Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Mai Exista Lacrimi?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Probleme Sociale
Pagini: 1, 2, 3, 4
Mrs. Rogers
QUOTE
la inceputul anului a murit bunicul meu pe care l-am cunoscut toata viata si nu am plans deloc.
deloc!


Nu esti oribila deloc. Mi s-a intamplat si mie acelasi lucru. Bunicul meu preferat care pot spune ca "m-a crescut" a murit vara trecuta la 3 zile dupa ce am plecat din Ro.
Cat am stat in Ro am avut grija de el . Stiam ca va muri si ma durea sufletul. Cand am plecat l-am intrebat " bunule, te superi ca plec?" Mi-a raspuns " Nu, de ce sa ma supar? Is bucuros ca ai venit. Daca nu veneai ,atunci ma suparam.".
Cand mi-am luat ramas bun de la el stiam ca n-am sa-l mai vad. Si totusi n-am plans nici atunci nici cand am aflat ca a murit. Nu stiu de ce. Eram necajita dar nu aveam lacrimi. Si acum sunt necajita cand vorbesc despre asta. Poate ca suntem obisnuiti sa acceptam ca si ceva firesc cand cineva batran moare.
contraste
Asa am patit si eu cu bunicul meu. Numai ca EL a fost cel care mi-a dat banii ca sa plec din localitate, si ma tot indemna sa plec. Acum, dupa ani, scriind aceste cuvinte, o fac printre lacrimi...
gabitza ^
astzai am plans. la birou. nu mi-a pasat de oamenii din jur... eram fericita pentru ca ieri scapasem de o piatra de pe suflet, iar astazi suna sora mea, si mi-a dat o veste care m-a lasat paf. cry.gif nu m-am putut abtine.
cateodata plang fara motiv (sau asa mi se pare mie). plang la cate un film, sau o carte care imi place, la un citat care "ma misca".
plang si cand sunt fericita. am plans prima oara cand mi s-a spus "te iubesc". probabil ca la nunta mea voi plange.
dar sunt momente ca astazi, cand simt ca nu ma pot abtine, desi vreau, si as plange pana nu mai pot.
din pacate, ultimele 3 luni au fost o perioada grea...prevad inca destule lacrimi. sad.gif
G.
milimetru
Mişcătoare rīndurile tale Gabitza! Aproape că mi s-a pus şi mie un nod īn gīt citind "faza" de la birou (vorbesc cīt se poate de serios!). Sīnt unele persoane cărora plīnsul le face bine, īn sensul că īi eliberează de o tensiune care altfel ar deveni insuportabilă şi s-ar putea ca tu să fii īn această situaţie. Eu zic că asta n-ar fi un "cap de ţară". Numai să nu se repete prea des. Eu am vrut să te īndemn, prin aceste rīnduri, cīt mai prieteneşte posibil, să īncerci să nu mai plīngi īn public, la serviciu de exemplu. Lumea, īn general vorbind, nu prea face eforturi să-l īnţeleagă pe cel nenorocit, dar imediat se repede să-l judece negativ pe cel care plīnge. Eu am observat la mine acest lucru şi de atunci fac tot ce pot să evit "s-o comit" īn public.
DARRA
tistetea si bucuria sunt parti din viata, cine zice ca n-a plans de mult cred ca se minte singur sau a plans fara sa-si dea seama,sau ii este rusine sa recunoasca, sau .... chiar exista oameni vesnic fericiti?desi putem plange si de bucurie, eu plangeam mult , dar ma simtem eliberata, acuma nu mai plang, imi curg doar lacrimile, este un alt fel de plans....... al sufletului
milimetru
han.gif DARRA!

Aşa ai sucit-o din condei īncīt eu am īnţeles că īnainte, cīnd te eliberai, era mai bine decīt acum cīnd plīngi cu...sufletul. Sau chiar am īnţeles bine? sad.gif
YoyoMan
welcome.gif DARRA - eu pe bune ca n-am plans de mult. Ca am fost in situatii cand nu ar fi fost nelalocul ei o tura de plans nu contest. Dar de plans nu am plans demult. Si in generalplang ffff rar. Nu stiu de ce si nici nu cred ca am timp sa-mi fac griji pe tema asta. Pai cand vezi ceea ce se intampla in jurul nostru nu cred ca reactia nimerita e aceea de a plange.

Cred ca nu mai avem timp sa plangem si cred ca cei care plang pleaca de pe locul 2 fata de ceilalti.
Avea dreptate Mihai. Nu mai e vreme de lacrimi in zilele noastre cry.gif
Fausta
trebuia sa ajung langa cineva scump mie dar ne desparteau 800 km... trenul era abia a doua zi si atunci am plans ultima oara... pentru ca nu puteam fi acolo cand era intr-adevar nevoie... stiam ca totul va fi bine chiar daca nu voi ajunge eu, pentru ca asa sunt mereu lucrurile... se rezolva sau nu chiar daca plangem sau nu... ideea e sa nu renuntam la plans dar nici sa ne inecam zilele in el, pentru ca atunci nu am mai avem timp sa reactionam la ceea ce e in jurul nostru...
gabitza ^
@caa: in general incerc sa ma abtin sa plang in public. nu neaparat pentru ca il consider un motiv de slabiciune. dar au fost momente (din pacate deloc indepartate) cand m-au "ajuns" problemele. am plecat intr-o zi de la munca, si asteptam sa vina metroul. era chiar acum de Paste. stateam in statie la semanatoarea, si tocmai primisem de la una din firmele cu care lucram, un cadou frumos de Paste. iar eu stateam in statia aia pe o banca, cu cadoul meu frumos in brate si plangeam de nu mai stiam de mine.
eu sunt tanara, acum dau "piept cu viata" ca sa zic asa. nu sunt inca pregatita, recunosc, cu greutatile cu care ma confrunt. sunt momente in care as vrea sa nu plang, imi bag unghiile in palme, si tot nu reusesc.
dar de cele mai multe ori imi face bine. daca nu as plange cred ca as exploda. sad.gif
G.
Serenity
Mie mi se intampla o chestie ciudata.. exact atunci cand toti in jurul meu plang, cand e o atmosfera incarcata de emotie si cand chiar ar fi normal ca si eu sa plang pur si simplu nu pot, si nu pentru ca as fi o insensibila. Sunt chiar mult prea sensibila in opinia mea. Ma epuizeaza totusi plansul celor din jur iar in final ma simt "daramata" atat fizic cat si emotional. Alteori, ma apuca plansul din senin, aparent fara motiv si evident ca nimeni nu ma crede cand la intrebarea "De ce plangi?" raspund "Nu stiu.." huh.gif (asta a fost doar de cateva ori tongue.gif) A mai patit cineva asa ceva sau e ceva in neregula cu mine? biggrin.gif
Fausta
QUOTE (Serenity @ 19 Jun 2004, 03:27 AM)
Alteori, ma apuca plansul din senin, aparent fara motiv si evident ca nimeni nu ma crede cand la intrebarea "De ce plangi?" raspund "Nu stiu.." huh.gif (asta a fost doar de cateva ori tongue.gif) A mai patit cineva asa ceva sau e ceva in neregula cu mine? biggrin.gif

da, si nu cred ca e ceva anormal... chiar eu am patit asa...aseara. pur si simplu nu ma puteam opri din plans... cand prietenul meu m-a intrebat de ce am raspuns simplu: "nu stiu"... s-a mirat dar chiar nu stiam... un alt raspuns ar fi "tocmai pentru ca nu am patit nimic"... sau poate ca nu vreau sa recunosc anumite chestii si ma las coplesita, preferand sa "nu stiu" decat sa infrunt problema... chestia e ca propleme apar in fiecre zi... sau diferite lucruri care te afecteaza direct sau indirect... ramanand la latitudinea ta daca plangi sau nu... suna prostesc ce tocmai am scris, dar asta difera de la persoana la persoana, deoarece nu toti raman impresionati in acelasi fel de aceleasi lucruri... eu cred ca totusi tre sa ne facem timp sa plangem... chiar daca a doua zi (cum am facut eu azi) te intrebi:"ce naiba m-a apucat?"
Serenity
Nu suna deloc prosteste, eu, una, ma regasesc perfect in ce-ai spus tu.. Asa e, traim intr-o lume in care totul se misca din ce in ce mai repede, timpul nu mai are rabdare cu noi, nu ne mai permite sa-l pierdem cu activitati ca plansul. Si plansul asta are, totusi, un rol important. Probabil ca emotiile, nemultumirile si frustrarile inabusite pe moment se acumuleaza pana in clipa in care rabufnim. O explicatie care pe mine ma multumeste.. smile.gif E bine sa stiu ca nu sunt singurul "specimen" wink.gif
gypsyhart
Serenity nu esti singura care "simte" cand altii nu simt nimic si care nu "simte" nimic cand altii parca "simt" totul....
"Inima" are moduri f. neortodoxe de a'si face aparitia....smile.gif In asta consta si frumusetea......
Blakut
Nu reusesc sa mai plang. De la o vreme, nici sa vreau si nu mai pot sa fac asta. Parca mi-au secat ochii. Si atunci urlu si strig, ca sa compensez.
Afrodita
Mda, mai nou observ si eu o chestie...Nu mai reusesc sa plang decat langa iubitul meu...Si atunci incep sa plang in hohote, de sare camasa de pe mine biggrin.gif In rest imi dau 2-3 lacrimi si seaca okii..atat, dar sufletul doare infinit mai tare cand nu pot plange....
YoyoMan
Eu pot. Acuma cred ca o sa..... am o stare..... nu vreti sa stiti cry.gif cry.gif cry.gif
Blakut
Societatea noastra nu mai crede in lacrimi... ati mai vazut oameni care sa planga in public? Oameni care sa planga si sa fie vazuti? Nu, pentru ca ne-am obisnuit sa ne auto-cenzuram sentimentele.
Afrodita
QUOTE (YoyoMan @ 27 Jun 2004, 12:33 PM)
Eu pot. Acuma cred ca o sa..... am o stare..... nu vreti sa stiti cry.gif cry.gif cry.gif

Da' ce-ai patit puiule? sad.gif
Fausta
da, am vazut oameni care sa planga in public... putini, dar mai exista...
afrodita... poate ca numai langa iubitul tau poti plange pentru ca langa el te simti protejata... eu am observat ca azi rar se mai intoarce capul cand cineva are o problema... ne simtim amenintati si descoperiti in fata celor care ne vad plangand....fara aparare. astazi cine plange este considerat slab, ceea ce e total gresit... tocmai cei care plang sunt mai puternici pentru ca nu aduna sentimente negative, acestea eliberandu-se in mare parte in momentul in care avem curajul sa plangem...
serenity.... sigur nu esti singurul specimen... de fapt sigur nu suntem wink.gif
jkd
mai aveti lacrimi...
Diana-Maria
Da... Mai avem lacrimi... Unele ramin neplinse, altele sint mute...
Dar tot lacrimi sint. sad.gif
YoyoMan
Cred totusi ca cele mai fierbinti lacrimi sunt cele care nu curg.... cele care raman in interior si ard sufletul... Mie lacrimile acelea imi provoaca cea mai crunta sau dulce suferinta.
contraste
Pericol! Acelea sapa!
Afrodita
Descopar ca mai exista lacrimi.....Le vars acum...Si n-as putea spune de ce...
YoyoMan
QUOTE (afrodita @ 27 Jun 2004, 01:39 PM)
QUOTE (YoyoMan @ 27 Jun 2004, 12:33 PM)
Eu pot. Acuma cred ca o sa..... am o stare..... nu vreti sa stiti  cry.gif  cry.gif  cry.gif

Da' ce-ai patit puiule? sad.gif

Mi-ai luat vorba din gura!
AIWA
QUOTE (afrodita @ 28 Jun 2004, 08:19 PM)
Descopar ca mai exista lacrimi.....Le vars acum...Si n-as putea spune de ce...

Daca te linistesc atunci merita sa faci asta....uneori e o descarcare surda si muta in fata destinului....in lipsa unei prietene cu care sa poti sa "trancanesti"
Afrodita
Asa e...Mama lui de destin...Trebuie sa il intorc cum vreau eu, ca vad ca-mi trage niste palme de ma-nvart in loc biggrin.gif Asta e, nu prea am prietene live cu care sa trancanesc si asa e, ajunsesem la un prea plin.....
YoyoMan
Klaaar mama lui de destin... Ptiiiu ce ne injuram noi destinele p-aci pe Han! Deci asta e Hanul! Locul unde injuri destine... rofl.gif
Afro - nu mai plange ca mwah1.gif sa treaca wink.gif
mdA!
cel mai des plang de ... degeaba. caderi nervoase dupa zile mult prea tensionate in care nu gasesc pe ce sa ma sprijin, in care imi fac meseria si sunt cine trebuie sa fiu, suport tot circul de langa mine si, intr-un final, incep un bocet prelung, din tot corpul. nu imi place prea mult, dar imi face tare bine. cealalata varianta este sa plec sa ma imbat. o fac si pe-asta, dar uneori e buna doar aia cu plansul.

nu stiu daca este interzis sa vorbim despre asta.. neplacut este, fiindca a plange inseamna a nu te putea controla; inseamna sa iti recunosti public (fie ca plangi in public, fie ca admiti ca ai plans) o anume slabiciune. de ce vrem noi mereu sa fim mai putin oameni si mai mult masinarii, mimand controlul total asupra sentimentelor ... nu stiu, dar cred ca asta ar face subiectul unui alt topic.
Afrodita
Chiar zilele trecute cineva imi spunea ca nu ii place sa vada o femeie plangand pt ca ii arata slabiciunea ei, iar eu i-am raspuns ca nu mi-e rusine sa am si momente de slabiciune...Nu pot fi tot timpul tare si invincibila, oricat as vrea....Si, la fel, nu "condamn" pe cei ce plang, chiar daca plang in fata mea...Cand vad ca o persoana plange de fata cu mine, indiferent ca e femeie sau barbat, o/il apreciez pt ca are curajul sa isi recunoasca slabiciunea, chiar daca pt moment...Si e ok cand se intampla asta pt ca vad ca si cel din fata mea are suflet, nu piatra in loc de inima...wink.gif
Yoy tks biggrin.gif mwah1.gif a trecut smile.gif
karmic_parradox
Lacrimile exista, desi suntem educati sa devenim insensibili...
Pentru a deveni un exemplar "perfect" in societate, pentru a deveni CASTIGATOR, devine esential sa nu-ti pese, sa nu simti.
Din fericire, nu am fost un invatacel bun la capitolul insensibilitate. Si inca mai stiu ca exista lacrimi.
E un sentiment teribil sa plingi. Cu hohote. Sa lasi tot ce te macina, tot ce te sfisie pe dinauntru sa devina...lacrima. Sa exteriorizezi durerea.
Pentru ca asa iti aduci aminte ca esti totusi un biet om, nimic nu poate fi perfect, nu esti invincibil.
Da, lacrimi exista.
rossi
QUOTE (afrodita @ 30 Jun 2004, 09:52 PM)
Chiar zilele trecute cineva imi spunea ca nu ii place sa vada o femeie plangand pt ca ii arata slabiciunea ei, iar eu i-am raspuns ca nu mi-e rusine sa am si momente de slabiciune...

Femeia e cea mai frumoasa atunci cand plange! wub.gif
milimetru
Hai şi fii atent Rossi, că s-ar putea să te ia cineva de pe aici īn serios, frate! huh.gif
rossi
QUOTE (xcross @ 1 Jul 2004, 10:00 AM)
Hai şi fii atent Rossi, că s-ar putea să te ia cineva de pe aici īn serios, frate! huh.gif

@xcross Ce vrei sa zici blink.gif
milimetru
Vreau să zic că nimeni nu e frumos cīnd plīnge. Doar dacă cel care descrie fenomenul ăsta īl plasează īntr-un anumit context verbal (sau scriptic). Sau tu chiar crezi că "femeia e cea mai frumoasă" atunci cīnd plīnge? Caz īn care ar fi rīndul meu să fac figura asta: blink.gif
rossi
@xcross nu e vorba de frumusete fizica...
E ceva special intr-o femeie care plange, cam atat. wink.gif
YoyoMan
QUOTE (afrodita @ 30 Jun 2004, 09:52 PM)
Chiar zilele trecute cineva imi spunea ca nu ii place sa vada o femeie plangand pt ca ii arata slabiciunea ei, iar eu i-am raspuns ca nu mi-e rusine sa am si momente de slabiciune...Nu pot fi tot timpul tare si invincibila, oricat as vrea....Si, la fel, nu "condamn" pe cei ce plang, chiar daca plang in fata mea...Cand vad ca o persoana plange de fata cu mine, indiferent ca e femeie sau barbat, o/il apreciez pt ca are curajul sa isi recunoasca slabiciunea, chiar daca pt moment...Si e ok cand se intampla asta pt ca vad ca si cel din fata mea are suflet, nu piatra in loc de inima...wink.gif
Yoy tks biggrin.gif mwah1.gif a trecut smile.gif

Cum sa spui ca nu iti place sa vezi o femei ca plange in fata ta pt ca o arata slaba? Extraordinar! Pai o femeie prin insusi gestul acesta iti spune foarte multe si ma gandesc aici si la ce spunea Afro, ca o persoana care face gestul asta e mai puternica de fapt. Are curajul sa-si arate sentimentele.
Eu totdeauna am spus ca e mai puternic cel care spune ca e slab decat cel care spune tot timpul ca e tare wink.gif

PS: Afro - imi pare bine sa aud ca esti ok again mwah1.gif
Georgia
Eu cred ca atunci cind plingi te eliberezi de tot ce tea facut sa plingi!
Eu cred ca plinsul ne ajuta sa ne cunoastem sa vedem ce fel de persoane sintem de fapt.
tish
Eu plang,am plans si cred ca voi mai plange. Am inceput de mic copil cand murea vreun personaj preferat de desene animate sau personajul unei carti citite.2 zile am fost trista si am plans(nu in continuu) cand citind Winnetou la sfarsitul cartii moare.
Am plans cand i-a murit unui bun prieten din copilarie papagalul,cand cainele meu bolnav fiind suferea. Si dupa ce a murit mult timp dupa inca am mai plans noaptea. Am plans din lucruri puerile ,mi se par acum,cand m-am certat cu un prieten sau nu stiu cine nu se purta asa cum as fi vrut.Plang si la filme,chiar si la cele Walt Disney,ultimul fiind "Ice Age",cand copilul se intalneste cu tatal si isi lua la revedere de la animale. Daca am o zi mai proasta,fiind mai vulnerabila,pot plange si ca vad un gandac mort pe strada.
Nu imi e rusine ca plang,in public as avea o mica retinere insa.Datorita normelor impuse de societate dar si ...incapatanarii mele(nu stiu cum sa o numesc,daca cineva ma face s-a sufar de multe ori nu plang atunci nu ca nu as putea,numai ca sa nu ii dau satisfactie,sa se simta si mai bine),si apoi nu imi place mila si compasiunea din ochii oamenilor,de multe ori de suprafata.
In a plange nu vad nimic rau,ba chiar ceva unic,eu consider ca o persoana ce poate plange,de bucurie ,de tristete,dovedeste ca e om,ca are suflet,simte,iubeste,sufera ,intr-un cuvant traieste viata la putere maxima.
denise
Plansul si rasul - doua fete ale aceleiasi monezi.
Cine spune ca nu plange niciodata ... nu stiu daca rade cu adevarat. Poate un ras fals, poate doar se minte pe sine insusi, nu-i curg lacrimi pe obraz, dar cu siguranta ii plange sufletul (daca nu s-a impietrit de tot si atunci nu mai simte nici tristetea, nici bucuria).
aurasupacurasu
Da mai exista lacrimi !.......................................

Si ochi ca sa le verse....... tongue.gif
YoyoMan
Aurasuleeee - asa ai zis-o ca si cum ai fi zis "Am eu pe cine sa fac sa planga" devil.gif

rofl.gif
aurasupacurasu
Sa sti ca ai dreptate Yoyo rofl.gif rofl.gif
contraste
Azi ma incearca si pe mine o portie de plans pentru ca nu pot pleca in concediu !
aurasupacurasu
Daca plingi un pic mai mult si faci o mare de lacrimi o sa te simti in concediu la mare contraste
contraste
Pai nu vreau acolo, ca am fost si am o casa acolo !
Nu-ti spun unde vreau !
Da-ti spun ca sunt o optimista, asa ca......... nici daca plange toata omenirea nu-i nevoie! Am casa de la Constanta care-mi da un tonus........ Da, in curand o sa deschid un topic, de ala cu rasul si va invit acolo! Ca cu plansul am vazut, nu ?
aurasupacurasu
Da mai bine rizi decit sa plingi ,plinsul ne ajuta uneori sa ne usuram psihic dar nu prea e bun
YoyoMan
Aurasule! Asta ce ai zis ma face sa ma gandesc la maxima aia de toata pomina:

"Decat sarac si bolnav mai bine bogat si sanatos!"
rofl.gif
Nightwind
Right on Denise.

Plansul si rasul sunt doar doua dintre modurile de exteriorizare ale unor stari sufletesti iar exteriorizarea lor este modul in care ne impartasim celor din jur atunci cand vrem si cui vrem, chiar daca nu intotdeauna ne putem controla aceste iesiri.

Lacrimi exista, vor exista intotdeauna fie ca pot fi vazute pe orajii cuiva sau curg doar in interior pentru cei carora considera o slabiciune (sau poate un act de curaj) sa plangi.

Ce ar fi viata fara emotii si sentimente? Ar mai fi viata?
Eclectic
Cititi primul post de aici. Despre lacrimi...
http://www.hanuancutei.com/forum/index.php...=0&#entry180516
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.