Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Prostitutia
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Odăi in Dialog - Dezbaterile Hanului
Pagini: 1, 2, 3, 4
Mihai
Trecand peste imoralitatea actului in sine, condamnati prostitutia? Trebuie legalizata?
Ati apela la serviciile unei prostituate? Este prostitutia un 'job' ca toate celelalte?
Considerati reala afirmatia potrivit careia casatoria este 'prostitutia insitutionalizata'?
PRO? CONTRA? INDECIS?
Antont
Le voi lua pe rind si voi raspunde la intrebari in ordinea care au fost puse smile.gif :
1. Nu
2. Da, categoric
3. DA
4. Da
5. Nu
In concluzie sint pro biggrin.gif .
Ulysses.Odyossus
off-topic: Mihai, se pare ca filosofia e o caciula pentru toate. Nu-i problema. As sugera, totusi, o sectiune de "societate".

Sunt de acord cu prostitutia si votez pentru legalizarea prostitutiei. E destul de neplacut cu bolile astea, scurtul, etc. .

Sa se faca bordeluri serioase unde sa poti sa stai la un pahar cu iubita, sa dansezi si altele de felul asta.
Figaro
QUOTE (Mihai @ Mar 14 2003, 08:24 PM)
Trecand peste imoralitatea actului in sine, condamnati prostitutia? Trebuie legalizata?

Mai adaug si eu cateva intrebari?

1. De ce considerati prostitutia imorala?

2. Prostituatele sunt imorale sau cei care apeleaza la prostituate sunt imorali?

=====================================

Rapsunsuri:

1. Sunt de acord cu legalizarea prostitutiei, pentru un control riguros. Insa nu cred ca va rezolva mare lucru. Prostituatele si impozitele nu se prea inteleg. Bordelurile clandestine vor functiona in continuare nestingherite, inclusiv prostituate freelancer.

2. Categoric.

3. De multe ori cei care apeleaza la prostituate nu o fac din pura placere, ci mai mult pentru a-si alunga niste temeri legate de propria lor sexualitate.


Cain
Nu as lua o curva de pe la noi.. nu de alta, dar de ale a misto nu am bani, plus ca daca vreau sa regulez, nu tre sa dau bani, nu sint CHIAR atit de urit.. biggrin.gif
Si, da, as apela totusi, in Thailanda... Oh, nu ajung eu acolo... doamneee cred ca la intoarcere ma instalez pe 2 luni in spitalu de dermatovenerice.. biggrin.gif
FM!
QUOTE (Ulysses.Odyossus @ Mar 15 2003, 02:30 PM)
Sa se faca bordeluri serioase unde sa poti sa stai la un pahar cu iubita, sa dansezi si altele de felul asta.

Da' discotecile din Romania nu ofera chiar ce vrei tu cumva? biggrin.gif

(tot off-topic)

Cain
Ulysse, acum m-am prins.. tu te duci la bordel cu IUBITA ta ? Gii... biggrin.gif Sau e vorba de "iubita" locala ? Asa le spui tu ? wink.gif Eu le zic lebede... in special ca le cam maninca tiganii..
bdl
De acord cu ea iar cind o sa ajung presedinte o sa dau o lege sa devina obligatorie(numai pt femei,clar).
Afrodita
lool, numai pt femei? pai deja o dam in discriminari...de ce obligatorie numai pt femei? ce? barbatii nu pot fi obligatoriu gigolo?? poate am chef intr-o seara, inainte de nunta, de un streap-tease masculin in privat...daca sunt numai femei, eu cum imi satisfac curiozitatea?
eu , una , sunt de acord cu legalizarea ei, poate asa vor avea fetele alea mai multa grija de ele...desi nu sunt convinsa, dar sper...
condamn prostitutia?? hmm...sa zicem ca ne referim la prostitutia stradala , adik la cea in care o fata isi vinde trupul pt satisfacerea placerilor sexuale ale clientului si care, cu cat termina mai repede, cu atat e mai happy....pai , genul asta de prostitutie nu prea o condamn, in sensul ca, sunt multi babrbati care au anumite hibe si apeleaza la "profesioniste"...cred ca mai degraba condamn prostituatele...pe de o parte...ca pe de alta ii condamn si pe barbatii aia interiorizati care au nevoie de ele si care nu pot discuta cu prietena sau sotia sau un doctor de problemele lor si fug repede la fete ca poate asa scapa de nush' ce probleme....
cred ca daca as fi barbat m-as duce la o prostituata ca sa vad cum e, de ce se duc asa de multi la ele, dar nu as apela mai mult de o singura data la acest gen de sex(platit)
nu consider prostitutia un job ca celelalte...pt ca nici un job nu te distruge si fizic si psihic asa cum te distruge prostitutia...nu numai ca le marginilizeaza(am zis bine? smile.gif ) pe cele care o practica si toata societatea isi bate joc de ele, dar una care a practicat aceasta meserie, nu mai poate avea o viata normala, nici sexual nici afectiv vorbind...nu mai pun in balanta sarcinile, bolile, bataile de la clienti si pesti, banii furati, etc....
casatoria e o prostitutie institutionalizata???? pai ce? ma marit cu 50 barbati si in paralel mai fac sex platit cu alti 100 cel putin pe an?? nu sunt de acord cu aceasta afirmatie...banuiesc ca cel care a zis-o prima data ori era beat, drogat, ori habar n-avea ce zice....chiar daca maritata fiind as avea un amant si tot n-as putea fi considerata curva din punctul asta de vedere...din alte puncte de vedere as fi , dar nu privit din unghiul asta...
si inca o intrebare pt voi, baietii: cum se face ca vreti prostitutie legalizata si n-aveti nimic in potriva ei(aici pe forum), dar in viata reala, daca o fata va face nu stiu ce fite sau face sex mai dezinhibat o catalogati direct curva, fara nici un drept de apel??(nu zic ca asa faceti voi, ci ma refer la general...poate-mi explicati si mie mentalitatea asta masculina)
bdl
Mie personal imi plac dezinhibatele.Si ca eu sa o cataloghez curva inseamna ca trebuie sa fie naspa rau fata aia.Nu ma deranjeaza cele care practica prostitutia la modul "elegant"sa zicem.Alea care o fac in orice conditiii si fara pic de grija ,alea ma supara.
Afrodita
Cum am precizat si in mesajul anterior: nu voiam sa zic de baietii de aici de pe forum, ci pur si simplu, asa...la general vorbind, pt ca de multe ori i-am auzit pe baieti catalogand fetele drept curve indiferent ca s-au culcat cu ei sau nu, indiferent de cat de inhibate sau dezinhibate erau....deja daca o fata are decolteul prea adanc si fusta prea scurta e catalogata curva...sau se spune ca "o cauta cu lumanarea"...dar poate asa ii place ei sa se imbrace, care e problema? Sincera sa fiu, daca nu mi-ar fi frica de unii socati, as umbla si eu pe strada cu fuste cat mai scurte si cu decolteuri cat se poate de adanci...insa am primit destule apelative care m-au facut sa ma gandesc de 2 ori inainte de a iesi asa pe strada...si daca ies cu fetele, nu ma imbrac prea provocator...insa cand sunt cu iubi de mana...ma imbrac cat mai "dezbracat" posibil (vara, bineinteles tongue.gif ) biggrin.gif
Deci, din punctul asta de vedere pusesem eu intrebarea respectiva...cat despre parerea mea, deja am zis-o o data, nu ma repet smile.gif
Cain
QUOTE (afrodita @ Mar 23 2003, 08:06 PM)
insa cand sunt cu iubi de mana...ma imbrac cat mai "dezbracat" posibil (vara, bineinteles tongue.gif ) biggrin.gif
Deci, din punctul asta de vedere pusesem eu intrebarea respectiva...cat despre parerea mea, deja am zis-o o data, nu ma repet smile.gif

Deci revenim la ce discutam pe forumul de sex, nu ? Hartuirea sexuala, si asta nu are treaba cu curvele... Cel putin nu am auzit nici o curva ONESTA wink.gif Asta bineinteles ca nu are nici o legatura cu tine.
Si curve nu sint cele care fac streaptease, ci cele care iti iau bani pe prestatie.. Desi alea sint prostituate, curve sint alea care spun abia "dupa".. smile.gif
Afrodita
Aici era vorba de prostitutie, caci daca ma intrebi pe mine cine merita catalogata curva iti raspund asa: cea care isi bate joc de casa unui om, destrama familii, cea care se joaca cu sentimentele unui baiat, etc. Deci, din punctul meu de vedere nu prostituatele sunt curve.Ele doar fac ce stiu mai bine sau ce le convine sau ce sunt obligate sa faca.
Cain
QUOTE (afrodita @ Mar 24 2003, 09:09 PM)
Aici era vorba de prostitutie, caci daca ma intrebi pe mine cine merita catalogata curva iti raspund asa: cea care isi bate joc de casa unui om, destrama familii, cea care se joaca cu sentimentele unui baiat, etc. Deci, din punctul meu de vedere nu prostituatele sunt curve.Ele doar fac ce stiu mai bine sau ce le convine sau ce sunt obligate sa faca.

COOORECT !!! Vezi, stiam eu dece te-am votat la forumistul lunii.. smile.gif
genicon
ohmy.gif Cain - ce cunoscut mi se pare lie mesajul asta!!! blink.gif Plagiatorule!!! tongue.gif

On topic - prostitutia este ceva necesar, zic si o voi zice mereu. Decat sa te duci si sa dai in cap, sa violezi sau sa faci chestii de genul asta ca incep sa iti patineze hormonii si ti se mareste volumul de sange ce iriga... creierul wink.gif mai bine te duci la curve si iti faci treaba. In plus, o prostituata nu vorbeste decat daca vrei sa vorbeasca... si cred ca mai sunt momente cand vrei sa o faci si in liniste...
Afrodita
LoL genicon, dar eu o fac numai in liniste, pt ca altfel mi se pare tare ciudat.Mai ales cand e cu "gura plina" o femeie tot in liniste o face laugh.gif .Si stai tu linistit, ca violuri tot o sa existe chiar daca se legalizeaza prostitutia.Pt ca cine are pitici pe creier o sa si-i pastreze.Mai ales ca la un viol nu dai bani, plus ca nu prea risti sa te denunte fata daca o ameninti cum trebuie...Intelegi?Oricum, eu raman la ideea ca o data ce ai intrat "in bransa" nu prea mai poti iesi, ca sa nu mai zic de implicatiile imense ce se deduc din aceasta "meserie".
Cain
Hani, sa nu te vezi cu mine zilele astea... o sa incerc sa abuzez de tine inmod sigur... (macar s ate trag de buza, ri tot fac ceva..) wub.gif laugh.gif

PS. Imi place faza cu "gura plina"... 19.gif
Afrodita
Cui nu-i place faza cu "gura plina"??LooL, sa abuzezi?? Nu prea vad cum, dar...ok, nu ma intalnesc cu tine zilele astea laugh.gif
Cain
QUOTE (afrodita @ Mar 31 2003, 10:09 PM)
Cui nu-i place faza cu "gura plina"??

Vezi? D'aia militez pentru legalizarea prostitutiei...
Afrodita
Scuza-ma, dar cred ca in ziua de azi sunt tot mai multe tipe care practica si "gura plina", asa ca din punctul asta de vedere nu prea ai nimerit-o cu prostitutia tongue.gif Ca nu recunosc si nu zic in gura mare(asa ca mine laugh.gif ) asta e altceva biggrin.gif
Cain
Pai tocmai, e mai bine, sa le stim ca sint acolo, cu ce se ocupa.. sa nu mai umble aiurea sa zapaceasca masculii... biggrin.gif
Nana Floare
...am cunoscut si io doua prostituate, tare de treaba...venisera la noi la club sa se relaxeze dupa eforturile din campul muncii...Una avea o fata de vreo 13 ani (fata, nu fatza cu coditza sub tz) tongue.gif
Ryan
Nu stiu care ar fi binele legalizarii prostitutiei. Si-asa sunt destule care se prostitueaza fara bani, chiar nu stiu de ce duc unii sa plateasca cand gasesc atatea pustoaice gata de munca pe gratis. Acum sa mai compar prostitutia cu morala... n-are nici un sens. Nu le judec insa pe prostituate. Cred ca fiecare o sa raspunda pentru propriile fapte, de ce sa ma gandesc la ce rau fac altii... mai bine imi vad de ale mele.
genicon
Ideea este ca daca se legalizeaza, cel putin din punctul de vedere al bolilor, si cel putin statistic, numarul lor o sa scada. Pentru ca a fi prostituata "cu carte de munca" cere niste analize mai temeinice decat ale soferilor de TIR turci. spoton.gif
In ceea ce le priveste pe cele care se prostitueaza fara bani, nu sunt 100% de acord tongue.gif Cateva motive:
1. majoritatea sunt minore si unu' la vreo 30 de ani risca ceva pedeapsa.
2. daca e un tip urat ca moartea, la 50 de ani, nu cred ca ar reusi sa puna mana pe o astfel de bucata
3. in afara unui noroc de "Head and shoulder sex" (f**k and go) tot trebuie sa "investesti" niste bani in respectiva.

Asa ca, legalizata prostitutia, ar da oamenilor ceea ce au nevoie - una mica pe drumul spre casa, fara inutil santaj emotional sotiei biggrin.gif
Ryan
No, uite ca la astea nu m-am gandit, thanks smile.gif
bdl
Geni,
Si io votez pt. ohyeah.gif
mutulica
am fost tentat sa il pun la bancuri.. apoi am gasit topicul despre prostitutie...

FEMEIE UMILITĂ PE INTERNET ĪN ĪNCERCAREA DE A GĂSI SOŢ BOGAT
Un anunţ postat online de o femeie care preciza că se află īn căutarea unui soţ care cāştigă peste 500.000 de dolari pe an şi răspunsul oferit de un misterios bancher de pe Wall Street, care a abordat anunţul femeii precum o ofertă de afaceri, au devenit extrem de populare pe Internet. Femeia postase anunţul pe un site al comunităţii din New York , cerānd sfaturi privind modalităţile prin care poate să-şi găsească un soţ bogat.

"Ştiu că sună ciudat, dar trebuie să aveţi īn vedere că un milion de dolari pe an este venitul unei persoane din clasa mijlocie a New York-ului, aşa că nu cred că am pretenţii prea mari", a precizat femeia, care s-a descris ca fiind "spectaculos de frumoasă" şi "superficială".

Un bancher misterios, care a menţionat că īntruneşte toate condiţiile, i-a făcut femeii o analiză a situaţiei īn care se află, descriindu-i anunţul ca pe "o propunere de afacere de toată jena". "Aspectul fizic cu care te lauzi va dispărea la un moment dat, dar banii mei vor continua să se īnmulţească. Este evident că averea mea va creşte, īn timp ce tu nu vei avea cum să devii mai frumoasă. Aşadar, n-ar fi o afacere profitabilă să te cumpăr, aşa că prefer să īnchiriez", a scris bărbatul īn replica sa.

Anca_M.
QUOTE(mutulica @ 23 Oct 2007, 12:09 PM) *
Un bancher misterios, care a menţionat că īntruneşte toate condiţiile, i-a făcut femeii o analiză a situaţiei īn care se află, descriindu-i anunţul ca pe "o propunere de afacere de toată jena". "Aspectul fizic cu care te lauzi va dispărea la un moment dat, dar banii mei vor continua să se īnmulţească. Este evident că averea mea va creşte, īn timp ce tu nu vei avea cum să devii mai frumoasă. Aşadar, n-ar fi o afacere profitabilă să te cumpăr, aşa că prefer să īnchiriez", a scris bărbatul īn replica sa.



rofl.gif rofl.gif tare, dar are dreptate omul, daca fata se bazeaza numai pe calitati fizice..........trebuia sa mai bage ceva ca sa fie oferta tentanta rofl.gif
ilie
ce sa bage? biggrin.gif
Anca_M.
QUOTE(freeman @ 13 Dec 2007, 09:08 AM) *
ce sa bage? biggrin.gif



alte calitati. smile.gif
Leonard
Imi pare rau ca trebuie s-o spun, dar din larga majoritate a mesajelor de la acest subiect transpare o atitudine profund dispretuitoare fata de femei si teribil de infantila referitor la relatiile dintr-un cuplu. Plus ignoranta si superficialitate.
Anca_M.
QUOTE(Leonard @ 13 Dec 2007, 11:31 AM) *
Imi pare rau ca trebuie s-o spun, dar din larga majoritate a mesajelor de la acest subiect transpare o atitudine profund dispretuitoare fata de femei si teribil de infantila referitor la relatiile dintr-un cuplu. Plus ignoranta si superficialitate.



Da, dar viata isi urmeaza cursul ei, prostituatele isi vad de treaba, barbatii o sa mearga in continuare la ele si o sa le plateasca in continuare serviciile, ma gandeam......cred ca de fapt barbatii care dispretuiesc femeile in general sau prostituatele, in particular, se dispretuiesc de fapt pe ei insisi, din cauya necesitatii lor de a se duce la prostituate, de a avea o femeie, unii poate chiar depind in anumite privinte de femeile lor si probabil din cauza asta isi arata dispretul fata de ele.
mutulica
nu stiu unde vedeti voi atita dispret... dar va asigur ca daca ati da o raita pe la tractir... e distractie in toata regula
e drept ca din promiscuitate se mai nasc si povesti cu final nashpa.. dar asta e pretul pe care il platesc cei ce traiesc repede

cei care condamna mai cu foc.. in genere sunt cei ce nu isi permit (n-au $, sau sunt sub papuc) si cele cu frica de concurenta neloiala ( devil.gif ); restul... ori se uita cu indiferenta, ori mai baga o tura
Marduk
QUOTE(Mihai @ 14 Mar 2003, 08:12 PM) *
Trecand peste imoralitatea actului in sine, condamnati prostitutia? Trebuie legalizata?
Ati apela la serviciile unei prostituate? Este prostitutia un 'job' ca toate celelalte?
Considerati reala afirmatia potrivit careia casatoria este 'prostitutia insitutionalizata'?
PRO? CONTRA? INDECIS?

Eu sunt PRO. Prostitutia trebuie legalizata, urgent. De mii de ani a existat aceasta meserie, in antichitate, prostitutia era ceva normal. Exista la un moment dat o zi in care orice femeie care dorea sa aiba relatii sexuale putea sa le ofere pe nimic, oferindu-se in temple strainilor. Sunt de acord cu prostitutia controlata, civilizata, liber consimtita de catre femeia care o practica. Numai in acest mod putem elimina violenta, sclavia sxuala, pesti , drogurile si veniturile ilicite din domeniul respectiv. Cel mai mult ma preocupa sanatatea acestor femei, care pot fi considerate parte a sistemului social si eliminarea sclaviei sexuale. Am avut prilejul sa vizitez in Olanda un "stabiliment" care m-a impresionat. Era o strada, pur si simplu, unde la intrare erai avertizat ca nu ai voie sa intrii cu copii si cu cainii, nu ai voie sa fotografiezi sau sa filmezi, totul insa era atent urmarit prin camere video de catre politie. La ferestre femei de toate nationalitatile incercau prin diverse moduri sa-si vanda "marfa". Dupa acest tur am incercat sa aflu mai multe detalii despre aceasta activitate. Ce am aflat m-a surprins, orice femeie care doreste sa practice aceasta meserie trebuie sa depuna o cerere la primarie. Dupa analizarea cererii si daca exista case libere pe strada respectiva, femeii respective i se repartizeaza o casa, format din, sufragerie (care contine si vitrina de expunere, doua dormitoare, bucatarie, toaleta si baie. Nu am reusit sa aflu care sunt taxele platite la stat sau primarie. Ceea ce mi-a placut a fost modul organizat in care o femeie poate sa se prostiteze liber fara batai, fara sclavie si fara pesti. In Rromania mai trebuie sa treaca multa apa pe Dunare pana vom ajunge la acelasi nivel. Intre timp, hormonii vor aduce mai multe violuri, crime pasionale, profituri uriase pentru pesti si politisti, femei desfigurate, violenta, etc. Totul doar de dragul unei IPOCRIZII imense care troneaza in capul fiecarui roman credincios. mwah1.gif
albina
QUOTE
cei care condamna mai cu foc.. in genere sunt cei ce nu isi permit (n-au $, sau sunt sub papuc) si cele cu frica de concurenta neloiala ( ); restul... ori se uita cu indiferenta, ori mai baga o tura

Mie mi se pare ca tare disperata trebuie sa fie o femeie ca sa ajunga sa se apuce de meseria asta. Si cei care profita de starea ei si se "bucura" de serviciile ei mi se par pur si simplu inumani. Parerea mea de femeie.

Destinatarii serviciilor prostituatelor ar trebui sa puna mana sa citeasca "Mizerabilii" de Hugo. Poate data viitoare se vor gandi de doua ori inainte de a merge la o prostituata.
SORIN
Sunt umani, dar nu barbati in sensul cuvantului!!

Sorin.
dolcenera
QUOTE(marduk @ 13 Dec 2007, 05:33 PM) *
... Ceea ce mi-a placut a fost modul organizat in care o femeie poate sa se prostiteze liber fara batai, fara sclavie si fara pesti. ...


marduk, tu realizezi cit de injositor este pentru orice femeie ceea ce spui tu acolo? fie ea chiar si o nefericita de prostituata cu acte-n regula. jenant sad.gif
prostitutia si libertatea nu au ce cauta in acelasi context.
Blakut
QUOTE
marduk, tu realizezi cit de injositor este pentru orice femeie ceea ce spui tu acolo? fie ea chiar si o nefericita de prostituata cu acte-n regula. jenant


Pai daca femeia vrea, presupun ca nu i se pare injositor. A, ca tie ti se pare, e altceva, dar eu ca stat nu am decat de castigat daca legalizez si taxez.
bdl
Nici nu va imaginati cite femei practica prostitutia doar pt simplul fapt ca e un mod de a face bani f usor...Chestia cu"fortate de imprejurari" e cam fumata....
mutulica
QUOTE(albina @ 13 Dec 2007, 08:41 PM) *
Mie mi se pare ca tare disperata trebuie sa fie o femeie ca sa ajunga sa se apuce de meseria asta. Si cei care profita de starea ei si se "bucura" de serviciile ei mi se par pur si simplu inumani. Parerea mea de femeie.

Destinatarii serviciilor prostituatelor ar trebui sa puna mana sa citeasca "Mizerabilii" de Hugo. Poate data viitoare se vor gandi de doua ori inainte de a merge la o prostituata.

ma iarta, dar cred ca nu ai contact cu realitatea... prostitutia este un fenomen in sine, si ca orice fenomen supus comertului depinde de o piata de desfacere, segmentata al naibii de atent, desi de multe ori nu ii vedem limitele si granitele.
daca pt dvs stimata albina, prostitutie inseamna doar coardele ieftine de pe centura... ei bine din punctul meu de vedere prostitutie inseamna si curtezanele scumpe ce apar in toate revistele de scandal si sunt intretinute de sponsori capabili (va invit stimata doamna sa cititi Dama cu camelii), prostitutie inseamna si avansul sexual pentru favor in cariera (daca urmariti Sex and the City, sau cititi Jurnalul lui Bridget Jones veti gasi referiri... si aici literatura e mult mai vasta...), si as putea sa continui cu studentele care din cand in cand mai iau cate un examen... in pat... si...

Si ma tem stimata doamna ca nu va dau dreptate. Poate ca o femeie care apuca respectiva cale e demna de mila, dar nu cred ca e disperata, ci mai degraba lenesa. E mult mai usor sa accezi in viata folosind nurii cu care te-a inzestrat natura, decit sa tragi la galera. Si comentariul asta e valabil si pentru coardele de pe centura (care ar avea ca alternativa o munca prost platita si necalificata) si pentru curtenzanele de lux, care ar trebui sa traga din greu in alta parte pentru a avea acelasi statut financiar.

Iar daca vreti parerea mea... nu barbatii sunt cei ce profita... ci societatea intreaga. E de preferat sa existe o supapa de refulare pentru cei ce nu sunt destul de convingatori ca sa poata sa se culce cu o femeie si fara sa plateasca, sau care nu au destul de mult ca sa plateasca serviciile unei curtezane sau sotii.
Marduk
QUOTE(Blakut @ 14 Dec 2007, 12:56 AM) *
Pai daca femeia vrea, presupun ca nu i se pare injositor. A, ca tie ti se pare, e altceva, dar eu ca stat nu am decat de castigat daca legalizez si taxez.

Apropo de taxe si impozite, am tot stat si m-am gandit, unde vor monta contoarul si daca se va putea platii cu cardul. unsure.gif
Anca_M.
QUOTE(marduk @ 14 Dec 2007, 08:44 AM) *
Apropo de taxe si impozite, am tot stat si m-am gandit, unde vor monta contoarul si daca se va putea platii cu cardul. unsure.gif

rofl.gif rofl.gif , unde vrei sa il monteze?
axel
Confessions of a College Callgirl

http://collegecallgirl.blogspot.com/
Afrodita
In UK prostitutia nu e acceptata si legalizata, insa escort girls da. Care escort girls, evident ca fac si sex pe bani. Cu alte cuvinte, e prostitutie mascata.
(Legat de prostitutie: daca esti pe cont propriu e ok, esti in limitele legii, dar pesti si case de toleranta sunt total interzise)

De cand am scris aici in 2003, mi s-au mai schimbat parerile. Deh, vorba aia: am trait si-am mai invatat cate ceva. Probabil in Ro prostituatele o fac de nevoie, dar in vest exista extrem de multe femei care o fac din placere si din dorinta de-a castiga bani multi cat se poate de rapid.

Desi la un calcul mai atent avem asa: o ora cu escort girl ii aduce fetei £100. O ora de lucrat intr-o companie ca si management accountant ii aduce fetei intre £250 si £350 pe ora. E drept, ca dureaza ceva ani - facultate, calificari, experienta - pana ajungi la salariul asta, dar eu spun ca se merita biggrin.gif

Deci, concluzia la care am ajuns e ca fetele o fac pentru a avea bani multi intr-un timp cat mai scurt, fara batai de cap si cheltuieli suplimentare. Cat despre cele din Olanda - treaba sta la fel. Am vizitat Red Light Districts din 5 orase si am vorbit cu fetele si cu cei ce ofereau camarutele. Te costa 1,000 euro pe saptamana daca lucrezi numai de noapte si 800 daca lucrezi de zi. Preturile de le au fetele nu-s asa de mari, deci au nevoie de multi clienti ca sa-si faca banii de platit casuta inchiriata, plus sa scoata ceva profit. In final, din punctul meu de vedere, e mai mare bataie de cap sa te prostituezi legal, decat sa ai un job prost platit. Si tineti cont ca asta o spune una care nu stie cu ce o sa-si plateasca chiria si facturile luna asta si urmatoarele 2. Si tot nu ma prostituez, caci nu-mi place.

In final, la ora actuala, sunt de acord cu prostitutia - mai ales legalizata. La urma urmei ea tot exista, asa ca de ce sa nu o taxeze statul? Ca ar scoate bani buni - ca si din taxele pe viciu biggrin.gif
Nu-s de acord cu prostitutia fortata, insa daca fata o face ca asa considera ea ca e mai bine, atunci capul ei de pereti. La urma urmei, toti suntem adulti si facem ce vrem cu viata noastra. Asa ca, acum nu mai judec prostitutia si prostituatele, insa nu e o meserie ce mi-as alege. Prefer sa muncesc sa ajung management accountant devil.gif
ilie
"O ora de lucrat intr-o companie ca si management accountant ii aduce fetei intre £250 si £350 pe ora."
£300 x 170 ore = £51,000 (cam 75,000 de euro pe luna), pai nu e rau deloc, in doi ani te faci milionar, altceva nu te pune sa faci?

"e mai mare bataie de cap sa te prostituezi legal, decat sa ai un job prost platit." asta am zis de cand ma stiu
Afrodita
Freeman, iara esti superficial. Stii cu cati bani ramai in mana dupa ce platesti taxa pe venit, asigurarea medicala, eventual niste bani catre pensia privata, ipoteca sau chirie, facturile, mancarea, benzina sau transportul si tot asa? Teoretic, da, iesi milionar. Practic, altfel sta treaba.

Si bag seama ca n-ai habar ce inseamna sa fii management accountant si cat ai de munca, din moment ce intrebi daca altceva nu te pune sa faci, nu de alta, da' in general n-ai timp nici sa te pishi - asa , zisa pe romaneste!

Si pe de alta parte, la cat trebuie sa muncesti ca sa ajungi la salariul ala - ani si bani si nervi - sincera sa fiu, nu vad de ce ar fi o problema sa devina careva milionar in doi ani... (desi daca din £561,000 scazi toate cheltuielile, nu prea ajungi la milion decat prin anul 3 wink.gif si ala e abia primul milion, care nu te face neaparat milionar wink.gif )
actionmedia
Mie mi-ar ajunge si 100000 Euroi in cont ca sa ma (eu)roiesc de la un loc de munca unde nu ai timp "nici sa te pishi" (m-am roit eu si cu mult mai putin). Daca ai pregatirea teoretica si probabil si experienta necesara pentru a avea un salariu de 75000 euro pe luna eu zic ca poti fara probleme sa iti faci propria afacere in 2-3 ani si inca una destul de mare zic eu...
Afrodita
Si ce te face sa crezi ca daca ai propria afecere - si mai ales mare - ai mai mult timp decat intr-un job ca ala?

Si iarasi ce te face sa crezi ca cei ce lucreaza intr-un job ca ala isi doresc sa o roiasca? Eu una as iubi jobul la nebunie, caci stiu ce implica si e exact ce-mi place sa fac. Si cunosc destule personaje aici care lucreaza fix in jobul dorit. Deci nu mai e cazul de roiala wink.gif

Si de ce-am dat-o in economie, joburi si afaceri plecand de la prostitutie? rofl.gif
ilie
afrodita, esti stresata rau daca la orice mesaj simti nevoia sa te refulezi, citeste si tu mesajele mai atent.
eu te laud si te incurajez si...! se poate!?
desigur ca eu socoteam ca esti milionar in venituri care se impoziteaza mai apoi, nu conteste, tot e de bine.

ca veni vorba: "Apropo de taxe si impozite, am tot stat si m-am gandit, unde vor monta contoarul si daca se va putea platii cu cardul.

, unde vrei sa il monteze?"
contoarul se monteaza la locul faptei, e aproape digital si nu poate fi dat peste cap.
Marduk
QUOTE(freeman @ 15 Dec 2007, 11:53 PM) *
ca veni vorba: "Apropo de taxe si impozite, am tot stat si m-am gandit, unde vor monta contoarul si daca se va putea platii cu cardul.
, unde vrei sa il monteze?"
contoarul se monteaza la locul faptei, e aproape digital si nu poate fi dat peste cap.

Te rog defineste mai clar "locul faptei" rofl.gif mwah1.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.