Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Va Plac Smochinele?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Comunitatea Credintei - Religie
Pagini: 1, 2
1,618033
catalin, cand imi vei raspunde la intrebarea de ce exista culoarea verde, atunci voi continua discutia cu tine. Pe bune, te comporti ca unu' de 15 ani, si esti totusi putin mai mare decat atat.

In rest, confunzi atotputernicia cu legalitatea, si omniprezenta cu lipsa liberului arbitru. Sunt termeni total diferiti, si ma amuza ca faci confuzie intre ei.

Lumea pe care ti-o imaginezi tu daca ar exista Dumnezeu este atat de incredibila, incat sincer imi vine sa mor de ras.
Cutremurele sunt o consecinta foarte normala a miscarilor tectonice. La fel, in lumea pe care ti-o imaginezi tu, ar trebui sa nu mai bata vantul, sa nu mai ploua si in general sa nu se mai intample nimic din ceea ce ar pune in pericol viata unui om.
Mneh, asa ceva nu se va intampla, pentru ca aia ar fi o lume incremenita. Simplul fapt ca te scobesti in nas poate avea consecinte mortale, daca esti putin mai scociorator si iti lezezi niste nervi. Poti muri dintr-o mie de ratiuni.

Asa ca, tot asa cum nu exista un perpertuum mobile in acest univers, tot asa nu exista nici o staza totala in care sa nu se intample nimic. Caci din momentul in care se intampla (ceva, orice, nu conteaza), acesta este si bun, si rau totodata - depinde din ce punct de vedere.
Si asa cum orice motor are nevoie de o sumedenie de circuite auxiliare de racire, optimizare a arderii samd, tot asa au nevoie si oamenii de o multime de sisteme de back-up - chiar in Paradisul ala de care vorbeste Biblia.

Stilul tau de a rationa in aceasta privinta se aseamana, scuza-ma, cu acel banc cu programatori care circula zilele astea pe net: ii zice sotia programatorului sa se duca sa ia un salam, si daca gaseste oua, sa ia zece. Si se intoarce desteptul cu zece salamuri. De ce? Pentru ca gasise oua. devil.gif

Simplele ecuatii logice duc la astfel de sofisme, atunci cand nu iti pastrezi picioarele pe pamant. But, hell, what do you care?... rolleyes.gif
Catalin
QUOTE

catalin, cand imi vei raspunde la intrebarea de ce exista culoarea verde, atunci voi continua discutia cu tine


Aoleu, nu ma lua si tu ca Figaro cu culoarea verde. Culoarea verde nu omoara pe nimeni. De ce sa nu existe?

QUOTE

In rest, confunzi atotputernicia cu legalitatea, si omniprezenta cu lipsa liberului arbitru. Sunt termeni total diferiti, si ma amuza ca faci confuzie intre ei.


Pai tu ai facut analogia. Cum poti sa zici ca eu ii confund?? Tu esti cel care nu intelege diferenta! Daca ai intelege-o nu ai mai face asemenea analogii ridicole intre Dumnezeu si un presendinte de stat...

QUOTE

Lumea pe care ti-o imaginezi tu daca ar exista Dumnezeu este atat de incredibila, incat sincer imi vine sa mor de ras.


Lumea pe care mi-o imaginez eu daca Dumnezeu ar fi asa cum ti-l imaginezi tu este atat de incredibila incat iti vine sa mori de ras. Si mie la fel!

QUOTE

Cutremurele sunt o consecinta foarte normala a miscarilor tectonice.


Pai da... si de ce avem nevoie de miscari tectonice? nu puteau continentele sa fie fixe? oricum miscarea lor este irelevanta vis-a-vis de durata vietii unui om. Daca tu imi dai o explicatie rezonabila asupra necesitatii miscarilor tectonice eu sunt gata sa-ti dau dreptate.

QUOTE

La fel, in lumea pe care ti-o imaginezi tu, ar trebui sa nu mai bata vantul, sa nu mai ploua si in general sa nu se mai intample nimic din ceea ce ar pune in pericol viata unui om.


rofl.gif

Ploaia si vantul pun in pericol viata unui om? cum asa? eu am zis sa nu existe furtuni, nu sa nu existe vanturi. Nu vad de ce nu pot avea ploi fara inundatii, zapada fara avalanse si vant fara tornade si uragane... care ar fi problema? de ce trebuie sa ridici la patrat tot ce spun eu?

QUOTE

Stilul tau de a rationa in aceasta privinta se aseamana, scuza-ma, cu acel banc cu programatori care circula zilele astea pe net: ii zice sotia programatorului sa se duca sa ia un salam, si daca gaseste oua, sa ia zece. Si se intoarce desteptul cu zece salamuri. De ce? Pentru ca gasise oua.


Seamana... ce sa fac... sunt programator! devil.gif

Stilul meu de a rationa nu are legatura cu calitatea argumentelor prezentate. Este pentru a treia oara in acest thread in care pe tine te preocupa persoana mea in loc sa te preocupe esenta argumentelor mele... chiar si cel mai batut in cap om de pe lume poate avea dreptate intr-o anumita chestiune arbitrara indiferent de stilul sau de a rationa!
IO
QUOTE
Simplele ecuatii logice duc la astfel de sofisme...

Pai nu?... rolleyes.gif Iata o pilda a lui Osho despre unde duce logica:
Un cosmonaut american se intoarce de pe Luna.
Cineva il intreaba "Ai observat ca Luna este formata din branza verde?"
"Ce-ai dom'le, esti nebun, cum sa fie din branza verde?! N-am gasit nici un fel de branza verde pe Luna"
"Aha, e din cauza ca au mancat-o soarecii!" - spune interlocutorul.
"Ce soareci, dom'le, nu am gasit nici macar un soarece pe Luna"
"Ai vazut? Pai daca s-a terminat branza..."
QUOTE
...atunci cand nu iti pastrezi picioarele pe pamant.

thumb_yello.gif
1,618033
huh.gif

catalin, care argumente? Tu pui doar intrebari, nu aduci argumente.

Ca sa-ti intorc 'argumentatia', de ce exista culoarea verde? rolleyes.gif
Catalin
QUOTE

catalin, care argumente? Tu pui doar intrebari, nu aduci argumente.


Sa recapitulez:

Am pus o intrebare si tu ai incercat un raspuns. Eu am adus argumente care aratau ca raspunsul tau nu e corect. Argumentul meu era ca versetele prezentate de tine aveau anumite caracteristici comune dar care nu erau prezente si in Marcu 11:13-14. De aici am dedus ca nu e normal sa asociezi ideile din acele versete cu ideile din Marcu. Nu ai raspuns mai departe. Alt argument tangential era indreptat contra analogiei tale "presedintele Americii-Dumnezeu". Am aratat ca aceasta analogie este nepotrivita dupa care tu m-ai acuzat ca eu confund termenii. Dar nu eu am propus analogia! Cine a propus-o confunda termenii.

QUOTE

Ca sa-ti intorc 'argumentatia', de ce exista culoarea verde?


Este o intrebare fara sens, la fel ca si intrebarea "de ce exista universul?". Culoarea verde nu are nevoie de o cauza. Ar putea sa existe sau sa nu existe la fel de bine. Daca n-ar exista ai intreba de ce nu exista? huh.gif
Insa culoarea verde este ceva contingent. Nu exista motive sa existe si nici motive sa nu existe. De aceea nu trebuie sa ne surprinda nici existenta nici inexistenta ei. Insa ceva care este necesar si nu exista trebuie sa ne surprinda. La fel, existenta unui fenomen al carui opus este necesar ar trebui sa ne surprinda. Un astfel de fenomen (al carui opus este necesar) este blestemarea pomului de catre Iisus.
1,618033
...Ca sa fim mai precisi, Isus nu a vrut nicidecum sa ilustreze ce se va intampla cu poporul evreu din cauza respingerii sale, nu a vrut nicidecum sa faca o pilda despre credinta in momentul in care a blestemat smochinul, ci doar si-a iesit pur si simplu din pepeni, ceea ce arata ca era incoerent si inconsecvent cu propriile sale legi ale iubirii. Asta trebuie sa inteleg? tongue.gif rolleyes.gif

Cat despre culoarea verde: daca n-ar exista, de ce n-ar exista?... huh.gif
Damnatius
QUOTE
QUOTE 

Tu chiar crezi ca Dumnezeu nu putea rezolva altfel problema decat sa iti trimita Unicul Fiul in lume sa il rastignim? Dumnezeu este omnipotent nu? Atunci de ce sa isi mai chinuiasca Fiul? Iata o "cruzime" din partea lui Dumnezeu, mult mai mare decat blestemarea unui smochin.




O intrebare foarte buna! Chiar asa! De ce era nevoie de toata povestea asta ridicola?


Nu mi se pare deloc o poveste ridicola. Din cate am inteles eu a fost destul de clar explicat de la inceputul bibliei ca pacatul este un lucru deosebit de grav, care nu va fi trecut cu vederea de Dumnezeu, chiar daca acesta ar putea face asta. Prin urmare era nevoie de un sacrificiu ca sa poate fi rascumparate pacatele oamenilor ce traisera pana atunci dar si ale celor din viitor. Tot acel rau nu avea cum sa dispara pentru ca, daca Dumnezeu ar fi uitat pur si simplu de el, ar fi insemnat ca nu a avut nici o importanta si nici vreun rau comis ulterior nu ar avea nici o importanta din moment ce poate fi asa usor trecut cu vederea.

Dumnezeu nu l-a sacrificat pe Isus pentru ca ii iubea pe oameni. Dumnezeu a vrut ca pacatele oamenilor sa fie iertate pentru ca ii iubea pe oameni. Si cum pacatele nu putea fi iertate pur si simplu ( cel putin asta am inteles eu ) a fost nevoie de acest sacrificiu suprem. Daca s-ar fi putut rezolva altfel banuiesc ca nu ar mai fi existat nici o crucificare.

Cat despre povestea cu smochinul, poate ca Isus nu stia ca smochinul nu are fructe. L-a vazut infrunzit si a sperat sa aiba fructe, insa cand s-a apropiat a fost dezamagit. De ce trebuie sa presupunem ca Isus era atotstiutor? Nu afla el despre toata povestea cu rastignirea foarte tarziu de la Dumnezeu insusi, in timp ce se ruga?

Intrebarea care se pune este: era normal ca smochinul sa fie infrunzit dar fara fructe? Am inteles de mai sus ca un smochin ar trebui sa aiba si fructe cand a infrunzit. Dupa cum vad eu situatia exista doua posibilitati:

1. Ori fructele si frunzele smochinului apar in acelasi timp (asa cum ati zis voi) si smochinul era infrunzit inainte de vreme => este rezonabil ca vazandu-l sa presupui ca are si fructe inainte de vreme => este rezonabil sa fi dezamagit cand descoperi ca nu are fructe => este rezonabila atitudinea lui Isus ( cu posibilitatea asta se potriveste analogia cu Israelul )

2. Ori fructele nu apar in acelasi timp cu frunzele iar smochinul era infrunzit pentru ca era normal sa fie, dar fructele urmau sa apara mai tarziu => nu este rezonabil sa presupui ca are si fructe, din contra, ca locuitor al acelei regiuni ar trebui sa sti ca nu este inca vremea fructelor => atitudinea lui Isus nu este explicabila din moment ce era cat se poate de firesc ca smochinul nu avea fructe.
Catalin
QUOTE

Si cum pacatele nu putea fi iertate pur si simplu ( cel putin asta am inteles eu )


Dumnezeu nu putea ierta pacatele pur si simplu? O fiinta atotputernica nu putea sa ierte pur si simplu? Ceva e in neregula pe-aici.

QUOTE

Daca s-ar fi putut rezolva altfel banuiesc ca nu ar mai fi existat nici o crucificare


Intocmai! Si de aceea nici nu a existat o astfel de crucificare... sau a existat dar nu a avut semnificatia atribuita ei astazi!

QUOTE

Cat despre povestea cu smochinul, poate ca Isus nu stia ca smochinul nu are fructe. L-a vazut infrunzit si a sperat sa aiba fructe, insa cand s-a apropiat a fost dezamagit. De ce trebuie sa presupunem ca Isus era atotstiutor? Nu afla el despre toata povestea cu rastignirea foarte tarziu de la Dumnezeu insusi, in timp ce se ruga?


Nu vreau sa transform thread-ul in unul despre atotstiinta Iisus... Marcu stia, ca doar de-aia zice ca nu era vremea smochinelor. Si daca Marcu stia de ce sa nu stie Iisus? huh.gif

QUOTE

Intrebarea care se pune este: era normal ca smochinul sa fie infrunzit dar fara fructe?


Daca raspunsul este "Nu" atunci atitudinea lui Iisus nu este justificabila. Daca este "Da" iar nu este justificabila... cum ramane cu iertarea aproapelui de 77 de ori? nu era mai simplu sa faca o minune si sa apara fructe in smochin? care ar fi fost problema? (deja il vad pe 1,61 cum o sa-mi zica ca ar fi incalcat liberul arbitru al smochinului daca ar fi pus fructe in el. Raspunsul meu anticipat la aceasta obiectie este: liberul arbitru a fost incalcat si cand Iisus a blestemat smochinul. Ca atare, nu poate constitui un argument pro sau contra vreunei atitudini anume)

As vrea sa subliniez inca o data ca versetele spun clar ca "nu era timpul smochinelor". Asta inseamna ca, oricum, Iisus n-avea nici un motiv sa se duca spre smochin. Si daca ar fi avut fructe ce? nu erau bune de mancat!
noi
Iertarea pacatelor nu e o problema la Dumnezeu...la iarta si astazi daca mergi la spovedanie..
Problema este alta...noi am ales pe diavol...am ales moartea. Moartea nu este de la Dumnezeu...ea este de la Diavol.
Hristos a biruit moartea...platind cu TOATE pacatele noastre. Am fost rascumparati cu pret greu. Avem de ales...acceptam jertfa lui Hristos...sau nu. Asa cum un parinte doneaza un organ pentru fiul sau...asa Dumnezeu l-a trimis pe Iisus. Pentru unii pare o cruzime..pentru altii se vede de departe iubirea lui Dumnezeu pt oameni.
1,618033
catalin, smochinul nu are liber arbitru. Mi se pare hilar sa spui asa ceva...

In al doilea rand, ceea ce a spus Damnatius rezuma cat se poate de eficient ceea ce s-a mai discutat. Sunt doar doua alternative - cele enuntate de el. Si cum prima este adevarata (orice smochin infrunzit ARE smochine), rezulta ca a doua este falsa.

In al treilea rand, asa cum am mai discutat, atotputernicia lui Dumnezeu reiese din Numele sau: Iehwah - "El face sa devina". El POATE face sa devina realitate orice isi propune. Numai ca aceasta putere nelimitata fizic este LIMITATA de celelalte calitati divine, cu care se afla in deplin echilibru: intelepciunea, dreptatea si IUBIREA.

Deci, desi puterea Sa putea fi exercitata imediat pentru a distruge pe orice individ care devine un cancer, Dreptatea, Iubirea si Intelepciunea sa il impiedica. Problemele NU se rezolva prin forta, ci prin imbinarea tuturor celor patru calitati - chiar trebuie sa intram in astfel de notiuni elementare? Numai oamenii cred ca pot rezolva problemele prin forta bruta. Si la ce au ajuns?
Dumnezeu se AUTOlimiteaza, prin PROPRIILE legi. Asa cum am mai spus, tu aplici niste notiuni de logica complet gresit, si de aici dai in sofisme. Poti ramane in ele, daca doresti, dar imi pare ca esti din ce in ce mai singur in ele, si asta ar trebui sa-ti dea de gandit, mai ales la varsta ta. NU poti trai din sofisme. Mai devreme sau mai tarziu, ele se rezolva. A, ai o problema sa-ti bazezi logica pe niste axiome: pai iar vin cu intrebarea: de ce exista culoarea verde?


Sau nu, mai bine o alta intrebare: de unde stii tu ca smochinul ala s-a uscat intr-adevar? Doar nu crezi ca Isus a avut intr-adevar puterea de a-l usca, nu? Ei? rolleyes.gif tongue.gif mwah1.gif
Catalin
QUOTE

catalin, smochinul nu are liber arbitru. Mi se pare hilar sa spui asa ceva...


Ok, perfect! Atunci spune tu de ce Iisus a preferat sa usuce smochinul decat sa-l "ajute" sa aiba fructe?

QUOTE

In al doilea rand, ceea ce a spus Damnatius rezuma cat se poate de eficient ceea ce s-a mai discutat. Sunt doar doua alternative - cele enuntate de el. Si cum prima este adevarata (orice smochin infrunzit ARE smochine), rezulta ca a doua este falsa.

In al treilea rand, asa cum am mai discutat, atotputernicia lui Dumnezeu reiese din Numele sau: Iehwah - "El face sa devina". El POATE face sa devina realitate orice isi propune. Numai ca aceasta putere nelimitata fizic este LIMITATA de celelalte calitati divine, cu care se afla in deplin echilibru: intelepciunea, dreptatea si IUBIREA.


Ok, daca ti se pare ca Damnatius a rezumat bine intreaga discutie, atunci raspunde-i si la nedumerirea lui: poate sau nu Dumnezeu ierta pacatele fara jertfa lui Iisus? si daca da, de ce a fost nevoie de o astfel de jertfa? e valabil si pentru Noi care a spus ca iertarea pacatelor nu e o problema pentru Dumnezeu. Daca se putea fara jertfa de ce s-a ales varianta cu jertfa?

QUOTE

Sau nu, mai bine o alta intrebare: de unde stii tu ca smochinul ala s-a uscat intr-adevar?


Nu stiu daca s-a uscat sau nu. Sunt doua variante: ori s-a uscat si atunci revenim la discutia de mai sus, ori nu s-a uscat si atunci Marcu minte cand povesteste ca apostolii au trecut a doua zi pe langa smochin si l-au vazut uscat. Eu sunt dispus sa cred oricare dintre variante. Alege-o tu pe aia care iti convine!

Editat: m-a mai lovit o intrebare: cum n-are smochinul liber arbitru? acum cine interpreteaza literal "pilda"? tongue.gif
noi
Dumnezeu l-a inzestrat pe om cu viata vesnica. Dupa cum stii omul a pacatuit...primindu-si drept plata...Moartea...Moartea Vesnica. Pana aici sper ca e clar.

"Grauntele de griu, cind cade pe pamint, de nu va muri, ramine singur; iar daca va muri, aduce multa roada" (Ioan XII, 24).

Grauntele de griu in moartea lui aducatoare de rod este icoana a jertfei. Caci moartea lui nu e moarte, nu e nimicire, ci mistuire si trecere intr-o viata noua, mai bogata, rodind "unul o suta, altul saizeci, altul treizeci" (Mat. XIII, 23).

Brazda, mormintul bobului de griu, e noaptea lui de Paste...e o jertfa.

Iata ce "cruzime" din partea lui Dumnezeu....bobul de grau moare pentru a genera viata.

Toata natura se jertfeste pentru a da viata....a te intreba de ce e asa...e echivalent cu a te intreba de ce exista culoarea verde. Si ai fost de acord ca nu are sens sa te intrebi...ea exista pur si simplu.

Bucuria readucerii omului la viata respecta aceleasi reguli...jertfa care genereaza viata. Cine a generat viata omului? Dumnezeu. Cine s-a jertfit pentru om? Tot Dumnezeu Omul..Iisus Hristos.

1,618033
catalin, Isus s-a folosit de un smochin real pentru a da o pilda. Nu-mi scoate cuvintele din context. yeahrite.gif

Imi poti da un motiv pentru care Marcu sa fi mintit in legatura cu smochinul? Ai vazut ca Marcu e destul de precis, recunoscand umanitatea lui Isus, cand spune ca "a flamanzit". Si nu numai Marcu isi aminteste de smochinul uscat, ci toti apostolii... Ca sa nu mai spun ca asta e una dintre cele mai mici minuni facute de Isus...

Putea Dumnezeu sa ierte pacatele si fara jertfa? Nu, in opinia mea El nu putea - pentru ca asa cum am mai spus, El nu este numai Atotputernic, dar este si Iubire si Dreptate si Intelepciune totodata. Da, avea puterea de a ierta sau de a distruge imediat, dar a avut intelepciunea sa lase ca aceasta controversa - a despartirii cu succes a omului de El - sa isi urmeze cursul firesc. Dreptatea Lui a fost astfel satisfacuta, cineva (Isus) rascumparand omenirea din pacat, iar Iubirea lui a fost manifestata in cel mai inalt grad. Alternativa era una simpla: ori sa tolereze haosul printre fiintele rationale din propriul Univers, ori sa condamne intreg neamul omenesc (nenascut) la moarte, devenind un tiran. Alternativa de neluat in seama, pentru ca de fapt El nu gresise cu nimic atunci cand a creat primii oameni si le-a dat liberul arbitru. Ah, a durat prea mult? Si tu daca ai avea miliarde de ani ca varsta, ai permite cateva mii de ani pentru a solutiona o astfel de problema - asta ar fi pentru tine ca cel mult o saptamana. Saptamana in care oamenii au 'evoluat' destul de mult pentru a fi capabili dpdpv tehnic sa-si poarte singuri de grija. Ce te faci insa cu morala, care e la pamant....
Anyway, ca sa nu mai spun ca aceasta controversa era mult mai mare decat doar a Pamantului.

Principiul "viata pentru viata" a fost dat de insusi Dumnezeu. Si acest principiu (ca si porunca absolut clara data lui Adam & Evei de a nu manca din pom) nu putea fi ignorat. Trebuia tot o viata perfecta, de om perfect, pentru a rascumpara ceea ce a pierdut Adam - tatal intregii rase umane. Conform Bibliei, acel "al doilea Adam" a fost Isus (vezi, pentru edificare, 1 Corinteni 15, intreg capitolul). Viata sa de om perfect lasata ca rascumparare pentru noi toti (urmasii lui Adam) era suficienta pentru a sterge vina de deasupra tuturor celor care urmau sa il accepte pe Isus glorificatul ca Tata. Mai mult, el devine chiar frate, ridicandu-i pe unii la acelasi statut cu el, la invierea nemuritoare in Ceruri. In fine, nu mai intru in amanunte, astea tin de teologie.

Pe scurt: orice pacat cere o jertfa egala ca valoare. Altfel, e ca si cum ai ignora un sector "bad" de pe hard disk. Daca acel sector nu este marcat cum se cuvine, bad-urile se vor extinde pe intregul disc. Deh, dupa mentalitatea "ce conteaza un singur bad cand hardul are sute de mii de sectoare bune", ar trebui ca producatorii de soft sa ignore problema si sa 'ierte' acel mic sector naravas... rolleyes.gif


ps. Daca nu accepti istorisirea ca fiind reala, atunci imi pare rau, dar dai dovada de ipocrizie ridicand subiectul la fileu. Pentru ca in definitiv, nu ai da doi bani pe intelesul ei, ci doar pe placerea de a isca controverse... caz in care intreaga discutie nu isi are rostul yawn.gif Daca o accepti ca fiind reala, atunci ai o problema mare de tot: Isus a putut usca un smochin infrunzit de pe o zi pe alta, iar tu ai fi de acord ca asa ceva s-a intamplat realmente. Asta iti cam pericliteaza pozitia agnostica.... whistling.gif Asa ca te invit sa alegi: ori e alba, ori e neagra... ohyeah.gif
1,618033
QUOTE
Toata natura se jertfeste pentru a da viata....a te intreba de ce e asa...e echivalent cu a te intreba de ce exista culoarea verde. Si ai fost de acord ca nu are sens sa te intrebi...ea exista pur si simplu.


spoton.gif Exact de-aia am si pus intrebarea....
Damnatius
QUOTE
QUOTE 

Si cum pacatele nu putea fi iertate pur si simplu ( cel putin asta am inteles eu )




Dumnezeu nu putea ierta pacatele pur si simplu? O fiinta atotputernica nu putea sa ierte pur si simplu? Ceva e in neregula pe-aici.


N-ai citit tu atent ce am scris. Adica :

QUOTE
Din cate am inteles eu a fost destul de clar explicat de la inceputul bibliei ca pacatul este un lucru deosebit de grav, care nu va fi trecut cu vederea de Dumnezeu, chiar daca acesta ar putea face asta .


Ceea ce am vrut sa spun prin " nu puteau fi iertate" este ca ar fi fost o inconsecventa de logica daca Dumnezeu ar fi spus intai " pacatul este un lucru grav, din cauza caruia ati pierdut si viata vesnica" , iar apoi sa zica " ati pacatuit dar nu e nici o problema, va iert, nu e grav, e o bagatela" . Astfel ca trebuia sa fie clar ca in schimbul pacatelor trebuia sa fie facut un sacrificiu.

Asta despre ce am zis eu. In rest sunt de acord cu ce a zis 1.61 in ultmul sau post ca explicatie pentru necesitatea sacrificiului.
TriRegnum
Sacrificiul Mielului Divin a fost facut tocmai pentru ca astfel Dumnezeu le-a demonstrat cat de mult ii iubeste pe oameni ("Fiindca asa a iubit Dumnezeu lumea incat a dat pe unicul sau Fiul spre a fi omorat")
Catalin
QUOTE

Grauntele de griu, cind cade pe pamint, de nu va muri, ramine singur; iar daca va muri, aduce multa roada


Cred ca Ioan ar avea nevoie de un curs de botanica... eu stiam ca daca boul moare putrezeste pur si simplu. Daca nu moare de-abia atunci da roade. Poate ma insel... poate ne invata Ioan o noua biologie ca genetica am vazut ca stiu toti pe-aici...

QUOTE

Iata ce "cruzime" din partea lui Dumnezeu....bobul de grau moare pentru a genera viata


Nu moare, domn'e, crede-ma!

QUOTE

Toata natura se jertfeste pentru a da viata....a te intreba de ce e asa...e echivalent cu a te intreba de ce exista culoarea verde. Si ai fost de acord ca nu are sens sa te intrebi...ea exista pur si simplu.


E, vezi? eram sigur ca o sa ajungeti aici. Pai nu e tot aia!

Exista 3 feluri de fenomene pe lume:

1. Fenomene care aparent sunt necesare. De la ele ne-am astepta sa existe. Daca nu exista, sigur e o cauza pentru care nu exista.

2. Fenomene aparent contingente. Ele pot exista sau nu, pur si simplu, fara cauze suplimentare.

3. Fenomene aparent imposibile. De la ele ne-am astepta sa nu existe. Daca se intampla vreunul dintre acele fenomene, el sigur trebuie sa aiba o cauza anume.

Culoarea verde este un fenomen contingent. O jertfa, fie ea umana sau de alta natura, este ceva de categoria 3. Trebuie sa existe o cauza pentru care Dumnezeu sa vrea jertfe. Nu poti sa compari cu existenta culorii verzi.
Catalin
QUOTE

catalin, Isus s-a folosit de un smochin real pentru a da o pilda. Nu-mi scoate cuvintele din context


Pai vezi? nu poti lupta pe doua fronturi! ori smochinul este simbolul evreilor si evreii au liber arbitru ori nu are liber arbitru si atunci nu poate fi simbolul evreilor. Alege o varianta!

QUOTE

Imi poti da un motiv pentru care Marcu sa fi mintit in legatura cu smochinul? Ai vazut ca Marcu e destul de precis, recunoscand umanitatea lui Isus, cand spune ca "a flamanzit". Si nu numai Marcu isi aminteste de smochinul uscat, ci toti apostolii... Ca sa nu mai spun ca asta e una dintre cele mai mici minuni facute de Isus...


Iti pot da sute de motive pentru care Marcu sa fi mintit... dar asta e irelevant. Daca tu vrei sa consideri povestea lui ca fiind adevarata eu sunt de acord cu tine. Asta iti raspunde la intrebarea de unde stiu eu ca smochinul chiar s-a uscat. Sunt dispus sa il cred pe Marcu pana la proba contrarie!

Nu conteaza ca e o minune mica sau mare. Aici dezbatem motivele pe care Iisus le poate avea pentru a blestema fie si un fir de praf! Revin si te intreb: era sau nu mai corect sa ajute smochinul facand o minune prin care sa ii puna fructe in el decat facand o minune care sa-l usuce? da sau nu si de ce?

QUOTE

Nu, in opinia mea El nu putea - pentru ca asa cum am mai spus, El nu este numai Atotputernic, dar este si Iubire si Dreptate si Intelepciune totodata


Ok, inseamna ca cel putin una dintre urmatoarele variante este adevarata:

1. Iubirea a fost mai puternica si Dumnezeu a decis sa nu ierte omul fiindca il iubeste. Daca nu l-ar fi iubit asa de mult poate l-ar fi iertat in virtutea atotputerniciei. (nu stiu cum iti suna tie dar mie mi se pare un non-sens... e dreptul tau sa sustii varianta asta daca vrei dar cu ceva argumente serioase)

2. Dreptatea a fost mai puternica. De aici inseamna ca ar fi nedrept ca Dumnezeu sa ierte pacatele omului. Dar dreptatea se nedreptatea sunt strict dependente de Dumnezeu, nu? altfel spus, e drept ce decide Dumnezeu ca e drept si Dumnezeu putea pur si simplu sa decida ca e drept sa ierte fara jertfa. Daca vrei sa sustii ca exista vreun motiv pentru care Dumnezeu sa nu decida ca e drept ierte fara jertfe te astept sa ni-l spui si noua!

3. Intelepciunea a fost mai puternica... adica este neintelept sa ierte omul fara jertfa. Dar e intelept sa ierte omul cu jertfa. Adica il iarta daca accepta jertfa si nu il iarta daca nu accepta jertfa. Ba ii da si posibilitatea de alegere... cam la fel cum ne-o dau si cei care ne iau ostatici: faceti ce va spunem noi sau muriti... asa e si cu Dumnezeu, nu? acceptam jertfa lui Iisus sau murim. Liber arbitru cu pistol la tampla. Asta e mai intelept decat a decide de la inceput cine moare si cine nu? mie mi se pare ca e mult mai ineficient. Daca Intelepciunea era motivul pentru care Dumnezeu nu ne-a salvat de la inceput si nici nu ne-a condamnat, pai atunci putea macar sa faca o treaba eficienta: putea sa faca jertfa de la inceput, nu sa o faca dupa ceva timp. Dar nu a facut asa! De unde rezulta ca nu Intelepciunea a fost mai sus de Atotputernicie.

QUOTE

Ah, a durat prea mult? Si tu daca ai avea miliarde de ani ca varsta, ai permite cateva mii de ani pentru a solutiona o astfel de problema - asta ar fi pentru tine ca cel mult o saptamana


Ba n-as permite nici o secunda cu atat mai putin o saptamana. N-as permite nici macar o parte infinitezimala dintr-o secunda! Da-mi un singur motiv bun pentru care as lasa sa treaca o saptamana inainte de a solutiona cel mai important conflict existential al universului!

QUOTE

Saptamana in care oamenii au 'evoluat' destul de mult pentru a fi capabili dpdpv tehnic sa-si poarte singuri de grija. Ce te faci insa cu morala, care e la pamant....


Morala a fost mereu asa... pare ca asa e 'design'-ul facut!

QUOTE

Principiul "viata pentru viata" a fost dat de insusi Dumnezeu. Si acest principiu (ca si porunca absolut clara data lui Adam & Evei de a nu manca din pom) nu putea fi ignorat


uite, vezi? ma omoara expresia "nu putea..." cand e vorba despre atotputernicie. Nu putea fiindca nu era Drept? pai revenim la Dreptatea pe care tot Dumnezeu o defineste. Daca el s-ar fi decis sa incalce principiul "viata pentru viata" atunci automat ar fi devenit drept principiul iertarii si nedrept principiul "viata pentru viata".

QUOTE

Daca o accepti ca fiind reala, atunci ai o problema mare de tot: Isus a putut usca un smochin infrunzit de pe o zi pe alta, iar tu ai fi de acord ca asa ceva s-a intamplat realmente. Asta iti cam pericliteaza pozitia agnostica....  Asa ca te invit sa alegi: ori e alba, ori e neagra...


Pozitia mea este de respingere a crestinismului. Si asta implica evidentierea incoerentelor sale. Si exact asta mi-am propus sa fac aici. Oricum, subliniez din nou ca motivele mele sunt irelevante pentru discutia in cauza.



Damnatius:
QUOTE

Astfel ca trebuia sa fie clar ca in schimbul pacatelor trebuia sa fie facut un sacrificiu.


Pai si atunci, nu ti se pare o "inconsecventa logica" ca Dumnezeu nu a facut de la inceput sacrificiul? oare atatia oameni cati au trait de la Adam si Eva pana la Iisus, nu se pot mantui fiindca nu exista sacrificiul pe vremea lor?

Eu unul vad ca orice ai alege dai peste o alta inconsecventa logica:

1. Daca jertfa este absolut necesara atunci este ilogic sa nu fie facuta de la inceput.
2. Daca jertfa nu este absolut necesara atunci este ilogic sa fie facuta.



TriRegnum, daca ai mai vorbi si cu cuvintele tale din cand in cand ar fi mult mai interesanta discutia.

QUOTE

Sacrificiul Mielului Divin a fost facut tocmai pentru ca astfel Dumnezeu le-a demonstrat cat de mult ii iubeste pe oameni


Iti propun eu o metoda mai eficienta de a demonstra iubirea fata de oameni si fara a fi nevoie de vreo jertfa: sa apara pe cer, fara explicatie, mesajul "Va iubesc foarte mult!". Sa nu mai existe secete si inundatii (dar sa existe soare si ploaie... tongue.gif), toate armele sa se transforme in flori, toate campiile sa fie roditoare etc. Exemplele pot continua. Te rog sa imi spui de ce ar fi jertfa lui Iisus o metoda mai eficienta!
RamonaV
Pentru ca te ajuta pe tine sa pui intrebari tongue.gif

Tu inca astepti un raspuns pentru a descoperi un adept al unicornului roz invizibil. spoton.gif

Ce pui in locul crestinismului ? Sau e irelevant?
Catalin
QUOTE

Ce pui in locul crestinismului ? Sau e irelevant?


In locul crestinismului nu trebuie pus nimic. Nu este necesar, nu este folositor, nu are nevoie de substitut. E ca si cum un drogat te-ar intreba ce sa puna el in loc de drog. Gandeste-te la mine ca la un centru de dezintoxicare! Fiti liber, oameni! Dumnezeu nu ne vrea sclavii unor doctrine lipsite de sens si pe care le-ati adoptat 90% in urma anturajului! Tu, Ramona, ce loc important consideri ca ocupa crestinismul de are nevoie de ceva in loc? spui ca orice crestin este un om al bucuriei. Stii ca este o opinie foarte putin raspandita printre crestini? Calvin, de exemplu, spunea opusul a ceea ce zici tu. Anume ca omul este in esenta un pacatos, un infam, o fiinta care nu are dreptul la nimic pe lumea si asta si care este condamnat la teroarea vesnica dar fata de care Dumnezeu manifesta mila si dragoste. In urma acestei doctrine orice ne bucura de pe lumea asta este rau pentru ca bucuria vine din natura iremediabil pacatoasa a omului. Pentru el un crestin bucuros de viata era un non-sens!
1,618033
catalin, imi pare rau sa iti comunic ca nu ai inteles nimic. 6.gif


Da', hai s-o luam mai usor, poate asa vei intelege.

Cel patru calitati fundamentale ale lui Dumnezeu sunt intr-un echilibru perfect. Bineinteles ca i se pot atribui nenumarate calitati lui Dumnezeu, da' astea patru ne ajuta la a-I defini cat mai exact Persoana. Iubire, Intelepciune, Putere, Dreptate.

Ai facut un intreg exercitiu in care incercai sa vezi ce se intampla cand una dintre calitati este preponderenta. Imi pare rau sa te anunt ca a fost facut degeaba, caci Dumnezeul Bibliei este un Dumnezeu cu toate cele patru calitati repartizate in mod egal. A, da, se poate spune ca dreptatea, intelepciunea si puterea izvorasc din Iubirea Lui, insa asta este o discutie mult mai profunda pe care nu o voi duce cu tine.

Sa o luam logic:

1. Adam & Eva aveau doar doua legi: a) sa se inmulteasca si sa se raspandeasca pe pamant; cool.gif sa nu se atinga de pomul cunoasterii binelui si raului.
2. Pedeapsa pentru neascultare era moartea: i.e. incetarea existentei. Pedeapsa le-a fost clar enuntata, pentru ca aveau nevoie de un etalon. Binele fara rau nu poate exista. Poate exista fara raul ca actiune, dar fara raul teoretic, nu.
3. Adam & Eva, declarati "foarte buni" de Dumnezeu, incalca legea data. Consecinta?
a) Dreptatea lui Dumnezeu dicta moartea pentru ei. In aceeasi "zi" - si ei au murit pana la sfarsitul primei mii de ani de istorie umana. (o "zi" pentru Dumnezeu). Dar tot dreptatea lui Dumnezeu il obliga sa PERMITA acestor creaturi inzestrate cu liber arbitru sa ISI DEMONSTREZE pretentiile. Si nu numai ei, ci si ingerului care i-a determinat la rebeliune. Caci ce liber arbitru ar mai fi avut daca i-ar fi scos din existenta in secunda in care au pacatuit?...
cool.gif Intelepciunea lui Dumnezeu insa ii crease "foarte buni". Nu era nimic defect in ei. Ei hotarisera singuri sa se revolte, sa aleaga independenta. Asadar, aceasta calitate ii dicta sa ii lase independenti, sa lase destul timp ca sa isi demonstreze pretentiile. Dar totodata, sa si pregateasca o cale de ramanere in viata a descendentilor lor care ar fi ascultat de El. Care, deci, nu ar fi ales independenta. Nu degeaba Isus este numit "intelepciunea" lui Dumnezeu (Vezi Proverbe capitolul 8)
c) Puterea lui Dumnezeu putea fi exercitata pentru distrugerea lor. Insa asta ar fi incalcat celelalte trei calitati. Asadar, puterea a fost folosita ulterior pentru a indruma oamenii sinceri catre El. Minunile din Egipt, istoria israelitilor, minunile facute de Isus - toate acestea au aratat clar ca Dumnezeu ARE puterea de a face ceea ce oamenii sunt incapabili sa faca. Si tot puterea va fi ultima exercitata asupra celor rebeli, in momentul in care timpul dedicat demonstrarii ca au succes in independenta lor va expira.
d) Iubirea lui Dumnezeu a fost cea care L-a indemnat sa permita in continuare existenta unei specii degenerate, doar-doar se vor putea alege cateva specimene bune din toata aceasta specie. Si de-a lungul istoriei, au fost nenumarate cazuri. Iarasi, Iubirea lui Dumnezeu a fost cea care l-a indemnat si pe Fiul sau sa vina pe pamant, si sa plateasca pretul necesar rascumpararii din moarte a omenirii. Tot iubirea da viata vesnica inapoi oamenilor CA DAR, iar nu ca rasplata pentru buna lor purtare. Doar cei incapatanati in necredinta lor rateaza acest dar.

Toate aceste calitati au fost exercitate in echilibru, catalin. Si sunt in permanenta exercitate in echilibru - daca vrei, intr-un echilibru dinamizat de iubire.

ps.
Smochinul in sine nu avea liber arbitru. Dar smochinul simboliza foarte bine poporul Israel. Ca orice simbol, este un simbol imperfect. Sau tu esti de opinie ca galbenul de pe steagul Romaniei, care simbolizeaza holdele pentru care era renumita Romania, este nepotrivit ca simbol, pentru ca nu se vad spicele pe el?... huh.gif
Faza asta cu smochinul care nu are liber arbitru coboara discutia in derizoriu. Sincer este un argument ridicol, de clasa a V-a... Si bourul Moldovei - care apare pe stema nationala - este atunci tot un simbol nepotrivit, ca doar bourul nu are liber arbitru, si doar nu vrem sa spunem ca toti moldovenii sunt niste... boi?... ohmy.gif biggrin.gif

pps.
Ma chinui sa te fac sa intelegi ca crestinismul (ca suma a invataturilor lui Isus) este ceva total diferit de reflectarea lui palida in institutiile cladite in numele lui. Au fost insa destule grupari crestine care au reflectat in mare masura - in masura posibila oamenilor - iubirea Hristosului. Pornind de la Biserica primara, pana la diverse grupari aparute (si disparute) de-a lungul secolelor. Asta demonstreaza doua lucruri: sistemul de gandire crestin original este unul COERENT, si in acelasi timp IMPOSIBIL de aplicat doar prin forta umana. Se intampla lucruri minunate la inceputul fiecarei "intoarceri la origini" a unui grup crestin. Iubirea abunda, pacea abunda, faptele bune pentru ceilalti abunda. Apoi intervine in timp uzura specifica omului, si dupa circa un secol - doua gruparea aluneca in aceeasi apa statuta in care au ajuns si celelalte dinaintea ei. Cu toate acestea, daca iti vei da oboseala sa studiezi istoria in aceasta privinta, vei vedea ca sistemul in sine este unul mult mai bun decat tot ceea ce au incercat oamenii sa inventeze de-a lungul secolelor. Este doar unul mult "prea" superior fata de posibilitatile umane actuale de a-l pune in practica. Suntem prea primitivi ca sa-l intelegem, daramite ca sa-l aplicam. Si cu atat mai primitivi sa ne batem joc de el, fara a pune ceva in loc.
1,618033
QUOTE
In urma acestei doctrine orice ne bucura de pe lumea asta este rau pentru ca bucuria vine din natura iremediabil pacatoasa a omului. Pentru el un crestin bucuros de viata era un non-sens!


Nu confunda calvinismul cu crestinismul.
Cand te mai referi la crestinism, refera-te, te rog, la cuvintele lui Isus. Nu ale unui criminal care si-a exterminat dusmanii prin forta armelor. OK? mad.gif
Catalin
QUOTE

Nu confunda calvinismul cu crestinismul.


rofl.gif

Scuza-ma, dar nu pot sa nu ma gandesc cum imi zic unii (chiar de pe forum) "Nu confunda Martorii lui Iehova cu crestinismul". Calvinismul este o interpretare particulara a Bibliei. La fel este si doctrina ta. Nu esti cu nimic mai presus decat ei! Calvin si-a exterminat dusmanii, catolicii si-au exterminat dusmanii, nu pare a fi o problema lucrul asta pentru crestini. Sau poate nici catolicii nu sunt crestini... ? Ti-am zis filosofia mea: toti cei care pretind ca sunt crestini eu ii consider crestini. Cei care se considera mahomedani ii consider si eu mahomedani. Si asa mai departe.

QUOTE

Cand te mai referi la crestinism, refera-te, te rog, la cuvintele lui Isus


Ma intreb de ce nu-i zici si Ramonei lucrul asta. Citatul din semnatura ei nu-i apartine lui Iisus! Oare regula asta se aplica arbitrar?
Catalin
QUOTE

catalin, imi pare rau sa iti comunic ca nu ai inteles nimic


Eh, in momente de-astea imi aduc aminte de prietenul meu Socrate... nici el nu stia nimic!

QUOTE

Ai facut un intreg exercitiu in care incercai sa vezi ce se intampla cand una dintre calitati este preponderenta


Nicidecum, prietene, acum tu esti cel care nu a inteles nimic. Tu ai zis ca Dumnezeu, pe langa atotputernicie, are si alte calitati care il fac uneori sa nu-si implineasca dorintele (in cazul nostru dorinta de a ierta oamenii). Ai enumerat Iubirea, Dreptatea si Intelepciunea. Din mesajul tau este natural sa presupun ca cel putin una dintre acestea trei pune dorinta de a ierta oamenii pe planul doi. Eu am tinut sa aduc argumente in sprijinul ideii ca aceste trei calitati nu pot pune in planul doi dorinta de a ierta, ci din contra, trebuie sa o faca si mai puternica. In realitate argumentul meu a devenit mult mai solid in momentul in care ai adus vorba de Iubire, Dreptate si Intelepciune. Caci ce dovada mai mare de Iubire exista decat sa ierti neconditionat? si ce dovada mai mare de Dreptate exista in afara de a lasa viata oricarei fiinte inferioare tie insuti? si ce dovada mai mare de Intelepciune ar exista in afara de a da posibilitatea iertarii absolut imediat, fara nici o intarziere, nici macar de o sutime de miime?

QUOTE

a) Dreptatea lui Dumnezeu dicta moartea pentru ei. In aceeasi "zi" - si ei au murit pana la sfarsitul primei mii de ani de istorie umana. (o "zi" pentru Dumnezeu). Dar tot dreptatea lui Dumnezeu il obliga sa PERMITA acestor creaturi inzestrate cu liber arbitru sa ISI DEMONSTREZE pretentiile. Si nu numai ei, ci si ingerului care i-a determinat la rebeliune. Caci ce liber arbitru ar mai fi avut daca i-ar fi scos din existenta in secunda in care au pacatuit?...


Pai si ce liber arbitru avem daca traim cu ideea ca oricum daca nu il acceptam pe Iisus vom muri? asta e liberul arbitru al ostaticului. Sigur, el poate sa nu-l asculte pe terorist, dar are cu adevarat liber arbitru?

Oricum, nu mi-ai raspuns la obiectia principala: Dreptatea este, prin definitie, ceea ce vrea Dumnezeu. Negi ca Dreptatea si morala sunt strict dependente de Dumnezeu? daca sunt dependente atunci orice ar face Dumnezeu ar fi drept prin definitie. Si cum Iubirea il impinge inevitabil sa ne salveze, nu-l opreste nimic sa transforme iertarea in principiu universal... doar sa vrea! E, vrea sau nu?

QUOTE

Intelepciunea lui Dumnezeu insa ii crease "foarte buni". Nu era nimic defect in ei. Ei hotarisera singuri sa se revolte, sa aleaga independenta. Asadar, aceasta calitate ii dicta sa ii lase independenti, sa lase destul timp ca sa isi demonstreze pretentiile


Ce pretentii? nu inteleg! ce pretentii au emis Adam si Eva?

QUOTE

Dar totodata, sa si pregateasca o cale de ramanere in viata a descendentilor lor care ar fi ascultat de El. Care, deci, nu ar fi ales independenta. Nu degeaba Isus este numit "intelepciunea" lui Dumnezeu (Vezi Proverbe capitolul 8)


Bine, perfect! si atunci de ce nu si-a facut intrarea in scena Iisus odata cu aparitia primilor descendenti?

QUOTE

Puterea lui Dumnezeu putea fi exercitata pentru distrugerea lor. Insa asta ar fi incalcat celelalte trei calitati


Puterea poate fi exercitata pentru salvarea lor, nu pentru distrugere. Eu despre salvare am tot discutat pana acum. Salvarea nu incalca celelalte trei calitati!

QUOTE

Asadar, puterea a fost folosita ulterior pentru a indruma oamenii sinceri catre El. Minunile din Egipt, istoria israelitilor, minunile facute de Isus - toate acestea au aratat clar ca Dumnezeu ARE puterea de a face ceea ce oamenii sunt incapabili sa faca. Si tot puterea va fi ultima exercitata asupra celor rebeli, in momentul in care timpul dedicat demonstrarii ca au succes in independenta lor va expira.


Sa nu confundam ingerii cazuti cu oamenii. Oamenii nu au emis nici o pretentie! Auzi, daca tot suntem aici... ce se intampla daca ingerii demonstreaza ca chiar au succes in independenta lor? din moment ce Dumnezeu le da o sansa, inseamna ca e posibil sa reuseasca, nu? devil.gif

QUOTE

Iubirea lui Dumnezeu a fost cea care L-a indemnat sa permita in continuare existenta unei specii degenerate, doar-doar se vor putea alege cateva specimene bune din toata aceasta specie. Si de-a lungul istoriei, au fost nenumarate cazuri. Iarasi, Iubirea lui Dumnezeu a fost cea care l-a indemnat si pe Fiul sau sa vina pe pamant, si sa plateasca pretul necesar rascumpararii din moarte a omenirii. Tot iubirea da viata vesnica inapoi oamenilor CA DAR, iar nu ca rasplata pentru buna lor purtare. Doar cei incapatanati in necredinta lor rateaza acest dar.


Revin la obsesia mea. De ce nu a actionat Iubirea imediat? de ce a trebuit sa treaca o saptamana pana la actiunea ei?

PS:

Nu ai raspuns la intrebarea "Era sau nu mai corect, mai Drept daca vrei, ca Iisus sa 'ajute' smochinul sa faca fructe decit sa-l blesteme sa se usuce? si de ce?".

PPS:

Acum chiar ca nu mai inteleg nimic. Suntem prea primitivi sa intelegem sistemul crestin? se prea poate sa ai dreptate, n-am cum sa te contrazic. Dar atunci de ce mai insista unii dintre noi ca il inteleg? puteai foarte simplu la inceputul thread-ului sa spui "Domne', eu nu inteleg sistemul asa ca n-am o replica potrivita pentru chestia asta". Dar ai vazut si tu in sondajul tau... nimeni nu a bifat "Nu am o idee clara despre Dumnezeu". Absolut toata lumea are o interpretare proprie. La modul in care pui tu problema, as putea sa fiu si eu crestin! As fi Crestinul Roz Invizibil... doctrina principala ar fi ca nu intelegem nimic din ce scrie in Biblie. Ca dovada, ni se par atatea lucruri absurde. O intrebare: de ce ar vrea un Dumnezeu Puternic, care ne Iubeste si care este Drept sa adoptam dupa un sistem pe care suntem prea primitivi sa-l intelegem? oare nu e suficient de Intelept ca sa inteleaga ca nu putem adopta decit idei pe care le intelegem? (e, au fost doua intrebari... ghinion! tongue.gif)
1,618033
QUOTE
Ti-am zis filosofia mea: toti cei care pretind ca sunt crestini eu ii consider crestini


Da-mi voie sa iti contrazic filosofia. tongue.gif Daca m-as lua dupa ea, si tie ti-ar veni in gluma sa zici ca esti crestin, atunci ai deveni crestin?... rolleyes.gif

Martorii lui Iehova nu au ucis pe nimeni care nu era de acord cu ei. Si, dupa cate stiu, nici alte denominatiuni crestine, pentru care viata este sacra. Sunt destule, crede-ma!

Tu vorbesti despre iertarea neconditionata. Hmmm, ce insemna de fapt iertarea? Cu ce schimba asta lucrurile pentru Adam si Eva? Ei isi dorisera independenta, si o dobandisera. Poti fi mai explicit? Insemna sa-i lase sa traiasca vesnic, dar independenti? Pai nu era nici o problema, numai ca daca ar fi sa ne limitam doar la planeta noastra si vedem ce rezultate dezastruoase a avut guvernarea umana, chiar in conditiile unei vieti limitate. Si uiti un lucru: Dumnezeu iarta (de fapt a iertat intreaga omenire, chiar si pe miliardele care au murit), insa nu scuteste de consecinte. ASTA inseamna dreptate, iar nu scutirea de consecinte pentru un pacat DELIBERAT. Daca nu iti convine tie personal acest mod de a vedea dreptatea, fine by me, insa asta nu scade din coerenta sistemului biblic. Un individ care traieste vesnic si este contrar lui Dumnezeu este din start un criminal malefic. Pentru ca daca Dumnezeu este Iubire, Intelepciune si Dreptate, CE ar putea fi cel care se opune lui Dumnezeu? Ce altceva decat Ura, Prostie si Nedreptate?
Ingerii rebeli sa reuseasca? Ai in fata intreaga istorie umana, pe care Biblia spune ca au influentat-o din greu. Mare succes, ce sa zic. biggrin.gif Si daca prin absurd ar fi reusit, atunci li s-ar fi acordat independenta "energetica" - da, ar fi putut trai vesnic in acest Univers, dupa propriile legi morale, fiind totodata si independenti fizic de Dumnezeu. Caci, daca tot veni vorba, atat oamenii cat si ingerii trebuie sa-si mentina existenta pe baza 'energiei' de la Creator (folosesc cuvantul 'energie' in sensul sau cel mai larg, pentru a nu ne pierde in amanunte). Iti poti permite sa fii independent moral de Creator, da' daca nu mananci si bei cateva zile, la revedere! Ramai deci dependent de legile sale fizice.

A-ti accepta punctul de vedere ar echivala cu a accepta ca albul poate fi negru si vice-versa. In domeniul moral, asta duce la prabusirea intregului sistem - chestie care se vede cu ochiul liber daca te uiti in jur.

Liberul arbitru se manifesta din start in anumite limite. Poti sa vrei tu sa te teleportezi la zece ani lumina, caci iti va fi imposibil dpdv fizic, cel putin cu tehnica si cunostintele actuale. Din start deci sunt lucruri pe care nu le poti face, in care esti limitat. Si atunci, hai sa-l acuzam pe Creator ca nu ne-a creat capabili sa zburam, ca nu ne-a facut imuni la gravitatie, si asa mai departe. De ce acceptam noi insa aceste limite fizice, dar nu acceptam si limitele morale?


Ma intrebi de ce nu a facut Isus sa apara smochine in acel smochin? Ti-am indicat cuvintele rostite de el cu trei luni mai devreme, in care arata ca TREI ani la rand sapase si ingrasase "smochinul" Israelului, si acesta nu daduse rod. Episodul cu smochinul infrunzit mai devreme este chiar epilogul la acea pilda - si nici nu ma mira ca acel smochin infrunzise inainte de vreme - tocmai ca Isus sa poata da o pilda clara si coerenta cu vorbele sale de mai devreme.

De fapt, Israelul avusese SUTE de ani la dispozitie (mai precis 1500) ca sa isi instruiasca mintea si inima sa-l accepte pe Mesia. Si ei l-au renegat (nu toti, dar majoritatea). CE sa faca atunci Dumnezeu? Sa anuleze liberul arbitru si sa-i forteze sa fie buni? Misto roboti, ce sa zic...

Cat despre primitivismul de care vorbeam. Am incercat sa fiu gentleman si sa ne includ pe toti printre primitivi. In realitate sunt destui (milioane) care NU sunt atat de primitivi incat sa nu inteleaga crestinismul. Iar cel incapabil sa accepte norme de viata precum iubirea, dreptatea, bunavointa, pacea, rabdarea si facerea de bine - nu vad ce scuza poate invoca. Da, ramanem imperfecti, pentru ca perfectiunea este un DAR, insa suntem capabili sa fim asemenea lui Hristos, in masura umanitatii noastre. Si stii prea bine ce inseamna asta: sa fim oameni!

Esti inca prea tanar pentru a-ti fixa dusmanii ideologici. Mai treci un pic prin viata, si vei intelege ca este mai important sa fi om decat sa ai dreptate, si este mai important sa faci bine decat sa te intrebi ce este binele. Dar nu vei fi in stare de asa ceva daca nu vei incepe sa gandesti si cu inima, nu doar cu mintea. Si sa nu ma acuzi ca am folosit inima ca simbol imperfect, ca nu stiu ce-ti fac! tongue.gif biggrin.gif
Catalin
QUOTE

Da-mi voie sa iti contrazic filosofia.  Daca m-as lua dupa ea, si tie ti-ar veni in gluma sa zici ca esti crestin, atunci ai deveni crestin?... 


Ok, reformulez: pe toti cei care sustin in mod serios ca sunt crestini ii consider si eu crestini. Credeam ca se subintelege. rolleyes.gif

QUOTE

Martorii lui Iehova nu au ucis pe nimeni care nu era de acord cu ei. Si, dupa cate stiu, nici alte denominatiuni crestine, pentru care viata este sacra. Sunt destule, crede-ma!


Ce relevanta are asta? sunt de acord ca exista interpretari ale Bibliei care permit crime si razboaie, sunt interpretari care nu permit astfel de crime si sunt si interpretari care promoveaza crime si razboaie. Sunt denominatiuni pentru care viata este sacra si denominatiuni pentru care viata e o povara pe care am primit-o si depinde de noi sa o ducem la final in mod "corect" sau nu. Toate sunt bazate pe interpretari diferite ale Bibliei. Si atata timp cat Dumnezeu insusi nu vine sa arate cu degetul "Uite, interpretarea asta e adevarata" eu prefer sa ma mentin echidistant si sa le consider pe toate la fel.

Despre iertare si consecintele pacatului:

Ce spui tu seamana a ceva de genul "Noi l-am iertat pe criminal, chiar il iubim acum, dar tot trebuie sa moara pe scaunul electric... ca asa e Drept". In continuare nu ai raspuns la obiectia "Dreptatea este, prin definitie, ceea ce vrea Dumnezeu". Un Dumnezeu care Iubeste nu vrea moartea unui om. Si atunci Drept este, prin definitie, ca omul sa nu moara! Iar opusul lui "Iubire si Intelepciune si Dreptate" nu este "Ura si Prostie si Nedreptate" ci "Ura sau Prostie sau Nedreptate". Si nici nu sunt sigur daca Ura e opusul Iubirii. Aici am putea sa mai discutam inca pe cat am discutat pana acum. Oricum, nu vad de ce sa nu lase Dumnezeu criminali malefici sa traiasca. Care ar fi problema? nu inseamna ca trebuie sa aiba vreo legatura cu ei... fiecare cu treaba lui.

QUOTE

Si daca prin absurd ar fi reusit, atunci li s-ar fi acordat independenta "energetica" - da, ar fi putut trai vesnic in acest Univers, dupa propriile legi morale, fiind totodata si independenti fizic de Dumnezeu


Si atunci, care ar mai fi Dreptatea? care ar mai fi Intelepciunea? care ar mai fi Iubirea?

QUOTE

A-ti accepta punctul de vedere ar echivala cu a accepta ca albul poate fi negru si vice-versa. In domeniul moral, asta duce la prabusirea intregului sistem - chestie care se vede cu ochiul liber daca te uiti in jur.


Punctul meu de vedere? cum asa? eu sustin ca absolut toti, chiar si criminalii malefici, au Dreptul la viata. Cum este asta echivalent cu "albul poate fi negru si vice-versa"? mie mi se pare ca sunt destul de neechivoc... punctul tau de vedere poate echivala cu "albul poate fi negru si vice-versa". Tu esti cel care spune Dumnezeu e atotputernic dar, in anumite conditii se manifesta trasaturile X si Y, dar care uneori sunt in combinatie cu Z care se mai si contrazice pe alocuri cu T etc.

Nu vei gasi doctrina mai echivoca decit crestinismul! Si am si un argument! Diversitatea interpretarilor Bibliei.

QUOTE

Liberul arbitru se manifesta din start in anumite limite. Poti sa vrei tu sa te teleportezi la zece ani lumina, caci iti va fi imposibil dpdv fizic, cel putin cu tehnica si cunostintele actuale. Din start deci sunt lucruri pe care nu le poti face, in care esti limitat. Si atunci, hai sa-l acuzam pe Creator ca nu ne-a creat capabili sa zburam, ca nu ne-a facut imuni la gravitatie, si asa mai departe. De ce acceptam noi insa aceste limite fizice, dar nu acceptam si limitele morale?


In primul rand, liberul arbitru inseamna capacitatea de a alege intre doua actiuni diferite, ambele fiind in puterea noastra. Nu se aplica actiunilor pe care nu putem sa le facem.

In al doilea rand, ma surprinde ca sustii ca acceptam aceste limite! Pai si avioanele si rachetele de ce le-am inventat? nu ca sa invingem limmitele? cum poti sa spui ca omul isi accepta limitele fizice? Iar limitele morale sunt si mai usor de depasit decit limitele fizice. Insa dorinta interna a omului este aceeasi de cand Eva a muscat fructul: vrem sa ne depasim limitele, de orice natura, fizica sau morala!

QUOTE

Ma intrebi de ce nu a facut Isus sa apara smochine in acel smochin? Ti-am indicat cuvintele rostite de el cu trei luni mai devreme, in care arata ca TREI ani la rand sapase si ingrasase "smochinul" Israelului, si acesta nu daduse rod.


Sapase si ingrasase... si nu a reusit??? adevar iti spun, daca ar fi avut credinta macar cat un bob de mustar, pomului aluia i se rupeau crengile de atatea fructe!

QUOTE

De fapt, Israelul avusese SUTE de ani la dispozitie (mai precis 1500) ca sa isi instruiasca mintea si inima sa-l accepte pe Mesia. Si ei l-au renegat (nu toti, dar majoritatea). CE sa faca atunci Dumnezeu? Sa anuleze liberul arbitru si sa-i forteze sa fie buni? Misto roboti, ce sa zic...


He, permite-mi sa-ti intorc argumentul de mai devreme: daca nu ne simtim roboti din cauza impunerii limitelor fizice, de ce ne-am simti roboti din cauza impunerii limitelor morale?

QUOTE

Iar cel incapabil sa accepte norme de viata precum iubirea, dreptatea, bunavointa, pacea, rabdarea si facerea de bine - nu vad ce scuza poate invoca.


Nu vezi? iti spun eu. Poate invoca BIBLIA!

QUOTE

Da, ramanem imperfecti, pentru ca perfectiunea este un DAR, insa suntem capabili sa fim asemenea lui Hristos, in masura umanitatii noastre. Si stii prea bine ce inseamna asta: sa fim oameni!


Ehee, pentru fraze de-astea te ardeau catolicii si calvinistii pe rug... wink.gif

QUOTE

Esti inca prea tanar pentru a-ti fixa dusmanii ideologici


Sunt mai matur decit multi mai in varsta decit mine! Am un dusman ideologic in persoana Neadevarului... imi asum tineretea, e un defect pe care il avem toti la un moment dat! smile.gif

QUOTE

Mai treci un pic prin viata, si vei intelege ca este mai important sa fi om decat sa ai dreptate, si este mai important sa faci bine decat sa te intrebi ce este binele


Pai si cum poti sa-l faci daca nu stii care e? huh.gif

QUOTE

Dar nu vei fi in stare de asa ceva daca nu vei incepe sa gandesti si cu inima, nu doar cu mintea. Si sa nu ma acuzi ca am folosit inima ca simbol imperfect, ca nu stiu ce-ti fac!


Vorbe frumoase si atragatoare... cam ca haina care il face pe om... cu inima se simte. Ca capul se gandeste. Daca Dumnezeu voia sa gandim cu inima nu ne mai dadea capul! tongue.gif



In concluzie:

Intrebari importante la care inca nu ai raspuns:

1. Este sau nu Dreptatea prin definitie ce vrea Dumnezeu? daca nu, propune o definitie mai buna!

2. De ce nu a aparut Iisus odata cu primii descendenti ai lui Adam si Eva?
1,618033
QUOTE
fiecare cu treaba lui


So be it. Insa Dumnezeu a facut Universul cu un scop. Ceea ce contravine scopului Sau NU poate ramane. Iubirea NU inseamna sa lasi pe cineva sa faca rau. Asta imi aminteste de pretextele celor care sunt mai interesati de drepturile criminalilor decat de drepturile victimelor. Imi pare rau: toti descendentii din Adam si Eva sunt victime, cu precadere cei care spera in Dumnezeu si incearca sa-i imite Iubirea, si sunt persecutati de ceilalti. Iar prin "ceilalti" inteleg cei ce practica ura, indiferent daca ei cred sau nu in Dumnezeu, si indiferent de ce pretind ei in mod serios.
Si Osama pretinde ca e musulman, si inca cel mai serios musulman. Si n-are dreptate.


Moartea iti pare ceva tragic, insa este ceva trecator. Pretul platit echilibreaza lucrurile. Insa Biblia vorbeste despre inviere, ca un DAR facut de Dumnezeu tuturor celor care au platit pretul pacatelor din timpul vietii. Si din perspectiva vietii vesnice, tot raul care ti s-a intamplat in viata se va asemana cu o julitura la genunchi.


1. De ce nu a intervenit imediat Dumnezeu? (i.e. De ce nu a aparut Iisus odata cu primii descendenti ai lui Adam si Eva?)

De ce nu te opereaza imediat medicul in cazul inflamarii apendicelui? De ce nu baga cutitul in gingia ta imediat stomatologul, daca ai un abces? De ce recurge la antibiotice, si te cheama dupa cateva zile, si atunci intervine? Cred ca raspunsul iti este evident. Cand un sistem organic se imbolnaveste, este nevoie de timp pentru a-l vindeca. La fel si cu sistemul social, atat timp cat se respecta liberul arbitru si independenta cerute.

2. Este sau nu Dreptatea prin definitie ce vrea Dumnezeu? daca nu, propune o definitie mai buna!
Dreptatea lui Dumnezeu este implinita prin faptul ca oamenii mor din cauza pacatului lor. Si pentru ca Dumnezeu doreste IN ACELASI TIMP si dreptate, si iubire, si intelepciune, El isi exercita puterea nu pentru a distruge, ci pentru a salva ceea ce se poate (sau ceea ce accepta sa fie) salva.


ps.
Nu esti sigur ca ura este opusul iubirii.... Mai precis, esti sigur de ceva anume, catalin?... rolleyes.gif tongue.gif
Uite, te rog un lucru. Du-te la primul azil de batrani care iti iese in cale, ia cu tine o sacosa cu fructe, napolitane si ceva reviste usoare de citit, si incearca sa imparti aceste lucruri cu batranii care stau acolo. Tine o batranica uitata de toti de mana, si ascult-o jumatate de ora. Sau urmatoarea data cand un copil al strazii iti va cersi, coboara-te la nivelul ochilor lui, si intreaba-l cum il cheama. Arata interes fata de el.
Daca vrei sa vorbim despre iubire, trebuie mai intai sa o experimentezi. Daca ai facut-o deja, cu atat mai bine. Inseamna ca iti va fi usor sa faci cele de mai sus... Si atunci vei putea fi in masura de a ridica un pic vocea fata de un om ca Isus, care a dat absolut tot ce a avut pentru ceilalti. Inclusiv viata.
Catalin
In primul rand de unde rezulta ca Dumnezeu a facut Universul cu un scop? te rog sa imi citezi versetele din Biblie... Dumnezeu, in eventualitatea improbabila ca s-ar fi ocupat de lucruri atat de puerile cum e crearea Universului, sigur a facut-o din joaca sau plictiseala... n-am mai purtat discutia asta o data? Dumnezeu nu poate avea scopuri pentru ca este perfect. A avea scopuri implica a tinde catre o stare superioara ceea ce este un non-sens pentru o fiinta perfecta! Evident, intreaga argumentatie a ta bazata pe scop cade de la inceput!

QUOTE

Si Osama pretinde ca e musulman, si inca cel mai serios musulman. Si n-are dreptate.


Ba eu zic ca are dreptate!

QUOTE

Moartea iti pare ceva tragic, insa este ceva trecator. Pretul platit echilibreaza lucrurile. Insa Biblia vorbeste despre inviere, ca un DAR facut de Dumnezeu tuturor celor care au platit pretul pacatelor din timpul vietii. Si din perspectiva vietii vesnice, tot raul care ti s-a intamplat in viata se va asemana cu o julitura la genunchi


Hmm... da, dar e o mica problema... eu nu ma voi mantui fiindca nu-l accept pe Iisus, remember? wink.gif Mie nu moartea fizica mi se pare tragica ci moartea spirituala!

QUOTE

De ce nu te opereaza imediat medicul in cazul inflamarii apendicelui? De ce nu baga cutitul in gingia ta imediat stomatologul, daca ai un abces? De ce recurge la antibiotice, si te cheama dupa cateva zile, si atunci intervine? Cred ca raspunsul iti este evident. Cand un sistem organic se imbolnaveste, este nevoie de timp pentru a-l vindeca. La fel si cu sistemul social, atat timp cat se respecta liberul arbitru si independenta cerute.


Nu inteleg analogia. Dentistul intervine cat de repede poate. Si chirurgul la fel. La mine operatia de apendicita a decurs in felul urmator: la ora 12:00 ma durea putin capul; la ora 14:00 ma durea rau ficatul (sau, ma rog... zona aia...) la 16:00 am fost la spital si la 18:00 eram operat. Daca eram la spital la ora 12 probabil ca pana la 3 eram gata operat. Simplu si eficient! Si gandeste-te ca era vorba de oameni, nu de fiinte atotputernice! Ma astept la o eficienta infinit mai mare din partea lui Dumnezeu. Si, totusi, tu sustii ca a trebuit sa astepte o saptamana intreaga... si vrei sa te cred pe baza unor analogii cu oamenii? no way! trebuie sa fii mai convingator!

QUOTE

Dreptatea lui Dumnezeu este implinita prin faptul ca oamenii mor din cauza pacatului lor. Si pentru ca Dumnezeu doreste IN ACELASI TIMP si dreptate, si iubire, si intelepciune, El isi exercita puterea nu pentru a distruge, ci pentru a salva ceea ce se poate (sau ceea ce accepta sa fie) salva.


Scuza-ma dar asta n-are legatura cu ce am intrebat eu. Este sau nu dreptatea strict dependenta de Dumnezeu? da sau nu!

QUOTE

Uite, te rog un lucru. Du-te la primul azil de batrani care iti iese in cale, ia cu tine o sacosa cu fructe, napolitane si ceva reviste usoare de citit, si incearca sa imparti aceste lucruri cu batranii care stau acolo. Tine o batranica uitata de toti de mana, si ascult-o jumatate de ora. Sau urmatoarea data cand un copil al strazii iti va cersi, coboara-te la nivelul ochilor lui, si intreaba-l cum il cheama. Arata interes fata de el.
Daca vrei sa vorbim despre iubire, trebuie mai intai sa o experimentezi. Daca ai facut-o deja, cu atat mai bine. Inseamna ca iti va fi usor sa faci cele de mai sus... Si atunci vei putea fi in masura de a ridica un pic vocea fata de un om ca Isus, care a dat absolut tot ce a avut pentru ceilalti. Inclusiv viata.


Daca tot ma provoci in felul asta, nu vad de ce nu ti-as raspunde. Am fost de multe ori la spitalul oncologic. Eram de obicei grup mare de tineri idealisti veniti sa alinam suferinta celor de acolo. Recunosc, privirea inlacrimata a acelor oameni valoreaza cat 1000 de pagini de filosofie abstracta si goala... De la spitalul oncologic mergeam la centrele de copii. Le duceam ciocolate, portocale, prostioare de genul asta. Acolo niciodata nu m-am simtit bine. E un sentiment ingrozitor... din momentul in care intri sunt zeci de priviri patrunzatoare (copiii au cea mai patrunzatoare privire de pe lume!) care te privesc si nu vad decit un potential parinte. Si, probabil din experienta, stiu sa iti atinga cele mai adanci butoane doar ca sa te faca sa ii iei cu tine acasa. Marcanta experienta... ! Ei bine, te rog sa ma crezi ca toate chestiile astea nu m-au apropiat cu nimic de crestinism, ba chiar m-au indepartat. Asa ca lasa atitudinea asta ca nu ma impresioneaza! nu am venit pe forum sa ne laudam cu ce fapte bune a facut fiecare... nu e un aspect relevant!
1,618033
Ba este foarte relevant, catalin. Imi pare bine ca ai facut asa ceva. Imi pare rau ca ai ajuns la concluziile tale actuale, insa. Continua sa faci bine, si s-ar putea sa iti dai seama ca nu Cristos iti este dusman (nici macar ideologic), ci ipocritii.

Si Dumnezeu a intervenit cat de repede a putut. Da, o sa-mi spui ca asta contrazice atotputernicia. NU, contrazice atotputernicia asa cum o definesti tu - eu vorbesc despre Dumnezeul biblic, nu despre un Dumnezeu pur teoretic. Iar Dumnezeul biblic a intervenit exact la timpul potrivit. Aici putem diferi in opinii, insa nu cred ca am avea suficiente argumente pentru a-L trage la raspundere.

Evident ca daca schimbi etalonul, schimbi si notiunea de dreptate. Numai ca Biblia il defineste intr-un mod interesant pe Dumnezeu: in el nu gasesti "variatie a rotatiei umbrei" spune un text din Iacov. Adica nu are nimic deasupra Sa care sa ii schimbe etaloanele. El insusi este etalonul, si nu va schimba niciodata binele cu raul. Teoretic poate, insa practic nu, pentru ca asa este el. Stiu ca nu poti accepta aceasta axioma, insa eu unul o gasesc mult mai practica si mai reala decat sofismul "si daca Dumnezeu zicea ca e bine ca au pacatuit oamenii, si totul se rezolva imediat?".

ps.
Nu incerc sa fiu convingator. Incerc insa sa te determin sa si construiesti ceva - ceva care sa faca diferenta. Si sa iti dai seama ca oricat te vei zbate, tot la sistemul de gandire crestin vei ajunge daca vei dori sa faci ceva bun pentru oameni. Si asta, chiar daca vei crede sau nu in Cristos si Dumnezeu.
Cat despre tineretea ta... Nu cred ca ai avut destul timp pentru a si experimenta crestinismul ca sa te poti pronunta atat de vehement impotriva lui. Dar atat timp cat nici eu nu am experimentat alte sisteme de gandire, dar sunt vehement impotriva lor... sa zicem ca-ti 'iert' aceasta inconsecventa... tongue.gif
Dar nici sa nu te astepti sa fiu extrem de fericit cand tu nu il poti suporta pe Hristos, legandu-te de blestemarea unui copac, uitand insa multul bine pe care l-a facut el pe pamant - indiferent de ceea ce consideri ca a fost el in realitate!
Catalin
Hai ca deja am deviat discutia mult prea tare... eu propun sa revenim la subiect! nu am inteles nimic din treaba cu dreptatea... o poate schimba dar n-o schimba niciodata? pai de unde stii ca n-o schimba? probabil nici nu ti-ai da seama daca ar schimba-o! Si in privinta timpului potrivit, astept si un argument nu numai o axioma cum zici tu. Eu zic ca avem o inconsecventa in atitudinea lui Dumnezeu. Pana acum singura ta aparare a fost sa spui "Ba n-avem nici o inconsecventa! Dumnezeu a facut tot ce se putea face". Daca asta e tot, sunt cam dezamagit.

QUOTE

Nu incerc sa fiu convingator. Incerc insa sa te determin sa si construiesti ceva - ceva care sa faca diferenta. Si sa iti dai seama ca oricat te vei zbate, tot la sistemul de gandire crestin vei ajunge daca vei dori sa faci ceva bun pentru oameni. Si asta, chiar daca vei crede sau nu in Cristos si Dumnezeu.


Imi pare rau pentru tine, faptele te contrazic. Nu ma ajuta cu nimic in viata credinta ca Iisus este fiul lui Dumnezeu trimis sa ne scape de moartea vesnica. Dar absolut cu nimic. Chiar daca ar fi adevarata, aceasta propozitie m-ar l-ar lasa rece. Nu as vrea sa traiesc o eternitate alaturi de o fiinta care conditioneaza salvarea mea de acceptarea de catre mine a unui personaj de valoare dubioasa in istorie. In ceea ce priveste minunile lui Iisus si "binele" pe care l-a facut, nu pot sa cred ca poti fi atit de naiv. Daca pana si in ziua de azi, in era de aur a Stiintei si Ratiunii, mai sunt "magicieni" care pretind ca pot face minuni, crezi ca nu era si mai simplu in antichitate, cand oamenii erau analfabeti, sa devii cunoscut pentru asa ceva? crezi ca era greu sa convingi pe altcineva ca ai puteri supranaturale? pai cred ca ar fi fost suficient sa tragi dintr-o tigara ca sa ii convingi pe toti ca esti un dragon care scoate fum pe nari... grow up! Si stii foarte bine ca povestile au tendinta de a se exagera odata cu trecerea timpului. Lasa-le incolo de povesti, n-ai nevoie de ele pentru a fi bun in viata!
1,618033
Esenta oricarui magician (i.e. sarlatan) este aceea ca respectivul trage un profit de pe urma actiunilor sale.

Isus nu a tras nici un profit. Ba dimpotriva, si-a pierdut viata. De bunavoie. Daca si asta te lasa rece, atunci...
Iar pe timpul predicarii sale, a dat niste principii care au zguduit din temelii lumea de atunci - si de atunci incoace.
Pe vremea cand barbatii considerau ceva rusinos sa vorbeasca cu o femeie, el vorbea cu ele in mod public. Pe vremea cand samaritenii erau considerati un fel de tigani unguri, el le-a explicat ca acestia erau "aproapele" lor. Pe vremea cand preotii predau despre Dumnezeu pe bani, el i-a dat afara pe vanzatori din templu. Pe vremea cand razbunarea era considerata o virtute, el a invatat ca singura virtute este iubirea aproapelui. Pe vremea cand oamenii recurgeau la sabie pentru a-si apara opiniile, el i-a invatat ca cine ridica sabia, de sabie va pieri, si ca cine isi uraste aproapele este un ucigas. Si pe vremea cand oamenii erau mai preocupati de placerile egoiste, ei i-a invatat altruismul si mila. Daca tie iti repugna aceste lucruri, nu mai am ce comenta... ph34r.gif

Cat despre dreptatea lui Dumnezeu - tu revii la punctul de plecare: la atitudinea de genul "de ce exista culoarea verde? De ce nu este verdele maro? Si de unde poti sti ca verdele nu este maro?" Tu incerci sa arunci in aer axiomele. Bun. In acest caz ramai insa doar cu sofismele... rolleyes.gif

De unde stiu eu ca Dumnezeu nu si-a schimbat etalonul? Pentru ca in acest Univers, si pe aceasta planeta, si cu aceasta istorie, imi dau seama ca El a ramas consecvent principiilor enuntate pentru oameni deja de mii de ani. Si nu cred ca ma insel, caci am vazut cu ochii mei cat BINE se face atunci cand se aplica aceste principii. O spun din experienta deci, iar nu in mod strict teoretic. Teoretic, da, Dumnezeu poate orice. Si eu pot sta in limba, strict teoretic. Dar practic, nu. Si am aratat de ce: pentru ca nu vrea. Pentru ca el este perfect, iar nu schimbator, ca noi.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.