Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:De Ce Ar Trebui Sa-mi Fie Rusine Ca Sunt Roman?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Interna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6
andra_v
Cel mai important eveniment petrecut in Parlament – Discursul Academicianului Dinu C Giurescu: “Ca istoric, vă depun mărturie că până la urmă istoria nu iartă. În timp istoria aşază pe fiecare unde îi este locul, după fapta şi gândurile sale.”

http://roncea.ro/2012/12/20/cel-mai-import...fiecare-unde-i/
Marduk
O decizie a CNSAS ma face sa-mi fie rusine ca sunt roman. Noi romanii suntem maestri in a o da cotita, ce-a facut Andrei Marga, in viziunea celor de la CNSAS nu-i nici lae nici balae. S-a stabilit ca Andrei Marga dadea note informative securitatii sub un nume de cod, dar daca n-a avut angajament, asa cum probabil prevede legea, inseamna ca n-a colaborat. CNSAS-ul n-a reusit sa treaca peste lege, sa dea un comunicat din care sa inteleaga toata lumea clar ce s-a intamplat cu Andrei Marga, a lasat-o in coda de peste.
gigip
QUOTE(Marduk @ 24 Dec 2012, 10:56 AM) *
O decizie a CNSAS ma face sa-mi fie rusine ca sunt roman. Noi romanii suntem maestri in a o da cotita, ce-a facut Andrei Marga, in viziunea celor de la CNSAS nu-i nici lae nici balae. S-a stabilit ca Andrei Marga dadea note informative securitatii sub un nume de cod, dar daca n-a avut angajament, asa cum probabil prevede legea, inseamna ca n-a colaborat. CNSAS-ul n-a reusit sa treaca peste lege, sa dea un comunicat din care sa inteleaga toata lumea clar ce s-a intamplat cu Andrei Marga, a lasat-o in coda de peste.

Cazul Marga este identic cu cel al lui Basescu! Si unul si celalalt au fost informatori ai securitatii! Sigur,fara dubii! Fiind membri de partid,nu li s-a cerut angajamentul de colaborare,fiind recrutati ca informatori,cu avizul comitetelor judetene PCR!
Marduk
De vreme presedintele domniei tale a fost securist acoperit, dar n-a dat note informative, iar Andrei Marga ajuns ministru de externe, apoi seful ICR, a dat note informative dar n-a colaborat cu securitatea. Nu ti-e rusine ca esti roman? Nu ti-e rusine ca traiesti intr-o tara absurda, unde adevarul este minciuna si minciuna adevar? nu ti se pare ciudat ca institutii ale statului amsteca atat de bine adevarul cu minciuna, pentru ca nimeni sa nu mai inteleaga nimic?
gigip
QUOTE(Marduk @ 24 Dec 2012, 05:33 PM) *
De vreme presedintele domniei tale a fost securist acoperit, dar n-a dat note informative, iar Andrei Marga ajuns ministru de externe, apoi seful ICR, a dat note informative dar n-a colaborat cu securitatea. Nu ti-e rusine ca esti roman? Nu ti-e rusine ca traiesti intr-o tara absurda, unde adevarul este minciuna si minciuna adevar? nu ti se pare ciudat ca institutii ale statului amsteca atat de bine adevarul cu minciuna, pentru ca nimeni sa nu mai inteleaga nimic?

Am mai spus-o,de zeci de ori! Nu mi-au fost dragi informatorii,indiferent cum s-au numit ei! Securistii au incercat sa o recruteze si pe sotia mea dar,atat ea cat si eu ,i-am respins categoric! M-au amenintat ca ma dau afara din militie! I-am infruntat si nu am acceptat intentia lor! Cu toate astea,nu ar trebui condam,nati,sub nicio forma,cei care,si-au facut datoria fata de Romania,inclusiv Basescu,Voiculescu ori Marga! Toate serviciile de securitate din lume lucreaza cu informatori,i9nclusiv toate politiile! In Ungarioa,pentru a-si proteja interesele nationaliste,niciun informator nu a fost deconspirat! Ei sunt,bine merci,in fruntea institutiilor statului,a partidelor,inclusiv a UDMR! Deconspirarea securitatii si a informatorilo sai a fost principala cauza a dezbinarii romanilor,a distrugerii protectiei sale nationale! Ce s-a construit,cu migala,in 100 de ani,a fost distrus,in interesul strinilor,in 5-10 ani! Asa au aparut informatorii buni(Basescu,Stolojan,Mona Musca si cei rai(Voiculescu,Marga etc)! Mie nu are de ce sa-mi fie rusine ca sunt roman,am spus-o si o repet! Nu regret niciun an,luna,saptamana,zi ori ora din viata mea nici pentru ce am facut eu,nici ce au facut altii!
Marduk
QUOTE(gigip @ 24 Dec 2012, 06:18 PM) *
Am mai spus-o,de zeci de ori! ... Cu toate astea,nu ar trebui condam,nati,sub nicio forma,cei care,si-au facut datoria fata de Romania,inclusiv Basescu,Voiculescu ori Marga! ... Mie nu are de ce sa-mi fie rusine ca sunt roman,am spus-o si o repet! Nu regret niciun an,luna,saptamana,zi ori ora din viata mea nici pentru ce am facut eu,nici ce au facut altii!

Macar acum iti e clar ca ceea ce a fost in decembrie '89 in Romania, nu poate fi numita REVOLUTIE ?
gigip
QUOTE(Marduk @ 24 Dec 2012, 07:11 PM) *
Macar acum iti e clar ca ceea ce a fost in decembrie '89 in Romania, nu poate fi numita REVOLUTIE ?

Am spus eu ,vreodata,asta?
Marduk
Pentru modul in care sunt modificate legile in parlamentul Romaniei mi-e rusine ca sunt roman. Nu pot sa cred ce minte scurta are electoratul roman, au uitat atat de repede de domnul Dan Radu Rusanu? de "afacerile" acestuia, ce au tinut capul de afis al media acum cativa ani? Nu mai exista alti politicieni care sa fie numiti in aceasta functie? ce are atat de special domnul Dan Radu Rusanu pentru a fi numit in aceasta functie? ce se intampla cu jurnalistii de investigatii, sa-i fi convins Dan Radu Rusanu ca este un politician onest, ce si-a castigat averea licit?
Marduk
Pentru legea "timbrului verde" mi-e rusine ca sunt roman. Legea asta se preconiza sa fie o lege ecologica, o lege care sa-i "ajute" pe romani sa renunte la vechile rable pentru o masina noua care sa polueze mai putin. Ce-a iesit dupa votarea legii si aplicarea acesteia, pare a nu preocupa pe nimeni, politicieni, producatori locali, dealeri de masini noi, romanii in general. Ciudatenia acestei legi consta in faptul ca, in opinia mea, nu stimuleaza romanii sa-si schimbe masinile vechi, poluante cu altele noi mai putin poluante. Singurii beneficiari, castigatori, ai acestei legi par a fi samsarii de masini vechi aduse din tarile UE, recte Germania, care pot aduce masini vechi, poluatoare, Euro1, Euro2, la preturi mai mici, fata de masinile mai noi, Euro3, Euro4, Euro5. Sunt unii care spun ca legea este neconstitutionala, ca aduce atingere proprietatii, ca este retroactiva, ca permite ca Romania sa devina cimintirul rablelor di UE (poatea ca Arcelor Mital are nevoie de fier vechi ieftin), poate ca UE a ales sa recicleze rablele din Europa in Romania, ce nu inteleg este lipsa de perspectiva, previziune, a guvernantilor, a politicienilor din Romania. Concluzia la care am ajuns dupa ce am parcurs aceasta lege este ca guvernantii au nevoie de bani, o astfel de taxa, pe care o consider neconstitutionala si aplicata retroactiv, aduce bani guvernului, si procese romanilor, care intr-un final fericit vor primi banii inapoi dar fara dobandaq aferenta asteptarii deciziei judecatoresti. Mult mai simplu era ca toti romanii sa plateasca anual o taxa in functie de emisia ce CO2, dar sa platesti o taxa care de multe ori este egala cu valoarea masinii vandute, este ceva ce eu nu pot sa accept, asa ca voi continua sa poluez cu rabla mea din '99.
Marduk
Am aflat din ziare, ca legea asigurarii locuintelor ar urma sa fie schimbata, modificata. In acest moment suntem obligati sa platim 10-20 de euro pentru asigurarea obligatorie, dar daca omul isi face o asigurare privata nu mai este obligat sa plateasca asigurarea obligatorie, ceea ce mie mi se pare corect. Intentia guvernantilor de a modifica aceasta lege ma duce cu gandul la o alta lege care treneaza de prea mult timp prin parlamentul Romaniei, Legea Sanatatii. Stirea despre asigurarea locuintelor m-a dus imediat cu gandul la aceasta lege a sanatatii, poate ca cei care au plamadit legea asigurarii locuintelor sunt aceiasi care gandesc si legea asigurarilor de sanatate. Motivul poate fi acelasi, sa schimbam pe ici pe colo, prin partile neesentiale in asa fel incat sa supravietuiasca si "buretii" politici, recte casele de asigurari publice, o oaza a fericirii functionarilor dependenti politic, unde curge lapte si miere din buzunarele contribuabililor. Existenta acestui sistem dualist, denota ca statul roman a ramas suspendat in "democratia originala, o zona politica post perestroika, in care trebuie sa convietuieasca atat institutiile statului cat si institutiile private, concurenta fiind eludata prin implicarea politicului in sprijinirea acestor "oaze" care colecteaza banul public, parte din acest "obol" devenind OBLIGATORIU iar alta parte, ce se doreste a fi nesemnificativa, PRIVAT. Prin aceasta atitudine guvernul, politicienii romani, demonstreaza ca doresc sa ramana in aceasta zona gri a optiunilor financiare, economice, cu alte cuvinte, mai pe romaneste, nici in caruta, nici in teleguta. Atitudinea asta mi-a amintit de sfatul "prietenilor", americani, care ne recomanda sa ne apropiem de rusi, e ca si cum ne-ar spune prieteneste, voi nu puteti fi altfel, trebuie sa fiti cu cei care va seamana, care sunt la fel ca voi.
Marduk
Azi am citit o stire care cu siguranta face inconjurul lumii la aceasta ora. Niste "hoti" romani ca altfel nu se putea au furat niste tablouri valoroase din Olanda. Hotii la prima vedere, meseriasi, au trecut de sistemul de alarma sofisticat, cu laser, al muzeului, au scos panzele din rame si asa le-a adus in Romania. Pana aici totul pare o actiune de film bun, cu niste hoti experti care reusesc sa duca la bun sfarsit o operatiune deosebita. Numai ca "hotii", romani, ca altfel nu se putea, vazandu-se incoltiti de organe, se pare ca au ars tablourile, tinute intr-o casa amarata dintr-un sat uitat de lume prin aceasta tarisoara. Tablouri de 18 milioane de euro, munca unor pictori celebri, o valoare inestimabila pentru orice muzeu din aceasta lume, a ars mocnit intro soba darapanata, luminand chipurile tembele ale unor "hoti", romani ca altfel nu se putea. Probabil privind nostalgic la flacarile ce mistuiau incet tablourile, "hotii" visau cu ochii deschisi la cate ar fi putut sa faca cu banii ce i-ar fi luat din vanzarea tablourilor. Poate ca se visau jucand la cazinouri, mergand in masini scumpe, alaturi de femei frumoase, planuind alte lovituri, cine stie. Eu cred ca "hotii" cu pricina nu se gandeau decat la o amarata de casa mai acatarii, eventual cu un butic sau birt la strada, o masina, o nunta cum nu s-a mai vazut, care sa ramana in istoria satului etc. "Hotii", romani, ca altfel nu se poate, nu si-au pus problema ca lucrand pe cont propriu, fara o "legatura", nu vor reusi sa plaseze in piata o "marfa" atat de volatila, romanasii nostri au crezut ca vor lua ceva banuti, care sa le faca viata mai usoara. Nici in al XI-lea ceas nu si-au dat seama de isparva pe care au facut-o, frica i-a impins la o nesabuinta mai mare decat insasi furtul in sine, daca nu vor ramane in istorie ca mari "hoti" de arta, cu siguranta vor intra in istorie ca fiind cei mai prosti hoti de tablouri.
Marduk
Ieri am avut parte de un eveniment mai mult decat jenant. Politicienii si guvernantii romani s-au inghesuit sa inaugureze cativa kilometrii de autostrada. Cred ca era cazul ca guvernantii sa refuze sa participe la un astfel de eveniment, sa dea dovada de retinere in a exacerba aceasta "mandrie" electorala tipic romaneasca. Stau si ma intreb, oare oamenii astia, care ne conduc azi, chiar si-au pierdut de tot ratiunea, bunul simt, nu mai au respect fata de nimic, nici macar fata de romanii, alegatorii, care se tot intreaba de ani de zile ce se intampla cu aceste autostrazi care incep dar care nu se mai termina niciodata. Dupa plecarea Bechtel, ministrul Sova anunta alte studii de fezabilitate, alte consultante, dar omite sa ne spuna de unde ia bani pentru toate aceste cheltuieli, care nu sunt cativa lei de buzunar, ci costa zeci de milioane de euro. Sper ca macar acum dupa ce a fost reziliat, acest contract, sa devina public, poate aflam si noi de ce a trebuit sa fie tinut secret atatia ani. O fi ea strategica o autostrada, dar totusi banii pentru constructia acesteia erau din buzunarul public iar cineva trebuie sa raspunda, de ce am ramas si fara autostrada si fara bani.
Marduk
CFR Marfa a fost vanduta, nu cu surle si tambale, cum s-a intamplat cu Oltchimul. Nu sunt un fan a lui Dan Diaconescu, mi-e indiferent Gruia Stoica, nu-l cunosc, ce m-a deranjat si m-a facut sa-mi fie rusine este acest sistem, nu l-as mai numii balcanic ci pur romanesc, de abordare, solutionare si aplicare a legilor acestei tari, diferit, functie de interesele unor sau altora. Nu am inteles de ce in cazul Oltchim nu i s-a permis lui DD sa plateasca in doua luni, de ce i s-au pus atatea piedici, de ce i s-au adus atatea jigniri, de ce s-a incercat denigrarea sa, iar fata de Gruia Stoica nimeni din guvern, din presa afiliata guvernului n-a suflat o vorba. DD a facut avere din media, cu niste emisiuni facute pe placul unui auditoriu predestinat, GS si-a cladit averea din afacerile cu fier vechi, afacerea asta este o piramida, jos la baza se afla cei care cauta fier vechi pentru cativa banuti, in betoane, in gunoaie, la margine drumului, cei care fura fier vechi, din vagoane, din intreprinderi demolate etc. in varful acestei piramide se afla oameni ca GS, care profita de aceasta piramida deservita de oameni specifici, in bransa asta se intra foarte greu, ea este apanajul unei etnii care cu siguranta a vandut fier vechi si lui GS. Nu stiu daca GS o sa vanda la fier vechi CFR Marfa, in fond daca plateste poate sa faca ce vrea cu compania sa, dar nu inteleg de ce guvernul, Victor Viorel Ponta crede ca exista diferente intre privatizarea Oltchim si privatizarea CFR Marfa, in fond si acolo si aici se pune problema vanzarii unei parti importante a companiilor respective la fier vechi. DD a promis ca va face si va drege cu Oltchimul, nu i-a mers, guvernul va inchide combinatul si-l va da la fier vechi, GS probabil a promis ca va face si el ceva cu CFR Marfa, dar deja se discuta de disponibilizarea a mii de oameni. Ceva au in comun aceste doua afaceri, cei care au incercat sa le cumpere sunt cetateni romani, au venit cu intentii serioase, n-au avut toti banii sa-i plateasca imediat dupa adjudecarea licitatiei, unul a castigat altul a pierdut, nici unul dintre participantii la aceste licitatii nu s-a gandit la oameni, la cei care muncesc in aceste companii. Banii pentru platile compensatorii catre cei care vor fi disponibilizati, vin de la buget, sindicatele, odata desfiintate companiile, vor fi reduse la tacere iar oamenii vor primi inapoi parte din taxele si impozitele platite la buget. In aceasta activitate guvernul plimba banii dintr-un buzunar in altul si o numeste "afacere" ma gandesc ca totusi poate fi o mare afacere, avand in vedere ca mare parte din "afacerile" cu fier vechi se fac la negru, unde se vehiculeaza bani neimpozabili, poate ca o parte din acesti bani, fara urma, vor ajunge in buzunarele celor care au regizat aceasta licitatie. Pentru modul in care guvernul, premierul si politicienii romani inteleg sa conduca aceasta tara mi-e rusine ca sunt roman, poate ca ar fi mai bine sa ma declar rom, asa as putea sa spun: sunt mandru ca sunt rom.
Cla
QUOTE(Marduk @ 31 May 2013, 12:10 PM) *
Ieri am avut parte de un eveniment mai mult decat jenant. Politicienii si guvernantii romani s-au inghesuit sa inaugureze cativa kilometrii de autostrada. Cred ca era cazul ca guvernantii sa refuze sa participe la un astfel de eveniment, sa dea dovada de retinere in a exacerba aceasta "mandrie" electorala tipic romaneasca. Stau si ma intreb, oare oamenii astia, care ne conduc azi, chiar si-au pierdut de tot ratiunea, bunul simt, nu mai au respect fata de nimic, nici macar fata de romanii, alegatorii, care se tot intreaba de ani de zile ce se intampla cu aceste autostrazi care incep dar care nu se mai termina niciodata. Dupa plecarea Bechtel, ministrul Sova anunta alte studii de fezabilitate, alte consultante, dar omite sa ne spuna de unde ia bani pentru toate aceste cheltuieli, care nu sunt cativa lei de buzunar, ci costa zeci de milioane de euro. Sper ca macar acum dupa ce a fost reziliat, acest contract, sa devina public, poate aflam si noi de ce a trebuit sa fie tinut secret atatia ani. O fi ea strategica o autostrada, dar totusi banii pentru constructia acesteia erau din buzunarul public iar cineva trebuie sa raspunda, de ce am ramas si fara autostrada si fara bani.


Azi am vazut la TV ca, ieri, din cauza caldurii, s-a ridicat asfaltul de pe o autostrada. Prin Germania.
A murit un motociclist care a dat-o în balustrada.
Asta-seara a fost reparata toata treaba.
ilie
QUOTE(Marduk @ 21 Jun 2013, 09:37 AM) *
Pentru modul in care guvernul, premierul si politicienii romani inteleg sa conduca aceasta tara mi-e rusine ca sunt roman, poate ca ar fi mai bine sa ma declar rom, asa as putea sa spun: sunt mandru ca sunt rom.

Baga un rehab la bibilica, ce ai tu nu e de la canicula.
Marduk
Sa traiesti boierule, mancatia-si p..a matale ca prea te pricep la "rehab-urile" astea, da nu janes mai pe romaneste ca eu nu intelege bine, nu vrei matale sa ne spui mai multe despre "afacerea" asta cu vanzarea CFR Marfa la GFR, poate sti ceva de adalmas, mancatia-si. Io am un centru de colectare a fierului vechi, dau un leu pe kil si sunt interesat daca Gruia Stoica o sa inceapa sa vanza din fieretaniile alea de le tine pe sine la triaj, ca le iau cu sine cu tot. Am vorbit si la Galati cu indianul ala, Mittal, adica metal pe rumaneste, si-a zis sa-i aduc toate fabricile din Rumania ca el da bani buni sa fie el pe primul loc, io-l inteleg ca e dea-l nostru, vorba lu Madalin Voicu mancaia-si limba lui. Da e cald tare sa sti, sunt in Tenerife la umbra, i-am cumparat unui fraier biletul, de-a castigat la .... un sejur in Tenerife, ie soare, mare, fete, da nici una nu stie sa janes pe rumanes, gavareste pe romaneste toate. daca le ai pe astea cu "rehab" si te tine radacinele, hai sa punem de-un ONG, gasim noi niste amarati pe la Gara de Nord si ne scoatem banii cinstit de la Ioropa ca are baba miliarde da nu mai stie ce se intampla cu ei. Te pup girlchat.gif
Cla
QUOTE(Marduk @ 22 Jun 2013, 01:08 PM) *
Sa traiesti boierule, mancatia-si p..a matale ca prea te pricep la "rehab-urile" astea, da nu janes mai pe romaneste ca eu nu intelege bine, nu vrei matale sa ne spui mai multe despre "afacerea" asta cu vanzarea CFR Marfa la GFR, poate sti ceva de adalmas, mancatia-si. Io am un centru de colectare a fierului vechi, dau un leu pe kil si sunt interesat daca Gruia Stoica o sa inceapa sa vanza din fieretaniile alea de le tine pe sine la triaj, ca le iau cu sine cu tot. Am vorbit si la Galati cu indianul ala, Mittal, adica metal pe rumaneste, si-a zis sa-i aduc toate fabricile din Rumania ca el da bani buni sa fie el pe primul loc, io-l inteleg ca e dea-l nostru, vorba lu Madalin Voicu mancaia-si limba lui. Da e cald tare sa sti, sunt in Tenerife la umbra, i-am cumparat unui fraier biletul, de-a castigat la .... un sejur in Tenerife, ie soare, mare, fete, da nici una nu stie sa janes pe rumanes, gavareste pe romaneste toate. daca le ai pe astea cu "rehab" si te tine radacinele, hai sa punem de-un ONG, gasim noi niste amarati pe la Gara de Nord si ne scoatem banii cinstit de la Ioropa ca are baba miliarde da nu mai stie ce se intampla cu ei. Te pup girlchat.gif

thumb_yello.gif rofl.gif rofl.gif rofl.gif
turbo trabant
Pana si bulgarii...

http://www.capital.ro/detalii-articole/sti...eta-184272.html

Dar lasa ca romancele sunt mai frumoase, de aia nu sunt preocupati romanii sa mearga pe sosele normale.
abis
Bulgarii fac autostrazi, ministrul Sova face sondaje
Marduk
"Am făcut întâi focul în soba din baia mea, după care m-am deplasat în cimitir şi am dezgropat tablourile, reîntorcându-mă acasă cu acestea. Am băgat coletul – sacul, în care erau împachetate cele şapte tablouri fără să-l mai desfac în sobă, am pus câteva lemne, papucii, şoşonii din cauciuc cu care fusesem încălţată şi am aşteptat să ardă complet. Acestea au ars destul de repede şi am văzut că tablourile arseseră complet. A doua zi, eu personal am curăţat soba scoţând cenuşa pe care am pus-o într-o roabă şi am lăsat-o în curte. Apoi l-am rugat pe Gioni, omul care ne ajută prin curte să arunce cenuşa la groapa de gunoi, care este o râpă" (Gandul)
Marduk
Dialog intre un roman si un occidental.
Anca T. i-a scris lui George Richmond Elliott de la Hunting and Sporting Scotland Ltd. următorul mesaj: "Vă rog nu ne ucideţi urşii. Trebuie să faceţi asta neapărat? Asta este singura modalitate prin care vă puteţi bucura de viaţă?".

Răspunsul lui George Richmond Elliott este şocant şi revoltător, pentru toţi românii: "Da, vom ucide toţi urşii voştri, toate păsările voastre din Delta Dunării, toţi cocoşii de munte, toţi mistreţii şi toţi cerbii. Sunteţi o ţară ieftină, cu conducători ieftini, politicieni corupţi şi asta meritaţi".(RTV.NET)
abis
Sunteţi o ţară ieftină, cu conducători ieftini, politicieni corupţi şi asta meritaţi

Si unde e greseala?
Marduk
In gena si educatia romanilor.
Marduk
Řystein Hovdkinn, ambasadorul Norvegiei:„Puteţi hrăni 80 de milioane de oameni, dar importaţi două treimi din alimente. Este cel mai mare paradox, este o nebunie“
fiatlux
QUOTE(Marduk @ 31 Jul 2013, 03:23 PM) *
Sunteţi o ţară ieftină, cu conducători ieftini, politicieni corupţi şi asta meritaţi".(RTV.NET)


si un popor de ...., trebuia completat !corect ,oricat ar fi de dureros !
Marduk
Posibil sa ai dreptate referitor la popor, totusi istoria demonstreaza ca daca un popor are conducatori buni, alesi sau deveniti conducatori datorita unor imprejurari istorice, atunci poporul raspunde cerintelor conducatorului, cata vreme actiuile acestuia sunt in beneficiul ambelor parti. Exista un "contract" nescris si nesemnat intre cei care guverneaza si cei care sunt guvernati, cata vreme si unii si altii respecta "clauzele" contractului totul este bine, cand guvernantii incalca "clauzele" si de obicei asa s-a intamplat de-a lungul timpului, atunci poporul reactioneaza. Reactia poate fi una controlata avand loc o "schimbare linistita" prin alegeri, succesiuni etc. sau poporul se revolta schimband guvernantii. In oricare dintre cazuri EDUCATIA poporului este foarte importanta, dar aceasta educatie este fie dorita de conducatori fie refuzata, in asta consta diferenta intre un conducator luminat si un dictator. Pana la urma totul se rezuma la intelegerea indatoririlor si drepturilor fiecarui individ, acceptarea acestora, dialog si respect.
fiatlux
Marduk, prea frumoase ganduri pt ceea ce se intampla;dac-ar fi dupa mine prioritatea nr 1 si urgenta este EDUCATIA ;dar,din pacate , nici macar ..masa de manevra nu-si doreste asta ! e prea tarziu pt a mai face ceva.
Marduk
Corect, EDUCATIA, este extrem de importanta, mai ales atunci cand discutam despre educatia unui popor intreg. Educatia individului din nefericire nu se transmite genetic ci este parte a unui efort al societatii de a crea viitorul, de a educa indivizii ce vor reprezenta poporul respectiv, recte romanii. Cine-i educa pe romani? sunt profesorii de azi constienti de rolul lor, de faptul ca nimeni nu se face profesor de dragul unui salariu mare, decent da, dar guvernantii nici macar asta nu promit, un salariu decent, fie ca nu mai exista decenta sau nu mai putem compara un salariu decent cu un salariu nesimtit, pe care il primesc unii ce nu fac educatie ci isi fac doar mofturile lor de nababi. Problema educatorilor in Romania, in opinia mea, este ca nu s-au rupt de sistemul comunist de PCR (pile cunostinte si relatii) cand tocmai acesti educatori trebuiau sa fac primii acest pas. Profesorii, invatatorii, educatorii au ramas ancorati, anchilozati intr-un sistem pe care tot incercam sa-l reformam de 23 de ani, dar nu facem decat sa reformam o alta reforma ce n-a fost finalizata etc. E un cerc vicios din care nu putem iesi tocmai datorita acestei dorinte incontrolabile, de a face ceva, care sa ocoleasca esentialul, dar care sa para ca merge. Romanii se tem sa actioneze radical, procedeaza asa datorita legaturilor existente intre cei alesi, numiti sa faca schimbarile respective, care actioneaza gandindu-se ca nu cumva o lege, un articol de lege sa nu afecteze pe cine stie cine. Nu cred ca este prea tarziu pentru schimbari radicale, trebuie doar sa existe vointa politica, consens si credinta cat mai multor indivizi, ca fara aceste schimbari nu se mai poate.
dandanescu
QUOTE(abis @ 31 Jul 2013, 04:48 AM) *
Sunteţi o ţară ieftină, cu conducători ieftini, politicieni corupţi şi asta meritaţi

Si unde e greseala?


...a uitat sa adauge "cu oameni creduli si impulsivi, care trag niste concluzii pe baza unor informatii eronate" ? ohyeah.gif

dandanescu
QUOTE(Marduk @ 31 Jul 2013, 03:23 AM) *
Dialog intre un roman si un occidental.
Anca T. i-a scris lui George Richmond Elliott de la Hunting and Sporting Scotland Ltd. următorul mesaj: "Vă rog nu ne ucideţi urşii. Trebuie să faceţi asta neapărat? Asta este singura modalitate prin care vă puteţi bucura de viaţă?".

Răspunsul lui George Richmond Elliott este şocant şi revoltător, pentru toţi românii: "Da, vom ucide toţi urşii voştri, toate păsările voastre din Delta Dunării, toţi cocoşii de munte, toţi mistreţii şi toţi cerbii. Sunteţi o ţară ieftină, cu conducători ieftini, politicieni corupţi şi asta meritaţi".(RTV.NET)


...si mai interesant ar fi de aflat raspunsul lui Anca T atunci cind a aflat ca
toata chestia era doar o escrocherie ieftina pe internet. ohyeah.gif
Cla
QUOTE(fiatlux @ 27 Nov 2013, 03:00 PM) *
e prea tarziu pt a mai face ceva.


Niciodata nu e prea târziu. Mamele si tatii o fac asta, zi de zi.
Altcumva am fi resemnat si am fi gresit...

Daca te gândesti ca mai exista OAMENI, vezi ce au facut parintii tai.

Eu am fost pleznit la scoala cu linealul sau chenarul peste degete, am primit bobârnaci, am fost pus în colt ca sa-mi tin gura.
Na si ? biggrin.gif A fost bine smile.gif
Marduk
QUOTE(dandanescu @ 27 Nov 2013, 06:25 PM) *
..."cu oameni creduli si impulsivi, care trag niste concluzii pe baza unor informatii eronate

Asta i se poate intampla oricui, roman, american, canadian, englez, francez, pakistanez, rus etc.

QUOTE(dandanescu @ 27 Nov 2013, 06:28 PM) *
...si mai interesant ar fi de aflat raspunsul lui Anca T atunci cind a aflat ca toata chestia era doar o escrocherie ieftina pe internet

Nu comentez raspunsul, dar pot sa spun ca nu sunt de acord cu vanatoarea ca sport, cu uciderea animalelor din placere, pentru trofee etc. Sunt de acord cu uciderea animalelor salbatice sau domestice pentru asigurarea hranei de zi cu zi, in caz de necesitate, atac sau eradicare de boli etc. Nu pot sa accept nici taierea arborilor, puieti, pentru ca tot ne apropiem de Craciun si urmeaza marele macel al brazilor, dar nici a celor ce au scapat de furia naturii timp de secole pentru a deveni castigul unui uman. Consider ca in tot si toate, trebuie sa pastram un echilibru, lasat de la mama natura, sa luam doar atat cat ne trebuie si sa multumim pentru ceea ce am luat, ajutand la ingrijirea si pastrarea echilibrului natural.
dandanescu
QUOTE(Marduk @ 27 Nov 2013, 08:53 AM) *
Asta i se poate intampla oricui, roman, american, canadian, englez, francez, pakistanez, rus etc.

exact, atunci de ce sa iti fie rushine ca esti roman?
pretextul putea fi localizat oriunde in lumea asta unde este ceva rar de vinat,
sa zicem tigru in India sau leu in Sud Africa.
QUOTE(Marduk @ 27 Nov 2013, 08:53 AM) *
Nu comentez raspunsul, dar pot sa spun ca nu sunt de acord cu vanatoarea ca sport, cu uciderea animalelor din placere, pentru trofee etc.

desigur e o chestie de optiune personala,
dar vinatoarea a fost aleasa doar pentru ca e un sport cu cheltuieli mai mari.
escrocul putea sa le ofere alt pretext pentru care iti trebuie ceva bani,
de exemplu zborul in cabina unui jet militar rusesc, sau...
o croaziera de vacanta, pentru interceptarea si uciderea unor pirati in largul coastei Somaliei rofl.gif

chestia e ca nu trebuie sa ne grabim sa tragem concluzii, pina cind nu verificam suficient informatia initiala. smile.gif
Cla
"De Ce Ar Trebui Sa-mi Fie Rusine Ca Sunt Roman? "

Deloc. Tara arde si babele se piaptana, no ce ?? spoton.gif

Tara arde
Marduk
QUOTE(dandanescu @ 28 Nov 2013, 08:17 AM) *
QUOTE
exact, atunci de ce sa iti fie rushine ca esti roman?

pentru ca afirmatiile individului sunt corecte: "Sunteţi o ţară ieftină, cu conducători ieftini, politicieni corupţi şi asta meritaţi" Mie mi-e rusine ca are dreptate, nu de altceva. Mi-e rusine ca acest popor nu gaseste "capatul tunelului in care l-au bagat si lasat conducatorii sai, laici sau religiosi.
QUOTE
desigur e o chestie de optiune personala...dar vinatoarea a fost aleasa doar pentru ca e un sport cu cheltuieli mai mari.

Corect, optiunea personala primeaza atata vreme cat nu afecteaza, lumea, societatea in care traieste individul respectiv. Eu nu sunt de acord ca vanatoarea este un sport, poate o metoda de a cheltui banii, de a vinde niste produse etc. dar sport!!?? mergand pe logica asta, a ucide din placere, orice asasinat poate fi considerat sport.
QUOTE
chestia e ca nu trebuie sa ne grabim sa tragem concluzii, pina cind nu verificam suficient informatia initiala. smile.gif

Corect. Din nefericire in aceasta lume, era informationala am ajuns ca realitatea sa fie ireala, adevarul minciuna, sau invers si tot asa. Lumea pierde legatura cu naturalul, care incet dar sigur va fi inlocuit de artificial, de ireal. Activitatea creatorilor de realitate, coroborata cu dezvoltarea tehnologica, poate duce in cele din urma la contopirea celor doi termeni.


QUOTE(Cla @ 28 Nov 2013, 08:48 AM) *
"De Ce Ar Trebui Sa-mi Fie Rusine Ca Sunt Roman? "
Deloc....

Pentru ca esti european, iar intr-o tara europeana, Romania se intampla lucruri care pentru multi altii sunt de neanteles, ilogice, iar aici sunt considerate banalitati, normalitati, pentru asta ar trebui sa-ti fie rusine ca esti roman, dar probabil nu te simti roman, sau nu esti.
dandanescu
QUOTE(Marduk @ 28 Nov 2013, 07:27 AM) *
pentru ca afirmatiile individului sunt corecte: "Sunteţi o ţară ieftină, cu conducători ieftini, politicieni corupţi şi asta meritaţi" Mie mi-e rusine ca are dreptate, nu de altceva. Mi-e rusine ca acest popor nu gaseste "capatul tunelului in care l-au bagat si lasat conducatorii sai, laici sau religiosi.

pai chiar daca ignori in mod evident faptul ca individul a zis-o in gluma, sau deloc (dupa cum a afirmat chiar el mai tirziu)
oricum nu are dreptate. mai ales partea cu "asta meritati!"
in loc sa te rushinezi, sunt multe alte atitudini mai utile pentru a schimba ce nu iti place.
incepind cu atitudinile defetiste. jamie.gif

QUOTE(Marduk @ 28 Nov 2013, 07:27 AM) *
Corect, optiunea personala primeaza atata vreme cat nu afecteaza, lumea, societatea in care traieste individul respectiv. Eu nu sunt de acord ca vanatoarea este un sport, poate o metoda de a cheltui banii, de a vinde niste produse etc. dar sport!!?? mergand pe logica asta, a ucide din placere, orice asasinat poate fi considerat sport.

vinatoarea ca sport, e ceva reglementat legal si e practicat in toata lumea.
chiar daca tu nu esti de acord cu aceasta activitate,
cita vreme e ceva legal nu ai cum declara logic ca ar fi asasinat.
daca era, ma indoiesc ca legea nu ar fi obiectat,
nu numai in RO dar si in multe alte tari unde se practica vinatoarea.
exergy33
...

Cla
CODE
Sunteti sau suntem ?
rolleyes.gif
exergy33
QUOTE(abis @ 31 Jul 2013, 03:48 PM) *
Sunteţi o ţară ieftină, cu conducători ieftini, politicieni corupţi şi asta meritaţi

Si unde e greseala?


Probabil ca pe principiul aceleiasi logici am meritat patruzeci si cinci de ani de comunism care ni s-au facut "cadou" la Yalta ... noua, cehilor, ungurilor, polonezilor, slovacilor, sarbilor, croatilor ... etc ... etc.


fiatlux
QUOTE(dandanescu @ 27 Nov 2013, 08:25 PM) *
...a uitat sa adauge "cu oameni creduli si impulsivi, care trag niste concluzii pe baza unor informatii eronate" ? ohyeah.gif


nu draga Dane ,nu erau concluzii ci confirmari ! confirmarile presupun ca parerea ti-e deja formata ; dac-o mai zic si altii sau nu, tot aia e!
PS si nu ma mai starniti ca NU mai vreau "politica" ,adica sa mai pierd vremea aiurea ! kaputt ! finita ! juggle.gif
dandanescu
QUOTE(fiatlux @ 28 Nov 2013, 01:40 PM) *
PS si nu ma mai starniti ca NU mai vreau "politica" ,adica sa mai pierd vremea aiurea ! kaputt ! finita ! juggle.gif

...totusi fara politica, ce ar mai ramine de discutat? religia si sexualitatea? sau fotbalul? ohyeah.gif
PS. nu subiectul e de vina, ci stilul de discutie.
Cla
QUOTE(exergy33 @ 28 Nov 2013, 08:45 PM) *
Probabil ca pe principiul aceleiasi logici am meritat patruzeci si cinci de ani de comunism care ni s-au facut "cadou" la Yalta ... noua, cehilor, ungurilor, polonezilor, slovacilor, sarbilor, croatilor ... etc ... etc.

.. La fel cum "am meritat" Imperiul Otoman. Si comunismul l-am avut, cu defilare cu tot, ca doar am fost pionieri, ce**** mea spoton.gif
Marduk
QUOTE(dandanescu @ 28 Nov 2013, 09:29 PM) *
QUOTE
...daca ignori in mod evident faptul ca individul a zis-o in gluma .... oricum nu are dreptate. mai ales partea cu "asta meritati!"

Mai in gluma, mai in serios, vorba romanului, tipul ne-a dat peste bot exact cu ceea ce ne doare cel mai mult, CORUPTIA GENERALIZATA.
QUOTE
....sunt multe alte atitudini mai utile pentru a schimba ce nu iti place.incepind cu atitudinile defetiste.

Eu sunt stupar, cand ma uit intr-un stup vad si apreciez starea familiei dupa anumite "tipare". Analizez situatia si fac schimbari, daca fac acele schimbari nu inseamna ca nu am incredere in familia respectiva, dar sunt constient ca fara acele schimbari familia nu va supravietui. De multe ori constat ca vina o poarta chiar matca familiei, atunci o indepartez, o omor pur si simplu si dau stupului o matca noua, tanara, buna luata de la alta familie ce a dat rezultatele pe care eu le doream.
QUOTE
vinatoarea ca sport, e ceva reglementat legal si e practicat in toata lumea....

N-am o problema cu vanatoarea ci cu acei vanatori care au bani si platesc doar ca sa se distreze. Admir si respect un aborigen, papuas, bantu, un canadian, american, rus etc. care vaneaza pentru necesitate, pentru hrana familiei sale. Cei care iubesc acest sport il pot practica si cu un aparat de fotografiat performant, orice fotografie facuta unui animal ce urma sa fie ucis, poate fi un trofeu. tongue.gif

fiatlux
QUOTE(dandanescu @ 29 Nov 2013, 05:41 AM) *
...totusi fara politica, ce ar mai ramine de discutat? religia si sexualitatea? sau fotbalul? ohyeah.gif
PS. nu subiectul e de vina, ci stilul de discutie.


da! fotbal pe ...plaja ca sa ...impuscam mai multe teme ! ohyeah.gif
Cla
QUOTE(fiatlux @ 29 Nov 2013, 09:40 AM) *
da! fotbal pe ...plaja ca sa ...impuscam mai multe teme ! ohyeah.gif

... La fel ca gainile de balta smile.gif (Moorhuhn)
dandanescu
QUOTE(Marduk @ 29 Nov 2013, 12:35 AM) *
Mai in gluma, mai in serios, vorba romanului, tipul ne-a dat peste bot exact cu ceea ce ne doare cel mai mult, CORUPTIA GENERALIZATA.

ce e real e ca multi romani au complexe de inferioritate, in loc sa adopte o atitudine realista, practica, pozitiva.

QUOTE(Marduk @ 29 Nov 2013, 12:35 AM) *
Eu sunt stupar, cand ma uit intr-un stup vad si apreciez starea familiei dupa anumite "tipare". Analizez situatia si fac schimbari, daca fac acele schimbari nu inseamna ca nu am incredere in familia respectiva, dar sunt constient ca fara acele schimbari familia nu va supravietui. De multe ori constat ca vina o poarta chiar matca familiei, atunci o indepartez, o omor pur si simplu si dau stupului o matca noua, tanara, buna luata de la alta familie ce a dat rezultatele pe care eu le doream.

OK, acum ia sa vedem, din postura de albinutza, ca simplu cetatean, cam ce poti face contra coruptiei?
adica ceva practic, nu cum se rezolva situatiile din filmul Superman, cu puteri supranaturale.
apropo, matca e mina in mina cu stuparul la momentul de fatza, desi albinutzele nu par constiente de treaba asta...

QUOTE(Marduk @ 29 Nov 2013, 12:35 AM) *
N-am o problema cu vanatoarea ci cu acei vanatori care au bani si platesc doar ca sa se distreze. Admir si respect un aborigen, papuas, bantu, un canadian, american, rus etc. care vaneaza pentru necesitate, pentru hrana familiei sale. Cei care iubesc acest sport il pot practica si cu un aparat de fotografiat performant, orice fotografie facuta unui animal ce urma sa fie ucis, poate fi un trofeu. tongue.gif

...deci tu nu aprobi vinatoarea ca sport, dupa cum comentezi.
totusi vinatoarea ca sport exista, si e legala, chiar daca nu toti inteleg si nu toti aproba
si nici nu e neaparat asociata cu cheltuiala ostentativa de bani.
pentru multi vinatori, vinatoarea e asociata cu
expresia libertatii si a independentei individuale,
cu exercitarea unor activitati prohibite omului de rind in Europa medievala (si nu numai)
unde erau rezervate doar elitelor.
deci e ceva contra elitismului, contra tiraniei institutionalizate.
gigip
[quote name='Cla' date='29 Nov 2013, 11:51 AM' post='751470']
..Nu mi-a fost si nu o sa-mi fie rusine ca sunt roman,dimpotriva,sunt mandru de asta! Imi este sila ca altii sunt romani,ca Basescu si clanul lui de mafioti,incompetenti,spagari,curve si nesimtiti! Cand ii vad pe Udrea,Ialomitianu,Andreea Paul,Pora,Turcesu,Tatoiu si miile de decervelati basisti cum dau lectii de competenta,de moralitate tuturor celorlalti,cum mint,cu Carmaciul lor in frunte,simt o greata si nevoia de a-i scuipa,pe ei si pe propagandistii lor! Nu am mai postat,de mult timp,pentru a ma dezintoxica de basismele gretoase,jegoase,intretinute de 9 ani de zile si pe forum! Am reusit,greu,cu antivomismente si detoxifiante sa reduc,in proportie de 40-55%,senzatia de scarba fata de ei! Ingijorator este faptul ca boala rusinoasa,basismul,care i-a adus pe pedelachei la nivelul PPDD-ului,nu este inca vindecata! Am anuntat de 2-3 ani de zile ca Basescu va fi groparul PDL-ului si nu m-ati luat in seama! Din pacate,cu tot dezastrul adus de individul asta pedelacheilor,cu exceptia lui Cezar Preda,niciun alt lider nu s-a delimitat de groparul lor! Sunt si raman,pentru totdeauna,niste slugi ,niste handicapati politic si nu numai!
Cla
Na pai... si eu sunt român pe jumatate, si nu m-e rusine.
Cla
A fost cineva care nu a fost în stare sa pronunte verbul "A fi"
Mai stii ? rofl.gif Cred ca a fost un bucurestean "destept"
Asa destept ca a uitat ce-a învatat la scoala.
Si uite asa se ruleaza tara, cu tarani de oras.
Marduk
QUOTE(dandanescu @ 29 Nov 2013, 09:47 PM) *
QUOTE
... multi romani au complexe de inferioritate, in loc sa adopte o atitudine realista, practica, pozitiva.

Eu nu am un astfel de complex, dar ai dreptate, multi romani au acest complex, as spune istoric, dar impins pana la paroxism pe vremea comunismului, cand romanului i s-a luat sau i se putea lua totul de la pamant la animale, familie sau viata, doar pentru motive minore. Doctrina PCR de creare a "omului nou" a dus la aparitia unui om apatic, dezinteresat de tot si de toate, preocupat doar sa supravietuiasca.
QUOTE
acum ia sa vedem, din postura de albinutza, ca simplu cetatean, cam ce poti face contra coruptiei?

1. refuz sa platesc si sa primesc spaga, in bani sau bunuri
2. nu negociez cu militenii amenda din trafic
3. sunt pregatit sa denunt la procuratura orice functionar corupt
4. sunt pregatit sa cooperez cu cei care vor sa lupte impotriva coruptiei a minciunii etc.
5. platesc taxele si impozitele datorate statului
6..........
QUOTE
apropo, matca e mina in mina cu stuparul...

Nu, nici macar matca nu stie ce face stuparul cu ea si cu familia ei, poate isi imagineaza ca este protejata cumva, dar nu cred in basme din astea, omul a invatat cu sa linisteasca albina, i-a invatat obiceiurile si profita de faptul ca un stup, produce mai multa miere decat consuma.
QUOTE
...deci tu nu aprobi vinatoarea ca sport, dupa cum comentezi.

Dap, vanatoare ca sport dar cu aparatul de fotografiat nu cu pusca.
QUOTE
pentru multi vinatori, vinatoarea e asociata cu expresia libertatii si a independentei individuale

n-ar trebui, vanatoarea a aparut din necesitate, pentru hrana, azi inca mai exista triburi de vanatori culegatori care din asta traiesc si nu fac asta din placere, imbracati in haine de fite, cu arme extrem de scumpe, doar pentru a socializa a se remarca si crea cercuri de interese.
QUOTE
unde erau rezervate doar elitelor.

sad.gif azi in Romania si cred si in Europa s-a ajuns in aceiasi situatie datorita costurilor si taxelor impuse de acest "sport".



QUOTE(gigip @ 30 Nov 2013, 11:31 AM) *
QUOTE
..Nu mi-a fost si nu o sa-mi fie rusine ca sunt roman,dimpotriva,sunt mandru de asta!

Nici mie nu mi-e rusine ca sunt roman, mi-e rusine insa de ceea ce fac unii romani din aceasta tara, de corupti, de Dorei, de cocalari si pitipoance, de toata aceasta scursura a societatii postdecembriste, demna urmasa a scursurii comuniste. Imi este sila de politicienii, indiferent din ce partid fac parte, care dupa "revolutie" n-au facut altceva decat sa se imbogateasca pe spinarea romanilor, sa-si bata joc de "pulime", sa puna mai presus interesele personale si de grup in detrimentul interesului national. Lacomia functionarilor, coruptia, abil exploatata de clanurile interlope a dus la aparitia unei paturi de bogatasi prost crescuti, fara constiinta nationala, urmarind doar interese ce nu au legatura cu prosperitatea si bunastarea intregului popor, cu viitorul acestei tari.

Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.