Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Parfumuri
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Peripetii la Gura Sobei
Pagini: 1, 2, 3
carrad
halloween, j. del pozzo
dar acum, pentru ca tocmai si-a facut mila vara-mea de mine cu un parfum, kiar imi place tendre poison (si se pare ca nici barbatii nu-i rezista! biggrin.gif )
arrianna
Orice intamplare este insotita de un anumit parfum,o anumita aroma...!La mine cel putin,mai toate momentele sunt insotite de un miros specific...
Zilele trecute,din intamplare,atentia mi-a fost atrasa de un "tufis",langa o mica gradina din fata actualei mele "resedinte"!
-Menta!
Entuziasmata m-am aplecat,am rupt o frunza si am mirosit-o!Eram din nou copila!Mi-am amintit cum,"furam" din gradinile din spatele blocului flori,rosii,morcovi,zmeura,mere verzi si MENTA,pentru a face "comert" cu ceilalti copii,primind la schimb frunze de salcie(banii)!Ce vremuri...! biggrin.gif Bineinteles nu m-am putut abtine si am rupt si eu cateva fire,pentru a aduce o mica parte a copilariei si in camera mea de adolescenta! tongue.gif

In materie de parfumuri,"Franck Olivier",imi aminteste de vara 2003,in special de perioada petrecuta la mare!

Vanilia,ma duce cu gandul la Craciun,la iarna!

wub.gif
nefertiti-old
Oblique, Givenchy si Roma, Laura Biagiotti.
mutulica
am trecut pe polo sport...dar ... sincer nu ma prea incinta... cred ca voi renunta
Aramis
Prietenul meu foloseste un parfum de la Amway (nu mai stiu cum se numeste) care miroase absolut grozav... El spune ca i se pare ca aduce a ciocolata, mie mi se pare ca ar fi visine... Orice ar fi, e perfect biggrin.gif
user posted image
Mai nou, asociez portocalele si mirosul lor cu o noapte plina de incertitudini, spaime, caldura si vise smile.gif
bufnitza
Despre arome ... am un simt distinct asupra fiecarei arome si fiecare isi are semnificatia ei .
Despre parfumuri ... nu-mi plac cele dulci , chiar le prefer pe cele masculine .
Cineva mi-a daruit demult , demult un Davidoff mic, intr-o sticluta intunecata ... Inca il mai caut , de dragul amintirilor ...
Pi de la Givenchy , mai multe de la Kenzo.
Nu-mi place Acqua di Gio , datorita unui ex-.
Imi place Dunhill , un parfum barbatesc chiar fain.
Mai imi place un parfumel mic de la Avon intr-o fiola mai mare ... e foarte fresh si delicat in acelasi timp.
Nu-mi plac parfumurile persistente.
Imi place Old Spice , datorita afinitatii mele fata de o anume persoana .
Si-mi place mirosul de parfum ce ramine in camasa ... lui !!! rolleyes.gif
surzi
iubesc parfumurile cu aroma de citrice, cel mai mult mi-a placut Bvlgari, cred ca se numea Green Tea, pe baza de portocale, lamai si yasmin.....inca sunt in cautarea parfumului care reda cel mai bine aroma de grapefruit.....

am primit cadou un Cool Water - Davidoff , m-am cam saturat de el:unsure:

insa, parfumul preferat este - Joy de la C-Thru, un vis aromatic, energic, fresh wub.gif
Sushi
QUOTE (doice @ 13 Oct 2004, 02:42 PM)
Mie imi plac parfumurile fresh.
Daca parfumul e dulce mi se face rau.
Cand ma duc cu prietenele in magazinele de parfumuri niciodata nu incerc un parfum pe piele pt ca daca e dulce mi se taie picioarele si cine mai conduce pana acasa?

la fel si io cu mirosurile dulci. Si eu folosesc de citiva ani exclusiv Davidoff Cool Water!
Michelle
surzi daca-ti plac parfumurile cu aroma de citrice gasisem eu unul...Le monde est beau ...de la Kenzo...chiar zici ca esti o floare de portocal wub.gif
surzi
Mersi, Michelle mwah1.gif esti o dulce...
Endgegner
QUOTE (mutulica @ 24 May 2005, 08:10 PM)
am trecut pe polo sport...dar ... sincer nu ma prea incinta... cred ca voi renunta

Mutulica, Polo Sport e super. Daca nu-ti place incearca Lacoste, Kenzo, D&G, Nautica, Issey Myake, depinde de ce nota sa aiba parfumul - aromatic, lemnos, oriental, citric.
flori
Coco Chanel a fost prima femeie care şi-a tăiat părul scurt, cea care a inventat costumul sport, bijuteriile false şi poşeta petrecută īn diagonală, de pe umăr pe şoldul opus. Ba chiar se pare că ea a fost cea care a tăiat clasicul corset, creānd sutienul şi liberānd astfel femeia din carcanul care o strivea fizic. Parfumul ei «Chanel No. 5», rămas pānă astăzi un «best-seller», a fost lansat īn 1921 după regulile şi riturile marketingului de azi (pe ziua de 5, īn luna cincea). Personalizarea «produsului» era īmpinsă la extrem pentrucă, īn plus de faptul că purta numele creatoarei lui, acest parfum primise numărul distinctiv «5», porte-bonheur-ul autoarei. Eu ador acest parfum si am aproape toata gama, desi uneori trebuie sa renunt la alte lucruri pentru a-mi satisface moftul...
Michelle
Ai toata gama de la Chanel,flori? Ce parere ai de Chance?...este ca-i fain?...un parfum pentru gagici adevarate! rolleyes.gif a mon avis ...
flori
Ei nici chiar toata ca m-as ruina...dar este singurul parfum de care nu ma plictisesc si-l consum pina la ultima picatura...acum am parfumul, crema de corp si parfum special pentru par...ma innebuneste si de cite ori ma trzesc in duty free trebue sa scot ceva din poseta pentru chanel, daca nu se-ndura barbatu-meu laugh.gif dar de obicei pe el cade fericirea mai ales cind se intoarce singur de pe undeva stie ce surpriza ma incalzeste cel mai bine spoton.gif
Zed
Am ajuns la concluzia ca sunt dependenta de parfum .
Nu suport mirosuri dulci . La mine parfumurile difera de anotimp . Nu as concepe Coco de la Chanel , decat iarna .
Cand nu ma simt in apele mele , intotdeauna le caut . Ma linistesc si parca tarile indepartate , la care visez de multe ori , sunt in fata mea , trebuie doar sa inchid ochii si sa intind mana .
Aramis
Vara asta am descoperit strugurii albi, Feteasca de Cotnari si... BLV de la BVLGARI smile.gif
user posted image wub.gif
punctt
... regina noptii... ziua se fereste de tot si de toti... nu vrea sa se-arate nimanui... nici mirosul nu i-l poti simti. Dar, cum se-nopteaza... ea-i regina... smile.gif In seara aceasta m-a lasat s-o miros, s-o ating si astfel, voi putea s-o tin in sufletul meu, pentru destul de mult timp... Mirosul acesta nu-i aduce aminte de ceva anume... poate doar de mine... sunt doar eu si floarea...

cry.gif n-am gasit parfumul care sa-mi placa. Inca!! Voi relua cautarile!
De ce o fi atat de greu? N-am cautat unde trebuie!! Da. Aici am gresit.
Dualist
Paco rabanne - xs (excess pour homme) imi aduce aminte de vremea cand eram copil si lumea era a mea ...

Le flacon, viril et sensuel ...

paco rabanne

Acum folosesc Acqua di Gio de Giorgio Armani dar nu imi aminteste de nimic ... sunt amnesic.
Serenity
Pentru mine mirosul de detergent de rufe sau sapun a devenit un drog, in ultima vreme... blink.gif Iar imaginea unei persoane blocata 5-10 minute cu nasul intre pungile de detergend din supermarket, nu e una tocmai normala, cred.
Falanstera
ah nici eu n-am gasit parfumul care sa-mi placa! ca si de haine, si parfumul pe parcursul intregii zile ma plictiseste; simt nevoia sa schimb atat hainele, cat si parfumul. imi place insa sa simt ca-s curata, dupa baie. o fi si asta un parfum sorry.gif . altfel, imi place parfumul fanului uscat; e ca o adiere dupa mine. dar ca sa revin la parfumuri "fabricate", ma dau cu fendi, opium, doar ca tot parca nu mi-am gasit parfumu'... am incercat si cu testele de personalitate... mi-a iesit "cinnamon flavour". ma rog. fac infuzie de ceai si rezolv problema cre' ca
mutulica
baldessarini de la hugo boss... mi se pare o aroma masculina...
iar baldessarini del mar... top of the top...
Aramis
Astazi am cumparat parfumul "bleu marine" pour homme de la Pierre Cardin si un body-spray din aceeasi gama. Miroase fenomenal wink.gif

user posted image
Fitzcarraldo
Acqua di gio. Asta imi place, cu toate ca s-a cam demodat. Tre' sa-l schimb.
jude
Ultraviolet - Paco Rabanne. Prin septembrie l-am descoperit si wub.gif .
iniya
Freya wub.gif
Dea
Pure Poison - Dior

nou in serie, are un miros incredibil..
Mara
user posted image rolleyes.gif
Fantasee
In copilarie, citeam sub un par din gradina bunicilor si imi placea mirosul de marar si de patrunjel al brazdelor din apropiere. Poate de atunci mi se trage pasiunea pe care o am pentru O de Lancome ohyeah.gif si pentru toate parfumurile "verzi". Vetiverul ma scoate din minti, il detectez rapid intr-un parfum si salivez instantaneu. Am observat ca ma atrage mai mult aroma condimentelor decat cea a florilor sau a esentelor clasice. Trandafirii, iasomia, moscul nu-mi spun mare lucru, in comparatie cu oregano, busuiocul, leusteanul, pastarnacul...si frunza verde de arbore de cafea drool.gif .

Mda - sunt dusa rrrau de tot rofl.gif .
Cla
biggrin.gif ASTA ar fi!! Ma duc sa caut parfum de marar si patrunjel dance.gif
Daca mai e si usturoi pe-acolo, īs salvat biggrin.gif

user posted image rofl.gif
tikky
Par Amour toujours - Clarins rolleyes.gif
Cla
Clarins - Clarence - Cla... mergem la "Matrimoniale", tikky? mwah1.gif biggrin.gif
Serenity
Eu am ramas in final tot la vechea mea dragoste, Lacoste... wub.gif

user posted image

... si de la un timp sunt innebunita dupa parfumul de levantica, cu toate ca inainte nu-l puteam suferi.
Fantasee
Cla mwah1.gif nu fi bau-bau.
Incearca "Very Irresistible" de la Givenchy ca sa extragi de acolo mirosul de cafea verde. Nota cea mai fresh este cea de cafea.
Iar cu usturoiul rofl.gif degeaba razi, dar aroma lui si a cepei contin note foarte apropiate de gama feromonilor personali ohyeah.gif ... stim noi de ce anume se fac ei vinovati spoton.gif .

Serenity smile.gif levantica este cea mai buna alegere pentru o femeie - cica barbatii au mai multa incredere in femeia care este parfumata discret in note de levantica. mwah1.gif
Cla
Fantasee, o sa-l rog pe pe Mihai sa-mi schimbe Nick-u in Bau-Bau rofl.gif

N-am nevoie de Givenchy, am usturoi acasa spoton.gif
It's "Very Irresistible" rofl.gif
Tear
QUOTE (Fantasee @ 10 Jan 2006, 08:00 AM)
Iar cu usturoiul rofl.gif degeaba razi, dar aroma lui si a cepei contin note foarte apropiate de gama feromonilor personali ohyeah.gif ... stim noi de ce anume se fac ei vinovati spoton.gif .



smile.gif Sotul meu, cand l-am cunoscut, mirosea discret a ceapa... tongue.gif

On topic :
Se pare ca viata mea e sub semnul lacramioarelor : pur si simplu le ador si ador si parfumul B.U+ deodorantul B.U galben, cu aroma suava de lacramioare ! wub.gif
gabitza ^
nu imi plac parfumurile grele, de "iarna". nici cele dulci. fug de "jungle" de la kenzo, "angel" de la thierry mugler si "lolita lempika". hh.gif

acum am donna karan "be delicious" cu aroma de mere verzi, la fel e si lip glossul. iti vine sa il mananci.
tot din gama fresh mai am si "heart" de la clinique, care persista si miroase super, desi nu e greu deloc...
G.
framboise
"Neiges - Lise Watier" (o combinatie de esente de flori albe: zambile (cele albe), lacramioare, lamaita, magnolie si flori de portocal)
Carmi
QUOTE (gabitza ^ @ 21 Jan 2006, 07:07 PM)
fug de "jungle" de la kenzo, "angel" de la thierry mugler si "lolita lempika". hh.gif


Gabitzo Angelul de la trierry Mugler are un efect asupra barbatilor de nici nu-ti vine sa crezi....

In mod normal parfumul meu e Sensi (armani)...insa am primit cadou un Angel...efectul e devastator wub.gif jamie.gif
Michelle
QUOTE (Carmi @ 23 Jan 2006, 01:38 PM)

Gabitzo Angelul de la trierry Mugler are un efect asupra barbatilor de nici nu-ti vine sa crezi....


...pe barbati ii devasteaza si pe femei le omoara de-a dreptul...
mdA!
cu ce sa incep.. acum am envy me, de la gucci. are in el ceva fresh si fin si dulce, fara sa fie prea dulce.. ohmy.gif pulverizat intr-o cantitate mica lasa in urma o dara de dorinta. imi place. cool.gif
Azzuro .. imi aminteste de o seara de 1 martie, prima seara cu un barbat pe care l-am iubit multa vreme. m-a urmarit combinatia dintre parfumul asta si mirosul hainei de piele. mult timp dupa ce el nu mai era langa mine.
rue pergolesse - imi aminteste de copilarie. l-am primit cadou de la tata, cred ca de vreun 1 martie sau de vreun 8 aprilie.. cine mai stie. l-am cautat mai tarziu, dar parca nu mai era la fel.
ce-ar mai fi.. parfumul sampoanelor pantene imi aduc aminte de copilarie. nu stiu cum si de ce, dar ma vad copila alergand prin parau, la doi pasi de casa bunicii..
little black dress. e ceva suav si sexi in adancurile lui.. ce mi se transmite ca stare.. si devin brusc femeie fatala rofl.gif sau cel putin imi dau silinta

a, si sa nu uit, unul dintre cele mai sexi parfumuri - parfumul de benzina. imi aduce aminte de atat de multe devil.gif wub.gif eram vesela si indragostita, mai putin de el mai mult de vant, de asfalt, de drumul forestier pana la Sarmizegetusa, de libertate si puterea de a fi tot ceea ce imi doream sa fiu.
mutulica
desi ma feresc de aromele prea ... misterioase, tocmai am pus mina pe NU de YSL
axel
QUOTE (Carmi @ 23 Jan 2006, 01:38 PM)
In mod normal parfumul meu e Sensi (armani)...insa am primit cadou un Angel...efectul e devastator wub.gif jamie.gif

Dupa cum te stiu eu... nu de la parfum se trage wink.gif
Serenity
QUOTE (Fantasee @ 10 Jan 2006, 08:00 AM)
Serenity smile.gif levantica este cea mai buna alegere pentru o femeie - cica barbatii au mai multa incredere in femeia care este parfumata discret in note de levantica. mwah1.gif

Mie mi se pare un parfum masculin, parfumul de levantica. Poate de-aici se trage si treaba cu increderea. Te simt mai barbata si in cine sa aiba incredere daca nu in propria lor... "specie"? tongue.gif
mutulica
ca nu era destul de puturos NU, am mai primit si Fahrenheit de Dior...
sunt ca un sconcs deja
gabitza ^
eczista oare vreun parfum sa miroasa a frezie? cel mai aproape de acest miros pe care l-am gasit a fost rush de la gucci. dar tot nu e chiar cum vreau eu....
G.
Aramis
Gabitza, sa nu razi de mine, dar mie mi se pare ca unul dintre parfumurile de la Avon miroase a frezie... nu stiu exact care, dar stiu ca e unul dintre cele a caror imagine e Salma Hayek smile.gif
nefertiti-old
De cand l-am descoperit, gratie cuiva rolleyes.gif , sunt fidela: Roma, Laura Biagiotti.

user posted image
Fantasee
Gabitza^, incearca parfumul O de la Lancome.
Aramis
Ma doare nasul cry.gif . Tocmai am mirosit cateva parfumuri care mi-au lasat nasucul invalid. Iata cateva care mi-au placut:
- 5-th Avenue
- Gucci Rus
- Chanel Chance
- Kenzo D'Ete
- Kenzo Jungle
tikky
parfum de violete

Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.