Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Visele
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Dincolo de Ratiune
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5
Bralgei
In ce parte este limuzina cu Domna Moarte?
Bralgei
Andromeda, daca esti din Bucuresti iti pot face un xerox la cartea cu pricina, caci in librarii nu cred ca o sa o mai gasesti.
loredaria
Conteaza in ce parte este? De vreo doua nopti nu am mai visat-o.
Andromeda
Bralgei, merci mult !
Xerox as putea sa ii fac si eu, dar ar trebui sa fac rost de ea mai intai. Ce zici?

Bralgei
My gift to you! Ti-am spus deja ca posed un exemplar din aceasta carte. O sa fie gata saptamana asta pe la sfirsit.
Bralgei
Loredaria,
In vise recurente, totul conteaza.
47462
Visele mele s-au cam rarit in ultimul timp..in schimb am inceput sa fiu visata de altii. Ciudat, nu? Mai ales ca in ultima saptamana m-au oprit sa-mi spuna ca m-au visat vreo 3 persoane, si nu m-au visat oricum...ori moarta in cosciug, ori ca le fur prietenu, ori ca le dau bani. Pentru primele doua situatii, nu comentez, tot ce se poate, dar pentru a treia situatie...nu cred ca se poate asa ceva. Prin buzunarele mele bate vantu, da sa ma dau si la altii smile.gif tongue.gif
Andromeda
Saru'mana smile.gif !
contraste
Eu sunt tare obosita si dorm butuc! Dar am "un vis": sa nu mai fiu atat de obosita ca sa pot visa si eu sa am ce va povesti!
Bralgei
Incearca sa intri in vibratie alfa inainte de a te culca.
O sa introduc pe pagina mea aceasta mica tehnica dar foarte eficienta.
Blakut
Ok, vise uh? Cele mai interesante:

Primul: Mergeam prin padure, si ajung intr-un luminis. Acolo era o buturuga cu o sabie infipta in ea. Scot sabia din buturuga si citeam ce scria pe sabie, in acelasi timp auzeam o voce puternica "Asta e Parrane, sabia de arama."

Naiba stie ce e aia Parrane, nu ma pricep la chestii de felul asta (credinte, vise interpretate etc.)

Altul: Stateam la metrou, in pasaj si era intuneric. Mergeam cu niste prieteni, si la un moment dat vrem sa iesim. Stateam la baza scarilor, si ma uit in sus. De sus venea o lumina slaba, iar prietenii mei urcau scarile. Eu nu puteam sa ies. Ei imi striga:"ce faci? Nu stii ca trebuie sa platesti pasarea (sau corbul?? nu mai stiu exact)"
Ma uit la stanga si vad doi corbi. Le arunc niste monezi de 500 pe care pasarile le inghit. Apoi lumina de afara devine puternica si ies.

Ma vreti? Mai am unul cand stateam de vorba cu moartea si altul cand am visat ca am ajuns in Iad...?
Fausta
visele...
pentru mine visele au uneori o destul de mare importanta, numai ca nu stiu sa le citesc prea bine... si nu ma refer la o carte de vise, pentru ca tre sa le interpretez in concordanta cu personalitatea mea si sa stau sa ma gandesc ce a vrut subconstientul meu sa-mi transmita... in general imi dau seama, dar uneori abia dupa ce s-a intamplat ce am visat fac legatura cu visul...
ati avut vise premonitorii? si aici nu ma refer la deja-vue... sau la reverii pe care le puteti controla...
tami
hh.gif wow chiar rizi in fiecare noapte?
la ce te gindesti inainte de culcare? laugh.gif
mi ar prinde bine si mie!
tami

da am avut vise premonitorii,ca si tine Fausta,am visat ceva si doar dupa o perioada
am putut sa fac legatura.
uneori poti sa ti dai seama daca inconstientul tau iti tranzmite ceva,bun/rau,alteori
faci legetura dintre vis si realitte tirziu

dar ati patit sa visati un vis de mai multe ori? sad.gif e groaznic,mai ales daca nu intelegi
visul ca si simbol hh.gif
Blakut
Un tovaras a visat ca l-a batut o friptura. Interpret this!!!
flu
Probabil ca tipul se simte vinovat ca mananca prea multa carne si de fapt vrea sa fie vegetarian. Sa-i spui, neaparat! smile.gif

Nu toate visele au vreo interpretare, multe sunt doar "gunoi" adunat de creier. Procentual, cred ca majoritatea sunt "deseuri", o mica parte au legatura cu subconstientul, iar o infima parte o explicatie care sa tina de metafizica.
contraste
Dar visele visate cu ochii deschisi? Acelea cum s-or fi interpretand oare?
Sa stiti ca dincolo de gluma, visele uneori sunt premonitorii. Am avut o seama dintre ac estea.
Predatoru
-frate-meu viseaza mereu ca zboara...e cel mai mare vis al lui...
-eu visez in ultima vreme ca imbratisez pe cate cineva de sex opus, fapt care imi provoaca sentimente de neuitat...(NU e vis erotic)
-tot frate-meu a visat de mai multe ori ca(vigula)canta si versurile ii ieseau din gura de parca erau scrise, fara sa fi auzit vreodata de ele...Se poate oare ca uneori visul sa apara ca o forma mai ciudata de autohipnoza?
-odata a visat ca ii spunea cuiva, exclamand: Zbagi enolatule ! (iar in vis stia foarte sigur ca insemna "nebunule")
-eu am visat odata ca profa de engleza m-a strigat pe nume dar spusese cu totul alt nume(Vasile Madalina).Eu am avut tendinta sa spun ca eu sunt Predatoru (nu dau aici numele meu adevarat) dar nu mi-a venit in minte atunci cum ma cheama asa ca am spus eu nu sunt Vasile Madalina.(eu nici macar nu sunt fata).
ariadna
Poate in seara asta reusesc sa va povestesc pana capat daca nu se ia curentul iar.....trec peste faptul ca acum o saptamana am fost la Timisoara si dupa amiaza in loc sa dorm ca sa fiu odihnita pe cand ma intorc acasa am stat la povesti, dar...pentru ca la un moment dat am ramas pentru un minut singura in camera, am atipit o fractiune de secunda si culmea am si visat ca am intrat intr-un stalp cu masina, si ce credeti? cand sa ies cu masina peste ce credeti ca am dat in marsarier fiind..... biggrin.gif intr-un stalp desigur! Binenteles ca eram deja aproape de Caransebes cand mi-am amintit de vis, si daca nu as fi povestit imediat ce am deschis ochii visul as fi zis ca am o imaginatie bogata. si sa va mai povestesc ceva interesant (sau poate ca nu...). Intr-o dupa amiaza am tras un pui de somn alaturi de sotul meu, cand ne-am trezit eram pe cale sa-i povestesc ce am visat cand mi-a luat-o el inainte. In visul lui eu eram intr-un bar cu un barbat, la scurt timp dupa aceea a aparut si el iar cand m-a vazut cu altcineva a aruncat cu o halba de bere dupa noi; in acelasi timp eu am avut un vis asemanator doar ca de data asta eu l-am gasit cu o alta femeie (si culmea tot intr-un bar), nu imi amintesc insa care a fost reactia mea. Daca nu mi-ar fi povestit el primul ce a visat as fi spus ca isi bate joc de mine. Voi ce credeti?
rossi
L`am visat pe bunica`miu mort de un an jumate ca era un peste auriu intr`o sticla si se zbatea intre viata si moarte. Eu trebuia sa`l eliberez. Pana la urma l`am eliberat cu ajutorul unor spirite. Ce mai inseamna si asta???
Lucidinbr
Mai multe detalii despre "Lucid Dreaming" puteti sa gasiti aici :

http://online-textbooks.fablis.com/index.php/Lucid_dreaming

Incearcati sa cautati si cu google.com "Lucid Dreaming" si o sa gasiti multe!

Dupa cum o sa citit, este important mai intai sa reusiti sa va amintiti visele inainte sa incercati sa visati lucid. biggrin.gif

O metoda banala si foarte eficienta este :

Cand va treziti, nu va ridicati din pat, stati relaxat si incepeti sa faceti asociere libere incercand sa va amintiti ce ati visat. Si incercati sa ridicati ceata din jurul visului cerandu-va cat mai multe detalii ( CE fel era aia ? Dar mirosul ? Dar culoare aia..)

Cu putin exercitiu o sa mearga.!!!


Ma tot batea un gand : Cum memoria vizuala e perfect, rasfuind o carte (doar privind-o) teoretic noi am memorat cartea dar nu putem sa accesam informatia (nu foarte usor).... Dar daca am putea noi sa o citim in timpul unui vis ???????????????

Am putea citi si in somn ??? (nu ca as vrea sa citesc non-stop ...) dar ai putea sa faci multe asa biggrin.gif (sa inveti la examene in somn)

astept pareri,
lucian
punctt
Da. Vise...

Sa va spun unul:
Ne intorceam de la Bucuresti. Sotul meu conducea. Eu am adormit si visam asa de frumos...> Parca eram in masina amandoi, dormeam. Ningea. Era zapada si in masina. Ninsese peste noi. Ne simteam atat de bine, ne odihneam. Nu ne era nici cald, nici frig... Nu aveam nici o grija...< Ma trezesc brusc. Ce se intamplase? Leonard atipise la volan... eram cu masina in sant... sweatingbullets.gif Nu erau copaci pe marginea drumului... Am ajuns cu bine acasa. Greu a fost pana am scos masina din sant.
47462
In ultimul timp, probabil de la caldura, nu mai dorm noaptea. Dupa multe ore de stat pe calculator si imi obosesc cu adevarat ochiii si creierul ma culc...pe la ora 5. Din cate am citit eu despre vise stiam ca nu poti visa decat in a doua fraza a somului care se intampla deobiciei pe la 12-1 noaptea....la mine se pare ca se intampla si dimineata...si sunt vise sadice, cu sange, batai...despartiri. Ce pot face? blink.gif e groaznic sa te trezesti in fiecare dimineata transpirat si infricosat!
wacko.gif
jet li
47462 nu ai grija, sunt doar vise, nu trebuie sa te sperii de orice visezi. Problema e ca in timp ce visezi nu stii ca e doar un vis, da incearca sa-ti dai seama. Eu cred de multi ani nu mai am cosmaruri.
Sa va povestesc un vis :
Eram intr-o casa cu multe iesiri, eu cu un bandit, si veneau sa ne prinda "ei" nu stiu cine. Am fugit pe o poteca plina de buruieni si m-am ascuns in iarba. Tocmai vad ca vine o formatie de soldati cu baionete de pe vremea lui Napoleon , si seful lor ridica un bat, stau toti drepti chiar langa mine. Eu ridic mainile zic, gata m-au vazut, dar ei nu se uita la mine, ma ascund la loc. Atunci imi dau seama ca ei erau francezi, si eu eram tot francez si eram cautat de mai multe tari, dar ei pentru ca erau tot francezi nu voiau sa ma prinda si doar stateau acolo si se uitau cu coada ochiului la mine, asteptau sa ma ascund mai bine. smile.gif
little1
QUOTE (Jack @ 12 Jul 2004, 12:16 AM)
sunt doar vise

"sunt doar vise"


foarte amuzant, alaturi de visul fripturist al prietenului lui blakut: uite o interpretare... primeste un mesaj stringent de la mama natura, cum ca Vegetarianismul - Rules !

eu nu zic nici da, nici ba. ohyeah.gif
47462
Jack eu am citit ca visele noastre au o mare legatura cu noi...unele semnifica dorintele noastre, altele prezinta un moment din viata noastra, etc. Nu am crezut in vise vreodata foarte mult, dar s-a intamplat sa mi se adevereasca ce-am visat...so...oricum momentan sunt calma...si sper sa treaca
Olaf
Mie mi se par interesante visele care se repeta. La un moment dat aveam un vis despre o cladire, in care "ma trezeam" - de fapt ma gaseam acolo, si stiam ca trebuie sa ajung intr-o anumita camera. Prima data am ajuns din intamplare, dar a treia sau a patra oara nu mai hoinaream aiurea si ajungeam exact unde trebuie. Si nu era o cladire cu holuri si scari ca ale noastre, ci erau un pic alte reguli (de fapt, oferea ceva mai multa libertate de miscare).
Fausta
QUOTE (rossi @ 30 Jun 2004, 12:00 PM)
L`am visat pe bunica`miu mort de un an jumate ca era un peste auriu intr`o sticla si se zbatea intre viata si moarte. Eu trebuia sa`l eliberez. Pana la urma l`am eliberat cu ajutorul unor spirite. Ce mai inseamna si asta???

nu prea stiu care e faza u pestele pentru ca nu stiu cum percepe subconstientul tau acest simbol... dar bunicul poate fi asociat cu un om care te indruma cu intelepciunea lui... daca chiar vrei sa intelegi visul tre sa-ti aduci aminte mai multe detalii... eu cam atat stiu, si nu prea cred ca te-m ajutat, dar am incercat... wink.gif

olaf... din cate stiu eu cladirile, indiferent de inaltime ne reprezinta pe noi... daca la inceput ai ajuns din intamplare intr-o camera a fost pentru ca ti-ai descoperit o parte din tine... asta poate fi si o reactie la un stimul, un sentiment nou... iar acum, de fiecare data cand te afli in aceeasi situatie, stii cum vei reactiona (faptul ca de cate ori se repete visul gasesti camera fara sa o mai cauti)...
Marcus
QUOTE (Olaf @ 13 Jul 2004, 11:49 AM)
Mie mi se par interesante visele care se repeta.

Bine-ai venit in lumea mea. Am un vis care se repeta de cativa ani... Si care, desi S.F., ma pacaleste de fiecare data cu un truc pe care nu-l inteleg...
Cica privesc cerul instelat (seara la apus sau noaptea), si deodata BUFF! apar zeci de Luni pe cer, una mai frumoasa ca cealalta, de dimensiuni mai mari sau mai mici, una in spatele alteia, etc... E un miracol! Culmea e ca eu CRED si nu mi se pare o aberatie. jamie.gif (in vis, desigur)...

La fel ca si tine, Olaf, in vis, anticipez dinainte ca vor aparea lunile pt ca, tot repetandu-se visele, aparitia lunilor a devenit practic un automatism. ohmy.gif
Am semnat in jurnal noptile in care am avut visul asta. De fapt, nu s-a mai intamplat de prin martie... dar era o perioada cand am visat acelasi lucru de vreo trei ori... prin ianuarie...
Iar visul il am de aprox 3 ani.

Nu ma plang... E asa frumos... wub.gif Imi place! biggrin.gif
Fausta
ai avut vreo realizare in ultimul timp? una la care sperai mult?
Marcus
Daca pe mine m-ai intrebat, nu cred ca am avut vreo mare realizare in ultimii ani. Am (aproape) tot ce am nevoie, nu duc lipsa de nimic si nici ambitie nu am avut: nici o realizare!
Pe viitor, sper sa iau Bacul cu nota mare! Aia realizare!
Fausta
bafta atunci!
dar tot ai tu o dorinta ascunsa care ti se pare irealizabila si incerci sa o refulezi...
Absolut
Printre cele mai interesante vise e si acesta pe care`l tin foarte bine minte ... eram cu parintii mei in masina , conducea tata pe un drum , sosea , a intrat intr`o depasire , era o cisterna care cara combustibil . luasem o oarecare distanta fata de cisterna dupa depasire cand aceasta a explodat , vedeam cu vine flacara inspre noi , am simtit cum ma arde de viu pe mine prima data . stiam ca mor , am parasit corpul , pluteam intr`o mare de gri cu fata in sus . am urlat numele lui Ics si am intrebat "asta e tot ?" si atunci m`am trezit tot transpirat .
acum am o fobie legata de cisterne.

ah , alt vis care s`a impartit in trei nopti era ca eram instiintat de 10 barbati batrani , foarte inalti , pe o vreme de iarna apriga , in curtea bunicilor ca sunt infiat , ultimul descendent al casei regale din tara y , nu`mi mai amintesc . ca la strada ma asteapta o masina si ca voi pleca , trebuie sa iau franele tzarii in maini , sunt ultima sansa . m`am urcat in masina , mama era foarte fericita pentru mine , tot visul al doilea am condus . la vama toata lumea stia cine sunt . al treilea vis se facea ca am ajuns in capitala , ceva cu H. , unde erau case mici cu multe flori la geam si unde aveam deja sustinere de 5 la 3 in consiliu.
m`am plimbat prin capitala , prin parcuri extrem de frumoase , unde multi copii radeau si mancau ciocolata si bomboane , se dadeau in carusel . datoria mea era sa fac o noua lege , sa concep altceva in justitie . aici s`a terminat.
Jubi


Zilele trecute o verisoara de-a mea, care e mai bisericoasa de felul ei, mi-a povestit ca a avut un vis in care ii aparea fratele meu mancand ciocolata si care-i zicea ca mananca cu asa pofta pt ca acolo unde este el nu prea are parte de ciocolata... sad.gif Acum, cine stie sau nu, fratele meu a incetat din viata acum 3 ani, iar in curand, mai exact pe 19 septembrie ar fi facut 16 ani. Semnificatia o stiu in mare, insa as vrea sa stiu mai clar de ce apar genul asta de vise si ce inseamna ele de fapt, care e adevarata lor semnificatie... sad.gif


Mi-a fost destul de greu sa scriu aici despre asta si nu neg ca am ezitat in repetate randuri... cry.gif
OMU'BUN
Poate ca ar trebui sa las pe altcineva sa raspunda, in ideea ca s-ar pricepe mai bine. Dar fiindca tu cauti un raspuns, fie el si un pic mai putin profesional, am sa incerc sa-mi spun parerea, care ar putea fi catalogata subiectiva (eu cred ca orice parere in aceasta privinta nu poate fi scutita de sintagma subiectivismului!!!).
Nu ma voi lega de ciclul 13 ani , care pentru cunoscatori inseamna ceva. Nici de cifra trei, perioada care s-a scurs de cand s-a dus de pe aceasta lume. Voi incerca sa interpretez acest vis ca o usoara dezamagie pentru fratele tau, fiindca uneori voi consumati cate ceva cu pofta (in vis ciocolata) dar uitati sa va ganditi ca poate si lui i-ar fi placut in cazul in care ar mai fi fost in viata. Eu cred ca 7 ani sa va amintiti cand va bucurati de ceva bun, si sa mai oferiti cate o bucatica si altcuiva de langa voi. Este doar o parere si nu trebuie sa i se dea importanta mai mult decat merita sa i se dea.
Dumnezeu sa-i dea odihna inocenta a copilului!
black_angel
Buna dragilor!
Vad ca la acest topic nu se mai aduce nimic nou...
Poate ma ajutati si pe mine sa-mi explic visele pe care le am in ultimul timp.
Mai lunile trecute visam regulat un urs. Ma alerga, ma ranea, si intr-un final chiar ma omora. Visam ca fugeam printr-o padure, urcam in pom si urca dupa mine, cadeam amandoi... ma imbratisa si-mi lua capul in gura lui...freaky, hah? ohmy.gif
Visele cu ursul au incetat, probabil si din cauza ca in ultimul timp am fost foarte obosita si am dormit adanc, dar de vreo 2 saptamani visez alte animale.
Intr-un vis apare o pisica. Imi sfasie mainile cu ghiarele.
In alt vis am un caine pe care cineva il arunca de la etajul trei sad.gif(, isi rupe o labuta si incearca sa revina la etaj (prin exterior), si reuseste pana la etajul 2, dar cade inapoi...strig si plang.
Un alt vis, ma lupt cu un caine, care ma musca, ma sfasie, il lovesc cu un lem, dar ma musca, sangerez, urlu de durere..si plang. Urc intr-o masina mare, neagra, e noapte, masina nu are baterie, dar totusi se misca...lovesc un om, cainele sare prin geam si iar ma lupt cu el...
Ma trezesc epuizata:(
In speranta ca cineva poate intelege ceva din ce v-am povestit, il rog sa-mi explice si mie.



Blakut
Uhm, ti-e frica de animale? Sau probabil e modul creierului tau de a spune ca e stresat. Bea mai mult.
IO
QUOTE (Jubi)
Zilele trecute o verisoara de-a mea, care e mai bisericoasa de felul ei, mi-a povestit ca a avut un vis in care ii aparea fratele meu mancand ciocolata si care-i zicea ca mananca cu asa pofta pt ca acolo unde este el nu prea are parte de ciocolata... Acum, cine stie sau nu, fratele meu a incetat din viata acum 3 ani, iar in curand, mai exact pe 19 septembrie ar fi facut 16 ani.

Voind, Doamne, sa dai mana de ajutor celor adormiti, le-ai ingaduit ca in vis si prin vedenii, sa se arate celor vii. Ca acestia pomenind cu dragoste pe cei adormiti sa faca in amintirea lor fapte bune si nevoindu-se cu credinta sa strige cu dragoste: Aliluia!
black_angel
QUOTE (Blakut @ 1 Feb 2005, 11:11 PM)
Uhm, ti-e frica de animale? Sau probabil e modul creierului tau de a spune ca e stresat. Bea mai mult.

Hm... iubesc chiar foarte mult animalele, in special cainii, de aceea incerc sa gasesc sens visurilor mele...
Iar de stresata, chiar nu sunt deloc.
De baut...nu beau ca sa uit sau sa nu visez...si nici necazurile (nu ca as avea..si multumesc Domnului pentru asta) nu mi le-as ineca in bautura...never
Beau cu placere un pahar cu vin, cu o ocazie anume... rolleyes.gif
Toate cele bune...
si merci oricum.
Absolut
QUOTE (black_angel @ 1 Feb 2005, 10:33 PM)
Buna dragilor!
Vad ca la acest topic nu se mai aduce nimic nou...
Poate ma ajutati si pe mine sa-mi explic visele pe care le am in ultimul timp.

Salutare black_angel ! incerc eu sa explic cate ceva , dupa puterile mele smile.gif
Ai spus ca nu ti`e teama de animale . S`ar putea ca animalele din visurile tale sa fie defapt niste personificari , sa ia forma animala a unor oameni care sunt prezenti in viata ta de zi cu zi si care interactioneaza cu libertatea ta. vad ca fiecare animal are alta treaba cu tine : ursul iti ia capul in gura ( si chiar te omoara), pisica iti sfasaie mainile , si alta cu un caine care te musca . ar trebui sa incerci sa vezi cine e ursul , pisica si cainele din viata ta si sa incerci sa rezolvi problemele cu ei. pot fi una sau mai multe persoane , de exemplu cainele poate fi colectivul clasei din care faci parte , bunicii , un grup de prieteni - care jignindu`te te fac sa suferi - de aici si plansul din vis atunci cand esti muscata , speriata , ranita . In general , cred ca tu stochezi partile negative , probabil esti o persoana timida care nu ridica vocea sau care nu`si apara credintele , ideile in fata unor atacatori de orice natura. ai face bine sa nu te mai lasi la voia lor. se poate sa ma insel ...
Ai putea suferi de aceste vise ciudate si din cauza unor intamplari petrecute in copilarie , intamplari cu animale , de obicei traumatizante sau care au implicat o sperietura. s`ar putea sa nu`ti mai aduci aminte si sa spui ca nu ai avut asa ceva ... in creier exista bulb mic , numit nucleul amigdalian , care inregistreaza emotiile ce le ai , emotii cauzate de o prima situatie necunoscuta si alta parte , hipocampul , care inregistreaza imprejurarile .
de aceea se spune ca prima iubire nu se uita . nu se uita pentru ca tot e inregistrat in nucleul amigdalian ca si prima senzatie , si toate celelalte iubiri care vor mai urma le vei raporta , inconstient , la senzatiile traite anterior. cel putin creierul tau o face sigur. de aceea exista posibilitatea ca in subconstient sa ai o frica de animale , pe care tu nu o percepi zilnic . bla bla !
sper ca te`am ajutat cu ceva si nu te`am ametit si mai rau rofl.gif
OMU'BUN
Desi pare hilar, ma intreb daca nickul pe care ti l-ai ales are o semnificatie deosebita pentru tine sau nu. Fiindca daca raspunsul e afirmativ, atunci cu siguranta visele (de fapt cosmarele!) sunt oarecum explicabile.
Ca si Absolut, inclin sa cred ca unele dintre vise transmit niste mesaje si ca acele animale sunt in preajma ta in viata de zi cu zi sub infatisarea unor personaje cat se poate de reale.
Sa incercam sa luam pe rand fiecare animal in parte, dupa care sa analizam scena care s-a derulat in visul respectiv, poate rezultatul te va lumina in vreun fel, sau dimpotriva, te va pune si mai mult pe ganduri! sad.gif

...visam regulat un urs. Ma alerga, ma ranea, si intr-un final chiar ma omora. Visam ca fugeam printr-o padure, urcam in pom si urca dupa mine, cadeam amandoi... ma imbratisa si-mi lua capul in gura lui...

In vis urs inseamna dusman bogat si puternic iar urs atacandu-te se presupune a fi persecutie. Daca ar fi sa decodam visul avand in vedere aceste elemente, ajungem la concluzia ca acea persoana bogata si cu mare influenta asupra vietii tale, va reusi sa-ti inabuse orice tendinta de a avea propria personalitate, facand din tine un sclav. Faptul ca reuseste sa te invinga, cam asta inteleg eu ca inseamna. Ar mai fi totusi un amanunt destul de important: intre care zile din saptamana ai avut aceste vise? Cumva joi spre vineri intre 3 si 6 ? Pentru ca in lumea onirica se spune ca aceste vise au multe sanse sa se izbandeasca, fapt pentru care li se dau mult mai mare importanta decat celorlalte.

Intr-un vis apare o pisica. Imi sfasie mainile cu ghiarele.


Pisica, din cate stiu inseamna perfidie si viclenie, dar nu pot sa spun cu exactitate daca se refera la propriile tale instincte (stiu eu? invidie, gelozie, rautate asupra cuiva din preajma ta) sau dimpotriva, cineva apropiat tie, are un caracter perfid si iti va creea destule neplaceri!... Faptul ca de data asta pisica are ce are cu mainile (care pot insemna zestrea ta - genetica sau mai degraba legata de karma - primita de la ambii parinti) poate fi un element important in identificarea atat a ursului cat si a pisicii, care nu au interese comune.


In alt vis am un caine pe care cineva il arunca de la etajul trei (, isi rupe o labuta si incearca sa revina la etaj (prin exterior), si reuseste pana la etajul 2, dar cade inapoi...strig si plang.


Aici presupun ca e vorba de un prieten care a avut o mare deceptie sau dezamagire si fata de care tu ai o oarecare intelegere si suferi impreuna cu el/ea.

Un alt vis, ma lupt cu un caine, care ma musca, ma sfasie, il lovesc cu un lem, dar ma musca, sangerez, urlu de durere..si plang. Urc intr-o masina mare, neagra, e noapte, masina nu are baterie, dar totusi se misca...lovesc un om, cainele sare prin geam si iar ma lupt cu el...


Din pacate simbolul cainelui din acest vis are o cu totul alta semnificatie si ar putea fi in legatura cu ursul de dincolo, desi aici cainele inseamna diavol iar ursul - om.
Nu stiu cati ani ai, dar se pare ca la nivel subconstient tu incerci sa-ti croiesti un drum. Iar drumul acesta nu e foarte usor de ales daca tu nu reusesti sa te detasezi de propriile slabiciuni sau vicii pe care le simti in interiorul tau. Nu stii de unde le ai, dar ele sunt acolo dintotdeauna, te-ai nascut cu ele si nu ti-e usor sa ti le stapanesti.

Sfatul meu? O sa ti se para ciudat, dar eu cred ca primul pas ar fi acela de a-ti schimba nick-ul. Habar nu avem cat de mult poate sa conteze o decizie in viata noastra, care probabil am luat-o ca o gluma nevinovata. Tu nu pari a fi o persoana malitioasa si aroganta. Si-atunci de ce tocmai Ingerul negru? Apoi, incet-incet, fa-ti ordine-n ganduri, incearca sa delimitezi binele de rau nu ca efect imediat, ci pe termen lung (o viata linistita, o familie unita). Poate ideea de avere ne creeaza in primul moment o stare de comoditate, dar compromisul e mult prea mare uneori, si ai putea sa ratezi tocmai linistea sufleteasca la care oricare dintre noi ravneste intr-un fel sau altul!
Iti urez ganduri limpezi si o buna inspiratie! smile.gif
IO
black_angel

ORICE animal care musca/zgarie/inteapa etc. = agresiune malefica (ursul, cainele, pisica din visul tau)
Afectari ale mainilor = folosirea necorespunzatoare a aptitudinilor/calitatilor personale

In rest, nu sunt de parere ca toti oamenii care viseaza acelasi simbol decodifica acelasi mesaj. Plus ca de multe ori decodificam mesajul ca atare (nu prin simboluri).

Altceva... da, nick-ul ala te pune in rezonanta cu cine n-ai vrea.
cipdecip
Eu nu sunt superstitios din fire , dar sunt unele intamplari care ma pune pe ganduri...

Est vorba despre mama mea (jur ca nu eu) . Ea are unele visuri cu intamplari care s-a petrecut sau urmeaza sa se intample...
De exemplu ea a visat noaptea ca bunicul (tatal ei) se indeparteaza de civilizatie , si a doua zi in zori am primit telefon prin care se anunta stingerea din viata...
Alta intamplare a fost cand mie mi sa furat un lucru , si din cauza supararii am visat cum incercam sa folosesc acel lucru si nu puteam... Dimineata la prima ora a venit mama la mine si ma intrebat ce sa intamplat cu acel lucru... si mi-a povestit ca a avut un vis , si imi povesti visul care il avusem si eu...
jet li
Fara simboluri in vise,sunt impotriva lor.Aia din vis inseamna cealalta in realitate...O fi, eu nu am mai avut cosmaruri de mult, visam si eu odata lupi,ursi,tigri, cateodata ma luptam cu ei si invingeam, alta data fugeam speriat, si ma trezeam cand ma prindeau. In ultima vreme, daca visez asa ceva, reusesc sa mi dau seama ca visez si controlez cea ce se intampla si transform situatia dupa cum vreau
biggrin.gif Cred ca daca visezi animale din astea dar nu te sperie, sau le invingi, atunci problema e rezolvata, orice semnificatie ar avea ele.Dupa aia poti sa te ocupi de semnificatia din viata reala, daca o gasesti
axel
Azi noapte am visat o anumita persoana... dar sunt sigur ca persoana din vis era de fapt altcineva...
Catalin
Mda, mda... e clar... tulburari de personalitate! jamie.gif
axel
... a personalitatii mele sau a persoanei din vis?
Catalin
Da. devil.gif
IO
QUOTE (jet li)
Cred ca daca visezi animale din astea dar nu te sperie, sau le invingi, atunci problema e rezolvata, orice semnificatie ar avea ele.

Da, orice s-ar intampla in realitate sau in vis, nu trebuie sa ne fie frica. Cati dintre noi care au visat nu's ce bazdaganie si i-au spus cu fermitate "dispari!" au observat ca agresiunea a incetat? Banuiesc ca toti... jamie.gif
bdl
Fara comentarii malitioase va rog!
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.