Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Caut Solutii De Afaceri
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Exploratorium > Afaceri si economie
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
Kyklos
Am o idee de afaceri...cautam o statisca cu numarul fumatorilor si numarul de telefon...si la facem o propunere : cate un pardesiu de lemn pentru fiecare fumator la pretul de 250 de RON , un fel de asigurare la cosciug...stiti faza cu fumatul ...nu sti cand vine moarte cu coasa si te arde spoton.gif se baga cineva la afacere unsure.gif
nefertiti-old
Ma gindeam asa: caut asociat pentru intocmit pagini web. Adica, eu ma ocup de content si el de web design. Ca ma'nerveaza o gramada de firme care nu stiu ce sa isi puna in pagina de pe internet! Eu le-as face continutul din perspectiva clientului, a celui care cauta ceva. Gasesc tot felul de imbecilitati - gen texte siropoase, flori, pasari samd -, dar mai nimic concret. M-am saturat! La partea de web design nu ma bag, ca m-am chinuit singura sa ma 'initiez' in HTML, de exemplu, si... mrrrrrrrr... merge ca melcul. ohyeah.gif
Cucu Mucu
QUOTE (nefertiti @ 25 Sep 2006, 06:14 PM)
Ma gindeam asa: caut asociat pentru intocmit pagini web. Adica, eu ma ocup de content si el de web design. Ca ma'nerveaza o gramada de firme care nu stiu ce sa isi puna in pagina de pe internet! Eu le-as face continutul din perspectiva clientului, a celui care cauta ceva. Gasesc tot felul de imbecilitati - gen texte siropoase, flori, pasari samd -, dar mai nimic concret. M-am saturat! La partea de web design nu ma bag, ca m-am chinuit singura sa ma 'initiez' in HTML, de exemplu, si... mrrrrrrrr... merge ca melcul. ohyeah.gif

Je face paginilii, da' dup-aia ce facem cu ele? blink.gif
nefertiti-old
Le prezentam prostilor carora le sint destinate, de exemplu. Ma mai gindesc la asta.
Cucu Mucu
QUOTE (nefertiti @ 25 Sep 2006, 06:34 PM)
Le prezentam prostilor carora le sint destinate, de exemplu. Ma mai gindesc la asta.

Mocaaaa???? mad.gif Pai care dau cateva sute de euori pe un site se vede. De-alde zgarie branza d-aia de dau bani de-o bere pe un site au ce platesc, adica tot felul de imbecilitati - gen texte siropoase, flori, pasari samd -, dar mai nimic concret
nefertiti-old
Nuuuuu, bre, nu moca! Asta tre' gindita.
Sau mergem de la inceput si le zicem: minca-v-as, aveti un site de rahat, va facem unul meserias, ca se plinge lumea de actualul laugh.gif samd... vorbesti de bani, alea-alea. Trebuie cerute informatiile care e nevoie sa apara etc etc - asta dupa ce ajungem la o intelegere.

Ti-am zis ca partea asta mai tre' gindita! Tu vrei sa imi vina in minte toate, la minut!

So... vrei au ba?! laugh.gif
Cucu Mucu
Ma bag!

Portofoliul meu! ohyeah.gif Preturile nu e completate ca societatea nu presteaza catre popolatie. laugh.gif


Stai, ca m-o palit o idee. Faci mataluta o recenzie in presa, si io ma duc cu ziarul la ei si spun: "Ete, Hapleo, ce site aveti, manca-v-as. Va face frumosu', chiparosu' unu de sa-nvarte dupa web!". Apoi le papam banii la mangositi.
nefertiti-old
rofl.gif

Bon, deci eu mai rumeg chestia cu marketingu' sau cum se cheama, si vorbim, da? laugh.gif


Permite-mi o sujestie: schimba 'utilaje folosite', ca suna ca si cum ar fi second-hand.
Cucu Mucu
Ce marchiting, bre? Zi bre smen, pe romaneste! laugh.gif

QUOTE
Permite-mi o sujestie: schimba 'utilaje folosite', ca suna ca si cum ar fi second-hand.


Auzi, stii cumva ce parola am bagat io pa serverul ala??? blink.gif Ca al dracu sa fiu daca imi ia vre-una... mad.gif
nefertiti-old
Las' ca poate invat un cuvint nemtesc pina atunci, ca deocamdata nu se prinde de mine nimic din limba asta. rofl.gif
Cucu Mucu
QUOTE (nefertiti @ 25 Sep 2006, 06:57 PM)
Las' ca poate invat un cuvint nemtesc pina atunci, ca deocamdata nu se prinde de mine nimic din limba asta. rofl.gif

Eaaaaa, poi de ce nu zici asea. E toba baiatu' de nemteasca - i-auzi proba: schnelle, schnelle, das ist fantastich, meine liebe katze sufera de mate, Ja, Nein. Gata! E, ce zici? cool.gif
nefertiti-old
rofl.gif rofl.gif

Ma, stiu doar 'kain problem', ca asta repeta non-stop cretinul de sofer de pe autocarul cu care am venit si din cauza caruia ne-au intors ungurii din vama. Chiar si cind a trebuit sa facem cale intoarsa, dementul o tinea pe a lui: 'kain problem, kain problem'. rofl.gif
ilie
Prima oara am intrat pe HA aici.
Asta e mesajul 1000.
Cucu Mucu
QUOTE (Quantum @ 27 Sep 2006, 06:48 PM)
Prima oara am intrat pe HA aici.
Asta e mesajul 1000.

La mai multe! thumb_yello.gif
Cucu Mucu
Salon de infrumusetare... Stie cineva unde pot gasi preturi informative la dotari?
alysoft2003
despre utilaje Aici
actionmedia
Afacere profitabila cu investitie mica: Vending.
Automate de vandut prezervative
actionmedia
Ma gadeam la o afacere in domeniul serviciilor pentru magazinele mici de cartier. Ma uitam ca majoritatea, in aceasta perioada, isi pun lacat la magazin si pleaca in concediu. Multi dintre ei, pleaca doar pentru 2-3 zile pentru ca nu pot lasa mult timp afacerea, altii pleaca o data si bine, dar dupa aceea trebuie sa recupereze.
Motivul pentru care se inchid magazinul pe perioada vacantei, chiar daca au vanzator angajat, este ca ei se ocupa de administrarea afacerii, de management, care implica printre altele si aprovizionarea cu marfa, mai ales la magazinele alimentare, aprovizionarea se face la 2-3 zile daca nu zilnic. Nu au personal calificat pentru functia de management.
Eu ma gandeam la o afacere de management temporar, la firmele respective. Daca omul (Patronul) are nevoie sa plece undeva sau are alte probleme pe o perioada determinata sa poata lasa temporar grija administrarii afacerii firmei respective.
Veniturile ar veni dintr-un procent din castigul realizat in perioada respectiva. Eu ma gandeam chiar la un 50% din profit, ca doar te ocupi de tot si decat sa nu ia nimic pe zilele alea mai bine ia jumatate. Dar cred ca intre 30 si 50% ar fi rezonabil.
Daca trebuie sa aduci si personal care sa vanda, procentul ar trebui sa fie neaparat pe la 50% daca nu si mai mult.

Nu stiu cum s-ar putea realiza asta din punct de vedere juridic, dar cred ca ar exista solutii.
Administrarea a 10 magazine cu profil asemanator in acelasi timp ar necesita un volum de munca cred ca la jumatate sau poate chiar pe sfert decat volumul de munca depus de patronii fiecaruia din acele magazine. Pana la urma de unde te aprovizionezi pentru un magazin, te poti aproviziona pentru 10 si poti lucra cu furnizori mari daca iei cantitati mari de marfa.
black ice
actionmedia, dpdv juridic, cred că merge ca firmă de consultanţă. Aşa, poţi să faci mai multe prin firma aia.

Totuşi, administrarea temporară a unei afaceri necesită oameni destul de pricepuţi. Ce fac oamenii ăia în timpul în care nu există nimic 'temporar'? Cred că ar merge mai bine ceva 'permanent'. Adică, oamenii care au chioşcuri - şi alte IMM-uri de genul ăsta - cum ziceai şi tu, de obicei se ocupă cu toate: aprovizionare, vânzare, management, marketing, etc.
Cred că n-ar fi foarte greu de convins ca o firmă să le preia toate grijile astea, permanent sau pe câtiva ani. E mult mai uşor ca o firmă să se ocupe de tot ce ţine de marketing, manangement şi contabilitate.
actionmedia
Problema e ca ei se ocupa de toate astea pentru ca nu isi permit sa aibe angajati.
Dar merita studiata problema mai indeaproape
Poate exista oarece solutii pentru un soi de management permanent, pe anumite segmente.
ilie
o firma mica nu isi permite sa plateasca consultanta sau servicii de management.
Cucu Mucu
QUOTE(freeman @ 2 Aug 2007, 12:47 PM) *
o firma mica nu isi permite sa plateasca consultanta sau servicii de management.

thumb_yello.gif Tocmai am avut o discutie cu cineva pe aceasta tema. Dorea sa infiinteze o firma de management si consultanta in afaceri. I-am spus ca trebuie sa fie super-mega-ultra bazat in cunostinte pt a putea vinde consultanta in Romania din urmatorul motiv: nu poti vinde intreprinderilor mici, iar cei ce isi permit sa cumpere consultanta, deja au o dezvoltare ce le-a permis angajarea unui manager permformant. Deci trebuie sa il convingi pe omul repsectiv ca trebuie sa cumpere de la tine. Cam greu.

Cititi un interviu fain:

Lawrence Ellison, presedintele Oracle, le-a tinut urmatorul discurs studentilor care au terminat facultatea Yale. N-a putut sa-si termine discursul, deoarece a fost dat jos de pe scena: "Daca ma uit la voi nu vad nici un viitor fericit, nu vad nici un director proeminent. Acum, sigur sunteti bulversati. Asta e normal. Totusi, va puteti intreba, cum vin eu, Larry Ellison, care n-am terminat facultatea, ca sa va judec pe voi, studentii celei mai renumite facultati? Stati sa va explic!

Deoarece eu, Lawrence Ellison, al 2-lea cel mai bogat om a planetei, am picat la facultate si voi nu. Deoarece Bill Gates, cel mai bogat om al planetei, a picat la facultate si voi nu. Deoarece Paul Allen, al 3-lea cel mai bogat om al planetei a picat la facultate si voi nu.

Si deoarece Michael Dell, care momentan este doar pe locul 9, a cazut si el de la facultate si voi nu. Si domnul respectiv este in ascensiune.

... Acum, sunteti clar foarte bulversati! Si asta este foarte, foarte normal.

Dati-mi voie sa va incurajez, n-ati terminat degeaba facultatea si n-ati facut degeaba rost de o diploma.

N-ati pierdut 5 ani degeaba. Din contra, ati invatat sa munciti pentru bani putini, sa va faceti cunostinte si sa faceti cunostinta (mai deaproape) cu cuvantul TERAPIE. Toate acestea sunt foarte utile. O sa aiba lumea nevoie si de salahori ca voi. O sa aveti nevoie de cunostinte, de programare la terapie la un psiholog.

Fiindca voi n-ati cazut la facultate, n-o sa fiti niciodata printre primii 10 cei mai bogati oameni de pe Pamant! Si va trebui sa va impacati cu un salariu patetic de 200.000 de dolari pe an, salariul urmand sa il primiti de la un fost coleg de facultate, care a cazut la examene si a fost dat afara!

Acum, probabil va ganditi daca mai e vreo speranta pentru voi. Nici o sansa! Voi sunteti deja pierduti. Deja aveti creierul distrus in proportie foarte mare, ...irecuperabila.

Acum, ma adresez celor care inca nu au terminat facultatea:

LASATI BALTA FACULTATEA, FACETI-VA BAGAJELE SI PLECATI! Nu reveniti! Indepliniti-va visurile! Fiindca sigur va spun ca, daca vi se distruge creierul, veti disparea mai repede de pe scena afacerilor decat dispar eu acuma de pe aceasta scena gratie agentilor de paza!"

ilie
a fi intreprinzator e una , a fi director e alta...
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.