Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Cainii Comunitari - Propuneri De Solutii
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Probleme Sociale
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
Marduk
QUOTE(fiatlux @ 10 Sep 2013, 01:06 PM) *
... unii au interesul sa nu fie muscati ,ceilalti iubesc animalele!

unde este interesul comun?
fiatlux
ar mai fi o solutie - inchisorile ;am vazut candva un documentar american pe tema asta ;un caine/ pisica face bine psihicului unui detinut pe partea afectiva ,ceea ce nu e rau .

http://a1.ro/lifestyle/family/pisicile-si-...-inchisori.html
fiatlux
QUOTE(Marduk @ 10 Sep 2013, 02:19 PM) *
unde este interesul comun?


animalele sa dispara din spatiul public ! wink.gif
Marduk
Gradinile zoologice sunt spatii publice!!!??? Fermele ce detin animale si sunt deschise publicului sunt spatii publice!!!??? Eu cred ca este vorba de altceva, ASUMAREA RESPONSABILITATII. Asta este problema romanilor, daca lasi un animal pe strada dar ii dai de mancare devine caine comunitar, deci responsabilitatea se imparte la mai multi, e o afectiune mostenita din comunism, unde toti furau dar nimeni nu era vinovat, de ce? Pentru ca toti romanii furau de la STAT, fara sa constientizeze ca STATUL erau chiar ei.
fiatlux
QUOTE(Marduk @ 10 Sep 2013, 03:00 PM) *
Gradinile zoologice sunt spatii publice!!!??? Fermele ce detin animale si sunt deschise publicului sunt spatii publice!!!??? Eu cred ca este vorba de altceva, ASUMAREA RESPONSABILITATII. Asta este problema romanilor, daca lasi un animal pe strada dar ii dai de mancare devine caine comunitar, deci responsabilitatea se imparte la mai multi, e o afectiune mostenita din comunism, unde toti furau dar nimeni nu era vinovat, de ce? Pentru ca toti romanii furau de la STAT, fara sa constientizeze ca STATUL erau chiar ei.


discutam de cainii de pe strazi, nu? nu inteleg ce-i cu zoo?cat despre responsabilizare ?! unde? la noi ! cand nimic nu e clar si batut in cuie ca sa stie fiecare ce-are de facut si sa poata da seama ..
Marduk
QUOTE(fiatlux @ 10 Sep 2013, 01:33 PM) *
animalele sa dispara din spatiul public !


QUOTE(fiatlux @ 10 Sep 2013, 03:42 PM) *
discutam de cainii de pe strazi, nu? nu inteleg ce-i cu zoo?cat despre responsabilizare ?!


Nu-i propunerea ta? Eu ti-am raspuns ceea ce cred eu, ca este vorba despre RESPONSABILIZARE SI NIMIC MAI MULT. Dar ar mai fi ceva, mai este nevoie si de EDUCATIE.
fiatlux
mai draga Marduk ! eu spuneam ca interesul comun si al babelor lui Turbo si al celorlalti est sa dispara cainii de pe drumuri ! din motive diferite ,ce-i drept !
trebuie cam multe si nu mai e timp ! vreo ..cincizeci de ani ,asa ,ar mai fi nevoie!
Marduk
Intre timp aparatorii cainilor au iesit in strada, ei sunt condusi de purtatorul de steag si culegatorul de voturi, senatorul Marius Marinescu.
The Dude
rolleyes.gif ...mai, sa se revizuiasca, primesc, dar sa nu se schimbe nimic, sau sa nu se revizuiasca..... rofl.gif

pentru 65 000 de animale e tarziu sa vi cu alta solutie; din pacate...vina noastra, mai ales a celor care iubesc (declarativ si galagios) animalele este ca s-a ajuns in acest punct.

Nu cred sa existe un om care sa urasca cu adevarat animalele, insa multi le inteleg diferit, iar atunci cand vine vorba de propria siguranta....
abis
Unii au luat-o complet razna:

http://www.b365.ro/familia-copilului-omora...ale_194467.html
turbo trabant
QUOTE(fiatlux @ 10 Sep 2013, 02:59 PM) *
interesul comun si al babelor lui Turbo

Nu sunt babele mele, sunt babe comunitare ohyeah.gif

Stati linistiti la locurili voastre, nu se va eutanasia nimic pana la Apocalipsa. In rroomania nu se face decat gargara, scandal si transmisiuni in direct insa cand e vorba de luat hotarari si mai ales de implementat legea rofl.gif
Marduk
QUOTE(turbo trabant @ 11 Sep 2013, 10:38 AM) *
... sunt babe comunitare ....

O "baba comunitara" vrea prin fundatia, al carui nume cu onoare il poarta, sa conteste legea. Doamna in cauza o sa ne aduca in atentia media din lumea intreaga, ca fiind niste salbatici cruzi, romanii plaga Europei.
turbo trabant
QUOTE(Marduk @ 11 Sep 2013, 01:00 PM) *
O "baba comunitara" vrea prin fundatia, al carui nume cu onoare il poarta, sa conteste legea. Doamna in cauza o sa ne aduca in atentia media din lumea intreaga, ca fiind niste salbatici cruzi, romanii plaga Europei.

Pe baba aia o mai baga in seama doar prostii de romani. Barbatii care i-au tras-o in tinerete babei nu mai sunt in functii inalte ioropene ci la 2 metri sub nivelul solului.
Marduk
QUOTE(turbo trabant @ 12 Sep 2013, 10:44 AM) *
Pe baba aia o mai baga in seama doar prostii de romani....

Totusi de cate ori apare pentru declaratii, presa o citeaza. In Franta "baba comunitara" apara un caine de eutanasiere, care a mutilat un copil.
abis
QUOTE(Marduk @ 11 Sep 2013, 02:00 PM) *
Doamna in cauza o sa ne aduca in atentia media din lumea intreaga, ca fiind niste salbatici cruzi, romanii plaga Europei.

Ei si?

Ma deranjeaza mai mult maidanezii decat epitetele astea lansate de acea persoana. Nu are decat sa spuna ce are chef - libertatea de opinie ii da dreptul asta
turbo trabant
QUOTE(Marduk @ 12 Sep 2013, 10:03 AM) *
In Franta "baba comunitara" apara un caine de eutanasiere, care a mutilat un copil.

Baba aia nu are copii. Crezi ca babe nebune cu maidanezi se gasesc numai in romania, desi aici e centrul lor mondial?
fiatlux
dom'le , sefu' cu babele , io daca nu ies noaptea-n urbe n-o fac de frica cainilor ! ia ghici de frica cui ? ph34r.gif
fiatlux
chiar si ziua !
turbo trabant
QUOTE(fiatlux @ 14 Sep 2013, 11:26 AM) *
dom'le , sefu' cu babele , io daca nu ies noaptea-n urbe n-o fac de frica cainilor ! ia ghici de frica cui ? ph34r.gif

Pentru a cita din cateva babe, cainii ii simt pe cei cu sufletul rau si de aia ataca.

Vezi, daca nu ai suflet bun ca babele, nu de alta dar sufletul e singurul lucru care le-a mai ramas rofl.gif
Marduk
Am fost plecat cateva zile, la intoarcere am observat ca "satul" s-a "umplut" de caini, trebuie sa verific in urmatoarele zile, daca am vazut bine, sau a fost doar un feedback. Daca cei care "iubesc" cainii isi inchipuie ca-i salveaza, aducandu-i in satele si comunele de unde multi dintre ei au ajuns la oras, se inseala. Acesti caini se vor salbaticii, vor intra in padure sa caute de mancare, unde cu siguranta vor deveni hrana lupilor sau vor fi impuscati de padurari.
Marduk
Marius Marinescu: a fost un câine de luptă
Fostul senator Marius Marinescu, actual Președinte al Federației pentru Protecția Animalelor și Mediului, a confirmat pentru DC News această ipoteză, din surse ale Poliției. (dcnews.ro)

Dap, in concluzie s.a.m.d cainii maidanezi, nu sunt un pericol pentru copiii nostrii. Ar trebui sa-i reamintesc domnului Marius Marinescu de cazul japonezului ucis in centrul orasului Bucuresti de un caine maidanez, de cazul femeii omorata de o haita de maidanezi si de alte cazuri asemanatoare. E plina tara de manipulatori, de oameni ca Marius Marinescu, care vor cu orice pret, ca "pulimea" sa-i creda pe cuvant, sa faca exact ce vor si cum vor, domniile lor. Cand isi vor da seama romanii ca in Romania cooperativa "ochiul si timpanul" n-a disparut? s-a privatizat si are o cifra de afaceri de milioane de euroi.
Marduk
Niste nemernici de oameni au pus la cale o manipulare ordinara din motive care imi scapa, daca nu cumva sunt de natura pecnuniara. Prin targ circula mai nou un zvon cum ca Ionut ar fi fost ucis de 2 caini de lupta ai unui patron de restaurant. Posibil sa fie adevarat, vom vedea, dar daca nu este adevarat? Ce-i mana in aceasta lupta pe acesti oameni? cat de nemernic poate fi un OM care se foloseste de un asemenea eveniment pentru a denatura realitatea, pentru ai face pe ceilalti sa creda ca acesti caini comunitari n-au nicio "vina". Vina pe care sincer vorbind nici eu le-o pot imputa cainilor ci doar celor care se lupta ca acestia sa ramana pe strazi. Fuga de responsabilitate a iubitorilor cainilor comunitari este ceva care nu mai tine de afectiune, de iubire fata de animale, este mai mult decat inconstienta, este pur si simplu o boala psihica. Una este sa iubesti un animal, caruia sa-i oferi un adapost, sa-l hranesti, sa-l controlezi si alta sa lasi acesti caini pe strada, doar hranindu-i si ajutandu-i sa se inmulteasca. Cati bani ar putea castiga acesti nemernici din aceasta afacere? Ce-i mana pe nenorocitii astia sa comita o asemenea manipulare? Mi-e groaza numai cand ma gandesc ca incet, incet, vom uita de acest eveniment si ne vom afla peste un timp in fata unui alt caz identic, incercand iar sa gasim iar vinovatii, iar mediatizare, iar discutii, o repetare la nesfarsit a neputintei noastre de a lua deciziile care se impun si nu cele care ni se impun.
abis
Marduk, medicii legisti au exclus aceasta ipoteza - a fost vorba 100% de o haita de maidanezi
Marduk
Totusi campania continua,si este intretinuta intentionat pentru inducerea, formarea, unei astfel de opinii in randul oamenilor. Incercarea denaturarii evenimentului respectiv si cei care au astfel de interes ma deranjaza.
turbo trabant
QUOTE(Marduk @ 23 Sep 2013, 10:30 AM) *
Totusi campania continua,si este intretinuta intentionat pentru inducerea, formarea, unei astfel de opinii in randul oamenilor. Incercarea denaturarii evenimentului respectiv si cei care au astfel de interes ma deranjaza.

De parca jurnalizdele nu sunt decat niste babe nebune in devenire care vor hrani catralioane de fetitza sau negrutzu. ...

Nu e o campanie, e prostie in stare pura, nedistilata de educatie sau bun simt.

Marduk
QUOTE(turbo trabant @ 23 Sep 2013, 11:55 AM) *
...Nu e o campanie, e prostie in stare pura, nedistilata de educatie sau bun simt.

Eu zic ca este doar MANIPULARE, in cea mai simpla, observabila, forma a acesteia.
ilie
QUOTE(fiatlux @ 14 Sep 2013, 12:26 PM) *
io daca nu ies noaptea-n urbe n-o fac de frica cainilor ! ia ghici de frica cui ? ph34r.gif

Ti-e frica de Cacarau!
turbo trabant
QUOTE(Marduk @ 23 Sep 2013, 02:37 PM) *
Eu zic ca este doar MANIPULARE, in cea mai simpla, observabila, forma a acesteia.

E prostie cu carul. Un zacamant care daca ar fi bine exploatat ar aduce redevente mult mai mari decat rosia montana.
Marduk
Prostie sa fie, neicusorule, da sa stim si noi cine pe cine prosteste.
Michelle
QUOTE(fiatlux @ 14 Sep 2013, 12:26 PM) *
dom'le , sefu' cu babele , io daca nu ies noaptea-n urbe n-o fac de frica cainilor ! ia ghici de frica cui ? ph34r.gif


Eu cred ca ti-e frica de babe! rofl.gif Da, care-i urbea ca pe la Bucuresti stau toti drepti si te saluta cand treci pe langa ei? chiar si ziua rolleyes.gif
Marduk
Acum 5-6 zile am avut ceva treaba in zona Dragoslavele. Intre Dragoslavele si Stoenesti este un sat de tigani, la marginea acelui sat, pe un teren parasit dar imprejmuit cu un card, am vazut 4-5 catele impreuna cu 7-10 caini, 3 sau 4 erau acuplate, cativa caini se bateau pentru o alta, o adevarata "orgie canina". N-am avut curajul sa ma opresc sa fac niste fotografii, locul cu pricina se afla chiar la iesirea din satul de tigani, unde era o bodega in fata careia se aflau vreo 5-10 tigani, care pareau interesati de activitatea din "parcul canin". Inca imi mai staruie in minte acea imagine si ma framanta o intrebare, de ce ar incerca cineva sa inmulteasca niste caini maidanezi. Poate ca acei catei maidanezi, rezultati urmau sa fie vanduti "fraierilor" care circula pe coridorul Rucar-Bran, ca si catei ciobanesti, sau poate ca acei catei urmeaza sa ajunga in orasele mari sporind astfel numarul maidanezilor si preocuparea autoritatilor de a rezolva o situatie data sau de ce nu, creata artificial. Orice comentariu este binevenit, pentru ca inca incerc sa gasesc raspuns la ceea ce am vazut undeva in aceasta tara, pe un drum necirculat, intr-o zona in care timpul parca a incremenit, unde lemnul este aur curat si toti profita de pe urma acestuia si nu numai.
The Dude



...the tower of power in varianta canina..sau trenuletul pe romaneste...
Cla
Aha. o sa-mi bag P.ula din Croatia. rofl.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.