HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Dincolo de Ratiune

Ideea acestui forum nu este de a starni polemici intre cei ce cred si cei ce nu cred in astre, in Dumnezeu, in terapii naturiste, in miracole sau in ghicitul in palma. Pragul acestui forum poate fi pasit de oricine, fara nici o exceptie, dar cei care nu sunt de acord cu ideile sau marturisirile celor care posteaza aici, sunt rugati sa se abtina in a face comentarii malitioase, sau contradictorii. Aici ne dorim sa avem coltisorul lipsit de orice stres, iar scopul real ar fi acela de a-i ajuta pe cei din jurul nostru sa se simta bine, ba chiar sa gaseasca solutii catre iesirea din situatii disperate - de ce nu?

16 Pagini V  « < 12 13 14 15 16 >  
Reply to this topicStart new topic
> Reincarnari, Credeti Sau Nu, hai sa dezbatem
thunder
mesaj 6 Jun 2004, 12:37 AM
Mesaj #436


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (OMU'BUN @ 5 Jun 2004, 11:49 PM)
thunder, ma intreb daca tu vrei doar sa-mi pui rabdarea la incercare sau numai nervii. In general pe-aici ma stiu destul de pasnic si nu prea "sar la bataie"...

- iti multumesc pt. impulsul de a ma ajuta. Nu va ramine nerasplatit, insa modul in care o faci si directia in care crezi ca trebuie facute schimbari la mine nu sint tocmai cele mai potrivite.

- cu toate ca discutiile au un caracter oarecum personal dar si general, ele nu se mai incadreaza in topicul "reincarnarea", insa se potrivesc relativ bine in acest forum: "dincolo de ratiune". Continuam discutia aici sau gasim un alt topic mai potrivit, sau facem altul nou ?

PS. Actiunea si prezenta mea aici pe forum nu te vizeaza neaparat pe tine personal. Daca iti sint incercate rabdarea si restul e o problema care tine de modul in care te raportezi tu la "arta mea de a conversa".

Acest topic a fost editat de thunder: 6 Jun 2004, 12:22 PM


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 6 Jun 2004, 11:20 AM
Mesaj #437


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



Omu'Bun, ai tot respectul meu pentru felul in care gandesti, simti si te exprimi. Ai sintetizat foarte bine stilul de "conversatie" al amicului nostru.

thunder, in afara de faza cu matricile, care este adevarata, metoda ta "empatica" sufera de un mare neajuns: subiectivismul. EXEMPLU: ia pune-l pe noi sa verifice daca Cleopa a mai avut vreo viata inainte de ceea la care ne referim. Evident, raspunsul lui noi va fi ca NU, deoarece perceptia personala a lui noi este ca NU EXISTA REINTRUPARE, ceea ce ii va "atinge" serios obiectivitatea...
Sa revenim la tine acum. In perceptia ta, Cleopa va mai fi nevoit sa se intrupeze (atentie - ai spus ca va fi obligat, asta inseamna ca Parintele se gaseste inca in Legea Karmei) deoarece nu si-a insusit lectia despre adevarul reintruparii. Concluzie falsa. Deoarece, pe de o parte, nici o entitate aflata la scoala planetara Terra nu si-a insusit TOATE lectiile, iar pe de alta parte adevarul reintruparii constituie o informatie ezoterica la care Cleopa NU A AVUT ACCES. In consecinta, Dreptul Judecator i-a iertat aceasta "scapare". Ma raliez la ce a spus Omu'Bun, ar trebui sa fii mai atent cand faci anumite afirmatii... in special cand vorbesti despre Oameni cum a fost Parintele Cleopa... m-ai vazut tu pe mine facand afirmatii jignitoare despre Sri Yukeshvar, de exemplu? Despre Deepak Chopra? Despre Babanji?
A, si stai linistit, nu-mi incordez "muschii initiatici" decat atunci cand am in fata o fiinta care sufera si trebuie ajutata... sau, dimpotriva, un devil.gif . Cum nu te incadrezi in nici una din categorii, considera ca intre noi (toti) de pe acest thread are loc doar o discutie - pe care eu o doresc pasnica - pe tema acestui mare mister care este reintruparea... O discutie in care cei care stiu mai mult sau cei care au avut anumite experiente pe aceasta tema, ar putea sa le spuna si celor care stiu mai putin.

Revenind ontopic, as vrea sa punctez un aspect ezoteric al momentului destruparii, si anume al chakrei prin care structurile superioare ale decedatului se degaja. In mod ideal, aceasta chakra este Sahasrara (chakra crestetului), fapt care atesta UN INALT NIVEL DE SPIRITUALITATE al defunctului. In acest sens, Marii Maestri din Tibet aseaza, la persoanele aflat in pragul mortii, in dreptul chakrei amintite un pai uscat. Daca acesta isi va mentine o pozitie perfect dreapta, inseamna ca destruparea s-a facut prin Sahasrara si fratele lor "a plecat" intr-un Bardo corespunzator nivelului sau (vezi Cartea Tibetana a Mortilor). Adeseori, in astfel de ritualuri, Maestrii tibetani emit tipete puternice (un fel de ki-ai-uri din karate), pentru a grabi si directiona destruparea. In schimb, persoanele care se degaja prin centrii inferiori se vor intoarce in zona astrala a pamantului pentru a se confrunta cu consecintele faptelor lor de vibratie joasa: ceea ce catolicismul numeste Purgatoriul.

A, sa nu uit: In afara situatiei cand in jurul muribundului se afla niste initiati, este recomandabila prezenta unei singure persoane si nu a intregului familion care, cu bocete gen "Costele, nu pleca, cui ne lasi tu mai..." fac din procesul destruparii un calvar traumatizant pentru entitatea numita pana de curand "Costel"... unsure.gif


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 6 Jun 2004, 03:36 PM
Mesaj #438


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (RZA @ 6 Jun 2004, 01:22 PM)
Omu'Bun, ai tot respectul meu pentru felul in care gandesti, simti si te exprimi. Ai sintetizat foarte bine stilul de "conversatie" al amicului nostru.

- iti, de fapt va amintesc de ceea ce chiar tu mai jos spui ca exista un neajuns. subiectivismul cu care voi priviti pe altii si manifestarea lor. Voi incercati sa ma catalogati dp vostru dv, din perspectiva tipologiei (personalitatii) voastre, a cunoasterii voastre, a nivelului vostru de vibratie launtric, NU din pespectiva personalitatii (tipologiei) mele. Nici unul dintre voi nu se raporteaza la structurile nevazute (subtile) ale mele, la cele "temporare" sau "permanente", ci doar la anumite "haine" care imbraca aceste structuri. Daca vedeti pe cineva o haina de clovn, ii spuneti "colvnule", daca vdeti o haina de medic, ii spuneti "medicule", daca vedeti o haina de scafandru, ii spuneti "scafandrule", dar omul, acea structura care e in spatele acestor haine, si care e mult mai obiectiva decit acea haine, NU O VEDETI. Asta ca sa nu mai spun ca nici statutul de "scafandru" nu il cunoasteti prea bine, nefiind implicati in acea tipologie, deci nu vorbiti in mod obiectiv din perspectiva trairilor unui scafandru, in concluzie, din perspectiva mea si a tipologiei mele sufletesti, lumesti si spirituale.

- un om cu adevarat obiectiv ar lua ca un fapt de drept ceea ce vede la altii, chiar daca nu ii intelege si nu se poate pune in pielea lor.

QUOTE
thunder, in afara de faza cu matricile, care este adevarata, metoda ta "empatica" sufera de un mare neajuns: subiectivismul. EXEMPLU: ia pune-l pe noi sa verifice daca Cleopa a mai avut vreo viata inainte de ceea la care ne referim.


- reciteste ce am spus in mesajul anterior:

QUOTE
- tehnica in sine, valabila DOAR, repet DOAR celor care si-au trezit acea capacitate de perceptie empatica, asa zisa "empatie".


- deci, tehnica in sine nu iti este nici tie disponibila, nici lui "noi" nici multor altora, insa este disponibila celor cu deschiderea inimii si a sufletului suficient de mare incit sa le permita sa aibe perceptii empatice.

QUOTE
Sa revenim la tine acum. In perceptia ta, Cleopa va mai fi nevoit sa se intrupeze (atentie - ai spus ca va fi obligat, asta inseamna ca Parintele se gaseste inca in Legea Karmei) deoarece nu si-a insusit lectia despre adevarul reintruparii. [u]


- sa delimitam evenimentele: intr-o prima faza este perceptia, dupa care urmeaza deductia. Pe baza perceptiei empatice poti afla o anumita stare energetica a persoanei (sufletului) si a locului unde se afla, dupa care urmeaza deductia, daca nu ai alte inzestrari mai "sofisticate", ca de ex. intuitia si clarviziunea. Deductia are la baza inteligenta si cunoasterea unor legi divine si conexiunile inteligente intre aceste informatii. Aici isi mai pote baga "coada" si imaginatia, dar ce sa-i faci, "nimeni nu e perfect", pina nu atinge starea de eliberare (mintuire). smile.gif

- Cleopa nu si-a insusit acel adevar dar nici altele, deci nu e singura "chestie" care i-a "scapat".

- si daca tot am ajuns aici, la acest punct, hai sa deslusim (partial) cum e cu Creatia si Adevarul. Stim bine ca la baza Creatiei si a Adevarului este Dumnezeu. Inainte de a apare Creatia, exista DOAR Dumnezeu, deci l-am putea defini ca un "punct", un punct de plecare. Pe masura ce are loc "nasterea" Creatiei, acel punct se divide in doua, apoi in mai multe trepte si nivele, ca intr-o structura ierarhica piramidala. Priviti o piramida pt. a intelege analogic cum vin lucrurile. Adevarul este esenta tuturor "pietrelor" componente ale piramidei. La virful piramidei, adevarul este manifestat in forma lui cea mai pura, cu un nivel de vibratie apropiat de "infinit", de cel al lui Dumnezeu in forma Sa Transcendenta, cea de dincolo de Creatie. Pe masura ce coborim pe nivelele piramidei, adevarul se "impurifica" si capata valori specifice nivelului caruia i se adreseaza.

- evolutia spirituala este o ascensiune pe aceasta piramida, si difera de la caz la caz, functie de personalitatea sufletului (spiritului) si de calea spirituala aleasa. Fiecarui nivel piramidal ii apartin un anume "set de adevaruri". Cind fiinta se ridica la acel nivel de constiinta, la acel nivel (piramidal) de trezire spirituala, are in mod spontan acces la acel set de adevaruri.

Chiar daca intr-o prima faza aspirantul foloseste o cale "unica" si personala si are o atitudine oarecum "unidirectionala", "habotnica", pe masura ce urca pe nivelele piramidei are acces si la alte seturi de adevaruri, superioare, reusind astfel sa inteleaga si sa accepte si alte idei si cai spirituale, pe care alta data, cind era undeva mai la baza piramidei, nu le accepta, nu le credea, ba chiar le refuza in mod categoric. Din acest motiv spun eu ca Cleopa nu a atins nivele inalte ale trezirii spirituale, caci adevarul despre reincarnare se afla la undeva aproape de baza piramidei evolutiei spirituale. In cazul lui, si probabil nu numai al lui, cind este abordata o atitudine habotnica, si nu vrei sa vezi in jurul tau, exista posibilitatea sa ai o urcare in piramida, sa ai anumite realizari spirituale, dar in nici un caz sa atingi starea de mintuire, de eliberare, si totusi sa rami asa habotnic, pt. ca starea de eliberare aduce dupa sine si cunoasterea adevarurilor inferioare acelei stari (sa zicem undeva pe a 10-a treapta a piramidei, de la virf in jos), sau specifice altor cai spirituale (trasee in piramida). Starea celui care se "izoleaza" de restul lumii si al realitatilor din Creatie, a abordarii starii de habotnic, este o stare stranie de evolutie spirituala, dar nu in lumea lui Dumnezeu, ci mai mult in lumea creata de mintea ta, care poate avea reflexe si influente din lumea reala.

- Cam asta este de ex. starea din acest moment a spiritului lui Cleopa. E posibil sa fi atins anumite realizari spirituale, dar modul de "ochelari de cal" in care a privit si inca mai priveste el Manifestarea lui Dumnezeu, il opreste sa iasa din acea "chilie" a mintii lui, si sa experimenteze in mod liber si detasat realitatea lui Dumnezeu, pe diferitele planuri ale "piramidei evolutiei spirituale". Insusi Dumnezeu il lasa sa sta in acea "chilie", si nu il forteaza sa iasa din ea, pina nu o va face el de unul singur.

- exista metode deosebit de eficiente si de puternice de a-l ajuta in starea lui, dar se pare ca el se confrunta acum cu un test, deci este lasat "singur" pt. a-si depasi singur acest test (proba spirituala). Spun asta pt. ca am dorit sa folosesc o asemenea tehnica pt. a-l ajuta, dar Dumnezeu sau alte puteri ceresti nu au permis acel ajutor.

- iata pe scurt, cum am perceput si cum am dedus eu situatia in care se afla sufletul lui Cleopa. Mai "tehnic" si inginereste de atit, cam greu de expus. Cine nu intelege sau macar "intuieste" in mod rational din aceste explicatii "tehnice", "stiintifice", inseamna ca nu poate avea accea nici macar la setul de adevaruri specifice acestui nivel piramidal, la care se afla aceste adevaruri expuse, deci inca odata se evidentiaza spusele lui Buddha: "puterea de intelegere si actiune depinde de karma". Asta e karma lor, sau, atita pot, atita fac/inteleg. Nu mai e vina mea ... e doar limitarea lor. Cine vrea totusi sa ma contrazica, sa o faca la fel de inginereste si stiintific cum am prezentat eu aceste "dizertatii".

QUOTE
Concluzie falsa.


- ok, astept acum argumente rational si stiintifice, nu parerile imaginative ale unora sau altora.

QUOTE
Deoarece, pe de o parte, nici o entitate aflata la scoala planetara Terra nu si-a insusit TOATE lectiile, iar pe de alta parte adevarul reintruparii constituie o informatie ezoterica la care Cleopa NU A AVUT ACCES.


- reciteste ce am spus mai sus si poate vei intelege de ce am spus ca el nu a atins starea de mintuire plenara.

QUOTE
In consecinta, Dreptul Judecator i-a iertat aceasta "scapare".


- de cit si cum iarta El nu ne este noua dat sa hotarim. Ar fi si pueril sa credem ca El va face si reactiona cum o facem noi, cu mintea si constiinta noastra limitata.

- cu toate acestea, repet, marea greseala a lui Cleopa nu este naparat ca nu a acceptat ideea reincarnari, ci ca a promovat-o la mii si mii de oameni, inchizindu-le astfel calea (usa) catre anumite adevaruri superioare. Este vorba de acel "orb care a codus alti orbi in prapastie (ignorantei)".

- aici trebuie sa se manifeste iertarea lui Dumnezeu, caci un mare pacat este acela de a indruma spiritual ERONAT alte fiinte. Probabil ca l-a iertat, sau il va ierta, dar nu de aceasta depinde starea in care se afla acum sufletul lui Cleopa. Starea in care se afla acum nu este una datorata "pacatelor" lui, ci a modului "habotnic" in care INCA se mai incrinceneaza sa se raporteze la realitatea lui Dumnezeu si a lumii inconjuratoare. Dupa cum banuiesc, chiar si aceste discutii pe care noi le tinem aici despre el il poate ajuta intr-un fel sau altul ... dar asta e deja o supozitie.

QUOTE
Ma raliez la ce a spus Omu'Bun, ar trebui sa fii mai atent cand faci anumite afirmatii...


- sint f. atent, mai ales cind e vorba de afirmatii cu tenta spirituala, oculta. In momentul in care scriu (si cind corectez mesajul, chiar daa uneori mai scapa cuvinte si litere gresite, sau puse non-gramatical, pe care uneori le vad si le corectez, altroi nu le vad, sau nu mai pot edita mesajele pt. ca a "expirat" timpul in care softul forumului permite editarea mesajelor), sau vorbesc, ma "conectez" mai mult sau mai putin spontan si profund la "matricea" Adevarului si urmaresc sa ma las inspirat de El, sa fiu un cit mai bun vorbitor al Adevarului, un cit mai bun intermediar al Cuvintului lui Dumnezeu". In ce masura reusesc, se poate vedea sau nu (functie de capacitatea fiecaruia) din ceea ce spun/scriu.

QUOTE
in special cand vorbesti despre Oameni cum a fost Parintele Cleopa... m-ai vazut tu pe mine facand afirmatii jignitoare despre Sri Yukeshvar, de exemplu? Despre Deepak Chopra? Despre Babanji?


- Cleopa e un mit pt. voi, nu pt. mine, iar eu nu l-am jignit cu nimic, ci am facut doar afirmatii in context cu un anumit adevar despre el. Nu fata de el as fi gresit eu cu ceva, ci fata de "viziunea" voastra fata de el. "Viziunea" voastra este cea "jignita", nu realitatea sufletului lui Cleopa. Voi l-ati ridicat pe un piedestal care nu ii este potrivit, si tot voi "suferiti" ca cineva "indrazneste" sa spuna altceva decit infatiseaza piedestalul vostru. Fiti lucizi si analizati logic si rational ce va spun si sa vedeti daca e asa sau nu.

- daca tu alegi sa-l jignesti pe Yukteswar (ma intreb oare de ce l-ai ales pe el ca exemplu, caci nimic nu e intimplator) este alegerea ta, este ceea ce poti tu oferi. Asta nu ii stirbeste cu nimic din inaltimea si nivelul spiritual al acestui mare intelept. El este si va fi in continuare un model divin, la care, cine se raporteaza si empatizeaza cu spiritul sau divin este pur si simplu "zburat" in cer, fata de aceiasi atitudine pe care ar lua-o fata de spiritul lui Cleopa, care nu il zboara mai nicaieri. Cine poate, ii sugerez sa faca o diferenta intre ceea ce simte intr-o meditatie cu Yukteswar si ce simte intr-o meditatie cu Cleopa. Asta este o alta modalitate de verifica inaltimea spirituala a unui om, a unui spirit.

- de Deepak Chopra nu cunosc detalii, iar de Babanji nici atit. smile.gif Poate Babaji, pe care il cinstesc cum se cuvine, ca un adevarat Fiu al lui Dumnezeu, ca pe un mare eliberat al acestei planete, asa cum l-au numit unii: "Iisus al Indiei". A medita cu El si cu spiritul Sau este o adevarata gratie divine, pe care, sa ma ierte "fanii Cleopa", nici 1000 de (meditatii cu) Cleopa nu fac cit (o meditatie cu) Babaji. Stiu ca asa va suna "jignitor" in ochii unora, dar cu ce l-am jignit eu pe Cleopa, pt. ca il vad pe alt spirit de mii de ori mai inalt, mai elevat si mai trezit spiritual deci el, si vad si simt aceasta cu toata fiinta mea launtrica ? Cine vrea si poate sa verifice el singur aceasta realitate pe care eu o simt in fiinta mea.

QUOTE
pe acest thread are loc doar o discutie - pe care eu o doresc pasnica - pe tema acestui mare mister care este reintruparea... O discutie in care cei care stiu mai mult sau cei care au avut anumite experiente pe aceasta tema, ar putea sa le spuna si celor care stiu mai putin.


- asta am si urmarit, sa expun idei si viziuni legate de acest subiect, dar si de acela al subforumului: "dincolo de ratiune".

QUOTE
Revenind ontopic, as vrea sa punctez un aspect ezoteric al momentului destruparii, si anume al chakrei prin care structurile superioare ale decedatului se degaja. In mod ideal, aceasta chakra este Sahasrara (chakra crestetului), fapt care atesta UN INALT NIVEL DE SPIRITUALITATE al defunctului.


- trebuia sa explici inainte mecanismul "mortii" si al realitati centrilor de forta (chakras) si dupa aceea sa expui aceasta relatare? Altfel, putin vor intelege ce vrei sa spui cu aceasta "destruparii", sau modul in care si pe unde ies structurile subtile afara din corul fizic. Poti sa o faci, sau ii lasi pe altii s o faca in locul tau ? smile.gif Tot sintem noi la capitolul incarnare reincarnare, care este oarecum la polul opus al "mortii", dar parte din mecanisme sint aceleasi.

Acest topic a fost editat de thunder: 6 Jun 2004, 03:56 PM


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 6 Jun 2004, 03:36 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
noi
mesaj 6 Jun 2004, 06:23 PM
Mesaj #439


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 762
Inscris: 15 December 03
Forumist Nr.: 1.513



Avem aici o situatie interesanta...o contradictie intre 2 cunoscatori ai fenomenului reincarnare. Ambii detin "adevarul" si totusi ajung la concluzii diferite.

Varianta 1: RZA stie "sigur" ca parintele Cleopa s-a mantuit, a ajuns chiar in Cerul 8, venind din cerul 7. Cu toate acestea parintele habar nu a avut de reincarnare.
Cum a ajuns parintele pana in Cerul 7(atatea reincarnari) fara sa stie ca exista reincarnare??
Daca a venit din Cerul 7 inseamna ca era deja mantuit? ...totusi nu stia de reincarnare.
Daca era mantuit inseamna ca s-a reincarnat "la cerere" si ..totusi nu stia ca exista reincarnare smile.gif.
De cate ori tre sa te reincarnezi ca sa afli ca exista reincarnare??
La ultima reincarnare a progresat pana in cerul 8 si tot nu a stiut de reincarnare, ba mai mult a scris in mod explicit "Cuvant impotriva reincarnarii" smile.gif...in final a fost iertat "pentru ca nu a avut acces la informatii despre reincarnare".

RZA, prietene cred sincer ca ai mari ispite in viata ta..Doamne Ajuta!

Varianta 2: Thunder stie "sigur" ca parintele Cleopa nu s-a mantuit tocmai pentru ca a avut "ochelari de cal", si nu a vrut dom'le sa accepte adevarul despre reincarnare biggrin.gif . O fi progresat el, dar mai are inca de invatat..

Thunder, poate ii dai tu niste lectii..ce zici?

Va rog sa ma iertati daca v-am suparat cu ceva..dar eu spun sa il lasam pe parintele sa se odihneasca in pace, putina smerenie nu cred ca ar strica, incepand cu mine. Asadar ma cam retrag de pe acest thread..si va doresc numai bine.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 6 Jun 2004, 08:32 PM
Mesaj #440


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (noi @ 6 Jun 2004, 08:25 PM)
Avem aici o situatie interesanta...o contradictie intre 2 cunoscatori ai fenomenului reincarnare. Ambii detin "adevarul" si totusi ajung la concluzii diferite.

- actiunea ta de "dezbinare" e jalnica.

- faptul ca avem opinii asemanatoare sau identice s-ar dori in mintea ta sa fie umbrita de faptul ca avem si pareri (cunoasteri) diferite. Dupa cum vezi, relativ la subiectul topicului si eu si RZA sintem de acord: EXISTA REINCARNARE! Nu ca ar conta prea mult parerea unor ilustri necunoscuti ca noi, vis a vis de puzderia de texte spirituale si intelepti si invatatori si avatari divini care au stipulat aceasta realitate a reincarnarii, dar asa a fost sa fie, unii dintre noi sa fim prezenti acum si aici pe acest forum si sa sustinem aceasta viziune a intelepciunii milenare. Ce spunem eu, RZA si alti pro-reincarnare e praful de pe toba in fata valorii si inaltimii spirituale a inteleptilor care au prezentat reincarnarea ca fiind reala si obiectiva. Pina si clarvazatorii actuali sint mai "presus" ca noi din moment ce ei au accea la niste informatii pe care noi nu avem, ei vad ceea ce noi nu vedem, samd. Dincolo de asta, chiar si asa, eu zic ca am folosit destule si argumentate afirmatii si dovezi in favoarea reincarnarii.

QUOTE
Varianta 1:  RZA stie "sigur" ca parintele Cleopa s-a mantuit, a ajuns chiar in Cerul 8, venind din cerul 7. Cu toate acestea parintele habar nu a avut de reincarnare. 

Varianta 2:  Thunder stie "sigur" ca parintele Cleopa nu s-a mantuit tocmai pentru ca a avut "ochelari de cal", si nu a vrut dom'le sa accepte adevarul despre reincarnare  biggrin.gif .  O fi progresat el, dar mai are inca de invatat..

Thunder, poate ii dai tu niste lectii..ce zici?


- lectii dau profesorii autorizati si cei "avizati", eu dau (expun) idei si teorii si poate si citeva idei practice.

- RZA, se pare ca noi crede sa s-a intilnit hotul cu prostii si poate poate are ceva de cistigat dintr-o dezbinare, o birfa, etc. spoton.gif

- hai sa ne "unim" si sa-i oferim (fiecare in varianta sa) lui noi citeva lectii de ocultism. : ohyeah.gif

QUOTE
Va rog sa ma iertati daca v-am suparat cu ceva..dar eu spun sa il lasam pe parintele sa se odihneasca in pace,


- sa te ierte Dumnezeu

- despre subiectul cu Cleopa zic ca intradevar nu merita lungit in contextul acestui topic

- un spirit eliberat, mintuit cum ii spun altii, nu "oboseste" decit pt. a face voia lui Dumnezeu. El se intrupeaza pt. a ajuta umanitatea si "oboseste" ajutind-o. Dupa plecarea din planul fizic, el "oboseste" in continuare pt. a ajuta umanitatea de acolo de unde se afla.

- de multe ori, cel "mort" nu se odihneste in lumile de dincolo, din contra.

QUOTE
putina smerenie nu cred ca ar strica, incepand cu mine.


- adevarat, dar si ceva mai mult adevar nu strica nimanui.

QUOTE
Asadar ma cam retrag de pe acest thread..si va doresc numai bine.


- mergi cu Dumnezeu !


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
OMU'BUN
mesaj 6 Jun 2004, 10:19 PM
Mesaj #441


Batranul Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.491
Inscris: 5 June 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 360



noi
QUOTE
Asadar ma cam retrag de pe acest thread..si va doresc numai bine.

Cu alte cuvinte, dupa noi, potopu'!... tongue.gif
Draga noi, desi sunt de aceeasi parere cu tine in privinta unor idei care se cam bat cap in cap, eu cred ca pana la urma fiecare poate trage propriile concluzii din ceea ce citeste, fiindca de fapt adevarul (probabil ca !!!) e undeva la mijloc. Eu, spre exemplu cred si in Dumnezeu si in reincarnare. Dar daca pe Dumnezeu L-am acceptat ca pe un Adevar Absolut, reancarnarea mi-a aparut mai tarziu in subconstient ca pe ceva care exista atat timp cat crezi in Adevar dar nu te confunzi cu El.
Cat despre Parintele Cleopa (si nu numai), exista o vorba in popor: "Despre morti, de bine!" Ma roade totusi un gand (marturisesc ca nu l-am cunoscut pe Parinte, dar i-am scris candva sa-i cer un sfat, iar raspunsul lui a fost incredibil de prompt si de mare folos. Ba mai mult, acelui sfat ii datorez implinirea vietii mele!). thunder pune in balanta vinovatia orbului care a condus spre prapastia neadevarului, atatea suflete (sincer, pe mine nu m-a condus, iar Parintele Cleopa isi exprima propriile convingeri in raport cu pacatul fata de Dumnezeu, fiindca ASA A FOST INSTRUIT SA GANDEASCA!!!) Dar, cati dintre cei care propavaduiesc reincarnarea, reusesc sa scoata din imbratisarea viciului si a slabiciunilor, oameni cu destine aproape ratate. Realizam noi oare, pentru cati dintre muritori, Parintele Cleopa a fost un extraordinar de bun indrumator, nicidecum orb asa cum ne place sa-l catalogam? In mintea mea - limitata de altfel - imi creez urmatorul scenariu: te-ai nascut intr-o familie in care educatia primita are asupra ta un efect radical. (Si apropos, oare a fost reincarnat intamplator exact acolo, pentru a duce o asemenea cruce?) Tu cunosti Adevarul asa cum ti-a fost el prezentat. Apoi ajungi sa faci uz de cunostintele acumulate. Dar sufletul tau este oarecum zbuciumat de obsesii si indoieli. Daca ratiunea iti permite sa le tratezi ca pe niste intrebari pertinente, atunci cred ca poti da frau liber dorintei de cunoastere si te apuci pe treaba: cauti pentru a afla Adevarul. Dar ce obtii, dragul meu thunder? Si mai ales... ce pierzi! Un om cu o mare frica de Dumnezeu, asa cum a fost Parintele Cleopa, nu si-a ocupat timpul cu "desertaciuni". In modul lui de a pune problema, el punea asta pe seama incercarilor diavolesti (si probabil ca chiar asa si era) si trata toate aceste indoieli cu exigenta omului HOTARAT sa nu cedeze. Ce s-ar fi intamplat daca s-ar fi ocupat de adevarul reincarnarii? Pe cati oare ar mai fi putut el salva intr-o singura viata de om? Vezi tu, draga thunder, cu cat credem mai mult ca suntem in mijlocul adevarului, cu atat avem tendinta sa ne indepartam de el!
Voi reveni undeva pe un alt topic (sper) cu ceva referitor la clarviziuni si de unde vin la marea majoritate dintre cei care sunt clarvazatori! Pana atunci va doresc ganduri limpezi! smile.gif


--------------------
Dincolo de inocenta e alunecare !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 6 Jun 2004, 10:31 PM
Mesaj #442


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Nu cred in reincarnare: numarul oamenilor este in crestere, asta inseamna ca si numarul spiritelor este in crestere.

Chiar daca reincarnarea exista, chiar daca ea nu exista, nu ma dezavantaejaza cyu nimic faptul ca nu cred, ba chiar dimpotriva, chiar daca ar exista reincarnare, mai avantajat ar fi cel ce nu crede.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 7 Jun 2004, 12:21 AM
Mesaj #443


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (Blakut @ 7 Jun 2004, 12:33 AM)
Nu cred in reincarnare: numarul oamenilor este in crestere, asta inseamna ca si numarul spiritelor este in crestere.

- asa, si ? Ce daca e in crestere ? Crezi ca nu sint suficiente planete (fizice si subtile) pt. a putea fi locuite de aceste spirite ?

QUOTE
Chiar daca reincarnarea exista, chiar daca ea nu exista, nu ma dezavantaejaza cyu nimic faptul ca nu cred, ba chiar dimpotriva, chiar daca ar exista reincarnare, mai avantajat ar fi cel ce nu crede.


- e si asta o "filozofie de viata". smile.gif

- unul dintre marile dezavantaje ar fi acela ca daca nu faci ceva spiritual in viata asta pt. a iesi din lantul reincarnarilor vei pierde si aceasta ocazie, ca multe alte zeci, sute si mii de ocazii in care spiritul tau s-a mai incarnat.

- indiferent ca urmezi o cale spirituala care accepta sau nu reincarnarea, important este sa fie o cale vie si ca tehnicile abordate sa fie si ale vii si sa dea folos.

- dincolo de asta, ideea de evolutie si trezire spirituala include ideea cunoasterii adevarului (care te va elibera). Cum poti sa cunosti adevarul daca vei ramine in eroare (fals) cu o parte din aceste realitati ?

Eu oricum iti urez succes !


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 7 Jun 2004, 01:19 AM
Mesaj #444


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (OMU'BUN @ 7 Jun 2004, 12:21 AM)
Cat despre Parintele Cleopa (si nu numai), exista o vorba in popor: "Despre morti, de bine!" Ma roade totusi un gand (marturisesc ca nu l-am cunoscut pe Parinte, dar i-am scris candva sa-i cer un sfat, iar raspunsul lui a fost incredibil de prompt si de mare folos. Ba mai mult, acelui sfat ii datorez implinirea vietii mele!).

- nu am contestat ca a facut lucruri bine sau chiar spirituale, ci doar ideea ca ar fi atins starea de mintuire.

QUOTE
thunder pune in balanta vinovatia orbului care a condus spre prapastia neadevarului, atatea suflete (sincer, pe mine nu m-a condus, iar Parintele Cleopa isi exprima propriile convingeri in raport cu pacatul fata de Dumnezeu, fiindca ASA A FOST INSTRUIT SA GANDEASCA!!!)


- si fariseii au fost intruiti sa faca cum au facut, insa nu asta am punctat eu aici.

- la inceputurile crestinismului reincarnarea era cunoscuta si imbratisata. La un moment dat ea a fost scoasa din "dogma". Faptul ca ea ar fi recunoscuta, din nou, nu ar schimba cu nimic valorea crestinismului, ci doar ar da o lovitura "bisericii" care a propovaduit sute de ani non-reincarnarea si care si-ar pierde din "gradele" de pe epoleti. smile.gif Pina la urma aceasta ca fi recunoscuta si de bisercia, cind nu vor mai avea cum sa o intoarca si mai ales cind in fruntea bisericilor vor si adevarati oameni ai lui Dumnezeu, sustinuti si inspirati de catre El. In acele vremuri vom asista la adevarate "cutremure" in sinul multor biserici, pt. ca asa cum spun si profetiile, "adevarul va trimbita pe toata suprafata pamintului, dar mai ales in Romania".

- multi oameni vor fi indreptati catre adevarata credinta si vor iesi din dogmele limitate in care satana i-a subjugat sute de ani cu ajutorul acelor dogme limitate si pe alocuri eronate si al unor "devotati" lui. Prin ascunderea diferitelor adevaruri biserica a ales sa fie "vorbitorul minciunii", sau cel putin a coalizat cu minciuna prin nedivulgarea ei, iar in felul asta multi oameni curati la suflet au fost opriti sau incetiniti pe calea lor spirituala.

- probabil ca parintele Cleopa a ajuta pe multi, dar ajutorul sau ar fi fost si mai mare daca expunea adevarul gol golut. Parerea mea ...

QUOTE
Dar, cati dintre cei care propavaduiesc reincarnarea, reusesc sa scoata din imbratisarea viciului si a slabiciunilor, oameni cu destine aproape ratate.


- asa cum si credinciosii de alte religii ajung. Viciul si slabiciunea isi fac loc in fiinta datorita ignorantei si prostiei. Cine afla adevarul, si totusi continua sa greseasca, este un prost, caci cine e destept elimina din viata lui acele vicii odata cu cunoasterea adevarului despre ele si cauzele lor.

QUOTE
Realizam noi oare, pentru cati dintre muritori, Parintele Cleopa a fost un extraordinar de bun indrumator, nicidecum orb asa cum ne place sa-l catalogam?


- sa facem diferenta intre urmatoarele situatii: "un om care e prost", si "un om care face o prostie, sau mai multe", la fel si cu a fi orb, sau a fi orbit in anumite directii sau momente.

- un indrumator spiritual poate conduce fiintele catre eliberarea suprema, sau undeva, in drumul catre ea. Un asa zis yoghin (profesor) spunea cindva ca prin invatatura predata de el ii conduce pe aspiranti la usa bisericii. Atita putea el, sau mai degraba incerca sa se puna cu biserica si cu cei care erau deja credinciosi si nu simteau prea confortabil cu anumite invataturi orientale. Adevarul e ca acea invatatura nu ii conduce nici la Dumnezeu nici la usa bisericii, ci intr-o asa zisa "cale de garaj". De necontestat, le-a dat un anume ajutor, o anume directionare, dar extrem de limitata. O adevarata cale spirituala si un adrevarat invatator spiritual ar fi condus aspirantul, in acelasi timp de practica, la culmi ale spiritualitatii mult mai inalte. Acesti falsi sau mediocri invatatori spirituali le maninca ce au ei mai pretios, la acesti aspiranti: "timpul in aceasta viata". Daca insa ii conduce macar pina la un anume nivel, de unde ei cauta mai apoi ceva superior, tot e bine si asa.

QUOTE
In mintea mea - limitata de altfel - imi creez urmatorul scenariu: te-ai nascut intr-o familie in care educatia primita are asupra ta un efect radical. (Si apropos, oare a fost reincarnat intamplator exact acolo, pentru a duce o asemenea cruce?) Tu cunosti Adevarul asa cum ti-a fost el prezentat. Apoi ajungi sa faci uz de cunostintele acumulate. Dar sufletul tau este oarecum zbuciumat de obsesii si indoieli. Daca ratiunea iti permite sa le tratezi ca pe niste intrebari pertinente, atunci cred ca poti da frau liber dorintei de cunoastere si te apuci pe treaba: cauti pentru a afla Adevarul. Dar ce obtii, dragul meu thunder? Si mai ales... ce pierzi!


- hai sa-ti spun "povestea" mea. M-am nascut in familie mediocra, mama este o crestina infocata, mai ales in ultimul timp. Am crescut in "invatatura comunista" si atee, fiind un ateu convins, cu toate rugaciunile, acatistele si dorintele mamei. Pina 20 si ceva de ani NIMIC si NIMENI nu mi-a schimbat optica, pt. ca, asa cum spui tu, am crescut in acea "invatatura". Insa, in momentul in care a aparut ceva care sa-mi zdruncine ideile si m-a pus sa gindesc singur, sa verific eu insumi anumite realitati ateismul era deja de domeniul trecutului, chiar fara sa simt cind s-a produs asta. Rind pe rind mi s-a confirmat sau infirmat anumite aspecte, iar practica spirituala m-a ajutat sa depasesc diferitele momente. In momentul asta pot sa spun ca ADEVARUL si cunoasterea lui m-a ajutat sa "urc" si sa devin altul decit eram inainte. Deci iata ca nu conteaza numai educatia primita, ci mai ales deschiderea sufleteasca si mentala. Daca alta data luam in ris idei precum energii subtile, farmece, descintece samd, acum chiar ma "joc" cu aceste energii si le controlez, in parte. Toate acestea nu ar fi fost posibile daca nu intilneam o cale spirituala autentica si vie si un maestru spiritual pe masura. Am avut norocul (karma buna) sa nu ajung pe mina unor snapani, cu toate ca mi s-a oferit ocazia (testul) la un moment dat, si astfel am putut creste spiritual. Daca crezi ca acum 10-14 ani as fi vorbit asa "fluent" si "versat" sa stii ca te inseli. Tot practica spirituala m-a ajutat si in directia asta. Reincarnarea e o mica parte din ceea ce am aflat si constientizat, si sincer sa fiu, nu m-a ajutat prea mult pe calea mea spirituala, dar mi-a creat conditiile pt. a intelege si recunoaste anumite aspecte in jurul meu si la mine insumi. Reincarnarea face parte dintr-un set de adevaruri si filozofii specifice unor cai spirituale fata de care oamenii nu s-au putut apropia datorita reclamei proaste pe care i-au facut-o preoti precum Cleopa si altii ca el, care nu precupetea momentul (ocazia) sa infiereze aceste adevaruri si cai spirituale, asa zis orientale. Multi dintre aspirantii "crestini" de azi sint incarnari ale unor spirite destul de avansate spiritual, dar din cauza faptului ca nu au avut "locul propice" unde sa creasca ei mai mult au stagnat.

- pe scurt, asta (o cale spirituala autentica si vie) am obtinut eu si asta (prostia, limitata si ignoranta) pierdut eu. smile.gif Inca mai lupt cu cele din urma, dar cel putin simt cum cresc si alaturi de mine si altii.

QUOTE
Un om cu o mare frica de Dumnezeu, asa cum a fost Parintele Cleopa, nu si-a ocupat timpul cu "desertaciuni". In modul lui de a pune problema, el punea asta pe seama incercarilor diavolesti (si probabil ca chiar asa si era) si trata toate aceste indoieli cu exigenta omului HOTARAT sa nu cedeze. Ce s-ar fi intamplat daca s-ar fi ocupat de adevarul reincarnarii? Pe cati oare ar mai fi putut el salva intr-o singura viata de om?


- parerea mea e pe mult mai multi decit a reusit, mai ales ca nu i-a condus la nivele inalte, ci i-a lasat undeva acolo, pe drum. E o vorba: "pt. a-i revolutiona (ajuta) pe altii, trebuie mai intii sa te revolutionezi (ajuti) pe tine", asa ca cu cit Cleopa era mai "revolutionat", cu atit si cei ajutati de el erau mai ajutati si mai saltati spiritual.

QUOTE
Vezi tu, draga thunder, cu cat credem mai mult ca suntem in mijlocul adevarului, cu atat avem tendinta sa ne indepartam de el!


- ma rog, cine urca spiritual, vede si simte EXACT cum e cu aceasta cunoastere a adevarului din piramida evolutiei spirituale de care am amintit in alte mesaje trecute. Nu se punea problema a crede sau nu acele adevaruri, ci efectiv le simti in tine. Pina nu esti in acea situatie, nu poti sa intelegi cu adevarat cum vine asta ...

QUOTE
Voi reveni undeva pe un alt topic (sper) cu ceva referitor la clarviziuni si de unde vin la marea majoritate dintre cei care sunt clarvazatori! Pana atunci va doresc ganduri limpezi! smile.gif


- astept cu interes acele subiecte. smile.gif


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 7 Jun 2004, 10:04 AM
Mesaj #445


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



Draga noi, chiar n-ai putut gasi ceva mai bun?... Sa ma ierte Dumnezeu, dar in prima clipa am avut tentatia de a-ti da un reply usturator. Apoi m-am gandit si am ajuns la concluzia ca intre doi buni crestini asemenea "iesiri" nu-si iau locul. Deci am sa-ti raspund la ironie cu iubire, cu smerenie si cu dorinta ca tu sa intelegi cum stau lucrurile.

"Varianta 1: RZA stie "sigur" ca parintele Cleopa s-a mantuit, a ajuns chiar in Cerul 8, venind din cerul 7. Cu toate acestea parintele habar nu a avut de reincarnare."
Poti sa lasi ghilimelele la o parte. Da, stiu sigur. Parintele nu a stiu ca exista reintrupare pentru ca a fost instruit sa gandeasca ca aceasta credinta constituie o mare erezie. Si Omu'Bun a sesizat acest aspect. La venirea spiritului la trup, acesta ii blocheaza perceptiile si ii "ascunde" memoria ancestrala. Este o supapa pusa de Creator acolo pentru binele nostru. Gandeste-te ca amintirea pacatelor comise in trecut ne-ar face sa inebunim daca am fi constienti de ele.

"Cum a ajuns parintele pana in Cerul 7(atatea reincarnari) fara sa stie ca exista reincarnare??"
Foarte simplu. Stiind intre doua vieti cu trup, in faza de entitate, si nestiind cat era in trup, in faza de om. Si chiar daca ar fi stiut ca exista reintrupare, n-ar fi stiut altele... Repet, nimeni nu le stie pe toate, cu exceptia Tatalui Ceresc.

"Daca a venit din Cerul 7 inseamna ca era deja mantuit? ...totusi nu stia de reincarnare."
Daca a venit din 7,1 (asa am spus) nu inseamna ca era deja mantuit. Cerul 7,1 este tot in Legea Karmei.

"Daca era mantuit inseamna ca s-a reincarnat "la cerere" si ..totusi nu stia ca exista reincarnare ."
Ai pornit de la o premiza falsa (vezi mai sus) si ai ajuns la o concluzie pe masura.

"De cate ori tre sa te reincarnezi ca sa afli ca exista reincarnare??"
Crezi ca exista o relatie cantitativa ca sa exprime asa ceva? Conteaza ce faci in viata/vieti nu cate aduni la raboj, noi. Si te-as ruga ca pe viitor ironiile de genul asta sa le plasezi in alta parte...

"La ultima reincarnare a progresat pana in cerul 8 si tot nu a stiut de reincarnare, ba mai mult a scris in mod explicit "Cuvant impotriva reincarnarii" ...in final a fost iertat "pentru ca nu a avut acces la informatii despre reincarnare". "
8,4. Da, tot n-a stiut, fiinda o viata intreaga s-a programat sa nu stie/creada. Exact ca si tine. Cu singura deosebire ca tu mai ai pana sa iesi din Legea Karmei. Da, a fost iertat, imi sustin afirmatia, deoarece se poate determina cauza in functie de efect. Efectul fiind mantuirea parintelui, cauza este iertarea "nestiintei" lui de catre Dreptul Judecator, precum si a altor pacate pe care, ca orice om, parintele le-a mai facut cat a fost in viata. Vrei exemple? Parerile lui Cleopa despre catolici, despre yoga, despre bioenergie, despre radiestezie... lista ar putea continua. Toate astea insa au cantarit mai putin decat o viata dedicata lui Hristos - de aceea spun ca a fost iertat.

Acestea fiind scrise, consider ca s-a vorbit mai mult decat era nevoie (si in termeni mai duri decat ar fi fost cazul) despre cel care a fost lumina ortodoxiei romanesti. Dumnezeu sa-l odihneasca!

thunder, sper sa-l scutesti pe Parinte de "tehnicile" cu care incerci sa-l ajuti... Prima oara nu ti-a reusit, a doua oara s-ar putea sa platesti... Daca chiar vrei sa ajuti pe cineva care nu mai este printre noi, roaga-te pentru sufletul lui si atat.

Ce ziceti, vorbim acum si noi putin ontopic? rolleyes.gif
Vreau sa aduc un argument logic in favoarea reintruparii. Orice credincios stie ca scopul evolutiei (si nu doar al ortodoxiei, cum afirma "noi" pe alt topic) este indumnezeirea. Presupunand ca am avea doar o viata, ii rog pe cei interesati sa-mi dea exemplu de un singur om care s-a indumnezeit intr-o SINGURA viata. Unul singur...
Deci, ori ciresele sunt prea sus, ori scara are mai multe trepte... spoton.gif
In viziunea vietii unice, NIMENI nu ajunge la indumnezeire. Iar ce scriu Evangheliile si Sfintii Parinti e fals.
In viziunea legii reintruparii, TOTI ajung la indumnezeire (cu exceptia celor care ajung in Iezerul de Foc, "noi"! tongue.gif ), iar ce scriu Evangheliile si Sfintii Parinti despre indumnezeire este adevarat.

Acest topic a fost editat de RZA: 7 Jun 2004, 10:08 AM


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 7 Jun 2004, 10:33 AM
Mesaj #446


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (RZA @ 7 Jun 2004, 12:06 PM)
thunder, sper sa-l scutesti pe Parinte de "tehnicile" cu care incerci sa-l ajuti...

- RZA, Dumnezeu l-a scutit pe Cleopa de foloasele acelei "tehnici", nu eu. Tehnica in sine reprezinta "inundarea" fiintei cu cea mai inalta energie din manifestare, pe care Dumnzeu o "rasfringe" asupra unei fiinte. Eu nu fac decit sa apelez GRATIA DIVINA a lui Dumnezeu pt. ca sa se produca aceasta. Dumnezeu hotaraste daca acea fiinta merita sau nu sa primeasca acea Energie Suprema. In cazul lui Cleopa, Dumnezeu nu a dorit aceasta. Tehnica e simpla si la indemina oricui. Pina si mama mea, o infocata crestina a folosit-o in diferite cazuri si i-a simtit eficienta si foloasele si mai ales a simtit ca "functioneaza". Si acum, ca mi-am amintit de ea, am "probat" eficienta tehnicii in cazul ei, si iata ca la ea Dumnezeu a raspuns si chiar in momentul asta fiinta ei este "inundata" de acea Energie Suprema.

- poate afli tu de ce lui Cleopa nu i se permite aceasta "inundare". Pt. mine si aceasta situatie imi confirma ce am intuit despre el. La putine, dar la f. f. putine fiinte Dumnezeu nu a dorit sa raspunda afirmativ. El stie mai bine de ce.

QUOTE
Prima oara nu ti-a reusit, a doua oara s-ar putea sa platesti... Daca chiar vrei sa ajuti pe cineva care nu mai este printre noi, roaga-te pentru sufletul lui si atat.


- esti naiv si ignorant in ceea ce priveste tehnica in sine, si e absurd ca vorbesti despre ceva ce nu cunosti. Cit despre platit, ma faci sa rid. La aceasta "masa" Dumnezeu plateste consumatia. rolleyes.gif

- daca singura ta "tehinica" spirituala e rugaciunea, foloseste-o din plin. te va ajuta chiar si ea. Succes !


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 7 Jun 2004, 10:59 AM
Mesaj #447


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



[offtopic]
Draga thunder, in afara faptului ca te mentii intr-un offtopic constant de cateva posturi, te cramponezi sa-ti etalezi superioritatea in absolut orice tine de domeniul ocult. Daca tot insisti, promit sa strang adeziuni sa fii votat "Cel mai ocult forumist de pe Han". Acu' esti fericit?

Tagore a scris candva ca adevaratul maestru este cel care ii aduce si pe ceilalti la nivelul lui... tu nu faci decat sa argumentezi ca ceilalti nu sunt la nivelul tau...

Rugaciunea este o tehnica foarte eficienta si la indemana oricui. Ceea ce nu inseamna ca e singura.

Acum 2 posturi ma invitai sa ne unim (fortele, banuiesc) ca sa-i dam lui "noi" lectii de ocultism. Acum zici ca sunt naiv si ignorant. Pai cu astia naivi si ignoranti te unesti tu, maestre? tongue.gif

Sincer, eu iti urez sa devii candva la fel de "naiv si ignorant" ca mine.

Succes!
[/offtopic]


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 7 Jun 2004, 11:29 AM
Mesaj #448


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (OMU'BUN @ 5 Jun 2004, 11:49 PM)
Spui ca eu rastalmacesc ideile! Ma rog, probabil ca ai dreptate, daca privesti NUMAI prin ochii tai. Din pacate tu nu vrei sa fii in locul celorlalti fiindca esti foarte ocupat (pana la obsesie!) de pozitia celor din jur fata de propriile tale convingeri!

- vezi ideea sugerata de "piramida evolutiei spirituale" si pilda cu elefantul a lui Yogananda. Nu are rost sa mai ma intind la vorba in directia asta si sa ma repet.

QUOTE
Voi credeti ca STITI! Nu-mi permit sa ironizez fiindca acesta nu e un subiect cu care sa indraznesc sa ma joc. Totusi eu nu m-as hazarda sa afirm anumite lucruri, nu fiindca as intra in vizorul scepticilor sau a cine stie caror "cautatori de perle", ci fiindca genul asta de relatie cu Divinul cere foarte multa retinere, modestie, si mai ales n-o sa vezi un "cunoscator de Adevar", judecand la drumu' mare.


- cum vrei. Dumnezeu nu ne-a facut identici ca tipologie si fiecare are menirea lui.

QUOTE
Tu esti foarte critic, thunder, la adresa oricui se opune unui gand al tau, iar pentru asta, da-mi voie te rog sa am foarte mari rezerve in privinta relatiilor tale cu anumite surse de cunoastere.


- poate sint si critic, dar cred ca interpretezi ca fiind critica faptul ca imi argumentez afirmatiile si le contraaregumentez pe ale celor pe care ii "critic". De fapt doresc sa expun adevar si sa-l argumentez cit mai clar pt. cit mai multe persoane si tipologii de oameni. Nu ma imbat cu apa rece, si stiu ca nu pot "multumi" pe toti, caci nu a putut Iisus sa-i lamureasca pe toti de adevarurile pe care le-a expus, cum as putea eu sa fac asta ? rolleyes.gif

QUOTE
Si "Mama-Omida" sustine in linii largi cam acelasi lucru,


- da, dar nu toti ciinii sint scurti de coada. Si New Age sustine lucruri asemanatoare cu ce spun eu, dar cu toate acestea eu consider NA de provenienta si inspiratie demoniaca, unde se amesteca adevaruri cu falsuri.

QUOTE
dar haideti sa facem apel, nu la ratiune, nu la intelegere (oricum cred ca ea exista din belsug), ci la un pic de intelepciune. Intelepciunea te determina sa te faci mic, pentru a avea o imagine mare.


- poate nu sint cel mai mic/smerit, dar poate inca nu sint in stare sa fiu asa, sau nu e momentul. Pe linga asta, ceea ce sint in interior poate difera ca amploare fata de ceea ce prezint in exterior. Te-ai gindit la asta ? smile.gif

QUOTE
La un moment dat, tu desfaci fraza in mici bucatele, cand de fapt ea se voia a fi un tot unitar.


- o desfac, dar nu scot in afara contextului anumite afirmatii, cum fac altii. Desfac si aduc argumente si contraargumete care sa autentifice sau sa demaste un fals.

QUOTE
Ma rog, faptul ca tu privesti negarea reincarnarii ca pe un mare pacat mie mi se pare ca iti arata adevaratul nivel de intelegere al sistemului de valori.


- tu dovedesti care e nivelul intelegeri tale, caci eu nu am spus asta, asta ai inteles tu. smile.gif Eu am spus ca expunerea ideii de non-reincarnare la grupuri mari de oameni este un mare pacat pt. ca ai contribuit la stagnarea lor spirituala.

QUOTE
In afara de Parintele Cleopa au mai fost multi alti credinciosi ai Caii Lui Iisus, care au trait pustnici sau prin vagauni sarace in Muntele Sfant. Crezi tu ca aceia sustineau principiul reincarnarii?


- deci, iata ca imi raspunzi spontan la idee. Erau singuri si nu raspindeau la altii acest fals. smile.gif

QUOTE
Cu toate astea au fost gasiti dupa foarte mult timp plecati din cele lumesti, dar trupurile lor nu numai ca nu putrezisera dar miroseau a mir.


- am inclus aceasta posibilitate in analogia mea cu "piramida evolutiei spirituale". Te rog citeste-o f. atent, vei avea multe de invatat de acolo, fara gluma.

QUOTE
Omule, rupe-te de subiectivismul inradacinat in interiorul tau.


- toti sintem subiectivi, iar acest subiectivism este cu atit mai grosier cu cit locul nostru evolutiv in piramida evolutiei spirituala se afla mai aproape de baza piramidei. Direct sau indirect tu ma acuzi ca as fi mult mai subiectiv si mai limitat in idei si in cunoasterea si practica spirituala, dar eu stiu ca nu eu sint cel mai subiectiv dintre noi doi. As putea proba asta, dar nu e cazul sa facem circ. Sa luam pina una alta ca o sursa de informati ceea ce spunem fiecare dintre noi, si fiecare sa creada ce vrea si ce poate din afirmatiile celor care scriu pe forum. Nu e mai corect asa ?

QUOTE
Calea este cea a Mantuitorului Iisus, fie ca iti pui sau nu problema reincarnarii.


- pai asta e problema, ca nu mai este calea Lui, ci o modificare si o ciuntire a caii Lui. Calea lui integra si reincarnarea, asa ca ... ai idee cite adevaruri au fost scoase din invatatura lui ?

QUOTE
In fond e vorba de modul cum tu intelegi sa-I pui la picioare ACTUALA ta viata. Oare e obligatoriu sa constientizezi ca vei mai avea si o alta sansa, in cazul in care vei rata sansa vietii actuale?


- nu e obligatoriu, o poti rata si fara sa stii. Vei afla doar la asa zisa moarte a corpului fizic.

QUOTE
Asta vezi tu un pacat de neiertat pentru care cineva care L-a slujit toata viata pe Dumnezeu sa trebuiasca sa se intoarca pe pamant?


- iar imi pui un gura cuvinte pe care eu nu le folosesc. Eu am spus "mare pacat", nu pacat de neiertat.

- faptul ca se reintoarce pe pamint nu este o "decizie" a mea, ci o consecinta a legilor divine, care spun ca atita timp cit nu te-ai eliberat de planul fizic, astral si cauzal, te vei intoarce ("incarna") in ele pina iti vei depasi conditia spirituala si vei atinge starea de eliberare in aceste lumi. Astea sint legile divine si nu el le-am emanat, ci Dumnezeu. Eu doar am expus un rezultat al unor actiuni care se incadreaza in aceste legi.

QUOTE
Mi-e mila de tine, thunder, daca gandesti asa!


- nu are de ce sa-ti fie mila, pt. ca tu esti cel care nu intelege ce s-a spus, nu eu. smile.gif Tu mie nu imi trezesti mila, ci doar compasiune ca vad ca te preocupa intr-un anume fel spiritualitatea, dar nu ai ajuns inca la acele informatii si tehnici spirituale care sa te ajute sa urci in 1-2 ani, cit ar fi urcat altii in citeva vieti. La unii oameni se vede (simte) potentialul spiritual, dar si modul in care ei se pierd in hatisurile asa ziselor cai si informatii spirituale cu care acolitii satanei au impinzit lumea.

QUOTE
Ba tocmai acest amanunt ma face sa am mari rezerve in privinta informatiilor pe care le detii la nu-stiu-ce nivel, iar de aici un intreg scepticism pentru tot ce spui, chiar daca se intampla sa ai dreptate.


- sa stii ca doar locul unde se afla acum constiinta ta in structura piramidei te face sa te indoiesti de cele ce le-am spus, sau sa le accepti. Incearca sa intelegi principiul cuprins in analogia aceea cu piramida evolutiei spirituale si cred ca vei avea f. mult de cistigat, si nu numai tu.

QUOTE
Evident, stiu, tu iti cunosti valoarea, iar parerea mea nu te atinge. Ma rog, nu acum... Intr-o zi te va dobora!!


- nu mi-o cunosc total, dar mult mai bine decit altii. Daca ma va dobori sau urca, ramine de vazut. Nu vrei sa fi si tu de fata cind se va produce doborirea sau urcarea ? smile.gif Eu personal iti doresc sa fii de fata, macar daca se va produce urcarea. tongue.gif

QUOTE
Nu trebuie sa renunti neaparat la citate, dar serios ca tu exagerezi.


- iarta-ma daca ti se pare ca exagerez, dar poate vei intelege ca fiecare om este un alt univers si nu universul care sintem noi.

QUOTE
Ai sa ma determini sa deschid un nou topic, de data asta gen parodie, in care sa ma apuc sa fragmentez si sa "comentez" comentariile tale. Pana la Craciun, voi reusi sa termin un comentariu pentru un mesaj de-al tau!!


- astept cu interes. smile.gif

Acest topic a fost editat de thunder: 7 Jun 2004, 11:36 AM


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 7 Jun 2004, 03:14 PM
Mesaj #449


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



Revin cu un studiu despre reintrupare, asa cum a fost privita in crestinismul timpuriu.
Daca este sa privim problema logic, toti cei care sprijineau acest concept erau
mai aproape de invatatura Mantuitorului - atat in timp cat si in spatiu - decat cei care au proclamat la Niceea si Constantinopole ca reintruparea este o erezie.
Lectura placuta!


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 7 Jun 2004, 05:13 PM
Mesaj #450


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (RZA @ 7 Jun 2004, 01:01 PM)
[offtopic]
Draga thunder, in afara faptului ca te mentii intr-un offtopic constant de cateva posturi,


- trebuie sa recunosti ca imi sinteti cu totii complici, caci nu eu neaparat pornesc aceste off topice, ba chiar am rugat pe gazde sa mute ei discutia unde cred ca se potriveste mai bine, ceea ce nu am vazut la tine sau la altii. Dincolo de asta, macar ne situam in topicul "sub-forumului" dincolo de ratuiune.

QUOTE
te cramponezi sa-ti etalezi superioritatea in absolut orice tine de domeniul ocult.


- nu au am venit cu afirmatii de genul:

QUOTE
Unde, cand si cum... nu mai e treaba ta.
Acu' te las sa te consulti cu sufletul tau si cu Ingerii tai Pazitori. Afla de la ei daca ma laud, nu de la mine...


- nu eu am deschis subiecte de genul:

QUOTE
Venirea īn lume a lui Maitreya, Christosul, si a Maestrilor Īntelepciunii


samd.

QUOTE
Daca tot insisti, promit sa strang adeziuni sa fii votat "Cel mai ocult forumist de pe Han". Acu' esti fericit?


- asta te roade pe tine ? Pai daca asta imi propui mie, care nu am adus in discutie asa ceva, mai ales ca nu cunosc detaliile unui asa zis "vot", inseamna ca tu esti cel care iti doresti asta. Lasa ca te propun si eu pe tine ... si gata, am rezolvat "alegerile". spoton.gif

QUOTE
Tagore a scris candva ca adevaratul maestru este cel care ii aduce si pe ceilalti la nivelul lui... tu nu faci decat sa argumentezi ca ceilalti nu sunt la nivelul tau...


- mai citeste-mi mesajele si apoi mai vorbim.

QUOTE
Rugaciunea este o tehnica foarte eficienta si la indemana oricui. Ceea ce nu inseamna ca e singura.


- succes !

QUOTE
Acum 2 posturi ma invitai sa ne unim (fortele, banuiesc) ca sa-i dam lui "noi" lectii de ocultism.


- da, era o gluma pe seama "luarii peste picior" pe care a facut-o noi fata de tine si oarecum fata de mine. Nu stii de gluma ? smile.gif

QUOTE
Acum zici ca sunt naiv si ignorant. Pai cu astia naivi si ignoranti te unesti tu, maestre? tongue.gif


- vorba aia, "astia sint, cu astia defilam". rofl.gif

QUOTE
Sincer, eu iti urez sa devii candva la fel de "naiv si ignorant" ca mine.


- iti multumesc, dar am trecut de clasa 4-a. drool.gif

PS. Cine se opreste primul din off topic ? rolleyes.gif

Acest topic a fost editat de thunder: 7 Jun 2004, 05:16 PM


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 7 Jun 2004, 05:37 PM
Mesaj #451


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



OK, pana cand se potoleste thunder din glumitele cu si despre clasa a 4-a, va propun sa abordam un alt subiect legat de reintrupare.

Am postat mai sus un comentariu referitor la cum era privit fenomenul in crestinismul timpuriu... se pare ca reintruparea se bucura de oarecare popularitate printre contemporanii lui Iisus, care - cum se face? - nu a combatut niciodata o asemenea "aberatie"... El, care a infierat toate obiceiurile proaste si defectele epocii. Cum s-ar putea explica oare tacerea Mantuitorului vizavi de acest subiect?

In alta ordine de idei, experientele dr. Brian Weiss si ale lui Ian Stevenson au aratat ca in urma regresiei hipnotice, o parte din pacienti au avut vizualizari ale unor evenimente (traumatizante in cele mai multe cazuri) din vieti trecute. Iar aceste vizualizari si constientizari i-au ajutat sa se vindece de anumite fobii care ii chinuiau in viata prezenta. De exemplu, o femeie care se temea de apa si-a amintit cum a murit inecata, un adolescent care se temea de foc si-a amintit de un incendiu din alta existenta a sa s.a.m.d. In acest fel, judecand prin prisma teoriei reintruparii, cred ca s-ar putea explica o serie de fobii ale omului modern...

Mergand mai departe, v-as propune sa privim putin la persoanele din jurul nostru: fata de unii avem un sentiment instantaneu de simpatie, de bucurie, in momentul primei intalniri, iar fata de altii un sentiment de nervozitate, neliniste, anxietate... ceva care parca ne-ar pune in garda vizavi de respectiva persoana. Ce ziceti:
1. Ati intampinat astfel de situatii?
2. Considerati ca, in momentul "primului contact", v-a marcat amintirea interactiunii din alta viata cu respectivele persoane?
3. Considerati ca v-au influentat alti factori?







--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 7 Jun 2004, 06:18 PM
Mesaj #452


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Eu revin on-topic!

Eu aplic orincipiul lui Okham... de ce sa nu accept teoria simpla (si probabil adevarata) ca atunci cand mor o sa se termine tot? De ce sa cred in niste lucruri (probabil inventate) incalcite si pline de contradictii? Adevarul este mai intai de toate simplu.

Daca nimeni nu s-a intors din morti ca sa ne spuna cum e acolo, de unde stiti voi toate astea despre reincarnari?

Reincarnarea inseamna sa nu ne mai temem asa de mult de moarte?

Pentru cei care cred ca ne reincarnam. De ce va reincarnati? Parerea voastra vreau sa o aud.

Tot nu m-a convins nimeni...

Edit: a postat RZA intre timp. ok raspund si catre el.

Regresia hipnotica poate fi inselata foarte usor, si mai ales, regresia hipnotica o poate da in bara de multe ori. Daca amintirile sunt foarte vechi, persoana in cauza nu poate face deosebirea intre o amintire veche, imaginatie sau un vis vechi. De asemenea exista si oameni cu afectuni psihice: personalitate multipla. Vreau niste link-uri in care se trateaza obiectiv experientele celor doi te rog.


1.Da
2.Nu
3.Da

Acest topic a fost editat de Blakut: 7 Jun 2004, 06:25 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
OMU'BUN
mesaj 7 Jun 2004, 11:30 PM
Mesaj #453


Batranul Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.491
Inscris: 5 June 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 360



Blakut, ceea ce ne ceri tu ar insemna sa incepem cu invatarea alfabetului. Sunt foarte convins ca daca vei cauta pe google, vei gasi extrem de multe informatii REALE despre reincarnare, si vei putea singur sa-ti formezi cat de cat o idee. Aici in general dialogul se poarta intre cei care au trecut de mult de acest stadiu, si nu prea cred ca tu te vei lasa convins prin doua trei mesaje ale catorva binevoitori, cum ca reincarnarea exista. Dar scepticismul nejustificat nu este de dorit niciunde. Trebuie sa ai un motiv concret sa fii sceptic, nicidecum fiindca asa ne simtim noi mai comod.

@thunder
QUOTE
... Viciul si slabiciunea isi fac loc in fiinta datorita ignorantei si prostiei. Cine afla adevarul, si totusi continua sa greseasca, este un prost, caci cine e destept elimina din viata lui acele vicii odata cu cunoasterea adevarului despre ele si cauzele lor.

Prost, destept... Ce cauta aceste cuvinte in explicatiile unei persoane care se vrea a fi atat de evoluata? Nu te intreb ce crezi tu despre prosti si destepti, ca m-am prins. Nenorocirea mare este ca poti sa ai un IQ superstralucitor, dar sa stai execrabil la capitolul intelepciune! Iar daca tu vrei sa ne faci pe noi, cei care te citim, sa credem ca tu ai scapat definitiv de vicii si slabiciuni, ma tem ca ai o mare problema. Eu unul nu vreau sa te provoc sa mai continui pe aceasta tema. Daca vrei tu, fie tie dupa vointa!
QUOTE
Direct sau indirect tu ma acuzi ca as fi mult mai subiectiv si mai limitat in idei si in cunoasterea si practica spirituala, dar eu stiu ca nu eu sint cel mai subiectiv dintre noi doi. As putea proba asta, dar nu e cazul sa facem circ.

Tu stii!?! Parerea mea ar fi ca tu doar crezi ca stii! Sursa ta de informatie este deosebit de fascinanta dar are un mare cusur: are sensul inversat! Iar daca nu vrei sa facem circ, ti-as fi recunoscator! Nici eu nu vreau! smile.gif

QUOTE
nu are de ce sa-ti fie mila, pt. ca tu esti cel care nu intelege ce s-a spus, nu eu.  Tu mie nu imi trezesti mila, ci doar compasiune ca vad ca te preocupa intr-un anume fel spiritualitatea, dar nu ai ajuns inca la acele informatii si tehnici spirituale care sa te ajute sa urci in 1-2 ani, cit ar fi urcat altii in citeva vieti. [I]La unii oameni se vede (simte) potentialul spiritual, dar si modul in care ei se pierd in hatisurile asa ziselor cai si informatii spirituale cu care acolitii satanei au impinzit lumea.

Sunt constient ca nivelul meu de cunoastere a Adevarului este destul de restrans, dar eu am preferat o alta cale de evolutie spirituala. Pana si acum ma intreb de ce trebuie sa continui sa scriu ce gandesc, cand poate ar fi mai indicat sa merg sa ma odihnesc sau sa fac altceva mai... practic! (sper sa nu-mi sugerezi o alternativa a invataturilor tale spirituale, ca te voi refuza politicos!).
Intentionam sa scriu pe un alt topic despre acest gen de invataturi spirituale, dar, cu consimtamantul vostru, o voi face aici. Rezultatul final il stiu deja foarte bine. Tu, thunder, vei veni cu argumentul pe care l-ai si prezentat deja: mentorul tau spiritual a fost deosebit! As vrea sa cred ca ai si dreptate!!...

Acest topic a fost editat de OMU'BUN: 8 Jun 2004, 01:32 AM


--------------------
Dincolo de inocenta e alunecare !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
OMU'BUN
mesaj 7 Jun 2004, 11:37 PM
Mesaj #454


Batranul Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.491
Inscris: 5 June 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 360



Iata si articolul pe care doream sa vi-l prezint:

Marturisirile unei clarvazatoare



Am fost vindecatoare pentru sapte ani (in orice caz, pe parcursul intregii perioade eram sigura ca nu am facut nimic rau celor pe care credeam ca ii ajut).

Acum citiva ani am decis sa iau parte la niste cursuri destinate persoanelor care doresc sa-si dezvolte abilitatile extrasenzoriale, clarviziunea in particular. Am luat aceasta decizie deoarece vedeam ca multi oameni nu veneau la vindecatori doar pentru rezolvarea problemelor lor, ci pentru preziceri, clarviziuni si ghicit.

Cursurile de clarviziune au durat trei luni, dar perioada imi parea sa fie de trei ani. Sa va explic de ce. Lectorul era un om care parea neatractiv la prima impresie; mersul lui girbovit atragea atentia. De altfel, mi s-a parut ciudat ca purta numai haine inchise la culoare. Toate acestea ii confereau un aer neobisnuit.

In primul rind, lectorul s-a prezentat: era posesorul unui master international in hipnoza si energia psiho-sugestiva, aratindu-ne un certificat care confirma acest lucru.

La inceputul cursurilor am simtit ca acel domn avea o putere nebanuita asupra oamenilor si o abilitate deosebita de a-i controla. Alti cursanti simteau ca mine aceasta putere: cind ascultam prelegerile lui eram mirati pentru ca nu ne puteam gindi la nimic altceva decit la ce auzeam. Am realizat ca acele cuvinte spuse cu fermitate se intipareau in subconstient. Inainte de lectii, profesorul ne-a spus ca nu vom avea nevoie de caiete pentru a nota cele auzite pentru ca el ni le va fixa in memorie cu ajutorul capacitatilor lui supranaturale.

Si chiar asa s-a intimplat: dupa doi ani de la aceste cursuri inca mai tin minte fiecare cuvint si actiune a lui.

La ultima lectura, marele maestru a insistat asupra faptului ca noi toti am fost inclusi intr-o baza de date spatiala si avem abilitatea sa ne conectam cu inteligentele superioare din spatiu. Desi, ne-a avertizat el, va trebui sa practicam uneori exercitiile de meditatie pe care ni le-a predat el.

Meditatiile zilnice erau influentate de entitati necunoscute

Am urmat constiincioasa sfaturile maestrului si am meditat in fiecare zi dimineata si seara cite o ora. In doua saptamini am simtit ca asta nu este suficient pentru mine si am inceput sa rostesc mantre noaptea. Odata am sarit peste ora de meditatie si am simtit o tensiune psihica crescuta. Eram iritata si, pentru prima data, am auzit o voce exterioara care spunea: aceasta ti se intimpla pentru ca esti neascultatoare. Desigur, am gindit, este o halucinatie, dar mai tirziu aceeasi voce a inceput sa se faca auzita din ce in ce mai des. Asa am inteles ca promisiunile maestrului au inceput sa se realizeze. Acestea mi s-au confirmat cind mi-am reinceput activitatea de vindecator.

Odata, vechea mea prietena pe care o tratasem deseori a venit la mine si a spus ca are din nou probleme cu inima, chiar mai des decit inainte. M-am uitat atent la ea si o imagine mi-a aparut in fata ochilor si m-a facut sa inteleg ca prietena mea va fi operata.

I-am spus prietenei mele ca o astepta o operatie.

Acelasi lucru mi s-a intimplat si cu alti pacienti. O voce externa mie prezicea pagube sau bucurii.

Vestea talentului meu s-a raspindit in zona noastra si curind apartamentul nostru a devenit neincapator pentru toti vizitatorii. Eram platita bine si ma mir acum cum am putut trai la inceput cu sotul meu, cu toti acei vizitatori. Gindeam ca am nevoie de mai mult, iar vocea exterioara imi confirma aceasta.

Intr-un an am cumparat un apartament mai mare in centrul Moscovei. Totusi, la o luna de cind ne-am mutat mi-am pierdut sotul si fiul meu care locuia intr-un alt oras: el a venit la noi in vizita si amindoi au murit intr-un accident. In timp ce ingropam cele mai iubite persoane din viata mea, am auzit din nou vocea care spunea ca eram necesara spatiului. Ulterior, vocea a incetat sa apara si a trebuit sa fac o pauza in practica mea. Imi amintesc ca in ultimul timp sotul meu imi spunea acelasi lucru mereu: Inceteaza sa mai discuti cu diavolul, eu sufar din cauza asta.

Odata veneam de la cimitir si am inceput sa pling. O femeie in virsta a venit la mine si mi-a spus: Nu mai plinge atit. Nu le face bine nici lor, nici tie. Este un mare pacat sa-ti plingi trecutul. Mai bine te rogi pentru ei.

I-am povestit batrinei despre nenorocirea care m-a lovit. Cind a auzit despre munca mea a sarit intr-o parte si a inceput sa faca semnul crucii asupra mea. M-am simtit foarte stinjenita din cauza aceasta. In timp ce se indeparta, batrina a spus: Ti-ai dat sufletul diavolului, impreuna cu intreaga ta familie. Ar trebui sa te duci la biserica si sa-i spui totul preotului sau lucruri si mai grave ti se vor intimpla. Daca as fi stiut ca decesul familiei mele nu era cel mai mare necaz, as fi preferat sa mor decit sa trec prin ceea ce urma sa ma astepte.

In primul rind n-am putut sa ma duc la biserica sa-i spun preotului despre intreaga poveste. Greutatea pe care o purtam in suflet a inceput sa devina tot mai grea din cauza ca-l visam tot mai des pe sotul meu. El chiar ma ameninta cu pedeapsa. Intr-o duminica vroiam sa ma duc la biserica, dar in cursul diminetii m-am simtit foarte rau, am avut febra si am crezut ca am racit si mi-am schimbat planurile, dar seara m-am simtit din nou bine. A doua zi am primit din nou pacienti.

Saptamina urmatoare, simbata, m-am gindit din nou sa ma duc la biserica. Seara, vechea mea prietena a venit la mine. Parea fericita, arata bine si mi-a spus ca vroia sa se marite. A plecat de la mine la 11 noaptea si m-am dus la culcare. In timpul diminetii urmatoare m-am dus la spital din cauza unei intoxicatii si, din nou, nu am putut sa ma duc la biserica.

Au mai fost cinci incercari, dar de fiecare data se intimpla ceva care ma retinea. Am inceput sa ma infricosez - ma simteam complet sub o putere necunoscuta si probabil ca n-as fi ajuns niciodata la biserica daca un miracol nu s-ar fi intimplat.

De la prima incercare de a merge la biserica trecusera 6 luni. Stateam in balcon si am vazut o masina din care a coborit un preot care apoi a urcat pe scara blocului meu. Am vrut sa-i vorbesc. Eram speriata, dar stiam ca este singura sansa de a-i vorbi.

Am iesit din apartamentul meu si am inceput sa-l caut pe la celelalte apartamente. L-am gasit la etajul III si, cind a iesit, i-am explicat ce doream de la el. Era interesat de problema mea si a fost de acord ca vina in apartamentul meu. Am vorbit aproape o ora, mi-a spus ca trebuia sa ma pregatesc pentru confesiune inainte si mi-a recomandat sa ard toate cartile de vindecare si sa nu mai practic niciodata.

Imediat dupa aceasta discutie m-am simtit mai bine si am decis sa termin cu munca mea. Totusi, o ora mai tirziu m-am simtit trista pentru ca nu stiam cum imi voi putea cistiga existenta. Am decis sa nu tin cont de sfaturile preotului si sa contiuni sa primesc pacienti, desi erau din ce in ce mai putini cei care doreau sa afle ce le rezerva viitorul. Si, intr-un tirziu, a venit timpul cind aveam doar 2 sau 3 pacienti pe luna. Am inceput sa ma plictisesc singura in apartamentul meu cel mare. Nu aveam cu cine sa schimb o vorba. Vecinii mei de apartament ma evitau, probabil erau invidiosi pe prosperitatea mea, sau poate pentru ca ma considerau vrajitoare.

Eram trista si ma gindeam la nora mea si la nepotul meu de 4 ani care locuiau departe de mine. Le-am scris o scrisoare si i-am rugat sa vina sa locuiasca cu mine. Intr-o luna de zile ei au venit, nora mea si-a gasit un serviciu si eu stateam acasa cu nepotul meu. Aceasta activitate m-a facut sa uit de meditatiile mele zilnice si la inceput m-am simtit bine. Apoi, nepotul meu a inceput sa ma enerveze. Pentru lucruri minore ma simteam furioasa si, de cele mai multe ori, imi indreptam furia asupra lui si de multe ori eram gata sa-l lovesc. Cu greu ma puteam controla sa nu o fac.

Am decis sa reincep meditatiile. In timpul unei sedinte o ciudata creatura luminoasa a aparut si m-a intrebat: Vrei sa fii puternica si foarte bogata? I-am raspuns ca desigur ca vreau. Creatura a spus: Ti le pot oferi pe ambele daca-mi daruiesti ceea ce iubesti mai mult - si a disparut. La o alta sedinta de meditatie am incercat sa iau legatura cu creatura pentru a o intreba ce a vrut sa spuna, dar ea nu a mai aparut.

Nu pot sa uit ziua de 13 februarie. Ca de obicei eram acasa cu nepotul meu. Copilul se juca in camera sotului meu cind deodata am auzit zgomotul de sticla sparta. Am alergat in camera si am vazut baiatul ingrozit si linga el portretul spart al sotului meu si setul de cesti de cafea primit ca dar de nunta spart si el in mii de bucati.

Nu stiu ce mi s-a intimplat in acel moment, mintea mea era parca incetosata. Am inceput sa-l lovesc pe baiat in timp ce acesta incerca sa se ascunda. In final a gasit o ascunzatoare dupa canapea, iar eu m-am dus in bucatarie si m-am asezat sa ma odihnesc. Ca prin ceata am vazut din nou cratura luminoasa care mi-a spus: Astazi trebuie sa-ti dovedesti dragostea pentru mine, iar eu iti voi darui putere asupra oamenilor. Totusi trebuie sa faci un sacrificiu. Eram foarte confuza si am intrebat: La ce sacrificiu te referi? Creatura a raspuns: Singele nepotului tau. Nu pot! Am strigat eu si m-am trezit.

Dupa citeva minute m-am ridicat si, parca urmarind comanda cuiva, m-am dus la canapeaua dupa care se ascunsese nepotul meu. Nu mai era acolo, copilul se dusese in balcon, in ciuda frigului de afara. M-am strecurat afara si am tipat la el: Tu esti cel pe care trebuie sa-l omor! Desigur, ar fi trebuit sa ma opresc, sa ma calmez, dar nu am putut si l-am impins pe baiat din balcon (apartamentul meu este la etajul VI).

Acum nu mai este nimic de spus la aceasta poveste. La inceput am fost arestata si dupa un timp am fost trimisa la un spital de boli nervoase pentru examinare. Nu conteaza unde voi sta: in spital sau la inchisoare. Acum ma simt goala, pustie. Nu simt ca mai am suflet in mine. Pot auzi doar cum cineva ride in interiorul meu, o creatura invizibila.




Documentar de Cristina Matache


--------------------
Dincolo de inocenta e alunecare !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 8 Jun 2004, 01:09 AM
Mesaj #455


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (OMU'BUN @ 8 Jun 2004, 01:32 AM)
@thunder
QUOTE
... Viciul si slabiciunea isi fac loc in fiinta datorita ignorantei si prostiei. Cine afla adevarul, si totusi continua sa greseasca, este un prost, caci cine e destept elimina din viata lui acele vicii odata cu cunoasterea adevarului despre ele si cauzele lor.

Prost, destept... Ce cauta aceste cuvinte in explicatiile unei persoane care se vrea a fi atat de avoluata? Nu te intreb ce crezi tu despre prosti si destepti, ca m-am prins. Nenorocirea mare este ca poti sa ai un IQ superstralucitor, dar sa stai execrabil la capitolul intelepciune! Iar daca tu vrei sa ne faci pe noi, cei care te citim, sa credem ca tu ai scapat definitiv de vicii si slabiciuni, ma tem ca ai o mare problema. Eu unul nu vreau sa te provoc sa mai continui pe aceasta tema. Daca vrei tu, fie tie dupa vointa!


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 8 Jun 2004, 09:26 AM
Mesaj #456


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



Multumiri pentru raspuns Blakut si pentru articol Omu'Bun thumb_yello.gif

Blakut din cate imi aduc eu aminte tu esti ateu, drept pentru care subiectul cu reincarnarea ar trebui sa-ti fie paralel... desi ultimele tale excursii in zona astrala a iadului (am citit ce ai scris pe topicul "Visele") ar trebui sa te puna pe ganduri. Daca 88% din creierul tau (subcontientul) stie ca exista iad, atunci poate ar fi bine ca si restul de 22 (constientul) sa realizeze ca exista si Raiul si implicit Dumnezeu. Oricum, interpretarea pe care ti-o ofer la ce-ai visat este ca ai primit un semnal de alarma si ca trebuie sa te pui in ordine. Uite, un inceput bun ar fi sa citesti "Din tainele vietii si ale universului" de Scarlat Demetrescu, o carte in care vei gasi raspunsuri la toate intrebarile pe care le-ai pus in ultimul post.

Omu'Bun, din pacate ce a patit "clarvazatoarea" din articolul tau au patit si altii... sunt tot felul de persoane slabe de inger care doresc sa devina "paranormali", "supraoameni", "vindecatori" samd si care se arunca orbeste in orice forma de initiere care le-ar aduce realizari marete. Cel mai mare noroc pe care l-ar putea avea ar fi sa dea peste un "maestru" sarlatan inofensiv, dar in multe cazuri intalnesc ceea ce eu numesc Maestrii Intunecati care, sub pretextul initierii, isi pun discipolii in rezonanta cu entitati malefice... si cu consecintele din articolul postat de tine. In Romania, cele mai multe cazuri de acest fel au provenit din randul sectei Halatele Albe (Arad, desi secta provine din Kiev) si din MISA (sorry "mister T" smile.gif ).
Ca tot vorbim de reintrupare, o astfel de legatura om-demon se pastreaza si dupa moartea victimei si are consecinte in urmatoarea intrupare (a omului sau a demonului)... ma opresc pentru ca nu vreau sa se sperie lumea care citeste pe aici.
Cred ca se impun 2 concluzii...
Pentru cei in cautarea unui maestru spiritual: aveti grija peste cine dati si in ce va bagati.
Pentru cei care vor sa devina supraoameni: om= Dumnezeu (in sanskrita). Supraom=mai mult decat Dumnezeu. Cred ca stiti cine a avut ambitia asta... devil.gif


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 8 Jun 2004, 09:37 AM
Mesaj #457


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Nu cred in excursii astrale, si nu cred ca ai de unde sa stii tu ce procent din subconstientul meu se gandeste la un lucru.

Si ce e rau in a vrea sa fii un supraom? Pana la Rai si la Iad (despre care nu am o parere prea buna) mai este viata. In viata sa ne ocupam de viata, daca dupa ce murim mai e ceva, vedem atunci ce vom face, atata timp cat sunt viu insa...

Femeia de care se vorbeste mai sus trebuia sa mearga la un psihiatru, nu la preot. reotul nu vindeca boli, ci doctorul. Preotul si vindecatorii te pot face sa crezi ca te simti mai bine.

Poti sa continui cu intruparea om-demon, nu cred ca se va speria nimeni. Inca o data, faptul ca sunt ateu sau nu, nu decide prezenta mea pe acest forum. Chiar daca sunt asa, asta nu inseamna ca nu urmaresc cu interes diferite lucruri, chiar daca nu cred in ele.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 8 Jun 2004, 10:34 AM
Mesaj #458


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



QUOTE (Blakut)
nu cred ca ai de unde sa stii tu ce procent din subconstientul meu se gandeste la un lucru.

Partea din creier dedicata activitatii constiente este de 12-15 procente... 20 de procente la genii. Atat utilizam din creier in perioada actuala. Restul de 88-85 procente sunt dedicate activitatilor subcontiente. Sunt concluziile stiintei, nu ale mele. spoton.gif

QUOTE
Si ce e rau in a vrea sa fii un supraom?

Tocmai ti-am explicat in postul anterior ca este o ambitie satanica. Daca in continuare ti se pare ca nu e nimic rau in asta, e problema ta.

QUOTE
Femeia de care se vorbeste mai sus trebuia sa mearga la un psihiatru, nu la preot.

Pentru cazuri de dedublare de personalitate (e chestia aia cand incepi sa auzi voci si sa simti ca o parte din tine zice "hais" si alta zice "cea" ohyeah.gif ) psihiatrul pune diagnosticul schizofrenie si nu are remediu (schizofrenicii sunt aia de la "sectia furiosi", dragule), iar preotul pune diagnosticul posedare si are remediu: exorcizarea. Aici, lucrurile se complica - sunt cazuri cand reuseste, sunt cazuri cand nu reuseste (btw, in cazul de care am vorbit in postul anterior, exorcizarea NU reuseste). Sunt si cazuri cand dupa exorcizare, cineva din familia preotului sau a victimei devine posedat. Ce zici, ce contagioasa poate fi "schizofrenia" asta? tongue.gif

QUOTE
Preotul nu vindeca boli, ci doctorul.

Spune-le asta celor care s-au vindecat prin Taina Sfantului Maslu.
Cat despre doctor, in marea majoritate a cazurilor el trateaza efectul (afectiunea) si nu cauza (pacatul care a generat-o), partea (structura fizica) si nu intregul (TOATE cele 10 structuri).

QUOTE
Preotul si vindecatorii te pot face sa crezi ca te simti mai bine.

Aha, efectu' Placebo. Termenul inventat de atei pentru Credinta... ohyeah.gif

Sa revenim putin... faptul ca tu nu crezi in excursii astrale nu te impiedica catusi de putin ca, de fiecare data cand faci nani, sa-ti degajezi o parte din structurile nemuritoare si sa faci o astfel de excursie in Cerul din care ai venit in prezenta intrupare... Iti spun asta pentru ca data viitoare cand mai visezi, macar sa stii pe unde ai fost. mwah1.gif


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 8 Jun 2004, 03:15 PM
Mesaj #459


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508




QUOTE

QUOTE 
Preotul nu vindeca boli, ci doctorul.


Spune-le asta celor care s-au vindecat prin Taina Sfantului Maslu.
Cat despre doctor, in marea majoritate a cazurilor el trateaza efectul (afectiunea) si nu cauza (pacatul care a generat-o), partea (structura fizica) si nu intregul (TOATE cele 10 structuri).


Cunosc nenumarate persoane vindecate de doctori, dar nici una vindecata miraculos. Si cred ca majoritatea oamenilor sunt in situatia mea, dar nu ma amestec aici.

>>Ambitia satanica nu are nici un sens pentru mine, mi se pare aiurea sa te multumesti cu cutiuta ta.

>>Exorcizarea: nu am asistat la asa ceva, dar daca mi-ai da link-uri referitoare la anumite chestii, as putea avea o parere mai clara (la fel si Maslu ala).

>>Efectul Placebo exista, si a fost testat de oamenii de stiinta.

>>
QUOTE
Sa revenim putin... faptul ca tu nu crezi in excursii astrale nu te impiedica catusi de putin ca, de fiecare data cand faci nani, sa-ti degajezi o parte din structurile nemuritoare si sa faci o astfel de excursie in Cerul din care ai venit in prezenta intrupare... Iti spun asta pentru ca data viitoare cand mai visezi, macar sa stii pe unde ai fost.


Sa-mi degajez o parte din structurile nemuritoare... as vrea sa mi le arati si mie, ca nu am vazut nici una. Au vreun nume specific? La anatomie parca nu apar wink.gif smile.gif Noaptea stau in pat (de obicei) si cat timp dorm nu ma ridic de acolo.

Exista mai multe ceruri? Tu crezi in Dumnezeu SI in reincarnare?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 8 Jun 2004, 03:50 PM
Mesaj #460


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



Draga Blakut, vorba Omului Bun tu chiar vrei sa te invatam alfabetul... Exista biblioteci, exista librarii, exista google, exista postari pe Han... totul e sa ai bunavointa sa cauti sa stii mai mult. spoton.gif
Scuza-ma daca nu-ti raspund decat partial da' chiar n-am timp:

QUOTE
Sa-mi degajez o parte din structurile nemuritoare... as vrea sa mi le arati si mie, ca nu am vazut nici una.

Banuiesc ca nu ai vazut nici atractia gravitationala. Sau iubirea pe care o porti cuiva. Daca te intereseaza, prin anii '80 academicianul Eugen Macovschi a pus in evidenta existenta acestor structuri, prin experimentele de cantarire a unor animale muribunde in incinte perfect etanse. Experimente similare s-au efectuat si in SUA, cu rezultate care l-au devansat pe roman doar cu cateva zile... Aceste experiente au evidentiat ca in momentul decesului, orice fiinta devine mai usoara cu 21 de grame. Asta e sufletul (structurile nemuritoare). Daca vrei sa stii mai mult, cauta prin biblioteci "Teoria biostructurala" scrisa de Macovschi.

QUOTE
Au vreun nume specific?

Da. Insa diferitele curente/scoli de spiritualitate le denumesc diferit, fie ca este vorba de antroposofia lui Steiner, de yoga, de teozofie, de bioenergie, de radiestezie etc.

QUOTE
La anatomie parca nu apar

E si normal, pentru ca la anatomie se invata despre una din cele 10 structuri ale omului. Prima. Cea fizica. Iar alte discipline precum psihologia, logica, filosofia samd "ating" in treacat aspecte legate de structurile 2 si 3 (ratiunea si respectiv sufletul). E clar ca este nevoie de o stiinta unitara care sa explice oamenilor CE sunt si CUM sunt alcatuiti. O incercare in acest sens o reprezinta ANATECOR, un program finantat de Uniunea Europeana.

QUOTE
Noaptea stau in pat (de obicei) si cat timp dorm nu ma ridic de acolo.

Fizic nu te ridici (decat daca esti cumva somnambul), insa o parte din suflet ti se destrupeaza si "se ridica" intr-un alt Cer. N-ai visat niciodata ceva si apoi sa se intample exact ce ai visat? In Univers (Cerul 1) nu poti accesa informational viitorul. In celelalte Ceruri, poti.

QUOTE
Exista mai multe ceruri?

Da, 10. Exact atatea Ceruri cate structuri ai. "Imparatia Cerurilor din noi"...

QUOTE
Tu crezi in Dumnezeu SI in reincarnare?

Nu cred, stiu ca exista Dumnezeu SI ca exista reintrupare.

In ce priveste alte intrebari ale tale, ti-am indicat la inceput sursele de informatie pe unde ai mai putea sa cauti.



--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 8 Jun 2004, 04:57 PM
Mesaj #461


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (RZA @ 8 Jun 2004, 04:52 PM)
Aceste experiente au evidentiat ca in momentul decesului, orice fiinta devine mai usoara cu 21 de grame. Asta e sufletul (structurile nemuritoare).

off topic:


Este logic ca, daca sufletul exista, el trebuie sa aiba in mod obligatoriu o masa proprie. Zici ca masa unui suflet este de 21 grame.

Pornind de la acesta informatie, sa incercam sa raspundem la intrebarea: "Iadul este exoterm sau endoterm?"

Daca sufletul are o anumita masa, atunci si un mol de suflete trebuie sa aiba o anumita masa molara.
Pentru a stabili daca in iad avem sau nu de a face cu un transfer de masa de suflete, trebuie determinat in ce proportie ajung sufletele in iad si in ce masura mai pleaca ele de acolo. Este justificat sa acceptam ipoteza conform careia "toate sufletele ajung in iad si nu mai pleaca de acolo".
Justificare: In ceea ce priveste sufletele care ajung in iad, trebuie sa avem in vedere conceptele diferitelor religii din lume. Unele religii sustin ca daca nu esti membru al acelei religii vei ajunge in iad. Din moment ce ce exista mai multe asemenea religii, deducem ca toti oamenii si toate sufletele ajung in iad.
Considerand rata de inalta crestere a populatiei Terrei si faptul ca pana la urma toti murim, deducem ca numarul de suflete din iad este in continua crestere. Daca se analizeaza cu atentie rata de modificare a volumului iadului, se poate constata faptul ca, potrivit legii lui Boyle, "pentru ca temperatura si presiunea sa fie constante, raportul dintre masa sufletelor si volumul iadului trebuie sa fie constant".

Ipoteza 1: Daca iadul se dilata mai incet decat se umple cu suflete, sau nu se dilata deloc atunci temperatura si presiunea vor creste pana cand iadul va exploda in bucati
Ipoteza 2: Daca iadul se dilata mai repede decat se umple cu suflete, atunci temperatura si presiunea vor scadea pana cand iadul va ingheta complet.
In aceste conditii se pune problema care poate fi raspunsul corect la intrebarea initiala.

Daca se accepta postulatul oferit de Teresa Banyai, studenta in anul 1 de la facultatea de litere, potrivit caruia "mai repede ingheata iadul decat sa ma culc cu tine", si avand in vedere faptul ca pana acum eu nu am reusit sa am o relatie sexuala cu ea, atunci ipoteza 1 nu poate fi corecta.

In concluzie: ladul este exoterm.

Acest topic a fost editat de abis: 8 Jun 2004, 04:57 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 8 Jun 2004, 05:06 PM
Mesaj #462


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



QUOTE
Aceste experiente au evidentiat ca in momentul decesului, orice fiinta devine mai usoara cu 21 de grame. Asta e sufletul (structurile nemuritoare). Daca vrei sa stii mai mult, cauta prin biblioteci "Teoria biostructurala" scrisa de Macovschi.


In concluzie masa unui suflet este de 21 de grame. Din ce material este facut sufletul, daca are masa? (unde mai pui ca daca moare o fiinta mai usoara de 21 de grame, saraca de ea va avea masa negativa...) [o sa caut cartea respectiva]


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 8 Jun 2004, 09:28 PM
Mesaj #463


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



Blakut
QUOTE
Din ce material este facut sufletul, daca are masa?

Din acelasi "material" din care este facut orice: energii aflate pe diferite nivele vibrationale. (Pana si) materia este (tot) energie, draga prietene... Sa-ti recomand si niste carti, niste linkuri de fizica, ceva? tongue.gif

QUOTE
unde mai pui ca daca moare o fiinta mai usoara de 21 de grame, saraca de ea va avea masa negativa

QUOTE
[o sa caut cartea respectiva]

Intai cauta cartea, eventual si citeste-o, iar apoi te astept sa revii cu forte proaspete si ironii pe masura. Pana atunci mi se pare o pierdere de timp sa incerc sa-ti completez eu lacunele... Sau sa-ti mai raspund cu bunavointa pe care ti-am aratat-o pana acum.




--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 8 Jun 2004, 09:33 PM
Mesaj #464


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



dar n-ai raspuns: ce se intampla cu fiintele mai usoare de 21 de grame.

Da, si materia este o forma de energie. Ai sti insa (asta daca fizica ta nu se rezuma la reviste de popularizare a stiintei) ca materia este alcatuita din atomi (particule).
Acceptand faptul sufletul este materie, inseamna ca el este alcatuit din particule. Tu ai acceptat asta, cand ai spus ca are masa. Din ce particule este alcatuit sufletul?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 8 Jun 2004, 10:10 PM
Mesaj #465


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



[offtopic]

Tu de fapt nu vrei sa stii mai mult. Vrei doar sa-i agresezi cu ironii grosiere pe cei care cred in ceva, orice. Si in cazul de fata incerci sa ma agresezi pe mine. evil.gif

[/offtopic]

Acest topic a fost editat de gypsyhart: 26 Apr 2005, 12:05 PM


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 8 Jun 2004, 10:16 PM
Mesaj #466


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



in continuare ocolesti intrebarea de 21 de grame...

bine. Stii bine ca desi am ales cai diferite, tinta e aceeasi.

Topicul nu se chema oare Reincarnari Credeti sau nu?. Daca tu consideri ca cineva care iti pune la indoiala ideile face misto de tine...
Daca faci abstractie de prima paranteza a post-ului meu, totule mai mult decat ok. Consider insa ca s-a ajuns destul de off-topic pe aici cu disputa noastra, mai bine trecem la ceva mai constructiv.

De pilda, isi poaet aminti un asa-zis reincarnat vietile lui de dinainte?

(adica daca eu am fost Hitler intr-o viata anterioara, eu sunt eu, sau sunt el reincarnat in acest corp)?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 9 Jun 2004, 03:02 AM
Mesaj #467


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (OMU'BUN @ 8 Jun 2004, 01:39 AM)
Iata si articolul pe care doream sa vi-l prezint:
[i]Marturisirile unei clarvazatoare

Documentar de Cristina Matache

- raspunsul meu il veti gasi aici !


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 9 Jun 2004, 03:19 AM
Mesaj #468


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (Blakut @ 9 Jun 2004, 12:18 AM)
De pilda, isi poaet aminti un asa-zis reincarnat vietile lui de dinainte?

- da, isi poate aminti. Modalitatile pot diferi.

- spontan, la un moment dat al vietii

- treptat, urmind o cale spirituala

QUOTE
(adica daca eu am fost Hitler intr-o viata anterioara, eu sunt eu, sau sunt el reincarnat in acest corp)?


- persoana manifestata cu numele si personalitatea lui hitler este o "haina" a unui spirit (suflet), Acel spirit se poate incarna in alta viata cu o alta personalitate, deci cel care spui acum "eu" este doar o alta "haina" a acelui spirit care in alta viata a avut o alta "haina" (personalitate).

PS. Stai linistit, nu esti tu hitler. Acel spirit plateste din greu acum ... smile.gif


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 9 Jun 2004, 03:33 AM
Mesaj #469


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (Blakut @ 8 Jun 2004, 11:39 AM)
Nu cred in excursii astrale,

- si cu toate acestea ele sint reale, lumile astrale sint reale iar unii "circula" prin ele in mod inconstient, iar altii la vointa. smile.gif

QUOTE
Si ce e rau in a vrea sa fii un supraom? Pana la Rai si la Iad (despre care nu am o parere prea buna) mai este viata.  In viata sa ne ocupam de viata, daca dupa ce murim mai e ceva, vedem atunci ce vom face, atata timp cat sunt viu insa...


- nu e nimic rau in a dori sa fii supra om, ci de a (dori) sa ramii doar atit. Pe calea evolutiei spirituale dupa mai multe etape se ajunge la aceea de om, dupa care urmeaza aceea de supraom, iar mai apoi aceea de eliberat (mintuit).

- viu esti si acum, viu esti si atunci, doar ca acum ai niste posibilitati, dincolo altele. E ca si acum, in lumea fizica. Iti pui costumul de scafandru si inoti prin apa, iar acela este mediul tau. Iti pui costumul de aviator si zbori cu avionul in aer iar acela este mediul tau. Insa, tu esti cel care imbraca mereu diferite haine, nu acele haine cu care te confunzi mereu cind spui: "eu maninc, eu dorm, eu merg etc".

QUOTE
Femeia de care se vorbeste mai sus trebuia sa mearga la un psihiatru, nu la preot. reotul nu vindeca boli, ci doctorul. Preotul si vindecatorii te pot face sa crezi ca te simti mai bine.


- daca relatarea e reala (a se vedea raspunsul meu) intradevar preotul cu har o poate ajuta, dar nu numai el ... insa doctorii, sint prea limitati pt. a putea gasi un remediul la astfel de probleme.

- preotul si vindecatorul autentic te fac sa te simti bine in prezenta lor

Acest topic a fost editat de thunder: 9 Jun 2004, 03:37 AM


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 9 Jun 2004, 09:24 AM
Mesaj #470


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



edit: Noh gata, nu va mai contrazic asa tare, asta inseamna sa fiu orb, imatur dpdv spiritual, eretic, demonic etc. O las balta...daca va contrazic, va jignesc
.
> O alternativa la teoria reincarnarii ar putea fi aceea a transmiterii memoriei pe cale genetica (o mostenire a amintirilor).

Acest topic a fost editat de Blakut: 9 Jun 2004, 09:45 AM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

16 Pagini V  « < 12 13 14 15 16 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 April 2024 - 01:27 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman