Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Ce Mobil Folositi?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia IT > Telefonie fixa si mobila - GSM
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
Justitiarul

Sony Eriscsson de pe vremea lu' tata-mare
kikki dee
Nokia 6303 clasic
Serenity
Io mi-as lua Nokia 2730 classic, adica asta:

Are cineva? Cum se comporta? tongue.gif
Marduk
Seamana cu 6700 clasic, asta care il am eu, pare ok, nu am reusit pana acum sa ma folosesc de GPS.

Nefertiti
Sere, pare ca al meu, nu ştiu acum unde e cutia, să văd daca e chiar modelul ăla, dar parcă aşa ţin minte.

Mie mi-e ok, dar nu ştiu ce aştepţi tu de la un telefon. Pentru mine, telefonul trebuie doar să ştie să formeze număr şi să pot răspunde la el. laugh.gif
Serenity
Pai si pentru mine cam tot asa laugh.gif Si sa aiba memorie mare, sa pot sa stochez multe sms-uri, ca io-s d-aia nostalgica, si le pastrez sorry.gif Si sa ma tina muuulti ani, ca nu-mi place sa le schimb laugh.gif De-aia imi iau Nokia, ca stiu ca e simplu de folosit si in general sunt solide si au baterie buna. tongue.gif

@Marduk, seamana ca design, dar al tau e mai stylish (cum naiba se scrie? rofl.gif ) si mult mai scump biggrin.gif
Erwin
Marduk, la telefoanele obişnuite, cum ai tu sau eu (Nokia E50) ca să poţi folosi GPS-ul mai trebuie pusă o antenă GPS care se leagă prin Bluetooth cu telefonul. Costă aproximativ 400 lei, aşa că nu se merită, pentru că deja găseşti GPS-uri la banii ăştia.

Sere, caută un model la care poţi pune un card micro-SD şi ai memorie câtă vrei punând de pildă un card de 4GB!
CharonOfNyx
QUOTE(Serenity @ 10 Jun 2010, 04:35 PM) *
Io mi-as lua Nokia 2730 classic, adica asta:
[...]
Are cineva? Cum se comporta? tongue.gif

Tocmai si l-a pierdut fi-miu ala mare (de fapt i-l luasem sotiei, dar ea, fata buna, l-a dat derbedeului wub.gif ). E un telefon foarte ok, il recomand, desi eu urasc Nokia. Vine la pachet cu un card de 1G, dar poti sa-i pui si unul de 4 cum zicea Erwin, parerea mea e ca nu se merita. Filme daca faci ocupa mai mult loc, altfel e mai mult decat suficient.
Marduk
QUOTE(Erwin @ 11 Jun 2010, 09:50 AM) *
QUOTE
.....ca să poţi folosi GPS-ul mai trebuie pusă o antenă GPS care se leagă prin Bluetooth cu telefonul. Costă aproximativ 400 lei......


ranting.gif esti sigur? ai un link ceva sa vad si eu?
Erwin
ăsta-i un modul gps bluetooth - din păcate pentru telefoanele noastre nu am găsit niciun modul compatibil... tongue.gif
Serenity
Ioi, ma bucur ca e un telefon foarte ok, ca deja mi l-am comandat laugh.gif Din ce am citit eu merge sa pui card pana la 2 gb, dar mie imi ajunge 1 gb. Pana acum am avut un telefon din 2003 si ma descurcam si cu el laugh.gif Doar ca nu il mai tine bateria deloc. Charon, de ce nu-ti place Nokia? Ce-ti place tie? laugh.gif
CharonOfNyx
Nokia sax. mad.gif
In primul rand sunt supraevaluate, un telefon de acelasi calibru de la concurentza e aproape intotdeauna mai ieftin. Dar nu asta e cel mai enervant. Pe mine ma seaca cel mai mult incompatibilitatea. Intr-o lume a comunicatiilor, a nu vorbi aceeasi limba cu un alt device, soft, etc. inseamna ori ca esti handicapat, adica nu poti, ori te crezi buricu' pamantului si doar altii trebuie sa comunice cu tine, tu nu.

In arogantza lor nu sunt compatibili decat cu ei insisi. De ex. daca vreau sa transmit datele de contact de la o persoana din agenda catre un alt telefon decat nokia sau catre un address book de mail trebuie sa fac un miliard de artificii, sau sa instalez un soft de cateva sute de MB facut pentru doar un anume sistem de operare... pentru niste date de max. 2-3 kB. In nesimtirea lor uita ca desi telefonul si softul de operare le apartine, datele sunt ale mele, scarbele!
Pentru analogie, inchipuie-ti ca iti cumperi o masina de marfa marca Nokia, iar producatorul masinii te obliga pentru descarcarea marfii tale sa folosesti doar echipamente (carucioare, macarale...) doar marca Nokia. Iar daca faci transbordarea marfii tale, sa fii conditionat ca tarnsferul de marfa sa fie posibil doar intr-o alta masina (tren, vapor, avion...) musai marca Nokia.

Lipsa de ergonomicitate a operabilitatii e o alta lacuna a lor, dar nu merita detaliat aici.

Sunt si lucruri de apreciat la nokia, design, fiabilitate, stabilitate, dar pe oricare din aceste calitati exista cel putin o alta marca de telefon, care bate nokia.
Serenity
Am inteles biggrin.gif Dar ce alta marca? De exemplu, ce alta marca de telefon ar fi comparabila cu Nokia 2730? hmm.gif
CharonOfNyx
Ba n-ai ineles. tongue.gif
Daca ai fi inteles, n-ai fi pus urmatoarea intrebare. Iti raspund totusi, pentru ca mi-esti draga si te iubesc la fel ca-n prima zi. Raspunsul la "dar ce alta marca" este "orice alta marca". jamie.gif

Acuma, pe bune, alegerea ta e foarte ok, cunosc telefonul si e unul bun (desi l-am schimbat o data in garantie, caci avea un defect din fabricatie). Marcile pe care le apreciez eu sunt Ericsson (acum Sony-Ericsson - sony fiind alta panarama la fel sau si mai rau ca nokia) si Motorola. Si Samsung e ok, desi la ergonomicitate stau mai prost ca nokia. Un LG Chocolate l-a spalat soacra-mea, cu pantalonii in al carui buzunar se afla, la masina de spalat, merge si acum. smile.gif
Comparatii poti sa faci pe www.gsmarena.com. La advanced search poti sa pui caracteristicile dorite (sa zicem nokia 2730) si vezi ce-ti returneaza. wink.gif

Stii ce-i culmea? Telefonul meu de acum este un nokia. (un 6600i)
Erwin
din păcate, nu pot să susţin opinia lui Charon, mie până acum nu mi s-a stricat niciun Nokia din câte am avut, le-am donat când mi-am luat altele şi încă au mai mers bine, cu cea de-a doua baterie. E drept că n-am avut nevoie de a transfera date, altele decât prin bluetooth şi care transfer a funcţionat perfect cu altele de altă marcă. Cred că fiabilitatea şi stabilitatea sunt importante, de pidă un Sony-Erickson mai nou şi mai scump decât al meu (Nokia E50) s-a stricat după niciun an de exploatare... Dar totul e relativ! smile.gif

Orice telefon ai avea, important este să-ţi satisfacă nevoile pentru care l-ai luat: convorbiri, sms-uri, agendă, eventual poze/multimedia, dar sunt de părere că un terminal mobil ar trebui să se rezume la a fi un instrument de comunicare, nu un gadget complicat cu n-şpe funcţii pe care nu le foloseşti niciodată... smile.gif Pentru GPS am o sculă dedicată, pentru internet am laptop, nu mi-ar folosi la nimic un telefon cu aceste funcţii. Aşa că stau pe gânduri care va fi următorul telefon... probabil că mai întâi am să înlocuiesc bateria (care e cam la jumate din capacitatea initială, mă ţine 2 zile şi e relativ OK).
CharonOfNyx
Erwin, tu folosesti si acum windoze si foxpro 3.2. Daca te uiti mai atent ai sa vezi ca nu am zis ca nu e bun nokia. Am zis altceva, despre o buba a omenirii de azi, la care nokia (vezi ca i-am bagat si pe sony in aceeasi oala) sunt printre campioni. wink.gif
YoyoMan
Cel mai bestial telefon din cate am vazut eu pana acuma este acesta! thumb_yello.gif
Anca_M.
si acesta http://www.gsmarena.com/samsung_i9000_galaxy_s-3115.php ohyeah.gif
Rovaniemi
S-a băgat cineva pînă acuma la vreun dual-SIM?
Erwin
Cineva şi-a luat un model nou de Nokia, s-a stricat în garanţie, după nici măcar o lună de utilizare. O fi fabricat în noua fabrică Nokia de lângă Cluj? unsure.gif

Eu sunt de principiul că, dacă ceva funcţionează bine şi eşti mulţumit, nu ai niciun motiv real de a-l schimba, chiar dacă este demodat. Moda este un moft costisitor. Poate criza asta ne va învăţa să apreciem mai mult lucrul bun şi mai puţin "poleiala".
mutulica
spunea un amic ca exista nokia si alte telefoane...
succesul nokia s-a bazat pe meniul extrem de simplu si interactiv de la inceput cu care si-au cucerit cota de piata, si pe fiabilitatea cu care si-au pastrat cei mai multi dintre clienti

chiar si asa, azi am un blackberry pe care culmea il folosesc doar ca si telefon ... pt ca incepe sa ma sece mailu' citit non stop... desi foarte probabil ca voi incepe sa imi folosesc si nokia (am primit o magaoaie ce seamana cu blackberry si ma incanta ca ii merge bine gps-ul)
CharonOfNyx
QUOTE(Rovaniemi @ 3 Aug 2010, 09:47 PM) *
S-a băgat cineva pînă acuma la vreun dual-SIM?

Eu personal nu, dar o cunostinta apropiata a avut unul de asta:

In mai putin de 3 luni a renuntat la el pentru vechile doua mobile, la care sa foloseasca cele 2 SIM-uri. biggrin.gif
Total nepractic.
Erwin
Eu am un sim dual... folosesc doar un număr de obicei, e nepractic să tot comut între ele. Mi l-au băgat pe gât cei de la Vodafone ca să-mi pot lua un telefon cu reducere... tongue.gif
Rovaniemi
Da, ştiu că la anumite modele cele 2 cartele stau simultan în telefon, dar numai una e activă, ceea ce e într-adevăr nepractic la greu.

Totuşi, înţeleg că acuma există tel. dual-sim care stau simultan în ambele reţele ... adică ambele numere sînt active simultan ... sau mă înşel eu?
CharonOfNyx
Da, Rovaniemi, ala care ti l-am aratat eu e functional concomitent in 2 retele. Daca te uiti atent, observi ca are 2 fetze cu cate 2 ecrane si 2 keyboard-uri.
Erwin
înseamnă că de fapt sunt două telefoane în aceeaşi carcasă! jamie.gif Faină treabă, mâine poimâine vor fi triple, cvadruple... biggrin.gif
Rovaniemi
QUOTE(CharonOfNyx @ 6 Aug 2010, 11:45 AM) *
Da, Rovaniemi, ala care ti l-am aratat eu e functional concomitent in 2 retele. Daca te uiti atent, observi ca are 2 fetze cu cate 2 ecrane si 2 keyboard-uri.


rolleyes.gif Puteam eu să mă uit mult şi bine, dacă nu mă pricep la soiul ăsta de telefoane, tot degeaba ...

Acum am priceput care-i faza, mersi de desluşire. thumb_yello.gif
Serenity
Mi s-a furat ieri telefonul cry.gif Numai ce mi-l luasem pe prelungire de abonament si puncte. Acum trebuie sa-mi iau ceva la liber si ma gandeam sa-mi iau unul second hand. Dar as prefera sa fie de la un cunoscut de incredere... Mi s-a pus pata pe Samsung L600 (sau ceva cu un design asemanator), daca stiti pe cineva care are si vrea sa-l vanda io-s clientu' ideal laugh.gif
Data'q
Nu e de la un cunoscut, dar merită luat în considerare: http://www.okazii.ro/catalog/43865177/vand...ink-urgent.html , mai ales la așa preț.
Serenity
Pe okazii m-am tot uitat... il stiu pe asta, am si discutat cu vanzatorul. Doar ca eu n-am experienta in a cumpara telefoane SH, de-aia as fi preferat sa stiu de la cine il iau tongue.gif Oricum, pana la urma o sa risc. Ca prea mi s-a pus pata tongue.gif
andra_v
Mobilul meu, Nokia 2730, implineste astazi un an. Zero lei, abonament Vodafone. L-am cumparat in primul rand pentru ca este Nokia, in al doilea rand pentru camera 2MP. Sunt multumita de el in primul rand ca telefon, nu stiu insa ce performante isi doreste fiecare. Ultimul Nokia a functionat ok mai bine de cinci ani de zile.
yronick

Samsung GT S-5620
Mi l-a dat frate-miu inainte de-a pleca in UK, dar imi prind urechile in el.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.