Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Rasism
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Odăi in Dialog - Dezbaterile Hanului
Pagini: 1, 2, 3
Damnatius
Nu orice mesaj de critica la Israelului este si antisemit. De altfel stirea e preluata din The Guardian.

Eu, de exemplu', n-am nimic cu Israelul, sau cu evreii in general, dar asta nu ma impiedica sa cred ca Sharon e un ticalos.
Mistinguett
QUOTE (Ryan @ Jan 21 2004, 04:46 AM)
Rasisti suntem sau am fost cu totii intr-un fel sau altul... fiindca toti avem unele prejudecati despre anumite popoare, rase, religii etc, mai mult sau mai putin fondate.

Mai incerc si eu o data sa clarific problema rasismului.
Toti avem simpatii sau antipatii, bazate pe experiente proprii sau din imagini fals proiectate de media, de familie, de povesti auzite.
Rasist consider ca este acela care, de ex., aude ca esti roman si (dat fiind ca in tara lui romanii au fost mediatizati ca hoti si/sau tigani) nu iti da o slujba, sau ma rog, orice altceva la care ai drept egal, ca OM.
Rasist este cel care ar refuza sa stea de vorba cu tine pentru ca esti pakistanez.
Prejudecata joaca un rol, da, dar cand ai prejudecati si dai omului o sansa sa dovedeasca cine e si ce poate, nu esti rasist.

Nationalismul e cu totul alta problema. Iar casatoriile inter-rasiale si inter-nationale inca sunt o problema pe intreg mapamondul - nu pentru toata lumea dintr-o anumita rasa sau cultura sau tara, ci pentru acei care inca isi tin ochelarii de cal la ochi.
La indieni inca exista casatoriile de casta - si aici vorbim de aceeasi rasa, aceeasi tara, aceeasi cultura. Asta nu e rasism.
Ryan
Pai eu credeam ca tocmai asta sta la baza sentimentelor rasiste: prejudecatile pe care le avem despre ceilalti si care duc eventual la ce ai spus tu, sa nu-ti dea o slujba fiindca esti de cutare natie.
SORIN
QUOTE (Damnatius @ Jan 22 2004, 10:04 PM)
Nu orice mesaj de critica la Israelului este si antisemit. De altfel stirea e preluata din The Guardian.

Eu, de exemplu', n-am nimic cu Israelul, sau cu evreii in general, dar asta nu ma impiedica sa cred ca Sharon e un ticalos.

Orice critica bazata pe adevar nu are legatura cu antisemitismul....OK.

Dar Alter a preferat sa traduca un mesaj antisemit si inca a adaugat si o poza din care reiese adevaratul scop....de a pune in situatie penibila pe Israelieni.

Ce ai inteles tu din acea poza asatata??

Sharon ticalos sau nu...nu-si are rostul pe aici.

Sorin.
bunicu'Gilbert
QUOTE (SORIN @ Jan 22 2004, 06:19 PM)
Al doilea exemplu e supt din deget si miroasea fii antisemit. Si inca citezi un document antisemit tocmai la topicul rasismului ph34r.gif 
.........
Daca vrei argumente, cu placere dar cred ca daca mai citesti inca odata aberatiile si calomiile acestui site ai sa intelegi singur. M-am asteptat la mai mult sad.gif
Sorin.

Nu am idei preconcepute antisemite. Trebuia sa verific stirile cu cel putin inca o sursa. Le-am preluat si retrimis doar dintr-un simplu motiv: orice membru al unui popor ce locuieste pe acest Pamant poate fi acuzat de rasism din varii motive.
Dar de aici si pana la a fi modelat de stirile unei agentii de presa (care a preluat un cotidian ) este egal cu a crede in filosemitismul evidentiat la Brasov cu ocazia dezvelirii statuii lui Y. Rabin. Cred ca vom discuta mai aprins dupa ce firma dlui Arad se va ocupa de campania electorala a dlui Vadim Tudor.
Figaro
Nu cred ca Vadim e antisemit. Cred ca e mai rau: cameleon. Astia nu au o culoare stabila.
SORIN
Bunicule,, nu te acuz cu nimic....doar ma enerveaza cei ca imprastie praf in ochii lumii. ( nu ma refer la tine )

Iar ca sa va arat ca am dreptate, va invit inca odata sa vedeti poza atasata de Alter si sa-mi spuneti ce reiese din ea.

Sorin.
Oul Dogmatic
Pana la urma rasismul este o atitudine personala. Deci sintem cu totii rasisti. Depinde de educatie si de experientele pe care le ai ca individ. Il inteleg pe cel care are un vecin chinez care-si lasa regulat cainele sa faca pipi pe usa lui, sigur ca nu-i mai inghite pe chinezi. Cel care are vecini negri din toate partile si nu pote inchide ochii noaptea de galagie, sau vietnamezi si indieni in bloc care gatesc cu niste mirodenii de nu mai pui nimic in gura o sa se uite chiondaris la toti asiaticii. Sau nimeresti intr-un cartier de evrei ortodocsi cu zulufi si fete grave, care au niste ritualuri deloc placute si un stil de viata greu de conceput. Cum iti modifici atitudinea fata de oameni dupa asemenea expunere la "etnii" de alt soi decit al tau? Te schimba, nu se poate sa treci nepasator pe linga ei fiindca TE DERANJAZA si atunci devii rasist fiindca asociezi culoarea, numele, mirosul,gesturile,limbajul unui grup restrins sau persoana la intreaga etnie. Si apoi, RASIST este un termen extrem de relativ in cazul cind toti sintem marcati de aceasta atitudine mai mult sau mai putin.Cum se numesc evreii din Israel care-i urasc pe arabi? Sau palestinienii, cum ii vad pe evrei? Poti spune ca un palestinian este antisemit? Doar sint si ei tot 'semiti'! Deci sa nu uitam aspectul politic. Rasismul poate si este o unealta politica pe care o scoate si o foloseste cine este in masura sa beneficieze din manipularea ei. La nivelul fiecaruia sint sigur ca pina la urma conteaza calitatea omului si nu culoarea sau forma ochilor sau a nasului si ca in anturajul fiecaruia sint si evrei, si orientali si tigani fara deosebire.
runik88
Rasismul este si o notiune si o realitate. Multi folosesc notiunea in sens peiorativ fara a sti ca definitia de baza este "CARACTERISTICI ce tin de o anumita rasa".
De exemplu sobrietatea asiaticilor sau masa musculara ce se dezvolta mai usor la persoanele de culoare... Realitatea transforma insa diversitatea in intoleranta si aici e de fapt problema...
Hydra
Doamne ma doare sufletul inima capu..etc,atata vorbarie doar pt.catziva cenzurat.....dargu de Hitler a avut o solutie pt aceasta problema,dar din pacate a fost omorat in numele dreptatii..rezultatul este societatea in care traim...nu sustin ca albi sunt mai buni ci doar ca albi au datoria de a fi cei care conduc cenzurat,noi suntem ALBI...






Sa suparat careva?? daca da scuze:))

Te rog sa nu se mai intample! Sa ne mentinem intr-un limbaj civilizat...
Catalin
March
QUOTE (Hydra @ 19 Mar 2004, 08:57 PM)
Doamne ma doare sufletul inima capu..etc,atata vorbarie doar pt.catziva [...].....dargu de Hitler a avut o solutie pt aceasta problema,dar din pacate a fost omorat in numele dreptatii..rezultatul este societatea in care traim...nu sustin ca albi sunt mai buni ci doar ca albi au datoria de a fi cei care [...],noi suntem ALBI...






Sa suparat careva?? daca da scuze:))

Vezi ca ai site-uri speciale unde sa-ti exprimi "simpatiile" tale in acest mod. Nu aici !
Leon
QUOTE (Hydra @ 19 Mar 2004, 07:57 PM)
Doamne ma doare sufletul inima capu..etc,atata vorbarie doar pt.catziva [...].....dargu de Hitler a avut o solutie pt aceasta problema,dar din pacate a fost omorat in numele dreptatii..rezultatul este societatea in care traim...nu sustin ca albi sunt mai buni ci doar ca albi au datoria de a fi cei care [...],noi suntem ALBI...






Sa suparat careva?? daca da scuze:))

Acesti [...] isi fac de cap deocamdata, in ciuda spumelor facute de unii "Albi" de culoare si negrii de suflet.

QUOTE
Doamne ma doare sufletul inima capu


Ai grija sa nu-ti plezneasca sad.gif
Catalin
Daca discutia continua in felul acesta nu prevad un viitor luminos... sa ne abtinem de la jigniri, ok?

Multumesc,
Catalin
Hydra
Ma bucur ca reactionati...intrebare :15 romani au fost ucisi de arabi....ii iubiti pe arabi la fel de mult ca inainte....daca ar fi o ruda de a voastra printre victimile violurilor jafurilor crimelor facute de rromi cum atzi reactiona??
rebel
De matale ai măsura necesară la adidasi pentru-a acuza o rasă întreagă de actiunile a 13 individi, apartinând acelei rase, atunci poza matale să fie în DEX, în dreptul cuvântului 'generalizare'.
mogaldeatza


Germenii rasismului stau tocmai in situatii de genul "x arabi au ucis y romani".
Seamana putin cu atitudinea celor ce nu au fost in regiunile in care sunt majoritari
maghiarii dar stiu ei sigur ce persecutati sunt romanii minoritari.
Ce sa zicem de romanii care ucid, jefuiesc, etc tot romani?
rebel
A fi român nu tine doar de buletin, nu si în viziunea mea. Nicolae Iorga afirma odată că un patriot este '... oricine care a scris un vers, a vărsat o lacrimă sau a lăsat o picătură de sânge să se verse pentru patria sa.'
jet li
De ce e un om rasist ? Pentru ca ceilalti din alta rasa il enerveaza, el este prieten cu cei din rasa lui si mai apar si strainii astia cu care nu are legatura si care par sa nu aiba toate problemele pe care le are le si cei la fel ca el.
E un fel de "sa moara si gaina vecinului" , daca mie imi merge prost, atunci strainii astia sunt de vina, lor de ce sa le mearga bine in tara mea, ce sunt mai smecheri ?
E si frica de necunoscut, nestiind cum gandesc strainii, un rasist presupune ca ei toti gandesc orice in afara de lucrurile obisnuite pentru un om, daca l-a vazut pe unul ca il ataca aunci tot restul de necunoscuti si neantelesi devin rai automat. E greu sa scapi de impresia asta.
Cucu Mucu
Rasismul este o notiune seaca, dar o realitate dureroasa! Rasismul produsul claselor conducatoare si al religiilor, a fost creat pentru a tine oamenii sub acelasi steag,pentru a-i controla, pentru a le arata bau-bau si a face front comun impotriva lui, impotriva strainului de langa ei! De ce? Pentru ca strainul acesta vine din afara sistemului si poate aduce idei noi, periculoase, ce pot duce la pierderea controlului asupra sistemului! Cand ideile vin din interior pot fi mai usor controlate si manipulate, dar cand vin din exterior sunt mai greu de controlat si de calculat impactul lor asupra componentelor sistemului! De aceea, strainii sunt periculosi.
In sprijinul afirmatiilor mele aduc un exemplu clasic, de manipulare a constiintelor - 99,9% din materialele aparute pe piata despre extraterestri ii prezinta ca fiind extrem de agresivi, dorin sa extermine specia umana. De unde aceasta idee, cand ei , saracii, nici macar existenta nu si-au demonstrat-o fara echivoc, darmite adversitatea!!!
Rasismul este doar o latura a xenofobiei, accentuat de egoismul si mandria de rasa(patriotismul contine o forma subtila de rasism). La Madrid, X OAMENI au ucis Y OAMENI, asta este adevarul, nu arabii, nu islamul,nu, OAMENII UCID OAMENI, asta este ADEVARUL, si se intampla asta in fiecare zi, de la aparitia oamenilor pe pamant. Culoarea pielii sau felul cum se inchina e doar o scuza pentru a justifica instinctul ancestral de a ucide... Specia umana si-a pierdut conditia umana, de fapt eu consider ca nu a avut-o niciodata, o cauta in interiorul sufletelor unor iluminati, dar ca specie, singura caracteristica ce nu a pierdut-o si nu s-a alterat de-a lungul timpului, pe care nu mai gasim la nici o alta specie, este INSTINCTUL DE A UCIDE DE PLACERE.
Best regards!
Cucu Mucu
QUOTE (free @ 25 Mar 2004, 12:21 PM)

E un fel de "sa moara si gaina vecinului"

Parca era capra...vecinul tau nu are decat gaini? ohyeah.gif
jet li
Are gaini, rate, gaste si curci. Si capre, oi ,vaci, porci, cai. E bogat omu asta de-aia e vecin rofl.gif
Cucu Mucu
Poi daca are atatea, de ce sa ii moara, mai bine i le luam noi! ohmy.gif

L-am editat pentru a preciza ca numarul actual de mesaje nu are legatura cu preferintele mele sexuale...sau are?
Hydra
In tara democratiei(SUA)au avut loc cele mai mari revolte rasiale din lume,in Germania turcii sunt vanati,in romania avem ce avem cu tziganii..ops pardon rromii,in yugoslavia au ce au cu musulmanii,in africa albii sunt fugariti,in grecia turcii sunt vanati,in turcia grecii sunt casapiti si armenii,in israel arabii sunt persecutati in tarile arabe sionistii sunt tinte.........sa mai enumar,rasismul este pretutindeni face parte din noi,nu suntem aceiasi rasa...uitativa la animale stau in haite,turme..doar cele de aceiasi rasa ..hai sa nu mai incercam sa fim mai catolici decat papa si sa recunoastem ca rasismul este parte integranta din felul nostru de a fi,iar cei care spun ca nu sunt .........o aburesc........iar cei care se bat cu pumnul in piept ca lupta pt. integrare....sunt doar niste demagogi nerealisti,romani sunt "calariti"in marghita,covasna...dar nu am auzit de unguri oprimati in bucuresti....tigani te fac pe fata in urziceni si ferentari dar nu am vazut tigan persecutat pe strada de romani(bataut,jefuit)romanai facuti de tigani da.
Asa ca mai terminati cu grija fata de putregaiurile care traiesc in mijlocul etniei rrome,multi tigani sunt cumsecade si de treaba pe uni ii cunosc,dar asa cum ama mai afirmat procentual mai multi sunt puscariasi decat la romani.
Hydra
QUOTE (Leon @ 19 Mar 2004, 10:45 PM)
QUOTE (Hydra @ 19 Mar 2004, 07:57 PM)
Doamne ma doare sufletul inima capu..etc,atata vorbarie doar pt.catziva [...].....dargu de Hitler a avut o solutie pt aceasta problema,dar din pacate a fost omorat in numele dreptatii..rezultatul este societatea in care traim...nu sustin ca albi sunt mai buni ci doar ca albi au datoria de a fi cei care [...],noi suntem ALBI...






Sa suparat careva?? daca da scuze:))

Acesti [...] isi fac de cap deocamdata, in ciuda spumelor facute de unii "Albi" de culoare si negrii de suflet.

QUOTE
Doamne ma doare sufletul inima capu


Ai grija sa nu-ti plezneasca sad.gif

Leon,tu eshti rrom?,nu de alta dar cam ai tusa de minoritate:))
secunda
despre rasism

Hydra, daca spui ca toti suntem rasisti, nu crezi ca exagerezi?
apoi, daca constientizam rasismul oare nu trebuie sa facem ceva sper a-l indeparta?

mariusc2, din pacate oamenii ucid oameni, insa nu din instinct, ci pentru bani multi, avere si confort de prima clasa..
iar nu toti au acesta dorinta de a elimina. unii se multumesc si cu putin.

Marcus
Habar n-aveam cum sunt tratati oamenii de culoare in Africa de Sud. E inadmisibil, e inuman! Ce regim exista in Africa de Sud? Stie cineva?
Leon
Cica ceva de genu apartheid hh.gif
Leon
QUOTE
Leon,tu eshti rrom?,nu de alta dar cam ai tusa de minoritate:))


Destept baiat rofl.gif rofl.gif roflmao.gif roflmao.gif
Minerval
Domnilor va invit sa cititi dintr-o carte decenta de istorie si nu dintr-una alternativa. In ce lume afirmati ca mai exista apartheid? In alta dimensiune probabil fiindca daca ne uitam spre Pretoria vom observa chiar si zgaraie nori printre altele, alaturi de someri si oameni care lucreaza. Daca mintea va indreapta spre zone mai austere, vom poposi in compania unor triburi gentilice unde oamenii inca se mai ghideaza dupa reguli cutumiare. Finalmente daca ne uitam in ansamblu, observam faptul ca Africa, ca si continent, desi este presarata de foamete, saracie si analfabetism, aceasta stare de fapt nu este prezenta peste tot, existand zone care au primit infuzii mari de capital din partea SUA. Iar starea de analfabetism este relativa, tinand cont ca discutam din punctul nostru de civilizatie. Fireste, Africa a avut si partea ei de tirani si dictatura. Asadar, sa lasam groteasca amintire a unui Idi Amin, si sa ne intoarcem pe plaiurile noastre mioritice deoarece avem si noi destule zone "arhaice", in care inca nu exista electricitate.

F.'.
Ahriman
Nu cred ca are vreo legatura apartheid-ul cu zgarie-norii si somerii! Sa ne fie cu iertare, dar faptul ca anumite zone din Africa au primit infuzii de capital din partea SUA, inseamna ca a existat un interes care n-a vea nici o legatura cu "bunatatea umana"!Sunt curios ce ar fi spus americanii despre Africa de Sud daca cei asupriti ar fi fost albii? Probabil ca altfel ar fii fost situatia;dar cum si in SUA inca mai exista rasism, chiar daca nu pe fata, asta nu inseamna ca ceea ce se intampla in Africa de Sud este "normal". Sa fim seriosi...
Domnule Minerval,chiar cred ca de data asta nu ati nimerit-o!Fara suparare...
Si inca ceva: RASISTI!PLECATI ACASA! thumb_yello.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.