HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Dincolo de Ratiune

Ideea acestui forum nu este de a starni polemici intre cei ce cred si cei ce nu cred in astre, in Dumnezeu, in terapii naturiste, in miracole sau in ghicitul in palma. Pragul acestui forum poate fi pasit de oricine, fara nici o exceptie, dar cei care nu sunt de acord cu ideile sau marturisirile celor care posteaza aici, sunt rugati sa se abtina in a face comentarii malitioase, sau contradictorii. Aici ne dorim sa avem coltisorul lipsit de orice stres, iar scopul real ar fi acela de a-i ajuta pe cei din jurul nostru sa se simta bine, ba chiar sa gaseasca solutii catre iesirea din situatii disperate - de ce nu?

16 Pagini V  « < 12 13 14 15 16 >  
Reply to this topicStart new topic
> Reincarnari, Credeti Sau Nu, hai sa dezbatem
IO
mesaj 7 Jun 2004, 05:37 PM
Mesaj #451


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



OK, pana cand se potoleste thunder din glumitele cu si despre clasa a 4-a, va propun sa abordam un alt subiect legat de reintrupare.

Am postat mai sus un comentariu referitor la cum era privit fenomenul in crestinismul timpuriu... se pare ca reintruparea se bucura de oarecare popularitate printre contemporanii lui Iisus, care - cum se face? - nu a combatut niciodata o asemenea "aberatie"... El, care a infierat toate obiceiurile proaste si defectele epocii. Cum s-ar putea explica oare tacerea Mantuitorului vizavi de acest subiect?

In alta ordine de idei, experientele dr. Brian Weiss si ale lui Ian Stevenson au aratat ca in urma regresiei hipnotice, o parte din pacienti au avut vizualizari ale unor evenimente (traumatizante in cele mai multe cazuri) din vieti trecute. Iar aceste vizualizari si constientizari i-au ajutat sa se vindece de anumite fobii care ii chinuiau in viata prezenta. De exemplu, o femeie care se temea de apa si-a amintit cum a murit inecata, un adolescent care se temea de foc si-a amintit de un incendiu din alta existenta a sa s.a.m.d. In acest fel, judecand prin prisma teoriei reintruparii, cred ca s-ar putea explica o serie de fobii ale omului modern...

Mergand mai departe, v-as propune sa privim putin la persoanele din jurul nostru: fata de unii avem un sentiment instantaneu de simpatie, de bucurie, in momentul primei intalniri, iar fata de altii un sentiment de nervozitate, neliniste, anxietate... ceva care parca ne-ar pune in garda vizavi de respectiva persoana. Ce ziceti:
1. Ati intampinat astfel de situatii?
2. Considerati ca, in momentul "primului contact", v-a marcat amintirea interactiunii din alta viata cu respectivele persoane?
3. Considerati ca v-au influentat alti factori?







--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 7 Jun 2004, 06:18 PM
Mesaj #452


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Eu revin on-topic!

Eu aplic orincipiul lui Okham... de ce sa nu accept teoria simpla (si probabil adevarata) ca atunci cand mor o sa se termine tot? De ce sa cred in niste lucruri (probabil inventate) incalcite si pline de contradictii? Adevarul este mai intai de toate simplu.

Daca nimeni nu s-a intors din morti ca sa ne spuna cum e acolo, de unde stiti voi toate astea despre reincarnari?

Reincarnarea inseamna sa nu ne mai temem asa de mult de moarte?

Pentru cei care cred ca ne reincarnam. De ce va reincarnati? Parerea voastra vreau sa o aud.

Tot nu m-a convins nimeni...

Edit: a postat RZA intre timp. ok raspund si catre el.

Regresia hipnotica poate fi inselata foarte usor, si mai ales, regresia hipnotica o poate da in bara de multe ori. Daca amintirile sunt foarte vechi, persoana in cauza nu poate face deosebirea intre o amintire veche, imaginatie sau un vis vechi. De asemenea exista si oameni cu afectuni psihice: personalitate multipla. Vreau niste link-uri in care se trateaza obiectiv experientele celor doi te rog.


1.Da
2.Nu
3.Da

Acest topic a fost editat de Blakut: 7 Jun 2004, 06:25 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
OMU'BUN
mesaj 7 Jun 2004, 11:30 PM
Mesaj #453


Batranul Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.491
Inscris: 5 June 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 360



Blakut, ceea ce ne ceri tu ar insemna sa incepem cu invatarea alfabetului. Sunt foarte convins ca daca vei cauta pe google, vei gasi extrem de multe informatii REALE despre reincarnare, si vei putea singur sa-ti formezi cat de cat o idee. Aici in general dialogul se poarta intre cei care au trecut de mult de acest stadiu, si nu prea cred ca tu te vei lasa convins prin doua trei mesaje ale catorva binevoitori, cum ca reincarnarea exista. Dar scepticismul nejustificat nu este de dorit niciunde. Trebuie sa ai un motiv concret sa fii sceptic, nicidecum fiindca asa ne simtim noi mai comod.

@thunder
QUOTE
... Viciul si slabiciunea isi fac loc in fiinta datorita ignorantei si prostiei. Cine afla adevarul, si totusi continua sa greseasca, este un prost, caci cine e destept elimina din viata lui acele vicii odata cu cunoasterea adevarului despre ele si cauzele lor.

Prost, destept... Ce cauta aceste cuvinte in explicatiile unei persoane care se vrea a fi atat de evoluata? Nu te intreb ce crezi tu despre prosti si destepti, ca m-am prins. Nenorocirea mare este ca poti sa ai un IQ superstralucitor, dar sa stai execrabil la capitolul intelepciune! Iar daca tu vrei sa ne faci pe noi, cei care te citim, sa credem ca tu ai scapat definitiv de vicii si slabiciuni, ma tem ca ai o mare problema. Eu unul nu vreau sa te provoc sa mai continui pe aceasta tema. Daca vrei tu, fie tie dupa vointa!
QUOTE
Direct sau indirect tu ma acuzi ca as fi mult mai subiectiv si mai limitat in idei si in cunoasterea si practica spirituala, dar eu stiu ca nu eu sint cel mai subiectiv dintre noi doi. As putea proba asta, dar nu e cazul sa facem circ.

Tu stii!?! Parerea mea ar fi ca tu doar crezi ca stii! Sursa ta de informatie este deosebit de fascinanta dar are un mare cusur: are sensul inversat! Iar daca nu vrei sa facem circ, ti-as fi recunoscator! Nici eu nu vreau! smile.gif

QUOTE
nu are de ce sa-ti fie mila, pt. ca tu esti cel care nu intelege ce s-a spus, nu eu.  Tu mie nu imi trezesti mila, ci doar compasiune ca vad ca te preocupa intr-un anume fel spiritualitatea, dar nu ai ajuns inca la acele informatii si tehnici spirituale care sa te ajute sa urci in 1-2 ani, cit ar fi urcat altii in citeva vieti. [I]La unii oameni se vede (simte) potentialul spiritual, dar si modul in care ei se pierd in hatisurile asa ziselor cai si informatii spirituale cu care acolitii satanei au impinzit lumea.

Sunt constient ca nivelul meu de cunoastere a Adevarului este destul de restrans, dar eu am preferat o alta cale de evolutie spirituala. Pana si acum ma intreb de ce trebuie sa continui sa scriu ce gandesc, cand poate ar fi mai indicat sa merg sa ma odihnesc sau sa fac altceva mai... practic! (sper sa nu-mi sugerezi o alternativa a invataturilor tale spirituale, ca te voi refuza politicos!).
Intentionam sa scriu pe un alt topic despre acest gen de invataturi spirituale, dar, cu consimtamantul vostru, o voi face aici. Rezultatul final il stiu deja foarte bine. Tu, thunder, vei veni cu argumentul pe care l-ai si prezentat deja: mentorul tau spiritual a fost deosebit! As vrea sa cred ca ai si dreptate!!...

Acest topic a fost editat de OMU'BUN: 8 Jun 2004, 01:32 AM


--------------------
Dincolo de inocenta e alunecare !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 7 Jun 2004, 11:30 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
OMU'BUN
mesaj 7 Jun 2004, 11:37 PM
Mesaj #454


Batranul Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.491
Inscris: 5 June 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 360



Iata si articolul pe care doream sa vi-l prezint:

Marturisirile unei clarvazatoare



Am fost vindecatoare pentru sapte ani (in orice caz, pe parcursul intregii perioade eram sigura ca nu am facut nimic rau celor pe care credeam ca ii ajut).

Acum citiva ani am decis sa iau parte la niste cursuri destinate persoanelor care doresc sa-si dezvolte abilitatile extrasenzoriale, clarviziunea in particular. Am luat aceasta decizie deoarece vedeam ca multi oameni nu veneau la vindecatori doar pentru rezolvarea problemelor lor, ci pentru preziceri, clarviziuni si ghicit.

Cursurile de clarviziune au durat trei luni, dar perioada imi parea sa fie de trei ani. Sa va explic de ce. Lectorul era un om care parea neatractiv la prima impresie; mersul lui girbovit atragea atentia. De altfel, mi s-a parut ciudat ca purta numai haine inchise la culoare. Toate acestea ii confereau un aer neobisnuit.

In primul rind, lectorul s-a prezentat: era posesorul unui master international in hipnoza si energia psiho-sugestiva, aratindu-ne un certificat care confirma acest lucru.

La inceputul cursurilor am simtit ca acel domn avea o putere nebanuita asupra oamenilor si o abilitate deosebita de a-i controla. Alti cursanti simteau ca mine aceasta putere: cind ascultam prelegerile lui eram mirati pentru ca nu ne puteam gindi la nimic altceva decit la ce auzeam. Am realizat ca acele cuvinte spuse cu fermitate se intipareau in subconstient. Inainte de lectii, profesorul ne-a spus ca nu vom avea nevoie de caiete pentru a nota cele auzite pentru ca el ni le va fixa in memorie cu ajutorul capacitatilor lui supranaturale.

Si chiar asa s-a intimplat: dupa doi ani de la aceste cursuri inca mai tin minte fiecare cuvint si actiune a lui.

La ultima lectura, marele maestru a insistat asupra faptului ca noi toti am fost inclusi intr-o baza de date spatiala si avem abilitatea sa ne conectam cu inteligentele superioare din spatiu. Desi, ne-a avertizat el, va trebui sa practicam uneori exercitiile de meditatie pe care ni le-a predat el.

Meditatiile zilnice erau influentate de entitati necunoscute

Am urmat constiincioasa sfaturile maestrului si am meditat in fiecare zi dimineata si seara cite o ora. In doua saptamini am simtit ca asta nu este suficient pentru mine si am inceput sa rostesc mantre noaptea. Odata am sarit peste ora de meditatie si am simtit o tensiune psihica crescuta. Eram iritata si, pentru prima data, am auzit o voce exterioara care spunea: aceasta ti se intimpla pentru ca esti neascultatoare. Desigur, am gindit, este o halucinatie, dar mai tirziu aceeasi voce a inceput sa se faca auzita din ce in ce mai des. Asa am inteles ca promisiunile maestrului au inceput sa se realizeze. Acestea mi s-au confirmat cind mi-am reinceput activitatea de vindecator.

Odata, vechea mea prietena pe care o tratasem deseori a venit la mine si a spus ca are din nou probleme cu inima, chiar mai des decit inainte. M-am uitat atent la ea si o imagine mi-a aparut in fata ochilor si m-a facut sa inteleg ca prietena mea va fi operata.

I-am spus prietenei mele ca o astepta o operatie.

Acelasi lucru mi s-a intimplat si cu alti pacienti. O voce externa mie prezicea pagube sau bucurii.

Vestea talentului meu s-a raspindit in zona noastra si curind apartamentul nostru a devenit neincapator pentru toti vizitatorii. Eram platita bine si ma mir acum cum am putut trai la inceput cu sotul meu, cu toti acei vizitatori. Gindeam ca am nevoie de mai mult, iar vocea exterioara imi confirma aceasta.

Intr-un an am cumparat un apartament mai mare in centrul Moscovei. Totusi, la o luna de cind ne-am mutat mi-am pierdut sotul si fiul meu care locuia intr-un alt oras: el a venit la noi in vizita si amindoi au murit intr-un accident. In timp ce ingropam cele mai iubite persoane din viata mea, am auzit din nou vocea care spunea ca eram necesara spatiului. Ulterior, vocea a incetat sa apara si a trebuit sa fac o pauza in practica mea. Imi amintesc ca in ultimul timp sotul meu imi spunea acelasi lucru mereu: Inceteaza sa mai discuti cu diavolul, eu sufar din cauza asta.

Odata veneam de la cimitir si am inceput sa pling. O femeie in virsta a venit la mine si mi-a spus: Nu mai plinge atit. Nu le face bine nici lor, nici tie. Este un mare pacat sa-ti plingi trecutul. Mai bine te rogi pentru ei.

I-am povestit batrinei despre nenorocirea care m-a lovit. Cind a auzit despre munca mea a sarit intr-o parte si a inceput sa faca semnul crucii asupra mea. M-am simtit foarte stinjenita din cauza aceasta. In timp ce se indeparta, batrina a spus: Ti-ai dat sufletul diavolului, impreuna cu intreaga ta familie. Ar trebui sa te duci la biserica si sa-i spui totul preotului sau lucruri si mai grave ti se vor intimpla. Daca as fi stiut ca decesul familiei mele nu era cel mai mare necaz, as fi preferat sa mor decit sa trec prin ceea ce urma sa ma astepte.

In primul rind n-am putut sa ma duc la biserica sa-i spun preotului despre intreaga poveste. Greutatea pe care o purtam in suflet a inceput sa devina tot mai grea din cauza ca-l visam tot mai des pe sotul meu. El chiar ma ameninta cu pedeapsa. Intr-o duminica vroiam sa ma duc la biserica, dar in cursul diminetii m-am simtit foarte rau, am avut febra si am crezut ca am racit si mi-am schimbat planurile, dar seara m-am simtit din nou bine. A doua zi am primit din nou pacienti.

Saptamina urmatoare, simbata, m-am gindit din nou sa ma duc la biserica. Seara, vechea mea prietena a venit la mine. Parea fericita, arata bine si mi-a spus ca vroia sa se marite. A plecat de la mine la 11 noaptea si m-am dus la culcare. In timpul diminetii urmatoare m-am dus la spital din cauza unei intoxicatii si, din nou, nu am putut sa ma duc la biserica.

Au mai fost cinci incercari, dar de fiecare data se intimpla ceva care ma retinea. Am inceput sa ma infricosez - ma simteam complet sub o putere necunoscuta si probabil ca n-as fi ajuns niciodata la biserica daca un miracol nu s-ar fi intimplat.

De la prima incercare de a merge la biserica trecusera 6 luni. Stateam in balcon si am vazut o masina din care a coborit un preot care apoi a urcat pe scara blocului meu. Am vrut sa-i vorbesc. Eram speriata, dar stiam ca este singura sansa de a-i vorbi.

Am iesit din apartamentul meu si am inceput sa-l caut pe la celelalte apartamente. L-am gasit la etajul III si, cind a iesit, i-am explicat ce doream de la el. Era interesat de problema mea si a fost de acord ca vina in apartamentul meu. Am vorbit aproape o ora, mi-a spus ca trebuia sa ma pregatesc pentru confesiune inainte si mi-a recomandat sa ard toate cartile de vindecare si sa nu mai practic niciodata.

Imediat dupa aceasta discutie m-am simtit mai bine si am decis sa termin cu munca mea. Totusi, o ora mai tirziu m-am simtit trista pentru ca nu stiam cum imi voi putea cistiga existenta. Am decis sa nu tin cont de sfaturile preotului si sa contiuni sa primesc pacienti, desi erau din ce in ce mai putini cei care doreau sa afle ce le rezerva viitorul. Si, intr-un tirziu, a venit timpul cind aveam doar 2 sau 3 pacienti pe luna. Am inceput sa ma plictisesc singura in apartamentul meu cel mare. Nu aveam cu cine sa schimb o vorba. Vecinii mei de apartament ma evitau, probabil erau invidiosi pe prosperitatea mea, sau poate pentru ca ma considerau vrajitoare.

Eram trista si ma gindeam la nora mea si la nepotul meu de 4 ani care locuiau departe de mine. Le-am scris o scrisoare si i-am rugat sa vina sa locuiasca cu mine. Intr-o luna de zile ei au venit, nora mea si-a gasit un serviciu si eu stateam acasa cu nepotul meu. Aceasta activitate m-a facut sa uit de meditatiile mele zilnice si la inceput m-am simtit bine. Apoi, nepotul meu a inceput sa ma enerveze. Pentru lucruri minore ma simteam furioasa si, de cele mai multe ori, imi indreptam furia asupra lui si de multe ori eram gata sa-l lovesc. Cu greu ma puteam controla sa nu o fac.

Am decis sa reincep meditatiile. In timpul unei sedinte o ciudata creatura luminoasa a aparut si m-a intrebat: Vrei sa fii puternica si foarte bogata? I-am raspuns ca desigur ca vreau. Creatura a spus: Ti le pot oferi pe ambele daca-mi daruiesti ceea ce iubesti mai mult - si a disparut. La o alta sedinta de meditatie am incercat sa iau legatura cu creatura pentru a o intreba ce a vrut sa spuna, dar ea nu a mai aparut.

Nu pot sa uit ziua de 13 februarie. Ca de obicei eram acasa cu nepotul meu. Copilul se juca in camera sotului meu cind deodata am auzit zgomotul de sticla sparta. Am alergat in camera si am vazut baiatul ingrozit si linga el portretul spart al sotului meu si setul de cesti de cafea primit ca dar de nunta spart si el in mii de bucati.

Nu stiu ce mi s-a intimplat in acel moment, mintea mea era parca incetosata. Am inceput sa-l lovesc pe baiat in timp ce acesta incerca sa se ascunda. In final a gasit o ascunzatoare dupa canapea, iar eu m-am dus in bucatarie si m-am asezat sa ma odihnesc. Ca prin ceata am vazut din nou cratura luminoasa care mi-a spus: Astazi trebuie sa-ti dovedesti dragostea pentru mine, iar eu iti voi darui putere asupra oamenilor. Totusi trebuie sa faci un sacrificiu. Eram foarte confuza si am intrebat: La ce sacrificiu te referi? Creatura a raspuns: Singele nepotului tau. Nu pot! Am strigat eu si m-am trezit.

Dupa citeva minute m-am ridicat si, parca urmarind comanda cuiva, m-am dus la canapeaua dupa care se ascunsese nepotul meu. Nu mai era acolo, copilul se dusese in balcon, in ciuda frigului de afara. M-am strecurat afara si am tipat la el: Tu esti cel pe care trebuie sa-l omor! Desigur, ar fi trebuit sa ma opresc, sa ma calmez, dar nu am putut si l-am impins pe baiat din balcon (apartamentul meu este la etajul VI).

Acum nu mai este nimic de spus la aceasta poveste. La inceput am fost arestata si dupa un timp am fost trimisa la un spital de boli nervoase pentru examinare. Nu conteaza unde voi sta: in spital sau la inchisoare. Acum ma simt goala, pustie. Nu simt ca mai am suflet in mine. Pot auzi doar cum cineva ride in interiorul meu, o creatura invizibila.




Documentar de Cristina Matache


--------------------
Dincolo de inocenta e alunecare !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 8 Jun 2004, 01:09 AM
Mesaj #455


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (OMU'BUN @ 8 Jun 2004, 01:32 AM)
@thunder
QUOTE
... Viciul si slabiciunea isi fac loc in fiinta datorita ignorantei si prostiei. Cine afla adevarul, si totusi continua sa greseasca, este un prost, caci cine e destept elimina din viata lui acele vicii odata cu cunoasterea adevarului despre ele si cauzele lor.

Prost, destept... Ce cauta aceste cuvinte in explicatiile unei persoane care se vrea a fi atat de avoluata? Nu te intreb ce crezi tu despre prosti si destepti, ca m-am prins. Nenorocirea mare este ca poti sa ai un IQ superstralucitor, dar sa stai execrabil la capitolul intelepciune! Iar daca tu vrei sa ne faci pe noi, cei care te citim, sa credem ca tu ai scapat definitiv de vicii si slabiciuni, ma tem ca ai o mare problema. Eu unul nu vreau sa te provoc sa mai continui pe aceasta tema. Daca vrei tu, fie tie dupa vointa!


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 8 Jun 2004, 09:26 AM
Mesaj #456


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



Multumiri pentru raspuns Blakut si pentru articol Omu'Bun thumb_yello.gif

Blakut din cate imi aduc eu aminte tu esti ateu, drept pentru care subiectul cu reincarnarea ar trebui sa-ti fie paralel... desi ultimele tale excursii in zona astrala a iadului (am citit ce ai scris pe topicul "Visele") ar trebui sa te puna pe ganduri. Daca 88% din creierul tau (subcontientul) stie ca exista iad, atunci poate ar fi bine ca si restul de 22 (constientul) sa realizeze ca exista si Raiul si implicit Dumnezeu. Oricum, interpretarea pe care ti-o ofer la ce-ai visat este ca ai primit un semnal de alarma si ca trebuie sa te pui in ordine. Uite, un inceput bun ar fi sa citesti "Din tainele vietii si ale universului" de Scarlat Demetrescu, o carte in care vei gasi raspunsuri la toate intrebarile pe care le-ai pus in ultimul post.

Omu'Bun, din pacate ce a patit "clarvazatoarea" din articolul tau au patit si altii... sunt tot felul de persoane slabe de inger care doresc sa devina "paranormali", "supraoameni", "vindecatori" samd si care se arunca orbeste in orice forma de initiere care le-ar aduce realizari marete. Cel mai mare noroc pe care l-ar putea avea ar fi sa dea peste un "maestru" sarlatan inofensiv, dar in multe cazuri intalnesc ceea ce eu numesc Maestrii Intunecati care, sub pretextul initierii, isi pun discipolii in rezonanta cu entitati malefice... si cu consecintele din articolul postat de tine. In Romania, cele mai multe cazuri de acest fel au provenit din randul sectei Halatele Albe (Arad, desi secta provine din Kiev) si din MISA (sorry "mister T" smile.gif ).
Ca tot vorbim de reintrupare, o astfel de legatura om-demon se pastreaza si dupa moartea victimei si are consecinte in urmatoarea intrupare (a omului sau a demonului)... ma opresc pentru ca nu vreau sa se sperie lumea care citeste pe aici.
Cred ca se impun 2 concluzii...
Pentru cei in cautarea unui maestru spiritual: aveti grija peste cine dati si in ce va bagati.
Pentru cei care vor sa devina supraoameni: om= Dumnezeu (in sanskrita). Supraom=mai mult decat Dumnezeu. Cred ca stiti cine a avut ambitia asta... devil.gif


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 8 Jun 2004, 09:37 AM
Mesaj #457


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Nu cred in excursii astrale, si nu cred ca ai de unde sa stii tu ce procent din subconstientul meu se gandeste la un lucru.

Si ce e rau in a vrea sa fii un supraom? Pana la Rai si la Iad (despre care nu am o parere prea buna) mai este viata. In viata sa ne ocupam de viata, daca dupa ce murim mai e ceva, vedem atunci ce vom face, atata timp cat sunt viu insa...

Femeia de care se vorbeste mai sus trebuia sa mearga la un psihiatru, nu la preot. reotul nu vindeca boli, ci doctorul. Preotul si vindecatorii te pot face sa crezi ca te simti mai bine.

Poti sa continui cu intruparea om-demon, nu cred ca se va speria nimeni. Inca o data, faptul ca sunt ateu sau nu, nu decide prezenta mea pe acest forum. Chiar daca sunt asa, asta nu inseamna ca nu urmaresc cu interes diferite lucruri, chiar daca nu cred in ele.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 8 Jun 2004, 10:34 AM
Mesaj #458


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



QUOTE (Blakut)
nu cred ca ai de unde sa stii tu ce procent din subconstientul meu se gandeste la un lucru.

Partea din creier dedicata activitatii constiente este de 12-15 procente... 20 de procente la genii. Atat utilizam din creier in perioada actuala. Restul de 88-85 procente sunt dedicate activitatilor subcontiente. Sunt concluziile stiintei, nu ale mele. spoton.gif

QUOTE
Si ce e rau in a vrea sa fii un supraom?

Tocmai ti-am explicat in postul anterior ca este o ambitie satanica. Daca in continuare ti se pare ca nu e nimic rau in asta, e problema ta.

QUOTE
Femeia de care se vorbeste mai sus trebuia sa mearga la un psihiatru, nu la preot.

Pentru cazuri de dedublare de personalitate (e chestia aia cand incepi sa auzi voci si sa simti ca o parte din tine zice "hais" si alta zice "cea" ohyeah.gif ) psihiatrul pune diagnosticul schizofrenie si nu are remediu (schizofrenicii sunt aia de la "sectia furiosi", dragule), iar preotul pune diagnosticul posedare si are remediu: exorcizarea. Aici, lucrurile se complica - sunt cazuri cand reuseste, sunt cazuri cand nu reuseste (btw, in cazul de care am vorbit in postul anterior, exorcizarea NU reuseste). Sunt si cazuri cand dupa exorcizare, cineva din familia preotului sau a victimei devine posedat. Ce zici, ce contagioasa poate fi "schizofrenia" asta? tongue.gif

QUOTE
Preotul nu vindeca boli, ci doctorul.

Spune-le asta celor care s-au vindecat prin Taina Sfantului Maslu.
Cat despre doctor, in marea majoritate a cazurilor el trateaza efectul (afectiunea) si nu cauza (pacatul care a generat-o), partea (structura fizica) si nu intregul (TOATE cele 10 structuri).

QUOTE
Preotul si vindecatorii te pot face sa crezi ca te simti mai bine.

Aha, efectu' Placebo. Termenul inventat de atei pentru Credinta... ohyeah.gif

Sa revenim putin... faptul ca tu nu crezi in excursii astrale nu te impiedica catusi de putin ca, de fiecare data cand faci nani, sa-ti degajezi o parte din structurile nemuritoare si sa faci o astfel de excursie in Cerul din care ai venit in prezenta intrupare... Iti spun asta pentru ca data viitoare cand mai visezi, macar sa stii pe unde ai fost. mwah1.gif


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 8 Jun 2004, 03:15 PM
Mesaj #459


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508




QUOTE

QUOTE 
Preotul nu vindeca boli, ci doctorul.


Spune-le asta celor care s-au vindecat prin Taina Sfantului Maslu.
Cat despre doctor, in marea majoritate a cazurilor el trateaza efectul (afectiunea) si nu cauza (pacatul care a generat-o), partea (structura fizica) si nu intregul (TOATE cele 10 structuri).


Cunosc nenumarate persoane vindecate de doctori, dar nici una vindecata miraculos. Si cred ca majoritatea oamenilor sunt in situatia mea, dar nu ma amestec aici.

>>Ambitia satanica nu are nici un sens pentru mine, mi se pare aiurea sa te multumesti cu cutiuta ta.

>>Exorcizarea: nu am asistat la asa ceva, dar daca mi-ai da link-uri referitoare la anumite chestii, as putea avea o parere mai clara (la fel si Maslu ala).

>>Efectul Placebo exista, si a fost testat de oamenii de stiinta.

>>
QUOTE
Sa revenim putin... faptul ca tu nu crezi in excursii astrale nu te impiedica catusi de putin ca, de fiecare data cand faci nani, sa-ti degajezi o parte din structurile nemuritoare si sa faci o astfel de excursie in Cerul din care ai venit in prezenta intrupare... Iti spun asta pentru ca data viitoare cand mai visezi, macar sa stii pe unde ai fost.


Sa-mi degajez o parte din structurile nemuritoare... as vrea sa mi le arati si mie, ca nu am vazut nici una. Au vreun nume specific? La anatomie parca nu apar wink.gif smile.gif Noaptea stau in pat (de obicei) si cat timp dorm nu ma ridic de acolo.

Exista mai multe ceruri? Tu crezi in Dumnezeu SI in reincarnare?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 8 Jun 2004, 03:50 PM
Mesaj #460


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



Draga Blakut, vorba Omului Bun tu chiar vrei sa te invatam alfabetul... Exista biblioteci, exista librarii, exista google, exista postari pe Han... totul e sa ai bunavointa sa cauti sa stii mai mult. spoton.gif
Scuza-ma daca nu-ti raspund decat partial da' chiar n-am timp:

QUOTE
Sa-mi degajez o parte din structurile nemuritoare... as vrea sa mi le arati si mie, ca nu am vazut nici una.

Banuiesc ca nu ai vazut nici atractia gravitationala. Sau iubirea pe care o porti cuiva. Daca te intereseaza, prin anii '80 academicianul Eugen Macovschi a pus in evidenta existenta acestor structuri, prin experimentele de cantarire a unor animale muribunde in incinte perfect etanse. Experimente similare s-au efectuat si in SUA, cu rezultate care l-au devansat pe roman doar cu cateva zile... Aceste experiente au evidentiat ca in momentul decesului, orice fiinta devine mai usoara cu 21 de grame. Asta e sufletul (structurile nemuritoare). Daca vrei sa stii mai mult, cauta prin biblioteci "Teoria biostructurala" scrisa de Macovschi.

QUOTE
Au vreun nume specific?

Da. Insa diferitele curente/scoli de spiritualitate le denumesc diferit, fie ca este vorba de antroposofia lui Steiner, de yoga, de teozofie, de bioenergie, de radiestezie etc.

QUOTE
La anatomie parca nu apar

E si normal, pentru ca la anatomie se invata despre una din cele 10 structuri ale omului. Prima. Cea fizica. Iar alte discipline precum psihologia, logica, filosofia samd "ating" in treacat aspecte legate de structurile 2 si 3 (ratiunea si respectiv sufletul). E clar ca este nevoie de o stiinta unitara care sa explice oamenilor CE sunt si CUM sunt alcatuiti. O incercare in acest sens o reprezinta ANATECOR, un program finantat de Uniunea Europeana.

QUOTE
Noaptea stau in pat (de obicei) si cat timp dorm nu ma ridic de acolo.

Fizic nu te ridici (decat daca esti cumva somnambul), insa o parte din suflet ti se destrupeaza si "se ridica" intr-un alt Cer. N-ai visat niciodata ceva si apoi sa se intample exact ce ai visat? In Univers (Cerul 1) nu poti accesa informational viitorul. In celelalte Ceruri, poti.

QUOTE
Exista mai multe ceruri?

Da, 10. Exact atatea Ceruri cate structuri ai. "Imparatia Cerurilor din noi"...

QUOTE
Tu crezi in Dumnezeu SI in reincarnare?

Nu cred, stiu ca exista Dumnezeu SI ca exista reintrupare.

In ce priveste alte intrebari ale tale, ti-am indicat la inceput sursele de informatie pe unde ai mai putea sa cauti.



--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 8 Jun 2004, 04:57 PM
Mesaj #461


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (RZA @ 8 Jun 2004, 04:52 PM)
Aceste experiente au evidentiat ca in momentul decesului, orice fiinta devine mai usoara cu 21 de grame. Asta e sufletul (structurile nemuritoare).

off topic:


Este logic ca, daca sufletul exista, el trebuie sa aiba in mod obligatoriu o masa proprie. Zici ca masa unui suflet este de 21 grame.

Pornind de la acesta informatie, sa incercam sa raspundem la intrebarea: "Iadul este exoterm sau endoterm?"

Daca sufletul are o anumita masa, atunci si un mol de suflete trebuie sa aiba o anumita masa molara.
Pentru a stabili daca in iad avem sau nu de a face cu un transfer de masa de suflete, trebuie determinat in ce proportie ajung sufletele in iad si in ce masura mai pleaca ele de acolo. Este justificat sa acceptam ipoteza conform careia "toate sufletele ajung in iad si nu mai pleaca de acolo".
Justificare: In ceea ce priveste sufletele care ajung in iad, trebuie sa avem in vedere conceptele diferitelor religii din lume. Unele religii sustin ca daca nu esti membru al acelei religii vei ajunge in iad. Din moment ce ce exista mai multe asemenea religii, deducem ca toti oamenii si toate sufletele ajung in iad.
Considerand rata de inalta crestere a populatiei Terrei si faptul ca pana la urma toti murim, deducem ca numarul de suflete din iad este in continua crestere. Daca se analizeaza cu atentie rata de modificare a volumului iadului, se poate constata faptul ca, potrivit legii lui Boyle, "pentru ca temperatura si presiunea sa fie constante, raportul dintre masa sufletelor si volumul iadului trebuie sa fie constant".

Ipoteza 1: Daca iadul se dilata mai incet decat se umple cu suflete, sau nu se dilata deloc atunci temperatura si presiunea vor creste pana cand iadul va exploda in bucati
Ipoteza 2: Daca iadul se dilata mai repede decat se umple cu suflete, atunci temperatura si presiunea vor scadea pana cand iadul va ingheta complet.
In aceste conditii se pune problema care poate fi raspunsul corect la intrebarea initiala.

Daca se accepta postulatul oferit de Teresa Banyai, studenta in anul 1 de la facultatea de litere, potrivit caruia "mai repede ingheata iadul decat sa ma culc cu tine", si avand in vedere faptul ca pana acum eu nu am reusit sa am o relatie sexuala cu ea, atunci ipoteza 1 nu poate fi corecta.

In concluzie: ladul este exoterm.

Acest topic a fost editat de abis: 8 Jun 2004, 04:57 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 8 Jun 2004, 05:06 PM
Mesaj #462


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



QUOTE
Aceste experiente au evidentiat ca in momentul decesului, orice fiinta devine mai usoara cu 21 de grame. Asta e sufletul (structurile nemuritoare). Daca vrei sa stii mai mult, cauta prin biblioteci "Teoria biostructurala" scrisa de Macovschi.


In concluzie masa unui suflet este de 21 de grame. Din ce material este facut sufletul, daca are masa? (unde mai pui ca daca moare o fiinta mai usoara de 21 de grame, saraca de ea va avea masa negativa...) [o sa caut cartea respectiva]


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 8 Jun 2004, 09:28 PM
Mesaj #463


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



Blakut
QUOTE
Din ce material este facut sufletul, daca are masa?

Din acelasi "material" din care este facut orice: energii aflate pe diferite nivele vibrationale. (Pana si) materia este (tot) energie, draga prietene... Sa-ti recomand si niste carti, niste linkuri de fizica, ceva? tongue.gif

QUOTE
unde mai pui ca daca moare o fiinta mai usoara de 21 de grame, saraca de ea va avea masa negativa

QUOTE
[o sa caut cartea respectiva]

Intai cauta cartea, eventual si citeste-o, iar apoi te astept sa revii cu forte proaspete si ironii pe masura. Pana atunci mi se pare o pierdere de timp sa incerc sa-ti completez eu lacunele... Sau sa-ti mai raspund cu bunavointa pe care ti-am aratat-o pana acum.




--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 8 Jun 2004, 09:33 PM
Mesaj #464


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



dar n-ai raspuns: ce se intampla cu fiintele mai usoare de 21 de grame.

Da, si materia este o forma de energie. Ai sti insa (asta daca fizica ta nu se rezuma la reviste de popularizare a stiintei) ca materia este alcatuita din atomi (particule).
Acceptand faptul sufletul este materie, inseamna ca el este alcatuit din particule. Tu ai acceptat asta, cand ai spus ca are masa. Din ce particule este alcatuit sufletul?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 8 Jun 2004, 10:10 PM
Mesaj #465


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



[offtopic]

Tu de fapt nu vrei sa stii mai mult. Vrei doar sa-i agresezi cu ironii grosiere pe cei care cred in ceva, orice. Si in cazul de fata incerci sa ma agresezi pe mine. evil.gif

[/offtopic]

Acest topic a fost editat de gypsyhart: 26 Apr 2005, 12:05 PM


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 8 Jun 2004, 10:16 PM
Mesaj #466


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



in continuare ocolesti intrebarea de 21 de grame...

bine. Stii bine ca desi am ales cai diferite, tinta e aceeasi.

Topicul nu se chema oare Reincarnari Credeti sau nu?. Daca tu consideri ca cineva care iti pune la indoiala ideile face misto de tine...
Daca faci abstractie de prima paranteza a post-ului meu, totule mai mult decat ok. Consider insa ca s-a ajuns destul de off-topic pe aici cu disputa noastra, mai bine trecem la ceva mai constructiv.

De pilda, isi poaet aminti un asa-zis reincarnat vietile lui de dinainte?

(adica daca eu am fost Hitler intr-o viata anterioara, eu sunt eu, sau sunt el reincarnat in acest corp)?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 9 Jun 2004, 03:02 AM
Mesaj #467


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (OMU'BUN @ 8 Jun 2004, 01:39 AM)
Iata si articolul pe care doream sa vi-l prezint:
[i]Marturisirile unei clarvazatoare

Documentar de Cristina Matache

- raspunsul meu il veti gasi aici !


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 9 Jun 2004, 03:19 AM
Mesaj #468


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (Blakut @ 9 Jun 2004, 12:18 AM)
De pilda, isi poaet aminti un asa-zis reincarnat vietile lui de dinainte?

- da, isi poate aminti. Modalitatile pot diferi.

- spontan, la un moment dat al vietii

- treptat, urmind o cale spirituala

QUOTE
(adica daca eu am fost Hitler intr-o viata anterioara, eu sunt eu, sau sunt el reincarnat in acest corp)?


- persoana manifestata cu numele si personalitatea lui hitler este o "haina" a unui spirit (suflet), Acel spirit se poate incarna in alta viata cu o alta personalitate, deci cel care spui acum "eu" este doar o alta "haina" a acelui spirit care in alta viata a avut o alta "haina" (personalitate).

PS. Stai linistit, nu esti tu hitler. Acel spirit plateste din greu acum ... smile.gif


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 9 Jun 2004, 03:33 AM
Mesaj #469


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (Blakut @ 8 Jun 2004, 11:39 AM)
Nu cred in excursii astrale,

- si cu toate acestea ele sint reale, lumile astrale sint reale iar unii "circula" prin ele in mod inconstient, iar altii la vointa. smile.gif

QUOTE
Si ce e rau in a vrea sa fii un supraom? Pana la Rai si la Iad (despre care nu am o parere prea buna) mai este viata.  In viata sa ne ocupam de viata, daca dupa ce murim mai e ceva, vedem atunci ce vom face, atata timp cat sunt viu insa...


- nu e nimic rau in a dori sa fii supra om, ci de a (dori) sa ramii doar atit. Pe calea evolutiei spirituale dupa mai multe etape se ajunge la aceea de om, dupa care urmeaza aceea de supraom, iar mai apoi aceea de eliberat (mintuit).

- viu esti si acum, viu esti si atunci, doar ca acum ai niste posibilitati, dincolo altele. E ca si acum, in lumea fizica. Iti pui costumul de scafandru si inoti prin apa, iar acela este mediul tau. Iti pui costumul de aviator si zbori cu avionul in aer iar acela este mediul tau. Insa, tu esti cel care imbraca mereu diferite haine, nu acele haine cu care te confunzi mereu cind spui: "eu maninc, eu dorm, eu merg etc".

QUOTE
Femeia de care se vorbeste mai sus trebuia sa mearga la un psihiatru, nu la preot. reotul nu vindeca boli, ci doctorul. Preotul si vindecatorii te pot face sa crezi ca te simti mai bine.


- daca relatarea e reala (a se vedea raspunsul meu) intradevar preotul cu har o poate ajuta, dar nu numai el ... insa doctorii, sint prea limitati pt. a putea gasi un remediul la astfel de probleme.

- preotul si vindecatorul autentic te fac sa te simti bine in prezenta lor

Acest topic a fost editat de thunder: 9 Jun 2004, 03:37 AM


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 9 Jun 2004, 09:24 AM
Mesaj #470


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



edit: Noh gata, nu va mai contrazic asa tare, asta inseamna sa fiu orb, imatur dpdv spiritual, eretic, demonic etc. O las balta...daca va contrazic, va jignesc
.
> O alternativa la teoria reincarnarii ar putea fi aceea a transmiterii memoriei pe cale genetica (o mostenire a amintirilor).

Acest topic a fost editat de Blakut: 9 Jun 2004, 09:45 AM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
FBOJI
mesaj 9 Jun 2004, 09:26 AM
Mesaj #471


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 101
Inscris: 19 May 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.566



Parca asist la " dialogul" dintre un om dotat cu toate simturile si un orb. Amandoi sunt oameni sanatosi la minte ( presupunem). Oricat de impecabila ar fi logica fiecaruia, niciunul nu-l va convinge pe celalalt.
Sa ma scuze aici BUBU ca mi-am permis sa reiau pe alt plan comparatia lui cu binoclul si radioul.
Chiar daca pare o cearta este foarte interesant de urmarit cursul discutiei.
RZA nu ar trebui sa te mahneasca obraznicia: este o manifestare omeneasca des intalnita.

Acest topic a fost editat de FBOJI: 9 Jun 2004, 09:30 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 11 Jun 2004, 01:13 PM
Mesaj #472


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



FBOJI, cred ca o manifestare omeneasca si mai des intalnita este ignoranta.

Ca sa revenim ontopic, nu pot sa nu amintesc rugaciunea unei femei gete, Zamolxiene, gasita pe o placa de marmura la Tomis.

QUOTE

AYRELIA
BENERIA
SYM FORO
SYN DIO
SYN ZE SASE TRI
KAI TETHI GATRI
AYRIS NONAM
NIASCHARIAN


STRALUCITOARE
CURATA
MAREATA DOAMNA
SUNT CREDINCIOASA
SUNT CU TREI DE SASE
DAR ATAT TE ROG
CANDVA SA MA AJUTI
SA RENASC


Mentionez ca 666 este anul reformelor politice si religioase, an care apare pe tot felul de inscriptii de pe tot teritoriul pelasgic, ca "SSS" (6,6,6) sau "CCC" (C-grecesc) ori "VIVIVI" (6-latin).
In timpul lui Burebista s-a decis ca anul I sa fie anul cand s-au nascut cei doi Zamolxis, 713 BC.


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 11 Jun 2004, 01:26 PM
Mesaj #473


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



RZA, unde se afla acea placa de marmura acum? si cine a facut traducerea?


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 11 Jun 2004, 01:32 PM
Mesaj #474


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



Traducerea ii apartine lui Adrian Bucurescu (vezi "Dacia secreta"). Nu stiu unde se gaseste in prezent placa respectiva (desi banuiesc ca in curand se va gasi la topicul "Perle") si nici de ce insisti sa ne irosim reciproc timpul.

Acest topic a fost editat de RZA: 11 Jun 2004, 01:39 PM


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 11 Jun 2004, 01:56 PM
Mesaj #475


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



Deci un singur istoric are aceasta teorie? cine sunt sursele care au coroborat traducerea si care au autentificat placa? exista asa ceva?


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 11 Jun 2004, 03:07 PM
Mesaj #476


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Stiam ca nu s-a pastrat nimic din limba dacilor.

Unde e placa? Aceasta teorie e sustinuta si de Dr. Savescu, totul bazat si pe ce zice Bucurescu astia, ei vrand sa sprijine ideea ca romanii nu sunt urmasii romanilor...

E timp irosit timpul cheltuit pentru cautarea Adevarului?

-> se pare ca astia au gasit acolo ceva, nush cum au tradus, pentru ca nu stiam ca exista inscriptii... toate cartile de istorie pe care le-am citit nu pomeneau nimic de asta, nici la istoria religiilor nu ni s-a zis nimic de asta. Ciudat.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 11 Jun 2004, 03:33 PM
Mesaj #477


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



QUOTE
E timp irosit timpul cheltuit pentru cautarea Adevarului?

Daca la capatul drumului te asteapta Unicornul Roz Invizibil, da. jamie.gif



--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 11 Jun 2004, 03:42 PM
Mesaj #478


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Deci ar trebui sa ma intelegi si pe mine...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lucifer
mesaj 18 Mar 2005, 04:52 AM
Mesaj #479


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 253
Inscris: 21 January 05
Forumist Nr.: 5.492



Reincarnarea poate fi dovedita prin numai citeva intrebari si raspunsurile alese:
1) Daca Dumnezeu ar fi vrut sa creeze o lume bazata pe reincarnari ar fi putut ?
Raspuns : DA
2) Este drept ca oameni care au facut atit bine omenirii in toate domeniile in care au activat sa dispara pentru totdeauna? Aceasta intrebare e valabila si in cazul oricarui om fara merite deosebite.
Raspuns : NU
3) Poate fi Dumnezeu nedrept?
Raspuns : NU

Concluzia e clara. Pentru ca Dumnezeu nu poate fi nedrept si pentru ca ii sta in putinta El a creeat aceste noi sanse care i se dau omului de a face si alte fapte bune sau de a le indrepta pe cele rele. Aceste noi sanse sint cunoscute sub numele de reincarnare.

Alt subiect de meditatie pentru cei ce neaga reincarnarea situindu-se pe pozitii religioase:
Din Biblie stim ca un om trebuie sa faca fapte bune pentru a ajunge in Rai. Se pune problema ce timp a avut la dispozitie un om care n-a fost decit un fat avortat sau un copil ce a murit la nastere sau imediat dupa aceea. A avut el timp sa faca fapte bune? Nu. Daca nu a facut fapte bune mai ajunge el in Rai? Daca raspunsul este totusi da se pune intrebarea nu a fost el atunci favorizat pentru a ajunge direct in Rai fata de alti oameni ce trebuie sa lupte pentru asta? Face Dumnezeu astfel de discriminari?
Iar pentru cei ce vorbesc de trupul sub forma caruia va continua omul existenta in Rai in cazul nostru va fi vorba despre acest trup de copil abia nascut sau avortat?
Este clar ca ca sint dubii serioase in privinta "corectitudinii" acestui sistem cu viata unica.

Alt subiect de meditatie:
Sint citeva miliarde de paminteni. Teoretic se pot face un numar de jumatate de imperechieri (casatorii) sa zicem 3 miliarde. In functie de care spermatozoid va ajunge primul pot rezulta citeva milioane sa zicem 3 de copii teoretici la o singura "incercare". Incercarile astea distincte (cu "material" diferit) pot fi sa zicem 1 pe saptamina. Viata reproductiva sa zicem ca ar fi de vreo 30 ani (1560 saptamini). Rezulta ca numai in prima generatie ar rezulta un total de copii potentiali,descendenti ai oamenilor ce traiesc acum pe Pamint de 1.35 * 10 la puterea 19 ( 3 mld X 3 mil X 1500)
Aceasta cifra uriasa reprezinta efectiv copii potentiali unici (adica diferiti unul de altul sau distincti) pentru ca nu cred ca vreun adversar al teoriei reincarnarii ar putea zice ca se poate naste acelasi om din parinti diferiti sau din aceeasi parinti la momente diferite.
Acesti oameni potentiali daca nu se nasc atunci cind e timpul lor nu se vor mai naste niciodata! Cum se impaca asta cu sansa pe care o da Dumnezeu oamenilor pentru a trai ? Ar rezulta ca exista oameni carora Dumnezeu nu le da sansa sa traiasca niciodata,nicidecum sa mai ajunga in Rai ! Iarasi contradictie cu bunatatea lui Dumnezeu !
Din toate aceste exemple eu cred ca au aparut destul de clar imperfectiunile, ca sa nu zic mai mult, acestei variante cu viata unica. Imperfectiuni toate rezolvate in cazul unei variante cu reincarnari.
Daca aceasta ultima varianta este infinit mai buna, si cum e clar ca ii sta in putinta lui Dumnezeu sa o faca, de ce sa ne indoim de faptul ca a si facut-o chiar ?

Acest topic a fost editat de Lucifer: 18 Mar 2005, 05:44 AM


--------------------
Toate ale mele le port cu mine.

Nu cunosc alte merite, decit cele personale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 18 Mar 2005, 06:36 AM
Mesaj #480


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



Nu cred in nici o reincarnare . Sper sa nu citeasca strigoii hanu' si sa visez urat smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 18 Mar 2005, 09:11 AM
Mesaj #481


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (Lucifer @ 18 Mar 2005, 04:52 AM)
2) Este drept ca oameni care au facut atit bine omenirii in toate domeniile in care au activat sa dispara pentru totdeauna?

Nu dispar! Traiesc in rai! rolleyes.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 18 Mar 2005, 09:59 PM
Mesaj #482


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



QUOTE (abis @ 18 Mar 2005, 09:11 AM)
QUOTE (Lucifer @ 18 Mar 2005, 04:52 AM)
2) Este drept ca oameni care au facut atit bine omenirii in toate domeniile in care au activat sa dispara pentru totdeauna?

Nu dispar! Traiesc in rai! rolleyes.gif

Si cei ce au gresit (intr-o anumita masura) vor fi damnati pentru vecie cu o existenta vesnica in Iad??
Go to the top of the page
 
+Quote Post
framboise
mesaj 19 Mar 2005, 03:53 AM
Mesaj #483


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 109
Inscris: 5 February 05
Din: Canada
Forumist Nr.: 5.639



Cred in reincarnare. Si mai cred ca fiecare avem o "menire" pe Pamant. Am si eu cateva experiente de acest gen, experiente care m-au lasat cu multe intrebari si fara raspunsuri, unele care ma urmaresc si nu le gasesc explicatii...M-ar interesa si pe mine sa traiesc experienta regresiei, dar nu stiu cum...
Si mai e ceva care nu stiu daca tine de asta, dar ma visez obsesiv intr-o anume casa, ma plimb prin ea, sunt singura. O casa mare, cu multe camere, un apus de soare...Si in permanenta caut ceva in casa aia, nu stiu ce...si am in permanenta o senzatie de teama, de gol, de pustiu....

Misti, crezi ca ai putea sa ma ajuti cu acea caseta care te ghideaza spre regresie?


--------------------
Sunt succese care te injosesc si infrangeri care te inalta...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 19 Mar 2005, 10:23 PM
Mesaj #484


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



QUOTE (Mistinguett @ 6 Jun 2003, 12:24 AM)
Pentru ca un alt subiect incepuse sa devieze spre ideea de reincarnare, am decis sa fac un loc unde sa poata fi dezbatuta (caci sunt convinsa ca-s multi care nu cred, dar uite ca mai sunt si din cei ca mine). Ca intotdeauna, va rog cu tot respectul sa nu faceti din asta un subiect religios.

Continuand sa raspund intrebarii lui black ice, asta e povestea care sta in spatele afirmatiei mele ca as crede in reincarnare:

O prietena a fost la un seminar despre reincarnare unde s-a demonstrat in sala o regresie - ei i s-a parut foarte interesant si a cumparat o caseta audio care te ghideaza spre regresie. In paranteza fie spus, regresia ei a dus la o moarte care i-a dat de inteles de ce ii este teama de mare, desi o iubeste, fiind nascuta si crescuta la Constanta.

Bineinteles ca am incercat si eu caseta (si eram o mare sceptica pe vremea aia). Regresia respectiva (prin stare meditativa) te duce la un punct in copilarie si apoi te "trasfera" la acelasi punct de copilarie intr-o viata anterioara. Dupa o observare a momentului respectiv (sunele, culori, simtaminte, etc) te duce 10 ani mai tarziu si apoi inca 20 si la momentul mortii... In fine. Nu vreau sa plictisesc pe nimeni cu vietile mele anterioare, dar trairile din regresie au fost atat de puternice incat nu pot sa le contestez pana la proba contrarie.

Am incercat o alta regresie dupa o carte de Gloria Chadwick, "Discovering your past lives" - metoda nu mult diferita decat cea de pe caseta si am avut un alt rezultat - adica o alta viata, cateva secole mai devreme decat prima incercare, medii sociale diametral opuse.

Ce m-a socat cel mai tare este ca ambele regresii m-au dus in aceeasi tara, pe care inca nu o vizitasem si nici nu aveam de gand sa o vizitez curand - Franta. Cand am ajuns si pe acolo (prima data ca sa-mi vizitez prieteni pe care de mult nu-i vazusem, a 2-a si a 3-a oara pentru ca ma indragostisem de Paris), alte 2 intamplari m-au pus pe ganduri serioase.

Una la Versailles  wink.gif - unde o inexplicabila senzatie de "acasa" m-a luat prin surprindere, si unde am luat carari nebagate in seama de turisti, si am ajuns la locuri care mi-au dat fiori - un mini-amfiteatru, o mica fantana, o poiana in mijlocul unei padurici. Eram cu sotul meu si o prietena, care m-au intrebat daca stiam de locurile astea din ghidurile turistice. Nu am citit decat un ghid turistic si in ala nu este descris Versailles in asa amanuntime. L'oranjerie m-a facut sa ma gandesc la o petrecere unde imi era frig. La Grand Trianon, la capatul canalului, am simtit o asteptare.

Urmatoarea intamplare a fost intr-un mic muzeu din mijlocul Parisului, Carnavalet, unde sunt reconstituite apartamente de perioada de pe parcursul istoriei Frantei. Am tresarit cand am dat de o camera care e de o forma deosebita si care nici nu stiam ca exista sau a existat vreodata cu adevarat - rotunda, cu 3 usi. Genul de camera in care m-am "vazut" in a 2-a regresie. Altfel decorata, in alte culori - dar aceeasi forma si aceleasi dimensiuni. Raman cu ideea ca acea camera din regresia mea este in Versailles, in apartamentele interzise publicului - si foarte probabil ca decoratiile nu mai exista.

Deci, asta e povestea mea, de-asta am inceput sa cred in vieti anterioare. Astept comentarii si povestile altora.

Mesajul asta ma socheaza prin continut si prin faptul ca e scris de Misti.
Misti, cand spui ca erai in regresie , la ce te referi? Termenul e vag . Si cum ai ajuns acolo? Dormeai? Erai hipnotizata?Ce e " o regresie"?

Acest topic a fost editat de toxic: 19 Mar 2005, 10:24 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 20 Mar 2005, 03:29 AM
Mesaj #485


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Toxic, este practic o sedinta de meditatie doar ca dupa relaxare gandurile iti sunt indreptate catre trecut dupa metoda care am explicat-o eu fugitiv. Am gasit ca e mai usor de realizat cu ajutorul casetei pentru ca, mai ales la inceput, poti sa uiti vreun stadiu si fiecare are importanta lui. Individul de pe caseta nu face altceva decat sa te directioneze - "acum gandeste-te la un moment fericit din viata ta acum 10 ani, obsearva amanuntele, mirosuri, culori, detalii etc". Cum am mai spus, cam aceeasi metoda exista si in cartea mai sus mentionata.
Sper ca meditatia nu trebuie sa ti-o explic, nu? tongue.gif Ok, am inteles ca nu le ai cu de-astea - nu dormi, nu esti sub hipnoza, esti pur si simplu foarte relaxata. E o metoda anti-stress foarte mult folosita in ziua de azi si trebuie sa spun ca nu e usor la inceput. Dar doar inceputul e greu, intotdeauna biggrin.gif
Sa mentionez ca exista regresii facute de hipnoterapeuti cu ajutorul hipnozei si ca intregul proces ca si ideea de reincarnare este profund dezbatuta si controversata. Eu n-am facut altceva decat sa povestesc experientele mele si nu au de-a face cu hipnoza. N-am dat nici un ban. laugh.gif
Si de ce te-am socat cu mesajul ala? rofl.gif

Framboise, pot sa-ti fac o copie si sa ti-o trimit in posta (daca nu e graba). Sau poate vii la NY curand? biggrin.gif

La inceputurile mele pe forum am pomenit mult de o carte care inca o recomand oricui, cat de sceptici ati fi: "Profetiile de la Celestine" (The Celestine Prophecy) de James Redfield. Mie personal mi-a schimbat modul cum privesc lumea si relatia mea cu ea, desi e doar un roman.


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post

16 Pagini V  « < 12 13 14 15 16 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 April 2024 - 11:53 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman