Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Mai Exista Lacrimi?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Probleme Sociale
Pagini: 1, 2, 3, 4
cactus
QUOTE (eclectic @ 24 Aug 2004, 08:17 PM)
Nu trebuie sa-ti propui sa plangi. E suficient sa simti ca vei lacrima si sa nu te opui.
Cat de simplu e sa plangi... sad.gif

Baaaaaaaaaaaaa, tu esti ficior fain si ai dreptate....Asta e...
Pei Sei - sa stii ca daca nu le ai pe astea, e f.f.f.f tare greu sa plangi - iti spune mosu din esperienta.
Da“ oricum, copilu e la inceput de viatza, si io-i doresc sa NU trebuiasca sa planga“- NUMAI daca plange de fericire...Pa - tu draga...
Eclectic
Mersi, tu, draga, dar cred ca stiu ce spun. wink.gif
cactus
QUOTE (eclectic @ 24 Aug 2004, 08:29 PM)
Mersi, tu, draga, dar cred ca stiu ce spun.  wink.gif

Bineintzeles; ca n-am dat cu bata; numa` te-am completat.... Asta. plz - no offence...ca nu vreau sa fiu rautacios; daca asta ai crezut ca mi-s, atun ci rog iertare....da` io zic ca nu-i cazu; mai bine, la nunta sa ne dea si noua din zemurile alea faine. Si CASTEL de piatra sa le dorim, si tu , si eu...Pa, tu draga.


QUOTE (eclectic @ 24 Aug 2004, 08:17 PM)
Nu trebuie sa-ti propui sa plangi. E suficient sa simti ca vei lacrima si sa nu te opui.
Cat de simplu e sa plangi... sad.gif

Aici te inseli. Sa simti ca vrea o lacrima sa iasa din ochii tai, sa vrei ca ea sa iasa si in final, lacrima sa ramana acolo, intepenita, e mai dureros decat iti poti tu imagina; sa vrei sa plangi e cumplit de greu.....si de dureris ; si asta nu-i mai gluma sau sarcasm sau...e traire intensa... o traire grea, dureroasa si uneori, cu urmari ne necontrolat...ACUMA - vorbesc tare, tare serios, si sa stii ca doare tare, tare de tot....
Eclectic
Iar eu ma intristez tot mai mult.
cactus
QUOTE (eclectic @ 24 Aug 2004, 10:33 PM)
Iar eu ma intristez tot mai mult.

Sa stii ca licrimile, daca ai capatat darul sa le ai, curata...Eu nu stiu sa plang; si doare tare rau...Asta e...
LiBel
Vai, dar ce simplu e sa plangi...Eu ma chinui sa invat sa NU plang, ca eu plang si de fericire si de necaz si de orice supraincarcare emotionala. Toti soriceii din lume ar putea fi fericiti cu apa pe care le-o dau eu. Si stiti care e culmea? Cand plang la necaz si suferinta, nu imi alina plansul durerea, ba chiar devin si mai disperata,dar tot nu ma pot opri...
cactus
QUOTE (LiBel @ 25 Aug 2004, 09:07 AM)
Vai, dar ce simplu e sa plangi...Eu ma chinui sa invat sa NU plang, ca eu plang si de fericire si de necaz si de orice supraincarcare emotionala. Toti soriceii din lume ar putea fi fericiti cu apa pe care le-o dau eu. Si stiti care e culmea? Cand plang la necaz si suferinta, nu imi alina plansul durerea, ba chiar devin si mai disperata,dar tot nu ma pot opri...

Pisicut, draga, daca esti tot asa de faina ca si pisicu din avatar atunci CHIAR CA NU ai motiv sa plangi...Eventual de bucurie. Hai ca-s ficior fain...am io lipsuri da` nu ti le spun rofl.gif roflmao.gif
YoyoMan
Mai cactus! Aici e topic unde trec foarte bine batistrele de hartie! Asa ca te rog sa nu te spargi de ras ca esti Off-topic de nu te vezi! mad.gif
rofl.gif
LINICA
Mi-am amintit azi cum, in urma cu sapte ani, m-a impresionat un caine care plangea. Era batran si a mai trait doar trei zile dupa ce am parasit campul respectiv. Pana si animalele plang. Ma intreb, oare cu ce poti asemana sufletul unui animal? Lacrimile lui au aceeasi insemnatate?
contraste
Pentru mine sufletul unui animal este curcubeul iesit dupa ploaie. Adasta putin pe un cer curat si pleaca, luandu-si culorile cu el...
milimetru
Excelent contraste, formidabil!! Chiar mi-au mijit nişte lacrimi īn colţul inimii gīndindu-mă la nişte sufleţele pe care le ştiu eu şi cu imaginea pe care ai zugrăvit-o tu alături. Oh, ce cadou minunat, mulţumesc mult!

uite, pentru tine contraste: flowers.gif dog.gif
LINICA
contraste, ce contrast! thumb_yello.gif Chiar ploua atunci. Cainele statea sub streasina cabanei, la adapost. Eu eram suparata ca ma prinsese ploaia pe drum, eram uda leoarca si murdara pentru ca alunecasem in timp ce alergam spre cabana. Plangeam pentru ca ma lovisem la picior - si aveam si de ce pentru ca am facut o entorsa de toata frumusetea.
Poate cele patru zile cat a mai trait au fost doar asteptarea calma si adulmecarea culorilor din natura..
caesar
Oare la animale exista plans nesincer ? La oameni se poarta destul de des. Aviz amatoarelor ! 50.gif 6.gif devil.gif
cactus
QUOTE (caesar @ 26 Aug 2004, 07:28 PM)
Oare la animale exista plans nesincer ? La oameni se poarta destul de des. Aviz amatoarelor ! 50.gif  6.gif  devil.gif

Iarta-ma ca ma bag; ai tinut vreodata in brate un animal care plange ?; eu - da; si sa stii ca-ti rupe sufletul...e cumplit fiindca tu-l vezi ca plange si de multe ori nu stii de ce...Si daca iti plac fiintele vii, sa stii ca si florile plang...Asta ca parafraza la un vechi cantec romanesc de muz. usoara "Iubiti-ne caci suntem flori....) Iarta ca m-am bagat...Pa - tu draga...


@ Yoyo - citat "Mai cactus! Aici e topic unde trec foarte bine batistrele de hartie! Asa ca te rog sa nu te spargi de ras ca esti Off-topic de nu te vezi! "
Ma, tu nu gandesti ? Ai tu, sau eu“sau altii, dreptul sa judecam lacrimile altora ? Ai tu idee ce inseamna sa plangi...da asa, in toata regula; afla ca io am trait-o pe asta si sa stii ca doare cum mintea ta nu poate sa-si imagineze. Poate ca dincolo, mai sus m-am esprimat aiurea; dar sa stii ca, undeva, ceva, plange rau de tot...Asta e; Iarta - da`se pare ca a fost o neintzelegere...Pa, tu - draga...



Si inca ceva, Yoyo - tati; sa stii ca lacrimile-s bucati de suflet, rupte din tine si daruite cuiva sau pentru ceva - pentru fericire sau durere; si sa mai stii ca lacrimile , cand le daruiesti cuiva, chiar si unui copac pe care l-ai doborat, musai neaparat sa fie din suflet; altfel nu-s decat apa chioara. A propos de copaci - personal, consider ceva cumplit sa curmi viatza unui pom (copac) sau a unei flori. Vezi, eu traiesc singur, da“ n-am nici macar o floare in ghiveci in casa; ar insemna s-o tzii in inchisoarea unui ghiveci....Si sa stii ca NU rup flori....Asta ca sa lamurim problema. Chestia e sa stii ce inseamna o lacrima - pe petala unei flori, pe obrazul unui copil sau pe chipul femeii iubite (daca ai asa ceva) , si, etc....
LINICA
QUOTE (caesar @ 26 Aug 2004, 07:28 PM)
Oare la animale exista plans nesincer ? La oameni se poarta destul de des. Aviz amatoarelor ! 50.gif 6.gif devil.gif

Caesar, nu cred ca sunt lacrimi (si nu ma refer la cele provocate de fum,ceapa smile.gif ) care sa nu-si aiba izvorul acolo, undeva in adancul fiintei. Nu stiu de ce "avis amatoarelor". Probabil iubita ta va suferi enorm din cauza neintelegerii tale. Sau poate isi va retine mereu lacrimile in fata ta, daca tu gandesti astfel. E infiorator sa nu poti plange atunci cand simti nevoia de descarcare, aceasta este obligatorie. In noi se regasesc toate fenomenele naturii. Gandeste-te la fenomenul numit "rupere de nori". Acesta produce multe pagube. Cu lacrimile lucrurile stau la fel. Ma bucur ca sunt inconjurata de oameni care au curajul sa fie sinceri cu ei. Prefer un om care plange decat un om care isi refuleaza aceasta reactie, acest rezultat vizibil al trairilor.
Cactus spunea bine ca nu avem dreptul sa judecam plansul altora.
Dar poate ne lamuresti si pe noi ce e cu plansul nesincer.
O zi buna tuturor!
Tear
Da, lacrimi exista si pentru mine. Desi le ascund sau le ignor, ele tot exista. Cateodata, vorba lui bubu, ma plang pe mine, pentru ca nu pot face mai mult. De cele mai multe ori plang pentru altii, de mila lor- parinti, copii si chiar personaje de film. Mai cred si ca lacrimile sunt un fel de a cere iertare. Mai plang atunci cand ma rog mult. Mai plang la inmormantari si parastase, cand se tine coliva in maini si se canta "Vesnica pomenire". Chiar si aceste timpuri atat de repezi, lacrimi exista, chiar dace le tinem ascunse sau ele nu vor sa se reverse din ochii nostri...
contraste
Multumesc xcross pentru apreciere, dar animalutele pentru mine sunt ceva special.
Ochii lor spun lucruri pe care eu le inteleg cu inima. Arareori sa nu ma inteleg cu animalutele.
Diana-Maria
Cactus, ti-am mai atras atentia de citeva ori sa nu mai postezi mesaje unul dupa altul, atita timp cit ai optiunea EDIT activa. Scrie mare, mare , in coltul din dreapta sus: EDIT. Apesi acolo si iti completezi ideea linistit. Nu stiu, poate ti se pare o bagatela, dar pentru mine e chiar enervant sa ma apuc sa fac ,,lipituri,, pentru ca tu nu dai importanta unor lucruri. Pe mine insa lucrurile astea ,,lipsite de importanta,, ma fac sa pierd timp, asa cum ti-am mai spus-o. Te rog, inca o data, sa ma intelegi si sa faci in asa fel incit sa nu se mai repete. Multumesc.
caesar
Exista acele artiste care ca sa obtina ce vor sau sa scape din anumite situaii o dau in plans. La acea situatie ma refeream. Si era mai mult o intrebare retorica, personal nu cred ca animalele pot plange din interes.
(monique)
Cel mai greu e atunci cand durerea te copleseste si nu mai poti plange... iti porti povara in suflet, fara sa poti varsa o lacrima pentru ea...
Mrs. Rogers
ioi draga, da' lasati lacrimile astea saraciii ca-i vara si frumos afara smile.gif


milimetru
Nu le spui rău toxic. Da' ce să facem dacă omul este īn proporţie covīrşitoare alcătuit din lacrimi (oamenii de ştiinţă zic "apă", dar bineīnţeles că n-au dreptate! wink.gif )

Din nefericire orice forumist poate să scrie cīte ceva pe aici īn deplină cunoştinţă de cauză... Oricare dintre noi a simţit măcar o dată īn viaţa lui umezeala unei lacrimi pe obraz.

Mai există lacrimi? Ohoho! Berechet, pentru toată lumea şi aproape gratis!
ariadna
Din pacate exista prea multe lacrimi si prea multa durere... de cele mai multe ori incerc sa imi reprim lacrimile si nu fac decat sa fie mai rau, eu nu imi pot permite sa plang de fata cu altii, nu pot da dovada de slabiciune in fata angajatilor si cu atat mai putin de fata cu ai mei, de la mine se asteapta solutii nu lacrimi, doar cei care ma cunosc foarte bine stiu ce se ascunde in spatele raspunsului "nu sunt suparata, ma gandeam la........." iar aceia sunt putini, printre ei se numara si un forumist de care mi-e teama ca ar citi tot ce scriu eu aici, ma simt de parca m-as dezbraca in public dar imi face bine sa stau aici si sa-mi plang de mila. Sunt zile cand sufletul meu zbiara dupa putina singuratate, cand visez la un loc de refugiu, la o casuta undeva departe si o bunicuta care nu stie sa puna intrebari dar care stie sa asculte atunci cand e cazul, dar pentru ca nu exista nici o casuta, urc in masina si fug....fug cu lacrimi cu tot, pana ma intorc sunt deja uscate smile.gif am inceput sa devin patetica. DA exista lacrimi care curg si lacrimi care dor.
cactus
@ mm : "Mai există lacrimi? Ohoho! Berechet, pentru toată lumea şi aproape gratis! "
Si Ariadna are dreptate : "DA exista lacrimi care curg si lacrimi care dor. "
Si ce faci atunci cand ai vrea sa le dai drumul si nu potzi ????? Asta drunk.gif se numestea paleativ si duce tot la drunk.gif si asta nu-i bine....Chestia ca nu poti sa plangi in fatza altora - are sens - da“ce faci cand nu potzi s-o faci nici intre proprii tai 4 peretzi ?
cipdecip
Eu plang cand vad numai ura in societate . Cand ti-ai propus sa realizezi ceva vezi ca a esuat , plus ca in perioada respectiva se intampla sa vezi ca visurile tale se spulbera .
milimetru
QUOTE (cactus @ 5 Sep 2004, 12:35 PM)
da“ce faci cand nu potzi s-o faci nici intre proprii tai 4 peretzi ?

Cred că ştii şi tu foarte bine răspunsul, dragă cactus: te dai cu capul de cei 4 pereţi!
YoyoMan
QUOTE (cipdecip @ 6 Sep 2004, 02:56 AM)
Cand ti-ai propus sa realizezi ceva vezi ca a esuat , plus ca in perioada respectiva se intampla sa vezi ca visurile tale se spulbera .

Hai mai cipdecip nu mai fi asa pesi! Lasa ca nu e chiar asa negru pe lume smile.gif
Tre sa gasesti dilaii care sa te ajute sa mai colorezi viata - si pe aia tot undeva in societatea aia de care vorbesti ii gasesti thumb_yello.gif
Blakut
Am scapat de lacrimi, nu mai are rost sa plang si e bine asa.

Sunt curios care este folosul strict material al lacrimilor: de ce sectreta glandele acelea lacrimi tocmai in anumite momente? Care e folosul biologic? In vremurile de rasarit ale omului existau, daca da la ce foloseau?
black ice
Folosul biologic ar fi irigarea ochiului, spalarea acestuia de impuritati...
milimetru
Care or fi mai folositoare biologic, cele de rīs sau cele de plīns? Probabil că nu contează. Deci mai rămīne de optat: pe care le vom folosi mai des...? unsure.gif
YoyoMan
QUOTE (black ice @ 27 Sep 2004, 11:39 PM)
Folosul biologic ar fi irigarea ochiului, spalarea acestuia de impuritati...

spoton.gif ohyeah.gif bestial raspunsul! jamie.gif
caesar
QUOTE (YoyoMan @ 29 Sep 2004, 09:19 PM)
QUOTE (black ice @ 27 Sep 2004, 11:39 PM)
Folosul biologic ar fi irigarea ochiului, spalarea acestuia de impuritati...

spoton.gif ohyeah.gif bestial raspunsul! jamie.gif

Daca nu s-a gandit nimeni sa fure si tevile ptr irigarea ochilor ! spoton.gif
Asta e reclama ascunsa la pUr thumb_yello.gif ohyeah.gif thumb_yello.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.