Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Jocul Reconstructiei Logice
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Poiana lu' Iocan > Enigme si Ghicitori
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17
Hampu The Great
Ok , uite cum functioneaza.
Eu am sa relatez aici actul 2, si actul 3, al unei povesti.
Prin intrebari precise, la care eu nu pot raspunde decat prin "Da" sau "Nu",voi trebuie sa reconstituiti actul 1 al povestii.

Uite un mic exemplu:

"Un pitic locuia la etajul 22 al unui zgarie-nori. El era angajatul unui bar de noapte, si se intorcea acasa in fiecare seara pe la orele 20,30. In fiecare seara isi cumpara cate trei sticle de bere, pe care apoi le consuma inainte sa adoarma.
In fiecare seara el urca cu liftul pana la etajul 18 al imobilului, celelalte etaje urcandu-le pe scari. De ce proceda asa ?"

User: Barul de noapte era in apropierea locuintei ?
HTG: Da
User: Berea era Caraiman, sau Bucegi ?
HTG: ----Nu pot raspunde decat prin Da, sau Nu !

..........

User: Piticul era acrobat ?
HTG: Nu
User: Berea are vreo legatura cu obiceiul Piticului ?
HTG: Nu
User istet: Piticul urca pana la etajul 18, pentru ca nu ajungea sa apese butonul 22 al ascensorului ?
HTG: Da....And we have a winer here !! (intotdeauna cand e pusa o intrebare cu multa importanta se vor folosi literele groase, un fel de cald, rece)


OK, here we go:


ACTUL 1

..................................................................................................................................
..................................................................................................................................


ACTUL 2

Intr-un ziar londonez de larga circulatie, apare la mica publicitate, la rubrica "Diverse" urmatorul anunt: "Chirurg emerit, ofer 1 000 000 Lire Sterline, acelui cetatean care se ofera voluntar pentru o operatie de amputare a antebratului stang".
Vedem acum un cetatean care impatureste cu grija ziarul si si-l introduce in buzunarul hainei.
Desi are un aspect neangrijit, intelegem totusi de pe chipul lui, acum strabatut de o lumina stranie, ca nu a fost toata viata un nefericit.

ACTUL 3

Avem acum in fata ochilor o faleza inalta, a unui tarm scotian. Pe marginea ei doi oameni privesc ingandurati largul marii. Fetele lor brazdate de riduri si arse de soare, sunt parca sculptate in piatra. Incet unul dintre ei isi intoarce capul, pana cand privirea lui atinge chipul celuilalt. Cel de al doilea ii intoarce privirea, si acum amandoi isi zambesc cu un trist subanteles..
Observam in acest moment ca primul din cei doi are in mana dreapta un pachet, acum asta este evident pentru oricine caci omul a ridicat pachetul, si se chinuie cu dintii sa il deschida...Reuseste destul de greu.
Cei doi privesc pentru o vreme continutul pachetului apoi, cu un gest puternic dar plin de dispret il arunca in mare....

Mult succes,
Castigatorului un premiu !

Mihai
Nu am inteles exact. Trebuie sa ghicim 1, care este un fel de introducere? 2 are legatura cu 3?

Pachetul are legatura cu ziarul impaturit?
Pachetul este aruncat in mare de cel ce il detinea initial?
flu
Personajul din actul doi are un singur brat?
Vreunul dintre personajele actului trei are un singur brat?
In pachet se afla o mina?

ps: Este vorba cumva de mina din avatarul meu? tongue.gif
Scarlett
Cetateanul din actul 2 ..e unul dintre cei din actul 3 ?

Hampu The Great
Master Mihai:

Da , trebuie reconstituit ce s-a intamplat in actul 1, astfel ca actele doi si trei sa aiba o justificare logica.

Raspunsurile tale:

1 Da
2 Da
Scarlett
Si pe noi ne ignori ?
Hampu The Great
......e posibil ca tu sa cunosti de undeva povestea asta, daca este asa atunci sa sti ca nu ar fi o treaba foarte frumoasa sa ne strici astfel jocul.
Te incadrez la prezumtia de nevinovatie si iti raspund:

1. Nu
2. Da
3. Da

Atentie ai tintit trei intrebari importante (de aia raspunsurile pentru tine sunt cu litere ingrosate).
Am trecut insa peste inexactitatea antebrat=mana.
Hampu The Great
Nu Scarlett, cum as putea...Dar va iau pe rand,

Raspunsul tau:

1 Nu !
flu
smile.gif nu hampu, n-o cunosc, daca as cunoaste-o n-as strica jocul...
Hampu The Great
Ok Flu....Da inainte ca esti pe cale cea buna !!

Intrebati ! "Afla raspunsul numai cel care intreaba !!"
ld@n
Cetateanul din actul 2 e chirurgul care a dat anuntul?
flu
Anuntul a fost dat la cererea personajului din actul 2?
Cei doi din actul 3 sunt scotieni?
Hampu The Great
Id@n:

1. Nu


Flu:


1. Nu
2. Da
flu
scotianul care arunca pachetul a citit anuntul despre care este vorba in actul 2?
Hampu The Great
flu: esti tot mai bun, dar inca la inceputul povestii....Reia de fiecare data raspunsurile de pana la ultimul post, si are sa iti fie mai usor:

1. Nu (e cu litere ingrosate)
flu
antebratul aruncat in mare a apartinut bratului drept?

smile.gif multumesc, dar inca nu sunt sigur de nimic in aceasta poveste...
Hampu The Great
flu:

Povestea este destul de lunga si suficient de complexa; important este ca pui intrebarile potrivite...In felul asta usor, usor ai sa poti reconstituii actul 1.
Raspuns:

1. Nu....vezi ai marcat inca odata !
Hampu The Great
Atat pentru astazi prieteni...Trebuie sa plec.
Voi reveni maine cu alte raspunsuri, si cu precizarile necesare cu privire la premiul acestui joc !
flu
voi avea la ce sa ma gindesc in timp ce ma plimb prin ploaie ... smile.gif
Hampu The Great
Bun gasit prieteni, bun gasit tuturor.....Astazi la o noua runda a concursului "Jocul Reconstructiei Logice",

O mica recapitulare se impune,

Asadar in urma intrebarilor voastre povestea se completeaza cu urmatoarele informatii:

"Am aflat ca din cele doua personaje ale actului 3, unul singur a detinut pachetul si tot el l-a aruncat in mare. El era ciung.
In pachet se afla un antebrat stang, proaspat amputat.
Cetateanul din actul 2, este diferit de chirurgul care a dat anuntul, si nici nu are vreo legatura cu publicarea anuntului.
Cei doi din actul 3, cunosc de existenta anuntului si sunt scotieni."

Informatii importante privind marele premiu !!

Sunt pe cale de a stabili un punctaj pentru fiecare din intrebarile "bine tintite". Cel care va atinge primul solutia exacta, reamintesc ca ea consta in reconstituirea intregi povesti, va primii un extrapunctaj.
Premiul cel mare este in valoare de 500 000 lei, dar nu stiu cum as putea face sa il transmit castigatorului, in acest sens astept sugestiile voastre.
Daca castigatorul este din Bucuresti atunci premiul se poate transforma intr-o cina in doi , situatie in care el ar putea depasi suma anuntata.

Eu Sambata si Duminica lipsesc de pe net, ar fi de preferat sa puneti cat mai multe intrebari astazi pentru a avea ce "rumega" in weekend.

Mult succes in continuare,
LigiaB
Buna Hampu'

Hai sa incerc si eu cu toate ca aici e noapte, si ma lasa logica la ora asta laugh.gif

1.Eu zic ca tipul din actul 2, cel care a impaturit ziarul a raspuns anuntului si a ramas fara mina, da?
2.Si tot el e cel care e in actul 3 cu prietenul sau...asa e?
3. Eu zic ca cei 2 din actul 3 au vazut ceva/pe cineva in apa in acelasi timp, si i-au aruncat o mina de ajutor.... rofl.gif Sint pe-aproape sau aberez grosolan?? laugh.gif

Edit: Hampu' hurry up !!!! rolleyes.gif
Hampu The Great
OK, OK I'm commin'

1. Da....super itrebare !
2. Nu
3. Nu

Asa cum am spus povestea e destul de complicata, dar sunt surprins si eu de ce repede avanseaza rezolvarea ei !
LigiaB
Bine mersi smile.gif
Cei doi din actul 3 sint: doctorul care a taiat mina si ciungul, cel cu anuntul...true?
Hampu The Great
Ligiab:

1. Nu
LigiaB
Observ ca ...ziarul e londonez, deci tipul e din/in Londra, acolo isi "vinde" mina da? apoi spui de o faleza Scotiana, are importanta acest detaliu sau e umplutura ca berea piticului?? rolleyes.gif

Edit:
2. Deci, tipul isi vinde mina, apoi o ia cumva inapoi, nu?
Scarlett
Ziarul e londonez .. dar e de larga circulatie .

E de actualitate ziarul ..sau era mai vechi ?
Hampu The Great
LgiaB:

1. Intrebarea nu e corect formulata. Nu ii [pot raspunde doar prin Nu sau Da....Reformuleaza
2. Nu

Scarlett:

La fel nu pot raspunde decat prin Da sau Nu...Reformuleaza
LigiaB
Aha...deci nu e umplutura, eu o iau ca da, ca nu o pot reformula...nu imi vine... o sa incerc...

Pina incerc, raspunde-mi la asta:

Deci sint 2 tipi in partea a 3, unul e cel cu mina taiata si celalalt e un persoanaj care sigur e in partea intii a povestirii )cea care noi o incercam sa o ghicim) si deci cu el incepe povestea, e corect? Te rog nu imi spune sa reformulez.... laugh.gif

Intrebarea reformulata: Povestea incepe in Londra si se termina in Scotia, true? tongue.gif
Hampu The Great
Ligia

daca unul din cele doua personaje ale actului 3, apare in actul 1:

raspuns : Da

Povestea incepe in Londra si se termina in Scotia:

raspuns : Nu
Hampu The Great
Scarlett:

e un ziar londonez recent de larga circulatie ?

raspuns: Da
flu
Povestea incepe in Scotia si se termina in Scotia ?

Cei doi din actul trei nu sunt doctorul care a taiat mina si ciungul, cel cu anuntul...ok, poate ca nu a fost intrebarea bine formulata smile.gif

Cel care apare in actul trei si nu este ciung este chirurgul?
Este vorba de o razbunare?
LigiaB

1. Deci povestea incepe cu 2 prieteni care probabil se despart in actul 1, unul isi taie mina in actul 2, inca nu imi dau seama cum ia mina inapoi, si apoi se reintilneste cu prietenul iar in actul 3, da sau nu?

2. Conteaza sau nu faptul ca ziarul e londonez si ca faleza e scotiana? Aha...stai un pic...unul din tipi e englez si celalalt scotian, da? si cu ei incepe povestea...please say yes! rolleyes.gif


Hampu, multumesc ca raspunzi prompt smile.gif Jocul tau imi rasuceste neuronul bine de tot...grozav imi place... smile.gif pacat ca pic de somn, revin dimineata....

ld@n
Cei 2 scotieni il cunosc pe chirurgul englez?
Hampu The Great
flu:
numeroteazale frate...imi este mie mai usor:

1. Nu
2. Cel care apre in actul trei si nu este ciung, este chirurgul ?
raspuns: Nu
3. Nu (da aici e cu litere groase, si te punctez. nu am optiunea asta in fast reply)


Ligia:

1 Nu
2. Nu (sorry) insa te punctez si pe tine la asta, e importanta


Id@n:

1. Da, excelenta intrebare esti punctat !
Hampu The Great
Prieteni , jocul nu poate continua asa...
Cer o scurta pauza pentru a putea edita conditiile si regulamentul concursului ..

10 min. pauza !

Regulamentul Concursului:


1. Fiecare intrebare buna va fi punctata cu cate 1 punct !
2. Exista si o grupa de super intrebari ce pot primi 2 puncte !
3. Orice concurent, care a acumulat minimum un punct, poate incerca in orice moment o reconstituire a povestii.
Tentativa de reconstituire poate avea trei rezultate cu urmatoarele consecinte asupra punctajului:
--reconstituirea partiala a povestii, ce contine un punct de vedere propriu, nu doar contabilizarea rezultatelor de pana la acel moment, se puncteaza cu 3 puncte.
--prezentarea unei alte povesti decat cea adevarata, deci o varianta gresita, sau a unui rezumat a ceea ce s-a acumulat pana la momentul emiterii postului, se depuncteaza cu 1 punct.
---reconstituirea integrala a povestii, care aduce cu sine un punctaj de 9 puncte.

Marele premiu: 500 000 lei poate creste la 600 000 lei daca e obtinut cu un punctaj total de numai 15 puncte.

Premiul doi si trei, strangeri de maini, imbratisari, bataii scurte si repetate cu palma pe umar.....si un superbonus pentru urmatorul concurs unde acesti concurenti pleaca deja cu un avans de 5, respectiv 3 puncte.

Mult succes tuturor !!!

Voi revenii cu un clasment suigeneris !

Hampu The Great
Situatia clasamentului la acest moment:

1. Flu cu 7 puncte, din care o intrebare de doua puncte.
2 Lgia B cu 3 puncte, din care o intrebare de doua puncte.
3. Id@n cu 2 puncte, dintr-o singura intrebare de doua puncte.


Jocul e abia la inceput...Oricine poate castiga !
Mult succes !
flu
1. Este vorba de un pariu?
2. Daca da, pariul a fost facut de chirurg cu unul dintre cele doua personaje din actul 3?

Oricum dupa ce vom descoperi ce s-a petrecut in primul act, o sa va spun ce scenarii am avut eu in minte. smile.gif

Si o precizare in legatura cu premiul, dat fiind ca sunt fruntas: pentru mine e suficienta rasplata doar faptul simplu ca imi oferi ocazia sa-mi mai dezmortesc neuronii asa ca in cazul in care voi cistiga te voi ruga sa donezi premiul (lui Cristi care are nevoie de o inima noua, sau pur si simplu unor oameni care ii vezi pe strada si ti se pare ca au nevoie de ajutor) mai putin suma necesara achizitiei unei sticle de bere (in cazul in care consumi) pe care o sa te rog sa o bei in cinstea celor care au participat, iar eu voi face acelasi lucru aici in Cluj. tongue.gif drunk.gif

Sper ca aceasta precizare sa nu te fi suparat in vreun fel...
Hampu The Great
Flu:

1. Nu
2. Nu

E putin prematur sa te gandesti deja la castig. Jocul asta il fac prima data pe net, dar pana acum l-am mai jucat de cateva zeci de ori si am putut sa constat ca are rasturnari spectaculoase, si ca pana la urma cel care castiga o face mai mult accidental.
Toti participantii sunt pana la urma bucurosi ca au luat parte la el.
Ca un bonus pentru ca ai reusit atat de bine pana aici, iti vand un pont: solutia este una simpla si la indemana.

In chestia cu premiul, jos palaria ! Voi face asa cum imi ceri.
In ceea ce il priveste pe Cristi, am in derulare un plan mai amplu de intrajutorare, care implica apartenenta mea la Ordinul Masonic. Nu vreau insa sa vorbesc nimic mai mult despre asta pana nu se face.
As fi onorat sa beau o bere cu unul care gandeste ca tine, in orice situatie !!

Toata stima domnul meu !!
ld@n
Eu nu mai continui, ca stiu poanta... (sau povestea, ma rog...)
flu
1. Scopul pentru care a fost dat anuntul este cunoscut/relevant in poveste?
2. Daca da, este vorba de un transplant?

smile.gif
Hampu The Great
Id@n:

Iti respect si iti apreciez decizia !

flu:

1. Da, si ai mai luat un punct..
2. Nu
Hampu The Great
OK, so far so good...

Un mic rezumat la tot ce am aflat pana acum:

"Am aflat ca din cele doua personaje ale actului 3, unul singur a detinut pachetul si tot el l-a aruncat in mare. El era ciung.
In pachet se afla un antebrat stang, proaspat amputat.
Cetateanul din actul 2, este diferit de chirurgul care a dat anuntul, si nici nu are vreo legatura cu publicarea anuntului.
Cei doi din actul 3, cunosc de existenta anuntului si sunt scotieni."

"Tipul din actul doi, a raspuns anuntului din ziar, si a ramas fara antebrat....
...cel putin unul din personajele din actul trei apare si in actul unu, iar chirurgul nu apare in actul trei.
Toata povestea nu e un act de razbunare si cei doi din actul trei se cunosc cu chirurgul care a dat anuntul.
Am mai aflat ca anuntul din ziar are un rol important in economia povestii, si ca amanuntele legate de ziarul londonez si de faleza scotiana sunt irelevante."
flu
Cind am intrebat daca personajul din actul doi are un singur brat, ai raspuns "nu". In postul de mai sus spui ca personajul din actul doi a raspuns anuntului si a ramas fara antebrat...

Inseamna ca:
1. In momentul in care citeste anuntul din actul doi inca nu raspunsese anuntului?
2. Personajul ciung din actul trei (care arunca antebratul) arunca antebratul personajului din actul doi?

si

3. Personajul ciung din actul trei a avut antebratul amputat de acelasi chirurg care daduse anuntul?
Hampu The Great
Trebuie sa incep sa ma obisnuiesc cu ideea ca Flu se detaseaza in castigator...intrebarile doi si trei sunt extrem de bine tintite.
Dar sa vedem raspunsurile:

1. Da
2.Da de doua puncte.
3. Da de doua puncte.

E.B.E.>sters referintele la mutarea topicului
flu
1. Exista un anunt similar celui din actul 2 si in actul 1?
2. Personajul din actul doi a carui mina este aruncata in mare in actul trei, a primit suma despre care era vorba in anunt?

smile.gif Stiu si eu ca la jocurile de tipul asta nu logica are rolul cel mai important... sunt la fel de aproape de raspuns ca si oricare dintre ceilalti (care nu prea mai sunt activi...)
georgeones
Personajul din actul 3 care este de fata cu cel care arunca bratul respectiv ciungul , este si el ciung?
Personajul din actul 3 si-a pierdut bratul in urma unei greseli a chirurgului ?
Personalui din actul 3 i s-a dat bani sa i se amputeze bratul?
LigiaB
Georgeones, mi-a furat intrebarea... laugh.gif (ma refer la intrebarea nr 1.)

Eu o voi reformula ca imi trebuie punctu' rofl.gif

1. Hampu' eu zic ca cei 2 din actul 3 sint ciungi si ca mainile lor au fost taiate de acelasi chirurg, true?

2. Amindoi din actul 3 au cazut de prosti anuntului? tongue.gif

2. Totusi, motivul ptr care cei 2 ciungi arunca mina in mare in actul 3, e ca s-au prins ca doctorul englez, si-a propus sa isi bata joc de citi mai multi scotieni rofl.gif si anume sa le taie miinile rofl.gif. Pare o prostie incomensurabila dar tinind cont ca ai spus povestirea e weird, mi-am permis sa aberez... rolleyes.gif Cite puncte primesc? laugh.gif

LigiaB
Hampu, Buna diminteata! smile.gif

Ce faci?? smile.gif Hai vino si raspunde intrebarilor, cum am intrat, am venit aici sa vad daca ai raspuns, apoi te-am cautat la topicul cu fantoma, si tu nimic, hai baga rapoartele...hurry please! rolleyes.gif
Hampu The Great
Flu:

1. Nu
2. DA

Ligia B: 'Neata...

1.Da....de doua puncte ! Desi ea are cam acelasi continut ca si intrebarea lui georgeones, anterioara intrebarii tale, am punctat-o in acest fel pentru ca ea contine un element foarte important in plus
2 Nu
3 Nu (aici nu iei nimic...)


georgeones:

1. Da..de doua puncte.
2 Nu
3. Nu
Hampu The Great
Situatia clasamentului in acest moment

1. Flu cu 11pcte, si trei intrebari de doua pcte.
2. LigiaB cu 5pcte si doua intrebari de doua pcte.
3.Id@n cu doua puncte dintr-o singura intrebare.
4. Georgeones cu doua puncte dintr-o singura intrebare punctata.



Si milioanele merge la.......


Vom vedea....
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.