Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Primul Joc Pe Care L-ati Jucat Pe Pc...
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia IT > Jocuri
Pagini: 1, 2, 3, 4
dead-cat
toxic, toxic
nu ca n-ar fi fost funny remarca, desi dialogul din jurnalul lui N. mi-a placut mai mult rofl.gif
dar threadul era "Primul Joc Pe Care L-ati Jucat Pe Pc"

resist tentatiei de a explica pe larg acronimul "Pc" tongue.gif

hai spune care a fost primul joc pe pc care l-ai jucat smile.gif
kim
Dune, apoi Red Alert
Napoleon9th
QUOTE (Cynthia` @ 9 Aug 2003, 07:01 AM)
Nu mai stiu cum se numea dar mi-aduc aminte ca era cu o masina pe care trebuia s-o conduc si jumate din ecranul monitorului era volanul si bordul masinii si jumatea de sus drumul din fata si oglinda retrovizoare. Nu aveam voie sa merg cu viteza prea mare ca putea veni politia si imi lua carnetul si nici nu puteam sa depasesc cu neatentie in curbe ca mi se spargea parbrizul si se termina jocul (faceam accident).  tongue.gif  Al doilea joc a fost unul cu mai multe joculete de iarna, snowboarding, ski, maraton, sarituri in inaltime (cu schiurile)... Nici asta nu-mi aduc aminte cum se numea dar stiu ca-mi placea mult.
QUOTE (genicon @ 9 Aug 2003, 01:14 PM)
Cred ca Lotus se numea jocul tau cu masina... daca el e - vazut, jucat, terminat!
Nu poate fi Lotus. La cat Lotus am in buricele degetelor, imi permit sa spun ca nici pomeneala de accidente, politisti, sau volan pe ecranul monitorului... Mult mai probabil era test drive, unde poti sa fii neatent si sa intri (in timp ce depasesti) intr-un vehicul din sens opus chiar daca nu esti in curba wink.gif Cat despre al doilea, cred ca era Winter Olympics, sau ceva de genul asta... Isi avea si perechea, de Summer Olympics, dar nu prea mi-au trecut prin mana.

QUOTE (champi @ 16 Oct 2003, 12:07 PM)
Si eu tot cu Prince of Persia am inceput, dar nu la-m terminat niciodata  sad.gif

nu te necaji, nici eu nu l-am terminat niciodata... :-D

Dar sa nu fiu off-topic. Primul meu joc a fost Civ1 wub.gif, insa contactul meu cu el a fost de doar o saptamana, neavand de unde sa fac rost de el ani buni de zile... cry.gif frusty.gif cry.gif deh, bun si Colonization, mai ales ca e mai usor de manarit! 6.gif
Prin aceeasi perioada, m-a prins putzin si Pentix-ul (varianta de Tetris) de pe XT-ul unchiului meu.
Cat despre Prince of Persia, desi il jucasera colegii mei de scoala generala, nu treceau decat foarte rar de nivelul 1 (ca nu-i lasa profesoara de Informatica decat vreo 5 minute)... Iar eu inca nu simtisem imboldul sa incerc. Abia incepusem pe drumul IT-ului.
Alte pasiuni din vremuri trecute: Transport Tycoon wub.gif, X-Com wub.gif, Carmen Sandiego, Volfied...
DeeDee
Supaplex biggrin.gif
EvonAlien
Starcraft : Boodewar!!! cool.gif
dsrk3r
Primul joc a fost unu' care se chema Lefty sau cam asa ceva si l-am jucat pe un Coral romanesc de pe timpuri cu display verde, daca asta poate fi numit PC. Niste litere care se fugareau pe ecran printr-un labirint, varianta primitiva a lui PacMan. Cand a aparut PC-ul am jucat Sokoban si cand mi-am instalat prima data un Windows 3.11 am jucat Lemmings, Supaplex si Prince of Persia.
MIA
"Prince of Persia" - varianta aia vecheeee ... smile.gif
mememe
pe HC : FIST OF FURY
pe PC: LEMMINGS jocul anului 1992 smile.gif
YoyoMan
Eu primele jocuri pe care le-am jucat au fost pe un comp Atari pe vremea lui ceashka si erau de-alea ca si la salile de jocuri mecanice care au aparut mai tarziu... Erau de-alea ca mergeai cu un avion si tot impuscai pe toata lumea... laugh.gif
dead-cat
nomenclaturistule tongue.gif rofl.gif

de unde-ai avut tu atari pe vremea lu ceasca??
ca un amarit de ZX Spectrum costa 12000...

eu cred ca de "Harrier" vorbersti
actionmedia
Depinde se intelege prin PC.
Primul meu calculator a fost un compatibil Spectrum adica var de-al lui HC85, se numea CIP. Inainte sa il am deja jucasem cateva jocuri pe H.C. (printre primele era unul care cred ca se numea Alien Attak - o adaptare dupa videogame-uri si mai era unul cu 2 cowboy care se impuscau)
Daca ne referim la o varianta intermediara intre HC si PC-ul actual, erau acele CUB-Z-uri care aveau monitoare monocrome si de care scria si ypsilonalpha. Pe de-alea am jucat la greu tetris in liceu (alt joc nu exista pentru ele)

Primul PC veritabil la care am avut acces era un 286 upgradat.
Nu imi mai amintesc exact care era primul joc pe care l-am jucat pentru ca au fost destul de multe dar este posibil sa fie unul din urmatoarele: NBA; Price of Persia; Dune dar tind sa cred ca a fost NBA si il jucam la dublu. biggrin.gif
Marcus
QUOTE (Ghost @ 8 Apr 2003, 03:39 PM)
Primul meu joc pe PC a fost Prince of Persia, pe care l-am jucat pe un 286. Nu stiu cine isi mai aduce aminte de el smile.gif

Si eu ma numar printre cei care au jucat prima data Price of Persia pe un P.C. Eram in clasa a patra cand m-am jucat... si ajunsesem sa adorm cu mintea la printul care macelarea turcii ca s-o salveze pe printesa aia... Oricum, n-am reusit sa salvez niciodata printesa rofl.gif :rofl rofl.gif rolleyes.gif
YoyoMan
QUOTE (dead-cat @ 20 Jul 2004, 01:47 AM)
nomenclaturistule tongue.gif rofl.gif

de unde-ai avut tu atari pe vremea lu ceasca??
ca un amarit de ZX Spectrum costa 12000...

eu cred ca de "Harrier" vorbersti

Ma.... sincer sa fiu - aveam un amic nomenclaturist care avea parinti securisti si care aveau "posibilitati" biggrin.gif Si eu - EVIDENT - ca eram toata ziua la el si ma jucam pe "computadorul" lui sau ce era - ca nu era chiar un computer.

Si eu am avut CIP mai tarziu actionmedia. Un "computer" foarte.... interesant biggrin.gif
Serenity
PC "Comodore 64" rofl.gif Isi mai aduce cineva amine.. mama ce bataie de cap imi mai dadea, de-aia am si renuntat repede.. Poate de-acolo se trage repulsia mea pentru jocurile pe calc. laugh.gif
georgeones
Primul joc pe care l-am jucat pe pc a fost fifa 99 daca nu ma insel ohyeah.gif
Predatoru
Alien vs. PREDATOR...prima varianta...si am fost tare dezamagit.Am insistat sa joc cu alienul si nu ma descurcam de loc.
Apoi Carmaggedon...si mi s-a blocat calculatorul.Nu fu o zi buna.
YoyoMan
Si de aia ti-ai pus nickul ala? biggrin.gif
Eclectic
Primul meu joc a fost Gorilla Bas, in care doua maimute aruncau cu o banana una in alta.
NoMemory
supaplex.
solipso
primul joc pe calc a fost un biliard pe un hc la un prieten.
apoi, pe propriul XT cu dischete de 5 am avut columns - tetris cu culori si gomoku - Go ph34r.gif

eclectic - Primul meu joc a fost Gorilla Bas, in care doua maimute aruncau cu o banana una in alta.

revelatia gorilla.bas a venit abia la un an de columns si gomoku 35.gif
Richard
Primul meu joc : Diablo 1 pe un Pentium 166 Mhz.
Am fost fascinat.... atunci biggrin.gif
Data'q
primul joc????? cred ca Mario, apoi Doom, dar am fost disperat dupa Red Alert.
Printre preferate se numara Mafia, FreeLancher (mai ales) si GTA-urile.
doice
Primul joc a fost Jazzy the Rabit (sau ceva) de genul acesta. blink.gif

Era super.
Avea o multime de nivele si erau pe acolo niste testoase foarte rele care vroiau sa ma omoare.

Am jucat de am inebunit. rofl.gif

Pe urma Dune 2. wub.gif
L-am terminat in cele 3 variante si nu stiu de ce dar mi-a trecut pofta de a ma mai juca.

Socratel
Primul meu joc pe calculator a fost Battie ( gen arkanoid) pe un HC cu vechile casete. De atunci m-am indragostit de calculatoare si asa am ajuns sa dau la informatica la liceu, si iata-ma acum la un pas de a termina si facultatea. Alte jocuri vechi care mi le aduc aminte cu placere sunt Prince of Persia, Supaplex, Dizzy, Lotus, Doctor Brain, Prehistoric (cu mosuletul ala care dadea cu bata in tot sa faca puncte...ce funny era), unul cu un pui care alerga sa adune niste oua si sarea pe lifturi...am terminat joculetul ala dar nu mai imi aduc aminte cum se cheama, Road Runner etc....hehe ce vremuri. Eu inca mai joc clone moderne ale acestor jocuri. Pt. cine era pasionat de unul din jocurile astea sa-mi zica sa-i recomand niste clone bune.


Aaaa am uitat de Saboteur (am citit la cineva inainte si mi-am reamintit) si Invaders.
Evolution
HC : Saboteur - era cu un ninja prea tare pentru vremea lui....
PC : Sokoban, Keen , Pinball Fantasy avea niste muzici in format mod super si Dune 2
(monique)
Primul joc a fost StarCraft... mi se pare unul dintre cele mai bune jocuri de strategie aparute pana acum spoton.gif
gonen
volfied, doom, snake, pc man, mario,
icarus
Primul joc pe care l-am jucat pe PC a fost volfied. Iar primul joc pe care l-am jucat pe propriul meu PC a fost Dune 2.
ausländer
pe calculatorul de la scoala, acum 10 ani, un joc facut in Basic. cu 2 gorile care aruncau una in alta cu banane. trebuiau introduse unghiul si viteza.
pe calculatorul personal... Dungeon Keeper 2 [mi-am luat f tarziu comp - in 2001]


mda, sa ma invat minte sa citesc posturile precedente. despre gorilla.bas era vorba.
mihavvul
Eu imi aduc aminte ca primul meu joc a fost pe un HC care mi l-a luat tata si ma jucat testoasele ninja:)))
Gurutzu^
primul joc... digger. In timpul ala, la taica-meu la serviciu, asta facea furori si se creasera chiar scheme de joc logice dupa care se juca, un fel de manual romanesc al jucatorului de digger
Darth Revan
Dave 2 + Doom + Day Of The Tentacle + Stunts. Eram in clasa a 5a. Mi-au schimbat viata pentru totdeauna.
abracadabra
primul joc jucat a fost Sims de care m-am plictisit in citeva zile. apoi am jucat Pharaoh citeva luni bune ...
acum joc solitaire!
bishop
primele jocuri pe HC-85 : Chuckie Egg si Load Runner. Jocuri beton ! le-am terminat de n ori tongue.gif
cine stie clone ale acestor 2 jocuri ? thx
pe PC: Doom, Heretic, Hexen, apoi am devenit fan RED ALERT 2 si asa am ramas rolleyes.gif
Tzadde
Primul joc electronic pe care l-am jucat a fost Mario... era o consola conectata la televizor si avea un fel de joystick, cu multe butoane... Mi-a placut mult, desi nu treceam niciodata de nivelul 5. rofl.gif Era intre 1990 si 1995...
Apoi, primul joc pe PC a fost Warcraft, nu mai stiu care parte, prima sau a doua... Oricum, mi-a placut ca puteam sa dau porunci in stanga si in dreapta, chiar si cu cheat-uri mi-a placut... Ce vremuri... Nici nu mai tin minte cand l-am jucat, probabil in 1998 sau in 1999... Stiu ca mi-a placut mult Need for Speed (nu stiu care versiune), de cate ori mergeam la garsoniera bucuresteana a tatalui meu si ma instalam in fata Pentium-ului pe care-l avea... Faceam si concurenta cu sora mea care sa joace mai mult...
Am crescut, am calculator aici si nu prea mai joc... rolleyes.gif
dojo
Primul pentru mine a fost Wolfenstein, ala vechi. nu stiam pe atunci nici sa ies din joc sau sa intru in el .. chemam pe cineva sa il deschida rofl.gif

Ce vremuri ...
JagdTiger
PRIMUL JOC PE CONSOLA A FOST SUPERMARIO -EXCELENT JOC wink.gif
PRIMUL JOC PE PC A FOST WARCRAFT 2 -DE LA EL AM OBISNUINTA DE A JUCA STRATEGIE spoton.gif
JOCUL CARE M-A MARCAT A FOST PANZER 2 mad.gif
eyes_wide_shut
QUOTE
JOCUL CARE M-A MARCAT A FOST PANZER 2 

smile.gif Simpatic. Te-a calcat vreun tanc pe picior?
Primul meu joc a fost warcraft iii. Am jucat de 2 ori. Ma bate oricine.
Olaf
La mine a fost Prince of Persia. Dar tot asa, nici macar nu stiam cum se deschide. Iar a doua intalnire de gradul trei cu aomputerele a fost Mortal Kombat 1 biggrin.gif
JagdTiger
QUOTE (eyes_wide_shut @ 22 Dec 2005, 09:39 PM)
QUOTE
JOCUL CARE M-A MARCAT A FOST PANZER 2 

smile.gif Simpatic. Te-a calcat vreun tanc pe picior?
Primul meu joc a fost warcraft iii. Am jucat de 2 ori. Ma bate oricine.

Panzer II era un tip de tanc destul de usor ,deci nu doare ! wink.gif
dead-cat
QUOTE

Panzer II era un tip de tanc destul de usor ,deci nu doare !

9 tone jumate... hmm.gif
JagdTiger
DA,DAR FATA DE DE JAGDTIGER CEL MAI GREU TANC (SAU SA I ZICEM VINATORI DE TANCURI ) DIN WW2 E O DIFERENTA !
APROPO NU MAI STIU SIGUR, 128 MM AT GUN ? devil.gif
dead-cat
nu urla, mey ca s-aude pina-n Reichstag tongue.gif

toata lumea zice ca designul n-a fost stralucit si intr-un fel, ca si "Maus" e un produs al grandomaniei. ce zicea omul de la Krupp cind au prezentat "Dora" lu' Hitler? "Cu tunul asta se poate trage si dupa tancuri", la care Guderian parca, prezent la demonstratie a zis "trage da, dar nimerit nici vorba".

dar ni-s offtopic aici unsure.gif
morfeus
primul parca era Saboteur la sali jocuri si razboiul stelelor
iti trebuia imaginatie sa intelegi ce joci la el !

primul joc pe hc personal Load runner
pe pc-ul fratelui worcraft 2 si herose 3
Pe am meu (primul a fost 286 si nu m-am complicat cu jocuri pe el)
Worcraft3

Saboteur .... da supr sa vad daca il gasesc si se poate reface ptr celulare smile.gif)

ptr cei ce au intrebat (Bishop) am un sit care va face deliciul acestui topic :

jocuri vechi
jocuri vechi2

ps : de aici copiati jocul emulator google Saboteur2

topul lor :

* Highway Pursuit e super si e un exe merge pc fara emulator
(429277)

* Head Over Heels mege pc exe fara emulator
(210195)

* Chuckie Egg: The Next Batch v1.2
(51105)

* Manic Miner PC
(41979)

* Jet Set Willy PC
(38439)



Ioa_3000
Primul joc pe care l-am jucat eu pe pc a fost o cheste f haioasa din gama Mario- Mario's Missing. Era cu niste testoase simpatice care furau opere de arta si tu trebuia sa le recuperezi si sa raspunzi la niste intrebari desppre ele...eh...nostalgie...
Titus Herbert
Mafia wub.gif l-am jucat de 2 ori cap coada cu acelasi patos si aceeasi armata de draci si frustrari rofl.gif
Ioa_3000
Lasa-ma sa ghicesc, te-ai chinuit si tu la cursa? ohyeah.gif
alysoft2003
QUOTE (Ioa_3000 @ 9 Mar 2006, 11:11 PM)
Lasa-ma sa ghicesc, te-ai chinuit si tu la cursa? ohyeah.gif

Cursa si batalia din final au fost cele mai nasoale momente din Mafia.
Despre primul meu joc pe pc, cine isi mai aminteste? Poate era sah, solitare, Supaplex? wub.gif
Tyra
Prehistorik 2. Cel mai tare joc, si acum l am luat. Pe fostul computer nu mergea, nu l accepta placa video. Pe asta merge biggrin.gif

Tot din primele jocuri...

Prince of Persia - aveam codurile, l am terminat trisand sorry.gif
Suppaplex - la fel sorry.gif
Mario - n am reusit sa trec de nivelul 4

Prehistorik ul l am terminat de mai multe ori si eu la fel, cu aceiasi draci si cu aceeasi indarjire. Si mereu gasesti lucruri noi in acest joc. Tare tare tare.
Titus Herbert
Ioa 3000, da a fost infernala si prima data am trecut-o fara cheat, de care am aflat abia la a doua tura rofl.gif Mama si de cate ori am murit pe acoperis... devil.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.