Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Citate Personale
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Odaia Filosofilor
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
ComicDiva
Filosofia e un fel de fitness pentru creier.
spoton.gif
ksandra
E=mc*c
asta da adevar...
Blakut
Lungimea prezentului determina capacitatea de perceptie a unei fiinte. Desigur, divinitatea, oricare ar fi ea, are lungimea prezentului egala cu infinitul, astfel ea poate fi A-tot-....
edinide
Inchide ochii ca sa vezi de ai totul.
bdl
Astupa urechile ca sa auzi totul.... wink.gif
Astupa nasul ca sa mirosi tot.... rolleyes.gif
edinide
QUOTE
Astupa urechile ca sa auzi totul...  wink.gif 

Astupa-ti urechile ca sa auzi neauzitul.
Inchide-ti ochii ca sa vezi nevazutul.
Destul de aproape... trebuie doar sa perseverezi ... "cine cauta, gaseste"...
Blakut
Opreste-ti gandurile ca sa fii fericit. Dar atunci sa nu mai ai pretentia sa fii convingator.


Cei care sunt incapabili de gandire ii invita pe altii sa gandeasca pentru ei.
YoyoMan
Si cand te gandesti ca totul e chestie de chimie...
edinide
Cuvintele devin intelese cind se asterne tacerea...
illusion
QUOTE (YoyoMan @ 12 Mar 2004, 10:40 PM)
Omul e cea ma ingrozitoare fiinta! Se poate obisnui cu orice!

Contar lucrului pe care il sustii tu, s-a demonstrat ca omul e singura fiinta complet neadaptabila ( vezi exemplul copiilor crescuti intre lupi)
bdl
Carnea de porc e buna cind lipseste cu desavirsire.....
E pace cind incepe razboiul.... santa2.gif
edinide
Cauta bogatia saraciei decit saracia bogatiei.
Blakut
Oricine si orice are un pret. Daca gasesti ceva ce nu poti sa cumperi, inseamna ca acel ceva e al cuiva si a fost deja cumparat.
YoyoMan
QUOTE (illusion @ 22 Dec 2004, 03:48 PM)
QUOTE (YoyoMan @ 12 Mar 2004, 10:40 PM)
Omul e cea ma ingrozitoare fiinta! Se poate obisnui cu orice!

Contar lucrului pe care il sustii tu, s-a demonstrat ca omul e singura fiinta complet neadaptabila ( vezi exemplul copiilor crescuti intre lupi)

Eu nu ma refeream la experientele extreme.
Pune o vrabie intr-o colivie si o sa moara dupa cateva zile. Nu se poate obisnui cu captivitatea. Pune un om in inchisoare si o sa se obisnuiasca in cele din urma, ba s-ar putea sa ajunga sa ii si placa. Asta am vrut sa spun wink.gif
bishop
Ne nastem fara sa vrem si fara sa stim, traim, si disparem undeva fara sa stim unde.
illusion
QUOTE (YoyoMan @ 24 Dec 2004, 04:58 PM)
Pune o vrabie intr-o colivie si o sa moara dupa cateva zile. Nu se poate obisnui cu captivitatea. Pune un om in inchisoare si o sa se obisnuiasca in cele din urma, ba s-ar putea sa ajunga sa ii si placa.

Nu cred ca un om se poate obisnui in inchisoare, e un alt fel de a spune ca el continua sa traiasca. Nici macar nu se adapteaza ... si bineinteles ca nu se prea poate sa-i placa acolo.
illusion
Gresim nu pentru ca imitam, ci pentru ca deseori luam drept model persoane cu care nu avem nimic in comun...ne vindem identitatea pe simpatie...

tibi2000
Dece cautam sensul vietii? Pentru ca oricum nu-l vem gasi!
Dece ne punem atatea intrebari si chiar nu putem sa ne dam seama de lucrurile, cu adevarat importante, in viata?
Este foare usor sa te nasti si sa mori dar cel mai greu este sa traiesti dar nu oricum!
Eclectic
Mai, eu am impresia ca nu e chiar asa de usor sa te nasti. Uite... eu de multe ori mi-am dorit sa ma nasc si nu am reusit.

tibi2000
QUOTE (Barrie @ 27 Dec 2004, 05:07 PM)
Mai, eu am impresia ca nu e chiar asa de usor sa te nasti. Uite... eu de multe ori mi-am dorit sa ma nasc si nu am reusit.

E foarte simplu sa te nasti
Trebuie doar sa fii pregatit nu crezi? Oricum nu toata lumea trebuie sa fie la fel
Blakut
Pasii unui profet lasa urme de foc. Una peste alta, dupa el ramane tot o dara de cenusa...
gypsyhart
Doi oameni imbratisati formeaza un cerc wub.gif
Predatoru
Wow...Gypsyhart, nebunule... wub.gif


Te-ai nascut ca sa cunosti mizeria, necazurile, si ca sa traiesti dincolo de ele. Carpe diem ! (ultima parte nu-mi apartine)
framboise
Fii pregatit sa gasesti ceea ce cauti!
iniya
La ce te poti astepta de la o lume in care toti traiesc numai pentru ca sunt prea lasi pentru a se sinucide?

hh.gif
iniya
's-a intamplat intai pe la case mai mari..deci... rolleyes.gif prinde curaj rolleyes.gif'= un fel de: si ce daca? o viatza am cool.gif
gypsyhart
Nu e nevoie sa imi promiti, e de ajuns sa o faci.
punctt
Cuvintele "Totul sau Nimic!" mi-au dat mult de gandit. N-am fost multumita de sensul lor!! De aceea, combinate cu: "Ceea ce semeni, aceea culegi!", a iesit un citat ... personal... blush.gif Sper sa va placa si sa intelegeti ceva din el...


Seamana TOTUL cu masura, altfel risti sa culegi NIMICUL!
Ctrl-alt-delete
Ai gasit un raspuns, o mie de intrebari i-au luat locul.
Amenhotep
Ctrl-alt-delete, bun venit la Han!

welcome.gif

a
saldora
daca pui in pamant un sambure de piersica vei sti cu siguranta ca va rasari un piersic.. si atunci este stupid sa te intrebi: oare iese un piersic sau un mar?
OMU'BUN
framboise
QUOTE
Fii pregatit sa gasesti ceea ce cauti!

Vai cat de multe intelesuri poate avea expresia citata si cat de adanca este! Merita pusa la "Adevaratele perle" dar si ca semnatura.
Uneori poti s-o cauti cu lumanarea si sa se intample s-o si... gasesti!
Uneori trebuie sa te astepti sa culegi ceea ce semeni!
Uneori iti doresti ceva, dar trebuie sa ai grija ceea ce-ti doresti ca s-ar putea sa ti se intample!
Bravo framboise, felicitari pentru exemplul dat! thumb_yello.gif
fargakos
Inima fara cicatrici nu stie sa lupte pentru iubire
Scala
Cum dragostea seamana, cu nimbul lui April cel schimbator;
Abia vezi soarele-n strealucire, si totul e cuprins de nor!
iniya
in Romania sunt 7 femei la1 barbat...(atat la propriu cat si la figurat rofl.gif ohyeah.gif )
dojo
O chestie dupa care ma ghidez: "oriunde ai merge, mergi din toata inima"
iniya
Dupa cum e stapanul, la fel sunt si servitorii devil.gif

ohyeah.gif
zvas
Cu ochii in soare, ma gandesc la luna. Si astept sa vina ziua cand nu ma voi mai gandi la luna(joke). Citatu asta ii freestyle ar trebui pus la bancuri. Un citat serios acum'

"Totul vine de la infinit si merge spre infinit" in momentul in care citesti aceste randuri si te gandesti asupra lor TU esti intersectia celor doua cordonate. Trecut si Viitor.
iniya
Daca vrei sa-ti invingi o slabiciune nu o hrani.

cry.gif
dojo
iniya chestia aia din sig, de Samuel Beckett este geniala. love it wink.gif
Minerval
<Omul ca fiinta care gandeste nu este un element pasiv, ci activ care actioneaza in functie de motivatiile sale personale, de capacitatea sa de orientare si apreciere, de scopurile sale individuale si generale, cuprinzand in unitatea sa totul –intregul Univers.>
Numai bine.
iniya
dojo hug.gif ma bucur sincer ca-ti place....sper sa o si pui in aplicare... biggrin.gif ....mai am si eu un citat....


"Se sting norii cand ne lovesc cu fulgi sau cu ploi, noi nu ne stingem oare cand dam ceva din noi?"
...am cules-o si transformata un pic dintr-o frumoasa poezie 'primavara sufletului' se numeste..imi scapa numele autorului..dar..sper sa mi-l amintesc.... smile.gif
jet li
Despre postarea aici la han :
Nu ti pierde vremea sa vezi daca ce scrii e logic, are sens, arata ciudat sau nu se intelege nimic, doar posteaza si afli dupa aia smile.gif Speak your mind
Daca ai sta sa verifici prea mult cea ce scrii, este posibilitatea ca sa nu mai scrii nimic interesant, sau sa nu mai scrii chiar nimic cool.gif
4u2

Daca matreatza s-ar vinde bine la export, ar exista
numai sampoane care fac matreatza.Si toti am avea parul "argintiu".
Cheliosii si-ar implanta par producator de matreatza si cate si mai cate.....

















Octavi
Dumnezeu zice : “Fa ce vrei, da’ daca faci alegerea proasta, vei fi torturat pe vecie in Iad.”
Asta, frate, nu mai e “liberul arbitru”!
E ca si cum un mascul i-ar zice amicei sale: “Fa ce vrei, dar daca ma parasesti, iti zbor creierii”.
Daca un barbat are azi cutezanta sa spuna o chestie din asta, zicem ca e psihopat si tzipam cat ne tin plamânii ca sa vina politzia sa-l inchida.
Dar cand Dumnezeu zice la fel, il numim “iubitor” si ii construim biserici intru cinstire.
Andronic
sa faci o alegere proasta in ceea ce te priveste ... nu conduce la putrezirea in iad ... sa comiti insa actiuni care pun in pericol ori chiar fac rau celor din jur asta nu mai tine de liberul arbitru ... prin vointa ta ca om poti face infinit rau semenilor ... aceasta putere nu poate fi exploatata ...
la aceasta te revolti ?!

ai vrea sa fii atotputernici pentru a face rau ?!
oricum ai lua'o , pentru a fi puternic ai nevoie de curaj si nu de ezitare ... in momentul in care ti'e frica nu poti face ceva cu hotarare ... dar ca sa nu ne departam ... alegerile le putem face oricand DAR NUMAIIN NUMELE NOSTRU ... si nu vei fi chinuit in iad ...
iniya
smile.gif welcome.gif andronic rolleyes.gif

am simtit-o destul de des.... sad.gif un dar indelung asteptat e vandut,..nu dat...


Andronic
iti multzu' de primire iniya ... : ;:
un dar indelung asteptat are un gust fad iar in cele din urma ajungi la concluzia ca nu il asteptai de fapt ...
ceea ce doare cel mai mult e sa'ti dai seama ca te'ai amagit ...

dar asta intra deja in alt domeniu de discutie ...
iniya
andronic...sper sa te citim cat mai des smile.gif hug.gif


am si eu cateva cuvinte..nu sunt ele ca si ale acelor oameni mari..bine si interesant formulate..dar este adevarata rolleyes.gif ..mi-e tare frica de furia omului..ea este foarte puternica..bineinteles ca depinde dde multi factori...oarecum spus..dar cel mai frica imi este de furia omului rabdator...care este mai bine...gandita..decat a celorlalti..iar urma ranchiunei..naste fiori..si lasa sange...
Andronic
ai remuscari ?! te simti vinovata ?! daca eziti inseamna ca "nu ai jucat intocmai in alb" ... in acest caz esti pierduta ...
daca insa ESTI SENINA , nu iti va fi frica nici de omul ce urzeste pasla neagra si deasa nici de alte forte demoniace ... nimic otravit nu te poate atinge , pentru ca demonii nu sunt din sfera TA ... doua sfere cu greutati diferite vor pluti INTOTDEAUNA la inaltimi DIFERITE ... ele nu se ating , si nu interfereaza ...

Fii senina ! ... si vei regasi neinfricata tihna, dar mai ales linistea cea de nepretuit ...
Alt gand de'al meu : furia unui om il face slab si nu puternic pe cand lucrurile cele mai marete pe care omul reuseste sa le duca la bun sfarsit izvorasc numai dintr'o corecta coordonare a vointei lui si a integrarii vointei intr'o viata senina aducatoare de satisfactii ... acest profil nu interactioneaza cu o singura umbra lasata de petele furiei cantarite ...

...ego
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.