Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:A Gandi Pozitiv
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Odăi in Dialog - Dezbaterile Hanului > Psihologie - Teorii si Aplicatii. Dezvoltare personala
Pagini: 1, 2, 3
contraste
QUOTE
Nu ai cum sa fii fericit daca respingi una din ele.......


Pai cum adica, unitate cu raul? Adica sa il vreau pentru mine? Mai, inima de tigan, ce vrei sa ajung la mama Omida sa imi fac de bine dupa aia?
gypsyhart
@contraste
nu am spus unitate cu raul. Ma refer la unitatea dintre bine si rau.
Ovidius
@doice
QUOTE
Adica vreau sa stiu de unde ai atat de multa incredere in tine?
Asta mi se pare cel mai greu 

Oricat de bine de bine ma descurc la munca tot ezit cand trebuie sa iau decizii de frica unei greseli. Cand eram la scoala faceam la fel.

Sper ca actionmedia nu se supara daca raspund si eu la intrebarile tale...
Increderea in tine o primesti atunci cand accepti ca esti doar un punct minuscul in universul asta si ca a ti se intampla un lucru rau este in firea lucrurilor. Sa luam ca exemplu chestia cu ceasul data de actionmedia si pe care eu o vad ca o gandire pozitiva.
QUOTE
Buun pana aici toate bune şi frumoase, neprevăzutul se întâmplă: se strica ceasul şi nu ma trezesc la timp ca sa prind trenul. Mă gandesc nu-i nimic, plec cu urmatorul tren că doar nu se mută oraşul in loc, ba chiar aş putea merge cu microbuzul daca mă grăbesc. Al doilea eveniment se intampla: pentru ca am ajuns mai târziu, cei de la hotel mi-au anulat rezervarea si au înciriat camera altcuiva. Nici o problema, gasesc eu unde să mă cazez, doar n-o să dorm pe stradă, s.a.m.d.

Din perspectiva unei gandiri negative, chestia asta cu ceasul ar suna cam asa: maine plec in concediu si trebuie sa ma trezesc la ora 6 ca sa nu pierd trenul. Si daca se strica ceasul ce ma fac? ...merg sa mai aduc un ceas ca sa fiu sigur! Dar daca se strica si asta? Mai aduc unul. Huuuh acum sunt 3 si o sa dorm cat de cat linistit. Dar daca intarzie trenul si-mi anuleaza aia camera? ...si alt tren nu pot lua pentru ca biletele sunt deja rezervate sad.gif O sa tremur tot pana ajung la destinatie...
Gandirea negativa nu este altceva decat un consum inutil de eneregie. Sunt curios ce zice si restul despre asta...
contraste
Niciodata binele nu va face unitate cu raul !
Daca vrei un exemplu de perpetuum mobile, acesta este cel mai adecvat !
Ovidius
@contraste
QUOTE
Niciodata binele nu va face unitate cu raul !

Daca citesti foarte atent ce-a scris gipsyhart o sa vezi ca nu la bine si rau se referea, ci la da si nu. Tu ai confundat nu-ul cu raul si da-ul cu binele...
doice
Zorro

QUOTE
Increderea in tine o primesti atunci cand accepti ca esti doar un punct minuscul in universul asta si ca a ti se intampla un lucru rau este in firea lucrurilor.


Imi doresc sa ajung acolo candva.
Vreau sa fiu mai sigura pe mine. Toti prietenii mei ma vad puternica dar adevarul este cu totul altul.
Imi place cum ai pus tu problema. Sunt doar un punct din univers (inca nu zic minuscul rolleyes.gif ) si este normal ca mai devreme sau mai tarziu sa mi se intample ceva rau.

Te anunt daca da rezultate. smile.gif
gypsyhart
@contraste
...m'am uitat la un moment dat la concursul de gimnastica de la olimpiada. Era cel pe echipe la care Romania a luat medalia de aur. IMi amintesc o secventa de la finalul concursului, cand la sol evolua o americanca....Scorurile erau foarte stranse intre echipa Romaniei si cea a SUA...La o saritura, o gimnasta americanca are o ezitare...la care comentatorul roman (Topescu) exclama "Am castigat!"....O fi fost bine ca a cazut gimnasta americanca? O fi fost rau? DEpinde de perspectiva.....
Poate vei spune ca exista lucruri pe care oricum le'ai privi tot "rele" raman.....Eu as zice sa mai cauti.......noi perspective....smile.gif
contraste
@ zorro Iar eu am aplicat prima si umila lege a logicii, punand semnul egal intre da si gandirea pozitiva, si nu, negandirea pozitiva..........
@gypsyhart eu nu prea pot sa cred ca tot raul este spre bine, ca si in drumul spre iad este pavat cu intentii bune....


QUOTE
Asadar telul ultim este echilibrul dintre da si nu dintre masculin si feminin, acceptarea ambelor fete ale monezii.....
Eu sunt pentru unitate.
Nu ai cum sa fii fericit daca respingi una din ele.......


Pai dintre masculin si feminin , iese hermafrodit, adica ceea ce urasc eu mai mult : parsiva cale de nijloc ! Care aduce a uniformizare acolo unde nu e cazul ! Una este sa porti uniforma unei institutii de prestigiu care impune si da prestanta, alta este sa fii inregimentat "acolo la gramada", cand locul tau este altul !
Afrodita
Io incerc sa gandesc pozitiv acuma, ca vad ca-s vreo 3-4 persoane pe forum care au chef de hartza la ora asta..... Nu vad nik pozitiv in asta, dar deh...M-oi duce sa mananc ceva, poate gasesc pozitivu mai incolo... 50.gif
Ovidius
@doice
QUOTE
Imi doresc sa ajung acolo candva.

Mai demult era o reclama care zicea cam asa: daca vrei cu adevarat, poti! Trebuie doar sa inveti din propriile experiente, si mai ales din alea negative. De ex. ai o stare nasoala de tot - gandeste-te ce te-a adus acolo, ca nu degeaba ai ajuns. O data detectata sursa poti gasi mai usor solutia.
QUOTE
Sunt doar un punct din univers (inca nu zic minuscul  ) si este normal ca mai devreme sau mai tarziu sa mi se intample ceva rau.

Nu lua (de ex.) moartea ca pe ceva rau ci ca pe ceva normal. Fiecare fiinta vie de pe planeta asta trece prin nastere viata si moarte, toate trei fiind ceva normal... Nici macar muntii, care desi nu sunt fiinte vii, nu raman pentru totdeauna asa cum ii vedem noi acuma.

@contraste
QUOTE
@ zorro Iar eu am aplicat prima si umila lege a logicii, punand semnul egal intre da si gandirea pozitiva, si nu, negandirea pozitiva..........

Eu as zice ca logica asta este gresita: uite si un exemplu, extrem ce-i drept biggrin.gif
X: - Il omoram pe Z?
Y: - Da.
contraste
Aplica ce ai vrut sa spui tu la formula :
Fat Frumos are un cal alb.
El vine la Ileana Cosanzeana si o ia pe cal.
Ion are o Dacie alba.
El vine la Ileana nr.2. si o ia in dacia alba.
Amandoi au mijloace de locomotie albe cu care pot lua Ilenele.
Amandoi sunt FETI FRUMOSI.
Ia opereaza acum cu afirmatia matale, sa vedem daca iese ceva !
Da ia-le pe rand, nu amandoua odata.
Poate vei vedea altfel decat vad eu, dar vazut sa fie !
Ovidius
@contraste
Imi pare rau, dar chiar ca nu imi dau seama cum pot aplica rationamentul meu la exemplul tau.... Am citit de cateva ori si tot nimic... dunno.gif Ma ajuti?
gypsyhart
@contraste
Muzica e facuta din sunete si pauze.....copiii sunt facuti din barbati si femei.....justitia din rasplata si pedeapsa....
Logic vorbind daca tu esti nascuta din barbat si femeie nu inseamna ca ai ceva din fiecare?
actionmedia
QUOTE (doice @ 30 Aug 2004, 11:07 AM)
unsure.gif 
Super raspuns dar cum ai ajuns asa?
Adica vreau sa stiu de unde ai atat de multa incredere in tine?
Asta mi se pare cel mai greu  sad.gif

Pentru că e o întrebare directă îţi voi răspunde direct: "am întâlnit oamenii potiviţi". Ăsta e răspunsul. Aşa cum a observat Crisse, cândva aveam o gândire oarecum negativă, şi este normal ţinând cont că trăiam printre oameni care gândeau negativ. Şi acum trăiesc printre acei oameni dar negativismul lor nu mă mai influenţează. Îmi amintesc că în copilărie îmi era teamă să discut problemele imporante cu mama mea pentru că era foarte prăpăstioasă şi simţeam cum mă influenţează negativ. Preferam sa rezolv problemele singur sau cu ajutorul prietenilor sau rudelor şi abia la sfârşit îi spuneam mamei. Cred că de mic am avut un instinct de a gândi pozitiv.
Sfatul meu este să citeşti nişte cărţi de gândire pozitivă. Poţi să începi cu o carte uşoară: "Cine mi-a furat caşcavalul", din păcate nu îmi mai amintesc autorul dar parcă a apărut la editura Curtea Veche. E o carte foarte scurtă şi uşor de citit, vei vedea că după ce o citeşti vei avea mai multă încredere în tine.

@Crisse:
QUOTE
Ai scris " mă gandesc dinainte ca pot aparea probleme ". Asta nu prea tine de gandirea poitiva.

Ai uitat să continui citatul, erau 2 dar colo:
QUOTE
(dar nu îmi bat capul cu ele) dar ca am capacitatea de a le rezolva si ca pana la urma va iesi bine.


Cred că a spune că "nu pot apărea probleme" sau "mie nu mi se poate întâmla" este o capcană care se numeşte inonştienţă. Gândirea pozitivă se concentrează pe ţel şi sună ceva de genul: "indiferent ce probleme or apărea, eu tot voi atinge scopul propus". Anticiparea problemelor nu exclude gânirea pozitivă şi invers. Dar trebuie facută o fină distincţie între adevăratele probleme (cele care îţi afectează atingerea obiectivului) şi problemele curente (de 10.000 de ori mai multe) cu care daca îţi baţi capul nu ajungi nicăieri.
Crisse
Da, desigur ca este asa cum spui tu. In definitiv limba romana este asa de bogata incat oricum am intoarce, tot in picioare cade wink.gif

No ofensse
actionmedia
QUOTE (Crisse @ 30 Aug 2004, 06:38 PM)
Da, desigur ca este asa cum spui tu. In definitiv limba romana este asa de bogata incat oricum am intoarce, tot in picioare cade wink.gif

Crisse, eu ştiu foarte bine ce am vrut să spun de la început. Înainte de cuvinte sunt ideile. Limba română ca şi orice altă limbă este un cod cu ajutorul căruia transmitem mesajul, ideile noastre. Interesul meu este ca cei cu care comunic să înţeleagă ceea ce am vrut să spun. Dacă observ că mesajul meu nu e înţeles corespunzător aduc noi explicaţii. Nu văd ce e rău în asta.
Pe de altă parte este foarte bine că ai adus acele observaţii pentru că în acest fel am aflat ce nu s-a înţeles şi am adus completările de rigoare pentru a fi înţeles mai bine. smile.gif
doice
@ actionmedia

QUOTE
Poţi să începi cu o carte uşoară: "Cine mi-a furat caşcavalul", din păcate nu îmi mai amintesc autorul dar parcă a apărut la editura Curtea Veche.


Am citit-o !!! biggrin.gif

Era acolo un capitol despre cascavalul vechi care trebuie schimbat.
Inteleg faza dpvd al unui job dar dpdv al unei realtii nu mai e la fel de usor de inteles. blink.gif

Cum poti sa gandesti pozitiv cand ai avut numai experiente negative? unsure.gif
Ovidius
@doice
QUOTE
Cum poti sa gandesti pozitiv cand ai avut numai experiente negative?

Pai asa cum zicea actionmedia, a gandi pozitiv inseamna ca atunci cand iti fixezi un tel sa incerci sa ajungi la el indiferent de obstacole. Partea dificila este sa prevezi, ce obstacole s-ar putea sa intervina, si asta vine doar din experienta, indiferent daca a fost pozitiva sau negativa. Ma repet: trebuie sa te folosesti de experientele negative ca de niste lectii, si nu sa te deprimi ca ti s-au intamplat. Despica-le zile si nopti si vezi unde ai gresit.... wink.gif
YoyoMan
Ieri seara am avut o revelatie: mi-am dat seama ca compu meu drag si scump colcaie de virusi. Asa ca - normal - mi-am dat jos de pe net niste antivirusi si m-am apucat frate la dezinfectat. Totul a mers struna - am gasit fro suta de infectii - "decat ca" 2 fisiere nu voiau nici cum sa se dezinfecteze... da' nici cum. M-am apucat - am redenumit - am incercat sa le caut, le-am gasit, am incercat sa le mut, sa le iau prin invaluire laugh.gif.... nici cum. Apoi am restartat de vreo 10 ori si am tot pisat pe ele pana am reusit. Marturisesc ca e pentru prima oara cand duc asa o munca de lamurire la virusi. Am mai avut eu virusi si antivirusi pe comp, dar ca si pana acuma nu am mai avut. Sa fi gandit pozitiv in subconstient cand nu m-am lasat si desi imi tot dadea mesaj cu "Canno delete file", "Cannor move file", "Cannot rename file" eu tot am continuat? hmm.gif
actionmedia
QUOTE (doice @ 31 Aug 2004, 11:19 AM)
Inteleg faza dpvd al unui job dar dpdv al unei realtii nu mai e la fel de usor de inteles. blink.gif

Cum poti sa gandesti pozitiv cand ai avut numai experiente negative? unsure.gif

Cartea aceea se referă şi la relaţii cu oamenii, în special relaţii de servici sau comerciale dar cred că este valabilă şi în cazul relaţiilor de prietenie sau de dragoste. Oricum nu ai de ce să te aştepţi ca o carte sau două sau 100 de cărţi citite să îţi rezolve problemele. Important e ca ficare să găsească singur rezolvarea. Cărţile îţi oferă doar un plus de cunoştinţe şi de experienţe.
Spui că ai avut doar experienţe negative, trecând peste faptul că acesta este un exemplu clar de gândire negativă, îţi recomand să cauţi o carte în care să găseşti experinţe pozitive.
Soluţia este la tine, trebuie doar să-ţi deschizi mintea şi inima şi să te bucuri de experienţele pozitive, oricât de nesemnificative ar părea, ele pot deveni experienţe pozitive. Dacă iese soarele după ploaie, bucură-te aceasta este o experienţă pozitivă, dacă faci o faptă bună, oricât de mică, bucură-te şi aceasta este o experienţă pozitivă, dacă auzi păsărelele cântând de dimineaţă, bucurăte de o altă experienţă pozitivă, da că plouă afară ieşi afara, trage aer în piept şi bucurăte de răcoare, şi asta este o experienţă pozitivă.
Începe cu astfel de lucruri mărunte şi uită măcar pentru câteva clipe de probleme, greutăţi şi necazuri, repetă asta în fiecare zi, de cât mai multe ori pe zi. Vei vedea că vei începe să te simţi mai bine.
Dacă eşti o persoană religioasă, du-te la biserică cel puţin o dată pe săptămână cu încredere în suflet, mulţumeşte-i lui Dumnezeu pentru micile bucurii din ultima săptămână şi pentru cele ce vor veni.
Cândeşte-te că nu eşti singura persoană de pe lumea aceasta care a avut doar experienţe negative de fapt eu sunt convins că ai avut şi experienţe pozitive dar nu le-ai observat încă. Toată lumea are şi experienţe negative şi experienţe pozitive depinde din ce unghi priveşti. Important este să mergi mai departe "iar dacă ai căzut, ridică-te şi mergi mai departe şi dacă ai mai căzut odată ridică-te din nou" nu ştiu cine a spus asta dar îmi place cum sună.
Ovidius
QUOTE
Soluţia este la tine, trebuie doar să-ţi deschizi mintea şi inima şi să te bucuri de experienţele pozitive, oricât de nesemnificative ar părea, ele pot deveni experienţe pozitive. Dacă iese soarele după ploaie, bucură-te aceasta este o experienţă pozitivă, dacă faci o faptă bună, oricât de mică, bucură-te şi aceasta este o experienţă pozitivă, dacă auzi păsărelele cântând de dimineaţă, bucurăte de o altă experienţă pozitivă, da că plouă afară ieşi afara, trage aer în piept şi bucurăte de răcoare, şi asta este o experienţă pozitivă.
Începe cu astfel de lucruri mărunte şi uită măcar pentru câteva clipe de probleme, greutăţi şi necazuri, repetă asta în fiecare zi, de cât mai multe ori pe zi. Vei vedea că vei începe să te simţi mai bine.
Dacă eşti o persoană religioasă, du-te la biserică cel puţin o dată pe săptămână cu încredere în suflet, mulţumeşte-i lui Dumnezeu pentru micile bucurii din ultima săptămână şi pentru cele ce vor veni.

Asa e. Nimic nu aduce fericire mai mare decat aceste mici bucurii! thumb_yello.gif
MIA
hmm.gif ... eu personal pot ( si chiar ma bucur de asta ) sa gindesc pozitiv ( adica sa-mi induc o stare cit de cit de bine, gindindu-ma doar la lucruri placute ), dar o fac pe termen scurt si cu scopul de-a ma ... relaxa si remonta sa zic asa.
Pentru ca daca as fi prea "pozitiv" pe durata intregii zile ... cred ca as risca sa o iau prea mult in freza de la ... "realitate" ... blink.gif
doice
va multumesc mult
sunteti super!!! laugh.gif

m-ati facut sa ma simt mai bine si va multumesc mult pentru asta.
Deja am inceput sa gandesc mai pozitiv decat inainte.


QUOTE
Ma repet: trebuie sa te folosesti de experientele negative ca de niste lectii, si nu sa te deprimi ca ti s-au intamplat. Despica-le zile si nopti si vezi unde ai gresit....


Tocmai asta este una dintre greselile mele. Analizez atat de tare totul incat nu mai am timp sa si traiesc.
Sunt stilul care despica firul in 70  (nu in 4) si ajung intotdeauna la concluzia ca a fost si vina mea dar nciciodata nu inteleg ce as fi putut face diferit . cry.gif
Asa ca stau si ma gandesc la ce s-a intamplat pana imi iese fum pe urechi.

QUOTE
Pentru ca daca as fi prea "pozitiv" pe durata intregii zile ... cred ca as risca sa o iau prea mult in freza de la ... "realitate" ...


De acord cu tine. E ca si cand ai fi pe un norisor roz care dispare de sub tine la un moment dat. Cred ca solutia este sa gandesc un pic mai fatalist (sau poate realist) ca sunt lucruri pe care nu le poti evita oricat ai incerca. Iar partea pozitiva este ca o sa treaca si asta si totul o sa fie bine.

Nu zic " Tot raul e spre bine" pentru ca o expresie care imi face pielea de gaina dar poate sunt si lucruri rele care trebuie sa se intample ca sa poti sa devii ceea ce trebuie sa devii. Ca sa poti fi tu.

Ovidius
QUOTE
Tocmai asta este una dintre greselile mele. Analizez atat de tare totul incat nu mai am timp sa si traiesc.
Sunt stilul care despica firul in 70  (nu in 4) si ajung intotdeauna la concluzia ca a fost si vina mea dar nciciodata nu inteleg ce as fi putut face diferit . 
Asa ca stau si ma gandesc la ce s-a intamplat pana imi iese fum pe urechi.

Auuu, nici asa nu-i bine... Trebuie sa fii pragmatic(a) si sa tragi concluzia mai repede si nu sa stai pana iese fum. Tot ce trebuie sa faci este sa nu te minti tu pe tine...dar asta vine cu timpul, nu merge asa dintr-odata wink.gif
contraste
Da, gipsyheart, coexista totul, dar mie nu-mi place culoarea asfaltului, adica compromisul .... E atat de plin de pete.........atat unul cat si celalalt.......
actionmedia
QUOTE (doice @ 1 Sep 2004, 12:49 PM)
De acord cu tine. E ca si cand ai fi pe un norisor roz care dispare de sub tine la un moment dat. Cred ca solutia este sa gandesc un pic mai fatalist (sau poate realist) ca sunt lucruri pe care nu le poti evita oricat ai incerca. Iar partea pozitiva este ca o sa treaca si asta si totul o sa fie bine.

Fatalist cred că e prea deparete. Soluţia este să te aştepţi să apară probleme, mai corect spus să priveşti problemele ca pe ceva normal şi nu excepţional. Este mult mai uşor atunci când accepţi în sinea ta că acel lucru "rău" s-a întâmplat şi nu aveai cum să eviţi asta. Odată acceptată ideea treci mai departe, vezi-ţi de idelurile şi ţelurile tale, nu are rost să pierzi vremea cu un fapt consumat, cel puţin nu imediat după ce acest fapt s-a consumat. Şi mie mi se întâmplă uneori să vreau să schimb trecutul dar îmi dau seama că este imposibil şi trebuie să privesc în viitor cu încredere.
Nu ştiu dacă vă plac jocurile pe calculator unsure.gif . Sunt acele jocuri RPG în care te identifici cu un erou şi ai de dus la capăt nişte misiuni. Pe parcursul jocului ai posibilitatea să salvezi pe parcurs şi în cazul în care la un moment dat faci vreo greşeală poţi să reiei de la ultima salvare şi să îţi repari greşala. Aţi încercat vreodată să mergeţi mai departe dacă greşeala nu era fatală dar îngreuna mult jocul? Eu în general nu reîncarc decât atunci când apare pe ecran "Game Over" şi încerc să reîncarc cât mai aproape de ultimul eveniment, chiar dacă evenimentul este consecinţa unor greşeli anterioare şi încerc să rezolv problema. Este un exerciţiu ca şi cel cu micile bucurii.
Nu ştiu dacă cineva a văzut filmul de aseară de pe ProTV. Se numea Maestrul Beţiv, cu Jeckie Chan. Dacă nu cred că oricine a văzut maăcar un film gen Rocky sau Karate Kid etc. Ceea ce este important, faptul că în toate filmele de acest gen, eroul principale se antrenează în cele mai ciudate moduri şi trece prin mai multe etape în care îşi căleşte trupul şi mintea. Aseara Jeckie era pus să golească sau să umple nişte găleţi cu apă, să spargă nuci ăntre degete, etc. în Karate Kid moşul l-a pus pe elevul său să şteargă geamulile, sau podeaua etc., în Rocky Stalone trebuia să prindă puiul de găină.
Toate astea sunt antrenamente care aparent nu au legatura cu scopul final dar sunt antrenamente de baza care dezvolta anumite aptitudini şi reflexe. A "vedea" micile bucurii ale vieţii este un antrenament pentru minte.

Daca îti este teama că dupa o scurtă "visare" te trezeşti brusc la realitate, învaţă să te trezeşti lent ca să nu mai fi nevoit să suporţi şocul.
doice
@actionmedia

QUOTE
A "vedea" micile bucurii ale vieţii este un antrenament pentru minte.


Ai un talent la analogii de speriat. spoton.gif
Adica eu imi chinui creierii de mor si tot nu reusesc. wink.gif


@zorro

QUOTE
  Tot ce trebuie sa faci este sa nu te minti tu pe tine...dar asta vine cu timpul, nu merge asa dintr-odata


Si eu cred ca asta este cel mai important pentru inceput.
Poate asta este chintesenta gandirii pozitive : sa nu te minti.
Crisse
"Poate asta este chintesenta gandirii pozitive : sa nu te minti. "

Bine, bine sa nu te minti, insa nici sa nu exagerezi cu asta. Uite, toate magazinele in care se vande imbracaminte, au oglinzi si lumini speciale. Cand esti la proba, te vezi ceva mai diferit decat in realitate, te prind culorile etc si cumperi produsul. Iesi imbracat pe strada si te simti vesel etc. Toata lumea este a ta. Daca insa te intalnesti cu cineva si face ceva comentarii la tinuta, toata acea fericire se destrama si incepi sa-ti pui tot felul de intrebari. Depinde de cat de puternic esti, depinde cat de mult tii cont de parerea celor din jur.

(Despre lumini si oglinzi se poate vorbi la infinit. Ele mint zilnic, dar unele ne plac strasnic cat de bine mint wink.gif )

Apoi restaurantele au si ele lumini speciale si asta in special la bai. Mergi sa-ti refaci machiajul si vezi o figura splendida in oglinda wink.gif . Te face dintr-o data sa te simti bine si te comporti ca atare. Daca insa dintr-o data te-ai uita in alta oglinda care ar fi inundata de lumina de neon, ai ramane cu alta senzatie. Te-ai intoarce la masa si ai sta crispat tot timpul. Uite, tocmai de aceea avem nevoie din cand in cand sa fim mintiti...daca noi singuri nu putem sau daca noi vedem prea clar totul.
Deci, daca suntem mintiti din exterior, nu conteaza???Sau atunci acceptam mai usor ptr ca nu stim adevarul?

Ne dresam gandirea zilnic. De noi depinde daca ea devine in timp pozitiva sau negativa.
Tear
Nu cred ca pot spune mai bine decat actionmedia ! Exact asa actionez si eu. Incerc sa iau ce e mai bun de la fiecare, om, intamplare sau lucru, nu vad un esec ca un capat de drum, din contra, incerc sa inteleg unde am gresit si pornesc mai departe, imbogatita spiritual cu o experienta. Intotdeauna incerc si, aproape intotdeauna, resusesc, sa vad jumatatea plina a paharului. Nu ma pot incarca cu toate gandurile negative, le gonesc rapid, deoarece simt ca ma seaca de vlaga ! Nu pot purta pica, uit foarte repede gesturile, vorbele rautacioase (ca sa nu le spun rautati de-a binelea) si iert foarte usor ! Invat de la toti si de la toate. Chiar si de la copii, chiar si de la oameni mai saraci cu duhul ( in sensul popular, nu biblic). Vorba lui Emmerson: “Fiecare om ce`mi iese in cale ìmi este superior intr`o anumitã privintã. De aceea invãt de la fiecare trecator" Am convingerea ca fiecare om are ceva frumos, ceva de daruit. Depinde si de el, dar si de cei din jur daca resuseste sa daruiasca sau nu. Frumusetea unui om vine din interior si se reflecta asupra expresiei fetei sale. Nu intotdeauna un om cu trasaturi frumoase este si frumos. Intotdeauna am considerat ca zambetul este poarta catre sufletul unui om. Zambesc de cand ma stiu, de mic copil am fost vesela si optimista. "Citadela" de Saint Exupery, "Arta conversatiei" de Ileana Vulpescu, Dale Carnegie si nu numai reprezinta pentru mine etalonul unei vieti frumoase. Si cand simt ca nu mai pot, ma rog. Si capat putere sa merg mai departe. Si traiesc dupa conceptele urmatoare :
Daca te-ai trezit azi-dimineata mai mult sanatos decat bolnav, inseamna ca ai mai mult noroc decat milioane de persoane care nu vor apuca sa traiasca saptamana viitoare.
Daca nu ai trait pericolul unei lupte, singuratatea unei inchisori, agonia torturii sau chinurile foamei - esti inaintea altor 500 de milioane de oameni de pe lumea asta.
Daca poti sa intri in biserica fara teama ca vei fi amenintat, arestat, torturat sau omorat - esti mai norocos decat 3 miliarde de persoane.
Daca ai mancare in frigider, haine cu care sa te imbraci, un loc unde sa dormi si o casa in care sa stai - esti mai bogat decat 75% din populatia lumii.
Daca ai bani in banca, in portofel si cateva monede intr-o pusculita - esti printre cele 8 procente ale persoanelor care traiesc bine.
Daca parintii tai sunt inca in viata si inca impreuna - esti, intr-adevar, o persoana rara, chiar si in Statele Unite si Canada.
Daca poti sa citesti acest mesaj esti de doua ori binecuvantat: pentru ca cineva s-a gandit la tine! si pentru ca nu te numeri printre cele doua miliarde de persoane care nu stiu sa citeasca.

Cand te-ai nascut, ai plans,Si toti in jur, radeau.
Traieste-ti viata in asa fel incat atunci cand o sa vina clipa, tu sa surazi iar cei ce vor sta in jurul tau sa planga.

Viata trebuie traita asa cum este pentru ca ni s-a dat fara sa o cerem si ni se va lua fara sa fim intrebati !


Dumnezeu sa ne tina in palma mainii Sale, iar ingerii sa ne indrume mereu !
doice
Buna Tear

Partea cu statisticile m-a dat pe spate
nu mi-am pus niciodata asa problema.
Ai dreptate, asa ca ma pot considera norocoasa pentru ca am un job bun (=> spre deosebire fostii mei colegi de facultate care sunt inca someri) si sunt si platita bine (=> spre deosebire de cei care stiu mult mai multe decat mine si au salariul minim pe economie.)

Super argumente laugh.gif
Tear
Nu rade, draga doice ! Cateodata trebuie sa mai gandesti si asa ! Sigur ca nu mereu, ca ar insemna sa te complaci, intr-un fel si sa nu mai lupti, sa nu mai visezi...
doice
sorry.gif
Am ras pentru ca mi-a placut argumentarea ta
de ce te-ai suparat? blink.gif
Tear
Draga doice, nu m-am suparat de loc . Dimpotriva . Ma bucur ca ti-am deschis si alte perspective din care poti privi viata, acum, la inceput de drum ! In alta ordine de idei, e superb ingerasul din poza de la profilul tau !
Crisse
Doice, strasnic gandesti wink.gif
doice
tear

multumesc mult innocent.gif
asa as vrea sa fiu in realitate dar...sunt un pic cam devil.gif

crisse
multumesc
incerc si eu unsure.gif
Crisse
smile.gif
YoyoMan
Citeam mainainte ce spunea Tear si ma gandeam ca in cazul meu - cand nu iese si nu iese si nu iese oricat as incerca nu pot din prima sa zambesc cu toti dintii si sa spun ca o sa treaca si o sa fie ok. Nici omul cu cel mai puternic psihic de pe lume nu cred ca poate face asta. Cred ca sunt momente cand simti ca nu mai poti - simti ca nu mai vrei. Eu nu neg momentele acelea sau nu ma chinuiesc sa le uit. Ignorance is not bliss. Trebuie sa fim constienti ca uneori nu o sa ne iasa - si ca o sa trebuiasca sa gasim atunci puterea sa mergem mai departe; atunci cand vom fi pusi in situatii critice. Poate fi considerat topicul asta si un exercitiu in ideea asta. wink.gif
Crisse
QUOTE
  cand nu iese si nu iese si nu iese oricat as incerca nu pot din prima sa zambesc cu toti dintii si sa spun ca o sa treaca si o sa fie ok. Nici omul cu cel mai puternic psihic de pe lume nu cred ca poate face asta. Cred ca sunt momente cand simti ca nu mai poti - simti ca nu mai vrei.

Trebuie sa fim constienti ca uneori nu o sa ne iasa - si ca o sa trebuiasca sa gasim atunci puterea sa mergem mai departe; atunci cand vom fi pusi in situatii critice. Poate fi considerat topicul asta si un exercitiu in ideea asta.


Sunt multi oameni puternici, insa nu puternici fizic ci spiritual. Cand ajungi la o astfel de putere, nimic nu mai pare greu sau imposibil. Lor cand nu le reuseste ceva, lasa pur si simplu problema deoparte. Lasa rezolvarea in seama subconstientului, insa il lasa singur s-o rezolve.

Cu cat incercam mai mult sa desfacem nodul, cu atat mai mult il strangem. E ceva simplu si care tine de viata.
Mai bine e sa lasam problema deoparte (caci oricum n-o putem rezolva) si sa ne apucam mai tarziu de ea.

Live is easy smile.gif
Ovidius
QUOTE (YoyoMan)
Trebuie sa fim constienti ca uneori nu o sa ne iasa - si ca o sa trebuiasca sa gasim atunci puterea sa mergem mai departe; atunci cand vom fi pusi in situatii critice.

YoyoMan, ai atins un subiect delicat pentru mine! Se intampla cam o data la 3-4 saptamani sa nu-mi iasa ceva si ma enervez foarte tare. Din fericire mi-am format un fel de reflex prin care imi dau seama ca am depasit limita ma opresc si las totul balta. Nu ma mai gandesc la lucrul ala pana a doua zi, cand vin forte proaspete. Dupa un ciclu de vreo cateva zile din astea precis il dovedesc! Partea proasta e ca nu pot sa sar peste si sa zic ca nu-l fac....tine de giob cry.gif
As mai vrea sa adaug ca de multe ori se intampla sa facem lucruri de care chiar nu avem nevoie. Ori le facem din orgoliu, ori ca sa aratam cine suntem noi ori din te miri ce motive tampite si uite asa reusim sa ne bagam in tot felul de rahaturi pe care nu le putem duce la capat. Ideal ar fi ca atunci cand incepem sa facem ceva sa ne punem intrebarea "Imi va folosi la ceva daca fac asta, sau o fac doar de amorul artei?" Si evident cand raspundem la intrebare sa nu ne mintim!
Si inca ceva. E bine sa invatam sa renuntam! Daca acel ceva nu vrea sa iasa nici in ruptul capului, atunci iti bagi picioarele ca nu sta universul in el! smile.gif

QUOTE (Crisse)
Lor cand nu le reuseste ceva, lasa pur si simplu problema deoparte. Lasa rezolvarea in seama subconstientului, insa il lasa singur s-o rezolve.

Nu prea inteleg .... Cum ar putea subconstientul sa rezolve niste probleme? dunno.gif
Din contra. Eu cred ca subconstientul va presa constientul pentru rezolvare.
yuanescu
QUOTE (YoyoMan @ 26 Mar 2004, 01:43 AM)
Mi s-a stricat masina.....
1. Ooooo - innebunesc - alti bani, alta distractie!!!
2. Nu-i nimic. Ma duc la servici cu bicicleta si in felul asta economisesc bani de benzina si fac conditie fizica.

Care dintre raspunsuri vi se potriveste cel mai bine?

al 3.) -lea raspuns
e nevoie sa o repar, iar daca nu ma pricep chem pe altii sa o repare

nici isteria de la 1.) nici abandonul de la 2.) nu ma stapanesc in astfel de momente ..

cat despre : "a gandi pozitiv e un exercitiu de vointa?" raspunsul se afla in raspunsul 3) biggrin.gif

yuanescu
QUOTE (Crisse @ 10 Nov 2004, 12:19 PM)


Sunt multi oameni puternici, insa nu puternici fizic ci spiritual. Cand ajungi la o astfel de putere, nimic nu mai pare greu sau imposibil. Lor cand nu le reuseste ceva, lasa pur si simplu problema deoparte. Lasa rezolvarea in seama subconstientului, insa il lasa singur s-o rezolve.


de unde stii ? ...
sau asa ti-i imaginezi ?

QUOTE
Cu cat incercam mai mult sa desfacem nodul, cu atat mai mult il strangem. E ceva simplu si care tine de viata.


sau il taiem .. wink.gif
anuena22
Eu reusesc greu sa ma calmez cand se intampla ceva neprevazut si neplacut. Totusi, dupa ce am reusit, totul este ok si pot rezolva problema. Ceea ce nu pot sa controlez sunt primii nervi sorry.gif Atunci as rupe pe toata lumea in bucati, cu toate ca pe urma imi va parea rau. sad.gif
cineva
"Ma doare cumplit de tare o masea, dar stiu ca o sa-mi treaca... cumva, cumva imi va trece- cu tratament la stomatolog, cu antibiotice, etc- va trece... si n-am sa mai simt durerea. Chiar si acest gand deja ma face sa ma simt mai bine, STIU CA EXISTA O SOLUTIE si o voi aplica... cumva, cumva va trece durerea aceasta atat de crunta." Un adevarat exemplu de gandire pozitiva: nu trebuie sa te minti> DA, exista o problema, DAR EXISTA SIGUR SI O SOLUTIE pentru ea. Si chiar daca pe moment nu sti care e, trebuie sa ai puternica convingere a unei solutionari pozitive ( chiar daca va fi o aparenta pierdere -"maseaua trebuie extrasa"- totusi, in fond, durerea va fi inlaturata, iar persoana in cauza se va putea concentra asupra altor probleme, cu adevarat importante, cu o solutionare nu mai putin pozitiva).




"care parinte, de va cere copilul lui paine, ii va da piatra?"" cu atat mai mult de veti cere ceva Tatalui ceresc...<< cereti si vi se va da, bateti si vi se va deschide>>" " cereti ca si cand deja ati si primit ceea ce ati cerut" "cereti cu credinta faptului deja implinit si asa va fi"... asa si este.
mdA!
prima reactie: o instanta criza de nervi. am senzatia de multe ori ca nu ma vor mai tine nervii, atat de intensa e furia.
mai departe nu trec la partea plina a paharului. ci, injurand inca, imi pun mainile in sold, ca o olteanca serioasa, si incerc sa gasesc o solutie. nu ma simt bine, si nici pozitiv. doar caut o solutie sa ies din chestia asta. abia mai tarziu, eventual, ajung sa ma simt bine "mergand pe bicicleta".

nu sunt de principiul lui "a gandi pozitiv" , in sensul ne-realist; spunea cineva la inceputul topicului de uratul care isi spune ca e frumos. poate ca sunt suficient de aeriana incat sa cred ca e mai bine sa ma pastrez in lumea asta. insa.. poti sa zambesti la soare dimineata, si sa spui astazi e o zi superba. e foarte tonic. smile.gif

Leonardo
'a gandi pozitiv' mi se pare conventionalism. Ce inseamna pozitiv sau 'negativ' in gandire? De ce sa-i consideram pe cei care 'gandesc negativ' ca avand ceva probleme psihice? Cred ca daca alcatuim o lista cu creatori celebri depresivi vom constata ca depaseste 80% din totalul lor. Nu cunosc statistici dar intuiesc si as putea paria ca 'gandirea pozitiva' e mai putin creatoare. E adevarat ca te ajuta sa traiesti mai frumos si te integrezi social mai bine.
Putem spune ca sunt optimisti si pesimisti dar ca unii gandesc pozitiv si altii nu mi se pare o formulare gresita.

Serenity
QUOTE (Leonardo)
Nu cunosc statistici dar intuiesc si as putea paria ca 'gandirea pozitiva' e mai putin creatoare. E adevarat ca te ajuta sa traiesti mai frumos si te integrezi social mai bine.


Eu cred ca, atunci cand o persoana face eforturi de a depasi o situatie apeland la gandirea pozitiva, are ca scop, in primul rand, propriul confort psihic. O faci ca sa te simti mai bine. Nu vad gandirea pozitiva ca pe un fel general de-a fi, ca pe un mod de a gandi tot timpul, cu toate ca se poate ajunge si la performanta asta, ci ca pe un metoda de abordare a unui fapt ce-ti afecteaza starea de moment. Cel mai celebru exemplu e cel cu vulpea care, neajungand la struguri, s-a convins pe sine ca acestia sunt de fapt foarte acri. Cu toate ca putini sunt dispusi sa accepte ca daca iti doresti sa te simti mai bine, poti, e o metoda pe care si-o poate insusi oricine cu putina vointa si convingere. Optimismul e o atitudine, un fel de-a fi.


calfa
Bine zis Serenity ! smile.gif Ideile tale parca pleaca din abordarea ... taoista.

In tot ce e bun e si ceva rau de gasit (ca in situatiile in care ajungi sa spui "mai binele poate fi dusmanul binelui") asa cum in tot ce e rau poti gasi si ceva bun (ca atunci cand iti spui in final "tot raul spre bine").

Asa si cu gandirea pozitiva, optimismul (pur), etc. Sunt atitudini de adoptat cand contextul o cere. In alte situatii e mai potrivita gandirea critica sau sceptica.

E drept ca s-a constatat ca gandurile pozitive "atrag" filtre pozitive in zona perceptiilor, o probabilitate mai mare de a selecta cai pozitive de actiune, etc. Dar exagerarile in folosirea gandirii pozitive pot fi ... riscante.
exergy33
A gindi pozitiv nu inseamna a te scufunda intr-o mare de ginduri asa zis pozitive ...dar nerealiste.

Cind ajung intr-o situatie critica , singurul gind "pozitiv " care imi vine in minte este ca ...se putea intimpla si mai rau decit atit wub.gif .

Eu in astfel de situatii nu iau nici un fel de hotariri...
Incerc sa deconectez creierul...ceva de genul No Input - No Output.

Dupa aceasta faza critica , gindurile si ideile vin parca de la sine.
Probabil ca cea mai pozitiva reactie in astfel de situatii este sa - ti pastrezi cit de cit controlul.

exergy33


Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.