Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Retete Diverse
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Peripetii la Gura Sobei > Bucataria si Barul Hanului
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6
Mara
Habar n-am cantitatile exacte, ca eu gatesc ochiometric. sorry.gif

Vinetele se curata pijamaluta, se taie rondele cam de 1 cm, se presara cu sare si se lasa la scurs. Apoi se "prajesc" intr-o tigaie cam cu atata ulei ca si clatitele, adica infim. [operatiunea asta e extrem de afumatoare].

Toci 2-3 cepe marunt si le calesti, adaugi carnea tocata (mixta: vita si porc), cam juma de kil. Cand e facuta dai deoparte si lasi la racit. Cand s-a racit bine amesteci cu un ou, marar, patrunjel, sare, piper.

Ungi o craticioara cu putin ulei, tapetezi cu pesmet si pui un strat de vinete, un strat de carne, unul de vinete, unul de carne si termini cu vinete. Daca ai, poti pune si unul de rosii printre si inca unul la suprafata. Pui apa calda si ceva suc de rosii (sa fie cam pana la jumatate) si dai la cuptor.

Cand e aproape gata pui un galbenus batut cu o ligura de smantana si razi cascaval. Lasi la cuptor pana se face o crusta frumoasa.

Mananci cu smantana. wink.gif
Eclectic
Super...
Deci in concluzie asadar... Mara, te astept pe la mine, sa-mi gatesti. rofl.gif

Sar'na. smile.gif
Mara
Hmmm, n-a fost o idee buna sa-ti dau reteta! Eu nu sufar musacaua cu vinete, dar i-o fac lui barbatu-meu, ca-i mare amator. Ca atare nu cred ca ma poti convinge. harhar.gif
tikky
daca vine Eclectic pana la tine, ii dai si lui o bucatica? tongue.gif
Eclectic
De ce ? Ca sa fac jumi-juma cu tine? harhar.gif

Ia zi, Mara, imi dai o bucatica? wub.gif mwah1.gif sorry.gif

rofl.gif
Mara
rofl.gif rofl.gif rofl.gif rofl.gif

De musaca vorbim, da? laugh.gif
Eclectic
Poti sa-i spui cum vrei... ohyeah.gif drool.gif mwah1.gif

roflmao.gif
Afrodita
QUOTE
plaintains
- Ca tot intreba cineva pe aici despre ele, am aflat vara asta cum se gatesc - de la fostul coleg de apartament, om din Nigeria biggrin.gif Si sunt superbeeeeeeeeeeeeeeee la gust drool.gif

Trebuie sa fie coaja lor galbena, caci trebuie sa fie cat mai coapte cand le gatesti - altfel nu au acelasi gust minunat (a incercat "blonda" de mine sa le gateasca si verzi biggrin.gif nu merge rofl.gif )
Le cureti de coaja, le tai feliute - dar nu rondele, ci "pe lung" - sa nu fie nici prea groase nici prea suPtiri (in ianuarie o sa cumpar cateva si le gatesc si le pozez, sa vezi ce spun ), feliutele sa fie mari cam cat degetul tau mijlociu si le presari cu sare dupa gust, apoi le azvarli la misto wink.gif in tigaia cu ulei incins. Uleiul nu trebuie sa fie baltit, dar nici sa-l cauti pe sub bucatile de plaintains. Se prajesc pana cand capata o culoare aramie si se papa ori simple, goale, ori ca si garnitura la orice alt fel de papa - de la orez pana la cirobe, daca asa ai chef - dap, am incercat cu ciorba si sunt bune in loc de paine biggrin.gif

Stiu ca am venit cam tarziu cu reteta, dar din pacate abia acum am vazut subiectul, mai ales pentru ca eu caut in disperare o reteta de sarmale care sa fie asemanatoare cu ce facea mama acasa si nu gasesc biggrin.gif

Deci harhar.gif din ce facea mama, eu stiu asa:
- carne de porc amestecata cu carne de vita
- ceva morcov
- ceva ceapa
- ceva orez
- bulion si rosii
- varza - dar n-am murata aici, deci am posibilitatea sa iau doar naturala si sa o oparesc in apa, nu bors, ca nici bors n-am de unde lua acum
- piper, dafin, patrunjel, sare
- un ou sau doua, in functie de cat de mare e compozitia, sa tina totul unit.

Din cate imi amintesc, se amesteca toate ingredientele si apoi se pun in foile de varza oparite.

Dar pe net am gasit ca se caleste ceapa, se opareste orezul si altele de genul - de care eu una nu-mi amintesc, iar pe mama n-o pot suna...

Asa ca... Help? unsure.gif sorry.gif

Am uitat sa spun ca-mi trebuie totul gata pe 30 decembrie seara, adica maine biggrin.gif
Nefertiti
Da, poti cali un pic ceapa, ca e mai gustos. Dar cu riscul sa te dezamagesc, fara varza acra... alea nu-s sarmale. Vezi daca nu este in oras vreun magazin turcesc, aia pot avea. Asa am patit eu in Germania si tot la turci cica era si acolo varza acra.
Afrodita
Din pacate nu-s in orasul meu, unde stiu un magazin polonez de are varza acra ... O sa caut pe aici magazine turcesti sau poloneze, dar slabe sanse sad.gif

Si oricum sunt convinsa ca nu or sa-mi iasa sarmalele 100% perfecte din prima, dar daca ai fi gustat tocanitza lor de azi, ai fi priceput de ce spun eu ca-s master sef bucatar prin zona rofl.gif

O sa caut varza acra, daca nu - o sa folosesc varza normala si oparita, prea rele nu pot fi unsure.gif

Si de calit, calesc doar ceapa?

Sarumana pentru promptitudine mwah1.gif
Marduk
In Germania si Olanda nu am gasit decat varza acra tocata vidata in pungi la supermarket. Desi tardiv, pentru romanii, care traiesc pe aiurea in acesta lume, pot cumpara varza (de prefereat varza fara "cucui" adica plata la calota, sus, olandezii si nemtii au numai varze cu "cucui") scobiti coturul cam 5-8 cm puneti o lingura de sare in gaura respectiva, bagati varza in borcane de 15-20 l adaugati seminte de marar si boabe de porumb, putin hrean (dupa gust 2-3 bucati) aerisiti din cand in cand ( 2-3 ori pe saptamana). Aerisirea inseamna ca ori vanturati zeama ori introduceti in borcan o teava pe are suflati din cand in cand. Veti avea o varza ca la mama, made in Romania.
Afrodita
Sarumana marduk, chiar voiam si cateva retete de muraturi, caci cele din comert tot nu-s asa de parfum ca cele de le aveam la bunici sad.gif

Ah, si imi spune si mie cineva inca o data cum se face mamaliga cu malai din ala super extra fin? biggrin.gif Ca nu se poate sa am sarmale fara mamaliga biggrin.gif

Multumesc mult, m-ati salvat mwah1.gif hug.gif
Marduk
QUOTE(Afrodita @ 29 Dec 2007, 07:20 PM) *
Sarumana marduk, chiar voiam si cateva retete de muraturi, caci cele din comert tot nu-s asa de parfum ca cele de le aveam la bunici sad.gif

Ah, si imi spune si mie cineva inca o data cum se face mamaliga cu malai din ala super extra fin? biggrin.gif Ca nu se poate sa am sarmale fara mamaliga biggrin.gif

Multumesc mult, m-ati salvat mwah1.gif hug.gif

Mamaliga buna nu se face din malai "din ala super extrafin". Malaiul trebuie sa fie mediu, dar cel mai bun este ala facut la moara. Oricum nu cred ca o sa gasesti asa ceva dincolo de Nadlac. Important este sa decizi ce fel de mamaliga vrei sa faci, vartoasa, moale sau terci. Trebuie sa ai grija ca malaiul sa fie fiert bine in oricare caz. O reteta pe care o folosesc :
- 5 cani de apa intr-o oala de 3-4 litri
- 1 ligura rasa de sare
- 2 linguri de ulei
- 3 "maini" de malai
- Se bate cu telu si se asteapta sa dea in clocot.
- Se da focul mic si se lasa sa clocoteasca 2-3 minute, timp in care se bate cu telul in compozitie.
- Se adauga o cana de apa rece
- Se adauga 3 "maini" de malai si se bate cu telul din cand in cand pana clocoteste.
- La foc mic se lasa sa clocotesca 2-3 minute timp in care se mai bate din cand in cand cu telul.
- La foc mic se pun 6-7 maini de malai batandu-se cu telul.
- La foc mic, dupa omogenizare se mesteca des cu o lingura de lemn timp de 10 minute.
Daca o vrei mai moale o lasi asa.
Daca o vrei mai tare in loc de 6-7 maini de malai, pui 7-8 maini de malai, dupa care o rastorni pe farfurie.
Este important timpul de fierbere la foc mic si "vartosirea" sa fie facuta in prima parte cu telul apoi cu lingura.
In loc de lingura poti folosi un facalet,
Nefertiti
Dadada, aia facuta mai tare si rasturnata pe farfurie e drool.gif drool.gif
Afrodita
Multumesc Marduk, insa tot ce pot gasi aici e malai super extra fin, iar io vreau o mamaliga sanatoasa, ca la mama ei acasa, nu moale si in nici un caz terci biggrin.gif

Reteta ta e putin mai dificila decat cea de mi-a spus-o Misti acum vreo 2 luni, asa ca o sa ma rog sa se indure si s-o mai spuna o data aici sau o sa fac matanii sa-mi iasa mamaliga dupa reteta ta biggrin.gif unsure.gif
Marduk
Mamaliga sanatoasa (vartoasa) iese adaugand mai mult malai, nu conteaza daca este fin sau extrafin, ceea ce trebuie sa ai grija este sa fiarba bine si sa mesteci tot timpul in ultimele 10 minute. Daca in loc de 7-8 maini de malai pui 10, totul o sa fie ok, poti sa o tai cu ata exact ca la bunica. Atentie la fiert si mestecat, succes si sarbatori fericite.
Afrodita
Aha, multumesc frumos hug.gif Sarbatori fericite si tie! hug.gif
Sushi
pun 3 cani de apa la fiert, cu un pic de sare. cand fierbe pun 1 cana de faina de malai, dintr-una si las un minut doua fara sa amestec, apoi cu o lingura iau din apa ce fierbe si tot pun peste botolotzul de faina. Cand m-am saturat de operatiunea asta iau lingura de lemn si amestec din cand in cand. Nu dureaza mult si iese atat de vartoasa ca eu o rastorn pe fund de lemn si o tai cu atza.
Inainte puneam faina in apa rece si apoi pe foc si tot iesea, deci chestia cum ca apa trebuie sa fiarba si oama sa tot invarta e mit rural laugh.gif
andra_v
Saptamana asta pregatesc o salata de telina si ciuperci umplute.

Salata de telina (mai degraba de pui, care predomina in compozitie):
- piept de pui,
- telina,
- maioneza,
- optional ciuperci.
Se taie marunt pieptul de pui si ciupercile facute la tava si se amesteca cu telina rasa si maioneza. Prefer maioneza de casa, in cantitate cat mai mare.

Ciuperci umplute:
Se curata ciupercile cu suprafata mare. Se calesc cateva ciuperci taiate marunt, care constituie umplutura, alaturi de unt si cascaval ras + sare dupa gust. Ciupercile se coc in tava, la sfarsit adaugandu-se untul si cascavalul.
Marduk
QUOTE(andra_v @ 25 Feb 2008, 05:11 PM) *
Saptamana asta pregatesc o salata de telina si ciuperci umplute.

Salata de telina (mai degraba de pui, care predomina in compozitie):
- piept de pui,
- telina,
- maioneza,
- optional ciuperci.
Se taie marunt pieptul de pui si ciupercile facute la tava si se amesteca cu telina rasa si maioneza. Prefer maioneza de casa, in cantitate cat mai mare.

Ciuperci umplute:
Se curata ciupercile cu suprafata mare. Se calesc cateva ciuperci taiate marunt, care constituie umplutura, alaturi de unt si cascaval ras + sare dupa gust. Ciupercile se coc in tava, la sfarsit adaugandu-se untul si cascavalul.

Cu ce pot sa inlocuiesc maioneza?
Mistinguett
smantana sau fa un dressing simplu de ulei de masline si un strop de lamaie
andra_v
Chiar e foc daca mananci o data putina maioneza? Cu un ibric de ceai de sunatoare/hepatoprotector dupa masa?
Serenity
QUOTE(andra_v @ 26 Feb 2008, 03:46 PM) *
Chiar e foc daca mananci o data putina maioneza? Cu un ibric de ceai de sunatoare/hepatoprotector dupa masa?


ohmy.gif Nu vi se pare ca exagerati?
Nefertiti
Cine are o reteta simpla pt tarta cu cirese?
Sushi2exCarmelita
QUOTE(nefertiti @ 2 Jun 2009, 11:30 AM) *
Cine are o reteta simpla pt tarta cu cirese?


io pe asta o s-o fac daca gasesc deja cirese mai ieftine

http://www.linternaute.com/femmes/cuisine/...x_cerises.shtml
Nefertiti
Ihi, chiar e simpla. Poate incerc maine, ca am primit cirese de la Satmar, DESTULE si acum le caut utilizare. ohyeah.gif
Sushi2exCarmelita
sa nu tzapi coditzele, sa le pui la uscat pentru ceai
Nefertiti
Nu le tzap, numa' ca nu-s prea multe, pentru ca taica-meu, in elanul lui de la cules, le-a si curatat. laugh.gif
Nefertiti
Cine îmi dă şi mie reţetă de dobrogeană cu brânză? Cu tot cu foi, că alea din comerţ mă enervează. pls.gif
Felina
nefe, incearca reteta lui Cristi (sunt pe fuga, imagineaza-ti tongue.gif ) http://papabun.blogspot.com/2009/09/foto-r...a-placinta.html
Nefertiti
Mulţumesc. mwah1.gif
Nefertiti
Da' o reţetă de negresă are careva? Nu ştiu dacă am mai întrebat...
Cla
Se pune...

Hai chiar nefe, ce-ar fi cu politically correctness ?

Toate prajiturile sunt caucaziene, cu exceptia care nu.
Si aici vine beleaua. Toate-s mai bune decât cele din vest.

O reteta turceasca: Se ia faina, oua (nu ou), miere, zahar, unt.
Se framânta toate acestea = asa zic ei, dar de fapt se baga mâna-n blid si-i tragi niste pumni.
Când aluatul s-a saturat si vrea sa traga aer, e gata.

Poti sa bagi orice în el, pâna si picioarele, ghici ca-i bun.

Ca sa nu vada vecinii ca a fost un esec, se pune praf de zahar peste.

*Cum se face un tort:
Se arunca peste toata cotofleanta aia smântâna, îmbramburita cu zahar. Cu cât mai mult zahar, cu atât mai putine ciripituri de oaspete.
Pe vârf se adauga un Labello.

Iasa o bataie pe zdravan, dar nu intereseaza pe nimeni dintre participantii masculini cine a ajuns la legume si cine la laptop cu comanda de pantofi.


Pofta buna !
Nefertiti
M-ai lămurit beton! laugh.gif
Cla
Cu placere rofl.gif
kikki dee
Ingrediente pt NEGRESA
PENTRU ALUAT: 1 cana(250 ml) zahar pudra, 1 cana nuci macinate, 1/2 cana ulei, 3 linguri cu varf de cacao, 2 cani faina, 1 cana apa, 1 lingurita amoniac, 1/2 borcan de gem (cca. 200-250 g), cateva picaturi zeama de lamaie, unt pt tava




Tava ceva mai inalta o "tapetezi" cu unt. Intr-un castron mai mare, amesteca toate ingredientele,tinand cont ca amoniacul se stinge cu cele cateva picaturi zeama de lamaie si abia apoi se toarna in compozitie.Se amesteca bine cu mixerul pana se omogenizeaza (nu dureaza mai mult de 2 minute). Se toarna in tava si se da la cuptor ( incalzit deja )pentru inceput la 220 -cam 5 minute si apoi 40 minute la 175-180 de grade .

Asta daca nu vrei sa te complici si cu glazura . Daca vrei si glazura spune si scriu .






Nefertiti
Mulţumesc. smile.gif Nu, fără glazură, că iese prea dulce şi nu mă omor după chestiile exagerat de dulci.
Serenity
Eu in loc de apa pun lapte, dar in esenta fac cam aceeasi reteta... si iese foarte buna licklips.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.