Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Parfumuri
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Peripetii la Gura Sobei
Pagini: 1, 2, 3
Aramis
De fapt nu asta ar fi titlul potrivit, dar pana gasesc un cuvant mai bun, ramane asta smile.gif Topicul asta este despre amintirile pe care ti le trezeste un anumit parfum, imaginile care iti apar in fata ochilor cand "adulmeci" un fruct, o floare...
Mie crema de corp cu miros de pepene galben imi aduce aminte de cele 2 saptamani petrecute acum un an la o scoala de vara... Stateam in camera cu 2 fete si amandoua aveau crema din asta. De fiecare data cand ieseam ne dadeam cu ea, astfel in camera mirosea mereu a pepene galben...
Parfumul Intesa Unisex ma duce cu gandul la o dupa-amiaza de vara petrecuta cu cativa prieteni la Cetatea Neamtului. Nu am urcat pe sosea, ci prin padure, iar cand am ajuns sus toti eram urzicati biggrin.gif Printr-o intamplare, eram numar egal de fete si baieti si fiecare "pereche" si-a gasit ceva de facut, eu am nimerit cu un baiat care se daduse cu parfumul asta, asa ca acea zi mi-a ramas intiparita in suflet ca mirosind a iarba, a cer senin, a fericire si a Intesa
Acum e randul vostru smile.gif
DeeDee
Eu am multe amintiri legate de parfumuri si mai ales de persoane. Dar parfumutrile mele imi trezesc cele mai multe amintiri. Pour Elle imi aduce aminte de cat de fragila eram in toamna, D&G clasic de vacanta de vara de acum 2 ani din grecia. Dar cel mai mult imi place mirosul de cocos ca imi aduce aminte de vacanta cea mai frumoasa alaturi de prietena mea cea mai buna care avea o crema de plaja de nuca de cocos
rossi
mda. smile.gif par(fumurile).....marfa rau unele...amintiri misto tongue.gif
Eu visezzzzzzzzzzzz frumos cteodata....
Nu intelege nimeni nimic nu? Asa e mai bine smile.gif rolleyes.gif
Tyra
Aqua de Gio imi aduce aminte de fosti.
Mirosul de pui de caine, de laptic ... il ador.
loredaria
Aqua di Gio... hmmm.... imi aduce aminte de prima vacanta la mare cu actualul meu sot.
Malizia verde imi aminteste de un anume brunet cu ochi negrii.... papusa.... wink.gif
Kenzo Jungle .... o ratacire a mea ... o perioada de nebunie.... vant cald de vara.... cabana... bere.... (e cel mai drag sufletului meu)
Aramis
Acum, ca am terminat liceul imi dau seama ca mirosul de STR8 verde si negru imi va aduce aminte mereu de colegii mei, care pur si simplu abuzau de parfumurile astea doua tongue.gif Ar mai fi unul... din pacate habar nu am cum se numeste, stiu doar ca mirosea a ceai alb parca, a ceai si a delicat, chiar daca era parfum de baiat. Tin minte cum ma ruga respectivul sa-i fac masaj in orele de laborator de info si cum imi ramanea parfumul impregnat in palme...
gabitza ^
BLV de la Bulgari imi aduce aminte mereu de iubitul meu, la fel si gelurile de dus de la Adidas.
mirosul de prajituri nu imi poate aduce aminte decat de bunicutza mea...(as manca o prajitura cu miere acum) drool.gif
G.
Carmi
Mie mirosul de gel de dus Nivea Isotonic imi adice aminte de o ratacire de-a mea.....de-asta iarna...
Si diesel sau Jeans (versace) imi aduc aminte de Jovi rolleyes.gif
Coolwater de la Davidoff imi aduce aminte de-o vara....si de multe lacrimi.... de primul pat impartit cu un baiat.
punctt
"... amintirile pe care ti le trezeste un anumit parfum ..."
Frumos spus. Nu stiu ce m-as face fara amintiri, fara imaginile din trecut. Cu toate ca sunt unele pe care le-as tine incuiate!! Unele amintiri ... ies la iveala, cand mi-e lumea mai draga.
Ieri am simtit mirosul de tei inflorit si ma vedeam o copila catarata intr-un tei al unei vecine.
mogaldeatza
Hmmm,
Malizia - multe povesti la o bere, doua -trei
Chansone de vie- o vara de vis
Rue Pergollesse- perioada de 'acomodare' tongue.gif in camin
Hugo Boss- o surpriza mai mult decat placuta
Believe- un nou inceput
Adidas- o poveste cam ciudata, care s-a sfarsit abrupt wink.gif
Mirosul de busuioc ma duce cu gandul la casa bunicilor.
mutulica
baldessarini... mi se pare cel mai apropiat de modul meu de a fi
Serenity
Mirosul de vanilie imi va aduce mereu aminte de casa...
Mirosul de cocos imi aminteste de mare, de vacanta in general, cand toata gasca imi folosea (in exces) uleiul de plaja cu parfum de cocos
Parfumurile imi amintesc de anumite persoane, nu de intamplari sau situatii
Mirosul de gaze (de la uzina) imi va aminti de liceu ohmy.gif
mememe
Laura ... de fiecare data imi recreaza momentul in care am intalnit-o pe logodnica mea . Foarte viu .
Mirosul primei zapezi imi aduce aminte de copilarie
rossi
Tresor imi va aduce intotdeauna aminte de Mama smile.gif
AIWA
Sculpture by Nikos Perfumes for Men
Efectiv imi aduce aminte de VIATZA...e efectiv un parfum ce ma face sa iubesc si mai mult viatza!
Tyra
Noile mele achijitii:
JPG- Fragile (apa de parfum)
Lolita lempicka- apa de parfum.

Mi se pare ca exista o mare diferenta intre apa de toaleta si apa de parfum ( nu numai in ceea ce priveste persistenta ).
mutulica
eu prefer after shave-urile...
care e diferenta intre apa de toaleta, de colonie, de parfum, de ce o mai fi?
Antont
QUOTE (mutulica @ 27 Jul 2004, 09:37 PM)
care e diferenta intre apa de toaleta, de colonie, de parfum, de ce o mai fi?

Probabil pretul rofl.gif
mutulica
@Ghost - aia sigur! adevarul ca si tin... am Number one de la Boss, ma tine de vreo 3 ani, ca nici nu ma dau cu el, si nici nu l-am dat la altcineva
Antont
Si eu am un Gucci care ma tine de cinci ani spoton.gif rofl.gif
contraste
Mie acest topic imi aduce un iz de amintiri, pentru ca si eu asociez de multe ori mirosurile cu o imagine, sau intamplare. Asa ca nu va spun ce parfum folosesc....... Sau, daca vreti, va dau numele unui nou parfum : Parfum de impresie ! Trebuie cineva sa-l creeze!
Roza
Odata, pe timpul lui Ceausescu, o prietena de familie care avea o fata plecata in vest, si care urma sa plece si ea definitiv la fiica-sa, cand a venit sa-si ia rams bun de la noi (Doamne, cum suna chestiile astea acum smile.gif ) mi-a parfumat bluza cu un parfum pe care il avea de la fiica-sa. Imi aduc aminte ca era o sticluta mica, neagra si opaca, iar parfumul mi s-a parut cel mai superb miros pe care il simtisem pana atunci, si, ma gandeam eu atunci, pe care il voi simti vreodata in viata mea! As fi vrut sa pot sa-l pastrez cat mai mult cu putinta, si tocmai din cauza asta, n-am mai purtat bluza aia multa vreme, ca sa nu fiu nevoita sa o spal! laugh.gif

Acum, cand avem si noi, in Romania (vorba reclamei), as fi curioasa sa gasesc parfumul cu pricina si sa vad daca simt la fel, dar din pacate nu mai stiu despre ce era vorba. Dar imi aduc aminte amuzata cat de topita eram dupa parfumul ala si dupa bluza mea alba de "panza topita" smile.gif

QUOTE
care e diferenta intre apa de toaleta, de colonie, de parfum, de ce o mai fi?

Diferenta dintre apa de toaleta si apa de parfum este data in principal de faptul ca "nota de baza", adica cea care ramane in ultima instanta pe piele, si care este nota definitorie a unui parfum, este mai concentrata la apa de parfum decat la apa de toaleta, si dureaza mai mult. Tocmai asta da si diferenta de pret, asa cum bine zicea Ghost.
Zed
@versiuni , nu stiu daca pot sa te ajut , e cumva acesta ?! unsure.gif
user posted image
(daca da , este Yves-Rocher Eau de Toilette Ispahan )
Roza
Cat ma bucur, Zed, ca ai gasit ceva care sa semene cu descrierea mea mwah1.gif !! Sticluta seamana, dar nu pot sa ma pronunt pana nu ma duc la magazin sa o caut si sa miros. Hai ca n-am liniste pana nu fac asta! Multumesc smile.gif
Zed
@versiuni , eu cam banuiesc ca este asta ( dupa descrierea ta si mai ales vremea cand s-a folosit , pe atunci era la moda )
Daca te-a ajutat la ceva , ma bucur flowers.gif
mutulica
QUOTE (Ghost @ 28 Jul 2004, 12:05 PM)
Si eu am un Gucci care ma tine de cinci ani spoton.gif rofl.gif

tre sa imi caut si eu ceva si mai concentrat.
Diana-Maria
user posted image



user posted image


Acestea sint parfumurile mele preferate.
...In ceea ce priveste aromele... romul...mirosul de rom imi aduce aminte de serile de iarna pe care le petreceam la mamaita mea... Focul mocnea in soba iar eu me dadeam in vint dupa ceai cu rom...
contraste
Diana, cel verde este poisson, si este dulce, cel rosu este amarui. Se recomanda parfumurile dulci sau cu miros proaspat pentru a atrage o karma buna. Alternezi?
Acum va spun si ce anume folosesc eu, dar nu va pot da poza, pentru ca nu am fotografiat flaconul. Chat Noir.
chatonel
QUOTE (Ghost @ 27 Jul 2004, 11:04 PM)
QUOTE (mutulica @ 27 Jul 2004, 09:37 PM)
care e diferenta intre apa de toaleta, de colonie, de parfum, de ce o mai fi?

Probabil pretul rofl.gif

intre apa de colonie, de toaleta si apa de parfum diferenta e concentratia in parfum. Apa de parfum are o concentratie intre 8-15% si are o durata de viata de 3-4 ore. Apa de toaleta are o concentratie in parfum de 4-8% si mirosul ei persista timp de 2 ore.
Apa de colonie (care isi trage numele din prea cunoscutul oras Cologne, unde a fost facuta prima data, in secolul XVII apa cu acest nume si unde se fabrica si acum "L'Eau de Cologne Originale 4711") are o concentratie intre 2-5% si persista pina in 2 ore.
chatonel
Iata colectia mea:
user posted image
user posted image
chatonel
user posted image
user posted image
chatonel
user posted image
user posted image
Diana-Maria
Contraste, mie mi se pare ca amindoua sint dulcege.
Numai ca ,,Tendre'' e mult mai puternic, e bun doar pentru seara si in cantitati infime, altfel muti nasul oamenilor... Sint blonda si nu mi se potrivesc parfumurile tari...
Chato, daca iti spun ca la mama in toaleta exista un 4711 Koln de vreo 15 ani... nu s-a inghesuit nimeni la el .smile.gif
Jubi
QUOTE (Tyra @ 27 Jul 2004, 06:52 PM)

Lolita lempicka- apa de parfum.

drool.gif Suuuuuuper!!! E o parfumerie in Mall la noi si sticlutele cu parfum, apa de toaleta, lotiunile de corp de la Lolita Lempika sunt exact in dreptul intrarii si nu ma abtin cand intru acolo sa mai dau o tura de mirosire... Nu mai rezist si am sa-mi iau si eu unul in curand spoton.gif

Ce am acum : J`Adore de la Dior ( bleah, ce amintiri urate am cu asta... sa zic asa in linii mari: o dezamagire crunta, pusa fata in fata cu realitatea, vechiul "daca nu cred, nu exista", ipocrizie si multa multa suferinta+ lacrimi hh.gif nu mai vreau nici sa-mi amintesc), DKNY ( ma caracterizeaza f mult..., pana si faptul ca l-am scapat in fata magazinului si era sa se faca tandari - a sarit doar o bucata mare de sticla- exprima energia ce o are in el ), L`Instant de Guerlain ( iei! ce-mi place asta), Eclat de la Oriflame, parfum ( e f uleios si intr-o sticlutza mica-mica) si o mostra de Tresor de la Lancome.Iar maica-mea are unul care-mi place de mor : Amor-Amor de la Chacharel.

Sunt un pic cam dependenta de parfumuri si mi se pare indispensabil pentru o femeie/fata sa miroasa frumos. Fie si doar ca s-a spalat cu sapun pe corp.
mamour
parfumul de dulceata si de tei din camara bunicii ma aduce instantaneu in copilarie... intram in camara numai ca sa simt mirosul ( si sa scotocesc dupa comori ascunse laugh.gif ). mirosul de lapte fiert imi aduce aminte de mama si de seri de iarna. iar Organza de Givenchy imi aduce aminte de un timp de nebunie cind eram doar logodita si dansam desculta pe strada cu un trandafir in par... rolleyes.gif
Mara
Preferatele mele sunt:

user posted image


user posted image
Aramis
user posted image
Acesta este parfumul meu preferat, cel care ma reprezinta cu adevarat smile.gif
Azi mi-am dat seama ca vara aceasta va mirosi in amintirile mele a parfum de strugure si a vin alb de Murfatlar smile.gif
aurasupacurasu
Ola! ce palmares bogat aveti fetelor.......... jamie.gif
Aqua di Gio mi-aduce aminte d-un italian pitic cu care n-am vrut sa ma culc intr-o seara de craciun(a plecat saracu om trist in bordel si a venit acasa cu .....doua fete!!!)
Primavara : anaÏs i-mi da aripi si pofta d eviata!!!
iar iarna pentru ca sint bruneta Samsara i-mi inspira o romanta de iatac intre perne imprastiate pe covor sub o lumina difuza...........
Mirosul de pine copata i-mi aduce aminte de copilarie cind asteptam cuminte sa scoata mama pinea din cuptor............
SORIN
Folosesc doar Paco Rabanne, Eternity si D&G!! Sunt si altele bune, dar mie asrea imi plac cel mai mult thumb_yello.gif

Sorin.
cactus
Magie Noire (Lancome) = nights in white satin ? never meaning to end.... pash.gif pash.gif roflmao.gif snog.gif
axel
J'aime Chance
J'adore J'adore
Zooey
aqua di gio imi aduce aminte de fratele meu care e peste mari si tari.
pleasures de la estee lauder va ramine vesnic preferatul meu, desi acum ma 'multumesc' cu champs elisees
@ axel - j'adore este un finut
Serenity
Nu ma pot hotari care dintre ele-mi place mai mult.. rolleyes.gif

user posted image

Pe-asta de mai sus mi l-am luat acum cateva zile.. And what can i say? I'm a happy girl biggrin.gif

user posted image

user posted image
skysurfer
Cu asta ma dau acum. E preferatul meu: Paco Rabanne Ultraviolet
user posted image

Asta e cel pe care vreau sa mi-l iau saptamana asta Cerutti 1881
user posted image

Iar asta e pt viitorul apropiat probabil ca o sa mi-l fac cadou de Craciun ca e destul de scump. Angel for Men
user posted image


Jazz
Aseara sotul meu a cumparat un "Pi" de Givenchy si am stat tot timpul cu nasul in el. E un fel de miros care ma duce acasa... wub.gif
Georgia
Mai dar parfumurile care le-am vazut pina acum miros la fel de bine cum arata ambalajul ?
M-ati cam dat gata voi cu subiectul asta
Aramis
Georgia, ma simt onorata biggrin.gif
Parfumul meu preferat are un miros androgin (doar e unisex, nu?)Fiecare alege ceea ce-i place cel mai mult din inflexiunile lui. Ceea ce ma fascineaza la el este senzatia de putere, de viata care mi-o da atunci cand il simt smile.gif
doice
scuze am reusit sa postez de doua ori. sorry.gif
doice
Mie imi plac parfumurile fresh.
Daca parfumul e dulce mi se face rau.
Cand ma duc cu prietenele in magazinele de parfumuri niciodata nu incerc un parfum pe piele pt ca daca e dulce mi se taie picioarele si cine mai conduce pana acasa?
secunda
favorit, jovial: Treselle - pentru ca la un moment dat cuiva ii venea sa ma pape cu totul mirosindu-ma rolleyes.gif
nostalgic, cald: J`adore -chiar ala din poza de mai sus, in cutie alba, pentru ca l-am primit cadou de ziua mea de la o persoana care a plecat acum din viata mea (a nu se intelege ca a murit fizic) hh.gif
senzational, senzual: Little black dress, pentru ca imi creaza o stare de a fi suava, sexy jamie.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.