Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Uniforma Scolara: Pro Sau Contra?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Exploratorium > Invatamant
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
alfa
Eris

[QUOTE] [QUOTE]...sa vezi o pulpa…mare indecenta.[QUOTE]

Depinde acum si de pulpa.... anumite posesoare de pulpane, nu numai ca sunt indecente, in plus exprima si o lipsa acuta a simtului estetic. wink.gif Ce ne facem cu acestea?
[/QUOTE]

Acolo poti sa nu te uiti, nimeni nu e vinovat pentru modul in care arata si nu trebuie dispretuit. In al doilea rand e sanatos pentru picior, respira mai bine. In al treilea depinde de gusturi unii au preferinte care ies din cadrul general ( nu exista norme estetice fixe desi exista repere ). In al patrulea rand revenind la problema cu uniforma persoanele care nu au pulpe frumoase le pot acoperi alegand cu ce sa se imbrace. Dar nu putem adopta o uniforma pentru ca unora nu le plac unele pulpe. Ce ne facem daca altora nu le plac unele fete si le considera indecent de inestetice? Acoperim si fata?

Eu zic sa lasam pudoarea asta falsa ca nu se mai sperie nimeni si nici nu se mai tulbura daca vede un buric sau o pulpa.


[QUOTE]Gasesc in replica ta revolta aceea specific adolescentina... ceea ce nu e rau, e chiar frumos, ma face sa zambesc.[/QUOTE]

Desigur Eris cum sa nu zambesti? Ca doar esti o persoana matura care a depasit `aburii indragostelii adolescentine `, revolta etc si a devenit o persoana matura optimista si echilibrata invatand sa supravietuiasca prin ipocrizie, renuntari si compromisuri. Totul insa e foarte bine...Daca inveti probabil unicul lucru pe care maturizarea il aduce stiinta de a te conserva renuntand la ce era mai important ajungi sa traiesti zambind. Felicitari! Eu nu zambesc.

[QUOTE]Imaginea pe care deja o am despre tine descrie o persoana cu o capacitate impresionanta de a-si extinde limitele.[/QUOTE]

Nu miza prea mult pe capacitatea mea de a-mi extinde limitele.

[QUOTE]Revenind la perioada aceasta frumoasa, viata de liceu, este buna de trait din plin, adevarat, dar cat de mult conteaza dupa o anumita perioada sa nu ramai numai cu amintirile[/QUOTE]

Poti s-o traiesti din plin si fara sa ramai numai cu amintirile.

[QUOTE]Doar ca este foarte usor sa te trezesti pe o panta alunecoasa.
[/QUOTE]

Oricum mai devreme sau mai tarziu toti se trezesc pe panta alunecoasa a unei maturizari ( din ce in ce mai timpurie ) care zambeste si accepta. Aceea e panta cea mai periculoasa doar ca fiind atat de raspandita e confundata cu normalul...

[QUOTE]Si viata intr-adevar inseamna ipocrizie si ce ai enumerat tu mai sus, dar ce-ar fi sa privim si la polul opus, acolo unde se vede experienta acumulata, mandria ca te poti delimita de ceilalti prin ceea ce ai reusit sa faci si multumirea de sine... pe scurt, cam tot ceea ce defineste valoarea unui om. [/QUOTE]

Si ce defineste valoarea unui om? Experienta? Vax. Ce te-a invatat experienta? Sa te conservi, sa te adaptezi, sa furi, sa fi smecher si sa iti urmezi intotdeauna interesele? Multumesc nu-mi doresc asa ceva desi nu m-as la o parte de la incercarea de a da o mare lovitura tip `spargere` care sa ma aranjeze.... Te delimitezi prin ceea ce ai reusit sa faci.. Ai ajuns patron la Steaua, ai o gramada de bani si te crezi d-zeu.. Vax. Intr-adevar marea majoritate a oamenilor sunt foarte multumiti de ei insisi, enervant de multumiti, daca reusesc sa aiba o cariera stralucita. Ajung in adanca lor intelepciune sa spuna ca totul e bine si sa priveasca placid la trecerea unui nor sau sa nu-si mai incapa de bucurie ca au fost avansati si ca li s-au marit conturile...Cu figura lor senina astia vor zice ca totul e bine si te vor invata ce sa faci ca sa-ti distrugi sufletul din care nu trebuie sa mai ramana decat bucatica aceea care zambeste prosteste, care nu dezechilibreaza si care nu deranjeaza atotputernicia ratiunii..Putin imi pasa mie de carieristi, de cei care vor sa faca `ceva` in viata si de tot felul de sabloane. Putin imi pasa de cei care accepta, care vor sa traiasca mult si pe care nu-i intereseaza decat bunastarea materiala, micile destinderi si escapade de week-end si sa-si perpetueze aberatia.

[QUOTE]Nu-i ascultati fetelor, ca baietii astia e banditi, zau! ohyeah.gif[/QUOTE]

Asa e : calugariti-va!

P.S. Poate vrea si altcineva sa vorbeasca de adevarata indecenta din scoala pe care o reprezinta profesorii ( recunosc ca ii detest cu cateva exceptii intr-adevar de mare valoare pe care ii respect mult, ba chiar as zice ca e categoria care ma irita cel mai mult...) Poate doreste sa vorbeasca de nivelul unor seminaristi si seminariste ridiculizati precum si de glumele tembele pe care unii profesori inteleg sa le faca, fiind pe de alte parte foarte surprinsi cand primesc in forta replica cuvenita. De obicei acestia sunt persoane inguste care o data scoase din cele doua -trei reguli pe care le-au invatat dovedesc o cumplita lipsa de deschidere si obtuzitate. Poate doreste cineva sa vorbeasca si despre nivelul acestora, despre cum se fac promovarile etc....Daca vrem sa vorbim de decenta eu cred ca ar trebui sa incepem cu profesorii. Invit pe cei interesati sa deschida alte topicuri ca mie nu-mi place s-o fac, eu vreau doar sa discut despre siubiectele altora...
Spre exemplu:1. Daca nu cumva ar trebui sa renunte la meditatii, fapta de natura PENALA, tinand de evaziunea fiscala pedepsita cu parnaie, prin care nu doar ca pagubesc statul ci introduc o forma foarte grava de discriminare intre elevii cu bani si cei fara bani, dandu-le mai multe sanse primilor. In felul asta ar deveni cu adevarat un exemplu. Propun si sanctionarea tuturor parintilor care dau mita in felul acesta pentru a oferi o sansa in plus copilului lor ( daca chestia era legala nimic de zis ). Totodata propun scoaterea din universitati a tuturor celor care au beneficiat de acest ajutor ilegal pentru ca oricum nu fac fata deoarece au fost invatati sa memoreze sabloane nu sa gandeasca si d-aia au si atatea probleme cand inceteaza sa mai fie vorba doar de memorie...Vai cata indecenta a venit cu pulpa goala sau cu buricul gol la scoala si a derutat elevii de la orele de doi bani..in schimb cand e vorba sa dam o sansa in plus copilului sau sa castigam un ban in plus fara sa platim impozit, punandu-ne pe aceeasi pozitie cu orice borfas....nu mai e indecenta..aia e maturitate ipocrita...
2. Profesorii trebuie sa se adreseze cu dvs studentilor si elevilor daca doresc sa fie respectati, asa cum adevaratii profesori stiu s-o faca, nu cum au invatat ei pe camp la tara sa vorbeasca... In nici un caz nu au dreptul sa faca referiri la viata lor privata mai ales in timpul orelor daca nu doresc sa fie putin trimisi in locuri private...Sa invete primii sa vorbeasca politicos daca au aceasta pretentie si sa nu faca glume de prost gust. Altfel vor trebui sa se astepte la acelasi tratament. Sa inceteze sa creada ca cineva e la mana lor, pentru ca cei care castiga o paine de pe urma celor pe care cred ca au dreptul sa-i trateze oricum sunt chiar ei. In plus sa demonstreze mai intai ca au citit mai multe carti, ca stiu mai multe limbi straine, ca pot face fata onorabil unei discutii care depaseste limitele celor doua-trei reguli cunoscute inainte de a-si falfai triumfator pseudo-stiinta.
In felul asta intr-adevar ar fi mai multa decenta in scoala.

Sa auzim numai de bine! tongue.gif
alfa
Nu-mi mai raspunde Eris sad.gif
Hai ma Eris nu te supara ..gata sunt de acord...decenta.

Dar urasc profesorii 50.gif ...si ei pe mine smile.gif si ador lipsa uniformei! tongue.gif
Eris
QUOTE
Nu-mi mai raspunde Eris 
Hai ma Eris nu te supara ..gata sunt de acord...decenta.


Mesajul l-am citit ceva mai devreme dar abia acum mi-am facut timp sa-mi pun degetele pe tastatura.
Nu ma supar, nu ma supar deloc! Si iti raspund, dar nu fac asta in speranta ca iti voi schimba convingerile. Ma multumeste simplul fapt ca exista un dialog.

Uite, ai adus in discutie un aspect foarte dureros, si cu un impact covarsitor, despre care as vrea sa vorbim:

QUOTE
Si ce defineste valoarea unui om? Experienta? Vax. Ce te-a invatat experienta? Sa te conservi, sa te adaptezi, sa furi, sa fi smecher si sa iti urmezi intotdeauna interesele? Multumesc nu-mi doresc asa ceva desi nu m-as la o parte de la incercarea de a da o mare lovitura tip `spargere` care sa ma aranjeze.... Te delimitezi prin ceea ce ai reusit sa faci.. Ai ajuns patron la Steaua, ai o gramada de bani si te crezi d-zeu.. Vax


Si? Ce ramane de facut dragul meu prieten? Sa sustinem in continuare, ba mai mult, sa promovam acest sistem non-valoare, non-cultura? E grav ca asa ceva se intampla, dar nu suntem singura natie care sufera aceste experiente.
O societate care nu se ghideaza dupa reguli (ca-ci despre asta vorbim aici), va merge in regres. Ia de exemplu Japonia si Germania, doua din marile puteri economice si cu un grad de civilizatie foarte dezvoltat. Lucrurile merg bine acolo, dar asta si pentru ca au respectat regulile jocului. Si nu cred ca acolo tineretul nu stie sa se distreze sau se ghideaza dupa nu stiu ce dogme biblice (asta referitor la remarca ironica pe care ai lansat-o intr-un mesaj anterior).
Societatea in care ne este dat sa traim are nevoie, mai mult ca oricand de ordine, Alfa. Stiu ca o sa sune a mesaj electoral, dar asta e realitatea: voi sunteti cei care puteti schimba ceva.

QUOTE
Dar urasc profesorii  ...si ei pe mine  si ador lipsa uniformei!


Si eu am avut profesori pe care nu ii inghiteam... e firesc, dar nu vreau cred ca ei te urasc pe tine. Este trist cand un profesor uraste un elev pentru faptul ca are personalitate si are ceva de spus. In ceea ce priveste uniforma, am avut si eu "alergii" crunte la purtatul bentitei, si a matricolei. Sarafanul era ok, bineinteles, in urma ajustarilor pe care le suferea.

Si vreau sa iti mai spun ca persoana cu care conversezi, inca prefera blue-jeans versus costumul impecabil in care nici nu poti respira de teama sa nu faca cute si inca isi mai pastreaza cercelul in buric. tongue.gif
Felina
QUOTE (alfa @ 25 Oct 2005, 10:39 AM)
Spre exemplu:1. Daca nu cumva ar trebui sa renunte la meditatii, fapta de natura PENALA, tinand de evaziunea fiscala pedepsita cu parnaie, prin care nu doar ca pagubesc statul ci introduc o forma foarte grava de discriminare intre elevii cu bani si cei fara bani, dandu-le mai multe sanse primilor. In felul asta ar deveni cu adevarat un exemplu. Propun si sanctionarea tuturor parintilor care dau mita in felul acesta pentru a oferi o sansa in plus copilului lor ( daca chestia era legala nimic de zis ). Totodata propun scoaterea din universitati a tuturor celor care au beneficiat de acest ajutor ilegal pentru ca oricum nu fac fata deoarece au fost invatati sa memoreze sabloane nu sa gandeasca si d-aia au si atatea probleme cand inceteaza sa mai fie vorba doar de memorie...Vai cata indecenta a venit cu pulpa goala sau cu buricul gol la scoala si a derutat elevii de la orele de doi bani..in schimb cand e vorba sa dam o sansa in plus copilului sau sa castigam un ban in plus fara sa platim impozit, punandu-ne pe aceeasi pozitie cu orice borfas....nu mai e indecenta..aia e maturitate ipocrita...
2. Profesorii trebuie sa se adreseze cu dvs studentilor si elevilor daca doresc sa fie respectati, asa cum adevaratii profesori stiu s-o faca, nu cum au invatat ei pe camp la tara sa vorbeasca... In nici un caz nu au dreptul sa faca referiri la viata lor privata mai ales in timpul orelor daca nu doresc sa fie putin trimisi in locuri private...Sa invete primii sa vorbeasca politicos daca au aceasta pretentie si sa nu faca glume de prost gust. Altfel vor trebui sa se astepte la acelasi tratament. Sa inceteze sa creada ca cineva e la mana lor, pentru ca cei care castiga o paine de pe urma celor pe care cred ca au dreptul sa-i trateze oricum sunt chiar ei. In plus sa demonstreze mai intai ca au citit mai multe carti, ca stiu mai multe limbi straine, ca pot face fata onorabil unei discutii care depaseste limitele celor doua-trei reguli cunoscute inainte de a-si falfai triumfator pseudo-stiinta.
In felul asta intr-adevar ar fi mai multa decenta in scoala.

Sa auzim numai de bine! tongue.gif

Pai ai cam spus ce era de spus. Eu te sustin! biggrin.gif
Doar problema examenelor cumparate nu ai ridicat-o.
alfa
Eris


QUOTE
Societatea in care ne este dat sa traim are nevoie, mai mult ca oricand de ordine, Alfa


Depinde pana unde `duci` ordinea si din ce motive o stabilesti. O societate are in egala masura nevoie si de libertate. Uniforma, raman la convingerea ca nu e necesara, argumentele tale n-au fost suficiente sa mi-o schimbe ( cel putin deocamdata )

QUOTE
Si vreau sa iti mai spun ca persoana cu care conversezi (...)inca isi mai pastreaza cercelul in buric.


Asa da. Incepem sa vorbim aceeasi limba. smile.gif wink.gif

QUOTE
Ce ramane de facut dragul meu prieten?


Multe raman de facut draga Eris... pentru tara noastra care are mare nevoie de ordine. wink.gif Imi face multa placere sa discut cu tine dar trebuie sa deschizi topicuri noi pentru probleme mai generale aici e vorba doar de uniforme.

Felina multumesc pentru sustinere. Ridica tu problema aceea ca eu deja am ridicat multe pe aici si deja sunt off-topic. smile.gif noi
dascalita
Si totusi uniforma scolara e un rau necesar!
Bineinteles ca nu as fi de acord cu ideea de uniforma de acum 15 ani,cand toti elevii erau o masa uniforma,cand erai unul dintr-o multime terna...Dar nici sa porti la scoala aceleasi haine ca discoteca...nu mi se pare normal!
Ar trebui sa se aleaga o solutie acceptata si de tinerii care trebuie sa o poarte!Fiica mea trebuie sa poarte o uniforma compusa din sacou de stofa si cravata inscriptionata cu initialele colegiului...Le poarta,e mandra de ele,dar sunt tare incomode!Vara e prea cald cu sacou de stofa,iarna cum sa-l pui pe sub o haina groasa... hh.gif E bine sa existe o uniforma care sa-i faca mandri pe elevi ca fac parte dintr-o anumita colectivitate dar, sa fie si un stilist, sa le aleaga ceva modern care sa le placa si lor. In occident se adapteaza aceste uniforme la linia modei,se poarta anumite culori...eh!
flori
Uniformele pe care le-am purtat in copilarie sint printre amintirile cele mai placute. ce mindra am fost cind am primit in clasa 1-a uniforma nou-nouta cu rochitica albastru pepit si sortulet albastru cu aripioare, funditele enorme din voal si pamblicuta alba de matase, care ce-i drept era cel mai enervant obiect din recuzita datorita faptului ca aluneca de pe cap si era tinuta mai mult in buzunar. Apoi in clasa 5-a am primit bluza bleu cu sarafan albastru si eram foarte mindra ca era un semn ca am crescut...ce sa mai vorbesc de uniforma de pionier, sincera sa fiu chiar imi placea! Cind o imbracam simteam ca e sarbatoare...apoi am purtat uniforma de liceean cu bluza bleu si sarafan bleumaren si ma simteam cu ea ca o adevarata domnisoara...mi se parea un adevarat lux si-mi aduc aminte cu drag de ea, pentru ca a ramas simbolul tineretii mele...Astazi nu mai exista uniforma si fiecare se imbraca dupa posibilitati...preocuparile elevilor se indreapta mai mult spre toalete si moda, ce sa mai vorbesc de bietii parinti care au bani sau nu, sint pusi in situatia de a satisface odraslelor cele mai sofisticate mofturi de parca tot viitorul lor ar sta intr-o pereche de blugi de la nu stiu ce firma renumita. Tin minte ca dupa ce am terminat liceul, scoteam deseori uniforna din dulap si o priveam cu nostalgie...imi pare rau ca tinerii de azi nu poarta uniforma ar fi totusi unul din simbolurile tineretii...Cind privesc grupuri de tineri de astazi, mi se pare ca si acum exista o uniforma, dar impusa de cine? Poate asta conteaza? Vad toti tinerii imbracati in blugi si tricouri dar din pacate asta e o uniforma pe care o poate imbraca si bunicu fara sa para ridicol...
Acum cei care sinteti impotriva uniformei nu ma intelegeti gresit, poate impunerea purtatului de uniforma ar parea o frustare de libertate, dar pe de alta parte cred ca sint si avantaje, care poate nu se pot simti pe moment, dar in viitor cine stie? Daca ne gindim ca toata viata o sa avem libertatea de a ne imbraca asa cum vrem, si uneori ti se face lehamite si-ti vine sa arunci la cos toate hainele, dorindu-ti sa ai numai una ca sa nu mai fii pus dimineata, cind pleci din casa in situatia de a rascoli prin tot sifonierul dupa ceva potrivit, ce stres si cita pierdere de timp uneori!
alfa
dascalita

QUOTE
Si totusi uniforma scolara e un rau necesar!


Deci esti de acord cu mine ca e un rau.
De ce necesar de vreme ce poate fi evitat?

QUOTE
Bineinteles ca nu as fi de acord cu ideea de uniforma de acum 15 ani,cand toti elevii erau o masa uniforma,cand erai unul dintr-o multime terna...


Orice uniforma uniformizeaza ca d-aia e uniforma...sa fie toti la fel imbracati....Ca e de acum 15 sau de acum 1 an tot o masa uniforma, tot unul dintr-o multime terna...Dupa ce traversezi orasele astea pline de gropi si inestetice, trebuie sa mai porti si uniforma aia oribila, sa ajungi intr-un loc unde toti sunt imbracati la fel...deprimant...si mai dai si de profesori aberanti.

QUOTE
Dar nici sa porti la scoala aceleasi haine ca discoteca...nu mi se pare normal!


Cine a spus ca trebuie sa porti aceleasi haine ca la discoteca? Si eu zic ca nu merita sa strici hainele de discoteca la scoala.


QUOTE
Le poarta,e mandra de ele,dar sunt tare incomode!


Imi dau seama ce `mandra` e daca sunt asa de incomode...S-o lamurim si p-asta cu `mandria`..trebuie sa fi mandru pentru ce acumulezi acolo nu pentru simplu fapt ca esti acolo, apoi sa se poarte o insigna ceva ca simbol nu toata imbracamintea daca tot doriti simboluri de apartenenta pe care sa le priviti cu admiratie peste ani....Dar nu-i obligati si pe altii sa fie la fel. Nimeni nu va impiedica sa va imbracati zilnic cu aceleasi haine, care mai incep sa si miroasa, ceea ce e si neigienic pe langa inestetic, sa va faceti o uniforma proprie, de ce vreti sa impuneti tuturor asta?

QUOTE
Vara e prea cald cu sacou de stofa,iarna cum sa-l pui pe sub o haina groasa


Ce simplu s-ar rezolva totul fara uniforma aia aberanta. Vara te-ai imbraca firesc mai subtire, iarna mai gros...

flori

QUOTE
Uniformele pe care le-am purtat in copilarie sint printre amintirile cele mai placute. ce mindra am fost cind am primit in clasa 1-a uniforma nou-nouta cu rochitica albastru pepit si sortulet albastru cu aripioare, funditele enorme din voal si pamblicuta alba de matase, care ce-i drept era cel mai enervant obiect din recuzita datorita faptului ca aluneca de pe cap si era tinuta mai mult in buzunar. Apoi in clasa 5-a am primit bluza bleu cu sarafan albastru si eram foarte mindra ca era un semn ca am crescut...ce sa mai vorbesc de uniforma de pionier, sincera sa fiu chiar imi placea! Cind o imbracam simteam ca e sarbatoare...apoi am purtat uniforma de liceean cu bluza bleu si sarafan bleumaren si ma simteam cu ea ca o adevarata domnisoara...mi se parea un adevarat lux si-mi aduc aminte cu drag de ea, pentru ca a ramas simbolul tineretii mele...


... Nu va obliga nimeni sa va faceti o `uniforma personala` pe care s-o priviti cu admiratie peste ani, dar nu-i obligati pe cei care nu au astfel de nostalgii sau care le obtin uitandu-se pe fotografii etc sa poarte uniforma...ce bine era cand...


QUOTE
preocuparile elevilor se indreapta mai mult spre toalete si moda, ce sa mai vorbesc de bietii parinti care au bani sau nu, sint pusi in situatia de a satisface odraslelor cele mai sofisticate mofturi de parca tot viitorul lor ar sta intr-o pereche de blugi de la nu stiu ce firma renumita.


E firesc sa fi preocupat de modul in care te imbraci, mi s-ar parea bizar sa n-o faci...Aia e o problema familiala, nu e altcineva vinovat incat sa fie obligat sa poarte o uniforma incomoda, cu o culoare pe care poate n-o agreeaza etc pentru ca altii n-au bani. Nici eu nu am si nici n-am avut dar nu mi-am permis, din resentiment, sa impun altora sa se imbrace prost pentru ca eu nu ma pot imbraca bine. In plus un parinte daca a facut un copil si-a asumat deja tot ceea ce decurge de aici, inclusiv faptul ca e posibil sa nu-l poata `imbraca` la fel de bine ca altii. Nu e normal sa impui altora mai putin pentru ca tu nu te poti ridica la standardele lor. Asta e comunism, uniformizare etc.

QUOTE
Acum cei care sinteti impotriva uniformei nu ma intelegeti gresit, poate impunerea purtatului de uniforma ar parea o frustare de libertate, dar pe de alta parte cred ca sint si avantaje, care poate nu se pot simti pe moment, dar in viitor cine stie?


Argumentul asta cu viitorul imi aduce aminte de mothman...cu care dialoghez in alta parte...Deci esti de acord ca n-ai nici un argument solid, ca desi pare sa nu fie nici un avantaj pe moment...cine stie ce se intampla in viitor... smile.gif Intai tragi si dupa aia intrebi cine e, vedem noi ce se mai intampla in viitor...

QUOTE
Daca ne gindim ca toata viata o sa avem libertatea de a ne imbraca asa cum vrem,


Unii dintre noi din nefericire traiesc asa putin incat nu mai ajung niciodata sa se imbrace cum vor...In plus asta e un alt argument cu o structura foarte interesanta: daca tot o sa fim liberi candva ce rost mai are sa fim si acum liberi, daca tot o sa fim fericiti candva, acum trebuie sa nu fim fericiti, daca tot va fi sa fie bine candva acum trebuie sa fie neaparat rau....

smile.gif

QUOTE
uneori ti se face lehamite si-ti vine sa arunci la cos toate hainele, dorindu-ti sa ai numai una ca sa nu mai fii pus dimineata, cind pleci din casa in situatia de a rascoli prin tot sifonierul dupa ceva potrivit, ce stres si cita pierdere de timp uneori!


O minima ordine te poate scuti de efortul de a cauta prin tot sifonierul, poti sa-ti stabilesti seara cu ce sa te imbraci etc...e o gluma daca tu vrei sa impui uniforma cu astfel de `argumente`. In plus ceva asemanator spunea si Eris....oare de ce nu renuntam de tot la diversitate, estetica etc de ce nu adoptam o uniforma universala? spoton.gif
exergy33
Dascalita

Din moment ce marea majoritate a tinerilor si chiar a copiilor sint contra uniformei...asta ar trebui sa dea de gindit tocmai celor care duc o viata uniforma intre indepartatul "ieri" si necunoscutul "miine".

Evident ca se impun niste reguli de decenta ...
Dupa parerea mea uniforma scolara nu a rezolvat si nu va rezolva niciodata adevaratele probleme ale unei generatii.
Deci sint contra.

exergy33
flori
alfa eu am spus ce-am avut de spus din punctul meu de vedere...desigur e bine ca acum elevii nu mai sint obligati sa poarte uniforma, au mai multa libertate dar daca stam si ne gindim ca un copil nu are aceeasi judecata ca un adult si nici libertatea financiara sa.si cumpere singur ce vrea...multi copii se pot alege cu traume psihice din cauza ca nu se pot imbraca la aceleasi standarde ca unii colegi ai lui...parerea mea e ca in educatia unui copil ar trebui sa se puna accentul pe lucruri mai profunde decit preocuparea de a arata cit de bogat este prin felul in care se imbraca! E drept ca uniforma suna a comunism si si fiindca din cauza comunismului am avut atita de suferit pe undeva sintem indreptatiti sa ne impotrivim uniformei insa ar trebui sa fim mai realisti si sa vedem ca multi in Romania au ramas cu sufletul si mintea in uniforma de comunisti desi la suprafata isi etaleaza sclipiciul capitalismului!
alfa
flori

QUOTE
alfa eu am spus ce-am avut de spus din punctul meu de vedere...


Sunt convins tocmai asa am si luat postarea ca reprezantand punctul tau de vedere.

QUOTE
desigur e bine ca acum elevii nu mai sint obligati sa poarte uniforma, au mai multa libertate


Exact asta spun si eu cu aceeasi tarie: desigur

QUOTE
daca stam si ne gindim ca un copil nu are aceeasi judecata ca un adult si nici libertatea financiara sa.si cumpere singur ce vrea...multi copii se pot alege cu traume psihice din cauza ca nu se pot imbraca la aceleasi standarde ca unii colegi ai lui...


Sigur ca unii sunt mai sensibili. Nici eu n-am bani dar nu mi se pare ca din cauza asta m-am ales cu traume psihice...cel putin asa cred ohyeah.gif Pentru asa ceva exista psihologi etc...apoi hai sa fim seriosi asta nu e un motiv care sa produca traume psihice in masa.
Invidia exista la orice varsta, probabil ca daca depaseste un anumit nivel produce traume dar ce trebuie sa facem, sa eliminam toate diferentele dintre oameni ca sa evitam traumele invidiosilor hipersensibili? De ce i-as obliga pe ceilalti sa poarte uniforma, de ce sa-i constrang pe toti pentru ca exista cativa care mor de oftica? Asta nu e un argument.
El nu are libertate financiara dar parintele care e responsabil pentru el are.
De obicei nu e vorba de traume ci de frustrari mai mici sau mai mari care oricum vor exista in afara scolii si care in nici un caz nu trebuie sa fie baza pentru o regula care ii constrange pe toti ceilalti. Am raspuns asemanator si lui Eris.

QUOTE
parerea mea e ca in educatia unui copil ar trebui sa se puna accentul pe lucruri mai profunde decit preocuparea de a arata cit de bogat este prin felul in care se imbraca!


Nu inteleg opozitia pe care o faci aici. E o contradictie intre a invata bine si a te imbraca asa cum iti place daca ai bani s-o faci?
Oamenii se imbraca asa cum le place, ce nu-ti convine la faptul ca unii au mai multi bani si altii au mai putini? Asta e societatea, unii se descurca mai bine altii mai prost. Poti spune intr-adevar ca diferentele nu reflecta intotdeauna meritul, ca unii fura, ca altii au nesansa, ca unii sunt dezavantajati pentru ca domeniul pentru care s-au pregatit nu e rentabil etc.... e alta poveste...Incorectitudinea e inevitabila dar ea nu poate fi rezolvata prin aducerea tuturor la acelasi nivel pentru ca ai inlocui-o cu o alta si mai mare luand de la cei merituosi si dand la cei mai putin merituosi, in plus ai creea un sistem economic prost - exemplul comunismului . Unii vor avea bani mai multi altii mai putini si chestia asta o sa se vada peste tot nu doar la scoala...N-ai nici un drept, cata vreme cineva a facut banii legal sau chiar cata vreme nu a fost gasit vinovat de ceva sa-i interzici sa dispuna asa cum doreste de ei, sa se imbrace bine etc...


QUOTE
E drept ca uniforma suna a comunism si si fiindca din cauza comunismului am avut atita de suferit pe undeva sintem indreptatiti sa ne impotrivim uniformei insa ar trebui sa fim mai realisti si sa vedem ca multi in Romania au ramas cu sufletul si mintea in uniforma de comunisti desi la suprafata isi etaleaza sclipiciul capitalismului!


N-are nici o legatura. Sesizez mici resentimente la tine...Unii au facut bani asta e realitatea. Ca au ramas cu aceeasi mentalitate se poate, dar nu vad de ce i-ai impiedica sa dispuna asa cum cred de cuviinta de banii lor.
Din cate inteleg eu mai bine pe tine te doare ca unii au bani si pot sa se imbrace bine iar altii n-au. Asta se intampla peste tot, inegalitati vor exista mereu din tot felul de motive, in general pentru ca oamenii sunt diferiti.
flori
QUOTE (alfa @ 6 Nov 2005, 05:11 PM)


N-are nici o legatura. Sesizez mici resentimente la tine...Unii au facut bani asta e realitatea. Ca au ramas cu aceeasi mentalitate se poate, dar nu vad de ce i-ai impiedica sa dispuna asa cum cred de cuviinta de banii lor.
Din cate inteleg eu mai bine pe tine te doare ca unii au bani si pot sa se imbrace bine iar altii n-au. Asta se intampla peste tot, inegalitati vor exista mereu din tot felul de motive, in general pentru ca oamenii sunt diferiti.

alfa nu e vorba aici de resentimente, nu ma deranjeaza cei care au bani decit in cazul cind vor sa afiseze asta cu ostentatie si am observat asta, mai ales la cei care au cistigat acesti bani pe cai necinstite! Ma deranjeaza prostia si lipsa de bun simt...de lipsa de bun gust nici nu mai vorbesc. Din fericire nu ma pot plinge ca-mi lipsesc banii, dar ca sa te afisezi intr-o societate cu oameni flaminzi, in toale pe care ai platit cit salariul lor pentru un an mi se pare putin cam deplasat! Daca am fi intr-adevar oameni ar trebui sa avem cit de cit respect pentru cei care desi muncesc, nu au avut sansa de a cistiga tot atit de mult cit noi. De altfel un om adevarat nu va aprecia niciodata pe cineva numai pentru ca se imbraca de la Gucci sau sau alte firme unde platesc de fapt mai mult pentru nume! Eu sint de acord sa ne imbracam decent si sa ne personalizam imbracamintea dupa stilul nostru, dar asta se poate si cu un pret mai mic si de ce nu poate din ceea ce ne ramine am putea ajuta pe cineva care se afla intr-adevar in nevoie...am intilnit in Ro copii care nu pot veni la scoala pentru ca nu au cu ce se incalta! Deci intr-o clasa unde sint copii bogati si saraci, oare nu ar fi mai corect sa se imbrace toti decent si cei mai bogati daca au posibilitatea in loc sa-i marginalizeze pe ceilalti, sa incerce sa-i ajute?
alfa
( nu sunt aici )



QUOTE
alfa nu e vorba aici de resentimente, nu ma deranjeaza cei care au bani decit in cazul cind vor sa afiseze asta cu ostentatie si am observat asta, mai ales la cei care au cistigat acesti bani pe cai necinstite! Ma deranjeaza prostia si lipsa de bun simt...de lipsa de bun gust nici nu mai vorbesc.


Exagerezi. De obicei ne place sa asociem defectele si calitatile, reminiscente inconstiente ale platonismului, patrunse usor in mentalitatea colectiva. Realitatea e un mozaic al tuturor combinatiilor, iar procentele sunt asemantaoare. Ostentativi pot fi si saracii uneori, prin alte mijloace desigur, pot fi si cei imbogatiti pe cai cinstite asa cum nu toti bogatii sunt ostentativi, lipsiti de gust etc. Sigur ca nu ne plac o gramada de lucruri, insa uneori mie nu-mi place sa nu-mi placa o gramada de lucruri. Prea multa neplacere devine suspecta la un moment dat si ascunde sentimentul unei superioritati deghizata in formule atenuante care se pretinde coborata din cine stie ce simt aparte.

QUOTE
Din fericire nu ma pot plinge ca-mi lipsesc banii, dar ca sa te afisezi intr-o societate cu oameni flaminzi, in toale pe care ai platit cit salariul lor pentru un an mi se pare putin cam deplasat!


Imi pare rau n-are a face una cu alta. Daca ai castigat cinstit banii respectivi te poti afisa cu ce vrei, altfel de ce ai mai castigat banii, daca nu poti beneficia de ei? Daca doresti o haina, ai bani s-o cumperi nu vad de ce n-ai face-o? Sincer nu-ti inteleg sentimentele, nici eu n-am bani dar nu sunt deranjat de altcineva care ii are si care ii cheltuie dupa bunul plac. In plus nu conteaza costul ci haina. Sunt haine scumpe si haine ieftine. Nu e vinovat individul care castiga niste bani de saracia altora....asta daca nu vorbim despre `exploatarea omului de catre om...`
Nu inteleg ce ti se pare deplasat. Adica tu ce vrei , sa-i constrangi pe cei care au foarte mult sa nu se foloseasca de ceea ce au pentru ca ii deranjeaza pe cei care au putin? E absurd.



QUOTE
Daca am fi intr-adevar oameni ar trebui sa avem cit de cit respect pentru cei care desi muncesc, nu au avut sansa de a cistiga tot atit de mult cit noi


Asta e o forma de resentiment pe care eu o resping. Ce inseamna respect pentru cei care castiga mai putin? Sa nu te poti folosi de castigurile tale, eventual mai mari? Atunci la ce bun sa mai castigi? E ciudata logica ta si se articuleaza resentimentul celui care are mai putin.

QUOTE
De altfel un om adevarat nu va aprecia niciodata pe cineva numai pentru ca se imbraca de la Gucci sau sau alte firme unde platesc de fapt mai mult pentru nume!


Foarte bine. Nimeni nu te obliga sa apreciezi un astfel de om, dar daca lui ii place sa se imbrace in felul ala e bizar sa vrei sa-l opresti. Parerea profanului nu e identica cu a creatorului de moda, el poate sa nu aiba gusturi prea bune. Aici vorbim de interzicere nu de apreciere. E treaba lui cum se imbraca asumandu-si aprecierea sau dezgustul care pot decurge din asta.

QUOTE
Eu sint de acord sa ne imbracam decent si sa ne personalizam imbracamintea dupa stilul nostru, dar asta se poate si cu un pret mai mic si de ce nu poate din ceea ce ne ramine am putea ajuta pe cineva care se afla intr-adevar in nevoie...am intilnit in Ro copii care nu pot veni la scoala pentru ca nu au cu ce se incalta!


De copiii care nu au ce incalta trebuie sa se ocupe institutiile specializate. Privatul poate oferi sau nu un ajutor dupa cum doreste. Tu esti libera sa-l apreciezi sau sa-l dispretuiesti pentru egoismul sau altruismul lui. Dar aici vorbim de obligatii. E absurd sa-l obligi sa se imbrace ieftin pentru a-l pune sa-i ajute pe saraci. E un tip de egalizare a resurselor, care a esuat din cate stiu eu...dar se pare ca unii inca mai cred in asa ceva...Sigur ca e preferabil sa ajute, dar asta nu inseamna ca trebuie sa se imbrace ieftin...Ne place sau nu poate principalul motor al economiei de piata este initiativa personala, privata, motivata de dorinta de a avea mai mult pentru sine. Asta e omul, n-ai cum sa-l schimbi iar societatile care au incercat sa-i ingradeasca aceasta tendinta s-au dovedit a fi falimentare.

QUOTE
Deci intr-o clasa unde sint copii bogati si saraci, oare nu ar fi mai corect sa se imbrace toti decent si cei mai bogati daca au posibilitatea in loc sa-i marginalizeze pe ceilalti, sa incerce sa-i ajute?


E normal ca fiecare sa se imbrace asa cum ii place si dupa posibilitati. Daca unii care au mai mult doresc sa ajute e foarte frumos din partea lor si o pot face, dar acestia nu trebuie in nici un caz obligati s-o faca sau obligati sa nu-si foloseasca resursele pentru ca ar starni invidia celorlalti...Imi pare rau gandesti profund comunist. Iar dupa parerea mea comunismul a fost un sistem al resentimentului. Nu e vorba de nici o marginalizare, eu nu m-am simtit niciodata marginalizat.
Una e ca ajutorul sa vina din suflet si cu totul altceva e sa-l impui sau sa impui masuri restrictive ca sa nu se simta cei mai slabi prost...
Trebuie sa ne obisnuim ca oamenii nu sunt egali. Ca unii sunt frumosi si altii urati. E ca si cum ai impune unei femei frumoase sa-si acopere frumusetea pentru ca le deranjeaza pe cele urate...Asta e atentat la estetica smile.gif Tu pretinzi celor bogati sa traiasca precum cei saraci ca sa nu-i deranjeze...O sa ajungi sa ceri celor destepti sa para prosti ca sa nu-i deranjeze pe prosti...Resursele trebuie folosite atunci cand le ai si orice ingradire produce o risipa prin neutilizare.
E foarte bine sa-i ajuti pe altii dar e profund daunator sa impui lucrul asta dincolo de nivelul firesc pe care il exercita statul cu resursele obtinute din impozite etc. Deasemenea e aberant sa impui restrictii celor care au mai mult doar de dragul de a nu-i deranja pe cei care au mai putin.
abis
Alfa, Exergy33: aveti dreptate! thumb_yello.gif

Ce senzatie ciudata am, sa nu pot sa va contrazic nici pe unul, nici pe altul... wub.gif
flori
Alfa ce-i drept gindirea ta e corecta pe undeva (mai ales cind te referi la frumusete, desigur trebuie aratata ca ce-i frumos si lui Dumnezeu ii place), dar m-ai judecat cam aspru cind ai afirmat ca eu gindesc comunist...nu stiu daca tu ai avut parte sa petreci prea mult timp in regimul comunist, eu da si pot sa afirm ca am urit din suflet acest regim, dar nu pentru ca ar fi vrut ca oamenii sa fie egali, ca asta ar fi fost minunat, dar este imposibil de realizat, aici pe pamint. Ideea de baza a comunismului ar fi fost buna dar nu pentru natura umana. De aceea in timpul comunismului s-a dezvoltat atit de mult minciuna, egoismul si ura fata de ceilalti...Cind am spus ca elevii ar trebui indrumati sa se imbrace decent si sa-i ajute pe cei care sint mai slabi, sau cu mai putine posibilitati materiale m-am referit la educatia care ar trebui sa fie data elevilor in conditiile regimului in care traim, pentru ca in tarile cu un capitalism solid am observat ca si oamenii sint mult mai umani, desi nu sint toti egali, deci nici intr-un caz n-am spus ca cineva ar trebui obligat sa ajute pe altii sau sa se imbrace intr-un anumit fel, asta ar trebui invatat prin educatie...Dar din pacate la noi capitalismul a inceput sa se construiasca pe lucrurile cele mai rele din societatea capitalista...inca nu intelegem ca democratia inseamna libertatea de a face ce vrei dar cu conditia sa nu-ti deranjezi semenii...
flori
QUOTE (alfa @ 7 Nov 2005, 03:03 AM)

Trebuie sa ne obisnuim ca oamenii nu sunt egali. Ca unii sunt frumosi si altii urati. E ca si cum ai impune unei femei frumoase sa-si acopere frumusetea pentru ca le deranjeaza pe cele urate...Asta e atentat la estetica smile.gif Tu pretinzi celor bogati sa traiasca precum cei saraci ca sa nu-i deranjeze...O sa ajungi sa ceri celor destepti sa para prosti ca sa nu-i deranjeze pe prosti...

De unde si pina unde ai ajuns la asa niste concluzii din ceea ce am scris?
Daca m-ai cunoaste mai bine ti-ai da seama ca respect si admir foarte mult oamenii frumosi care stiu sa-si puna in valoare frumusetea, oamenii bogati care stiu sa-si cistige si sa-si administreze bunurile prin munca cinstita si oamenii intr-adevar destepti nu pe cei care vor sa para!
Oiski-Poiski
Sunt impotriva uniformei.Imi amintesc cu groaza de sarafanele alea de "maicute de la manastire".
Sunt convinsa ca printr-un regulament interior drastic fiecare scoala poate pune la punct fetele de exemplu cu alura de Barbie care se prezinta mai mult dezbracate decat imbracate .
Si asta fara sa impui o uniforma.
alfa
Flori

QUOTE
dar nu pentru ca ar fi vrut ca oamenii sa fie egali, ca asta ar fi fost minunat, dar este imposibil de realizat, aici pe pamint. Ideea de baza a comunismului ar fi fost buna dar nu pentru natura umana. De aceea in timpul comunismului s-a dezvoltat atit de mult minciuna, egoismul si ura fata de ceilalti..


Ar fi fost minunat sa fie egali? Cred ca m-as fi plictisit de moarte.... hh.gif

QUOTE
Alfa ce-i drept gindirea ta e corecta pe undeva (mai ales cind te referi la frumusete, desigur trebuie aratata ca ce-i frumos si lui Dumnezeu ii place), dar m-ai judecat cam aspru cind ai afirmat ca eu gindesc comunist...nu stiu daca tu ai avut parte sa petreci prea mult timp in regimul comunist


N-oi fi avut eu parte dar mi-au spus altii cam ce s-a intamplat, am mai citit etc...a fost naspa din cate stiu eu peste tot nu doar in Romania. Toata lumea stie asta nu doar eu. Te-am judecat aspru pentru eu cand dialoghez simt nevoia sa ma cert. Mie imi place disputa.
biggrin.gif

QUOTE
Dar din pacate la noi capitalismul a inceput sa se construiasca pe lucrurile cele mai rele din societatea capitalista...inca nu intelegem ca democratia inseamna libertatea de a face ce vrei dar cu conditia sa nu-ti deranjezi semenii...


Corect dar si semenii trebuie sa aiba limite ale deranjului...E nefiresc sa te deranjeze ca altul se imbraca scump si bine. Asta e INVIDIE! biggrin.gif

QUOTE
Cind am spus ca elevii ar trebui indrumati sa se imbrace decent si sa-i ajute pe cei care sint mai slabi, sau cu mai putine posibilitati materiale m-am referit la educatia care ar trebui sa fie data elevilor in conditiile regimului in care traim, pentru ca in tarile cu un capitalism solid am observat ca si oamenii sint mult mai umani, desi nu sint toti egali, deci nici intr-un caz n-am spus ca cineva ar trebui obligat sa ajute pe altii sau sa se imbrace intr-un anumit fel, asta ar trebui invatat prin educatie...


Asta spun si eu: educatie nu obligatie. Jos uniforma!

Oiski-Poiski
QUOTE
fiecare scoala poate pune la punct fetele de exemplu cu alura de Barbie care se prezinta mai mult dezbracate decat imbracate .


Hai sa le punem doar virgula. wink.gif
Oiski-Poiski
QUOTE (alfa @ 7 Nov 2005, 09:56 PM)




Oiski-Poiski
QUOTE
fiecare scoala poate pune la punct fetele de exemplu cu alura de Barbie care se prezinta mai mult dezbracate decat imbracate .


Hai sa le punem doar virgula. wink.gif

Ti s-a parut prea dura , nepotrivita expresia ?


Exista si lucruri moderne de imbracat pentru tineret care sa se potriveasca cu institutia de scoala.
Si apoi fetele ar trebui sa stie ca o bucata de corp pe jumatate acoperita e mai atragatoare si plina de mistere decat o parte de corp total descoperita.
Asta duce la crima de fantezie la baieti.Daca vad deja totul nu-si mai pot inchipui cum AR putea sa fie.
alfa
Oiski-Poiski

QUOTE
Si apoi fetele ar trebui sa stie ca o bucata de corp pe jumatate acoperita e mai atragatoare si plina de mistere decat o parte de corp total descoperita.


Nu crezi ca ar trebui sa le ceri si baietilor parerea? smile.gif

QUOTE
Asta duce la crima de fantezie la baieti.Daca vad deja totul nu-si mai pot inchipui cum AR putea sa fie.


Unii nu prefera inchipuirea. smile.gif
Oiski-Poiski
cum zici tu


probabil ca parerea mea este parerea omului matur
oricum raman la ideea "fara uniforme scolare"

alfa
Oiski-Poiski

QUOTE
cum zici tu


probabil ca parerea mea este parerea omului matur


Am inteles, probabil eu sunt imatur desi am vorbit in general, nu neaparat din punctul meu de vedere.
Iti propun altceva. Fa un sondaj printre barbatii peste varsta la care ii consideri tu maturi si analizeaza rezultatele. Succes!



Pe mine nu ma intereseaza ce ai vrea tu sa fie ci ceea ce este. Despre asta vorbeam, pentru ca am crezut ca vrei sa fi obiectiva. wink.gif
Oiski-Poiski
alfa, cum ai ajuns la ideea ca eu sustin ca esti imatur ? sad.gif
tu ziceai ca sa cer si parerea baietilor eu ma gandeam ca poate gandesc asa pentru ca fac parte dintr-o alta generatie decat cea a celor care freaca acuma bancile scolii.
Insa ideea cu sondajul ar fi interesanta .Fa-l tu aicea la Han unde crezi ca se potriveste ca te pricepi mai bine, eu habar nu am cum sa fac un sondaj.
Insa parerea mea ar fi ca se aseamana cu meniul intr-un restaurant.Probabil ca ai dreptate ca cei mai multi dintre barbati ar alege ceva care cunosc, stiu ca e gustos .Insa degustatorii vor alege altceva.
Exact asa este cu o fata dezbracata sau una imbracata.
Din lipsa de rabdare o alegi pe cea dezbracata ca deja vezi ce ti se ofera.Insa nu ai de unde sa stii ce comoara poti descoperi la cea imbracata.
Mein Gott , incep sa vorbesc prostii.
Insa m-am facut inteleasa cat de cat ? unsure.gif
alfa
Oiski-Poiski

QUOTE
tu ziceai ca sa cer si parerea baietilor eu ma gandeam ca poate gandesc asa pentru ca fac parte dintr-o alta generatie decat cea a celor care freaca acuma bancile scolii.


Ma indoiesc ca daca esti obiectiva poti sustine ca generatia ta prefera femeile imbracate.

QUOTE
Insa ideea cu sondajul ar fi interesanta .Fa-l tu aicea la Han unde crezi ca se potriveste ca te pricepi mai bine, eu habar nu am cum sa fac un sondaj.


O sa-l fac acum smile.gif Desi cred ca rezultatele de aici nu vor fi relevante. In primul rand pentru ca nu se respecta conditia anonimatului si unii pentru a fi mai interesanti vor spune altceva decat simt atunci cand vad o femeie dezbracata ( vorbim de atractie da? nu de dragoste sau altceva, nici de impresia estetica s.a.m.d.), in al doilea rand nu stiu cat sunt de reprezentativi forumistii pentru toate categoriile cu respectarea procentelor ( tarani, muncitori, intelectuali etc ).

QUOTE
Insa parerea mea ar fi ca se aseamana cu meniul intr-un restaurant.Probabil ca ai dreptate ca cei mai multi dintre barbati ar alege ceva care cunosc, stiu ca e gustos .Insa degustatorii vor alege altceva.


Ai inteles gresit. Nu e vorba de a alege ce cunosti ci de reactia pe care o ai in fata unei femei dezbracate. Ceea ce nu inseamna ca acoperirea nu are farmecul ei, ca acoperita o femeie nu ar putea fi in multe cazuri mai frumoasa decat descoperita. Nu confunda una cu cealalta. In plus eu nu m-am referit la degustatori ci in general. Cred ca si degustatorii abia dupa ce degusta isi pot da cu parerea... smile.gif

QUOTE
Din lipsa de rabdare o alegi pe cea dezbracata ca deja vezi ce ti se ofera.Insa nu ai de unde sa stii ce comoara poti descoperi la cea imbracata.


Nu neaparat cele care raman imbracate ascund cine stie ce comori biggrin.gif chiar nu-mi dau seama despre ce vorbesti. Si eu cred ca o femeie nu trebuie sa cedeze usor, iar uneori nu trebuie sa cedeze deloc, dar ce are a face una cu alta. Eu vorbeam strict de ceea ce atrage. Daca te dezbraci la nudisti asta inseamna ca cedezi? In plus uneori te imbraci sexy doar ca sa inciti, de fapt in marea majoritatea a cazurilor, sa atragi nu sa cedezi, sa arati ca ai dar ca nu dai...Faci o confuzie aici.

QUOTE
Insa m-am facut inteleasa cat de cat ?


Acum ai schimbat ideea. Vorbesti despre cedare nu despre atractie. Prima data te-ai substituit parerii baietilor, ai vorbit in numele lor si eu ti-am cerut sa-i intrebi. Acum vorbesti despre altceva.
Oiski-Poiski
in ordine , am obosit
alfa
Asta e strategia mea....vorbesc despre altceva si imi obosesc adversarul. De fapt am schimbat putin subiectul anticipand unde bati.... biggrin.gif
Quasar
Eu sunt pentru uniforma .

De ce?

motive pentru:
biggrin.gif
-motive de a fi smecher mai putine
-nu se mai face diferenta intre copii cei bogati si cei saraci
-eviti intrebarile si explicatiile care pot afecta un copil referitoare la starea materiala a unui subiect
-faci economie la haine (rupi doar o pereche , doua )
-si nu in ultimul rand unele boli se pot stopa prin schimbarea hainelor de scoala cu cele de oras

motive contra
mad.gif
-nu mai pot fi "moderni"
-implica ceva ordine in viata
-trebuie sa invete disciplina
Oiski-Poiski
QUOTE (Quasar @ 8 Nov 2005, 12:17 PM)
-si nu in ultimul rand unele boli se pot stopa prin schimbarea hainelor de scoala cu cele de oras
 

iti spun eu o metoda mai buna:
unele boli se pot stopa prin spalarea mai deasa a hainelor de scoala si cele de oras
alfa
Quasar

QUOTE
motive de a fi smecher mai putine


nu vad legatura, in plus imi plac smecherii wink.gif

QUOTE
nu se mai face diferenta intre copii cei bogati si cei saraci


toti aveti oPsesia diferentei?
bine uniformizam....COMUNISM

QUOTE
eviti intrebarile si explicatiile care pot afecta un copil referitoare la starea materiala a unui subiect


aceeasi problema a sensibilitatii...de ce sa nu extindem rationamentul eu cunosc si maturi afectati si ofticati de diferente?

QUOTE
faci economie la haine (rupi doar o pereche , doua )


Da, dar o rupi de mai multe ori... smile.gif

QUOTE
si nu in ultimul rand unele boli se pot stopa prin schimbarea hainelor de scoala cu cele de oras


Nimeni n-a spus ca trebuie sa prapadesti hainele de oras la scoala, te poti schimba si daca nu exista uniforma

QUOTE
nu mai pot fi "moderni"


L-ai pus in ghilimele. Te deranjeaza ideea?

QUOTE
implica ceva ordine in viata


Vag-abstract. Ce legatura are uniforma cu ordinea in viata. Vax!

QUOTE
trebuie sa invete disciplina


Scoala nu trebuie sa fie armata, trebuie sa te duci cu placere nu sa-ti vina sa vomiti acolo cum se intampla de cele mai multe ori. Iar disciplina ar trebui sa inceapa cu profesorii am mai vorbit despre asta.
Depinde unde stabilesti raportul disciplina-libertate si de ce il stabilesti. Disciplina trebuie sa aiba un sens nu e scop in sine. Libertatea e ceea ce trebuie urmarit, iar disciplina doar acolo unde binele rezultat pentru toti e mai mare, altfel orice forma de constrangere e aberanta si reprezinta o incalcare a drepturilor individului in numele unui colectivism daunator. Nu e deloc clar ce bine mai mare ar rezulta din purtarea uniformei. Dimpotriva
Quasar
QUOTE (Oiski-Poiski @ 8 Nov 2005, 12:26 PM)
 iti spun eu o metoda mai buna:
unele boli se pot stopa prin spalarea mai deasa a hainelor de scoala si cele de oras

Draga nu poti sa speli un rand de haine zilnic , dar avand uniforma elimini pericolul contaminarii cu virusi a mai multor haine!!!!!! ohmy.gif
Citeste si tu o carte de medicina generala si vezi acolo ce se recomanda !

Asa de la unul la ... de ce medicii au uniforme ?
de ce au muncitorii uniforme ?
de ce au laborantii uniforme?
devil.gif
asa de bagare in seama?
Oiski-Poiski
Quasar, dar daca ai uniforma o schimbi pe aia zilnic cu una curata ? Sau crezi ca boala ce a zburat azi pe uniforma ta , uniforma pe care o bagi la dulap printre alte haine si maine o iei iara pe tine , maine va zbura mai departe ?

Carti de medicina generala citesc ,chiar ma intereseaza smile.gif
Eris
QUOTE
-nu se mai face diferenta intre copii cei bogati si cei saraci


Diferentele se vor vedea oricum pentru ca, se poate impune uniforma dar nu poti impune unui copil sa isi lase acasa bijuteriile,ceasul etc; si nici nu ii poti obliga sa vina in opinci cu pret fix. Necesitatea uniformei nu este legata strict de acest aspect. Ideea uniformei, asa cum am mai spus, este aceea de respect al institutiei (printre altele). (punct personal de vedere pe care nu voiesc a-l impune nimanui)
Pe de alta parte, pana la urma ei sunt cei care stau in toalele alea, asa ca e normal sa aleaga. Chiar asa! Sa se imbrace cum vor. Asa cei care au ceva materie cenusie nu ii vor mai complexa pe cei mai slabi dotati, dar cu ceva parinti instariti. Fiecare va avea ceva de aratat. (Nu ca as exclude ipoteza unor elevi care sa intruneasca ambele criterii). Si daca vor, luna mai si iunie sa se faca seminarii chiar pe marginea strandului. Se imbina placutul cu utilul, care e problema?! smile.gif
Important e sa nu treaca prin scoala ca gasca prin apa (ca tot ziceam de strand), si daca da, va rog, dati-mi voie sa vin cu o sugestie:propun ca cei care au medii bune la invatatura sa fie lasati sa poarte ce vor, iar ceilalti, pentru a fi motivati, sa poarte uniforma:devil:

... si sa termine si profesorii astia cu greva lor odata laugh.gif. Nu ca doleantele lor ar fi legate de subiectul nostru... spoton.gif


Quasar
QUOTE (Oiski-Poiski @ 8 Nov 2005, 12:46 PM)
ohmy.gif

Eu am facut un liceu " cu uniforma " in timp ce aproape toate celelalte institudii de invatamant din oras nu aveau si curios ca nimeni nu a obiectat ceva !
Un incovenient a fost masura uniformei , a trebuit sa ne facem alte uniforme in a 11 , doar atat hh.gif

AAAAAAA
Aveam si sepci , dar care erau prea de tot si nu l-am purtat niciodata , le avem in geanta ca sa intram in clasa . hh.gif
Oiski-Poiski
Quasar nu mi-ai raspuns la chestia cu igiena wink.gif ci cu totul altceva .
Deci, schimbai zilnic uniforma cu una curata ? O puneai in dulap langa alte haine? Cum este cu igiena pana la urma ?
Si ce te face sa crezi ca nu am citit nici o carte de medicina generala ?
Quasar
Haina de scola nu cred ca o bagi inapoi in dulap in fiecare zi , eu cred ca o pui la un cuier sau pe spatarul unui scaun , nu????
Ca si in alte cazuri haina de servici nu trebuie sa coincida cu haina de strada si nici invers , de ce ?
ca sa te simti si tu bine cand pleci cu sotul sau sotia in oras la o terasa !!!!!
si mai mult este mult mai igienic !

Ce ma face sa cred ca nu ai citit nici o carte de medicina generala este faptul ca la inceputul fiecarei carti sunt specificate norme de igiena generala printre care se enumera si schimbarea hainelor de servici ( scoala ) cu cele " civile"

O alta idee pro uniforma este faltul de a fi mandru ca apartii unui anumit liceu ( vezi colegiile renumite din vest )
Oiski-Poiski
QUOTE (Quasar @ 8 Nov 2005, 02:45 PM)
Haina de scola nu cred ca o bagi inapoi in dulap in fiecare zi , eu cred ca o pui la un cuier sau pe spatarul unui scaun , nu????

Si haina cu care ma duc la lucru la fel ? Si hainele cu care stau in casa la fel ?
Imi pare rau dar nu am atatea scaune prin casa presupunand ca acelasi lucru ar trebui sa faca toti membrii familiei.
Iar cuierul este pentru jachete, paltoane , caciuli, sapca.
Quasar
Vezi sa nu faci la fel si cu sosetele... devil.gif

Cum poti sa bagi la loc in dulap hainele pe care le porti ???
Vezi sa nu miroase toate a "cocolino" rofl.gif

off topic

Eu sunt convins ca uniforma este o necesitate si nu un moft thumb_yello.gif
Oiski-Poiski
QUOTE (Quasar @ 8 Nov 2005, 03:02 PM)
Vezi sa nu faci la fel si cu sosetele... devil.gif


Hainele de corp le schimba toata familia zilnic.

Insa nu crezi ca suntem amandoi Off topic ? Eu cred ca da asa ca sa o lasam balta, OK ?
Quasar
Da bine - bine biggrin.gif
Thelma
In principiu, sunt pentru uniforme scolare.
Ramasitele 'doctrinei' persista, de aceea exista repulsie pentru tot ce e uniform, sters, monoton si egal (ce aiurea...egal).
Ma gandesc la modelul vestic, unde uniformele sunt apreciate pentru distinctie si apartenenta la o institutie de invatamant.
Ma indoiesc insa ca vom ajunge la modelul vestic-ma refer la mentalitate- prea curand.
Oiski-Poiski
QUOTE (Thelma @ 8 Nov 2005, 10:15 PM)
Ma gandesc la modelul vestic, unde uniformele sunt apreciate pentru distinctie si apartenenta la o institutie de invatamant.

Thelma , ma gandesc ca vorbesti despre cateva colegii de elita , scoli particulare unde nu ajunge decat creme de la creme si unde cu adevarat copiii pot fi mandrii de banii parintilor , scoli pe care le poti numara pe degetele de la o mana.
Ca in rest eu nu am vazut pe aicea absolut nici un copil in uniforma.
Poate prin alte tari din vest ? unsure.gif
Quasar
Mai este o chestie la uniforma...
Se poate face diferenta intre un scolar si un borfas de pe strada (figuri.figuri)

Mai ramane si o alta problema importanata , atitudinea elevului fata de scoala care se poate modifica incepand cu uniforma
rolleyes.gif
abis
QUOTE (Quasar @ 22 Nov 2005, 02:52 PM)
Se poate face diferenta intre un scolar si un borfas de pe strada

Adica cine nu-i in uniforma e borfas?
QUOTE
Mai ramane si o alta problema importanata , atitudinea elevului fata de scoala care se poate modifica incepand cu uniforma

Stii cum se spune pe la noi, ca nu haina face pe om... Cine are de gand sa invete, invata si in jeans, si in uniforma. Cine nu are de gand, nu invata, indiferent cum il imbraci.
Quasar
ETE NA!

Pai hai in fundul gol la scoala si cu cercei in buric , nu?

Atitudinea nu conteaza ci " doar ceea ce esti !!!!!!!!!!!!!!! "

devil.gif devil.gif devil.gif devil.gif devil.gif devil.gif devil.gif
Kyklos
Uniforma scolara ar fi binevenita in scolile cu renume unde elevi au bunul simt de a veni la scoala imbracati decent si fara zorzoane .
O uniforma scolara la indemana tuturor ar fi blugi si un sacou .......
Quasar
Uniforma ii pune pe picior de egalitate pe toti elevii , deci nu se mai poate face diferenta , prea bine, intre cei saraci sin cei bogati .......

Da se mai poate dupa celulare .... etc , etc mad.gif mad.gif mad.gif
Cla
QUOTE (Quasar @ 29 Dec 2005, 03:07 PM)
Da se mai poate dupa celulare .... etc , etc mad.gif  mad.gif  mad.gif

Si dupa piercings la buric.
Arlequine
de cand sarac inseamna si modest? am avut colege de liceu care nu aveau o situatie tocma rozosina, dar si-au facut pierce cu acu` de siguranta spoton.gif
DOINA BUMBUT
Eu care toata viata am purtat uniforma si care acum la pensie nu o mai pot purta din cauza saturatiei si a supraponderalitatii, imi aduc aminte cu drag de ea, eram saraca si traiam intr-un mediu in care eram toate la fel, nu ne purtam diferentiat, fara accesorii, aur, briz-brisuri, fara martisoare biggrin.gif , un singur inel si acela verigheta smile.gif , fara cercel in diverse locuri, fara..fara...si sunt pentru uniforma. Uniforma aleasa de voi ce sa va reprezinte "curentului" din care faceti parte sau care il agreati, cu sau fara tatuaje, par scurt sau lung , incalcit sau prins in ce se poarta,mini sau maxi, ....dar apartenta la un grup oricare ar fi el da putere, siguranta, incredere in cei de alaturi, si chiar din pacate, dispret fata de cei ce nu apartin grupului.
SIC TRANSIT GLORIA MUNDI! DECI PRO ca sa va REPREZINTE!
alysoft2003
Uniformele ar putea reprezenta pt anumite categorii sociale nu tocmai favorizate un efort financiar (poate mult mai mic decat cel impus de canoanele modei smile.gif). Oricum, in principiu sunt de acord.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.