HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Dincolo de Ratiune

Ideea acestui forum nu este de a starni polemici intre cei ce cred si cei ce nu cred in astre, in Dumnezeu, in terapii naturiste, in miracole sau in ghicitul in palma. Pragul acestui forum poate fi pasit de oricine, fara nici o exceptie, dar cei care nu sunt de acord cu ideile sau marturisirile celor care posteaza aici, sunt rugati sa se abtina in a face comentarii malitioase, sau contradictorii. Aici ne dorim sa avem coltisorul lipsit de orice stres, iar scopul real ar fi acela de a-i ajuta pe cei din jurul nostru sa se simta bine, ba chiar sa gaseasca solutii catre iesirea din situatii disperate - de ce nu?

> Off-topicuri de "Dincolo...", Detalii utile
thunder
mesaj 8 Jun 2004, 12:06 AM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



Salut !

Ce ziceti de acest topic in care sa putem posta mesaje al carui subiect se incadreaza cit de cit in forumul "dincolo de ratiune" si este "deviat" din alte topice din acelasi forum dincolo de ratiune, sau are raspunsuri care sint legate de diferte afirmatii din anumite subiecte (topice) din acest forum ?

In felul asta am putea evita aglomerarea acelui topic al carui subiect nu mai devine subiectul principal al dialogului, deci in felul asta am putea evita "off topicul" in acel subiect (topic) si totusi ne-am putea exprima (aici) parerile, raspunsurile si dialogul "deviat".

Daca gazdele au o alta parere, sau propunere, o asteptam cu interes. smile.gif

PS. Sugerez celor care vor scrie aici si isi vor "deplasa" discutia aici sa dea si un link din topicul de unde dau acel raspuns, pt. a fi mai usor de inteles de cei care vin direct aici in acest topic. Deasemenea puteti pune linkul cu mesajul vostru de raspuns in topicul de unde "ati deviat" discutia, in felul asta dialogul va putea fi urmarit si de altii interesati de acel "off topic". smile.gif

Acest topic a fost editat de thunder: 8 Jun 2004, 01:11 AM


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
 
Start new topic
Raspunsuri
thunder
mesaj 8 Jun 2004, 01:07 AM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



Discutie "deviata" din subiectul: Reincarnari, Credeti Sau Nu, hai sa dezbatem

QUOTE
@thunder
QUOTE
... Viciul si slabiciunea isi fac loc in fiinta datorita ignorantei si prostiei. Cine afla adevarul, si totusi continua sa greseasca, este un prost, caci cine e destept elimina din viata lui acele vicii odata cu cunoasterea adevarului despre ele si cauzele lor.

Prost, destept... Ce cauta aceste cuvinte in explicatiile unei persoane care se vrea a fi atat de avoluata?


- cuvintele "prost" si "destept" desemneaza doua extreme (diametral) opuse a unei anume realitati, pe care am putea sa o numim: "capacitatea de intelegere", sau inteligenta.

- am folosit aceste cuvinte pt. a desemna cele doua ipostaze in care se poate afla un om. Aceste ipostaze pot fi temporare, sau permanente.

- De ex. ce inseamna temporar:

- afirmatie: "ai dat dovada de prostie/inteligenta in aceasta actiune"

De ex. ce inseamna permanent:

- afirmatie: "esti (un tip) prost/inteligent"

Se mai pot face si afirmatii ambigue, din care fiecare intelege ce vrea/poate.

- daca sint sau nu o persoana elevata nu este subiectul discutiei pe forum, caci adevarata evolutie spirituala este cea launtrica, iar la ea au acces numai fiintele care au si ele la rindul lor o trezire spirituala apropiata sau macar cit de cit echivalenta cu aceea pe care o "cintareste", sau o trezire spirituala mai mare. Pe de alta parte, ceea ce noi manifestam fizic, exterior, poate fi mai mult sau mai putin "reflexia" a ceea ce sintem noi launtric. De ex. un om poate vorbi de puteri paranormale fara ca el sa aibe vreuna. La fel poate ca altul sa nu vorbeasca de ele, dar sa aiba o suma de astfel de puteri paranormale. Nu poti "cintari" cu adevarat o fiinta dpdv spiritual, al nivelului sau de evolutie (numai) dupa manifestari exterioare.

- trebuie sa recunoastem ca noi aici pe forum mai mult asta facem, ne manifestam exterior prin ... scris. Prin ceea ce scriem si mai ales cum o facem ne evidentiem o suma de calitati sau scapari, dar prea putin pt. a se forma o impresie exacta despre noi. Doar cei care ne pot "scana" launtric isi pot da niste raspunsuri suplimentare vis a vis de evolutia noastra spirituala.

- poti sa ma intrebi una sau alta fara ca ma iei peste picior. Iti voi raspunde acolo unde stapinesc cit de cit subiectul, fie ca e intrebare personala, fie generala.

- nu ai facut nici o remarca vis a vis de autenticitatea afirmatiei mele, de esenta ei. Este sau nu pina la urma adevarat ce am spus ?

QUOTE
Nu te intreb ce crezi tu despre prosti si destepti, ca m-am prins.


- inca nu te-ai prins, asa ca poti continua cu intrebarile. smile.gif

QUOTE
Nenorocirea mare este ca poti sa ai un IQ superstralucitor, dar sa stai execrabil la capitolul intelepciune!


- corect.

- exemplul de mai sus chiar asta si atingea, ideea de intelepciune, disimulat e adevarat, caci nu vroiam sa ating subiecte "religioase" acolo unde e "dincolo de ratiune". smile.gif

- ex. descoperi ca fumatul e daunator. A continua sa fumezi este o dovada de prostie si ignoranta, inconstienta chiar. Asta nu inseamna ca de felul tau esti prost, ci mai degraba ca nu ai un discernamint si o vointa superioara. A te lasa de fumat dupa ce ai descoperit ca e daunator este o atitudine inteleapta, chiar daca aceasta decizie au luat-o si niste oameni cu adevarat prosti, pe care natura nu i-a inzestrat cu acea inteligenta necesara, cu sau fara voia lor, din nastere sau din cauze ulterioare.

- daca nici acum nu s-a inteles analogia mea, asta e ... e dincolo de ratiune. smile.gif

QUOTE
Iar daca tu vrei sa ne faci pe noi, cei care te citim, sa credem ca tu ai scapat definitiv de vicii si slabiciuni, ma tem ca ai o mare problema.


- eu nu am spus asta niciodata, pt. ca sint constient de diferitele mele scapari sau slabiciuni, si de faptul ca mai exista si altele pe care acum poate nu le constientizez sau nu am ajuns inca la acel moment din evolutia mea spirituala sa il "vad" si sa-l elimin", adica mai am inca o anumita karma de suferinta in acele directii.

- nu am o problema, am mai multe, dar fata de altii, care au probleme la care nu au rezolvari, si care pt. mine deja nu mai sint niste probleme, intrucit le-am depasit sau le-am inteles, tot e ceva mai mult.

QUOTE
QUOTE
Direct sau indirect tu ma acuzi ca as fi mult mai subiectiv si mai limitat in idei si in cunoasterea si practica spirituala, dar eu stiu ca nu eu sint cel mai subiectiv dintre noi doi. As putea proba asta, dar nu e cazul sa facem circ.

Tu stii!?!


- DA, EU STIU ! tongue.gif

- nu trebuie sa te uimeasca asta, si tu stii mai multe ca ieri, ca luna trecuta, ca anul trecut. La fel si eu. Nu vreau sa ma repet, vezi analogia cu piramida evolutiei spirituale.

QUOTE
Parerea mea ar fi ca tu doar crezi ca stii! Sursa ta de informatie este deosebit de fascinanta dar are un mare cusur: are sensul inversat!


- ok, parerea ta. Astept ca argumentezi si dovedesti acest "sens inversat".

QUOTE
QUOTE
nu are de ce sa-ti fie mila, pt. ca tu esti cel care nu intelege ce s-a spus, nu eu.  Tu mie nu imi trezesti mila, ci doar compasiune ca vad ca te preocupa intr-un anume fel spiritualitatea, dar nu ai ajuns inca la acele informatii si tehnici spirituale care sa te ajute sa urci in 1-2 ani, cit ar fi urcat altii in citeva vieti. [I]La unii oameni se vede (simte) potentialul spiritual, dar si modul in care ei se pierd in hatisurile asa ziselor cai si informatii spirituale cu care acolitii satanei au impinzit lumea.


Sunt constient ca nivelul meu de cunoastere a Adevarului este destul de restrans, dar eu am preferat o alta cale de evolutie spirituala.


- dupa cum am spus, sint o multime de cai de a urca in piramida evolutiei spirituale. Nu conteaza atit de mult nivelul la care te afli, ci fapt ca vrei sa urci si mai apoi sa-ti gasesti cea mai potrivita cale, specifica personalitatii tale si inzestrarilor (zestrei) tale spirituale.

QUOTE
Intentionam sa scriu pe un alt topic despre acest gen de invataturi spirituale, dar, cu consimtamantul vostru, o voi face aici.


- uite, acum poate ca vei putea sa o faci si aici, in acest topic. smile.gif

QUOTE
Rezultatul final il stiu deja foarte bine. Tu, thunder, vei veni cu argumentul pe care l-ai si prezentat deja: mentorul tau spiritual a fost deosebit! As vrea sa cred ca ai si dreptate!!...


- a fost , este si va fi. smile.gif

- cind vei fi pregatit, vei crede. Cind vei fi pregatit, va apare si mentorul tau. smile.gif


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Mesaje in acest topic


Closed TopicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 14 May 2024 - 01:12 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman