Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Ce E Pacatul?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Comunitatea Credintei - Religie > Ecclesia
Pagini: 1, 2, 3
ioana1
salutare, baieti!

am lipsit si eu o zi, si iara va certati.

RZA:credinta este un dar de la Dumnezeu, de-aia unii sunt in lumina , iar altii in intuneric.

Dumnezeu are alesii Lui, unsii Lui, cu care lucreaza , pe care ii ajuta, carora le da nedejde.Psalmul 138, te-a vazut de cand erai un ghemotoc, si stia ce va fi cu tine, asta nu inseamna ca este partinitor, dar una este sa-i slujesti cu viata LUI, si alta sa-i slujesti o viata LUI, sau in cel mai rau caz, tie.

Si inca o rugaminte:deschide-ti un subiect cu reincarnarea, eu prefer pur si simplu sa nu vad ca tine, my fault, dar mai lasa-ne cu ideile tale. Nu amesteca credinta cu spiritismul, si poti sa te superi cat vrei.

De ce unii vad, altii nu, de ce unii aud, altii nu, totul tine de credinta, si cum spune NOI, nu vezi si nu auzi de unul singur, de la tine putere,si fara Dumnezeu poti sa cauti o viata lumina, ca tot in intuneric vei fi.

Nu suntem toti teologi, dar avem o inima ce o punem la picioarele Domnului,ca de la EL o avem, si incercam mai devreme sau mai tarziu, de aceea spuneam, si in ultimul ceas din viata ta, Dumnezeu iti intinde mana, daca vrei s-o prinzi, depinde de tine, dar Dumnezeu vrea ca toti sa se mantuiasca, si de-aici a rezultat satan cu adeptii lui, pe care-i leaga pentru a nu se mai putea mantui.

Si acum on topic:geri are dreptate.De multe ori neglijam pacatele "mai mici",si ne trezim , din ignoranta, ingropati cu totul.

Sa va dea Dumnezeu credinta dincolo de toate hotarele, ca dupa credinta, implicit, vine si intelepciunea, si priceperea, si dragoatea de semeni, si gandurile bune, si rabdarea, si ultima , dar cea mai importanta este fericirea .Copiii lui Dumnezeu toti sunt fericiti, si numai in Hristos Domnul gasesti adevarata fericire care-ti umple sufletul pana la desfatare.

Va doresc tuturor sa fiti niste fericiti, si fiii lui Dumnezeu, si nu mai pacatuiti, " fiti sfinti,caci Tatal Vostru sfant este."
TriRegnum
QUOTE
TriRegnum, ceea ce face si spune preotul in altar reprezinta cunoastere crestina ezoterica.

Stiam ca vei raspunde asa, totusi ezoterismul se poate aplica si la vrajitoare de aceea nu prea doresc utilizarea lui pe forum.

QUOTE
Ceea ce face in afara altarului este cunoastere exoterica, destinata mirenilor, profanilor, neinitiatilor, nehirotonisitilor.

Imi pare rau, dar eu stiu ca preotul sta tot timpul in Altar si nu iese (asa e in ritul roman).

QUOTE
Daca esti de acord ca ceea ce faci tu in altar este un tip de cunoastere destinata exclusiv unui grup restrans de initiati (preoti) si nu publicului larg, sper ca esti de acord cu ezoterismul crestin.

E normal, ce face preotul (rugaciuni, practici etc) nu sunt accesibile oamenilor de rand.

QUOTE
Si sper de asemenea ca esti de acord ca Iisus le-a spus mai multe Apostolilor despre Imparatia Cerurilor decat le-a spus multimilor care veneau sa-L asculte.

In 21,25 “Mai sunt multe alte lucruri, pe care le-a facut Isus, care, daca s-ar fi scris cu deamanuntul, cred ca nici chiar in lumea aceasta n-ar fi putut incapea cartile care s-ar fi scris. Amin.”
Ceea ce e necesar sa stim, o stim...exista si alte scrieri apostolice, sau ale urmaislor acestora (ma refer la Papii ce au urmat dupa Petru care au scris scrisori, Sf. Ap. Petru, Sf. Lin, Sf. Anaclet...)

QUOTE
Da, sunt de acord. Dar cand am afirmat eu altceva?

Am intarit afirmatia ta cu a mea.

QUOTE
"Tatal Meu este mai mare ca Mine"

Isus se referea atunci ca Tatal e in Gloria Cereasca unde ingerii ii canta Sfant, Sfant si era mai mare ca Isus tocmai ca nu era pe pamant, era in absoluta conditie divina, conditie pe care Isus, a doua Persoana Trinitara egata cu Tatal si Duhul Sfant, “si-a nimicit-o” pentru a fi asemeni noua si sa ne mantuiasca.

QUOTE
chiar daca sunt 3 ipostaze diferite ale aceleiasi Persoane...

sunt trei Persoane diferite unite intr-o singura fiinta spune al doilea conciliu ecumenic.

QUOTE
Iar despre sufletele oamenilor rai, imi aduc perfect de bine aminte ca tu singur ai scris ca pot deveni demoni.

Eu nu am spus asta niciodata, probabil ca am spus ca acele suflete devin asemeni demonilor, pline de ura, incapabile de a mai face ceva bun, impietrite in pacatul lor si legate de incapatanarea lor malefica, dar niciodata nu vor deveni demoni care sa ispiteasca pe oameni.

QUOTE
Dupa cum este specificat la fel de clar ca sufletele oamenilor buni pot ajunge asemenea ingerilor, sau mai presus de acestia (ex. Sfanta Fecioara Maria, Sfantul Ioan Botezatorul, Moise...). Daca admiti ca se poate in sus, atunci se poate si in jos.

Omul e om si e mai presus de ingeri, iar daca ajunge in Rai tot e mai presus de ingeri, caci e o scanteie din Dumnezeu, e facut “dupa chipul si asemanarea noastra”(Gen 1,26) cum spune Sf. Treime cand l-a facut pe om, astfel omul e superior ingerilor creati prin cuvant simplu.
RZA, nu-ti crea un dumnezeu al tau, e periculos...chiar ieri am citi o carte despre o femeie ajunsa in iad, dac care cu permisiunea lui Dumnezeu a venit la prietena ei din lumea aceasta sa-i spuna, prietena ei era credincioasa, iar cea care a murit isi crease un dumnezeu virtual...i-a spus ca nu exista reincarnare, diavolul exista si e real etc. Si chiar daca nu crezi toate cele scrie intr-o carte, priveste macar la sfinti care nu au crezut in reincarnare, au crezut in Sf. Treime asa cum cred toti catolicii, au respectat poruncile si AU AJUNS SFINTI, crezi ca daca crestinismul ar fi fost pervertit asa cum spui tu, acestia s-ar mai fi sfintit sau crezi ca Isus ar fi permis ca cineva sa-i altereze total inavatura?

QUOTE
TriRegnum, multumesc de sustinere

Pentru putin “noi”.

QUOTE
Despre Biblie...Nici macar nu s-a pus problema reincarnarii la vreun sinod ecumenic (vezi ca te informezi gresit de pe site-uri pro reincarnare)..acesta "idee" aparand tarziu pe filiera orientala. Asadar nu aveau ce sa scoata din Biblie referitor la reincarnare.

Reincarnarea a aparut destul de devreme, prin sec IV, iar Sf. Augustin facea parte, inainte de botezul sau in Biserica Catolica, din secta maniheistilor care sustineau invatatura reincarnarii plus o serie de invataturi orientale, apoi Sf. Augustin s-a botezat si a devenit un indarjit aparator al crestinismului autentic scriind impotriva ereziilor, mai ales impotriva maniheistilor si astfel a ramas ca Sf. Doctor si Invatator al Bisericii Universale.
Origene a fost condamnat la Conciliul 5 Ecumenic.
IO
@noi

QUOTE
RZA, in primul rand ma bucur ca ai facut un pas inainte (macar in exprimare).  Dupa ce la inceput sustineai ca toti oamenii se mantuiesc (chiar daca unii se reincarneaza de mai multe ori) ai reformulat ( a trebuit sa stau cam mult pe capul tau ..) si anume..toti oamenii au POTENTIALUL de a se mantui. Asa da mai RZA..e o diferenta de la cer la pamant.

Draga (mai) noi, tu crezi ce vrei. Ca tot vorbeam de potential, arata-mi un om care nu si-a atins in final acest potential. N-ai sa reusesti. De ce? PENTRU CA FINALUL N-A VENIT INCA. Iar scopul, tinta finala a evolutiei, este chiar mai "sus" decat mantuirea. Este indumnezeirea.

QUOTE
Stim insa ca sunt si oameni care nu se mantuiesc, avem exemple in Biblie destule.

Serios? Da-mi unul.

QUOTE
Despre Biblie...Nici macar nu s-a pus problema reincarnarii la vreun sinod ecumenic

Ba da. Niceea, 325.

QUOTE
Omul ramane om (mai putin trupul acesta muritor), diferit de ingeri sau demoni, draga RZA, chiar daca intra in lumea lor (fie iadul, fie raiul)  E o diferenta mare.

Omul nu ramane om. Evolueaza. Si trece prin toate regnurile. Omul nu este desavarsit. Se desavarseste. Si prin el, intreaga Creatie. Stii ca omul poarta in el toate celelalte regnuri? Sistemul osos si dintii apartin regnului mineral. Parul si unghiile apartin regnului vegetal. Restul trupului apartine regnului animal. "Duhul" (ca sa inteleaga si ioana1) apartine regnului angelic. Iar Scanteia Divina din om este parte din Dumnezeu. In decursul evolutiei de care ti-am vorbit, ponderea influentelor regnurilor inferioare scade, crescand in schimb ponderea celor superioare (adica omul se induhovniceste, creste "in duh, apropiindu-se de ingeri).

QUOTE
La inviere, fiecare suflet isi va primi trupul (bingo! relatie 1 la 1 )  nu fiecare suflet va lua in primire 10.000 de trupuri pe care le-ar fi avut de-a lungul diferitelor vieti...dupa cum rau se deduce din reincarnare.

Ma bucur ca esti tare la bingo si ma intristez cand vad ce poti sa afirmi. Parca mai devreme vorbeai de trup spiritualizat... acum banuiesc ca vorbesti de un trup de carne... ce faci, te-ai sucit?

QUOTE
Credinta este un dar de la Dumnezeu  nu e nici o erezie. Te rog frumos sa imi arati un singur om care sustine ca datorita lui insusi crede. Asta nu desfiinteaza liberul arbitru draga RZA.

Vad ca ramai la ideea conform careia Dumnezeu ne daruieste in mod diferit cu credinta. Pentru ca EFECTUL este CLAR diferit. Si... de unde pana unde aduci in discutie liberul arbitru? blink.gif Ma rog, nu mai insist, dar nu uita ca "Dumnezeu iti da, dar nu-ti baga si-n traista" (nu apropo de "darul" credintei, ci de anumite informatii la care ai avut acces... )

Asa... trecem peste exemplul cu blocul, pe care l-ai sucit cum ai vrut tu, si pana cand ai ajuns sa demonstrezi ca de fapt credinta este un fel de "declansator" al iluminarii unui om, deci o cauza, dar in realitate este un efect. Pentru ca intai vine "impulsul", apoi vine credinta. Intai apesi pe comutator, apoi se aprinde becul. Si sa nu-mi spui ca toti cei cu "fereastra murdara" au avut parte de revelatii! Unii si-au spalat geamul din curiozitate sa vada ce-i afara. Uite, eu sunt unul dintre astia - in caz ca ai de gand sa faci vreo remarca. Altii si-au spalat geamul ca incepuse sa le fie rau de la atata intuneric. Altii pur si simplu au simtit afara e lumina, in ei gasindu-se o alta luminita mica de tot care isi cauta sora mai mare... Toti acesti oameni au urmat un ciclu evolutiv. O credinta mare denota un nivel evolutiv ridicat, o credinta mica denota un nivel scazut. Dupa caderea adamica, cand omul si-a inventat ferestre, acestea au inceput sa fie tot mai murdare. Inainte de venirea lui Iisus, starea de murdarie devenise atat de generalizata, incat intunericul din casa amaninta sa devina mai puternic decat lumina de afara. De atunci, in virtutea mesajului "Cetateni, spalati-va geamu'!", unii continua sa-l spele. Cred ca acest efort este salutar, ca el este un efect al unui impuls INTERIOR si ca despre asta e vorba cand vehiculam conceptul de credinta.

QUOTE
Interesant mi se pare urmatorul fapt:  Cand e vorba de vreo dogma care intamplator coincide cu parerea ta, te sprijini pe parerea Bisericii, citate din Sfinti Parinti, Biblie ..cand in schimb vine vorba de reincarnari si alte civilizatii cu care te-ai mai intalnit tu.. aceeasi Sfinti Parinti au musamalizat, sau au scos, sau se fac vinovati de nu stiu ce chestie oculta...

In primul rand, nu Sfintii Parinti se fac vinovati de denaturarea mesajului hristic, ci capii Bisericii. Nu cei smeriti, ci cei imbuibati. Cei care aveau tot interesul ca Biserica (prima putere in stat pe vremurui) sa-si pastreze pamanturile, averile, influenta. Deci, fata de Sfintii Parinti n-ai sa gasesti vreodata ceva de comentat la mine.

@ioana1
QUOTE
RZA:credinta este un dar de la Dumnezeu, de-aia unii sunt in lumina , iar altii in intuneric.

Aceeasi greseala. Si tu crezi ca unora le da, altora nu. OK, in acest care iti doresc sa ti se dea si tie... spoton.gif

QUOTE
Si inca o rugaminte:deschide-ti un subiect cu reincarnarea,

Stai linistita, exista acest subiect dinainte sa vii tu la Han. Am discutat destul de multisor cu prietenul noi pe tema asta... acum ma tot provoaca, doar-doar reinvie discutia, dar pe Ecclesia si sub obladuirea parintelui.

QUOTE
dar mai lasa-ne cu ideile tale. Nu amesteca credinta cu spiritismul, si poti sa te superi cat vrei.

In primul rand, draga ioana1, n-am cum sa ma supar nici pe tine, nici pe noi, nici pe Triregnum sau altcineva, orice ati spune sau face. Va rog chiar ca VOI sa nu va suparati pe mine si sa ramaneti armoniosi in discutiile cu mine.
In al doilea rand, expresii de genul "nu amesteca credinta cu spiritismul" n-au nici o valoare. Care credinta? Care spiritism? Daca stii ce este spiritismul, nu vad ce legatura are "Pacatul" cu comunicarea cu cei de dincolo (o definitie aproximativa a spiritismului) - si chiar te rog sa-mi arati unde am pus eu in discutie asa ceva. Sincer, draga ioana1, ma indoiesc ca ai folosit termenul in cunostinta de cauza. La fel si "credinta"...
Iar in al treilea rand, tu spui "mai lasa-ne cu ideile tale". Incerc sa inteleg ce-ai vrut sa spui...:
- Vrei sa parasesc Ecclesia? Spune asa; pentru tine, o voi face. As face-o pentru oricine care se simte deranjat de prezenta mea
- Vrei sa parasesc Hanul? Nici o problema, vezi mai sus.
- Vrei sa parasesc ceea ce eu consider ADEVAR? Imi pare rau, asta nu ai dreptul sa-mi ceri. Daca eu cred, simt si stiu un lucru, acel lucru este integrat in Credinta mea.
- Cand folosesti persoana intai plural, te identifici cu o comunitate (nu esti o comunitate, esti o individualitate), cu o majoritate (nu esti o majoritate, ci o minoritate - majoritatea cetatenilor Terrei cred in reintrupare)... sau folosesti pluralul princiar ohyeah.gif ?

Revenim on topic. S-au discutat vrute si nevrute, dar sa nu uitam ca discutia despre pacat ajunsese la un moment dat la
QUOTE (caa)
P?cat nu poate face decīt un credincios. Ceilal?i fac... gre?eli.

Cu alte cuvinte, cel care cunoaste Legea stie ca greseste, cel care nu o cunoaste, nu stie. Din acest punct de vedere, am putea imparti pacatele in pacate facute cu stiinta si pacate facute fara stiinta. Am inclus deci elementul cognitiv in modul de ierarhizare al pacatelor. Ce alte elemente am mai putea aduce in discutie pentru a stabili nivelul de gravitate al unei fapte rele?
ioana1
Acuma nu stiu cat vorbesc in cunostinta de cauza, nici tu nu stii cat vorbesti in cunostinta de cauza, dar eu ma rog sa vorbesc in cunostinta de cauza, "credinta si spiritismul "era aleatoriu folosit, aici nu ne dam culti si elevati, aici sunt TOTI oameni , egali in fata lui Dumnezeu, egali in drepturi ceresti, dar de aceea unii stau mai jos, iar altii mai sus.

Ceea ce stiu este faptul ca ma urmaresti , dupa fiecare raspuns vii si faci disectie, nu ma deranjeaza , stai linistit, puteam sa-ti scriu si PM, dar ca sa -ti spun un principiu vechi de-al meu:"ce nu m-omoara,ma-ntareste.Sic!!!Despre plecarea ta de la Han,nu fa greseli de-astea ca-si fi in stare de nu stiu ce , mi-am creat o dependenta fata de tine.

Ce intalnesc foarte rar pe-aici, sper sa nu fie si pe cale de disparitie, este maturitatea in gandire si respectul pentru cei din jur, ori sunteti prea tineri si impulsivi, ori sunteti impulsivi de felul vostru. Deci , atata timp cat fiecare are dreptul la o parere, si are incredere in ceva sau cineva, nu e frumos sa vina cineva mai shmeker sa-i zdruncine increderea ,si sa-i darame ce a zidit cu sudoare.

Inclin sa cred ca e avantul tineretii, nu atributul de atotstiutot, pentru ca grav,si citez aici ultimul tau aliniat.

Dumnezeu sa te lumineze!
IO
ioana1, hai sa discutam on-topic, ce zici? rolleyes.gif

Am pus o intrebare:
QUOTE
Ce alte elemente am mai putea aduce in discutie pentru a stabili nivelul de gravitate al unei fapte rele?

Incearca un raspuns.
noi
Salut RZA!

Sa iti dau exemplu smile.gif nimic mai usor..

"Duceti-va de la Mine, blestematilor, in focul cel vesnic, care este gatit diavolilor si ingerilor lui, caci flamind am fost si nu Mi-ati dat sa maninc... "(Matei 25, 41-45). Baga la cap...focul cel vesnic

Crezi ca e doar ca sa ne sperie pe noi?

Atunci.. "Spuneti voi, cei ce nu credeti să fie muncă, cine a făcut potopul ce a fost īn zilele lui Noe si s-a īnnecat toată lumea de mānia lui Dumnezeu? Cine a trimis fulgere si foc asupra Sodomei si Gomorei de au ars sapte cetăti īmpreună cu toti ucigasii si sodomitii? Cine a īnnecat pe Faraon cu toată oastea lui īn Marea Rosie? Cine a pierdut pe cei sase sute de mii de jidovi īn pustiu? Nu vedem noi primejdiile prin care trecem īn fiecare zi? Ce cuvānt ai tu să răspunzi pentu toate acestea? Dacă nu credeti cuvintele sfintei Scripturi, cel putin să credeti din lucuri īnfricosata muncă si urgia lui Dumnezeu pentru cei păcătosi. Deci, să nu ne arătăm necredinciosi zicānd că nu este muncă, pentru ca să nu cădem īntr-īnsa, pentru că moartea si aducerea aminte de muncă este ca o iarbă amară care c*răteste tot felul de răutate si viclesug cānd se dă adeseori sufletului nostru."

RZA "Parca mai devreme vorbeai de trup spiritualizat... acum banuiesc ca vorbesti de un trup de carne... ce faci, te-ai sucit?"

Nu vorbesc de nici un trup de carne...vorbesc de invierea mortilor pe care o asteptam cu totii.
"Astept invierea mortilor si viata veacului ce va sa fie. Amin!" Asa spunem noi crestinii in Simbolul Credintei.

0 dată moare omul cu trupul său si o dată va fi īnvierea mortilor. Auzi ce zice Domnul: ''Nu vă mirati de aceasta, că vine ceasul īn care toti cei din mormānturi vor auzi glasul Lui. Si vor iesi cei ce au făcut cele bune īntru īnvierea vietii, iar cei ce au facut cele rele īntru īnvierea osāndirii'' (Ioan 5, 28-29).

Toti cei din mormanturi! Nu mi-ai raspuns cum crezi tu ca va fi? Un suflet va lua 10.000 de trupuri (avute pe parcursul presupuselor vieti) sau va renunta Dumnezeu la 9.999 de trupuri.


RZA: "Omul nu ramane om.Evolueaza. Si trece prin toate regnurile"

Dumnezeu a creat [banuiesc, caci altfel ar fi fost "Dumnezeu a omul"] omul , si l-a asezat langa El. Vrei sa spui ca Dumnezeu a creat un om imperfect? Evident ca nu. Tindem sa revenim in acea stare initiala de OAMENI. Deci iata ca omul ramane om chiar langa Dumnezeu. Omul poate deveni dumnezeu dupa Har, nu si dupa fire.
ioana1
Pentru ce va arde focul care nu se stinge , daca nu pentru pacatele noastre?

Cu cat purtam mai mare grija trupului, cu atat vom fi mai pedepsiti.

-acel foc nu va lasa pe lenes sa doarma
-foamea si setea vor chinui pe lacom
-desfranatii vor arde ca la rotisor
-pizmasii vor urla de durere.

Asa cum "in casa Tatalui Meu multe lacasuri sunt", asa presupun ca va fi si la "rotiserie", caldura mare,mon cher, caldura mare, iar daca nu tragem semnalul de oprire, se duce pe apa sambetei toata viata asta fada si nemultumitoare.

Si cum spuneam, degeaba ne ascundem dupa cuvinte, slava Tatalui Nostru ca nu ne tine cont faptele, si ne da dupa har, nu dupa meritele noastre.
milimetru
QUOTE (RZA @ 13 May 2004, 10:55 AM)
Ce alte elemente am mai putea aduce in discutie pentru a stabili nivelul de gravitate al unei fapte rele?

Nivelul de gravitate al unei fapte rele... nu ştiu... sună prea ştiinţific pt. mine. Ceea ce pot să spun eu īn ceea ce mă priveşte e aceea că atunci cīnd mă rog am o anumită stare, care evoluează pe parcursul rugăciunii. Īn funcţie de această evoluţie (plus starea de final) īmi dau seama de felul (inclusiv de gravitatea) faptelor pe care le-am făcut īntre timp (de la ultima rugăciune īncoace). N-aveţi decīt să vă distraţi pe socoteala mea, dar eu aşa īmi ţin contabilitatea la ceea ce fac şi gīndesc! E verificat şi... merge.
IO
Frate noi, constat cu regret ca nu te lasi din offtopic-uri... Stii ca ai ramas in urma cu 2 raspunsuri? (te intrebasem ce intelegi prin mantuire si ce rol crezi ca are uratu'). Iti raspund, pentru ca pe de-o parte discutiile cu tine imi fac placere si pe de alta parte ca sa nu spui ca ma ascund de intrebarile tale.

[init off-topic]
QUOTE
"Duceti-va de la Mine, blestematilor, in focul cel vesnic, care este gatit diavolilor si ingerilor lui, caci flamind am fost si nu Mi-ati dat sa maninc... "(Matei 25, 41-45).  Baga la cap...focul cel vesnic

Multumesc, am bagat la cap. ohyeah.gif Eu te rugasem sa-mi dai un exemplu de damnare vesnica, tu imi dai un exemplu in care e vorba de sentinta, si nu de durata ei. Sezizezi diferenta dintre numele puscariei si perioada de detentie?

QUOTE
Crezi ca e doar ca sa ne sperie pe noi?

Nu, nu cred asta.

QUOTE
Nu vorbesc de nici un trup de carne...vorbesc de invierea mortilor pe care o asteptam cu totii.

OK, te rog sa precizezi cat mai clar cu putinta in ce forma crezi ca se va produce Invierea. Daca nu materiala, cum? Energetica?

QUOTE
Nu mi-ai raspuns cum crezi tu ca va fi? Un suflet va lua 10.000 de trupuri (avute pe parcursul presupuselor vieti) sau va renunta Dumnezeu la 9.999 de trupuri.

Nici una, nici alta, draga noi. Sufletul va veni la Judecata cu structurile lui configurate in 10000 de vieti traite in 10000 de trupuri. Nu a fost asa si la Prima Judecata? Aceste structuri de care iti vorbesc sunt "hainele sufletului". Sunt lumina care invaluie Lumina. Poti sa-l numesti "trup spiritualizat", daca vrei, dar nu are nimic antropomorfic. Este aproximativ sferic. (o alta concluzie a lui Origen care a fost anatemizata) In sens general, acum sau peste 10 min., indiferent cand, aceasta Judecata ar putea sa vina si sa se constate "starea" fiecarui suflet cu trupul lui spiritualizat cu tot, pentru a se vedea - inscrise in structurile amintite - toata evolutia lui, ce a facut bine si ce a facut rau etc. Cred ca am explicat destul de clar.

QUOTE
Vrei sa spui ca Dumnezeu a creat un om imperfect? Evident ca nu.

Pai daca-ti raspunzi singur la intrebari, ce nevoie mai ai de mine? tongue.gif
Perfect este numai Dumnezeu - in cele 3 ipostaze. Daca Adam era perfect, nu cadea. Dohhh...

QUOTE
Tindem sa revenim in acea stare initiala de OAMENI.

Iertare, cred ca gresesti. (De fapt sunt sigur, dar fac efortul sa ma exprim frumos... tongue.gif )
Daca totul e o stradanie de a reveni la punctul initial, inseamna ca parcursul e lipsit de sens. Ori, chiar si caderea adamica are sens. Ne vom intoarce la Dumnezeu imbogatiti de experienta acumulata si (aici ai dreptate) ne vom recapata inocenta initiala. Uite, iti reproduc din memorie ceva foarte frumos scris de Osho pe aceasta tema: Adam este inocenta in stare pura. Hristos este inocenta Cunoasterii. Iar Iisus este drumul de la Adam la Hristos. Este transformarea. Experienta. Evolutia. Adam avea inocenta copilului care nu stie nimic. A pacatuit, si din acel moment a iesit din starea de inocenta. Cunoscand binele si raul, el evolueaza, invatand, prin experienta cumulata in tot acest rastimp, ca Binele este Dumnezeu. Cu alte cuvinte, Adam invata sa-si recapete inocenta pierduta, alegand Binele. A primit inocenta ca dar, a pierdut-o, si si-o va recapata - prin chiar Cunoasterea care l-a facut sa cada initial. Hristosul este inocenta recastigata. Este puritatea asumata in deplina cunostinta de cauza.

QUOTE
Omul poate deveni dumnezeu dupa Har, nu si dupa fire.

Bineinteles. Ai zis-o foarte frumos. thumb_yello.gif
[end offtopic]

Te astept in continuare sa discutam ontopic despre categoriile de pacate si sa-mi impartasesti viziunea ta despre ce te-am intrebat la inceput.

Toate cele bune!
noi
1. Ce este mantuirea?
"Mantuirea este slobozirea din robia pacatului si a mortii precum si dobandirea vietii celei vesnice, in unire cu Dumnezeu." Sper sa nu te deranjeze ca ti-am raspuns cu un citat.

2. Ce rol are ala? Nu i-as da prea mare importanta...nimic bun nu vine de la el...iar daca se intampla sa existe vreo consecinta pozitiva a actiunilor lui e neintentionat evident....mai bine vorbim despre Dumnezeu wink.gif .

3. Daca iadul e vesnic, si a doua venire a Manuitorului va fi judecata finala, este evident ca vor exista si condamnati vesnic. Altfel nu ar mai fi judecata ar fi defilare smile.gif
Pai nu tu spuneai ca unii oameni se transforma in demoni si vor suferi vesnic? Eu spun ca unii oameni nu se vor transforma in demoni dar vor suferi vesnic alaturi de ei (se vor asemana lor)..la fel cum cei buni se vor veseli alaturi de Dumnezeu.

4. "OK, te rog sa precizezi cat mai clar cu putinta in ce forma crezi ca se va produce Invierea. Daca nu materiala, cum? Energetica? "

Invierea noastra se va produce exact la fel ca cea a Mantuitorului. Niste trupuri nemuritoare dar "asemanatoare" cu cele pe care le avem acum. Sa nu uitam ca am fost facuti dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu. Sfantul Apostol Toma a pus mana in semnele cuielor din palmele Mantuitorului...dupa Inviere.

Si inca ceva bucuriile.. din rai sau suferintele din iad (cele vesnice de dupa judecata finala) vor fi si in trup si in suflet.
Adam si Eva in rai erau muritori sau nemuritori? Aveau trupuri materiale sau nemateriale?

Pe final ai spus si tu ca de fapt tindem sprea starea initala a oamenilor din Rai.. Deci omul tot om ramane ca asa l-a facut Dumnezeu.


IO
Salut noi

In sfarsit discutam on-topic... deci:
QUOTE
"Mantuirea este slobozirea din robia pacatului si a mortii precum si dobandirea vietii celei vesnice, in unire cu Dumnezeu." Sper sa nu te deranjeze ca ti-am raspuns cu un citat.

Conform celor stiute de mine, mantuirea este iesirea din Legea Karmei (TriRegnum, daca ma cenzurezi, ma supar! biggrin.gif ) si intrarea in Legea Iubirii. Iesind din Legea Karmei, o entitate nu mai este obligata sa vina la intrupare pentru ca si-a invatat lectiile, dar poate continua sa se intrupeze volitional. Daca compari cu atentie definitiile noastre, vei vedea ca "slobozirea din robia pacatului si a mortii" inseamna exact ce am spus si eu, adica iesirea de sub incidenta unei legi cosmice care ne obliga sa ne nastem in trup si, evident, sa... murim. Sunt de acord si cu partea a doua a definitiei tale; de la un anumit nivel in sus, corespunzator intrarii in Legea Iubirii, toate existentele fac numai Voia lui Dumnezeu - sunt "in unire cu Dumnezeu", cum ai spus. Rezumand, cand nu vom mai pacatui, ne vom mantui. Cand nu vom mai pacatui, nu vom mai suferi. Nu va mai fi nevoie sa venim din obligatie, ci doar "in interes de serviciu", cu voia noastra...

QUOTE
Ce rol are ala?  Nu i-as da prea mare importanta...

Cunoaste-ti dusmanul, noi, daca vrei sa-l invingi. Si acorda-i importanta pe care o are.

QUOTE
nimic bun nu vine de la el...iar daca se intampla sa existe vreo consecinta pozitiva a actiunilor lui e neintentionat evident...

Foarte pe scurt, pentru ca nici mie nu-mi place subiectul, rolul lui este rolul leului printre zebre... le prinde pe cele mai "lente". Este biciul destinat celor care nu vor sa invete cu zaharelul. Este cel care isi inchipuie ca face voia lui, impiedicandu-i pe oameni sa ocupe locurile vacante ramase dupa prima cadere, dar face in realitate Voia Tatalui, pentru ca "nici un fir nu se misca de pe capul omului fara stirea lui Dumnezeu".

QUOTE
Invierea noastra se va produce exact la fel ca cea a Mantuitorului. Niste trupuri nemuritoare dar "asemanatoare" cu cele pe care le avem acum. 

Imi pare rau, este ambiguu raspunsul tau. Cat de asemanatoare? Ca forma, material, structura...?

QUOTE
Sa nu uitam ca am fost facuti dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu.

Daca tu-ti imaginezi ca Dumnezeu are cap, maini si picioare, un apendice nefolositor, masele de minte inutile si toate celelalte... cred ca n-are rost sa mai discutam never-ever. Forma perfecta e sfera. Si suntem dupa chipul si asemanarea Lui atat ca forma sferica (data de biocampurile noastre) cat si ca tripartitie (trup, ratiune, suflet).

QUOTE
Adam si Eva in rai erau muritori sau nemuritori? Aveau trupuri materiale sau nemateriale?

Erau nemuritori si aveau trupuri imateriale. Caderea adamica a fost in materie, din Cer pe Pamant, din Duh in trup ("hainele de piele" de care vorbeste Geneza) din Legea Iubirii in Legea Karmei, din eternitatea imateriala la moartea in trup. Pentru ca plata pacatului adamic este moartea. Nu o moarte ci moartea ca si concept.

QUOTE
Pe final ai spus si tu ca de fapt tindem sprea starea initala a oamenilor din Rai.. Deci omul tot om ramane ca asa l-a facut Dumnezeu.

Dumnezeu l-a facut pe om pentru a Se desavarsi pe Sine Insusi. Adam evolueaza de la om la OM. Intre momentul initial si final este evolutie. Nu liniara. Nici circulara (stii ca, fara sa vrei desigur, sustii conceptia buddhista asupra evolutiei? tongue.gif ) ci in spirala. In spirala exista atat linia (pe verticala) cat si cercul (pe orizontala). Iar aceste planuri se intersecteaza sub forma crucii. Dacii cunoasteau aceste lucruri - vezi "spirala dacica", sanctuarul solar de la Sarmizegetusa sau motivele cruciforme de pe vasele lor.

Ca sa incheiem tot in spirala incercarea de a deslusi ce este pacatul, iti propun draga noi sa incercam impreuna un raspuns la clasificarea pacatelor. Sunt 3 clasificari mari. Pana acum, am vazut ca sunt pacate facute cu stiinta(cand stim ca pacatuim) si pacate facute fara de stiinta (cand suntem ignoranti si nu stim ca pacatuim). Care crezi ca sunt celelalte doua clasificari? rolleyes.gif
ioana1
RZA, ne-ai lasat in ceata cu raspunsul la ultimul tau post, si cum se pare ca noi nu stim, asteptam sa ne "luminezi".

Clasifica pacatele, te rog!
Tony Almeda
Wow ! Ce va place sa va complicati oameni buni ...
Pacatul este o deturnare de la un scop precis. Īn cazul crestinilor acest scop este Māntuirea.
ioana1
In cazul celorlalti?
Tony Almeda
Celorlalti care ?! Dezvolta putin ...
ioana1
Pai, ai spus: in cazul crestinilor , acest scop este mantuirea. in cazul celorlalti , care este deturnarea scopului, si care ramane scopul lor?
IO
ioana1, nu v-a lasat nimeni in ceata... doar am pus o intrebare la care nu mi s-a raspuns. Era mai mult un exercitiu de logica, nu o lectie pe care cineva ar fi trebuit s-o stie pe dinafara.
Ok, iata versiunea mea:

Clasificarea pacatelor
1. In functie de "partea vatamata"
a Pacate impotriva Tatalui si/sau Fiului
b Pacate impotriva Creatiei
c Pacate impotriva Sfantului Duh

2. In functie de "partea vatamatoare"
a Pacate facute cu voie/fara de voie
b Pacate facute cu stiinta/fara de stiinta
c Pacate facute cu Cunoastere

Despre fiecare categorie s-ar putea scrie extrem de mult... dar nu vreau sa-mi depasesc limitele autoimpuse cand am intrat pe Han. Va las pe voi sa interpretati categoriile de mai sus (sau sa incercati sa gasiti altele...). Cred ca astfel de exercitii sunt benefice pentru mintea si sufletul oricarei persoane.
Tony Almeda
QUOTE (ioana1 @ 14 Jun 2004, 01:00 PM)
Pai, ai spus: in cazul crestinilor , acest scop este mantuirea. in cazul celorlalti , care este deturnarea scopului, si care ramane scopul lor?

M-am exprimat gresit smile.gif .. ai dreptate. Exista doar un singur scop. Pentru toti. thumb_yello.gif
ioana1
La tine, RZA, stiinta nu e tot cunoastere?

2b sau 2c nu e totuna?
ioana1
OK, Tony, no problem.

Frumos, si succint spus.
Dark Angel
Pentru mine pacatul este ceea ce-mi da mustrari de constiinta si pareri de rau. Despre felul in care bunul Dumnezeu ma va pedepsi voi vedea atunci cand va sosi momentul.
ioana1
Ne limitam la a participa, ne dam seama ca suntem intr-o perpetua greseala, dar ne ridicam , sau nu?

Lupta este pentru victorie, a infrana sau nu, pacatul, daca luptam doar ca sa ne afundam sau sa ne murdarim si mai tare, e deja pierduta lupta.
Dark Angel
Oh, nu militam nicidecum pentru o existenta maculata, pacatele mele nci macar nu stiu cat de grave sunt, alea care sunt...incerc sa ma ridic la standardele cerute de religia crestina, numai ca nu e mereu usor.
Nici nu-mi place sa compar pacatele mele cu ale altora, pt. fiecare atarna in alt fel in balanta, functie de propriile principii.

Mi se pare mie sau ai facut o paralela intre "semnatura" mea si ceea ce am postat?
Mie mi se pare ca a participa la viata asta care ne -a fost data e un act de curaj, sunt multi care aleg indiferenta sau ies din joc de-a binelea. Cred ca oricine participa , participa in ideea de a castiga, dar dintre atatia participanti nu se poate sa fie toti castigatori, unii vor fi invinsi. In schimb daca nu participi deloc, sansele de castig sunt egale cu zero...
ioana1
Tocmai, intr-o lupta de aceea participi, ca sa iesi invingator. Cei care se multumesc cu postura de invinsi, aleg indiferenta, doar de dragul de a disimula....

Ca sa iesi din noaptea pacatelor, nu trebuie sa ai niste standarde, ci sa fi tu insati, cu minusuri si plusuri, care te scot din anonimat. Este adevarat ca pentru fiecare este individual, de aceea suntem atat de distincti, insa avem toti un numitor comun.

Ne place sau nu, de multe ori ne laudam cu ceea ce nu suntem, sau vrem sa parem altfel, dar toti tindem spre "confortul" sufletesc, odihna vesnica.
Dark Angel
Nu te exprimi foarte clar, drept urmare nu inteleg care e ligica ta.
1.Deci eu am voie sa particip dar nu sa pierd, prin urmare voi fi frustrata, sau daca voi castiga poate cad in alt pacat, acela al mandriei, al vanitatii...
2. Ca sa nu fiu o pacatoasa nu am nevoie de standarde, de repere, trebuie sa fiu eu insami...cu greselile si pacatele mele, pe care poate le voi repeta la infinit... rolleyes.gif
3.
QUOTE
ne place sa ne laudam cu ceea ce nu suntem
-vorbesti din proprie experienta sau ti-am creat eu impresia de prefacuta si mincinoasa?

Nu te acuz de nimic altceva decat de incoerenta, si nu in scriere , in gandire.
Propun sa punem punct acestui off-topic si sa imi trimiti pe PM parerile tale despre persoana mea, nu de alta, dar poate mai e vreun pacatos pe forum si-ar vrea si el sa-si spuna of-ul aici, on-topic.
ioana1
Imi pare rau, flower, posturile erau generalizate, nicidecum la adresa ta.
Cinderella
"Impacare-impacare, fara nici o suparare !" floricico, un pup mare mwah1.gif si Ioanei ii dau o floare flowers.gif
De fapt, nici nu imi pot imagina ca a fost vreo urma de suparare intre voi, caci cum poti sa te superi pe o floare sau pe o ioana-graviduta-draguta ? si mai ales, pentru ce ? pentru niste pacatoase de...pacate ? nonono.gif duca-se toate in pustie !!

Pupici cu sclipici kiss.gif ,
C.
IO
ioana1, pacatele facute cu stiinta sunt pacatele constientizate ca atare. Pacatele cu voie sunt cele facute in deplinatatea liberului arbitru. Iar cele cu Cunoastere sunt tehnici ezoterice malefice - vrajitorie, magie neagra etc - realizate in astral (in Ceruri) urmarind efectul scontat in realitatea materiala (pe Pamant).
Sper ca ai inteles de ce 2b <> 2c. jamie.gif
framesis
Ioana 1 daca nu te superi ai putea sa ne spui unde ai gasit poezioara aceea cu fetita pe care ai scris-o la inceputul acestui topic? hh.gif
Dark Angel
QUOTE
caci cum poti sa te superi pe o floare sau pe o ioana-graviduta-draguta ? si mai ales, pentru ce ?

Ioana e insarcinata??? Uau, ce frumos! Nastere usoara, un copil frumos si sanatos sa-ti dea Dumnezeu! Eu am un baietel de un anisor si e dulce foc! Adevarul e ca nu stii ce inseamna sa fii fericit inainte de a avea un copil.
Nu m-am suparat deloc pe Ioana, ea a si explicat ca nu vorbea despre mine, ci despre niste lucruri generale, numai ca mie imi semanau foarte mult cu o referire la adresa mea si as fi dorit sa justifice afirmatiile, dar cum nu eu eram subiectul de discutie, nu-i nevoie.
ioana1
Flower, draga mea, nimic la adresa ta, Harul si Pacea lui Hristos sa te imbratiseze pe tine si familia ta!

Framesis, dragul meu, dupa cate am observat eu, ai mai pus niste intrebari acide la adresa mea, ok, iti voi raspunde, in cazul in care n-ai facut legatura.

Motivul pentru care am postat acea poezie pe subiectul "ce e pacatul ? ", a fost , am considerat eu, subinteles. Majoritatea (crestini sau nu) acuza in cazul calamitatilor, suferintelor, mortii celor dragi, pe Dumnezeu cel plin de dragoste fata de copiii Lui. A acuza Sfanta Treime de ceea ce se intampla in lume, ce se intampla din cauza pacatelor noastre, a neascultarii fata de Dumnezeu, nu ne trimite Domnul, ci cel rau, ca sa-L blestemam pe Dumnezeu.

De unde am luat poezia ? De pe un site, mi-a placut foarte mult, si am vrut sa o cititi si voi. Atata tot!

ioana1
A, RZA, dragul meu, stai ca tot n-am inteles! Deci pacatele alea cu stiinta, zici tu, "pacate constientizate", pai nu sunt cu ajutorul cunoasterii? Stiinta nu e cunoastere? Actiune, premeditare?

Dragul meu, ca de obicei, te pierzi in amanunte, si pierzi esentialul, no offence.

Tony Almeda, felicitarile mele! Cel mai k lumea raspuns, dupa parerea mea.
IO
QUOTE
A, RZA, dragul meu, stai ca tot n-am inteles! Deci pacatele alea cu stiinta, zici tu, "pacate constientizate", pai nu sunt cu ajutorul cunoasterii?

ioana1, pentru ultima oara:
- pacate cu voie = fapte rele facute cu liber arbitru. Faptuitorul VREA sa intreprinda o actiune, dar nu stie ca acea actiune constituie un pacat. E categoria cea mai putin grava.

- pacate cu stiinta = fapte rele (cu tot cu urmarile lor) constientizate ca atare. Sunt acele pacate cand faptuitorul STIE ca face un pacat si STIE ce consecinte poate avea pacatul... si totusi il face. E o categorie de o gravitate superioara. Inglobeaza prima categorie.

- pacate facute cu Cunoastere = fapte rele in care autorul se foloseste de anumite cunostinte ezoterice pentru a agresa pe cineva. Inglobeaza primele 2 categorii. Adica pacatosul VREA sa comita fapta rea, STIE ca face un pacat si ARE CUNOASTERE in a face acel pacat astfel incat legile omenesti sa nu-l poate atinge. De asta am spus ca pacatul cu Cunoastere se face in Cer si are urmari pe Pamant.

QUOTE
Stiinta nu e cunoastere?

Intre stiinta si Cunoastere e diferenta intre "a sti CA" si "a sti CUM". Iar acest "CUM" cuprinde tot felul de tehnici oculte.
Ex. de pacat facut cu voie si cu stiinta: omorul premeditat.
Ex. de pacat facut cu cunoastere: omorul prin tehnici de magie neagra (de la o simpla "asmutire" de demoni pana la agresiuni indreptate impotriva structurilor nemuritoare ale cuiva)

QUOTE
Dragul meu, ca de obicei, te pierzi in amanunte, si pierzi esentialul, no offence.

No offence, draga. Cum as putea sa ma supar pe un profan care vorbeste cu o atat de nevinovata ignoranta despre "amanunte" si despre "esential"? rolleyes.gif

Doamne ajuta, si [word up geriA3e!] JOS PACATU'! diespam.gif
ioana1
Esti o dulceata, RZA!
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.