Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Visele
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Dincolo de Ratiune
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5
Catalin
Pt IO ca raspuns la http://www.hanuancutei.com/forum/index.php...ndpost&p=274625

Azi-noapte am visat vant, facultate si niste personaje dintr-un film... sunt pierdut, nu? tongue.gif
IO
Nu, dimpotriva.
23h

iniya
am poposit un pic in poienita; vreau sa va intreb ce inseaman visul meu si sa ma ajutati sa-l inteleg...sper smile.gif

de foarte multe ori visez ca ud florile din casa(desi eu nu am flori; mi-au murit toate blink.gif ) sau ca ma plimb prin parc asteptand pe cineva(tot timpul eu astept pe cineva si niciodata nu ma trezesc din vis vazand pers asteptata...toata noaptea mad.gif) ...nu stiu ce inseamna dar daca ma puteti ajuta; poate nu e nimic interesant si deosebit dar daca nu l-as fi avut de mai multe ori il uitam dar..... unsure.gif ...sunt curioasa daca spune ceva...sau nu....




dragut topic biggrin.gif
Mihai
Mesajele off-topic de aici au fost sterse.
Pentru bancuri exista un subforum special.
BlackClaw
Se spune ca daca un om ar inceta sa viseze, ar muri(referire la visele din timpul somnului). Visele au diverse cauze shi diverse functii. Visele pot fi provocate de actiuni fizice, pot fi metode de descarcare/incarcare, pot fi rezultat al calatoriilor astrale sau ale vizitelor astrale. Visele pot, de asemenea, fi controlate. Se poate controla firul actiunii in vis, se poate pune capat visului sau se paote provoca un anume vis. Pentru mine visul a fost dintotdeauna o calatorie in mine, o calatorie in alte lumi, un rezultat al influentelor din afara mea sau rezultat al unei indigestii.
In vis ne apar lucruri pe care nu le-am putea percepe in mod normal. In vis apar,d e exemplu, persoane pe care nu le cunoastem shi acre ne avertizeaza sau arata franturi de viitor. Unii au reusit sa-si revada vietile anterioare prin vis. Altii gasesc in vise linistea de care nu au parte in viata de zi cu zi.
Unele vise ne privesc personal, altele prezinta o situatie in care sunt implicati toti oamenii. Unii au avut vise in care vedeau "sfarsitul lumii".Aceste vise pot fi rezultate ale unei spaime sau pot fi rezultate ale perceperii aurei intregii umanitati.

Modurile de inerpretare sunt ample shi nu se paote spune ca sunt gresite sau corecte. Fiecare are propriul mod in care viseaza, fiecare interpreteaza in felul sau....dar doar cel care viseaza isi poate interpreta corect visul.
greengrin
hai sa vedem ce se poate spune despre visul asta pe care o sa-l descriu cu o scurta introducere. in viata mea am avut cosmaruri cate sa numar pe degete. in visele mele obisnuite nu apar decat rarissim personaje pe care sa le cunosc. chiar as propune un topic pe tema ce am visat azi noapte. va garantez ca la visele mele ati rade tinantu-va cu mainile de burta (si nu ati fi singurii) pentru ca sunt super haioase si aproape total rupte de realitate. si cu toate astea ma intreb de unde si pana unde am avut eu visul urmator.

aveam in jur de 10 ani cand l-am avut cand nu aveam nici un fel de informatii despre diavoli si lucruri malefice decat ce stiam de la bunici (diavol = un fel de bau bau rau) si mi-l imaginam mic si negru si cam atat.

se facea ca eram acasa (casa un pic deformata...normal in vise) si o asteptam pe colega mea sa vina sa ma ia ca de obicei la scoala cand am auzit harmalaie in spatele blocului. am iesit pe blacon si am vazut toti copiii care se imbulzeau in scara incercand sa treaca in fata blocului. i-am intrebat de la balcon unde se grabesc si mi-a zis unul dintre ei foarte mirat "cum nu stii?! a venit diavolul pe pamant si ne ducem sa il vedem". senzatia in vis era ca se duceau sa il vada ca la circ nu era nimeni ingrozit de ce se intampla, erau doar curiosi, iar mie mi se parea absolut indiferent. nu ma interesa. a venit si colega mea, i-am deschis usa (totul se petrecea ca in fiecare zi ceea ce facea visul sa para foarte real), am intrebat-o daca a auzit ce se intampla. la fel de indiferenta ca si mine mi-a zis ca da si nu aveam de gand decat sa mergem la scoala. cand m-am dus la mine in camera sa imi iau ghiozdanul camera era intunecata (afara era zi). diavolul era la mine in camera deasupra patului meu (in care eu nu dormeam atunci decat rareori ca dormeam cu mama) chiar deasupra locului unde eu aveam capul cand totusi dormeam acolo. el era singurul care lumina camera ca o flacara si o si incalzea usor. nu arata deloc cu ce era in imaginatia mea. nu avea corp. erau doar doi ochi incandescenti, in dreapta lor o coada de forma flacarii pe care o fac rachetele cand decoleaza, coada terminandu-se cu o bila tot incandescenta. nu erau flacari. parea mai degraba ceva de consistenta solida. asta era tot. m-am speriat si am iesit repede fara sa am timp de reactie si i-am zis prietenei mele ca e la mine in camera. cand am ajuns in fata blocului colega mea a disparut din vis. am vazut mai in departare copiii de mai devreme care nu-l vazusera si erau deazmagiti. desi repet, afara era zi, in spatele unei movile pe care o am in fata blocului era noapte si multe stele. cand m-am uitat intr-acolo am "auzit" telepatic o voce care mi-a zis "tie o sa iti fac coroana de stele". atunci m-am speriat si mai tare, m-am intors acasa unde ma astepta bunica (la fel de real: bunica locuia la mine). ce m-a speriat pe mine in vis (si asta e partea cea mai curioasa) era ca eu eram constienta ca daca diavolul imi da coroana de stele eu va trebui sa platesc cu sangele si cu sufletul. reamintesc. aveam nu mai mult de zece ani cand am visat asta. m-am uitat in oglinda, mi-am vazut coroana de stele in jurul capului (ca si cum in gurul capului meu era noapte cu stele, ca si deasupra movilitei) am inceput sa tip ca eu nu am cu ce sa platesc si in momentul ala am vazut ca aveam balconul in flacari. stiam ca e amenintarea diavolului care va veni sa isi ia plata. m-am trezit tipand.

ce ziceti de asta? astept interpretari. jur ca e 100% real si ca l-am tinut mnte cu atatea amanunte tocmai pentru ca m-a socat si l-am si povestit ulterior de nenumarate ori.
nemurirea
ohmy.gif Brrr ce vis wow.Ce ti pot recomanda din experienta ,sa nu ti fie frica nici o clia ,bine asta i greu dar nu imposibil ,spune ti doar ca nu ti e frica si ca tu esti mai puternic si vei invinge. thumb_yello.gif Pai am sa incerc sa descriu si eu un vis asemanator intamplat mie de trei ori ,nu consecutiv ci intr o perioda destul de mare de timp .Pe la varsta de 22 de ani ,m am trezit ,exact asta a fost senzatia sigura ,ca m am trezit deoarece cineva ma tinea strans in brate ,dar nu era o strangere doar cu bratele si piciorele cuiva ,era ca o incolacire a cuiva ,a ceva in jurul corpului meu ,ceea ce nu mi permitea sa mi misc nici o parte a corpului .In fata patului aveam o oglinda mare ,in care mi admiram zilnic nurii sorry.gif ,ochii imi erau deschisi si chiar ma gandeam cu ciuda ca poate am paralizat.Nu mi era frica ,dar privind in oglinda am vazut un ghip hidos si care si ranjea coltii ,a satisfactie,prima mea reactie a fost de furie ,am inceput sa urlu in gand ca nu mi e frica si ca sunt mult mai puternica decat el ,o aschimodie mica si urata.Cred ca starea de amorteala in care am zacut a durat 5 minute ,dupa care am fost eliberata ,sarind imediat din pat .Vroiam s o scol pe mama si sa i povestesc imediat ,dar m am linistit si am asteptat sa se faca ziua .A doua zi le am facut capul mare la toti cei din jurul meu cu ceea ce visasem ,prieteni,familie,vecine,care pe unde l prindeam le repetam asa zisul meu vis pe care totusi sunt foarte sigura ca nu l am visat ci l am trait foarte treaza fiind.De atat povesti visul meu saracii oameni se gandeau ca daca ramaneam cu gura amortita mai mult timp totusi facea si el aschiuta ceva bun macar odata n viata lui . rofl.gif Dar visul ,trairea aceasta s a mai repetat peste cativa ani si ultima oara acum doi ani ,dar nu am mai vazut nici un chip ,in schimb sentimentul de neputinta de a te misca treaz fiind totusi ma infurie la culme ,iar eu o tot turui cu nu mi e frica si sa se lase pagubas ,ca nu reuseste sa ma infricoseze ,etc...Dar acum sincer vorbind ,mereu cand imi amintesc senzatia traita ,am o senzatie de greata in stomac si tot fac eu pe viteaza dar ,ma rog sa nu se mai repete ,visul idiotul mwah1.gif
Serenity
Nu stiu ce interpretare sa dau celor povestite de tine, nu ma pricep la chestiuni de genul asta.. Sunt doar un om simplu care gaseste ce-ai povestit tu foarte ciudat. Si gasesc si mai ciudat faptul ca in cercul meu de cunostiinte s-a discutat despre acelasi lucru zilele trecute. Adica anumite persoane au marturisit ca au trecut prin experiente foarte asemanatoare celei descrisa de tine. Foarte pe scurt: un prieten al carui tata a murit acum vreo 3 ani povestea ca intr-o dimineata s-a trezit foarte constient dar fara sa poata face nici o miscare. La un moment dat aude un zgomot venind dinspre usa de la balcon.. priveste spre oglinda din camera si vede reflexia chipului tatalui sau care se intrezarea prin geamul de la usa. Incearca sa tipe dar nu e in stare sa scoata nici un sunet, dupa care adoarme la loc. Chestia asta a mai patit-o de cateva ori dar fara sa mai vada nimic, retraia doar starea de neputinta. Asta ar fi una dintre povesti.. Mai sunt si altele si fiecare seamana cu cealalta in ceea ce priveste starea de veghe + imposibilitatea de a reactiona in vreun fel. In fine, nu vreau sa ma lungesc prea mult.. Ideea e ca noua ni s-a parut ciudat, mai ales ca persoanele respective, cele care pana la urma au povestit, nu sunt genul care sa indruge baliverne.. si nici nu stiu unele de celelalte. Ce credeti? Ar putea exista vreo explicatie? blink.gif
greengrin
pe moment normal ca m-am speriat. repet. eram copil. au trecut aproape 15 ani de atunci. iti dai seama ca nu mi-am trait viata cu gandul ca sunt posedata innocent.gif
nemurirea
QUOTE (greengrin @ 27 Mar 2005, 01:13 PM)
pe moment normal ca m-am speriat. repet. eram copil. au trecut aproape 15 ani de atunci. iti dai seama ca nu mi-am trait viata cu gandul ca sunt posedata innocent.gif

laugh.gif departe de mine asemenea gand mwah1.gif Dar felul in care reactionam pe moment ,fiind in imposibilitatea de a ne apara cum am fi facut o daca eram treji,ma enerveaza ,nu i corect ,suntem intr o stare de somnolenta si sufletul vrand nevrand ramane totusi cu un pic de teama la asemenea atacuri.sper sa nu se mai repete .atat
Sunny
Eu am avut de vreo cateva ori vise ceva in genul asta: visam ca rezolv probleme de geometrie in spatiu. In fata mea apareau figurile geometrice, unele chiar destul de sofisticate, pe care eu trebuia sa le rezolv. Si vizualizandu-le, incepeam sa le gandesc, sa demonstrez ceea ce se cerea. Faceam chiar si ceva notite, pe care, culmea, dupa cateva momente, mi le puteam reaminti exact asa cum le notasem. Era exact ca si cum as fi avut un caiet in fata. Sau ...aseamanator...mi se intampla sa visez ca spun lectia la biologie blink.gif
Pentru mine au fost niste vise urate unsure.gif ...nu numai pentru ca erau legate de matematica sau de biologie laugh.gif , dar si pentru ca ma trezeam foarte obosita dimineata si enervata ca la scoala voi face acelasi lucru si ca nu am avut si eu macar un moment de pace sad.gif
Yvonne
Incalc cuvantul dat mie si postez aici.
Am un vis care se repeta de ani si ani. E lung si nu vreau sa va plictisesc. Pe scurt: e vorba despre un fel de supermarket unde intru la raioanele de bijuterii si prajituri. La bijuterii intotdeauna privesc rubine in montura veche si niciodata nu imi iau ceva, la fel si la prajituri. Interesanta e atmosfera de acolo, ceva semiintunecat, lumina aurie, si mereu o teama cumplita pe care nu o pot stapanii. Aceasta senzatie ma urmareste si a doua zi, e ca un disconfort si intotdeauna dupa aceste vise se intampla ceva...o schimbare.
Crazy Horse
Nu toate visele au un inteles ce neaparat insemna ceva,linia de delimitare intre vis si realitate este atat de fina incat
este practic imperceptibila.Unele vise chiar depasesc realitatea prin intelepciunea lor.
Eu personal tind catre semne si profetii ce le pot citi in visele mele.Unele sunt chiar o regresie in alte vieti trecute traite
si apar sub forma de imagini disparate ce ai crede ca nu au nici un sens si totusi au...altele sunt o mica explorare a unui viitor apropiat sau f. indepartat,altele sunt imagini banale de viata ,in esenta mintea creaza aceste imagini dar sub influenta subconstientului.
Sufletul care este energia primordiala face tranzitia intre realitate si vis,in fapt aduce cu el un bagaj numit karma si sanskarele ei de la o viata
la alta in cautarea trairii unor noi experiente de existenta intr-un nou trup.

Visele exista prin realitate si invers,iar noi,noi am fost si ramanem in continuare niste calatori prin timp si spatiu, visele ne-au adus azi unde suntem,traind viziunile de ...viitor imaginate prin ele de unii oameni ce si-au depasit cu mult vremea lor aducandu-ne in sec.XXI.
Visul este si va fi mereu dincolo de viata si moarte.Este o lume total aparte si totusi oricand poate deveni reala.

PEACE&LOVE,
Crazy Horse


Sunny
QUOTE
Unele sunt chiar o regresie in alte vieti trecute traite



QUOTE
la alta in cautarea trairii unor noi experiente de existenta intr-un nou trup



Din cate vad eu, te-ai cam referit la reincarnare...iar eu una nu cred in asa ceva. smile.gif
Nu cred ca-i o idee buna pentru mine sa incerc sa imi dau seama ce reprezentau problemele de geometrie intr-o viata anteioara laugh.gif
jet li
Am visat ca era la mine la tara,in Valcea am satul, si pe drum in sus erau numai blocuri nou construite si mergeam cu o masina, si la ultimul bloc am gasit mucitorii care le construiau, si ma gandeam uite ce mult s-au schimbat lucrurile, si oare cine o sa locuiasca in ele . Si intru-un loc era o baza a USA, cu soldati americani care petreceau, si erau prost asezati, usor de atacat, si era un mare general pe acolo care le-a spus asta, si ei i-au aratat un gard de barb wire, cu care se aparau, si au zis : "uite nu suntem chiar lipsiti de aparare "
Lucifer
QUOTE (nemurirea @ 27 Mar 2005, 02:13 AM)
Cred ca starea de amorteala in care am zacut a durat 5 minute ,dupa care am fost eliberata ,sarind imediat din pat .Vroiam s o scol pe mama si sa i povestesc imediat ,dar m am linistit si am asteptat sa se faca ziua .A doua zi le am facut capul mare la toti cei din jurul meu cu ceea ce visasem ,prieteni,familie,vecine,care pe unde l prindeam le repetam asa zisul meu vis pe care totusi sunt foarte sigura ca nu l am visat ci l am trait foarte treaza fiind.De atat povesti visul meu saracii oameni se gandeau ca daca ramaneam cu gura amortita mai mult timp totusi facea si el aschiuta ceva bun macar odata n viata lui . rofl.gif Dar visul ,trairea aceasta s a mai repetat peste cativa ani si ultima oara acum doi ani ,dar nu am mai vazut nici un chip ,in schimb sentimentul de neputinta de a te misca treaz fiind totusi ma infurie la culme ,iar eu o tot turui cu nu mi e frica si sa se lase pagubas ,ca nu reuseste sa ma infricoseze ,etc...Dar acum sincer vorbind ,mereu cand imi amintesc senzatia traita ,am o senzatie de greata in stomac si tot fac eu pe viteaza dar ,ma rog sa nu se mai repete ,visul idiotul  mwah1.gif

Nemurirea, Serenity,
Si eu am avut situatii cu vise in care se intuneca totul si la trezire nu ma puteam misca. Insa la un moment dat mi-am dat seama ce se intimpla in realitate: se apasase partea mai iesita in afara de la ceafa de pat si asta creea amorteala.
Un vis ce s-a repetat si pe care am aflat ca l-a avut si fratele meu si de aceea cred ca e foarte posibil ca sa il fi avut si altii: urcind cu liftul, surpriza, nu se opreste la etajul unde locuiesc si continua sa urce. Un sentiment de ingrijorare care se amplifica in momentul in care liftul nu se opreste nici la ultimul etaj, 10, ci continua sa urce !
fatality
De fapt, visele sunt doar imagini si intamplari care apar in mintea noastra in timpul somnului, inspirate din viata de zi cu zi, amestecate haotic cu alte ganduri. Unele vise mi-au adus aminte de unele lucruri pe care le-am uitat demult (niste melodii de exemplu, pe care a doua zi le-am cautat). Dar eu nu cred ca prevestesc ceva, la mine nu functioneaza asta. Daca visez ca o sa am parte de ceva ce o sa ma bucure si am posibilitatea asta, a doua zi ma straduiesc sa obtin lucrul acela. Daca visez ceva rau, cand ma trezesc, ma bucur ca a fost doar un vis.

Exista unele elemente care apar regulat in visele mele - legate de spatiu si de preocuparile personale, sau... anumite personaje. Oricum, si 'lumea asta a viselor' este destul de interesanta si de ciudata - unele lucruri care ar parea stranii in viata de zi cu zi, in vis mi se par absolut normale.
Felina
Am visat ca in sfarsit l-am omorat pe tatal meu. A fost o lupta incrancenata. Ma aflam in legitima aparare, el a inceput, avea nici mai mult nici mai putin decat un topor mare in mana. M-am luptat din toate puterile mele, pentru ca, desi il lovisem in cap, nu voia sa cedeze, continua sa ma atace. Asa ca l-am lovit in cap de multe multe ori pana cand a cazut jos, si acolo jos l-am mai lovit ca sa fiu sigura ca nu se mai poate ridica. Nu imi amintesc cu ce il loveam. Apoi a aparut politia si cativa prieteni. Iar eu incercam sa le explic faptul ca am fost in legitima aparare. Toporul era aruncat undeva pe jos, la vedere.
dascalita
Poate ca e rezultatul luptei tale de a te detasa de el,poate asa ai inteles ca nu mai ai de ce te teme...Ce trauma ai putut sa ai!Nu stiu sa explic visele...dar iti inteleg framantarile... sad.gif
Predatoru
M-ati facut varza mai...
Are cineva "Interpretarea viselor" a lui Freud, sa mi-o imprumute si mie? Eventual pe romana?
In rest... interesant... Eu de ce nu visez chestii din astea ?
J_ENGRAMME
QUOTE (Predatoru @ 2 Oct 2005, 11:48 AM)
M-ati facut varza mai...
Are cineva "Interpretarea viselor" a lui Freud, sa mi-o imprumute si mie? Eventual pe romana?
In rest... interesant... Eu de ce nu visez chestii din astea ?
gypsyhart
O chestie de care mi'am dat seama relativ de curand...Atunci cand in vis se intampla lucruri pe care in starea de veghe nu le crezi a fi posibile (de exemplu ca cineva sa invie din morti) este un semn ca visul respectiv are un mesaj din "sfere mai inalte" pentru tine. Daca esti in vis si iti dai seama ca ceea ce visezi "contrazice" o credinta pe care o ai in starea de veghe (de exemplu ca oamenii nu invie) ai creat o legatura intre cele doua lumi. Practic, datorita acestei contradictii vei reusi sa iti amintesti mult mai usor in starea de veghe ce s'a intamplat dupa acel moment.
Partea dificila este sa reusesti sa interpretezi. hh.gif ...


Thelma
...sau ca atunci cand visezi ca zbori. Nu stiu ce semnifica asta, stiu doar ca ma simteam foarte bine si plina de energie a doua zi.
Predatoru
Este ciudat (sau nu) ca foarte multa lume viseaza ca zboara si o mare parte din ei nu traiesc experienta ca fiind infricosatoare. Imi permit sa fac o legatura cu ceea ce a spus bunul gypsyhart ceva mai sus:
QUOTE
Atunci cand in vis se intampla lucruri pe care in starea de veghe nu le crezi a fi posibile (de exemplu ca cineva sa invie din morti) este un semn ca visul respectiv are un mesaj din "sfere mai inalte" pentru tine.


Am vazut un articol in revista Psihologia Azi, pe a carei coperta scria :"De ce visam ca zburam?" si nu am avut bani sa imi cumpar revista aia !!!
Daca cineva a citit articolul, il rog frumos sa relateze pe scurt cam despre ce e vorba.
fatality
Mai are cineva impresia, dupa ce atipeste, senzatia aceea de piedica dupa care te trezesti brusc, asa, ca si cum te-ar zgudui?
Mie mi se intampla destul de des. blink.gif
Thelma
Mi se intampla des. Neplacut de tot mad.gif
Catalin
Atunci cand adormi, se "taie" legaturile nervoase dintre creier si maini/picioare pentru a te impiedica sa faci efectiv gesturile si actiunile pe care le visezi. Uneori, daca "taierea" asta se realizeaza prea repede, cand inca mai esti vag constient, apare o tresarire de genul asta (poate ati observat ca aceeasi tresarire apare si cand te trezeste cineva brusc). Alteori, din contra, legatura nu este facuta imediat cum te trezesti si apare acea senzatie ca esti paralizat - intr-un fel chiar esti.
Cucu Mucu
Da, si eu patesc chestia cu tresaritul. Un fapt ciudat mi s-a intamplat in urma cu ceva ani(eram copil). Impresionat de filemele pe care le vedeam (cred), am visat ca m-a impuscat cineva in ceafa. Vreau sa va spun ca mai multe zile dupa acel cosmar am simtit o usturime nesuferita exact in locul unde ma impuscase ala in vis. Singura explicatie plauzibila pe care am gasit-o cand am inceput sa imi pun intrebari, a fost doar puterea de sugestie a subconstientului, care ar fi putut induce o reactie de trauma propriului trup. Numai ca nu prea sunt convins de explicatie.
Predatoru
Psihologic vorbind, acea tresarire care ne trezeste din somn se numeste act ideomotoriu... nu dezmint ceea ce ai spus tu, Catalin, sunt lucruri pe care nu le stiam exact, dar pe care mi le-ai confirmat. Totusi, inseamna ca taierile legaturilor nervoase nu se face la fel la toate animalele (includem in aceasta categorie si omul... tongue.gif ). Drept, exemplu, puii de catei sau chiar cateii maturi care alerga, latra in somn si nu se trezesc. Oamenii fac aceleasi lucruri. In fine, chestia se leaga pana la urma.
QUOTE
se "taie" legaturile nervoase dintre creier si maini/picioare pentru a te impiedica sa faci efectiv gesturile si actiunile pe care le visezi

Ceea ce taie aceste legaturi probabil ca nu isi face bine treaba...

Cat despre cazul tau, mariusc2, este posibil ca lucrurile sa se fi intamplat asa cum spui tu. Desi cred ca acele cazuri in care puterea de sugestie a subconstientului face "victime", daca pot sa zic asa. De fapt prin vise se manifesta mai degraba inconstientul, in mod plenar. Si totusi, am putea sa o luam invers. Ai luat in cosiderare faptul ca te-ai fi putut lovi la cap cumva (se mai intampla, si nici nu-ti dai seama sau uiti) si mintea ta a transformat evenimentul in fapt oniric ? Probabil cunoasteti cu totii acele vise in care sunetul telefonului, al ceasului, al apei de la baie sau al aspiratorului, auzit in timpul somnului, e transormat intr-un corespondent mai aproape sau nu de realitate, in vis ?
Cucu Mucu
@predatoru,
da, m-am gandit si la asta, dar nu era nici un obiect care sa cauzeze asa o reactie. Asa ca nici ipoteza asta nu mi s-a parut multumitoare. Oricum e o varianta pe care nu am exclus-o total. Ceea ce ma enerveaza cel mai mult este ca nu voi sti niciodata!
Catalin
QUOTE

Totusi, inseamna ca taierile legaturilor nervoase nu se face la fel la toate animalele (includem in aceasta categorie si omul...  ). Drept, exemplu, puii de catei sau chiar cateii maturi care alerga, latra in somn si nu se trezesc. Oamenii fac aceleasi lucruri. In fine, chestia se leaga pana la urma.


A, n-am zis ca e la fel la toate animalele. Din contra! Aceasta taiere are efectele cele mai benefice la animalele care traiesc prin copaci. Acolo daca reusesti sa te misti prea tare in somn, apar diverse probleme! smile.gif

Deci m-as miza ca animalele care au stramosi ce traiau prin copaci au si aceasta caracteristica mult mai degraba decat cele care nu au avut - cum e cazul cainilor.



In legatura cu visul cu glont in ceafa, sunt de acord cu Predatoru. E posibil sa fie doar o chestie psihologica dar si eu cred ca a fost ceva de natura fizica (poate pozitia in care ai dormit era neplacuta pentru ceafa?).
Marcus
QUOTE
("Catalin")
Alteori, din contra, legatura nu este facuta imediat cum te trezesti si apare acea senzatie ca esti paralizat - intr-un fel chiar esti


Paralizia apare mai degraba datorita intreruperii partiale a circulatiei sangelui in timpul somnului. Se stie ca atunci cand dormim pe brat, dupa un anumit timp se intrerupe aproape total alimentarea cu sange si bratul devine "mort". Asa mi se intampla mie, pentru ca am circulatia sangelui destul de proasta si mi se paralizeaza bratul chiar si cand dorm cu el sub perna, iar cand ma trezesc trebuie sa-mi masez bratul ca sa-si revina mai repede.

QUOTE
("Predatoru")
Drept, exemplu, puii de catei sau chiar cateii maturi care alerga, latra in somn si nu se trezesc. Oamenii fac aceleasi lucruri.


Eu n-am vazut pana acum oameni care latra in somn. laugh.gif
Catalin
QUOTE

Paralizia apare mai degraba datorita intreruperii partiale a circulatiei sangelui in timpul somnului. Se stie ca atunci cand dormim pe brat, dupa un anumit timp se intrerupe aproape total alimentarea cu sange si bratul devine "mort". Asa mi se intampla mie, pentru ca am circulatia sangelui destul de proasta si mi se paralizeaza bratul chiar si cand dorm cu el sub perna, iar cand ma trezesc trebuie sa-mi masez bratul ca sa-si revina mai repede.


Da, dar eu vorbeam de o paralizie totala! Nu te poti misca deloc.
thunder
QUOTE (gypsyhart @ 5 Oct 2005, 11:49 AM)
O chestie de care mi'am dat seama relativ de curand...Atunci cand in vis se intampla lucruri pe care in starea de veghe nu le crezi a fi posibile (de exemplu ca cineva sa invie din morti) este un semn ca visul respectiv are un mesaj din "sfere mai inalte" pentru tine. Daca esti in vis si iti dai seama ca ceea ce visezi "contrazice" o credinta pe care o ai in starea de veghe (de exemplu ca oamenii nu invie) ai creat o legatura intre cele doua lumi. Practic, datorita acestei contradictii vei reusi sa iti amintesti mult mai usor in starea de veghe ce s'a intamplat dupa acel moment.

Poate am mai spus, sau nu, pe aici. Starea de vis este si o creatie a subconstientului dar si o alta realitate la care sufletul fiintei are acces. Si intr-un caz si in altul neavenitii nu isi au locul si rostul, mai ales cu sfaturi si "explicatii". smile.gif

- cele doua mari tipuri de stari de constiinta, una specifica lumii fizice si alta starii de vis, sint la origine una si aceiasi manifestare si realitate. Ca si analogie "tehnica" cea cu radioul este suficienta. E ca si cum in starea de veghe constiinta ta acceseaza o anume paleta de lungimi de unda, cuprinse sa zicem intre UL si UM ... iar in starea de vis, ea comuta pe o paleta cuprinsa ingre US si UUS. Omul profan/obisnuit nu poate accesa ambele palete in acelasi timp, dar nici nu are o capacitate de memorare a unei manifestari intr-o stare de constiinta, aducind-o in cealalta stare de constiinta, pt. ca si memoria are aceasta capacitate selectiva, fiind fiecare in parte "segmentata" dupa nicelul de constiinta pe care il acceseaza fiinta. Prostiile ("explicatiile") de tipul "materialist" cum sa singele, neuronii, etc sint vehiculate de nestiutori si fiinte fara o cunoastere si intelegere ezoterica a lumii inconjuratoare, a spiritului si lumilor subtile, a fiintei si complexitatii ei de dincolo de corpul fizic. Poate cei in cauza s-ar simti "jigniti" de o asemenea afirmatie, dar e purul adevar, la care ei inca nu au avut acces, dar carora le doresc sa-l obtina, pas cu pas. sorry.gif

Fiinta care se preocupa de spiritualitate, care are acces la info, tehnici si initieri spirituale pas cu pas, odata ce inainteaza in plan spiritual, va reusi sa faca "legatura" intre un nivel de constiinta si altul, cum ar fi in ex./analogia de mai sus, de a crea o legatura continua si constienta intre cele doua stari UL+UM si US+UUS, rezultind o singura stare de constiinta, continua, UL+UM+US+UUS, in care si memoria functioneaza ca un intreg, motiv pt care esti constient de lumile astrale/parelele (de vis) cind esti in starea de veghe, si la fel si cind esti in starea de vis (somn) esti constient de lumea fizica. Intr-o anumita faza de trezire spirituala si de "maestrie", poti sa te dedublezi in mod constient, chiar si in starea de veghe.

QUOTE
Partea dificila este sa reusesti sa interpretezi.


Cind apare in tine acea stare de trezire spirituala nici nu mai ai astfel de "trairi onirice", subconstiente, caci in acel moment constiinta ta poate explora la vointa diferitele realitati subtile si fizice, inclusiv cele "subconstiente". In acel moment nu acele stari si rezonante te conduc si controleaza pe tine, ci tu pe ele.

Aceste "trairi onirice" apar atunci cind fiinta este intr-un impas dpdv sufletesc, iar subconstientul ii da "semnale de alarma" vis a vis de necesitatile sau impregnarile lui preponderente. Ce folos insa daca fiinta se afla intr-o stare de "trezire" profana ? sad.gif El nu va intelele (mai) nimic din ceea ce i se petrece, si chiar va confunda trarile astrale reale cu cele imaginare, generate de subconstient.
thunder
QUOTE (Thelma @ 11 Oct 2005, 11:44 PM)
...sau ca atunci cand visezi ca zbori. Nu stiu ce semnifica asta, stiu doar ca ma simteam foarte bine si plina de energie a doua zi.

Cind zbori in lumea astrala (in starea de vis), ai acces la un nivel de constiinta ceva mai superior celor ce "traiesc" in acea lume, avind acces la anumite energii subtile ce iti favorizeaza acel zbor. Accesarea acestor energii subtile este si ceea ce tu a doua zi, la trezire, simti ca te face "plina de energie" si de stare de bine. smile.gif Sufletul tau este "hranit" cu o "hrana" superioara si mult mai plenara si eficienta sufletului tau, cel care tranziteaza de la o forma de existenta la alta, chiar si cind se afla intrupat intr-un corp fizic, in lumea fizica. Asta e si "rostul" si necesitatea "somnului" si "parasirii" lumii fizice pt. o durata de timp in care cunoasterea materialista, profana o numeste "odihna". smile.gif

Ohhh, lucrurile sint atit de complexe si de "neintelese", si e atit de greu sa le patrunzi, daramite sa le controlezi, atita timp cit nu te implici sufleteste si spiritual pe acest tarim de ... "dincolo de ratiune". wub.gif
mothman
QUOTE (thunder)
Prostiile ("explicatiile") de tipul "materialist" cum sa singele, neuronii, etc sint vehiculate de nestiutori si fiinte fara o cunoastere si intelegere ezoterica a lumii inconjuratoare, a spiritului si lumilor subtile, a fiintei si complexitatii ei de dincolo de corpul fizic. Poate cei in cazuza s-ar simti "jigniti" de o asemenea afirmatie, dar e purul adevar, la care ei inca nu au avut acces.


Sincer sa-ti spun, ezotericul asta despre care vorbesti, mi se pare o mare ceata ce a intunecat mintile oamenilor in trecut. Se pare ca ceata asta a persistat pana in secolul XXI. Desigur, e parerea mea. Pe tine nu te obliga nimeni sa nu crezi ca acolo stau, defapt, toate tainele universului.
thunder
QUOTE (fatality @ 15 Oct 2005, 12:27 AM)
Mai are cineva impresia, dupa ce atipeste, senzatia aceea de piedica dupa care te trezesti brusc, asa, ca si cum te-ar zgudui?
Mie mi se intampla destul de des. blink.gif

- de regula asta se petrece cind corpul astral revine in mod "fortat" in corpul fizic si arata o anume stare de dizarmonie launtrica care nu permite o "aliniere" rapida si eficienta a corpurilor subtile si cu cel fizic. Ceva "te aduce" in forta inapoi in corul fizic. Aceasta poate fi chiar si un ajutor, ca si o protectie a ta, cind esti la un pas de a "trece dincolo" de anumite limite ale fiintei tale. smile.gif Asa ca, uneori "tot raul spre bine" e cea mai bune deviza a fiintei optimiste ! wub.gif
thunder
QUOTE (mothman @ 29 Oct 2005, 02:46 AM)
QUOTE (thunder)
Prostiile ("explicatiile") de tipul "materialist" cum sa singele, neuronii, etc sint vehiculate de nestiutori si fiinte fara o cunoastere si intelegere ezoterica a lumii inconjuratoare, a spiritului si lumilor subtile, a fiintei si complexitatii ei de dincolo de corpul fizic. Poate cei in cazuza s-ar simti "jigniti" de o asemenea afirmatie, dar e purul adevar, la care ei inca nu au avut acces.

Sincer sa-ti spun, ezotericul asta despre care vorbesti, mi separe o mare ceata ce a intunecat mintile oamneilor in trecut.

Bine zis, e o ceata. Pe masura ce nivelul de constiinta al fiintei se eleveaza, aceasta ceata se ridica pas cu pas. Ea nu are nimic comun cu trecutul sau prezentul sau viitorul, ci cu PREZENTUL asa zis "starea de ACUM si AICI".

QUOTE
Se pare ca ceata asta a persistat pana in secolyul XXI. Desigur, e parerea mea. Pe tine nu te obliga nimeni sa nu crezi ca acolo stau, defapt, toate tainele universului.

Experienta mea practica si directa m-a condus la aceasta intelegere si chiar cunoastere pas cu pas a unor "taine ale universului" (care univers ?! ... ca sint nenumarate universuri), asa ca chiar si cunoscind mici parti din aceste taine, faptul ca am putut accesa parte din acesta, mi-a confirmat faptul ca exista aceste taine si ca pas cu pas le voi asimila, odata cu elevarea nivelului de constiinta, sau asa zisa "trezire spirituala", ceea ce doresc tuturor cautatorilor sinceri ai adevarului, al spiritului/sufletului si Infinitului. wub.gif
thunder
QUOTE (mariusc2 @ 25 Oct 2005, 01:41 AM)
Da, si eu patesc chestia cu tresaritul. Un fapt ciudat mi s-a intamplat in urma cu ceva ani(eram copil). Impresionat de filemele pe care le vedeam (cred), am visat ca m-a impuscat cineva in ceafa. Vreau sa va spun ca mai multe zile dupa acel cosmar am simtit o usturime nesuferita exact in locul unde ma impuscase ala in vis. Singura explicatie plauzibila pe care am gasit-o cand am inceput sa imi pun intrebari, a fost doar puterea de sugestie a subconstientului, care ar fi putut induce o reactie de trauma propriului trup. Numai ca nu prea sunt convins de explicatie.

- ceafa ca si proiectie fizica, are niste conotatii subtil-spirituale deosebite, ce tin de anumite structuri subtile importante ale fiintei, in ale carui ite nu ma pot pronunta aici, in public si nici macar in particular smile.gif , in faza actuala, dar iti pot spune ca e in legatura cu anumite "treziri" si "dinamizari" ale "zestrei" tale spirituale, care are nevoie si de o trezire (amintire de ceea ce a fost si are nevoie se devina), dar si de o purificre de zaturile pe care le-ai strins in viata asta si care au "acoperit" intr-o anumita masura o anumita parte a zestrei tale spirituale. De aici si ace senzatie de "usturime nesuferita". Impuritatile si blocajele subtile pot da asemenea reactii chiar si pina in planul fizic, mai ales cind sint "zgindarite", sau purificate. wub.gif

Ar fi interesant de obsevat care au fost modificarile care au aparut dupa aceea in viata ta, in sufletul tau, in constiinta ta. Studiaza asta, observa-te cit mai atent, chiar noteaza-ti anumite evenimente si tari prin care treci si in timp vei vedea cu "ochiul liber" schimbarile la care este supus spiritul tau (intrupat). thumb_yello.gif Cu cit vei constientiza mai repede aceste transformari, vei putea sa faci mai multe schimbari benefice in viata ta. Asta este partea practica a afirmatiei: "cunoasteti ADEVARUL SI ACESTA VA VA ELIBERA"'. smile.gif Ne elibereaza de limite, de blocaje, de ignoranta/necunoastere, de prostie .. si multe multe altele. wub.gif
thunder
QUOTE (Catalin @ 18 Oct 2005, 09:41 AM)
Atunci cand adormi, se "taie" legaturile nervoase dintre creier si maini/picioare pentru a te impiedica sa faci efectiv gesturile si actiunile pe care le visezi.

- in realitate, corpurile subtile cit si constiinta paraseste corpul fizic si anumite "pirghii" de comanda si control asupra corpului fizic, raminind doar o "conexiune' subtila ce leaga aceste structuri (corpuri) subtile de corpul fizic si cel eteric, anume asa zisa "coarda de argint". Cind/daca aceasta "coarda" se rupe, apare moartea fizica.

QUOTE
Uneori, daca "taierea" asta se realizeaza prea repede, cand inca mai esti vag constient, apare o tresarire de genul asta (poate ati observat ca aceeasi tresarire apare si cand te trezeste cineva brusc).

- de fapt este vorba de intrarea si iesire structurilor (corpurilor) subtile din corpul fizic ... care, in mod analogic, este precum o haina, in care intra si iese ceva viu, care face aceasta "haina" sa fie vie, animata (ANIMA=suflet) sau "moarta", flasca. Daca nu ar exista continuitatea constiintei, de unde si cum ar stii structurile subtile sa intre sau sa iasa, sau sa "taie legaturile nervoase" .. etc ? rolleyes.gif

QUOTE
Alteori, din contra, legatura nu este facuta imediat cum te trezesti si apare acea senzatie ca esti paralizat - intr-un fel chiar esti.

- nealinierea perfecta a structurilor subtile cu cele fizice da aceasta asta zisa "paralizie". Le sugerez celor ce au aceasta stare, cind o au, sa se focalizeze asupra centrului de forta, Ajna Chakra, asa zisul al Treilea Ochi, sau Ochiul lui Shiva, localizat undeva la nivelul fruntii, central. Sa-si focalize atentia si energia in acel loc, iar alinierea se va produce de la "sine", in functie de puterea voastra mentala si de focalizare. Succes ! wub.gif
thunder
QUOTE (mariusc2 @ 26 Oct 2005, 04:35 PM)
@predatoru,
da, m-am gandit si la asta, dar nu era nici un obiect care sa cauzeze asa o reactie. Asa ca nici ipoteza asta nu mi s-a parut multumitoare. Oricum e o varianta pe care nu am exclus-o total. Ceea ce ma enerveaza cel mai mult este ca nu voi sti niciodata!

- nu vei afla decit daca te pastrezi la nivelul acutal de intelegere si cunoastere spirituala, adica la nivelul de constiinta actual. smile.gif Dar nu vei putea asta, mai ales in conditiile actuale de transformare spirituala la nivelul intregii planete. Transformarile si trierile au inceput deja. rolleyes.gif Daca nu s-a actionat de buna voie pina acum, vor urma suturile in dos de rigoare, pt. pasii inainte care trebuie sa-i faca fiecare in parte. cry.gif

Succes tututor ! wub.gif
Catalin
Thunder, din explicatiile tale nu se intelege de ce doar anumite animale sufera de chestia asta cu paralizia in timpul somnului. Poti sa elaborezi?

QUOTE

in realitate, corpurile subtile cit si constiinta paraseste corpul fizic si anumite "pirghii" de comanda si control asupra corpului fizic, raminind doar o "conexiune' subtila ce leaga aceste structuri (corpuri) subtile de corpul fizic si cel eteric, anume asa zisa "coarda de argint". Cind/daca aceasta "coarda" se rupe, apare moartea fizica.


Si cainii, deci, nu au aceasta coarda subtila - din moment ce fenomenul acesta din timpul somnului nu exista. La ei ce se intampla?
thunder
QUOTE (Catalin @ 29 Oct 2005, 09:50 AM)
Thunder, din explicatiile tale nu se intelege de ce doar anumite animale sufera de chestia asta cu paralizia in timpul somnului. Poti sa elaborezi?

- ca sa-ti pot da explicatii elaboreaza tu mai intii de fapt ce vrei sa spui, ca nu inteleg ce intrebi de fapt.

QUOTE
QUOTE

in realitate, corpurile subtile cit si constiinta paraseste corpul fizic si anumite "pirghii" de comanda si control asupra corpului fizic, raminind doar o "conexiune' subtila ce leaga aceste structuri (corpuri) subtile de corpul fizic si cel eteric, anume asa zisa "coarda de argint". Cind/daca aceasta "coarda" se rupe, apare moartea fizica.

Si cainii, deci, nu au aceasta coarda subtila - din moment ce fenomenul acesta din timpul somnului nu exista. La ei ce se intampla?

De unde ai tras aceste concluzii ?

Ori esti prea concis pt. mine, ori nu am citit/inteles eu suficient ce ai spus tu anterior. rolleyes.gif
Catalin
Nu e nimic complicat! smile.gif

Cainii, din cate am inteles, nu beneficiaza de acel mecanism care duce, in cazul oamenilor, la paralizia din timpul somnului. Care ar fi explicatia?
edittha
Ce sunt visele? Cineva mi-a spus odata ca visele sunt singura cale de comunicare cu subconstientul nostru.Eu visez mereu,chiar si cu ochii deschisi..M-a preocupat si pe mine subiectul intr-un timp asa ca am facut urmatoarea chestie, cand ma trezeam, primul lucru pe care-l faceam era sa-mi notez visul, cu lux de amanunte, apoi, dupa cateva ore, cand aveam ceva timp incepeam sa-l studiez pe indete, adica sa fac asocieri legate de fiecare cuvant din vis, sa citesc prin carti. Astfel am aflat multe lucruri despre mine pe care cu greu le-as fi recunoscut daca mi le-ar fi spus altcineva. Cu timpul am renuntat la acest obicei . Acum pentru mine visele sunt doar,, gandurile redate in filmulete ale creerului"
thunder
QUOTE (Catalin @ 29 Oct 2005, 09:08 PM)
Nu e nimic complicat! smile.gif

Cainii, din cate am inteles, nu beneficiaza de acel mecanism care duce, in cazul oamenilor, la paralizia din timpul somnului. Care ar fi explicatia?

- despre ce paralizie vorbesti ?
thunder
QUOTE (edittha @ 1 Nov 2005, 08:50 AM)
Ce sunt visele?

- tehnic vorbind, ce e o proiectie a unui film la cinematograf ? O combinatie de lumina si culoare plus sunet si iti da iluzia ca vezi ceva, ca s-ar petrece ceva pe acel ecran. Atit lumina (culorile) cit si sunetul au la baza curentul electric, deci o energie. Ca energia sa functioneze, e necesara o polarizare intre un pol pozitiv si unul negativ. Combinate in mod tehnic, dupa anumite pricipii si legi fizice (cosmice) aceste energii construiesc aceasta proiectie pe acel ecran. Analogic vorbind, perceptiile fiintei sint o proiectie a diferitelor tipuri de energii pe "ecranul" constiintei sale.

- constiinta este precum spectrul de culori, avind o paleta de la o vibratie "minima" sa-i spunem, la una maxima, "infinita" sa-i spunem. Unui anume spectru, sa zicem cel rosu, ii corespunde o vibratie, sau lungime de unda specifica unui anume nivel, al unei lumi din Creatie. Sa consideram in mod "empric" ca aceasta paleta specifica lumii fizice ar avea spectrul rosu. Pt. lumile astrale spectrul ar fi intre portocaliu si verde, iar pt. lumea cauzala intre indigou si violet, iar dincolo de lumea cauzala, ar fi lumina alb stralucitoare.

- o fiinta vede si percepe lumea fizica ptr. ca "ecranul constintei" sale este proiectata o energie specifica lumii fizice, deci intra in vibratie acea parte a constiintei ce contine acel spectru. Ca sa inteleaga mai bine ideea, raportati-va la acel experiment cu un diapazon si un pian. Calcati pedala pianului si apoi loviti un diapazon in apropirea pianului. Vezi constata sa acele coarde specifice acelui sunet emis de diapazon vor intra in vibratie. Cam la fel se petrece si cu constiinta. Cind energiile "lovesc" acea parte a constiintei specifica lungimii de unda (frecventa de vibratie) culorii rosu, fiinta percepe lumea fizica. Cind energiile "lovesc" acea parte a constiintei specifica lungimii de unda (frecventa de vibratie) culorii portocaliu, galben, verde, fiinta percepe lumea astrala ... samd. Altfel spus, constiinta ta are acces la o lume (vibratorie) sau alta functie de nivelul ei de vibratie preponderent. La trecerea dintre o culoare la alta, exista un "hiatus", ce face ca trecerea sa nu fie continua, si constienta ... in cazul fiintei profane. Din acest motiv, de cele mai multe ori trecerea de la starea de veghe ala cea de somn se face inconstient. Cei ce se antreneaza dpdv spiritual pot ajunge la performante de a putea trece in mod constient de la o stare la alta, ba chiar sa se si dedubleze cu corpul astral, adica sa iasa cu acesta din corpul fizic, deci asa zisele "proiectii astrale" de care probabil unii au auzit deja, sau le si stapinesc. smile.gif

- revenind la vise, am putea spune ca pe ecranul constiintei cu lungimea de unda specifica lumilor astrale, se deruleaza "imagini" si energii specifice acestei lumi. In acest context, intelegem de ce visam si ce sint visele. Ele pot avea o baza reala, in situatia in care e vorba de o iesire reala din corpul fizic si perceperea si circulatia sufletului impreuna cu structurila astrale (si nu numai) in lumile astrale. Acestea sint adevaratele vise, cele reale. Pe linga acestea, mai sint ai anumite asa zise proiectii onirice, adica din subconstientul fiintei ies anumite energii (din diferite motive pe care nu le discut acum si aici) se "lovesc" ecranul constiintei de tip astral si aduc o anume "informare" fiintei de "problemele" cu care se confrunta si uneori chiar aducind si anumite rezolvari, solutii. O alta forma de influenta in care se pot manifesta si vise reale si de vise onirice, este ea in care mediul fizic interfereaza ceva mai pregnant cu cel astral, ca de ex. tu dormi, visezi ... faci anumite actiuni acolo, si la un monent dat suna telefonul in vis. Dupa un timp, constati ca si in planul fizic suna telefonul.

- deci, pe scurt, visele sint aceste "proiectii" ale energiilor asupra "ecranului" constiintei. Se stie chiar ca in ocultism, chiar si lumea fizica, cu toate "realitatile" ei, "palpabile", tot un vis iluzoriu este. REPET: chiar si lumea fizica (pe care multi dintre voi o considerati reala, sau chiar unica reala si "autentica", "obiectiva") este ILUZORIE, este o LUME DE VIS. Generalist vorbind, starea de eliberare, de mintuire, de samashi, satori, etc ... este acea stare in care constiinta ta trece dincolo de orice vis iluzoriu, al indiferent carei lumi (fizice, astrale sau cauzale). Starea de indumneziere de fapt asta este, depasirea oricaror limite si incastrari a constiintei, si accesarea constiintei de dincolo de limite, cea infinita. Cine reuseste sa vada si sa inteleaga asta realizeaza ca ca de ex. adevarata stare de mintuire si viata vesnica nu este intr-un asa zis rai, ci e o stare de dincolo de orice lume (rai). Pina si raiul (raiurile de fapt) este o lume iluzorie, o lume de vis, deci nu constituie o stare de mintuire acea asa zisa "realizare" de a intra/ajunge in Rai. Intelege cine poate ...

QUOTE
Cineva mi-a spus odata ca visele sunt singura cale de comunicare cu subconstientul nostru.

- nu este adevarat. Poti comunica cu el mult mai simplu. Ca fiinta profana e mai greu sa stabilesti cu el o legatura constienta, mai ales sa-i "citesti" mesajele, dar si de a-l dinamiza, de a-i da comezi, de a-l "proiecta" (programa). O fiinta care se antreneaza in mod specific poate avea acces pas cu pas la subconstient si chiar mai mult decit atit. Global vorbind, o parte din karma fiintei se afla (reflectata) in subconstient. Cu anumite tehnici spirituale se poate accesa acest subconstient, dar si structuri subtile mai elevate, putind astfel de "arzi" parte din pacatele (karma negativa) fara sa mai fie nevoie s-o primesti (compensezi). Tot acolo stau si cauzele bolilor, suferintelor si nefericilor noastre ... dar si a bucuriilor, fericirii etc. smile.gif De noi depinde ce "semanam" si mai ales ce culegem din subconstient ... sau chiar ce "pacate" ardem din zestrea noastra spirituala. Cind se ajunge la o "culme", apar vizele onirice ce ne dau anumite avertismente. Tot la fel apar si bolile, suferintele, etc. Un initiat avansat poate accesa propriile sale structuri subtile, inclusiv subconstientul ... dar le poate accesa si pe ale altuia. Astfel, se intelege de ce este atit de usor unor astfel de initiati sa faca asa zisele "miracole" ... vindecari, invieri, samd.

- de ce visam insa ? De ce nu puteam sa fim mereu in starea de veghe, adica treji ? Unii spun pt. ca obosesc. Eronat, nu oboseala este de vina, ci lipsa de energii subtile specifice unor structuri subtile ale fiintei, energii pe care nu le poate accesa decit accesind acele lumi astrale/cauzale, in momentele de somn. Asta e valabil pt. fiintele profane, ce nu si-au antrenat anumite capacitati si nu si-au trezit anumite calitati launtrice. Cei care o fac, pot reusi sa se realimenteze cu acele energii chiar fara sa mai fie nevoie sa doarma. Cantitatea ore de somn este mai mica cu cit fiinta evolueaza spiritual si cu cit structurile sale subtile sint mai trezite si rafinate si purificate. Intelege cine poate ...

QUOTE
Eu visez mereu,chiar si cu ochii deschisi.

- sint si astfel de situatii, in care poti accesa si o lume si alta, in paralele. De regula asta se numeste clarviziune, dar intr-o forma mai putin avansata se manifesta cam cum spui tu, ca si cum "ai vedea in fata ochilor" anumite locuri sau evenimente. Uneori le poti genera chiar tu, cu mintea ta, lucru f. deosebit, insa in masura in care controlezi aceste mentalizari, astfel, risti sa ajungi la indemna imaginatiei debordante si uneori chiar disctructiva, daca nu esti suficient de lucid.

QUOTE
M-a preocupat si pe mine subiectul intr-un timp asa ca am facut urmatoarea chestie, cand ma trezeam, primul lucru pe care-l faceam era sa-mi notez visul, cu lux de amanunte, apoi, dupa cateva ore, cand aveam ceva timp incepeam sa-l studiez pe indete, adica sa fac asocieri legate de fiecare cuvant din vis, sa citesc prin carti. Astfel am aflat multe lucruri despre mine pe care cu greu le-as fi recunoscut daca mi le-ar fi spus altcineva. Cu timpul am renuntat la acest obicei . Acum pentru mine visele sunt doar,, gandurile redate in filmulete ale creerului"

- aceasta "tehnica" cu notatul viselor este o tehnica spirituala extram de simpla dar utila de a dezvolta memoria si de a ajuta la depasirea granitei (hiatusului) dintre o constiinta si alta (fizica si astrala) si de a putea mai devreme sau mai triziu, sa te poti dedubla astral constient si de a deveni lucid cind esti in lumea de vis (astrala). Adica lucid ca te afli in lumea astrala, dar si constient ca existi si in lumea fizica, unde ti-ai lasat corpul fizic sa se "odihneasca", pt. o bucata de vreme.
Catalin
QUOTE (thunder @ 6 Nov 2005, 03:40 AM)
QUOTE (Catalin @ 29 Oct 2005, 09:08 PM)
Nu e nimic complicat! smile.gif

Cainii, din cate am inteles, nu beneficiaza de acel mecanism care duce, in cazul oamenilor, la paralizia din timpul somnului. Care ar fi explicatia?

- despre ce paralizie vorbesti ?

Despre aia la care tu mi-ai raspuns mai devreme... rolleyes.gif
QUOTE ("Catalin")

Atunci cand adormi, se "taie" legaturile nervoase dintre creier si maini/picioare pentru a te impiedica sa faci efectiv gesturile si actiunile pe care le visezi.

Asta e o paralizie care tu ai spus ca e cauzata de
QUOTE ("thunder")

corpurile subtile cit si constiinta paraseste corpul fizic si anumite "pirghii" de comanda si control asupra corpului fizic, raminind doar o "conexiune' subtila ce leaga aceste structuri (corpuri) subtile de corpul fizic si cel eteric, anume asa zisa "coarda de argint".

Eu te-am intrebat de ce la caini nu e valabila treaba asta.
E mai clar acum?
Predatoru
Ma scuzati, Catalin si Thunder, ca intervin in discutia voastra.
Cred ca ceea ce vrea Catalin sa spuna este ca cainii (scuzati cacofonia) nu beneficiaza de acel mecanism de paralizie a mushcilor in timpul somnului, ca omul. Adica cainii (din nou) latra si alearga in somn, fara sa se trezeasca. Corect, insa, spre deosebire de ceea ce mi-a reprosat cineva (oamenii nu prea latra in somn, e adevarat), nici oamenii nu beneficiaza (nu e chiar cuvantul potrivit) mereu de acel "mecanism " paralizator. Mama mea vorbeste in somn, tresare, fara sa se trezeasca.
Catalin, daca imi amintesc bine, Thunder a dat deja raspunsul la asta. Este vorba de acea aliniere sau nealiniere.(
QUOTE
nealinierea perfecta a structurilor subtile cu cele fizice da aceasta asta zisa "paralizie".
)

Imi rezerv restul mesajului pentru Thunder. Este logic ceea ce spui tu, si imi place cum suna... M-am gandit si eu la chestii de genul asta dar nu am reusit niciodata sa imi individualizez gandurile, sau sa le particularizez, sau sa le pun in ordine, sau sa le dau nume. Totusi, legaturile fiziologice si anatomice pe care le-am propus inainte (eu si altii ca mine, nu ca as fi un sustinator infocat al materialismului) nu se poate sa fie total nefondate. Nu am cum sa te contrazic, nici nu incerc si nici nu vreau sa te contrazic. Toate lucrurile pe care le-ai spus isi gasesc un loc exact si o logica ireprosabila. Este clar ca tu sustii astea de mult timp.
Si in final, sunt bucuros ca zic asta, tu aproape ca l-ai desfiintat pe Freud si psihanaliza lui ! Good job.
fatality
Eu am visat acum o saptamana ca medalionul meu preferat din ceramica (in forma de pasare) era undeva pe jos facut cioburi si aseara s-a intamplat mica(mare) tragedie. sad.gif Chiar am plans dupa chestia aia.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.