahala....
abis
QUOTE (tihomir @ 2 Dec 2005, 02:11 PM)
daca nu ma crezi nu ai decat sa studiezi opera lui Eminescu(in special articolele de ziar pe care le-a scris),Hasdeu,Kogalniceanu,Vasile Conta,O.Goga,N.Iorga.mie nu imi e rusine cu antisemitismul lor

Daca Eminescu a scris articole antisemite nu inseamna ca antisemitismul este justificabil. In fond, Eminescu a avut si sifilis; asta inseamna ca trebuie sa avem cu totii doar asa, pentru ca a avut si el?
De ce era antisemitismul celor enumerati de tine justificat? Tot din cauza ca evreii batjocoreau glorioasa armata romana?

Daca a fost o peioada in care antisemitismul era tolerat, acum s-au schimbat vremurile: am vazut cu totii la ce pot duce xenofobia, sovinismul si antisemitismul, in anii '30-'40.

Citez din regulamentul hanului:
QUOTE
sunt interzise cu desavarsire injuriile, afirmatiile vulgare, rasiste, antisemite sau xenofobe
Mihai
Tihomir, multumim pentru participarea in cadrul acestei discutii, insa mesajele cu caracter antisemit sunt interzise la Han, motiv pentru care contul ti-a fost suspendat.
Neamtu
La inceputul anilor `90, in plina goana dupa re-constituire a istoriei la Humanitas s-a re-editat mot au mot cartea-document aparuta anii `40 cuprinzand
anchetele/marturiile privitoare la rebeliunea legionara. Asa am aflat ca legionarii erau oameni de toate conditiile , categoriile si statut social , incepand
cu legatarul lui Corneliu Zelea Codreanu - Horia Sima (pe atunci in guvernul Antonescu) , continuand cu prefectul politiei capitelei- Zavoianu , si terminand cu un ucigas care a executat singur vreo 30 de insi , al carui nume acum imi scapa .
Foarte pe scurt legionarii au arestat ,privat de libertate ,si in final executat la Jilava un numar de oameni de orientare anti-legionara . Mai mult de atat au fost ridicati de la casele lor personalitati precum Iorga , Madgearu sau Duca si sub pretextul ca sunt chemati la politie pentru siguranta lor au fost executati miseleste ca ceilalti si aruncati la marginea drumului ca niste caini . Concludent,nu ? Cine nu e cu noi ,trebuie sa dispara (unde am mai auzit sloganul asta?).
Realitatea acestor fapte ramane acolo , indiferent de cauze ,scuze ,interpretari . E invalidant moral sa vezi in aceste lucruri altceva decat o crima premeditata si sistematica . Nu e mistificare ulterioara, inventie anti-legionara , ci e un fapt consumat . Crima e consemnata indiferent de faptuitor si indiferent de scuza (conjuratie "dreapta" , revolta "dreapta" etc) .
Doar ca practica omisiunii fortate e invatata repede de orice individ care se revendica spre o astfel de miscare,de la cei "batrani" si "uciderea lui Duca sau Mageau nu le considera nici macar crimei". Considerentul acestor "pastratori ai traditiei" ar fi ca crimele de care sunt in mod fals acuzati apartin , unor elemente alogene, fals legionare , care s-ar fi aciuiat in sanul miscarii. Si-atunci de ce le-au permis sa se "infiltreze" ? Cine are de fapt controlul intr-o organizatie ? O regula de bun simt zice ca apartenenta la o organizatie presupune adeziunea pentru faptele si manifestarile ei . Horia Sima a ordonat,propus ,
agreeat tacit crimele ? Oricine a continuat,sa sustina , sa creada in Garda de Fier dupa rebeliune e la fel de vinovat ca Horia Sima . Ieri sau azi. Punct.
Eroarea logica ,sau intentia premeditata de a uza antecedente faimoase precum adeziunile timpurii ale unor Eliade, Cioran sau Noica inainte de intamplararile de care vorbim fabrica un destul de bun suport moral pt insamantarea si perpetuarea miscarii.
Ar mai fi cate ceva de zis despre grefa pe ordotoxism, de o asa maniera activ-revolutionara cum bizantina credinta pamanteasca nu o cunoscuse vreodata la un moment anterior.De aici si atitudinea autoritar-totalitarista , Dumnezeu fiind unic asociat si atribut legionar , demonizarea adversarilor vine de la sine . Fie ca s-au nascut ca adversari pt ca precum orice ideologie a "renasterii ",cea legionara e inerent expresa spre denuntul/starpirea (anihilarea?) unui adversar " clasic " fie ca se numeste jidan, fie comunisto-jidovime ,fie capitalism evreiesc;si al unuia de parcurs - Carol al 2-lea -monarh in exercitiul functiunii la acel moment ,si pt care au pregatit un atentat.
Cat despre obsedantul caracter national , apartenenta la neam ,arie geografica , erau la data respectiva de factura detul de recenta pt ca notiunea formala de popor roman prezenta "acelasi" grup etnic in zone geografice distincte economic social si chiar cultural ( tehnica marturisirii fortate a nationalismului a fost preluata cu succes de comunisti apoi din care a iesit romanismu ideologic ).
Ar mai fii de zis si de legionarii ajunsi comunisti zelosi , dar convingerea mea e ca in orice miscare voit revolutionara nu exista sfinti ce duc o lupta dreapta de starpire a raului . La aparitia sistematica, ordonata a unor (tentative) de crima orice om cu bun simt trebuie sa se desolidarizeze definitiv de aceea miscare.
E complicitatea prin care un totalitarism ucide sistematic dusmani reali sau imaginari , si inceteaza libertatea sau democratia .
Aviz si celor ce nu stiu sa invete din trecut.
MIA
QUOTE (abis @ 1 Dec 2005, 12:11 PM)
QUOTE (talusa @ 1 Dec 2005, 11:43 AM)
Mascariciul  de  care  vorbeai  face  parte  din  opozitie  si  nu este  responsabil  de  aplicarea legilor!!

A fost si la guvernare, cu niste ani in urma, intre '92 si '96. Dar, cum spuneam, aici e o boala cronica a noastra, care nu pare sa treaca prea curand: se dau legi, dar se aplica dupa ureche.

Nu - nu a fost, a acordat doar sustinere guvernului Vacaroiu deoarece considera ca alternativa e chiar mai proasta ( si oarecum justificat din punctul sau de vedere - la vremea aceea UDMR facea parte din CDR ). wink.gif
Kyklos
Din cate stiu legionarii l-au omorat pe Nicolae Iorga . Desi la carte scrie frumos, in realitate este o utopie de talia comunismului.
Alixanther
QUOTE
Tihomir, multumim pentru participarea in cadrul acestei discutii, insa mesajele cu caracter antisemit sunt interzise la Han, motiv pentru care contul ti-a fost suspendat.



rofl.gif rofl.gif rofl.gif rofl.gif

Cam atat despre libertatea de exprimare si dreptul la opinie... Care erau afirmatiile lui Tihomir categoric antisemite? Ca eu, sincer, in afara de un "jidani" azvarlit cam aiurea-n tramvai, n-am prea vazut! In loc sa-l convingeti de eroarea principiilor sale, i-ati pus pumnul in gura... dandu-i, astfel, apa la moara! Tineti-o tot asa! thumb_yello.gif

P.S. Sunt curios, daca posteaza un user opinii comuniste si ceausiste, tot asa ii suspendati contul? Ma mir si eu, ca omul impartial...
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.