Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Jocul Reconstructiei Logice
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Poiana lu' Iocan > Enigme si Ghicitori
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17
Hampu The Great
QUOTE (skysurfer @ 15 Sep 2004, 12:04 PM)
. Stai linistit ca nu ma supar asa usor.

...da sky-ule, stiu asta. Adica am simtit ca asa trebuie sa fie.
Insa am si eu ceva pe suflet care nu prea m-a lasat sa dorm azi noapte...

L-am jignit pe georgeones cand l-am facut fraier. Ca sa mai dreg busuiocul o sa incerc sa ma explic putin:

Fraier deriva din denumirea germana de la "domn liber" (frei herren...care sti germana corecteaza unsure.gif ).

In Romania antebelica cand un domn din asta liber, si apreciat ca fiind fara de griji ajungea prin vreo mahala era imediat taxat de suti, sau de borfasi, sau de prostituate... mad.gif
Erau considerate niste victime sigure si lumea interlopa se bucura cand avea de a face cu ei... rolleyes.gif

Ce zici sky-ule tine sad.gif ??
Hampu The Great
Atat despre asta ,


Cociuba:

1.Perioada petrecuta de LOW in detentie inainte de a de sinucide depaseste 1 saptamana?
2.LOW nu mai avea cum sa scape din inchisoare fiind tradat si de serviciile secrete?
3.se sinucide cu singurul mijloc pe care il are la dispozitie turture de gheata?

rasp.

1. Da de un punct
2. Da de doua puncte
3. da...e stabilit deja asta. Ai ratat o intrebare !
Hampu The Great
flu...unde ai lipsit atata ??

1. Pedeapsa la moarte i-a fost transformata in infierarea cu simbolul crinului?
2. Cu ocazia infierarii este cunoscut de cineva care-l considera potrivit pentru functia de conducator?
3. Sinuciderea lui se datoreaza unei vesti sosite din exteriorul inchisorii?

Raspunsuri:

1. Nu..........nu, nu pot sa te punctez, dar atingi tu ceva aici !
2. Nu
3. Nu


....ai vazut ti-ai iesit din mana. Nu-i nimic fi doar putin mai atent esti inca in miezul problemei., si in centrul atentiei..
Hampu The Great
QUOTE (actionmedia @ 15 Sep 2004, 12:03 PM)
Pe de alta parte si noi avem de muncit la enigma asta de ne sar capacele laugh.gif


...stiu actionmedia, dar cred ca merita efortul. Eu unul ma bucur de jocul asta !!

1. Low a fost un revolutionar (un fel de Bravehart) înainte de a ajunge la putere?
2. Low vrea sa se razbune pe J & J pentru moartea fratelui sau?
3. Are relevanta cine ajunge la putere dupa inlaturarea lui Low?

Raspunsurile tale:

1. Nu
2. Nu
3. Nu de doua puncte.....


multa acalmie astazi...Sa fie linistea dinaintea de furtunii ??

actionmedia tu imaginezi niste scenarii de toata frumusetea...Pe bune thumb_yello.gif !!
Ar trebui sa te faci scenarist sau complotist ceva...macar autor de enigme pentru "Jocul Reconstructiei Logice"
Hampu The Great
skysurfer:

Intrebarile mele pe ziua de azi:
1. Crima pentru care fusese condamnat Low initial il ajuta in mod direct sa ajunga ulterior dictator?(dc nu o intelegi o reformulez)
2. Promisese Low o suma mare de bani cuiva daca ajungea dictator?
3. Era o persoana importanta cea ucisa de Low?(Sau nu se specifica in poveste)


Raspunsurile tale pe ziua de azi:

1. Nu...am priceput
2. Nu
3. pe asta o reformulezi, ca are niste puncte in ea..Asa cum arata sunt doua intrebari si nu stiu la care ai sa crezi ca am raspuns
skysurfer
First of all, Hampu, sigur nu s-a suparat georgeones, ca tine la glume. Doi, sigur ca tine... biggrin.gif .Oricum ai vazut ca nu am sarit nici noi sa ii furam repede punctele, daca nu apare insa s-ar putea sa se foloseasca si altii de ele...
Sa reformulez intrebarea, sper ca e bine: Persoana ucisa de Low era o persoana importanta?
Al doilea set de intrebari: (metodic)
4. Nu stiu sigur dc a intrebat cineva dar oricum: Low a evadat prima oara din inchisoare?
5. Low a fost ajutat prima oara de serviciile secrete sa iasa din inchisoare?
6. A avut Low vreun coleg de celula prima oara cand a fost incarcerat?

Hampu The Great
skysurfer...da poftiti de luati. Jocul presupune o participare colectiva. Numai berea va fi individuala...
Tot asteptandu-l pe georgeones nu stiu unde o sa ajungem ??

O fi si omul dupa petrecere...

Persoana ucisa de Low era o persoana importanta?
Al doilea set de intrebari: (metodic)
4. Nu stiu sigur dc a intrebat cineva dar oricum: Low a evadat prima oara din inchisoare?
5. Low a fost ajutat prima oara de serviciile secrete sa iasa din inchisoare?
6. A avut Low vreun coleg de celula prima oara cand a fost incarcerat?


Raspunsuri:

3. reformulat metodic,...Nu
4. Da de trei puncte
5. Nu
6. Nu...dar foarte, foarte interesant
actionmedia
Setul 2 de întrebari:

1. Una din cele 5 morti menţionate în final este "moartea aparentă" a celui de-al treilea "Low", adică a celui din serviciile secrete?
2. Low "moare" de 2 ori înainte de a ajunge la putere?
3. Condamnarea la moarte este prima "moarte" a lui Low?


P.S. Pot să fac reconstituirea chiar daca am pus deja toate întrebarile la care aveam dreptul, inclusiv setul suplimentar?
skysurfer
Pai din moment ce am obtinut 3 puncte incerc si cu ultimul set, cel suplimentar de intrebari:
7. Low a pretins ca este altcineva pentru a putea ajunge dictator?
8. Fratele geaman al lui Low era o persoana importanta?
9. Trevorr Low era numele adevarat al sau?

TE ROG SPUNE-NE CE ENIGME MAI PUTEM REZOLVA? CARE DINTRE SUBEIGME LE CONSIDERI REZOLVATE?
zeedan
Bun regasit prieteni !
Primul set de intrebari pentru astazi:
1. Low ajunge suveran prin frauda?
2. Dupa esecul atentatelor poporul asuprit se rascoala impotriva lui Low?
3. Prima "moarte" ( inainte de a ajunge suveran ) se refera la faptul ca a scapat de executie ?

Revin ...
Hampu The Great
actionmedia..nu, nu poti incerca. O astfel de incercare este echivalenta unui set de 3 intrebari. asa s-a procedat si la editia trecuta, dar atunci nu aveam restrictii la numarul de intrebari ce puteau fi puse:



1. Una din cele 5 morti menţionate în final este "moartea aparentă" a celui de-al treilea "Low", adică a celui din serviciile secrete?
2. Low "moare" de 2 ori înainte de a ajunge la putere?
3. Condamnarea la moarte este prima "moarte" a lui Low?

Rasp.

1. Nu
2. Nu
3. Da de doua puncte
Hampu The Great
skysurfer, voi reveni imediat la tine, deocamdata raspunsurile la aceste intrebari:

7. Low a pretins ca este altcineva pentru a putea ajunge dictator?
8. Fratele geaman al lui Low era o persoana importanta?
9. Trevorr Low era numele adevarat al sau?


Rasp.

7. mmmda..sigur ca daca se prezenta ca un ifractor cum si era defapt, nu l-ar fi bagat in seama nici macar un naiv
8. Nu
9. da iti dau un puncticel aici


voi reveni la tine ...
Hampu The Great
Zeedan....salutare !!

Primul set de intrebari pentru astazi:
1. Low ajunge suveran prin frauda?
2. Dupa esecul atentatelor poporul asuprit se rascoala impotriva lui Low?
3. Prima "moarte" ( inainte de a ajunge suveran ) se refera la faptul ca a scapat de executie ?

Primul set de raspunsuri pentru azi:
1. Da...bine ma..hai ia un puncticel
2. Da de trei desi am impresia ca s-a mai pus. Daca s-a mai pus am sa revin cu corectia.
3. Da de trei puncte pentru ca pui astfel capat unui sir de speculatii..

very gooooood zeedan !!
actionmedia
Setul suplimentar de întrebari:

1. Moartea sosiei prin împuscare este "a doua moarte" a lui Low în ordine cronologica?
2. Moartea fratelui prin împuscare este "a treia moarte" a lui Low în ordine cronologică?
3. Mai există o altă persoana cu numele Trevorr Low în aceasta poveste?
Hampu The Great
action,

1. Moartea sosiei prin împuscare este "a doua moarte" a lui Low în ordine cronologica?
2. Moartea fratelui prin împuscare este "a treia moarte" a lui Low în ordine cronologică?
3. Mai există o altă persoana cu numele Trevorr Low în aceasta poveste?

Rasp.

1. Da de doua
2. Da de doua
3. Nu



Si un mic TIME OUT !!


este o greseala in joc...pauza 15 min.
actionmedia
Am observat si eu o greseala la întrebarea mea dar cred ca sensul a fos inteles corect:
QUOTE
2. Moartea fratelui prin împuscare este "a treia moarte" a lui Low în ordine cronologică?


Era vorba despre moartea fratelui prin otravire nu prin impuscare smile.gif
zmeul
Nu stiu daca a mai fost pusa intrebarea si mi se pare si mie cam exagerat, dar:

1. Low a suferit vreo operatie estetica inainte de a ajunge la putere? (Schimbarea fetei?)
2. Daca da, efectuata de medicul sau?
3. Medicul tradeaza dezvaluind cine era Low de fapt?
Hampu The Great
skysurfer, fin observator pune urmatoarea intrebare:

TE ROG SPUNE-NE CE ENIGME MAI PUTEM REZOLVA? CARE DINTRE SUBEIGME LE CONSIDERI REZOLVATE?


Pai hai sa revedem mai intai subenigmele anuntate:



1. Ce s-a intamplat cu atentatul pus la cale de Jude ?
2. Ce s-a intamplat la atentatul prin sagetare ?
3. Cui apartine cadavrul din caruta din fata pietii ?
4. Care este cauza mortii lui Low ?
5. Cine este Trrevar Low ?



1., 2. si 3. gratie lui Olaf am aflat deja...

Eu am catalogat incercarea sa ca pe o tentativa de reconstituire a intregului mister care avea in vedere obtinerea celor 90 de puncte (marele premiu).

Tot ce s-a aflat insa a fost fragmentar blink.gif .
Cand Olaf si-a facut reconstituirea el a atins in treacat rezolvarea a trei enigme, fara insa sa nominalizeze exact prentru care din subenigme si-a construit ipoteza, s-au daca se refera in mod precis la vreuna.
In lipsa acestei precizari eu am crezut ca incercarea lui viza defapt reconstructia intregii povesti... unsure.gif

Am crezut ca el merita cel putin 30 de puncte (pe care initial i le-am si acordat), pentru cel putin una din subenigmele dezlegate, si ca acesta ar fi daca nu un gest conform cu prevederile stricte ale concursului macar unul compensatoriu... rolleyes.gif

Mi s-a atras insa imediat atentia ca incercand sa reconstituie intreaga poveste, el nu a reusit decat partial acest lucru, si ca pentru astfel de situatii regulamentul are o prevedere: ..reconstituirea partiala = 9 pcte. mad.gif

4....iarasi stim de la georgeones
Nici el nu si-a anuntat dorinta de a face o reconstituire, si din aceasta cauza in loc sa primeasca cele 30 de puncte cuvenite unei astfel de reusite a primit numai cele trei puncte ce ii reveneau pentru intrebarea formulata corect (fapt care m-a scos din pepeni de data asta, si m-a facut sa am o iesire pe care inca o regret sad.gif )

5., este inca in discutii....

...retineti insa prieteni ca cel care incearca reconstituirea povestii trebuie sa vina si cu alte elemente de legatura pe care cele 5 enigme nu le contin.
Povestea castigatoare trebuie sa explice absolut tot cazul...
Elementele de legatura nu sunt deloc grele, sunt foarte logice si normale, si multe dintre ele au fost deja deconspirate de intrebarile puse..

Acum inapoi la joc...nu va mai fi nici un rezumat al povestii de acum inainte...

AM INTRAT PE LINIA DREAPTA.....ULTIMA PARTE A CONCURSULUI !!!



Hampu The Great
actiomedia:

1. Moartea sosiei prin împuscare este "a doua moarte" a lui Low în ordine cronologica?
2. Moartea fratelui prin împuscare este "a treia moarte" a lui Low în ordine cronologică?
3. Mai există o altă persoana cu numele Trevorr Low în aceasta poveste?


Rasp.

1. Da...de doua puncte
2. Da ..de doua puncte..prin otravire desigur
3. Nu...de un punct pentru ca inchide o alta pista falsa
Hampu The Great
Zmeul:

1. Low a suferit vreo operatie estetica inainte de a ajunge la putere? (Schimbarea fetei?)
2. Daca da, efectuata de medicul sau?
3. Medicul tradeaza dezvaluind cine era Low de fapt?


Rasp.

1. Nu
2. Nu
3. Nu

.....sorry my friend
zeedan
Am revenit...
Al doilea set de intrebari:
4. A devenit suveran pentru ca a profitat de credulitatea poporului ?
5. Dupa atentatele din seara discursului Jude si Jody au mai incercat sa-l inlature pe Low?
6. Este relevant cine l-a intemnitat pe Low a doua oara?
Hampu The Great
zeedan:


Al doilea set de intrebari:
4. A devenit suveran pentru ca a profitat de credulitatea poporului ?
5. Dupa atentatele din seara discursului Jude si Jody au mai incercat sa-l inlature pe Low?
6. Este relevant cine l-a intemnitat pe Low a doua oara?





4. Da de doua puncte ...desi e explicit undeva, dar in felul asta ai transat o problema prea mult discutata
5. Nu
6. Da de un punct...sau nu tot de doua, se va vedea de ce !


Prieteni urmeaza o pauza care nu stiu cat va dura...Este posibil chiar sa nu mai revin.

Vom vedea.
LigiaB
Hampu daca ai vrut sa imi dai a "guilt trip" ai reusit. smile.gif bop.gif

Pe mine m-au dat pe spate regulile, + ca prea de multe ori se posteaza pe zi. NU fac fata, vorba lui Action imi sar capacele pina prin firul...(ce-am ris laugh.gif ) Plus ca va merge mintea la toti... rofl.gif Fiecare vine dintr-un unghi...

La jocul viitor, o sa te ajut, imi dai jocul, stabilim regulile si o sa fie mai usor. smile.gif Si promit sa dau steak, live. wink.gif

Good luck guys! cool.gif
Olaf
Intrebari pentru ziua de... de cand o fi.

1. Low este intemnitat in urma unui proces? (adica nu printr-o decizie de moment)
2. Low este originar din capitala tinutului pe care l-a condus?
3. Low este dat in vileag de catre cineva care ii vede semnul?
skysurfer
Neata Hampu. Pentru mine azi e ultima zi pentru ca abia acum am vazut ce pot sa mai reconstitui. Doua seturi de intrebari si pe cuvant ca incerc rezolvarile partiale si cea totala.
Sa incepem asadar:
Primul set:
1. Cei doi gropari vorbeau de "5 morti". Se considera moarte si faptul ca a fost trimis cadavrul in piata?
2. Low fusese ajutat de cineva sa evadeze?
3. Persoana care l-a incarcerat in final este o persoana de incredere a lui Low?
actionmedia
Iata si primul meu set de întrebari pe ziua de azi.

Ar fi interesant sa aflam ce a facut Low în perioada imediat următoare serii atentatelor.

1. S-a ascuns?
2. S-a afişat în public... viu laugh.gif în timp ce toată lumea îl credea mort?
3. A fugit din localitate?
Hampu The Great
Aveti salutul lui Hampu !!! thumb_yello.gif


Bun gasit pieteni, astazi la o noua etapa a jocului care ne-a rapit atata timp in ultima saptamana...
Sa speram cu totii ca foarte curand vom scapa de grija pe care i-o purtam, si ne vom reantoarce fericiti la treburile noastre cu ceva amintiri placute de pe urma lui, unul dintre voi carand dupa el o lada de bere...

Cine va fi acela ??...Hai sa vedem in cele ce urmeaza !!
Hampu The Great
Netul imi merge ca devil.gif ...Imi cer de pe acum scuze de eventualele neajunsuri

Olaf:

1. Low este intemnitat in urma unui proces? (adica nu printr-o decizie de moment)
2. Low este originar din capitala tinutului pe care l-a condus?
3. Low este dat in vileag de catre cineva care ii vede semnul?


Rasp.

1. Da de un punct
2. Nu de un punct
3. Nu
Hampu The Great
skysurfer..parerea mea e ca era demult vremea sa incerci cate ceva. In locul tau as mai astepta un picut pentru ca au rama nelamurite vreo doua lucrusoare dintre elementele de legatura, si unul ceva mai baban..Sigur le poti usor presupune...it's up to you, my friend...

Primul set:
1. Cei doi gropari vorbeau de "5 morti". Se considera moarte si faptul ca a fost trimis cadavrul in piata?
2. Low fusese ajutat de cineva sa evadeze?
3. Persoana care l-a incarcerat in final este o persoana de incredere a lui Low?


Rasp.

1. Da de trei puncte..pentru poporul care nu a inteles mare lucru din ce s-a intamplat in seara discursului, asta era o noua moarte..Excelent
2. Nu
3. Nu
Hampu The Great
actionmedia: "Ar fi interesant sa aflam ce a facut Low în perioada imediat următoare serii atentatelor.
...nope...nu ar fi interesant

1. S-a ascuns?
2. S-a afişat în public... viu în timp ce toată lumea îl credea mort?
3. A fugit din localitate?

1. Nu
2. Nu
3. Nu


skysurfer
Ok Hampu. Orice ar fi dupa ce imi epuizez intrebarile, pana in ora 4 formulez si cateva reconstituiri.
Al doilea meu set de intrebari, cel suplimentar il pastrez pentru moment.
4. Low a fost intemnitat ultima oara de fostul suveran?
5. Groparii spuneau ca nici macar atunc cand moare Low nu este inmormantat cum se cuvine. Intrebarea este:Biserica a refuzat sa ii faca slujba pentru ca s-a sinucis?
6. Se specifica undeva in poveste ca LOW A UCIS O PERSOANA si pentru asta a intrat in inchisoare?
actionmedia
Setul doi:

1. Pentru ca nici una din variantele propuse de mine nu a fost validată nu pot sa presupun decat ca Low a fost arestat imediat ce a fost declarat "oficial" mort prin trimiterea căruţei cu cadavru în piaţă, adevărat?
2. Închisoarea în care s-a sinucis Low se afla în acelaşi ţinut pe care el l-a condus?
3. A fost închis de aceiaşi oameni care îl condamnaseră la moarte înainte de a ajunge tiran?

P.S. Hampu s-ar putea ca unele întrebari de-ale mele să nu fie înţelese pe deplin, probabil datorita exprimarii.
Spre exemplu în acest post am întrebat.
QUOTE
1. Una din cele 5 morti menţionate în final este "moartea aparentă" a celui de-al treilea "Low", adică a celui din serviciile secrete?


"moarte aparenta" însemna ca oamenii cred ca a murit dar de fapt nu a murit si se referea la cadavrul din piata. Probabil ar fi trebuit sa explic ce se întelege prin moarte aparenta dar credeam ca este clar pentru ca stabilisem deja ca cel care a iesit din sala era membru al serviciilor secrete si ca acestia au decis sa il declare mort pe Low.

Raspunsul tau a fost
QUOTE
1. Una din cele 5 morti menţionate în final este "moartea aparentă" a celui de-al treilea "Low", adică a celui din serviciile secrete?
..............
Rasp.

1. Nu


Fara nici un punct.
zeedan
Buna regasit prieteni !
Nu stiu la altii cum este dar, de cand faza cu turturele de ghiata, orice intrebare pe care as putea sa o pun parca n-are sare si piper. M-a spart georgeones. Si acum vad ca ne-a sedus si abandonat.

Hai sa vedem ce intrebam astazi:
1. Si aici va rog sa nu radeti. Low ajunge la putere in urma aparitiei unui fenomen natural ? (Am vazut cand eram mic un film cu un sarlatan care ajunge din condamnat la moarte imparat pentru ca stia ca in timpul executiei sale va fi o eclipsa totala de soare). Nu-mi iese din cap scenariul asta.
2. Low afla ca Jude si Low au pus la cale atentatele?
3. Dupa moartea lui Low revine la putere fostul suveran ?
skysurfer
Actionmedia, cel care e trimis in caruta, din cate imi amintesc eu nu este un membru al serviciilor secrete. Citeste posturile anterioare, pentru ca cel din caruta este recunoscut de populatie ca fiind Low (de fapt era fratele sau) pe cand cel care iese din sala tocmai de aia statea cu batista la fata pentru ca nu semana.
actionmedia
QUOTE (skysurfer @ 16 Sep 2004, 10:10 AM)
Actionmedia, cel care e trimis in caruta, din cate imi amintesc eu nu este un membru al serviciilor secrete.

Nici nu am spus ca este. Membru al serviciilor secrete este cel care a aparut pe scena cu batista lagura. Moartea lui aparenta insemna trimiterea carutei cu cadavrul in piata. S-a stabilit deja ca acest cadavru apartinea fratelui geaman.
Eu am spus "moartea aparenta a celui de-al treilea Low" si am facut completarea cel din serviciile secrete pentru ca m-am gandit ca lume-a din sala a considerat ca cel care a iesit era Low dar de fapt era membru al serviciilor secrete. Moartea aparenta înseamna ca oamenii au considerat ca acel cadavru apartine acelui Low care a parasit sala si nu a celui care s-a prabusit otravit.
Olaf
QUOTE
(Am vazut cand eram mic un film cu un sarlatan care ajunge din condamnat la moarte imparat pentru ca stia ca in timpul executiei sale va fi o eclipsa totala de soare).

Cred ca era vorba de "Un Yankeu la curtea regelui Arthur", carte scrisa de Mark Twain, dupa care s-au facut multe filme...

Si al doilea set de intrebari:
1. Oamnii il credeau pe Low cu puteri supranaturale? (daca tot murea si... nimic tongue.gif )
2. Doctorul a fost arestat odata cu Low? (acum, nu prima data)
3. Tribunalul care hotaraste intemnitarea lui Low este un tribunal legitim? (legal)
Hampu The Great
Am foarte mari probleme cu netul....

Incerc sa fiu in pas cu discutia:

actionmedia, poate am citit eu grabit intrebarea ta, poate s-ar fi cuvenit sa iti cer sa o reformulezi cumva...
Eu atunci cand am raspuns 'Nu" de nici un punct am vrut sa amendez exact sensul intrebarii acare implica agentul din serviciile secrete ce i-a luat locul lui Low....
Admite te rog ca adaugarea aia cu: "...adica a celui din serviciile secrete" deturneaza prima parte a intrebarii, care daca ar fi ramas asa ar fi meritat punctata.

Vazand postul lui skysurfer vad ca nu sunt singurul care am inteles asa...
Totusi daca mai sunt si alte opinii e bine ca ele sa fie anuntate acum si aici...
Vom decide apoi impreuna, ca intotdeauna !!
Cel putin in acest coltisor al Hanului suntem o comunitate perfecta de prieteni... thumb_yello.gif

actionmedia
QUOTE (Hampu The Great @ 16 Sep 2004, 11:30 AM)
Admite te rog ca adaugarea aia cu: "...adica a celui din serviciile secrete" deturneaza prima parte a intrebarii, care daca ar fi ramas asa ar fi meritat punctata.

De acord. Ce a fost a fost, e şi vina mea. Dar am vrut să atrag atenţia asupra acestui aspect, poate vor avea si altii de învătat din greselile mele.
Hampu The Great
skysurfer:

Al doilea meu set de intrebari, cel suplimentar il pastrez pentru moment.
4. Low a fost intemnitat ultima oara de fostul suveran?
5. Groparii spuneau ca nici macar atunc cand moare Low nu este inmormantat cum se cuvine. Intrebarea este:Biserica a refuzat sa ii faca slujba pentru ca s-a sinucis?
6. Se specifica undeva in poveste ca LOW A UCIS O PERSOANA si pentru asta a intrat in inchisoare?

Al doilea set de raspunsuri:

4. Nu
5. Da, de doua puncte. Desi toata lumea a luat in calcul acest amanunt, nimeni nu a pus o intrebare directa in legatura cu el.
6. Nu
Hampu The Great
actionmedia:....raman la parerea ca ar fi trebuit sa iti cer sa reformulezi asa cum am facut in mai multe situatii similare sad.gif ...
Sper sa nu influenteze in mod esential concursul aceasta noua scapare a mea cry.gif .....
In rest iti multumesc pentru intelegere !!

1. Pentru ca nici una din variantele propuse de mine nu a fost validată nu pot sa presupun decat ca Low a fost arestat imediat ce a fost declarat "oficial" mort prin trimiterea căruţei cu cadavru în piaţă, adevărat?
2. Închisoarea în care s-a sinucis Low se afla în acelaşi ţinut pe care el l-a condus?
3. A fost închis de aceiaşi oameni care îl condamnaseră la moarte înainte de a ajunge tiran?


Rasp.

1. Nu...si capeti aici un puncticel (nu prin compensatie) pentru faptul ca aduci in discutie cam singura chestiune inca putin tulbure
2. Nu de doua puncte.
3. Da de trei


ai vazut ce repede te-a despagubit destinul....Sti de ce a procedat asa ?? Pentru ca a vazut ca esti un jucator corect si fair !!
Hampu The Great
Olaf...si tu esti un mare perdant...Cand ai sa vezi rezolvarea o sa ai nevoie de o tesla hh.gif

Si al doilea set de intrebari:
1. Oamnii il credeau pe Low cu puteri supranaturale? (daca tot murea si... nimic )
2. Doctorul a fost arestat odata cu Low? (acum, nu prima data)
3. Tribunalul care hotaraste intemnitarea lui Low este un tribunal legitim? (legal)

Rasp.

1. Cred ca da...
2. Nu
3. Da


Hai, hai concentreaza-te putin...put your self togheter buddy !!
actionmedia
Lucrurile sunt clare pentru mine prin urmare voi încerca o reconstituire pentru punctul 5.

Prin urmare ştim că... Serviciile secrete au luat decizia de a-l declara mort pe Low pentru a-l proteja şi au trimis în piaţă căruţa cu cadavrul fratelui geamăn. În acest moment Low nu mai este conducător al ţinuturilor de sus şi nu mai avea de ce să rămână pe acolo, doctorul şi serviciile secrete îl ajută să părăsescă ţinuturile de sus şi ajunge in teritoriul vecin unde era dat in urmarire dupa ce evadase din inchisoare, ghinionul lui este că a fost capturat şi închis pe viaţă pentru că între timp legea se schimbase, iar pedeapsa pentru fapta lui s-a transformat din condamnare la moarte în închisoare pe viaţă. În închisoare îşi scrijeleşte cu un cui cele două "J" din dorinţa de răzbunare. După o şedere destul de lungă în temniţă Low nu mai suportă detenţia şi firgul cumplit al iernii şi decide să îşi pună capăt zilelor cu ajutorul unui ţurţure de geaţă pe care şi-l înfige în ochi. El este înmormântat fără slujbă religioasă pentru că s-a sinucis.
Hampu The Great
actionmedia...e o interpretare gresita.....
Hampu The Great
....chiar doua....Asteapta putin !!!
Hampu The Great
Dar chiar si asa ele sunt de prea mica importanta ca sa ma impiedice sa...

iti dau cele 30 de puncte pe care le-ai vanat..

Ferm decis si fara nici un dubiu !!!
actionmedia
dance.gif dance.gif 38.gif
Însemana ca s-a terminat concursul? Sau mai sunt aspecte neelucidate încă.... unsure.gif
Hampu The Great
Însemana ca s-a terminat concursul?

..trebuie sa spui toata povestea de la un cap la altul pentru asta... haida s-ar putea sa fie doar o formalitate.

Iti dau prioritate pentru o singura incercare
Hampu The Great
nu te grabii...iau-o metodic si cu multa atentie.

Acum ai prioritate, daca ratezi, pot interveni si alti useri !!
skysurfer
Setul suplimentar de intrebari dupa care in maxim o ora incep reconstituirea. O sa imi iau la penalizari, cred, de o sa raman fara puncte rofl.gif .
7. Low se astepta sa se atenteze la viata sa in acea seara din moment ce isi trimisese sosia sa tina discursul?
8. Fusese avertizat Low ca in acea seara urma sa se atenteze la viata sa?
9. Angajatul de la serviciile secrete care iesise din sala drept Low are vreun rol in capturarea in final a lui Low?

HAMPU POTI SA RASPUNZI TE ROG LA INTREBARILE LUI ZEEDAN DE LA PAG 39? E UNA FFF IMPORTANTA.
actionmedia
Să încercăm deşi cred că va fi dificil. Ca să fie mai usor am marcat cu italic ceea ce se stia de la inceput si cu bold adăugarile:

Tinuturile de sus sunt dominate astazi de o aristocratie care il are in frunte pe proaspatul suveran Trrevar Low.
Cu opt luni in urma nimeni nu auzise de Low, astazi el guverneaza tara cu o mana de fier, fara nici un pic de inima, fiind un despot si un dictator perfect.

Low era un evadat, refugiat în şinuturile de sus din teritoriul vecin unde fusese condamnat la moarte pentru crimă. El reuşeşte să ajungă la putere profitând de credulitatea poporului şi să îşi creeze un grup de aliaţi puternici aceştia fiind doctorul personal şi serviciile secrete.
Pe măsură ce timpul trecea au apărut din ce în ce mai multe persoane nemulţumite de modul în care Low conducea ţinuturile de sus şi tot mai mulţi oameni îi doreau moartea. Astfel că
Doua grupuri de conspiratori independente si in necunostinta unul de altul, au pus deja la cale doua atentate ce urmaresc eliminarea lui Low:

--Gruparea aristocratilor condusa de Jude il vrea pe Low ucis prin impuscare. A si tocmit pentru asta un ucigas,

--Gruparea de luptatori pentru drepturi universale egale, cu puternica tenta democratica ce il are la carma pe Jody, a planuit lichidarea lui Low prin sagetare cu sagetile otravite trase dintr-o sarbacana.

Hotărât lucru Low trebuia să moară pentru binele poporuli dar şi pentru binele aristocraţiei, planul fiecărei grupări era finalizat rămânea doar de stabilit momentul declanşarii operatiunii, iar aceasta nu era deloc greu de găsit.E lucru stiut de toata lumea ca in fiecare an pe aceiasi data si la aceiasi ora Low isi va tine discursul privind starea natiunii, in Sala Mare a Consiliului in fata intregii curti si in fata reprezentantilor poporului...Astfel cele două grupuri de conspiratori, fără să ştie unul de celălalt hotărăsc să îl omoare pe Low în momentul în care acesta urma să susţină discursul pentru starea naţiunii. Zis şi făcut
Suntem acum in seara acelei zile si chiar in acel loc.
Low este in plin discurs, se aud mai multe impuscaturi apoi imediat, luminile se sting si haosulul incepe.
Cineva reuseste sa aduca o lumanare si la lumina ei toti cei prezenti pot sa vada trupul lui Low pravalit in mijlocul scenii cu capul gaurit de un glont.
Medicul curtii se apropie ingrijorat sa dea primul ajutor. Low este desfacut la haina, i se scoate peruca, i se ia pulsul, i se pune o oglinda in dreptul gurii...si in final este declarat mort.
Pe chipul medicului ingrijorarea creata de gravitatea situatiei este inlocuita de un zambet discret.
Lumanarea se stinge inexplicabil si intunericul se reinstaleaza.
Deodata luminile se aprind si spre stupoarea generala Low apare pe scena dregandu-si usor glasul si aranjandu-si in graba tinuta, iar apoi ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat, isi cere scuze pentru incidentul legat de pana luminii electrice si isi reia discursul exact din punctul din care il intrerupsese.
Ceea ce nu ştiau oamenii lui Jude era că Low avea o sosie care tinea discursul în locul său prin urmare atentatul lor deşi reusit nu a ucis pe cine trebuia, iar Low încă era la conducere. O jumatate de ora mai tarziu Low scapa din maini hartiile din care citea, ii vedem cu chipul contorsionat, cu ochii iesiti din orbite si cu gura larg deschisa. In cele din urma se prabuseste ca un sac de nisip. Din gura i se prelinge o suvita de sange si toata fata ii este vanata la culoare.
Luminile se sting inca odata…La lumina aceleiasi lumanari aprinse in graba medicul consulta cadavrul pe toate fetele, apoi constata si de data asta decesul.
Inca odata pe chipul lui ingrijorarea este inlocuita de un zambet discret.
Lumanarea se stinge si timp de o jumatate de ora in bezna totala o forfoteala galagioasa se face auzita
Numai că nici de data aceasta atentatul nu şi-a atins ţinta. Pentru că Low nu era în sală în acea seară, locul acestuia la tribuna a fost luat de fratele sau la recomandarea serviciilor secrete. Ghinionul lui a fost că tot în acea seară planificaseră să îl omoare pe Low şi oamenii lui Jody astfel încât şi fratele geaman este ucis in aceeasi seara.Se reaprind acum luminile.......Low nervos cu fata bagata intr-o batista, cu peruca asezata stramb si cu redingota in mare dezordine, injura pe un ton rastit capricile instalatiei de iluminat, apoi afirma scurt ca nu poate sa isi continue discursul in aceste conditii si dispare precipitat pe una din usile tainice ale salii, urmat indeaproape de medic si de mai multi oameni din garda personala.
Inca inainte sa paraseasca sala luminile se sting pentru ultima data in acea seara.
Dar nici cel care părăsise sala nu era adevăratul Low era doar un angajat al serviciilor secrete îmbrăcat în hainele lui Low si care isi pusese batista la gura pentru a nu fi recunoscut. Serviciile secrete şi-au făcut treba foarte bine în acea seara dar şi-au dat seama că nu-l mai pot proteja foarte mult pe Low şi ca numarul atentatelor va creşte, iar în cele din urmă unul tot va reuşi. Prin urmare serviciile secrete au decis să însceneze moarte lui Low ca să se închieie toata tătăsenia. Astfel căIn piata publica a doua zi in jurul pranzului o caruta fara carutasi pe care caii o aduceau la pas se opreste in mijlocul pietii.
In caruta, rasturnat peste o cruce zace un trup neinsufletit in care toti oamenii curtii l-au recunoscut pe Low.....
Era de fapt fratele geamăn omorât prin otravire de gruparea lui Jody. În acest moment Low nu mai este conducător al ţinuturilor de sus şi nu mai avea de ce să rămână pe acolo, doctorul şi serviciile secrete îl ajută să părăsescă ţinuturile de sus şi ajunge in teritoriul vecin unde era dat in urmarire dupa ce evadase din inchisoare, ghinionul lui este că a fost capturat şi închis pe viaţă pentru că între timp legea se schimbase, iar pedeapsa pentru fapta lui s-a transformat din condamnare la moarte în închisoare pe viaţă. În închisoare îşi scrijeleşte cu un cui cele două "J" din dorinţa de răzbunare. După o şedere destul de lungă în temniţă Low nu mai suportă detenţia şi firgul cumplit al iernii şi decide să îşi pună capăt zilelor cu ajutorul unui ţurţure de geaţă pe care şi-l înfige în ochi. El este înmormântat fără slujbă religioasă pentru că s-a sinucis.
In aceea iarna grea in celula de la ultimul etaj al turnului inchisorii, gardienii au gasit trupul mort al detinutului.
Avea o mare gaura in locul ochiului stang si aceasta ii provocase mortea .

Pe umarul sau drept, dezgolit pe jumatate se pot vedea doua cicatricii una reprezentand un crin, facuta cu fierul inrosit, si o alta mai noua si rudimentara reprezentand semnul “JJ” probabil realizata cu un cui.


Pagina 24.

In cimitir cei doi gropari au inceput deja sa arunce cu lopetile pamant peste trupul infasurat in cearceaf, aruncat in fundul gropii.
-Si cand te gandesti ca omul asta a trebuit sa moara de cinci ori pentru a putea fi inmormantat o singura data…spune primul gropar
-Da, si chiar si atunci fara sa aiba parte nici macar de o slujba religioasa…adauga al doilea


Cam asta este, sper ca nu am omis nimic.

Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.