Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Mandria De A Fi Roman
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Odăi in Dialog - Dezbaterile Hanului
Pagini: 1, 2, 3, 4
Mara
Articol aparut in OPINII (Jurnalul National) : Andrei Plesu in ziua de Joi, Februarie 12, 2004

Mandria de a fi roman

Nu poti fi mandru (sau rusinat) de o calitate pe care n-ai obtinut-o prin merit sau prin optiune. Nu te-a intrebat nimeni daca vrei sa te nasti roman si n-ai fost declarat roman de un juriu care ti-a evaluat, in prealabil, virtutile. Te-ai trezit roman, asa cum te-ai trezit barbat sau femeie, brunet sau blond, inalt sau scund. A spune, asadar, "sunt mandru ca sunt roman" e totuna cu a spune "sunt mandru ca am nasul carn", sau "sunt mandru ca am ochi albastri". Intrucat a fi roman nu e o alegere personala si nici un premiu acordat prin concurs, ci o determinare innascuta, nici mandria, nici jena, nici recunostiinta, nici insatisfactia n-au ce cauta aici. Mai departe: nu poti fi mandru de a apartine unei categorii atat de largi, incat ea contine, inevitabil, elemente contradictorii. Nu poti spune "sunt mandru ca sunt om". Exista oameni care justifica, eventual, mandria de a fi om, dar exista si cazaturi, ticalosi, rebuturi, care fac specia de ras. La fel, exista romani de a caror concetatenie poti fi flatat, si exista altii care ne strica firma. Poti fi mandru de Eminescu, dar nu poti fi mandru de Alexandru Draghici sau de Ramaru. In cel mai bun caz, ai putea fi deci indreptatit sa fii mandru ca esti om cumsecade (nu om in general), sau roman de isprava (nu roman in general), desi a fi "mandru" de o calitate proprie, chiar reala, e oricum un comportament discutabil. Pe de alta parte, e cu totul nedrept ca romanii nereusiti sa se simta mandri ca fac parte din aceeasi categorie cu romanii reusiti. E scandalos ca Mischie sa fie mandru ca e din neamul lui Stefan cel Mare. Daca romanii sunt P.P.Carp, Bratienii, Maniu, Elisabeta Rizea, Enescu si Brancusi, ma bucur sa fac parte din aceeasi comunitate cu ei. Dar daca romanii sunt Ionescu-Caion, Horia Sima, Emil Bobu, Aurelian Bondrea si altii ca ei, nu sunt prea incantat de vecinatate. Romanii de anvergura, romanii de buna calitate slujesc frecvent de paravan, sau de instanta legitimatoare pentru tot soiul de derbedei, grabiti sa-si asume merite cu care n-au nimic in comun. Unii se comporta ca si cum meciul castigat de o echipa romaneasca e o victorie personala, o isparava a muschilor proprii. Copiii care se disting la olimpiade, gimnastele, campionii, muzicienii, scriitorii care ajung la o notorietate transnationala sunt resimtiti ca alibiuri ale valorii proprii. Chibitul e mandru de talentul celui din teren si ajunge sa se identifice cu el. Au castigat "ai nostri", i-au batut "romanii nostri", "suntem cei mai buni" sunt expresiile candide, dincolo de care se ascunde convingerea absurda ca cel care le profereaza e el insusi subiectul succesului. Nea Ghita il aplauda pe Ilie Nastase, ca pe un delegat al competentei proprii. Ilie nu e decat prelungirea pe teren a lui nea Ghita, instrumentul lui de lupta, mana lui dreapta. Romanul e cand Hagi, cand Nadia Comaneci, cand Tiriac, cand Brancusi, cand Mircea Eliade. Epuizat de atatea performante, el adoarme, in cele din urma, obosit, dar mandru. A invins pe toate fronturile. In dimineata urmatoare, lucrurile reintra, pentru o vreme, in normal: mici chiuluri si triserii cotidiene, stazi cu gropi, preturi mari, politicieni mincinosi etc. ("Treaba romaneasca...") Intrebat, in particular, ce mai face, romanul raspunde cu obida: "Fac pe dracu! Nu vezi in ce hal suntem? Ce tara e asta?". Dar intrebat de un reporter, in fata camerei de luat vederi, el se recompune, isi aduce aminte de stramosi si zice, fara sa clipeasca: "Sunt mandru ca sunt roman!". Cata vreme vom trai de pe urma meritelor altor romani, ale marilor romani, nu vom face din Romania o tara de care sa fim mandri. Fiecare roman ar trebui, dimpotriva, sa-si puna problema meritelor sale personale, a succeselor lui, a efortului lui. Mandria de a fi roman e ceva care trebuie luat nu ca punct de plecare, ci ca scop de atins. Altfel, in loc sa fie un combustibil energizant, ea va ramane ceea ce este de multa vreme: un drog si un somnifer.
Mihai
QUOTE
Mandria de a fi roman e ceva care trebuie luat nu ca punct de plecare, ci ca scop de atins.


Frumos spus... rolleyes.gif
Desi... a fi mandru ca esti roman nu cred ca poate avea o conotatie negativa. Atat timp cat aceasta mandrie este sustinuta si de fapte pe masura...
NoMemory
Ai ajuns sa vorbesti exact ca profesorul meu de fizica ... si ai dreptate . Pacat ca nimeni nu o sa te prea ia in seama ( cum de altfel nu-l ia nici pe el ... ) .
[-AreS-]
Mi-e rusine ca`s roman. Mi-e rusine de Romania. [...]
calfa
Bun venit la Hanu Ancutei, [-AreS-] !

Poate ne explici detaliat de ce ti-e tie rusine de Romania. Intre timp, am eliminat simplele etichetari negative. Ai auzit de un principiu al rezonantei, conform caruia suntem indemnati sa vorbim si gandim cam asa cum suntem ? Mai clar, simpla enumerare a unor etichetari negative, neargumentate, generalizante, nu iti prea dau "platforma" de la inaltimea careia sa caracterizezi Romania. Ma insel oare ?

Iti spune asta un om care nu e nici mandru si nici rusinat de a fi roman. Inainte de a fi romani (sau orice altceva) suntem oameni !
denise
Sigur, m-am bucurat si eu de victoriile romanilor de pe teren...
Dar ciudat, m-am simtit mandra ca sunt din Romania in situatii cand altii se simt oarecum complexati: in relatiile profesionale cu strainii. Am avut ocazia sa lucrez destul de des cu persoane din Europa de Vest, din Statele Unite... Chiar discutii diverse la un business-lunch. Si am realizat ca in foarte multe privinte le suntem superiori. Ca nu stim sa valorificam acest lucru, e cu totul alta poveste...
Intr-adevar, nu trebuie sa fim mandri (doar) pentru ce fac altii, ci mai ales pentru faptele noaste. Si bine ar fi sa incetam sa ne denigram noi insine. E adevarat, avem o clasa conducatoare jalnica, dar nu ei reprezinta Romania, desi uneori asa pare. Ci noi, in relatiile de zi cu zi. Ar trebui sa ne simtim egali cu ceilalti, nici mai buni nici mai rai, si sa ne comportam ca atare. As alege alt cuvant: sa fim demni.

Edit: calfa, am postat in acelasi timp. Asa este: sa fim noi oameni, si pe urma mai vedem.
calfa
denise_d, sigur, daca eu nu sunt nici mandru si nici rusinat de a fi roman, nu inseamna ca altii nu ai voie sa o faca. wink.gif

Ai mare dreptate cand spui, "nu trebuie sa fim mandri (doar) pentru ce fac altii, ci mai ales pentru faptele noaste. Si bine ar fi sa incetam sa ne denigram noi insine".

Ca unii dintre romani pot fi foarte "buni" atunci cand "ies afara", sau chiar ca poti intalni romani mai bine pregatiti si mai performanti decat destui dintre strainii care ne viziteaza tara cu interese profesionale (inclusiv pentru a-i "scolariza" pe respectivii romani ! ), pot da si eu marturie.

Nu-i rea generalizarea, daca e facuta corect. wink.gif
Unu
Māndria de a fi romān. Interesant topic. Şi deşi nu cred că ar mai fi multe de spus după articolul prezentat de Mara, am decis să comentez puţin pe marginea unor clişee care au oarecum legătură cu subiectul abordat şi pe care am īnvăţat la şcoală că trebuie să le luăm ca axiome.
1. Romānii - un popor viteaz. Cu toţii am aflat din manualele de istorie despre minunatele victorii militare ale romānilor, dar nu ni s-a spus că o mare parte din acestea au fost de fapt victorii pierdute (ca să citez titlul memoriilor lui von Manstein), că istoria nostră abundă de trădări ruşinoase, şi că īn mai toată existenţa lor romānii nu au făcut altceva decāt să se "descurce"(bibliografie: Constantin C. Giurescu - Istoria romānilor, Haşdeu - Istoria critică a romānilor)
2. Romānul s-a născut poet. Cu alte cuvinte, romānul e un tip contemplativ, adāncit īntr-o letargie orientală de tip bizantin. e destul de greu să-l determini să ia atitudine şi să acţioneze pentru a ieşi din starea asta.
3. Codrul, frate cu romānul. De acord. Mai ales īn ultimul timp este evident că īn Romānia se fură ca īn codru.


Şi, cu toate astea, sunt māndru că sunt romān pentru simplul motiv că voi considera o binecuvāntare faptul că m-am născut īntr-o limbă atāt de expresivă şi de melodioasă, că pānă la urmă, cu toate tarele sale există totuşi o speranţă pentru poporul ăsta, izvorātă din miraculosul concept de "rāsu'-plānsu'".
Īn rest, Vorba lui Nea Niculae, "să facem totu'" pentru a fi māndri de noi īnşine ca indivizi şi de relizările noastre īn plan personal şi īn virtutea faptului că suntem romāni vom putea apoi să ne māndrim şi cu această calitate.

Urăsc faptul că sunt romān datorită īntāmplării că īn limba mea s-a spus prima oară "noi muncim, noi nu gāndim"
svchost.exe
Sorry, am editat gresit ! wub.gif
denise
@svchost.exe
Off topic: nu trebuia sa schimbi userul (aduce a clona)- e suficient sa soliciti schimbarea nick-ului si se rezolva.

On-topic: Ai spus bine: "etichetari", din pacate folosite de multa lume. Ca o fac altii mai e cum mai e, dar ca le repetam chiar noi... pai cum sa fim respectati?
TU te consideri "hot, lenes, betiv"? Banuiesc ca nu .... Atunci esti unicat? Nici asta nu cred. Sunt multi romani care nu corespund acestei descrieri (cei mai multi, eu asa cred) hai sa nu-i bagam pe toti in aceeasi oala, si sa nu ne facem singuri anti-reclama.
Zed
@svchost.exe

CODE
Mi-e rusine ca`s roman. Mi-e rusine de Romania. [...]


Poti sa argumentezi afirmatiile ?!
Hombre
Foarte de acord cu Denise. Am si eu ocazia sa lucrez cu occidentali. Consider ca suntem un popor usor complexat, ne uitam mereu la noi, ne studiem zi si noapte ori intrebam pe altii ce parere au despre noi. Suntem un popor obisnuit si atat, cu bune si rele. Nu va mai faceti mereu probleme de tara, de oameni sau de cine stie ce. De asemenea nu-mi plac argumentele gen "sa facem pt ca asa e si in Occident". Noi nu suntem un neam de maimutze, iar ce a functioneaza la ei s-ar putea sa nu mearga la noi.
Asa ca eu unul zic ca suntem un popor normal, doar sa avem un pic de incredere in noi si sa ne folosim inteligenta. thumb_yello.gif
sek
super subiect. acum, fie din pricina faptului ca sunt ''afara'', fie de dor, fie dintr-o dorinta mare dea aprtine cred ca pot sa afirm ca RO ca si tara, cultura ( nu in sensul intelectual- artistic al cuvantului ) este una dintre cele mai bogate culturi din Europa. Si, intr-o oarecare cunostinta de cauza, pot sa firm asta. Sangele latin ce poate a dat romantismul si eleganta retoriciii, pasiunea meditatreanena venita de la greci, mahalaua, ciubucul si de ce nu, sarmalele, date de turcii care poate ne-au si deschis spre orientalism, gena slava care a adus verticalitatea si mandria ( poate nu stica un cromozom, doi mai multi ) si poate cel mai important incomesurabila spiritualitate a dacilor. O bogatie de care, este adevarat, nu este dreptul nostru sa fim mandri dar putem sa fim constienti de ea in felul acesta noi ca individualitati sa devenim mai buni.
Clopotel
Nu imi e rusine ca sunt roman. Sunt mandru ca sunt roman cand un strain imi spune ca s-a simtit minunat in tara mea. Sunt suparat si ma simt stingher cand un strain imi spune ca a doua oara nu mai da pe aici, din cutare sau cutare motiv.

Eu personal daca e sa caut motive de mandrie - gasesc, daca e sa caut motive de dezamagire - gasesc. Din pacate, cele din urma le depasesc mult pe cele dintai. De aceea nu pot spune ca sunt mandru de tara mea sad.gif desi tare imi doresc sa fiu.

Ce pot eu sa fac pentu tara mea?! Cred ca in primul rand sa nu fac, sau sa nu iau parte, la actele care duc la decaderea ei.
Apoi sa incerc sa fac lucruri care sa o ridice. Nu prea pot sa impiedic decaderea ei, pentru ca raul pleaca de sus, si eu sunt prea mic sa dau jos guvernul sau sa schimb parlamentarii, sau sa-i dau jos pe aia din primarii sau din administratie. Ma multumesc doar sa-mi platesc taxele si impozitele la timp, sa fiu un bun cetatean, chit ca asta s-a dovedit impotriva mea, pentru ca banii pe care ii dau eu la stat ajung in vilele celor care apar seara la TV si ne spun ca o ducem bine, iar pe strada Dacia mea si a vecinului meu (pe care tot eu l-am convins sa fie un bun roman, si de atunci, uneori evita sa dea ochii cu mine), e oprita ca sa treaca Mertanele (luate si din banii mei) ale nu stiu carui gusat si burtos din guvern care se duce in la plimbare sau mai stiu eu unde.

Altfel eu sunt optimist in ceea ce priveste tara mea. Am rezolvat si problema cu administratia publica: acum platesc pe cineva ca sa rezolve problemele legate de aceste institutii. Ultima data, cand am fost personal, am patit-o rau, ca m-au plimbat 4 zile pe la vreo 6 birouri in vreo 3 cladiri din zone diferite, ca sa platesc o taxa. Nu a contat ca le-am explicat ca ei trebuie sa aibe grija de timpul meu, ca eu castig bani si pentru ei, ca daca eu nu muncesc sa castig bani si ei o duc mai greu - nu i-a interesat aspectul, eram off topic ca sa ma intelegeti.

Desigur sunt mandru de peisajele patriei mele, cele care odinioara aveau paduri si tot felul de animalute. Am spus aveau, caci acum muntii au cam chelit, iar vilutele sunt mult mai numeroase ca animalutele.

Si mai am si alte motive de mandrie, dar ma chinui de cateva minute sa-mi mai amintesc macar unul si nu reusesc, dar o sa mi-l amintesc eu pana la urma tongue.gif

Dar lasa ca si la altii e mai rau, la irakieni e razboi si mor aia pe capete, la afganistanezi dau aia cu bombe, la noi e liniste si pace, si pana la urma nu ne lipseste nimic, avem de toate ... din toate. Eeee .... daca ma gandesc mai bine, sunt chiar un roman fericit, nu mi-as da tarisoara nici pe o mie de Americi sau de Germanii sau Anglii, numai asa de-al dreaqu, sa zica aia ca sunt un roman adevarat si ei au fost fraieri ca au incercat sa mi-o ia devil.gif


Eclectic
Ce inseamna sa fii roman ? Aproape nimic. Inseamna, eventual, sa te nasti intr-un anumit spatiu geografic si sa vorbesti limba romana.
Asta, insa, nu iti confera anumite caracteristici.

Robin Hood era frate cu codrul si nu era roman. laugh.gif
Baudelaire era poet si nu era roman.

Ceausescu numai frate cu codrul nu era.
Ramaru nu cred ca avea o latura poetica.

Desigur ca sunt doar cateva exemple, prea putine fata de ceea ce se poate enumera.
Dar ideea ramane aceeasi.

Noi, ca romani, nu avem calitati/ defecte/ insusiri comune.
Intamplator, ne-am nascut in aceeasi zona (poate) si vorbim aceeasi limba (unii, mai bine decat altii).

Cam asta.
Mrs. Rogers
QUOTE
Noi, ca romani, nu avem calitati/ defecte/ insusiri comune.
Intamplator, ne-am nascut in aceeasi zona (poate) si vorbim aceeasi limba (unii, mai bine decat altii).


Ba avem. Si inca multe . Din toate punctele de vedere avem caracteristici comune. Din punct de vedere biologic un popor are acelasi fond genetic. De exemplu finlandezii sunt renumiti pentru cateva gene pe care le poseda si care determina cresterea colesterolului. Evreii, daca vrei alt exemplu sufera de boala Tay Sachs cu o frecventa de 100 de ori mai mare ca alte popoare.
Din punct de vedere spiritual , avem aceiasi credinta , aceleasi obiceiuri, aceleasi traditii. Ne palce acelsi gen de muzica . Suntem pasionati de aceleasu sporturi. Daca il invit pe un american sa asculte 1 ora Gica Petrescu si sa joace fotbal, data viitoare nu mai discuta cu mine. etc, etc etc

dar sincer, habar n-am de ce stau la discutii cu tine . Ceea ce ai scris tu e cea mai mare aberatie posibila. Cum e posibil sa te nasti in aceeasi tara , in aceleasi conditii si sa nu ai caracteristici comune?? cry.gif
Mrs. Rogers
QUOTE
Mi-e rusine ca`s roman. Mi-e rusine de Romania. [...]


Ares, si mie mi-e rusine ca tu esti roman.

Si mai mi-e rusine atunci cand fac un lucru idiot , sau cand nu fac ceea ce ar trebui sa fac. Sau alteori mi-e rusine in locul altora, de obrazul gros ce-l au unii.
Dar de tara si originea mea de ce sa-mi fie rusine? Daca sunt respectata de cei din jurul meu , imi vor respecta si originea. Degeaba as fi nemtoaica sau frantuzoaica daca nu sunt respectata eu ca persoana.

Sunt mandra ca sunt romanca? E ca si cum m-ar intreba cineva : esti madra ca esti fata mamei tale? Nu stiu. Eu imi iubesc mama si nu mi-e rusine de ea. Relatia mea se bazeaza pe iubire nu pe mandrie. Iubire inseamna ca esti capabil sa aceepti pe cineva asa cum e: batran, urat , zabrcit , intelept. E la fel si cu Romania. Mi-e dor tot timpul de ea.
rossi
Ares eu cred ca ti-e rusine de ce se intampla cateodata in Romania decat de Romania la propriu, ca intreg. Ar fi cam nechibzuita afirmatia ta blink.gif
Peace! jamie.gif
zar
@toxic:
QUOTE
Din punct de vedere biologic un popor are acelasi fond genetic.

roflmao.gif roflmao.gif si cu americanii ce ne facem ca ei is o frumoasa amestecatura? da un roman de i-au emigrat parinti in franta si el e nascut la marsilia, el cate gene are romanesti si cate frantuzesti?

zar
daca avem un respect de sine, o mandrie personala atunci conteaza mai putin identificarea cu grupul si ne cam doare-n cot ca suntem romani, deci in acest caz mandria de a fi roman este f variabila.

daca avem o mica incredere in sine si deci putina mandrie de sine, cautam o identitate pozitiva cu care sa ne identificam si destul de des identitatea de roman face afacera si deci suntem fff mandri de afi romani, dar paradox, cu ceea ce au facut de fapt alti romani decat noi insine.

eu nu-s mandru, da' nici rusine nu mi-e; si-mi place cand imi vb altii de bine pe romani, ca daca-i vb eu parca nu-s sigur ca merita! smile.gif
Mundus
Ca sa fii patriot trebuie sa iti cunosti istoria tarii, dar cum incultura incepe sa puna stapanire peste Romania... cei care isi iubesc tara sunt din ce in ce mai putini.

Sfatul meu este sa mai puna lumea mana pe cartile de istorie, deoarece doar admirandu-ti stramosii iti poti iubi tara. Pentru apararea acestui pamant au murit milioane de oameni... au murit luptand pentru libertatea acelora care si-ar vinde tara si pentru un pachet de tigari. Pacat! Ce nedrepta e lumea... UNII MOR PENTRU IDEALURI, IAR ALTII ISI TRAIESC CA NISTE VIERMI SI TIN UMBRA DEGEABA PAMANTULUI. mad.gif 50.gif 50.gif 50.gif

Pentru cei care nu au timp sau nu pot avea acces la carti serioase de istorie le recomand siteul: www.dacii.ro
Mundus
ZAR,

Americanii nu sunt un popor. Asa ar vrea unii dintre ei sa se creada, dar sunt destui care sunt rationali si recunosc ca NU SUNT UN POPOR.
March
Argumenteaza de ce americanii nu sunt un popor . Dar sa nu ne trimiti la site-uri islamice pentru asta !
Leon
Dupa cate am inteles Mundus e musulman...la ce te poti astepta din partea lui, March?? Sa-ti spuna ca americanii au o constitutie scrisa si respectata de mai mult de 200 de ani in care drepturile omului sunt ceva sacru si respectate cu acelasi fanatism cu, care nu sunt respectate de Islam???

Sau oare ai crezut ca o sa recunoasca faptul ca in 200 de ani au ajuns cea mai avansata tara din lume, pe cand fratii lui inca isi vand fetele pe camile??

Cam ce raspuns astepti March?? sad.gif
March
Ai rezumat tu totul in doua cuvinte. Nu mai comentez si eu ca vom fi off-topic.

Cat despre istoria dacilor, aceasta nu se invata de pe un site !
Mrs. Rogers
QUOTE
si cu americanii ce ne facem ca ei is o frumoasa amestecatura?


zar, poporul american are o vechime de 2-3 sute de ani pe cand romanii au o vechime de 2000 de ani. Americanii sunt un popor de emigranti pe cand romanii nu .
Cum poti sa faci comparatie intre cele doua popoare cand e vorba de fondul genetic? Dar spre exemplu in Minessota daca tin bine mine (s-ar putea sa gresesc dar e tot un stat cu litera M) majoritatea americanilor provin din tarile nordice : Finlanda Suedia. Ei au un fond genetic comun.
zar
nu toxic, cu ideea ca fiecarea popor are un fond genetic comun, NU sunt de acord; nu numai ca este o idee falsa, dar ea poate alimenta si ideologii rasiste si aici SUNT CONTRA.

la fiecare epoca a existat o stiinta rege (regina), si s-au incercat justificari pt tot prin intermediul acelei stiinte, cum in anii '50-'60 se incercau explicatii la toate prin lingvistica, la inceputu secolului era istoria, acum se incearca acelasi lucru prin genetica. diferenta intre codul genetic la om si cel al maimultelor este de doar 1%. nu stiu daca ele sunt mandre....

cred ca sunt off-topic sorry.gif diferntele intre popoare sunt cum ziceai tu mai curand de ordin cultural, dar in niciun caz genetic, dar si in sanul aceluiasi popor se gasesc diferente mari intre indivizi...

despre mandria de a fi roman am scris ceva mai sus: eu cred ca este vorba mai intai de o identitate sociala, de grup, la care aderam MAI MULT SAU MAI PUTIN, in functie de stima de sine pe care o are fiecare.
Eclectic
QUOTE
Cum e posibil sa te nasti in aceeasi tara , in aceleasi conditii si sa nu ai caracteristici comune?


//
Explica-mi si mie cum vine treaba cu aceleasi conditii. Adica daca te nasti in Copsa Mica ai aceleasi conditii pe care le-ai avea in Bucuresti ? laugh.gif Da-mi voie sa am dubii.
Probabil ca vreo minte luminata va veni sa vorbeasca despre mandria de a fi ardelean, oltean etc.
Dar, din nou, una e sa te nasti in Timisoara, alta e sa te nasti intr-un catun uitat de lume din aceeasi zona.
Asa ca, pana la urma, nu conteaza unde te-ai nascut, ci ce esti tu ca om si, poate mai important, ce reusesti sa devii.
Apropo, am cunoscut americani carora le-a placut Gica Petrescu si cu care am mers nu la un meci de fotbal, ci la mai multe.
Te rog sa-ti alegi mai bine exemplele, daca tot le dai. De fapt, ele nu au cum sa fie consistente, deoarece sustin idei absurde, dupa cum am aratat mai sus.

QUOTE
zar, poporul american are o vechime de 2-3 sute de ani pe cand romanii au o vechime de 2000 de ani.


//
De unde si pana unde au romanii o vechime de 2000 de ani ? Pe asta chiar ca nu am mai auzit-o. biggrin.gif
Pai ce, mai, Decebal era roman ? Daca da, pentru ca a fost dac, adica stramos al poporului nostru, atunci, si americanii se pot considera a avea o istorie de mii de ani, ca doar si ei au stramosi, nu ?

QUOTE
Ca sa fii patriot trebuie sa iti cunosti istoria tarii, dar cum incultura incepe sa puna stapanire peste Romania... cei care isi iubesc tara sunt din ce in ce mai putini.


Mundus, cred ca faci o confuzie. Nu vad ce legatura e intre a fi cult si a-ti iubi tara. Toti dobitocii cu 2 clase care merg pe stadion si striga "Hai, Romania !" sunt patrioti. Ce cultura au ei ?
In al doilea rand, cum putem afla care ne e istoria ? Acum doua zile, la emisiunea lui Patapievici de pe Romania Cultural, era Dinu Giurascu si povestea linistit cum a scris carti pline de minciuni, pentru a putea scrie si unele in care sa prezinte realitatea. Ma intreb cum putem discerne intre cartile care prezinta adevarul si cele care nu fac asta.
O ultima intrebare, apropo de legatura cultura-patriotism. Cum explici semnarea de catre multe cadre universitare a manifestului "M-am saturat de Romania" ?

QUOTE
daca avem un respect de sine, o mandrie personala atunci conteaza mai putin identificarea cu grupul si ne cam doare-n cot ca suntem romani


Este, dupa parerea mea, cel mai pertinent lucru pe care l-a spus cineva aici. Sunt total de acord.
In plus, cred ca numai un individ lipsit de personalitate cauta sa se identifice cu un grup. Un om puternic (la planul spiritual si mental ma refer) iese in evidenta ca individ, nu are nevoie de haina calduta cu insemnele unui grup din care ar face parte.
Asa o fi ?
jkd
QUOTE
poporul american are o vechime de 2-3 sute de ani pe cand romanii au o vechime de 2000 de ani. Americanii sunt un popor de emigranti pe cand romanii nu .


din cate stiu eu de la retragerea romanilor si pana pe la 1100 si ceva pe aici au trecut cateva popoare migratore... si parca romana are un adstrat slav
asta e una...
a doua este ca ideea de roman au adus-o pasoptistii, Gelner spune ca mai intai se naste nationalismul si dupa aia natiunea...
Romnia exista dupa declaratie de independenta... ba chiar 2-3 ani ai tarziu...
roman?
daca imi e rusine?
da' ce e vina mea ca m-am nascut aici? sun de acor cu plesu...
si de ce sa im i fie rusine de conationalii mei care merg la furat prin occident?
nu eu fur!... va rog sa ma credeti ca nici macar nu ii indemnsa fure! pe cuvant!
aaaaaaaaa ca mi-as dori sa ma fi nascut intr-o alta tara... e cu totul altceva...
ca vreau sa plec cat mai repede de aici...
undeva la americanii aceia care nu sunt un popor *(cred ca vroia sa spuna natiune)
acolo exista un "nationalism civic"
si individul din amrica, nu stie unde e romania ( de ce i-ar pasa la urma urmei??? il afecteaza pe el in mod direct?) dar stie cu siguranta care ii sunt drepturile, si este in stare s isi apere Proprieteta cu arma... si atentie nu ca taranii nostri care isi dau cu sapa in cap unul ltuia, ci chiar si impotriva guvernului...
oi fi vazut prea multe filme... ete na. da numai ca filmu asta era pe Discovery
sac!
hristos a inviat... asa am auzit de la niste betivi... ei cica veneau de la Biserica!
din cate mi-au fost povestite... la americani nu prea este asa! credinta este credinta...
God bless Romania!...
concluzie: nu ma simt roman. pentru mine nu conteaza nationalitatea cuiva. daca are bun simt imi este de ajuns.
byeeeeeee
Crisse
QUOTE (eclectic @ 11 Apr 2004, 06:21 AM)

Asa ca, pana la urma, nu conteaza unde te-ai nascut, ci ce esti tu ca om si, poate mai important, ce reusesti sa devii.

E important ce ai spus tu SI..., daca analizam simplu observam ca e important mediul in care ai crescut, primii 7 ani, educatia. Nu a pus nimeni pana acum accent pe asta.

Stiti cat de usor poate fi modelat un copil pana pe la 7-9 ani? Se vorbeste mult de cei 7 ani de acasa tocmai ptr ca acea perioada este de modelare.
E nevoie de un sat sa creasca un copil. Ceva in genul asta se zice...si asa si este smile.gif

De acolo pleaca totul. Cresc copii cu o anumita mandrie? Depinde de mediul din care provin.


Mandrie ca sunt roman? O am. Sunt mandra ca am parinti romani, bunici, rude, prieteni, vecini si cunostinte. Sunt mandra de vecina romanca in a carui cires ma cataram si furam cirese. Sunt mandra de bataile cu melesteul pe care le incasam de la buna mea mama cand intarziam acasa rofl.gif Sunt mandra de prieteniile de pe vremuri cu intensitate mai mare ca acum wink.gif Sunt mandra ca am chiulit la unele cursuri si am mers la filme wink.gif Sunt mandra ca cunosc limba romana si asta ma ajuta sa inteleg multe alte limbi tongue.gif

Sunt mandra ca cei 7 ani ai mei sunt MADE IN ROMANIA tongue.gif

OMU'BUN
jkd, cred ca ai o luciditate dezarmanta si un umor contagios!... smile.gif
Ma rog, sa nu generalizam! Daca eu sunt mandru sau nu? Observ foarte des opinii care sustin ca le-ar fi placut sa se nasca in alta tara. Poate in Etiopia, India, China... Sau poate prin Cosovo... Tarile in care sa doresti cu adevarat sa te nasti sunt extrem de putine... Si-apoi e un mare paradox. Traiesc intr-una dintre tarile in care pana si neveste-mii i-ar fi placut sa se nasca. (Ciudat! Mie nu! sad.gif ) Oamenii astia nu cred c-au constientizat vreodata ca sunt foarte privilegiati ca au fost nascuti intr-o asemenea lume. Dimpotriva, de multe ori afiseaza un dispret fatis fata de toti cei ce vin dintr-o tara saraca, de parca faptul de a te naste intr-o tara bogata, este un merit pe care sa ni-l atribuim!
La fiecare tara, exista niste motive pentru care sa te bucuri ca faci parte din ea! Personal NU mi-ar fi placut sa ma nasc in America, si inainte de a crede ca acolo ar fi tara fagaduintei, nu pot sa nu ma gandesc si la faptul ca tot in tara fagaduintei isi fac lacas si varfurile rautatii umane (crima, hotia, lenea, prostia etc.) Poate ceea ce voi spune vor parea cuvinte mari, dar vor veni si zilele in care biata noastra tarisoara va deveni si pentru cei care astazi o ponegresc, un motiv de mandrie ca s-au nascut romani. Peste zece ani, multi vor cauta azil in Romania (si acum sunt foarte multi, dar la marea majoritate li se refuza!) Imaginati-va cum va fi cand vom avea soselele pentru care deja s-au incheiat contracte, si cand vom fi invadati de investitori straini, fiindca este clar ca europenii nu sunt dispusi sa ne lase din mana, oricat de greu ne-ar fi sa renuntam la coruptie (cel mai nevralgic punct pe lista lor!!!) Eu cred ca ei au extrem de multe posibilitati sa ne constranga in acest sens. Si chiar daca in pragul aderarii nu ne vom fi invatat lectia pentru nota zece, eu cred ca vom intra si cu un cinci tras de par, dar cu posibilitatea de a ne modela altii la noi acasa, daca noi n-am fost si nu suntem in stare sa o facem!
Leon
Big Mistake Omule sad.gif

Mai ales:
QUOTE
Personal NU mi-ar fi placut sa ma nasc in America, si inainte de a crede ca acolo ar fi tara fagaduintei, nu pot sa nu ma gandesc si la faptul ca tot in tara fagaduintei isi fac lacas si varfurile rautatii umane (crima, hotia, lenea, prostia etc.)


Oare ai calcat pe acolo?
OMU'BUN
Leon, nu stiu de unde postezi, dar eu iti vorbesc prin prisma celui care a cunoscut tara ani la rand in toate zonele ei geografice. Pentru unii este o mare nenorocire sa se nasca in State (am un prieten american in UK, care nu vrea sa auda de America si e disperat ca la fiecare cateva luni, trebuie sa se intoarca acolo sa-si prelungeasca viza de sedere aici, desi este casatorit cu o englezoaica!... Nu prea am inteles eu de ce toate astea, dar nici nu sunt genul care sa insist cu intrebarile, daca nu mi se spune din proprie initiativa!) In acelasi timp, exista oameni care au motive sa fie fericiti ca s-au nascut in Romania si n-ar da tara noastra pentru nici o alta tara din lume.
Bun! Suntem acum, de o buna bucata de vreme intr-o fundatura din care se pare ca avem nevoie de un sut in fund ca sa zburam peste zidul care ne inconjoara. Dar asta nu inseamna ca tara noastra este predestinata NUMAI la nenorociri, desi, la cat stim noi sa ne plangem de mila, cam asa ne place sa credem. Eu am o vorba, pe care-o folosesc destul de des in conversatia cu ceilalti: sa nu fim in pielea celor pe care ii consideram noi astazi, privilegiati!
Daca tu consideri ca eu gresesc, probabil ca ai o idee clara despre scopuri si perspective, dar cred ca scapi din vedere oportunitatile pe termen lung, ca sa nu spun ca nici de sufletul tau n-ar trebui sa uiti!
Crisse
QUOTE (OMU'BUN @ 11 Apr 2004, 04:12 PM)
Personal NU mi-ar fi placut sa ma nasc in America, si inainte de a crede ca acolo ar fi tara fagaduintei, nu pot sa nu ma gandesc si la faptul ca tot in tara fagaduintei isi fac lacas si varfurile rautatii umane (crima, hotia, lenea, prostia etc.)

Peste zece ani, multi vor cauta azil in Romania (si acum sunt foarte multi, dar la marea majoritate li se refuza!) Imaginati-va cum va fi cand vom avea soselele pentru care deja s-au incheiat contracte, si cand vom fi invadati de investitori straini, fiindca este clar ca europenii nu sunt dispusi sa ne lase din mana, oricat de greu ne-ar fi sa renuntam la coruptie (cel mai nevralgic punct pe lista lor!!!)

Sunt deseori de acord cu ce gandesti, insa de data asta am ceva retineri. Poate traiul din afara te face sa vezi Romania in ...roz. Stim destul de bine ca daca luam traiul din Romania de zi cu zi al unui individ, al unei familii sau a unui batran, gasim lipsuri, PROBLEME zilnic.

Romania este tara tuturor posibilitatilor smile.gif : vecinul te poate inunda, masina iti poate ramane fara cauciucuri sau ramai doar cu locul din parcare rofl.gif la servici seful iti transmite cateva cuvinte jignitoare, in piata un vanzator de doi bani iti poate innegri ziua daca pana atunci nu au reusit multi altii, la scoala unde ai copilul trebuie sa dai dreptul, acte minuni etc cozi inutile si iar ceva pileeeeee pe care trebuie sa le ai. In Romania se traieste intr-un stress continuu la orice nivel.
Cand cineva cere azil intr-o tara il face ptr situatia la nivel general a acelei tari nu ptr ca intr-un coltisor undeva este bine etc. Daca noi ne simtim rau undeva intr-o tara, asta nu inseamna ca tara, oamenii tarii respective au ceva in minus fata de noi ci pur si simplu ca noi nu ne putem acomoda. Nu e nimic rau in asta. Avem valori diferite.

Si inca ceva in legatura cu americanii. Daca intrebi 10 americani ce vise au, o sa-ti insire o lista lunga. Fa acelasi lucru cu un grup de romani si ai sa vezi ca majoritatea isi doresc:
1, casa 2, masina 3, bani multi 4 cu care bani sa-si cumpere restul wink.gif . Dupa astea nu mai este nimic. Am fost tinuti ani de zile la un anumit nivel si ne trebuiesc alti ani de zile sa ne trezim in noi vise noi legate de viata si trai
Sa fim realisti Omule Bun si nu doar emotivi ptr tara noastra. In zece ani de zile nu vor fi schimbari atat de mari incat un american, englez, francez, italian, spaniol sa vina sa ceara azil politic la noi.
Ups, chiar ca ar fi as fi mandra ca sunt roman rofl.gif
OMU'BUN
Este o mare contradictie in ceea ce spu, Crissse. Si e atat de simplu. In momentul in care vom fi una cu Europa, multe dintre problemele de care ziceai vor deveni un trecut pe care am dori sa-l uitam cat mai repede
-vecinul te poate inunda, Ei, asta nu tine de Europa ci de bun simt. Daca-l pui sa plateasca o data, a doua oara va sti sa nu mai lase spalatorul in chiuveta, in timp ce garnitura e subreda!... wink.gif
- masina iti poate ramane fara cauciucuri sau ramai doar cu locul din parcare Asta este problema care ma sacaie cel mai mult. Atat timp cat ne batem cu caramida in piept ca "nu ne vindem tara" si acceptam sa mergem cu rable de masini, in timp ce in alte parti masini foarte bune se dau aproape gratis, dar politica tarii nu ne permite sa le introducem in Romania, fiindca nu au Euro 3, sau cate si mai cate, problema saraciei si a furturilor va persista. Intrati in Europa, vom putea avea ce masina ne dorim, la un pret care ne permitem cu certitudine. Spre exemplu aici pretul pentru VW sub 100.000 de km, din 95-96 este in jur de 1000£. In Romania poti da pe aceeasi masina in jur de 5000 de euro, si sa fie si avariata!!!
-la servici seful iti transmite cateva cuvinte jignitoare, in piata un vanzator de doi bani iti poate innegri ziua daca pana atunci nu au reusit multi altii, la scoala unde ai copilul trebuie sa dai dreptul, acte minuni etc cozi inutile si iar ceva pileeeeee pe care trebuie sa le ai. Toate astea dispar de la sine, fiindca totul tine de... schimbare. E un fel de "Big-brother". Daca te dai in stamba, esti "scuipat afara" si lumea chiar aplauda chestia asta, desi in aparenta crezi ca te compatimeste!!!
Visele?
casa - in strainatate e cu mult mai greu, iti spun sincer! Romania este Paradis!
masina - am spus mai devreme. Este extrem de simplu, daca vom intra! Si TREBUIE sa intram
bani multi! - asta e "fobia anti-saracie" O sa ne trezim! sad.gif
Realisti? Dati-mi un motiv plauzibil care sa ma convinga de faptul ca noi, romanii nu meritam sa intram in Europa, iar bulgarii sau altii care poate nu au atuurile noastre, au!
Crisse
Omul Bun, ce motive ii dam Europei sa ne primeasca.

DE CE oare o tara ca Suedia, Norvegia etc nu a vrut sa intre in Comunitate si noi suntem disperati dar cu toate astea nu reusim?

Ce-ti spusem cu vecinul masina etc, erau doar exemple banale, nu era o referire exacta.Sunt N alte exemple. Vorbeai de locuinte paradis din Rom??
La un cutremur am iesit disperati in strada toata familia. Dupa cutremur s-a auzit o bufnitura mare si cu toate ca era intuneric, am vazut totusi un nor de praf..casa vecinilor se daramase peste casa noastra..
Case de paradis zici tu. In tarile comunitatii nu se pot construi oricum case. pretul e pe masura. Nu faci o casa PTR TINE ci ptr VIITOR.
Nu are sens sa ne contrazicem. iubim Romania in aceeasi masura. Ma doare de ce este acolo. Cel mai mult ma doare traiul batranilor.au muncit o viata intreaga. Convinge-i Omule bun pe ei ca in Romania traiul e paradis sau ar putea fi paradis...
OMU'BUN
Crisse, trecutul nu-l putem schimba, dar este in puterea noastra sa schimbam viitorul! N-ai cum sa mai intervii asupra necazurilor pe care le-au intampinat atata amar de vreme, batranii, si in general cam toata lumea! Doar ca din acea "toata lumea" o mare parte din vina pentru locul in care ne aflam acum, ne apartine noua, tuturor. Am mai scris cu multe luni in urma pe la "Refulari" daca nu ma-nsel. Atat timp cat nu ne trezim si nu ne luam de guler cu realitatea, atat timp cat inca mai apelam la "relatii" pentru a obtine ceva peste rand sau altfel de cum s-ar cuveni, atat timp cat suntem tratati de sus daca nu bagam mana in buzunar, pentru ceea ce de fapt avem dreptul sa primim, ne vom invarti in jurul cozii. Sus sau jos, tot coruptie se numeste. Si tu si eu am apelat candva la asa ceva si inca se practica la nivel macro in tara noastra!
Cu Suedia, nu ne putem compara si nici cu Norvegia. Doar ca Norvegia dupa parerea mea este o tara in care rasismul este strigat pe fata, si nu cred ca ei ar merita sa intre in Europa, daca nu inteleg ca pe lume TOTI suntem egali!
Cat despre cutremur, sa nu dea Dumnezeu unul in Londra (unde se pare ca este cel mai scazut grad de risc) ca probabil s-ar darama jumatate din case! Dar... si-asa se mai darama! M-am speriat ce am vazut exact in plin centru. Nu-ti vine sa crezi ca asa ceva ar fi posibil in aceasta parte de lume! Asta se datoreaza si traditiei lor de care tin si cu dintii, pentru constructii de sute de ani, dar mai au noroc si de faptul ca toate casele sunt legate intre ele. Astia au o teroare mai degraba pentru foc, de cand au ars 13.000 de case o singura data!
Si, da, in Romania va fi un adevarat Paradis. Ca exista riscul pentru cutremur, nu vad de ce ar trebui sa ne plangem noi! Cel mult sa-i invidiem pe cei care nu-l au! Nici furtunile din State nu sunt foarte placute! Iar inundatii sunt in toata lumea.
Da, astia sunt intr-adevar privilegiati: n-au inundatii, n-au curtemure, n-au inghet pe timp de iarna... Poate au ei trecere la Dumnezeu mai mult decat noi, dar daca privesc in sufletul unui roman corupt pana in maduva oaselor, si in sufletul unui englez obisnuit, romanul va avea un loc mult mai sus pe podiumul moralei! Si stii de ce? Fiindca in Romania exista o motivatie pentru a pretinde niste foloase: teama de saracie! Daca tara si-ar reveni economic, si oamenii se vor schimba. Pe astia nimic nu-i mai schimba. Au in sange raceala si indiferenta fata de semenul lor! Pot sa spuna de sute de ori pe zi "sorry" sau "please" (si chiar o spun!!!) ca nu valoreaza nimic. In suflet vor ramane intacti. Si nu-i vorba de noi ca straini, ci de relatia dintre ei. Dincolo de pub, sunt niste cunostinte si atat! Cu ei nu poti sa imparti nici bucuria si nici tristetea!
Iata un motiv foarte solid pentru a fi noi, romanii, mandri de ceea ce suntem si simtim!
Eclectic
Editat
OMU'BUN
Am inteles. Si sunt convins ca au inteles si altii. De fapt cred ca fiecare va primi ceea ce-si doreste. Iar eu sunt indreptatit sa cred ca in Romania va fi Paradisul romanilor, inclusiv a celor care astazi isi rup oasele prin Spania, Italia, Anglia sau alte tari. Paradisul tau va fi acolo unde sa-l meriti! Nu spun unde, ca in general adevarul supara!

Si un PS - Cu doi ca tine, o ia Hanu' la vale. Cat despre Romania... Se pare ca au si cutremurele motivul lor!...
jkd
QUOTE (Crisse @ 11 Apr 2004, 05:35 PM)
Omul Bun, ce motive ii dam Europei sa ne primeasca.

DE CE oare o tara ca Suedia, Norvegia etc nu a vrut sa intre in Comunitate si noi suntem disperati dar cu toate astea nu reusim?

Ce-ti spusem cu vecinul masina etc, erau doar exemple banale, nu era o referire exacta.Sunt N alte exemple. Vorbeai de locuinte paradis din Rom??
La un cutremur am iesit disperati in strada toata familia. Dupa cutremur s-a auzit o bufnitura mare si cu toate ca era intuneric, am vazut totusi un nor de praf..casa vecinilor se daramase peste casa noastra..
Case de paradis zici tu. In tarile comunitatii nu se pot construi oricum case. pretul e pe masura. Nu faci o casa PTR TINE ci ptr VIITOR.
Nu are sens sa ne contrazicem. iubim Romania in aceeasi masura. Ma doare de ce este acolo. Cel mai mult ma doare traiul batranilor.au muncit o viata intreaga. Convinge-i Omule bun pe ei ca in Romania traiul e paradis sau ar putea fi paradis...

QUOTE
trecutul nu-l putem schimba, dar este in puterea noastra sa schimbam viitorul! N-ai cum sa mai intervii asupra necazurilor pe care le-au intampinat atata amar de vreme, batranii, si in general cam toata lumea! Doar ca din acea "toata lumea" o mare parte din vina pentru locul in care ne aflam acum, ne apartine noua, tuturor.

ca sa schimbam viitorul ar trebui impuscate oate generatiile care pana in dec 1989 avea peste 18 ani (printe aceia ma numar si eu!), poate chiar m,ai devreme...
mentalitatea PCR (pile-cunostinte relatii- nu a disparut cu dec 1989) mentalitatea de balcanici...
de cate ori vad Zorba, ma recunosc in acest film ... uite ca am descoperit cyum ma simt: Balcanic!...
Romanii sunt inca tributari pescheshului si mucarerelor asa um au invatat in vreme cand eram provincii (autonome ce-i drept) ale Imperiului Otoman.

btw, am gasit ceva legat de identitatea nationala o cercetare pe siteul metro media transilvania
http://www.mmt.ro/Cercetari/Bare%202001.pdf
f interseant cum ne raportam unii la altii...
QUOTE
Romania este Paradis!

lolllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll
poate... pe cei cu dare de mana gen nastase 4-5-6-7-8-9 case...

pt ca ieri, in ajun de Paste am vazut batrani cersind... si am vazut copii ai strazii...
oare cum vada aia romania un paradis?
o sa maluati ca trebuie sa fac ceva pt tara asta...
ei bine.... tara asta trebuie sa imi acorde aceeasi sansa cu a celorlalti sa pot face ceva pt ea...
PCR - pt un job bun
pcr pt p casa
pcr pt o finantare nerambursabila
pcr pt o intalinire cu premierul.
pcr ca sa iti iai permisul de conducere ridicat de politie mai devreme..
PCR

lucrez la o sal de net in rahova. ora costa 10.000 . net si jocuri.
iar incasarile sunt... nu gluemsc cca 3 mil in aproximativ 3 zile...
oameni saraci... si btw, sunt o gramada de tigani aici, f curati, si cu mai mult bun simit decat romanii...
politcosi...
cunosc etnia sta de ani de zile... am avut contacte cu ei...
si, va raog sa ma scuzti daca gresesc, dar nu sunt cu nimic mai rai sau mai buni decat romanii.
sau turcii sau iranieni sau canaieni.
garantez ca merg trot in doua picioare si vorbesc la fel de articulat ca si celelalte natii de care am amintit!
nu ma creteti?
daca e nevoie fac un film.
revenind la sala....
cele mai mari pb aici l-am avut cu ...ghiciti? ei na ! nu se pooooooooaaaaaoate!
ati ghicit?
asa este! cu romanii ... dragii mei conationali! (nu concetateni)...
asa ca pt mine oameni i judec dupa faptele lor. nu dupa etnie...rasa, lungimea parului sau culoarea chilotilor.
am cam deviat...
da.! scuze... da' oboseala e de vina!...
sun "in afara toicului" ... (nu spun "off topic") ca ma si asa sunt acuzat de cosmopolitism...
las acum...

ma duc incerc sa dorm si sa visez la australia, groenlanda, oceania...
una din tarile unde nu cred ca ma va intreba cineva cum ma simt...
ps: ici sa ma mandresc ca sunt romana,.... faptul ca m-am nascut in interiorul acelors granite cu ... cioran, panait istrati, brancusi., Ionesco, eliade, noica, caragiale... nu imi da nici un drept! si nu am de ce sa m laud cu meritele altora!...
[B]TRAIASCA PCR! SI PATRIA NOASTRA SCUMPA ROMANIA!!!
tongue.gif


OMU'BUN
Probabil numai timpul va ajunge sa-si spuna cuvantul, fiindca noi nu avem puterea sa ne punem de acord. Evident ca fiecare stie foarte clar de ce sustine ceea ce sustine, dar se pare ca nu ne putem detasa de starea noastra de fapt. Se mai spunea o data ca mamaliga nu explodeaza!... Si toata lumea incuviinta tacit si ne amuzam...amarnic ca si acum, fiindca suntem mult prea profesionisti in a ne autopersifla!
De data asta ESTE altceva. In primul rand este clar ca lumina zilei ca nu depinde de noi. Dar se pare ca rolul cel mai important in tot miracolul asta nu-l au nicidecum romanii, ci un concurs de imprejurari. Asa am fost noi sortiti mereu sa fim victimile unor concursuri de imprejurari. Oare nu credeti, omeneste vorbind, ca prea am fost victimile imprejurarilor nefaste pana acum? Numai Tezaurul, sau Insula Serpilor si tot am fi avut o alta pozitie. Cel putin asa imi place sa cred. De data asta am trecut de partea cealalta a baricadei, chiar daca in fond suntem tot noi, coruptii si pilosii. E mare pacat ca se intampla ce se intampla (razboi prin Irak, atentate prin Madrid) dar se pare ca e si asta o gaselnita a lui Dumnezeu sa ne ajute sa devenim peste noapte ... simpatizati! Oare chiar n-ati inteles asta?
Nu spun de unde, dar EU STIU ca vom intra in Europa. Nu pot sa va conving, fiindca nu am cum. Dar vom intra o data cu bulgarii, oricate speculatii si dezamagiri vor mai fi pana atunci! Iar o data intrati, vom fi fortati sa devenim o tara civilizata, nu se va mai juca nimeni cu fondurile de dezvoltare, nu va mai indrazni nimeni sa faca o aluzie la spaga, fiindca il va avea vanator pe colegul lui de birou! Probabil ca se va zgudui intreaga structura de baza dar orice tratament cere efort de vointa. Iar pana nu intri pe mana doctorilor, inca mai crezi ca o mai poti duce!...
In sfarsit, deja ma oboseste, nu pesimismul sau scepticismul pe care-l vad in jur, ci neputinta de a vedea o imagine de ansamblu asupra imprejurarilor care ne imping intr-o directie. Cu siguranta vor veni si altele, fiindca nu se poate sa ne rupem gatul mereu, ca si cum ai vedea un film in reluare. Trebuie sa avem un pic de sansa de data asta, ca daca e dupa noi... cry.gif
Catalin
QUOTE

E mare pacat ca se intampla ce se intampla (razboi prin Irak, atentate prin Madrid) dar se pare ca e si asta o gaselnita a lui Dumnezeu sa ne ajute sa devenim peste noapte ... simpatizati! Oare chiar n-ati inteles asta?


rofl.gif

Mai bine nu trimitea tiganii la furat in vest! tongue.gif Sa vezi ce simpatizati am fi fost atunci!
OMU'BUN
Si eu sunt tot in vest. Si aici sunt tigani foarte multi. Curios este faptul ca astia ies in evidenta fiindca sunt lenesi sau fiindca cersesc, si mai rar fiindca fura. Dintre cei mai multi prinsi la furat si trimisi in tara, tot romani stiu c-au fost. Dar nu asta ne caracterizeaza pe noi. Au inceput si altii sa inteleaga ca tiganii nu inseamna chiar acelasi lucru cu romanii. (Aici cel putin, femeile fac niste demonstratii actoricesti de ti-e rau! Bagi mana-n foc zicand ca-s indience, pakistaneze sau mai stiu eu ce neam de creoli!) Iar faptul ca si romanii au lichelele lor, nu vad pe cine ar surprinde! Poate pe nemti care erau naivi de cinstiti, dar cu nivelul de securitate din Marea Britanie, chiar nu ai nici o sansa, fiindca daca vor, te vad si-n toaleta in unele locuri! Si-apoi hotul inainte de a actiona isi va pune intotdeauna problema riscului de a fi prins. Trebuie sa fii inconstient sau naiv sa te-apuci sa furi, cand in trei minute ai 99% sanse sa fii inconjurat!
Si-apoi de ce sa furi, cand in general statul aparent te ignora, desi iti urmareste orice miscare? Vrei sa muncesti? Nu-l intereseaza cine esti! Ba de multe ori este absolut constient ca lucrezi la negru si ca nu esti cine pretinzi ca esti, dar atat timp cat iti vezi consiincios de treaba si-ti platesti taxele catre stat, esti unul de-al lor!
Aici in UK, nu numai in Anglia, ci si-n Irlanda sau Scotia sau nu mai stiu pe unde, romanii sunt foarte apreciati, iar daca pe alocuri mai apar incidente, nu astea sunt cele care ne dau in jos, ci imaginile de saracie lucie pe care le difuzeaza in documentarele lor!
ursu
[QUOTE]despre mandria de a fi roman am scris ceva mai sus: eu cred ca este vorba mai intai de o identitate sociala, de grup, la care aderam MAI MULT SAU MAI PUTIN, in functie de stima de sine pe care o are fiecare.

De acord. Si pot completa ca aderarea se face "mai mult sau mai putin" constient.
ursu
[QUOTE] Unii se comporta ca si cum meciul castigat de o echipa romaneasca e o victorie personala, o isparava a muschilor proprii. Copiii care se disting la olimpiade, gimnastele, campionii, muzicienii, scriitorii care ajung la o notorietate transnationala sunt resimtiti ca alibiuri ale valorii proprii. Chibitul e mandru de talentul celui din teren si ajunge sa se identifice cu el. Au castigat "ai nostri", i-au batut "romanii nostri", "suntem cei mai buni" sunt expresiile candide, dincolo de care se ascunde convingerea absurda ca cel care le profereaza e el insusi subiectul succesului. Nea Ghita il aplauda pe Ilie Nastase, ca pe un delegat al competentei proprii. Ilie nu e decat prelungirea pe teren a lui nea Ghita, instrumentul lui de lupta, mana lui dreapta. Romanul e cand Hagi, cand Nadia Comaneci, cand Tiriac, cand Brancusi, cand Mircea Eliade. Epuizat de atatea performante, el adoarme, in cele din urma, obosit, dar mandru. A invins pe toate fronturile. In dimineata urmatoare, lucrurile reintra, pentru o vreme, in normal: mici chiuluri si triserii cotidiene, stazi cu gropi, preturi mari, politicieni mincinosi etc. ("Treaba romaneasca...")



Si nu e bine ? Nu ne este permis sa ne bucuram de reusitele fratilor nostrii ? Pe unde sunt eu citesc mai rar presa romaneasca (spre rusinea mea), dar cind aflu ca "ai nostri", indiferent cine ar fi ei - gimnasti, echipa nationala de fotbal sau un businessman de talia d-lui Tiriac - au facut ceva bun pentru tara, ma bucur sincer.
.. "sunt resimtiti ca alibiuri ale valorii proprii" ... avem ceva in comun: suntem romani


Dar haideti sa urmarim Olimpiada si vom vedea citeva lectii de mindrie nationala.
Sigur, a fi mindru e un pacat. Daca nu cumva de la el se trag toate celelalte.
Dar a fi mindru ca sunt roman, e pacat ?
unsure.gif unsure.gif unsure.gif unsure.gif unsure.gif
Jazz
Si eu care am avut impresia ca suntem deja in Europa...
Eclectic
Fireste ca suntem in Europa.
Insa romanii nu au de ce sa se mandreasca cu asta, cum nu au nici de ce sa se mandreasca cu faptul ca sunt romani. E o trasatura. Atat. Un om se poate mandri cu ceea ce face sau cu ce gandeste. Da. Dar nu cu o trasatura (inalt/scund, gras/slab, roman/american etc)
De altfel, ideea mandriei de a fi roman imi aminteste de o intrebare pusa de un coleg stupid la un curs. "Dar e moral sa fii negru ?" A se nota ca asta s-a intamplat la un curs din facultatea de stiiinte politice. Dar nu mi-e rusine ca am colegi ce gandesc asa, dupa cum nici nu sunt mandru ca Patapievici locuieste in Romania. Eu nu am nici un merit in asta. Cum nu am merite nici in faptul ca m-am nascut in Romania. Iar mandru poti fi doar de ceva la care ai un merit.
OMU'BUN
Pentru prima oara ajung la concluzia ca trebuie sa tin cu ursu' smile.gif

QUOTE
Iar mandru poti fi doar de ceva la care ai un merit.

Daca americanii ar fi gandit asa, probabil ar fi avut cu totul alt destin! Si de ce ar trebui sa ne simtim vinovati pentru umilinta pe care trebuie s-o induram in occident? Din pacate, vinovat sau nu, merituos sau nu, cand e vorba de eticheta nationala, porti povara sau onoarea acelei tari, fie ca o meriti fie ca nu! Cati sunt cei care se complac in coruptie, birocratie, trafic de influenta? 22 de milioane? Nu cred! Cati sunt cei care fac zilnic dovada unui discernamant la nivelul oricarei tari civilizate? In mod sigur cu mult mai multi decat cei din prima categorie! Cu toate astea, imaginea este cea care este.
Nu ne putem schimba? Ba da! Am vazut aici o adaptare extrem de rapida a romanilor, chiar daca unii mai viseaza sa dea lovitura unui imprumut la o banca , dupa care s-o stearga! In momentul in care va exista primul care sa plateasca pentru fapta lui, se vor lecui si ceilalti! Iar de schimbat va trebui sa ne schimbam, fiindca nu vom mai avea de ales. Oricate tentatii vor mai exista, teama de a-si pierde serviciul, de a se alege cu referinte foarte proaste si eventual cu un dosar penal, va face si din cei mai corupti niste "baieti de treaba"!
ursu
[QUOTE] Fireste ca suntem in Europa.
Insa romanii nu au de ce sa se mandreasca cu asta, cum nu au nici de ce sa se mandreasca cu faptul ca sunt romani. E o trasatura. Atat.

Chiar atit de indiferenti suntem ca ... suntem romani ? Am invatat Istoria Romaniei degaba ? De ce atunci nu am studiat istoria Bangladeshului ?

O trasatura si ...atat ? "Brunet, ochi caprui, 1,87 m, roman, 87 kg ..."

M-a facut mama oltean / Da' putea si-american ...


frusty.gif
ursu
Te salut Omule Bun !

[QUOTE]Cati sunt cei care fac zilnic dovada unui discernamant la nivelul oricarei tari civilizate? In mod sigur cu mult mai multi decat cei din prima categorie!

Ati vazut ? Speranta nu a murit !
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.