Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Jocul Reconstructiei Logice
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Poiana lu' Iocan > Enigme si Ghicitori
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17
gh0st
1. Iar e o crima rasiala?
2. Daca da, era negru?
3. Era razboi?
Fausta
QUOTE (gh0st @ 17 Jun 2004, 09:41 AM)
1. Iar e o crima rasiala?
2. Daca da, era negru?
3. Era razboi?

1, 2, 3: NU
Dark Angel
1.Prezenta tanarului Alex incalca vreo regula aflandu-se in locul respectiv?
2. Titi sinistrul are darul premonitiei?
gh0st
Avea vreun semn agatat de el? (Ceva gen "I hate niggers")
Fausta
QUOTE (flower @ 17 Jun 2004, 12:36 PM)
1.Prezenta tanarului Alex incalca vreo regula aflandu-se in locul respectiv?
2. Titi sinistrul are darul premonitiei?

1.2. NU
Tony Almeda
1) Alex se afla pentru prima oara-n locul respectiv?
2) Acctiunea se pertrece-n zilele noastre?
Fausta
QUOTE (gh0st @ 17 Jun 2004, 12:38 PM)
Avea vreun semn agatat de el? (Ceva gen "I hate niggers")

NU
Fausta
QUOTE
1) Alex se afla pentru prima oara-n locul respectiv?
2) Acctiunea se pertrece-n zilele noastre?


1.DA
2.DA
ld@n
1. Titi e criminalul?
2. Si Titi urma sa moara sau sa fie ucis?
3. Moartea are legatura cu locul in care se aflau cei doi?
Fausta
QUOTE (ld@n @ 18 Jun 2004, 12:46 PM)
1. Titi e criminalul?
2. Si Titi urma sa moara sau sa fie ucis?
3. Moartea are legatura cu locul in care se aflau cei doi?

1.NU
2.NU
3.DA
Inorog

1) Erau in jungla ?
2) Erau in oras ?
3) Erau in aer (avion) ?
4) Erau pe apa ?
Fausta
oras
Inorog
1) Daca Titi ar fi avut imbracamintea/echipamentul lui Alex, nu ar fi in pericol de moarte ?
Fausta
QUOTE (inorog @ 18 Jun 2004, 01:28 PM)
1) Daca Titi ar fi avut imbracamintea/echipamentul lui Alex, nu ar fi in pericol de moarte ?

da thumb_yello.gif
Inorog
1) Titi nu avea centura de siguranta ? wink.gif
Fausta
huh.gif
QUOTE (inorog @ 18 Jun 2004, 01:43 PM)
1) Titi nu avea centura de siguranta ? wink.gif

nu are legatura
Inorog
1) S-au intalnit afara, pe strazi ?
2) S-au intalnit la un stadion ?
3) S-au intalnit intr-o cladire ?
Fausta
1.DA
2.NU
3.NU
Tony Almeda
1) Se afla īntr-o zona contaminata?
2) Daca da, virus sau radioactiv?
Inorog
a) era noapte ?
cool.gif Alex (tanarul ) era beat ?
Fausta
QUOTE (inorog @ 18 Jun 2004, 02:34 PM)
a) era noapte ?
cool.gif Alex (tanarul ) era beat ?

noupe
Fausta
QUOTE (Tony Almeda @ 18 Jun 2004, 02:32 PM)
1) Se afla īntr-o zona contaminata?
2) Daca da, virus sau radioactiv?

1.NU
2.NU
Inorog

Fausta, ti-ai schimbat profilul, imi place! thumb_yello.gif
Fausta
merci sorry.gif ... e lucratura proprie wink.gif
Inorog
Trebuie sa plec acum dar ma voi mai gandi, pana atunci inca doua intrebari :

1) Alex a intrat intr-un cartier rau famat ?
2) Titi a mai avertizat si pe altii ca pot sa moara ?
Fausta
QUOTE (inorog @ 18 Jun 2004, 02:57 PM)
1) Alex a intrat intr-un cartier rau famat ?
  2) Titi a mai avertizat si pe altii ca pot sa moara ?

1.NU
2.NU

o zi buna... inorog cool.gif
ld@n
1. Titi are vreo legatura cu moartea lui Alex?
2. Alex este ucis de cineva?
Fausta
QUOTE (ld@n @ 18 Jun 2004, 03:10 PM)
1. Titi are vreo legatura cu moartea lui Alex?
2. Alex este ucis de cineva?

1.NU
2.NU
Wluiki
1/ conteaza locul unde se afla tanarul?
2/ conteaza meseria pe care o are?
3/ conteaza imbracamintea pe care o are tanarul?

pentru 1/ 2/ si 3/ : de exemplu, un muncitor e pe o schela si maistrul sau. lucratorul e in cadere si maistrul tine sa-i precizeze din zbor ca va muri devil.gif sau poate sa se intample la metrou - unul pe sina, altul pe peron - etc. etc.

4/ tanarul are un tricou pe care scrie "kill me"? rofl.gif

Fausta
QUOTE (Wluiki @ 18 Jun 2004, 04:38 PM)
1/ conteaza locul unde se afla tanarul?
2/ conteaza meseria pe care o are?
3/ conteaza imbracamintea pe care o are tanarul?
4/ tanarul are un tricou pe care scrie "kill me"?  rofl.gif

1. da
2.nu
3. da

variantele nu sunt bune
E.B.E.
Rog nu mai citati mesajul imediat anterior.

Eventual citati portiuni din el relevante in raspunsul pe care il postati.

Am lasat toate mesajele care citau intrebari intacte. Dar nici intrebarile nu prea isi au rostul citate daca sunt din mesajul imediat anterior... Legatura e clara si daca se raspunde direct.

Incercati de asemenea sa comasati raspunsurile la mai multe mesaje succesive cu intrebari in acelasi post. Altfel se aglomereaza topicul inutil...
Inorog
1) Pericolul de moarte vine de la alti oameni ?
2) De la negrii ?
3) De la albi ?
4) De la homosexuali ?
5) Pericolul de moarte vine de la trafic ? ( era tare buna ideea ca era noapte, Alex nu avea marcaj fluorescent si mergea pe mijlocul strazii, dar uite ca nu e noapte smile.gif )
6) Pericolul de moarte este fizic ? (de pilda alex nu purta casca si acolo era o zona de constructii)
Tony Almeda
@inorog ---> ai pus cāteva īntrebari la care s-a mai raspuns... wink.gif

1) Poarta cumva un tricou cu īnsemnele unei echipe de fotbal ?
2) Este īmbracat īn rabin si se plimba pe granita cu Palestina ? rofl.gif
Inorog
Sa pun atunci una care nu s-a mai pus rolleyes.gif

a) Avea pe piept desenata o tinta ?
Fausta
Tony Almeda: 1.2. NU

inorog: 1. NU
Fausta
o sa dau un indiciu pentru ca ori v-ati plictisit ori nu mai stiti raspunsul...
tanarul avea un anumit tricou alb
Inorog
1. Doar n-o fi tot ceva legat de Ku-Klux-klan ? unsure.gif
Fausta
noupe
Inorog
buun, hai ca o iau sistematic:

1) scria ceva pe tricou ?
2) era un desen pe tricou ?
3) desenul sau scrisul era ceva jignitor ?
4) mai avea cineva pe acolo un astfel de tricou ?
5) erau pe un stadion ?
6) avea de mult timp imbracat tricoul ?
Fausta
1.NU
2.NU
3.NU
4.Oarecum
5.NU
6.Sa zicem de juma de ora
Inorog
Fausta, imi pare rau, probabil caldura e de vina ca mintea imi merge mai greu smile.gif . Cred ca ar mai trebui sa vina ajutoare. Ca sa ajut un pic, voi trece in revista raspunsurile de pana acum.
------------------------------------------------------------------------------------------

QUOTE
Un strain opreste un tanar si ii spune ca va muri in curand, poate chiar va fi ucis... de ce?


Tanarul (Alex) nu este fiul strainului (Titi) si nici nu este cautat pentru vreo recompensa. Nu are importanta meseria strainului. Tanarul nu era soldat, nu pleaca la lupta si nici nu e razboi. Strainul nu-l cunoaste pe posibilul ucigas, nu este el criminalul, nu are legatura cu posibila moarte si nici nu stie exact cum va muri tanarul. Strainul e in deplinatatea facultatilor mintale. El nu are nici un interes din faptul ca il avertzeaza pe tanar. Cei doi se intalnesc pentru prima data. Tanarul are un aspect fizic normal si nu este condamnat la moarte. Tanarul nu e negru, nu e vorba de crima rasiala. Tanarul nu incalca nici o lege. Strainul nu are darul premonitiei. Tanarul este pentru prima data in acel loc. Actiunea se intampla in zilele noastre. Strainul se afla in afara pericolului. Are o mare importanta unde se afla cei doi. Ei se aflau in oras. Daca ar fi imbracat ca si strainul, tanarul nu era in pericol de moarte. Nu e vorba de centura de siguranta. Cei doi s-au intalnit afara pe strazi. Nu era zona contaminata sau radioactiva. Nu era noapte. Strainul nu a mai avertizat si pe altcineva. Cartierul nu era rau famat. Nu era imbracat cu tricou de fotbal. Nu era imbracat in rabin. Nu avea desenata o tinta pe piept. Nu avea semne agatate. In schimb era imbracat cu un anumit tricou alb. Pe tricou nu scria nimic si nu erau desene. Il avea cam de jumatate de ora. E posibil sa mai fi avut si altii un astfel de tricou.
Olaf
QUOTE
E posibil sa mai fi avut si altii un astfel de tricou.

Acei altii au fost si ei avertizati?
fiatlux
Da' a murit pana la urma ? laugh.gif Poate fusese tradus gresit mesajul , daca strainul era ..chinez, de ex? blink.gif
Sau, statea pe un fir electric si incepuse ploaia ? spoton.gif
Olaf
Cred ca, in cazul asta, strainul ar fi zis "LA O PARTE BAAAAAA!" biggrin.gif
Hampu The Great
Ei bine stimati useri care participati la acest thread am deosebita placere de a va anunta ca in foarte scurt timp (perioada poate fi prelungita si in functie de incheierea concursului in derulare), o cutremuratoare si ravisanta enigma va fi inca odata la dispozitia voastra, asteptand sa fie deslusita.

Eu nu fac acum decat un mic promo astfel ca doritorii sa se poata pregati din timp...

Super premiu contand in 24 de doze de 0.5l de bere Tuborg Strong...........sau la alegere

500 000 de lei intr-un singur bilet de banca maron cu chipul lui Aurel Vlaicu pe una din fete

Concursul e cat se poate de misto...Amintiti-va de marele succes al primei enigme care a declansat acest topic.
Premiile sunt deasemenea cat se poate de adevarate...Data trecuta a castigat userul ghOst care a facut o mare burta de bere.....

Fiti pregatiti....
Hampu The Great
Magnifica cutremuratoarea, si misterioasa poveste a unui despot urat de toata lumea....


"Tinuturile de sus sunt dominate de o aristocratie care il are in frunte pe proaspatul suveran Trrevar Low.
Cu trei luni in urma nimeni nu auzise de Low, astazi el guverneaza tara cu o mana de fier, fara nici un pic de inima.
Trei grupuri de conspiratori independente si in necunostinta unul de altul, au pus deja la cale trei atentate ce urmaresc eliminarea lui Low...........
"


O enigma circulara, cu spectaculoase si neasteptate rasturnari de situatii....Numai la Hanu Ancutei-Enigme si Ghicitori..




In curand....
Hampu The Great
Nu rata sansa unui box gratuit din cea mai buna bere de pe piata interna....


....24 de cutii de bere Tuborg Strong te asteapta sa le consumi !!

Tot ce trebuie sa faci este sa joci si sa castigi !!!



Intreaba-l chiar acum pe PM pe userul gHost, daca celalat concurs a fost corect, sau daca premiul oferit a fost doar in shaga...



"......Suntem acum in seara acelei zile si chiar in acel loc la orele 18.58. Low este in plin discurs cand luminile se sting brusc si in haosul creat se aud mai multe impuscaturi."


Cum poti sa stai deoparte ???
flu
Salut Hampu smile.gif,

Asteptam noua enigma cu sufletul la gura... mie mi-au cam amortit neuronii...
Hampu The Great
flu prietene...bine te-am regasit thumb_yello.gif .
Te-as fi cautat oricum pe PM pentru chestia care urmeaza....Tu si cu LigiaB sunteti marii perdanti ai jocului trecut....
Trebuie insa sa mai avem un picut de rabdare. Trebuie sa se inchida jocul in curs, si trebuie sa am si eu posibilitatea sa fiu online cateva zile la rand...(mai am acum niste drumuri de facut)...

Pot sa iti confirm: fata de ala de data trecuta asta e mult mai complicat, foarte recent si extrem de amuzant...
Va fi foarte dificil daca ramanem intr-un cerc restrans, asa ca asta este si scopul campaniei mele de promovare.


Doamnelor si domnilor, userul flu aici de fata poate sa confirme ca jocul ce urmeaza este garantat sa aduca mult amuzament, un excelent antrenament al mintii, si nu in ultimul rand marele castig: ....24 de cutii de bere Tuborg Strong

Nu da cu piciorul la sansa ta, caldurile se reantorc curand, bea berea castigata onest in liniste si in pace sufleteasca...


Povestea e devastatoare, suspansul atinge cote maxime:

"Medicul curtii se apropie sa dea primul ajutor. Low este desfacut din haina, i se scoate peruca, i se ia pulsul, i se pune o oglinda in dreptul gurii...si in final i se constata moartea.
Lumanarea se stinge inexplicabil si intunericul se reinstaleaza."


Inscrie-te chiar acum in concurs....
E.B.E.
Count me in!

Si nu este cazul sa astepti inchiderea enigmei in curs, daca va fi neaparat necesar ea va fi continuata pe alt topic. Spun asta fiindca enigma trecuta este "moarta" de foarte multa vreme si nu sunt sigur ca va reinvia prea repede. smile.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.