Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Mandria De A Fi Roman
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Odăi in Dialog - Dezbaterile Hanului
Pagini: 1, 2, 3, 4
Eclectic
Inceputul Vietii, am citit ce ai scris si mi-a placut foarte mult. Ai formulat problema in cel mai corect mod cu putinta. Ne place Romania ?
Raspunsul meu e "nu stiu". Imi place si nu-mi place.
La fel e si cu poporul.
Oricum, felicitari celui care a reusit sa puna punctul pe i.
calfa
Aprob pozitiv. laugh.gif

"Nu prea se poate pune problema daca esti mandru sa fii roman, ci daca iti place tzara in care esti nascut. Dar este o tzara frumoasa." "Unii stiu sa se bucure de ea, altii nu (unii ii vad frumusetea, altii nu)." smile.gif

"practic sunt aceeasi oameni care locuiesc in America, Asia, Africa si pe tot globul. Oameni." thumb_yello.gif
Crisse
QUOTE (eclectic @ 5 May 2004, 01:07 PM)


QUOTE
E alba sau neagra?


Da.


La o anumita varsta e alba sau neagra. Cu cat patrunzi mai adanc in viata iti dai seama ca lucrurile sunt frumoase si in miezul lor nu numai pe margini mwah1.gif

QUOTE
Topicul asta ma face sa ma simt mandra ca sunt romanca  Ar trebui sa spun de ce? Are nevoie cineva neaparat de o explicatie? O am mandria asta in sufletul meu.



Orice lucru e un efect. Orice efect are o cauza. Care e cauza mandriei tale ?


Nu e numai o singura cauza. cum spuneam mai sus...exista si miez si el se formeaza in timp mwah1.gif .
Am sa-ti raspund cu o intrebare simpla: cum crezi ca poti creste copii romani in afara tarii fara sa ai tu ceva din mandria de roman? (Mandria asta despre care vorbesc nu am simtit-o cand locuiam in tara. Cei care locuiesc in afara Romaniei isi dau seama despre ce vorbesc).
Crisse
QUOTE (Damnatius @ 5 May 2004, 01:58 PM)
QUOTE

Nu cred ca lenea despre care se discuta aici se refera la taranul roman. Este atat de multa lene in Romania...de ne-ar ajunge mii de ani de acum incolo.


Posibil. Intamplator eu nu sunt de acord. Nu cred ca oameni din generatia parintilor mei demonstreaza o lene generala asa cum spui tu. Dar oricat de harnici am fi niciodata nu s-ar putea compensa pierderile unor jafuri gen Safi, Bancorex, FNI, afacerile baronilor PSD, etc. Cei de la EvZ facusera un calcul al sumei de bani ce s-a pierdut cu ocazia tuturor acestor bombe financiare. Nu mai stiu de cate miliarde de dolari era vorba, dar stiu ca acoperea necesarul de investitii pentru vestita autostrada Ardeal-Bucuresti, plus programul salilor de sport, plus multe alte investitii pentru care s-au cerut bani de la UE.

Banii astia, Crisse, i-au facut romanii lenesi de care vorbiti voi, iar de papat i-au papat bosii de la conducere. Daca nu ar fi existat aceste evenimente nefaste poate ca toti am fi foarte mandri de ce s-a contruit si s-a realizat in acesti lungi 14 ani de tranzitie...

Culmea ca-ti dau dreptate smile.gif ..

Daca e sa analizam ce ai scris ajungem la concluzia ca romanii sunt lenesi in ..gandire. De aceea se intampla catastrofele de care vorbeai tu. Oamenii de rand muncesc din greu dar... nu gandesc. Inainte de 89 viata era de asa natura incat Omul de rand nu avea timp sa gandeasca: cozi lungi, alimente putine, apa caldura ..ioc, fara zile libere etc
Ce se intampla acum cu omul de rand? Gandeste el viata de maine, isi face un plan de viitor sau traieste la intamplare? Daca traieste fara planuri atunci nici nu ar trebui sa il mire situatiile catastrofale care se invesc in tara la un anumit nivel. Ne pasa de ele doar cand apar pe micul ecran sau cand avem noi direct contact cu ele. Sunt apoi un motiv de barfa la colt de strada.
Important si laudabil este cand NOI facem ceva zilnic ptr o situatie mai buna..nu barfa si nici critica
nefertiti-old
Si vrei sa spui ca azi omul de rand are mai mult timp sa gandeasca???
Crisse
QUOTE (nefertiti @ 7 May 2004, 02:30 PM)
Si vrei sa spui ca azi omul de rand are mai mult timp sa gandeasca???

Omul de azi are mai mult timp sa gandeasca...dar nu in Romania sad.gif . E atata nebunie " in aer", incat ma mir deseori cum mai fac fata unii vietii de zi cu zi (in special familiile cu copii )
ursu
@eclectic Nu prea am inteles fraza cu "mandria adevarata ..." si am vrut sa incerci o definire mai ampla, dar s-ar putea sa fim off topic asa ca ... Scuze pentru incurcatura.

Iar despre "ce produce mandria de a fi roman" ar fi multe de spus. Dar cel mai bine ar fi sa-si caute fiecare in adincul sufletului raspunsul, pentru ca nu cred ca se poate generaliza. Daca vrei, nu cred ca exista o "cauza" comuna care sa aiba acelasi "efect" la toata lumea.
Putem intreba si invers: ce ii determina pe unii sa declare ca nu sunt rusinati ca sunt romani ?
Unii sunt mandri pentru ca Romania e o tara frumoasa, cu fete frumoase, etc. Altii nu sunt mandri pentru ca romanii sunt lenesi (sau lenesi in gindire, la alegere !) si fura prin Occident !

QUOTE
Intreb asta, desi stiu ca raspunsul va fi dezamagitor.

Imi pare sincer rau ca te-am dezamagit.

yeahrite.gif
Eclectic
QUOTE
La o anumita varsta e alba sau neagra. Cu cat patrunzi mai adanc in viata iti dai seama ca lucrurile sunt frumoase si in miezul lor nu numai pe margini.


Mie imi plac lucrurile care sunt frumoase si atat. Nu pe margini, nu in miez. Daca un lucru nu e frumos pe margini, nu voi cauta sa gasesc miezul. Daca miezul e urat, nu mai conteaza marginile. Un exemplu ar fi un mar. Oricat ar fi de frumoas, daca inauntru e plin de viermi, nu ma mai intereseaza. Si, daca zace in balega, nu-l voi lua sa-l spal, in speranta ca va avea un gust bun.

QUOTE
Am sa-ti raspund cu o intrebare simpla: cum crezi ca poti creste copii romani in afara tarii fara sa ai tu ceva din mandria de roman?


Raspunsul e simplu. E suficient sa-i inveti sa fie oameni.

QUOTE
Dar cel mai bine ar fi sa-si caute fiecare in adincul sufletului raspunsul, pentru ca nu cred ca se poate generaliza.


Pai spune-mi de ce esti tu mandru ca esti roman. Ce lucru ai facut tu, ca sa fii roman ? Faptul ca Romania are fete frumoase imi place, dar eu nu am nici o contributie la existenta lor, nu eu le-am adus aici, asa ca nu am de ce sa fiu mandru.
ursu
QUOTE
Topicul asta ma face sa ma simt mandra ca sunt romanca smile.gif Ar trebui sa spun de ce? Are nevoie cineva neaparat de o explicatie? O am mandria asta in sufletul meu. De ce am nevoie de ea? Simplu, sa le pot insamanta si copiilor mei ceva in ei din ce inseamna sa fii roman. In tara poate asta nu are mare importanta. In afara tarii va asigur ca Romania si a fi roman e mult mai important. Sa nu intelegeti gresit...ma refer strict la educatia copiilor, ptr ca sub nici o forma nu stralucesc cand merg pe strada ptr ca sunt roman. wink.gif


Uite ce frumos a zis-o Crisse ! Citeste cu atentie si postarile altora nu doar ale tale whistling.gif

QUOTE
Pai spune-mi de ce esti tu mandru ca esti roman. Ce lucru ai facut tu, ca sa fii roman ?


E clar, te-ai ratacit complet !
1. Ca sunt roman, evident nu am nici o contributie (nici macar nu trebuia sa raspund la asa ceva !!!)
2. Dar daca a fi mandru ca sunt roman inseamna ca sunt vinovat de ceva, fie ! Accept, sunt vinovat dar nu trebuie sa ma justific nimanui. Sunt sentimentele mele si nu vreau sa-si bata nimeni joc de ele.
3. Sunt mandru ca sunt roman "dar nu stralucesc cand merg pe strada pentru ca sunt roman" - Nu sunt mandru ca sunt roman, ba chiar imi este rusine sa recunosc - Mi-e indiferent, nu am nici o contributie ca sunt roman, asta imi este soarta si n-am ce face ... Alege ce vrei. spoton.gif
Eclectic
Ma tem ca nu eu sunt cel care s-a ratacit. Nu esti vinovat de nimic pentru ca esti roman, cum nimeni nu e vinovat
pentru ca s-a nascut intr-o tara. Dar, la fel cum a te naste intr-o tara nu e motiv de invinuire, nu poate fi nici motiv de mandrie. Oare acum intelegi ? Daca nu, o sa incerc sa desenez. tongue.gif
Crisse
Uite ce frumos a zis-o Crisse ! Citeste cu atentie si postarile altora nu doar ale tale
Mersi si ..respect Ursu smile.gif

Eclectic
Mie imi plac lucrurile care sunt frumoase si atat. Nu pe margini, nu in miez. Daca un lucru nu e frumos pe margini, nu voi cauta sa gasesc miezul. Daca miezul e urat, nu mai conteaza marginile. Un exemplu ar fi un mar. Oricat ar fi de frumoas, daca inauntru e plin de viermi, nu ma mai intereseaza. Si, daca zace in balega, nu-l voi lua sa-l spal, in speranta ca va avea un gust bun.

Probabil esti la o varsta frageda si de aceea gandesti asa. Ceea ce spui tu arata ca daca nu reusesti in ceva, o lasi balta. Nu putem judeca mereu lucrurile numai de suprafata (vezi marul stricat). Viata este mult mai frumoasa decat un mar. Inveti nu numai din experientele pozitive ci si din cele negative. In SPECIAL din cele negative, din nereusite.

Am sa-ti raspund cu o intrebare simpla: cum crezi ca poti creste copii romani in afara tarii fara sa ai tu ceva din mandria de roman?

Raspunsul e simplu. E suficient sa-i inveti sa fie oameni.


Astea sunt citate din carti. Intr-o zi in timp ce ne plimbam, copilul mi-a spus ca i-ar fi fost mai usor daca ar fi de aceeasi natie cu cei din jur. M-a durut si m-a pus in acelasi timp intr-o situatie critica. Tot ce il invatasem pana atunci parca nu mai avea nici un efect. I-am spus atunci simplu ca daca ai fi la fel ca cei din jur nu ai avea bunica aia pe care o iubesti tu si care-ti spune povesti de te tavalesti de ras..in loc sa stai serios. Nu ai mai avea prietenii aia simpli dar enorm de placuti de pe strada bunicii, nu ai fi putut sa citesti Ciresarii si nici nu ai fi stiut de Eminescu. Nu te-ai putea contrazice cu mine intr-o limba pe care prietenii tai nu o cunosc wink.gif , nu ai invata atat de usor spaniola, italiana, engleza, franceza.
I-am insirat tot ce mi-a trecut prin cap atunci. Lucruri simple si lucruri serioase ptr ca unui copil trebuie sa-i vorbesti pe limba lui.

Cand copilul tau sufera ptr ca este roman, nu ajuta simplul fapt ca-l inveti sa fie om. E o mare diferenta. Ca sa-si iubeasca tara de unde tu vii, e multa munca. Sa spuna romanii care locuiesc in afara si au copii daca au reusit sa-si mentina limba romana, daca copii lor stiu sa scrie si sa citeasca in limba romana. Va asigur ca e o munca enorma.
E o diferenta mare intre a fi om si a fi roman.
YOo
Am citit parerile voastre si m-am intristat putin ...
Parerea mea este ca daca este sa fii mandru ca esti roman ... atunci vei fi mandru pentru ce a fost ODATA romanul ... aduceti-va aminte ce ati "vazut" in istoria si trecutul romanilor ...
In prezent nu mai exista nici un motiv de mandrie ... ne-am stricat toata imaginea si ne-am facut "varza" statutul nostru de "Oameni" ... De ce draq ai mai putea sa fii mandru ?!?
Dar ca sa raspund clar la subiectul topicului ... atunci voi spune ca:
- Sunt mandru ca port insange codul genetic (o parte) ce l-au avut stramosii mei ... cod ce candva ne-a adus faima in lume
- Imi este rusine ca sunt roman (asa cum a ajuns imaginea noastra acum)

...am zis...(cu parere de rau)
Crisse
YOo, ai dreptate in ce spui. In acelasi timp daca ne plecam capul si ne plangem situatia in care ne aflam, ne ducem si mai mult la fund.
Hai mai ca viata-i frumoasa si scurta. Daca noi nu avem mandrie, cine ar putea s-o aiba ptr noi? Gasim noi lucruri mici de care sa fim mandri.

Andrei Plesu scrie frumos. Am primit prin email citatul lui si mi-a placut. Totusi la ce bun sa ne criticam atat? Daca nu putem sa indreptam ceva (cu toate ca mereu se mai poate indrepta ceva), e bine sa nu fim nici prea critici.

Hai mai, chiar nu mai avem nici o farama de mandrie? wink.gif
trecator
spoton.gif ...pai tocmai asta e...asta ne-a mai ramas...SA FIM MANDRI...chiar daca habar nu mai avem de motiv...
Eclectic
Ceea ce este, de altfel, laudabil.
The_Kid
YO0, scuza-ma dar nu pot fi de acord cu tot ce spui tu. Sunt de acord ca la ora actuala nu avem parte de o imagine prea buna in Occident, dar sa nu uitam ca in viata unui om exista urcusuri si coborasuri, la fel ca si in istoria unei natii. Sa iti dau un mic exemplu: Germania dupa al doile razboi mondial cum a fost ? La pamant, ruina totala. Ei bine germanii nu s-au complacut in situatia asta chit ca nu le-a mai ramas altceva decta mandria. Atat. Ai vazut cu mergeau trupele lor dupa ce au acapitulat, cum defilau de parca ei ar fi castigat razboiul. Este doar un exemplu, si parerea mea ca si noua mandria nu ne-o poate lua nimeni. Chiar daca altii de fac imaginea de ras prin Spania, chiar daca femeile noastre sunt la produs in Vest, chiar daca tiganii de dau romani, cu toate astea, DA sunt mandru ca sunt roman.
Eclectic
De ce ?
The_Kid
De ce nu ?!
Crisse
QUOTE (The_Kid @ 13 May 2004, 12:00 AM)
YO0, scuza-ma dar nu pot fi de acord cu tot ce spui tu. Sunt de acord ca la ora actuala nu avem parte de o imagine prea buna in Occident, dar sa nu uitam ca in viata unui om exista urcusuri si coborasuri, la fel ca si in istoria unei natii. Sa iti dau un mic exemplu: Germania dupa al doile razboi mondial cum a fost ? La pamant, ruina totala. Ei bine germanii nu s-au complacut in situatia asta chit ca nu le-a mai ramas altceva decta mandria.

Ehe, pai aici e diferenta. Luam toate tarile de pe glob si vedem urcusul lor. Mergem apoi frumos spre draga noastra Romanie si vedem ca bate, bate pasul pe loc. de ce?
Suntem incapatanati. Nu e nevoie de exemple de copii dotati, castigatori la olimpiade, ca ai nostri sunt mai buni ca ai lor. Trebuie sa reusim pe toate planurile blink.gif
Eclectic
The Kid, ai facut o afirmatie:
QUOTE
Chiar daca altii de fac imaginea de ras prin Spania, chiar daca femeile noastre sunt la produs in Vest, chiar daca tiganii de dau romani, cu toate astea, DA sunt mandru ca sunt roman.


Esti capabil sa ti-o sustii sau singurul tau argument este
QUOTE
De ce nu ?!
?

Cred ca, daca afirmi ceva, ar trebui sa fii in stare sa aduci un argument. Sau ai spus-o doar ca sa spui ceva ?
Mrs. Rogers
Eclectic eu te vad pe tine ca pe un om suferind. De ce nu-ti rezolvi problemele tale de identitate cu tine insuti ? De ce suferi cand ii vezi pe ceilalti impacati si mandri de cine sunt si de unde provin?
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.