HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

4 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Pro Haine De Blana?
PIT-a-PAT
mesaj 6 Sep 2005, 09:12 PM
Mesaj #1


Vataf
***

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 102
Inscris: 20 February 04
Forumist Nr.: 2.295



Eu nu prea mi-am pus problema asta pana nu am dat de site-ul asta (va avertizez ca e socant si necenzurat):


QUOTE
http://www.strasbourgcurieux.com/fourrure/


Cred ca imaginile spun multe....



Edit: sper ca nu e repost...desi nu stiu daca conteaza.

Acest topic a fost editat de PIT-a-PAT: 6 Sep 2005, 09:13 PM


--------------------
Doi copii numarau o bila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abracadabra
mesaj 6 Sep 2005, 10:38 PM
Mesaj #2


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 81
Inscris: 25 July 05
Forumist Nr.: 6.686



n-am avut haine de blana ca nu ma atrag, pe motive ca imi vine sa stranut de la ele si mai lasa si par unele
sunt impotriva din principiu, dar imi place la unii oameni cind le vad...
(ce erau animalele alea carora le dadeau in cap??? cry.gif )
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jazz
mesaj 7 Sep 2005, 12:31 AM
Mesaj #3


Haiduc
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.002
Inscris: 17 January 04
Din: Ann Arbor
Forumist Nr.: 1.865



@Abracadabra
Pui de foca...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 7 Sep 2005, 12:31 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 7 Sep 2005, 01:26 AM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



Eu am o repulsie ( nascuta din prejudecata ) fata de hainele de blana . In Romania toate hainele de blana erau "stas" si de prost gust ,mi se parea mie . In plus , am observat ca erau purtate de femei fara stil , care se imbraca mai babesc , mai impopotanat .
Asa ca eu n-as purta haina de blana nici sa fie ea cea mai scumpa si cea mai frumoasa.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Maria Luiza
mesaj 7 Sep 2005, 06:54 AM
Mesaj #5


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 372
Inscris: 13 February 05
Forumist Nr.: 5.695



QUOTE (toxic @ 7 Sep 2005, 02:26 AM)
Eu am o repulsie ( nascuta din prejudecata ) fata de hainele de blana . In Romania toate hainele de blana erau "stas" si de prost gust ,mi se parea mie . In plus , am observat ca erau purtate de femei fara stil , care se imbraca mai babesc , mai impopotanat .
Asa ca eu n-as purta haina de blana nici sa fie ea cea mai scumpa si cea mai frumoasa.

Dupa ce imbraci una din alea "rare" iti schimbi parerea!


--------------------
Nu trimiteti copii la umplut cu sifoane.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
carrad
mesaj 7 Sep 2005, 08:19 AM
Mesaj #6


care este oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.061
Inscris: 27 September 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 4.566



mie-mi plac hainele de blana, desi n-am mai purtat de ani de zile asa ceva...nici nu mai am


--------------------
prietenia e o chestiune de opinie!
"cine se iubeste se (auto)tachineaza" (carmelita)
oPsedatii stiu de ce :D
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jazz
mesaj 7 Sep 2005, 01:11 PM
Mesaj #7


Haiduc
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.002
Inscris: 17 January 04
Din: Ann Arbor
Forumist Nr.: 1.865



@Maria Luiza
Pentru hainele alea "rare", animalele au fost omorate prin electrocutare, poate ca d-aia iti plac! spoton.gif

Eu una cred ca nu mai suntem in Epoca de Piatra sau mai incolo ca sa traim in hruba si sa ne acoperim cu blanuri si ca exista materiale mult mai sofisticate care ofera caldura si eleganta. Pe timp de iarna avem masini, locuinte calduroase (daca iti permiti o blana iti permiti si caldura in apartament/casa rolleyes.gif ) si nu e ethically correct ca 50 de animale sa fie omorate pentru asta, un simplu moft.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mdA!
mesaj 7 Sep 2005, 01:53 PM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.554
Inscris: 11 May 04
Forumist Nr.: 3.457



eu n-am reusit sa vad filmuletul, asa ca n-am apucat sa fiu socata de imagini.
blana n-am avut niciodata si nici nu m-a atras ideea. dar imi plac. arata bine, se simt misto, la palma.
povestea asta cu protejarea animalelor nu m-a prins niciodata, desi recunosc ca are la baza niste rationamente corecte. poate ca is eu intr-o perioada profund superficiala.
cu toate astea, trebuie sa recunosc ca daca as avea posibilitatea sa iau o haina de blana, as lua in considerare varianta..


--------------------
Amice, esti idiot! (I. L. Caragiale)

feel the rain on your skin, no one else can feel it for you
Dar din dar se face Raiul
<span style='font-size:14pt;line-height:100%'>cea preaīmpiedicată</span>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
simonsays
mesaj 7 Sep 2005, 03:43 PM
Mesaj #9


Batranel oPsedat
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.074
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.836



QUOTE (Jazz @ 7 Sep 2005, 02:31 AM)
@Abracadabra
Pui de foca...

bine ca nu ai zis "pui de strut", ca tot la fel de aproape erai rofl.gif

mie imi place blanita, la femei.... dar mai scurta, asa... si bine ingrijita ! ohyeah.gif


--------------------
-- de aceea pentru mine muntele - munte, se zice, de aceea pentru mine iarba - iarba, se spune, de aceea pentru mine izvorul - izvoreste, de aceea pentru mine, viata - se traieste --
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serenity
mesaj 7 Sep 2005, 04:19 PM
Mesaj #10


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



QUOTE
mie imi place blanita, la femei.... dar mai scurta, asa... si bine ingrijita !


Vrei sa spui ca blanitza lu' Fizz nu-ti place? ohmy.gif Blanita ingrijita ca a taticului nu se ezista.. Imbalsamata, periata, data cu masca de blana.. o minunatie rofl.gif

on-topic: Din cate am inteles se fac acum niste imitatii extrem de reusite de blana naturala. Asa ca ma declar si eu contra.. wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Aramis
mesaj 7 Sep 2005, 05:39 PM
Mesaj #11


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.948
Inscris: 23 January 04
Din: Luna
Forumist Nr.: 1.955



Nu am haine de blana si nici nu cred ca voi avea. Nu am vazut imaginile cu animalutele, dar nici nu ma prea grabesc sa le vad tongue.gif. Cum zicea si Jazz, exista atat de multe materiale calduroase, pufoase, incredibil de moi la atingere care pot fi purtate iarna, astfel incat idea unei haine de blana pur si simplu nu ma atrage smile.gif


--------------------
humanity is overrated
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 7 Sep 2005, 05:49 PM
Mesaj #12


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Aici pot intra lejer si hainele din piele.
Piele, este ce rezulta in urma indepertarii firelor de blana...
A fost o vreme cand purtam...
In ultimul timp am avut o strangere de inima, si nu mi-am mai cumparat...


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mgi_r
mesaj 7 Sep 2005, 08:12 PM
Mesaj #13


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 39
Inscris: 6 September 05
Din: cj
Forumist Nr.: 6.900



wow! hh.gif
Categoric contra!
In vechime exista o scuza pentru ca erau oarecum o necesitate pentru cei ce le purtau dar in zilele noastre hmm.gif ...
Cat despre animalute, cred ca erau un fel de specie de raton. Suflete sensibile sa se abtina!


--------------------
Ce bine ca esti, ce mirare ca sunt ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Damnatius
mesaj 7 Sep 2005, 08:43 PM
Mesaj #14


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 635
Inscris: 3 August 03
Din: Bucuresti / Ramnicu Valcea
Forumist Nr.: 537



Nu pot sa spun decat DOAMNE DUMNEZEULE MARE!

Nu stiu unde traiesc fiintele alea (ca oameni cu siguranta nu pot fi) si nici in ce dumnezei cred, dar sper sa ajunga in iadul lor.
Daca cel mai bun prieten al meu mi-ar fi spus ca a vazut jumatate din ce am vazut in filmul asta, tot nu l-as fi crezut.

Pentru cei care nu au vazut filmul, acesta prezinta imagini cu jupuirea DE VII a unor animale (probabil ca sa nu se piarda nimic din blana prin taiere). La finalul operatiei unul dintre animalele filmate este inca in viata, clipeste din ochi si respira, dar nu mai are pielea pe el. Animalul este lasat la sfarsit in viata, iar "doctorii" din fundal par amuzati (cel putin asa se intelege din sunetele care le scot) ca acesta se mai respira inca. Animalul pare a fi un raton.

Nu am vazut niciodata asa ceva. Probabil chestiile astea depasesc sadismul filmelor cu teroristi care decapiteaza prizonierii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jazz
mesaj 8 Sep 2005, 02:25 AM
Mesaj #15


Haiduc
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.002
Inscris: 17 January 04
Din: Ann Arbor
Forumist Nr.: 1.865



QUOTE (simonsays @ 7 Sep 2005, 04:43 PM)
QUOTE (Jazz @ 7 Sep 2005, 02:31 AM)
@Abracadabra
Pui de foca...

bine ca nu ai zis "pui de strut", ca tot la fel de aproape erai rofl.gif


Draga Simonsays rolleyes.gif
Daca te referi la "filmuletul"... nu l-am vazut. Am vazut insa o multime de materiale in care puii de foca sunt cei omorati prin clubbing (de obicei sub ochii mamei) si am crezut ca despre asta e vorba... Pui de raton se prind cu capcane si li se suceste gatul sau se electrocuteaza... dar ma rog, depinde de resurse si de imaginatie, nu?

Acest topic a fost editat de Jazz: 8 Sep 2005, 12:32 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anuena22
mesaj 8 Sep 2005, 10:43 AM
Mesaj #16


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 60
Inscris: 18 July 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 6.641



Nu mi-as cumpara o haina de blana. Exista haine foarte reusite din blana artificiala, daca esti adepta genului. Eu consider ca un palton din stofa este mult mai elegant. wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 8 Sep 2005, 11:14 AM
Mesaj #17


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



...nici eu nu mi-as cumpara...astept s-o mostenesc pe-a socrelei...de nurca,cu o croiala clasica care nu se va demoda niciodata rofl.gif


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sunny26
mesaj 8 Sep 2005, 11:53 AM
Mesaj #18


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 197
Inscris: 16 July 05
Din: Cluj Napoca
Forumist Nr.: 6.631



Mie-mi plac, dar nu mi-as cumpara una. Cum zicea si Anuena22, mai bine un palton elegant si calduros.


--------------------
"Toate gandurile cu adevarat intelepte au fost deja gandite de mii de alti oameni inaintea noastra; ca sa le facem insa cu adevarat "ale noastre", trebuie sa le gandim iarasi noi insine, sa le repetam cu evlavie si respect, pana cand vor deveni o parte din viata si experienta noastra intima." - J.W. von Goethe
Go to the top of the page
 
+Quote Post
simonsays
mesaj 8 Sep 2005, 01:18 PM
Mesaj #19


Batranel oPsedat
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.074
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.836



QUOTE (Jazz @ 8 Sep 2005, 04:25 AM)
QUOTE (simonsays @ 7 Sep 2005, 04:43 PM)
QUOTE (Jazz @ 7 Sep 2005, 02:31 AM)
@Abracadabra
Pui de foca...

bine ca nu ai zis "pui de strut", ca tot la fel de aproape erai rofl.gif


Draga Simonsays rolleyes.gif
Daca te referi la "filmuletul"... nu l-am vazut. Am vazut insa o multime de materiale in care puii de foca sunt cei omorati prin clubbing (de obicei sub ochii mamei) si am crezut ca despre asta e vorba... Pui de raton se prind cu capcane si li se suceste gatul sau se electrocuteaza... dar ma rog, depinde de resurse si de imaginatie, nu?

Draga Jazz,
Apreciez faptul ca te oripilezi si iti dai cu parerea, chiar fara sa vezi despre ce e vorba; este dovada unu suflet sensibil rolleyes.gif
Este emotinonanta faza cu "sub ochii mamei"; pentru asta, promit sa imi arunc toate accesoriile erotice din piele naturala... da, da, pana chiar si biciul...
Puii de raton nu se prind cu nimic; cresc, culmea, in.. crescatorie ohyeah.gif ; pui de raton sint crescuti pana la maturitate, atunci e buna blana; nici un cretin nu jupoaie ratonii pui.
Nimeni nu electrocuteaza animalele alea, inainte de jupuire; numai in Romania trebuie sa electrocutam porcu inainte de haleala... spoton.gif
Nu depinde nici de resurse, nici de imaginatie; doar de eficienta..

Azi sint dispus sa iti acord medalia "Maica Tereza". Nu, nu aia cu calu' ... rofl.gif


--------------------
-- de aceea pentru mine muntele - munte, se zice, de aceea pentru mine iarba - iarba, se spune, de aceea pentru mine izvorul - izvoreste, de aceea pentru mine, viata - se traieste --
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Zed
mesaj 8 Sep 2005, 01:21 PM
Mesaj #20


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.766
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 671



QUOTE (contraste @ 7 Sep 2005, 07:49 PM)

Piele, este ce rezulta in urma indepertarii firelor de blana...

Pentru jachetele de piele se foloseste pielea de vita sau cea de porc si nu cea de nurca , foca sau vulpe etc .

Nu mi-am cumparat niciodata haine de blana si as refuza orice cadou de acest fel .
In primul rand o femeie imbracata-n blana imi provoaca o stare de ras . Mi-o inchipui direct si cu un ciomag in mana scotand si sunete aferente epocii in care aceasta vestimentatie era necesara . Sa nu mai vorbesc de bietele animale .
Am renuntat chiar sa si cumpar unele paltoane care erau facute din stofa dar aveau guler de blana . Exista fular .
La ora actuala pentru amatoarele care nu pot fara blanuri , industria a facut progrese masive in productia de blanuri artificiale care se aseamana foarte mult cu cele naturale .
Am vazut si doamne care foarte faloase isi prezentau pe la party-uri blana cumparata de sot la o suma exorbitanta . Machiata pana la ureci cu verde , un ruj rosu strident , aur la kg sub forma de cercei , lanturi , bratari si alte cele . Distractia a inceput cand si-a dat paltonul jos . Unele nu inteleg ca mirosul de nespalat si transipiratia nu se acopera cu un parfum , fie el si de la Dior .


--------------------
I'm hanging on your words /Living on your breath
Feeling with your skin /Will I always be here ?!

Iarta-ti mereu dusmanii. Nimic nu-i supara mai tare.
www.unicef.org
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jazz
mesaj 8 Sep 2005, 01:32 PM
Mesaj #21


Haiduc
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.002
Inscris: 17 January 04
Din: Ann Arbor
Forumist Nr.: 1.865



Draga Simon
Mi-am spus sa iti raspund si de data asta si apoi sa te ignor pentru ca nu-mi placi deloc si pace!
N-am sa ma dialoghez cu tine la subiectul asta pentru simplul fapt ca in afara de ce vezi tu cu ochisorii aia ai tai mai exista o lume intreaga...



Un articol
Blana de foca in Canada: A call to Action

Acest topic a fost editat de Jazz: 8 Sep 2005, 01:45 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
simonsays
mesaj 8 Sep 2005, 01:32 PM
Mesaj #22


Batranel oPsedat
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.074
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.836



Zed, me love, inteleg ca aveti ceva impotriva femeilor casatorite cu soti bogati... dar frustrarea merge prea departe; e pacat, totusi.. curvele nu au exclusivitate la "blana" ohyeah.gif Exista femei normale, decente, coafate frumos, fardate splendid, culte, care poarta BLANA. Si s-ar putea sa te surprinda, unele sint romance spoton.gif


--------------------
-- de aceea pentru mine muntele - munte, se zice, de aceea pentru mine iarba - iarba, se spune, de aceea pentru mine izvorul - izvoreste, de aceea pentru mine, viata - se traieste --
Go to the top of the page
 
+Quote Post
simonsays
mesaj 8 Sep 2005, 01:35 PM
Mesaj #23


Batranel oPsedat
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.074
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.836



QUOTE (Jazz @ 8 Sep 2005, 03:32 PM)
in afara de ce vezi tu cu ochisorii aia ai tai mai exista o lume intreaga...

Tocmai asta este diferenta intre un imbecil profund, si un inteligent rasat (asa, ca mine ohyeah.gif ): reusesc sa STIU mai mult decat pot vedea cu "ochisorii" astia ai mei ; tu poti ? spoton.gif

later edit: Apropo, sa stii ca era o simpla discutie, nu era vorba sa facem amor; te f* cu cine iti place, da, dar poti discuta cu orice fel de persoana, chiar daca esti sau nu de acord cu parerile ei; cum sa zic.. asta este esenta conversatiei, si a experientei mwah1.gif

Acest topic a fost editat de simonsays: 8 Sep 2005, 01:38 PM


--------------------
-- de aceea pentru mine muntele - munte, se zice, de aceea pentru mine iarba - iarba, se spune, de aceea pentru mine izvorul - izvoreste, de aceea pentru mine, viata - se traieste --
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Zed
mesaj 8 Sep 2005, 01:49 PM
Mesaj #24


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.766
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 671



simon ,

Eu am scris ca :
QUOTE
am vazut SI doamne
de acest fel , nu am generalizat nimic .


QUOTE
nteleg ca aveti ceva impotriva femeilor casatorite cu soti bogati... dar frustrarea merge prea departe;


Pentru ce e mesajul asta rautacios , nu inteleg .


--------------------
I'm hanging on your words /Living on your breath
Feeling with your skin /Will I always be here ?!

Iarta-ti mereu dusmanii. Nimic nu-i supara mai tare.
www.unicef.org
Go to the top of the page
 
+Quote Post
indubitabil
mesaj 8 Sep 2005, 01:55 PM
Mesaj #25


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 152
Inscris: 20 September 04
Forumist Nr.: 4.520



Simonsays, esti prea dur:) Eu te iubesc si asa...
Oricum, revenind la subiect, imi plac hainele de blana. Imi place sa le si port. Cred ca ar trebui sa devenim cu totii vegetarieni pentru ca animalele se sacrifica si pentru consum.... Iata pentru ce sunt eu mai mult vegetariana. Cred ca oamenii, sa spun femeile, cand cumpara o haina de blana nu se gandesc neaparat ca un animal a murit in chinuri pentru asta. Asa cum nu se gandesc nici cand cumpara carnati, cand servesc la restaurat vanat, cand fac sarmalute de Craciun sau drob de miel...
O sa ma mai gandesc la problema asta...
Si nici pantofi din piele??


--------------------
cateodata spun vorbe care/nu ma cuprind/cateodata iubesc lucruri care nu-mi raspund...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
simonsays
mesaj 8 Sep 2005, 02:00 PM
Mesaj #26


Batranel oPsedat
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.074
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.836



QUOTE (Zed @ 8 Sep 2005, 03:49 PM)
Pentru ce e mesajul asta rautacios , nu inteleg .

erai in raza de actiune .. mwah1.gif


QUOTE
Si nici pantofi din piele??

that's the point spoton.gif da, animalele alea erau ucise bestial; dar sa nu generalizam, tovarasi ... cool.gif


--------------------
-- de aceea pentru mine muntele - munte, se zice, de aceea pentru mine iarba - iarba, se spune, de aceea pentru mine izvorul - izvoreste, de aceea pentru mine, viata - se traieste --
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mara
mesaj 8 Sep 2005, 02:04 PM
Mesaj #27


Domnitor
******

Grup: Membri SpecialPM
Mesaje: 2.145
Inscris: 30 January 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.040



Cu mancarea e alta poveste totusi, pentru ca unii dintre noi chiar au nevoie de consume carne, dar sacrificarea unor animale din ratiuni estetice, cand sunt atatea alternative... nu sunt de acord. Ok, acum ceva anisori buni, n-aveau de ales decat sa se acopere cu blanuri, dar parca am evoluat putin. Si da, cum naiba se face ca parca "doamnele" descrise de Zed sunt majoritar purtatoare de blanuri? wink.gif


--------------------
Freedom is just another word for nothing left to lose.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 8 Sep 2005, 02:07 PM
Mesaj #28


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE (Mara @ 8 Sep 2005, 03:04 PM)
Si da, cum naiba se face ca parca "doamnele" descrise de Zed sunt majoritar purtatoare de blanuri? wink.gif

Mai dar prin ce cercuri inalte va invartiti voi? Eu nu cunosc nici o doamna purtatoare de blanuri laugh.gif . Din cate imi amintesc din scoala generala si liceu, mai erau profe care purtau caciula si guler de blana, dar erau ok doamnele, nici nu miroseau a dior, dar nici a dihor laugh.gif .


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
simonsays
mesaj 8 Sep 2005, 02:09 PM
Mesaj #29


Batranel oPsedat
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.074
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.836



QUOTE (Mara @ 8 Sep 2005, 04:04 PM)
Si da, cum naiba se face ca parca "doamnele" descrise de Zed sunt majoritar purtatoare de blanuri? wink.gif

Pai de, mai fetelor.. ele "stie" cu cine si cat (sau cati) ... ohyeah.gif
Totusi.. nu poti spune ca doamna Tariceanu, sau madam Nastase, e d-alea; sau poti ? stii ceva ce noi nu stim ? jamie.gif rofl.gif


--------------------
-- de aceea pentru mine muntele - munte, se zice, de aceea pentru mine iarba - iarba, se spune, de aceea pentru mine izvorul - izvoreste, de aceea pentru mine, viata - se traieste --
Go to the top of the page
 
+Quote Post
indubitabil
mesaj 8 Sep 2005, 02:11 PM
Mesaj #30


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 152
Inscris: 20 September 04
Forumist Nr.: 4.520



Dragii mei, exista inca jocuri cu imagini, gen "Ce foloase aduce", prin care copiii intre 3 si 7 ani (asa scrie pe cutie) afla ca de la vaca noi consumam laptele, carnea, pielea si parul...
Da, sunt necesitati, am inteles, dar...
Cred ca avem nevoie de o educatie incepand cu varsta mica. Chiar si in ceea ce priveste mancarea, Mara, se poate, crede-ma! smile.gif
Despre tate, ce sa mai vorbim! Ele intotdeauna vor purta cele mai scumpe blanuri, eventual una peste alta, lanturi de aur cat cel de la WC etc.


--------------------
cateodata spun vorbe care/nu ma cuprind/cateodata iubesc lucruri care nu-mi raspund...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Zed
mesaj 8 Sep 2005, 02:19 PM
Mesaj #31


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.766
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 671



indubitabil ,

QUOTE
Despre tate, ce sa mai vorbim! Ele intotdeauna vor purta cele mai scumpe blanuri, eventual una peste alta, lanturi de aur cat cel de la WC etc.


Imi pare rau ca nu am poza cu ea , dar EXACT asa un lant avea rofl.gif si un medalion cat un ceas ! Gaura de la urechi deja ii atarna pana la jumatatea umarului .

Mara laugh.gif of of , da .

Consumul de carne aduce cu el si pielea animalelelor care decat sa fie aruncata , e mai bine sa se foloseasca in marochinarie .


--------------------
I'm hanging on your words /Living on your breath
Feeling with your skin /Will I always be here ?!

Iarta-ti mereu dusmanii. Nimic nu-i supara mai tare.
www.unicef.org
Go to the top of the page
 
+Quote Post
simonsays
mesaj 8 Sep 2005, 02:23 PM
Mesaj #32


Batranel oPsedat
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.074
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.836



pai si ce... ratonul nu se mananca ... ?? unsure.gif

rofl.gif rofl.gif rofl.gif

indubitabil, ce fel de educatie ? "vedeti, copii..asa.. vaca.. deci de la ea se consuma... adica nu se consuma, ea este un animal dragalas, pe care tzaranii il cresc din dragoste fata de natura; avem plansa urmatoare... porcul; da, deci porcul .. aaa .. porcul ne ofera "fructele porcului", cum ar fi: carnati de soia, caltabos de urzici, si pastrama de spanac" roflmao.gif


--------------------
-- de aceea pentru mine muntele - munte, se zice, de aceea pentru mine iarba - iarba, se spune, de aceea pentru mine izvorul - izvoreste, de aceea pentru mine, viata - se traieste --
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 8 Sep 2005, 08:37 PM
Mesaj #33


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



Bey,io la astea din plastic fac alergie ...mai bine cind e gerul ala de -20 grade Celsius imi pun pilota pe mine...adica gecile-alea de puf de gasca,de penguin,de ce-o fi!nu sunt pretentioasa...dar la gaste oare le mai creste puful dupa ce fac astia paltonase din ele? wink.gif sau e cu gatu' rupt si astea?

totusi,cind o sa ma fac mare,eu tot la nurca soacra-mii trag drool.gif nu dati cu pietre ,va rog hh.gif accept numai bolovani unsure.gif


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jazz
mesaj 8 Sep 2005, 09:57 PM
Mesaj #34


Haiduc
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.002
Inscris: 17 January 04
Din: Ann Arbor
Forumist Nr.: 1.865



@Michelle
Blana lu' soacra se accepta. spoton.gif O reciclezi doar, no? Plus ca are valoare sentimentala...

Pana s-a trezit activista din mine am purtat si eu un cojoc (eram de cativa ani vegetariana... biggrin.gif) l-am dus apoi la Humane Society pentru programul lor de wildlife, ii baga pe puietii orfani in blanita pentru ca o mimeaza pe-a mamei. thumb_yello.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Maria Luiza
mesaj 9 Sep 2005, 03:44 AM
Mesaj #35


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 372
Inscris: 13 February 05
Forumist Nr.: 5.695



Animalele trebuie omorate paentru carne, blana, etc, in folosul omului. Asta o fi o regula mai depasita pentru unii!


--------------------
Nu trimiteti copii la umplut cu sifoane.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jazz
mesaj 9 Sep 2005, 12:16 PM
Mesaj #36


Haiduc
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.002
Inscris: 17 January 04
Din: Ann Arbor
Forumist Nr.: 1.865



@Maria Luiza

De ce "trebuie"?
laugh.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Damnatius
mesaj 10 Sep 2005, 10:00 PM
Mesaj #37


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 635
Inscris: 3 August 03
Din: Bucuresti / Ramnicu Valcea
Forumist Nr.: 537



QUOTE
Da, sunt necesitati, am inteles, dar...


Nu are nici o legatura cu subiectul. In cazul vitelor, animalele sunt oricum sacrificate. Nu se cresc vaci special pentru pielea sau parul lor. Iar sacrificarea acestor animale se face scurt de tot, nu prin chinuri.

In filmul respectiv animalele erau pur si simplu torturate. Am mai spus-o: la sfarsit creaturilea alea nici nu se oboseau sa curme suferinta animalului. Il lasau sa agonizeze.

Chestii de genul "fara haine de piele", "fara pantofi de piele" sau "fara produse din carne" sunt puerile pentru ca primele doua se produc oricum din animale care se sacrifica pentru carne (evident, nu ma refer la cizme din piele de crocodil sau alte aiureli din astea) si toate trei nu implica stresarea si chinuirea inutila a animalului.

Acest topic a fost editat de Damnatius: 10 Sep 2005, 10:08 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 5 Oct 2005, 03:38 AM
Mesaj #38


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



da, la intrebarea initiala.

restul e...
a) cine n-a purtat e afoana. (sau lipsita de gust...)
b) e o aiureala sa manaci vaca (etc) si sa nu folosesti alte alea...se cheama....

(ai perne de puf, dar...; ai haina de piele/accesorii/masina cu.., dar...;iti place puiul...etc...

natura iti da, dar nu te face prost...asta e o alegere...

sau ipocrizie....

hai care pariaza pe constiinta la doua -trei chestii - atat de simple...

eu dau berea ecologica, pentru toti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
simonsays
mesaj 5 Oct 2005, 12:25 PM
Mesaj #39


Batranel oPsedat
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.074
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.836



si cu toate astea, vad ca nu oPserva nimeni nivelul de alienare al intrebarii "dece sa omori animalele, cand vre sa obtii carne si blana, etc..."; adica probabil dom'soara respectiva se gandeste ca mai bine jupoi animalu de viu spoton.gif sar'na, cocoana, esti o adevarata protectoare a necuvantatoarelor rofl.gif

later edit: da' pe matale cine te protejeaza ? ohyeah.gif

Acest topic a fost editat de simonsays: 5 Oct 2005, 12:26 PM


--------------------
-- de aceea pentru mine muntele - munte, se zice, de aceea pentru mine iarba - iarba, se spune, de aceea pentru mine izvorul - izvoreste, de aceea pentru mine, viata - se traieste --
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nico
mesaj 7 Oct 2005, 08:21 PM
Mesaj #40


Fairy
*****

Grup: Membri
Mesaje: 733
Inscris: 17 March 04
Forumist Nr.: 2.633



hainele sunt frumoase, nimic de zis, dar sa omori cu cruzime pentru ele... mai bine nu port. Nici nu vreau sa stiu despre ce e filmuletul, prefer sa nu vad. Din pacate nimeni nu se intereseaza inainte sa cumpere ce s-a intamplat de fapt cu animalul. Unii chiar te privesc dispretuitor daca le atragi atentia...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kyklos
mesaj 2 Jan 2006, 06:39 PM
Mesaj #41


Ex-Colimator
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.439
Inscris: 25 November 05
Din: Cosmos , Cetatean al Cosmosului
Forumist Nr.: 7.332



Am vizionat o serie de clipuri in care animalele erau omorate cu mult sadism , persoanele care ajung sa comita acest crime , sunt orbite de sumele de banii care urmeaza sa le primeaca dupa oribila fapta . Hainele de blana odata cu trecerea timpului vor fi savurate de molii .


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
roua
mesaj 14 Jan 2006, 02:44 PM
Mesaj #42


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 66
Inscris: 11 January 06
Forumist Nr.: 7.641



QUOTE (Nico @ 7 Oct 2005, 08:21 PM)
hainele sunt frumoase, nimic de zis, dar sa omori cu cruzime pentru ele... mai bine nu port. Nici nu vreau sa stiu despre ce e filmuletul, prefer sa nu vad. Din pacate nimeni nu se intereseaza inainte sa cumpere ce s-a intamplat de fapt cu animalul. Unii chiar te privesc dispretuitor daca le atragi atentia...

Bine v-am gasit...eu cred ca este totusi foarte dureros ceea ce se intampla, in sensul in care e mai importanta blanita la gatul vreunei domnite decat viata animalului in sine, iar cred ca asta in definitiv spune foarte multe despre fiinta umana!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 14 Jan 2006, 04:25 PM
Mesaj #43


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Da, fratilor, va cred ca da bine sa salvezi planeta ( mai ales ca asta e tema standard la concursurile de miss), dar care dintre voi are incalataminte din vinillin, haine cu desavarsire din fibre vegetale? Se leaga lumea de haine de blana. Dar si cele de piele tot din animale se trag. Ca sa nu mai spun ca cele mai gustoase mancaruri sunt de origine animala. Io zic s-o lasam jos ca macane si e posibil sa mai aiba si aviara.


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 10 Apr 2006, 01:41 AM
Mesaj #44


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



In legatura cu blanurile animalelor....uite o chestie interesanta.... wink.gif

http://www.strasbourgcurieux.com/fourrure/spanish.ph

Enjoy.... thumb_yello.gif

PS Un comentariu personal....tot asa le-as face si eu fomeilor care pun pe ele blaneturi .... mwah1.gif

Acest topic a fost editat de bdl: 10 Apr 2006, 01:42 AM


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mothman
mesaj 10 Apr 2006, 01:47 AM
Mesaj #45


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 783
Inscris: 30 July 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 4.160



Am vazut si eu fiilmuletul mai demult. Este socant, nu-l recomand persoanelor mai slabe de inger. Cred ca sunt putini cei care il pot urmari pana la sfarsit. sad.gif


--------------------
The decision to build artilects or not, will be the toughest decision that humanity will ever have to make.
Personally, I'm glad to be alive now
- Hugo de Garis
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 10 Apr 2006, 02:12 AM
Mesaj #46


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Macar sa se faca intr-un mod mai putin chinuitor.... e clar ca nu se poate eradica sacrificarea animalelor....
Eu haine de blana nu port, dar carne de miel nu maninc de pasti pt ca am vazut cum erau taiati in piata centrala si cum erau jupuiti...


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
willie
mesaj 11 Apr 2006, 06:51 PM
Mesaj #47


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 112
Inscris: 17 December 03
Forumist Nr.: 1.541



Inteleg de ce unii poarta haina de blana... nu numai ca sunt frumoase , dar sunt si foarte calduroase. Eu prefer totusi o haina care imita blana naturala dar pentru care nu a murit nimeni. Poate ca intr-o buna zi vom fi suficient de iluminati incat sa incetam sa mai ucidem de placere... pana atunci incerc sa iau parte cat mai putin la ceea ce in alte vremuri va fi catalogat ca ceea ce este de fapt:crima.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 16 Apr 2006, 06:45 AM
Mesaj #48


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



mie imi plac hainele de piele... cam tot dracu ala cu hainele de blana...
si ca sa fiu in topic, nu am absolut nici o remuscare fata de bietele animale sacrificate si nu cred nici in filmele care prezinta sacrificarea animalelor cu cruzime...
cam aceeasi opinie ca la topicul despre maidanezi


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicaV
mesaj 16 Apr 2006, 08:47 PM
Mesaj #49


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 518
Inscris: 13 December 03
Forumist Nr.: 1.472



Eu am avut un cojoc lung adus din Romania, plus diverse haine de piele, ca sa nu mai vorbim de genti si pantofi. Acum, de curind, am gasit o marca buna de pantofi tricotati (Arcopedico) si s-a intimplat sa aleg o geanta din pinza sau ma rog, dintr-un material tesut. Altfel, daca vreau un obiect dintr-un material gen piele, il cumpar numai daca e din piele naturala, pentru ca pielea e un material bun, eventual putin mai de lux. Blana nu am avut pentru ca nu am prea multi bani, dar s-ar putea sa imi iau cind o sa pot. Dupa parerea mea, produsele din blana si din piele sint mai de calitate, mai de lux, iar daca zice cineva ca nu e bine, eu o sa raspund ca le merit, pentru ca le-am cistigat. Remarcati ca eu ma intretin singura si nu sint maritata, asa ca e cu atit mai normal sa ma simt mindra daca imi iau asa ceva.

Daca m-as intilni cu niste persoane care fac demonstratii pentru drepturile animalelor, as fi aroganta. De fapt, am si facut asa ceva la facultate, dar nu aveam blana (nu mai tin minte exact ce purtam dar in general, pantofii si geanta mea erau de piele). Le-am zis ca nu imi pasa de drepturile animalelor si ca oamenii sint superiori animalelor, asa ca au dreptul sa le omoare, cum le omoara si pentru a le minca. Mijloacele de productie nu sint treaba mea. Poate chiar, dimpotriva, suferinta investita in acele produse le mareste valoarea, iar eu merit produse de valoare. Va inchipuiti reactia aluia. As avea tupeul sa fac asa ceva chiar daca, sau mai ales daca, as purta o haina de blana. De fapt, a face pe cucoana si pe aroganta e unul din motivele pentru care vreau blana. As avea curajul sa raspund ca eu am muncit din greu ca sa imi permit asa ceva si ca poate daca nu au, oamenii care zic ca nu e bine pur si simplu nu au bani de asa ceva si ca s-ar putea sa isi schimbe parerea mai tirziu, cind or sa aiba.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 16 Apr 2006, 08:57 PM
Mesaj #50


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE (MonicaV @ 16 Apr 2006, 09:47 PM)
Blana nu am avut pentru ca nu am prea multi bani

Dar nu iti trebuie bani pt a avea blana. Din contra, faci economie! laugh.gif


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 16 Apr 2006, 09:21 PM
Mesaj #51


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



[...] Monico,
Problema nu e daca sintem sau nu egali in drepturi cu animalele..daca tu te simti superioara unui limbric e f bine....problema e ca daca le omoara sa le omoare fara suferinta....Daca te uitati la filmuletul ala, prindeai ideea....

Acest topic a fost editat de calfa: 17 Apr 2006, 03:38 PM


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kyklos
mesaj 16 Apr 2006, 09:23 PM
Mesaj #52


Ex-Colimator
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.439
Inscris: 25 November 05
Din: Cosmos , Cetatean al Cosmosului
Forumist Nr.: 7.332



Atata timp cat animalul a trecut in nefiinta e normal ca blana sa fie valorificata ,nu are rost sa fie devorata de molii .


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 17 Apr 2006, 05:33 AM
Mesaj #53


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



bdl... monica a fost mai mult decit cinstita de data asta.... si a expus o parere misto, chiar daca putin cinica
adica, aia de nu au bani sa dea pe haine de blana s-o lase mai usor cu demonstratiile, pt ca aia de au bani o sa isi cumpere oricum haine de blana

cit despre cruzimea cu care sunt omorite animalele... imi amintesc de o intrebare, cica de de ce se folosesc seringi sterilizate pentru injectia letala la condamnatii la moarte?


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alysoft2003
mesaj 17 Apr 2006, 06:29 AM
Mesaj #54


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.160
Inscris: 14 February 06
Din: www
Forumist Nr.: 7.859



Uite ca eu am bani de blanitza si haine din piele, dar militez impotriva sascrificarii in modul acela al animalelor. De fapt in film, care erau animalele frate? In nici un caz cele sacrificate.
In legatura cu al 2-lea subiect : pt a ajunge la injectia letala trebuie sa fi comis o fapta penala, sau mai precis si exact o crima. Nu te gandi ca ajung aolo sfinti si ingerasi.Si pe aia nu ii omoram din placere, ci din necesitate. Iar cum injectia letala este in mare parte si un "act medical", este etic sa folosesti instrumentarul adecvat si steril. tongue.gif

Acest topic a fost editat de alysoft2003: 17 Apr 2006, 06:32 AM


--------------------
Nu te pune cu prostul caci are mintea odihnita!Al dracului de odihnita!
user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edittha
mesaj 17 Apr 2006, 06:30 AM
Mesaj #55


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 316
Inscris: 19 June 05
Forumist Nr.: 6.479



Eu am haine de blana in dulap dar, sunt trei ani de cand nu le mai port. Poate faptul ca tin prea cald sau faptul ca sunt prea grele. Pacat de animalele sacrificate dar, asta e viata. De ce se sacrifica animalele? ptr hrana , imbracaminte ....etc.Da, e jalnic ceea ce am vazut la tv cu focile .............DAR.......
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alysoft2003
mesaj 17 Apr 2006, 06:34 AM
Mesaj #56


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.160
Inscris: 14 February 06
Din: www
Forumist Nr.: 7.859



exista blana ecologica si piele ecologica.Facute din materiale sintetice, imita destul de bine blana sau pielea.


--------------------
Nu te pune cu prostul caci are mintea odihnita!Al dracului de odihnita!
user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 17 Apr 2006, 07:51 AM
Mesaj #57


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



ce anume inseamna blana sau piele ecologica? care odata aruncate ca deseuri isi urmeaza ciclul de descompunere natural si nu lasa reziduuri in genul celor de plastic?

cam asa reactioneaza si cele de care vorbesc eu...


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 17 Apr 2006, 02:00 PM
Mesaj #58


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Hombre, si eu port haine de piele si maninc carne....clar ca nu incerc sa fac pe mironosita afisindu-ma "activist " pt drepturile animalelor...Pct meu e ca daca se face sa se faca mai specializat... nu ca in filmul ala...parerea mea...


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 17 Apr 2006, 03:40 PM
Mesaj #59


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



si la fel noi toti folosim produse electronice, multe din ele fabricate din subansamble construite in conditii inimaginabile pentru unii dintre oameni - in hale neaerisite, pline de vapori toxici de la cositorul pe baza de plumb si eteri de sinteza, etc..
si? se ataca cineva pe asta? nu, pentru ca nu a ajuns nimeni sa faca film si nu poate da nume concrete

s-a pus si problema radioactiva, si avem greenpeace fericiti ca au oprit cosntruirea de centrale nucleare. si? traim mai bine sau mai sigur azi? in principiu nu, ci doar mai scump

la fel si cu hainele de blana, au fost facute filme de catre activistii wwf, filme care au aratat atrocitati. hai sa fim cinstiti, sacrificarea e mai blinda daca respectivele animale sunt tratate cu prajituri inainte de omor?
oare condamnatul la moarte e incantat de ideea ca macar seringa folosita e sterilizata?


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 17 Apr 2006, 04:54 PM
Mesaj #60


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Mutule,
Da un raspuns scurt si cinstit: tu cum ai omorii porcu de craciun?
1 Cu drujba?
2 Cu cutiul in git?
3 Cu parul, il bati pina moare?


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 17 Apr 2006, 06:05 PM
Mesaj #61


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



BDL,
pe cind il ajutam pe bunicul meu, porcului i taiam beregata. Dar nu cred ca vorbim aici despre hainele de blana de porc...
Continuind, la oaie era o lovitura scurta la beregata, si apoi o tineam pe un butuc, astfel incat singele sa nu murdareasca blana (de mentionat ca lovitura se dorea extrem de mica, apoi se introduce un furtun intre piele si muschi prin care se sufla aer, oaia se umfla ca un balon si pielea se desprindea de corp), taurasul/vitica se omorau cu o lovitura bine plasata intre coarne, si apoi aceeasi beregata (urma apoi desprinderea picioarelor din spate de la genunchi, si atirnarea pe un scripete, urmata de "belirea" blanii, cu atentie ca sa nu ciupesc pielea, ca sa reziste la tabacit)

sa mai dau detalii?
are rost sa spun ca oricare din procedee implica un anume grad de cruzime si ca verisoara mea nu vorbea cu mine cite o saptamina dupa cite un sacrificiu de prin curte?

sa spun cum se procedeaza si cu pasarile din curte?


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicaV
mesaj 19 Apr 2006, 07:00 AM
Mesaj #62


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 518
Inscris: 13 December 03
Forumist Nr.: 1.472



Cei care vorbesc de cruzime au uitat de cruzimea animalelor. Lasa ca si asa un animal speriat (chiar si o specie domestica) poate sa il muste sau sa il zgirie pe om, dar de fapt exista tot felul de carnivore care maninca oameni. Ca o fac rar, ca se feresc de grupuri, ca prefera sa manince altceva, ca unele fleacuri (de exemplu focul sau facut zgomot cu niste saboti de lemn) sperie lupul chiar daca ar putea cu usurinta sa inhate omul, asta e altceva. Animalele sint oportuniste. Oricit de neplacuta sau neigienica ar fi prezenta soarecilor si sobolanilor intr-o casa, ei se feresc de omul sanatos, dar sint in stare sa se repeada la un om pe moarte. Animalele nu au mila. In loc sa fie ca niste maimulte pe care le maninca un animal carnivor, oamenii s-au facut si ei carnivori (numai partial, fiind de fapt omnivori), ba chiar mai mult, jupoaie si animale pe care nu le maninca.

A propo, transpiratia unei femei care poarta o blana nu e neaparat din cauza nespalarii. Probabil ca e din cauza caldurii. De exemplu, aici, unde stau eu, e foarte frig pe strada iarna, dar daca mergi cu metroul, in metrou e foarte cald si transpiri. Daca este inghesuiala multa (si este la orele la care oamenii se duc dimineata la servici sau se intorc dupa-amiaza acasa) sau daca ai altceva de carat, nu poti sa iti dai jos paltonul in metrou. Asa ca stai cu paltonul si transpiri foarte tare. Din punctul de vedere al rezultatului, e mai rau decit daca nu te speli doua zile dar stai undeva unde transpiri putin pentru ca temperatura e suficient de scazuta si constanta ca sa nu transpiri prea mult. Din punctul de vedere al celorlalti oameni, rezultatul conteaza, nu cum de a ajuns omul in halul acela si dupa cit timp.

Cit despre blanurile artificiale, procesul de productie produce substante toxice. E adevarat ca si blana naturala e tratata chimic dar oricum, nu e ca si cum blana artificiala ar fi un produs care nu polueaza.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 19 Apr 2006, 07:17 AM
Mesaj #63


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.102
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Mie-mi plac hainele de blānă.
Sub alea, niste picioare misto spoton.gif

edit: @ Miss Monica:
Nici un lup nu manānca OM, doar atunci cānd i-e foame. Iarna, bezna etc.
Pun pariu ca omu' ar mānca lupul pe timp de iarna, daca i-ar fi foame.
So, unde-i diferenta? wink.gif

Acest topic a fost editat de Cla: 19 Apr 2006, 07:29 AM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de cļæ½nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 19 Apr 2006, 07:57 AM
Mesaj #64


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



QUOTE
Cei care vorbesc de cruzime au uitat de cruzimea animalelor
daca din cauza cruzimii cu care sunt omorite animalele alegem sa nu mai purtam haine de blana... inseamna ca suntem ipocriti. mi se pare normal sa protejam unele specii (din cazul celor ce dau blana pt haine) din motive legate de echilibrul ecosistemului (daca omorim un rapitor se inmultesc daunatorii pe care primul ii papa), din motive care tin de sanatate (alergie la unele blanuri), etc... dar sa dai cruzimea vinatorului ca si moticv... e ipocrit. animalele de blana nu sunt facute harcea parcea, pt ca nu ar mai ramine nimic din blana cea scumpa.
animalele facute harcea-parcea, in mod industrial sunt tocmai alea pe care le punem pe masa, sau balenele din a caror untura se fac cosmeticele, ori inca nu am auzit ca se renunta la cosmetice, din cauza cruzimii asupra animalelor

off topic
QUOTE
Nici un lup nu manānca OM, doar atunci cānd i-e foame
eu nu maninc nimic daca nu mi-e foame
QUOTE
transpiratia unei femei care poarta o blana nu e neaparat din cauza nespalarii. Probabil ca e din cauza caldurii
desigur, transpiratia e din cauza caldurii, doar duhoarea e din cauza nespalarii


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 19 Apr 2006, 12:36 PM
Mesaj #65


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Mutule,
Inclusiv variantele oferite de tine arata faptul ca se folosesc inclusiv la tara variantele cele mai putin chinuitoare ....si cele mai eficiente in acelasi timp...Asta e ceea ce am vrut sa arat..... Am spus, nu port haine de blana ca nu sint genul, port haine de piele pt ca imi plac....
Dar pina la a taia si jupui un animal inca viu, e cale lunga...Asta mi se pare o barbarie inutila.....

Monica,
Tu aduci in discutie aplicarea principiului qui pro quo....lucru care in opinia mea te pune in acelasi plan cu un animal...cel putin asa reiese dim mesajul tau, daca ele ne ataca , si noi trebuie sa le atacam...


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
wasp
mesaj 19 Apr 2006, 01:53 PM
Mesaj #66


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 681
Inscris: 29 November 05
Forumist Nr.: 7.367



Cred ca ar trebui sa se intample ceva cumplit ca sa renunt la hainele sau pantofii din piele... Blanuri nu port, pentru ca am senzatia ca atunci cand le imbrac mi se umple esofagul de par. Nu e alergie, e un pitic pe creier. rolleyes.gif


--------------------
Sa ai incredere doar in umbra ta, dar numai atunci cand iti cade in fata !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 19 Apr 2006, 03:21 PM
Mesaj #67


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.102
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE (wasp @ 19 Apr 2006, 01:53 PM)
Cred ca ar trebui sa se intample ceva cumplit ca sa renunt la hainele sau pantofii din piele...

Poftim? huh.gif
cei mai buni pantofi sunt doar de si din piele.
Īncearca sa īmbraci adidas de China, sa vezi cum put dupa o zi biggrin.gif
Sau te-am īnteles gresit? unsure.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de cļæ½nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 19 Apr 2006, 03:27 PM
Mesaj #68


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.102
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE (Cla @ 19 Apr 2006, 03:21 PM)
QUOTE (wasp @ 19 Apr 2006, 01:53 PM)
Cred ca ar trebui sa se intample ceva cumplit ca sa renunt la hainele sau pantofii din piele...

Poftim? huh.gif
cei mai buni pantofi sunt doar de si din piele.
Īncearca sa īmbraci adidas de China, sa vezi cum put dupa o zi biggrin.gif
Sau te-am īnteles gresit? unsure.gif

Aaa, scuze, acum am priceporci biggrin.gif
Tu te īmbraci doar īn piele.
Respect thumb_yello.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de cļæ½nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 19 Apr 2006, 05:01 PM
Mesaj #69


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



BDL, nu cred ca daca jupoi un animal inca viu mai apuci sa alegi ceva din blana... eventual o chestie ciopirtita...
aia incercam sa spun, ca animalele se ciopirtesc in ideea de a le transa pentru hrana.
daca le vrei blana, trebe sa umbli cu grija, ca sa nu strici trofeul...


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 19 Apr 2006, 05:09 PM
Mesaj #70


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Stiu omule si inteleg asta....dar in filmuletul pus de mine, cam asat se intimpla...animalele sint inca vii cind sint jupuite...Nu spun ca asta e regula ca si asa trebuie sa se intimple, stiu si eu cum se face o sacrificare pt piele si una pt carne...Acolo probabil e un tarn din rusia care face ce a invatat si el de la altii din sat....
Impotriva acestor chestii sint eu...am vazut cum se taie animalele in abatoare...nu am nici o chestie cu asta atita timp cit nu se produc niste chinuri inutile, pt ca rezultatul e oricum acelasi...
Acu realizez ca tu nu ai vazut filmuletul ala si de-aia atitea discutii...vizioneaza-l si pe urma o sa intelegi punctul meu de vedere...

Acest topic a fost editat de bdl: 19 Apr 2006, 05:10 PM


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 19 Apr 2006, 05:13 PM
Mesaj #71


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



d-apoi taranul de care vorbesti trebe ca o fi fost cam prostovan...
si de acord cu tine la partea cu chinul. de aia spuneam mai devreme, ca unii sunt chiar timpiti cu animalele in viata. am vazut pe unii care bateau caii care oricum nu mai puteau face nici macar o miscare
mi s-a parut absurd si fara sens sa mai dai cu bita in animalul care este oricum pe moarte, mai ales ca in loc sa il lasi sa isi traga sufletul si apoi sa traga si caruta, il sleia de puteri si mai tare lovindu-l
ma tem insa ca nu poti face nimic ca sa le dezvolti bunul simt unor astfel de timpiti


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 19 Apr 2006, 06:11 PM
Mesaj #72


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



In sfirsit vad ca am inceput sa fiu inteles... spoton.gif
Pe mine m-a socat filmuletul ala, nu prin brutalitatea lui, ci prin faptul ca trebuie sa fii cretin rau de tot sa nu te asiguri ca un animal e mort -mort inainte sa te apuci de asemenea operatiuni...E o chestie care tine de natura umana zic eu.....


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicaV
mesaj 19 Apr 2006, 07:22 PM
Mesaj #73


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 518
Inscris: 13 December 03
Forumist Nr.: 1.472



Nu cumva exista vreun motiv tehnic, sau fiziologic? De exemplu, dupa moarte, singele se coaguleaza. Oasele nu mai pot fi miscate (asta se cheama "rigor mortis"). Stiu ca de fapt "rigor mortis" dispare dupa un timp si ca atunci se considera ca e buna carnea de mincat (carnea de abator, ca doar omul poate sa taie o gaina si sa o gateasca imediat fara sa stie de recomandarea asta). O fi ceva de genul asta. Aici http://messybeast.com/cat-fur.htm scrie ca se jupoaie animalele de vii "to prevent the furs losing their condition after the animals' death".
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alysoft2003
mesaj 19 Apr 2006, 07:51 PM
Mesaj #74


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.160
Inscris: 14 February 06
Din: www
Forumist Nr.: 7.859



QUOTE (Cla @ 19 Apr 2006, 08:17 AM)
Nici un lup nu manānca OM, doar atunci cānd i-e foame. Iarna, bezna etc.
Pun pariu ca omu' ar mānca lupul pe timp de iarna, daca i-ar fi foame.
So, unde-i diferenta? wink.gif

Numai ca LUPU' nu juapoaie OM de viu ca sa ii poarte pielea. Asta ne-ar mai lipsi blink.gif


--------------------
Nu te pune cu prostul caci are mintea odihnita!Al dracului de odihnita!
user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicaV
mesaj 19 Apr 2006, 08:46 PM
Mesaj #75


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 518
Inscris: 13 December 03
Forumist Nr.: 1.472



Dar de mincat de viu nu il maninca?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alysoft2003
mesaj 19 Apr 2006, 09:22 PM
Mesaj #76


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.160
Inscris: 14 February 06
Din: www
Forumist Nr.: 7.859



Si cat de rationali sunt atunci cand o fac.Pai vad ca ii pui pe picior de egalitate cu noi.Trateaza-i ca pe egalii tai in acest caz laugh.gif


--------------------
Nu te pune cu prostul caci are mintea odihnita!Al dracului de odihnita!
user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fis_tic
mesaj 20 Apr 2006, 01:08 AM
Mesaj #77


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 324
Inscris: 3 December 05
Forumist Nr.: 7.389



QUOTE (MonicaV @ 19 Apr 2006, 08:22 PM)
Nu cumva exista vreun motiv tehnic, sau fiziologic? De exemplu, dupa moarte, singele se coaguleaza. Oasele nu mai pot fi miscate (asta se cheama "rigor mortis"). Stiu ca de fapt "rigor mortis" dispare dupa un timp si ca atunci se considera ca e buna carnea de mincat (carnea de abator, ca doar omul poate sa taie o gaina si sa o gateasca imediat fara sa stie de recomandarea asta). O fi ceva de genul asta. Aici http://messybeast.com/cat-fur.htm scrie ca se jupoaie animalele de vii "to prevent the furs losing their condition after the animals' death".

QUOTE (MonicaV @ 19 Apr 2006, 09:46 PM)
Dar de mincat de viu nu il maninca?

Probabil nu il mananca chiar de viu, deja este mort de spaima, dar carnea proaspata este considerata mai gustoasa chiar si de catre oameni, nu? Oricum daca preferi sa prepari carnea fara sa fie conservata nu stiu daca sangele coagulat este neaparat un criteriu ca oamenii dau sau nu dovada de cruzime. Daca gatesti si preferi alimentul cat mai proaspat poti ajunge la nivelul asiaticilor sau europenilor care-ti prezinta unele produse vii chiar inainte de a fi consumate sau le consuma vii. Negi ca preferi carnea de curcan sau vita cat mai prospata decat congelata? Rasol de vita? Tu cum gatesti?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 20 Apr 2006, 01:08 AM
Mesaj #78


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Monico,
Tu chiar vrei sa ne demonstrezi ca esti sora cu libarca....treaba ta....Ce dracu e asa greu de priceput, ce bati cimpii cu rigor mortis si coagularea singelui...A zis cineva ca trebuie jupuite animalele dupa 3 zile? Invata dracului sa citesti si sa intelegi limba romana si pe urma arunca-te in discutii "telectuale"....Daca si la canadieni le expui teoriile astea, imi inchipui ce parere proasta au despre natia romana...


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicaV
mesaj 20 Apr 2006, 02:48 AM
Mesaj #79


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 518
Inscris: 13 December 03
Forumist Nr.: 1.472



Nu bat cimpii. Daca zic unii ca de-aia jupoaie animalele de vii, ca sa nu se strice blana, poate ca stiu ei ce fac chiar daca ei nu stiu care e explicatia fiziologica. Normal ca procesul mortii s-ar putea sa aiba importanta. A propo, chestia aia cu "rigor mortis" nu apare dupa trei zile. Dimpotriva, apare in curind si dispare dupa citeva zile. Poate ca nu stiati, dar in industria carnii, sinistrul fenomen e pur si simplu ceva normal, iar carnea frageda nu e taiata de curind. Cine cumpara carne din magazine de fapt cumpara carne care a depasit deja perioada in care se produce fenomenul respectiv (dar nu stricata, pentru ca a fost bagata la congelator)... Cine vrea poate citi aici http://www.extension.umn.edu/distribution/...ion/DJ0856.html, de exemplu.

O alta sursa zice ca a impusca o foca in mai mult de un loc reduce valoarea blanii. Poate ca de fapt explicatia este ca un animal salbatic nu e in cusca, nu-i asa? Cum sa puna mina pe el? Il impusca, dar daca nu a murit (moartea poate sa dureze), in loc sa strice blana cu inca un glonte sau sa astepte mult pina moare animalul, il jupoaie imediat.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 20 Apr 2006, 04:02 AM
Mesaj #80


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Acu am priceput de la ce vine V-ul ala din id-ul tau...Deja ai reusit sa ma plictisesti si pun pariu ca nici macar nu ai vazut filmul ala din link...


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicaV
mesaj 20 Apr 2006, 05:14 AM
Mesaj #81


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 518
Inscris: 13 December 03
Forumist Nr.: 1.472



Ce amanunt tehnic sau stiintific explicat in mod obiectiv, fara nici o propaganda, mi-a scapat? Imaginile soc, chiar daca sint reale, tot propaganda sint. Iti arata ceva ca sa te impresioneze si sa zici ca vai, ce groaznic, cum se poate asa ceva! Eu nu ma las impresionata. Pe mine datele ma intereseaza. In ce masura jupuirea de viu imbunatateste procesul de productie, calitatea blanii sau pretul? In ce masura diferenta merita sacrificiul? Ce pierde sau cistiga omul daca nu mai jupoaie de viu animalul? Ce metoda tehnica ar fi mai buna decit jupuitul de viu? E o chestiune tehnica si economica. Daca pe mine m-ar costa un dolar in plus sa fabric sau sa cumpar o blana nejupuita de pe animalul viu, as plati. Daca ar costa mult mai mult, eventual pentru o blana mai putin buna, bineinteles ca nu.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fis_tic
mesaj 20 Apr 2006, 11:29 PM
Mesaj #82


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 324
Inscris: 3 December 05
Forumist Nr.: 7.389



Eu ma asteptam sa spui ca si in Canada poti manca carne proaspata de vita de la macelar, dar imi pare bine ca nu o faci pentru ca ar fi o greseala.
Eu stiam ca imediat dupa sacrificare ii baga aer sub piele, cu presiune, se desprinde si gata, in regim industrial, dar animalul este mort. Totusi cred ca ne impiedicam in detalii pentru ca influenta noastra este mult mai brutala, de exemplu mi se pare o cruzime sa distrugi o specie sau sa contribui hotarator la disparitia acesteia (puneti daca doriti aspectul ca dispare si blana si...hainele din blana...penibil), decat sa pierzi resurse analizand metode de sacrificare, animalele crescute in abatoare sunt oricum supuse unui regim dezonorant pentru noi care ne consideram desteptii pamantului, ar fi preferabil sa ne luam noi cat mai rapid blana de pe pamant si sa ne curatam. Hai americanii, hai iranienii, mai rapid, mai isteti, mai prospeti, mai eficienti.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 22 Apr 2006, 06:17 AM
Mesaj #83


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



filmuletul
am pus din nou filmuletul, pentru cei ce nu stiu de unde a plecat discutia. aici e vorba de un chinez cam timpit care jupuiue o sinsila de vie. probabil ca micul dobitoc a vrut sa arate cit e el de meserias ca jupuie animalul de viu (daca va uitati in film e chiar problema ca la un moment dat animalul incearca sa il muste)

acuma.... din cauza ca exista psihopati printre cei responsabili cu producerea hainelor de blana, nu mi se pare normal sa nu le mai folosim. la aceeasi adresa de mai sus puteti remarca tinara din dreapta, ce bine ii sta cu blanitele pe ea....



--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicaV
mesaj 24 Apr 2006, 07:40 AM
Mesaj #84


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 518
Inscris: 13 December 03
Forumist Nr.: 1.472



Numai o sinsila? Mie mi s-a parut ca erau jupuite mai multe animale, ca sa nu mai vorbim de cele care erau aratate (si vii, si moarte). Chiar am vazut filmul, dar nu am inteles de ce se procedeaza asa. Poate ca asta era explicat in chineza...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alysoft2003
mesaj 28 Apr 2006, 02:02 AM
Mesaj #85


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.160
Inscris: 14 February 06
Din: www
Forumist Nr.: 7.859



Haideti sa fim seriosi si sa cugetam un pic. Animalele au fost, sunt si vor mai fi sacrificate, blanurile le vor fi purtate cu mandrie de cucoane, pieile folosite in diverse scopuri, carnea consumata, etc. Dar sa nu uitam ca animalele, ca si omul, au aceleasi terminatiuni nervoase si percep stimulul durerii la fel ca si noi. Macar sa se asigure ca sunt moarte inainte sa le transeze.


--------------------
Nu te pune cu prostul caci are mintea odihnita!Al dracului de odihnita!
user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 3 May 2006, 11:25 AM
Mesaj #86


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Si unde mai pui ca mongolii aratau chiar tare smecher cu palariile lor de blana...

Acest topic a fost editat de Blakut: 3 May 2006, 11:26 AM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alysoft2003
mesaj 3 May 2006, 12:59 PM
Mesaj #87


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.160
Inscris: 14 February 06
Din: www
Forumist Nr.: 7.859



Ce sa mai zic de gastile de mototciclisti imbracati in piele din cap pana intre picioare laugh.gif


--------------------
Nu te pune cu prostul caci are mintea odihnita!Al dracului de odihnita!
user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
willie
mesaj 4 May 2006, 10:49 AM
Mesaj #88


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 112
Inscris: 17 December 03
Forumist Nr.: 1.541



Inainte vreme anumite grupuri de oameni erau considerati inferiori si in baza acestui argument erau exploatati si uciderea lor nu era considerata o crima. De atunci omenirea a evoluat un pic, azi este o crima sa ucizi un om indiferent de culoare, religie sau sex.Daca acum suntem intr-un punct in care nu ni se pare atat de groaznic sa ucidem un animal eu zic sa nu ne oprim aici.Faptul ca intotdeauna a fost asa si ca toata lumea face asa nu sunt argumente valabile pentru o crima. Da, acum nu suntem suficient de evoluati incat sa putem renunta la a mai ucide animale, dar asta nu inseamna ca trebuie sa-i blamam pe cei care sunt. Eu sper ca intr-o zi omenirea va intelege si va renunta la acest tip de crime. Eu nu sunt vegetariana, mananc carne, dar asta nu inseamna ca daca imi place sa mananc carne de porc nu stiu ca sunt partasa la o crima. Macar nu ma ascund dupa degete.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
iniya
mesaj 4 May 2006, 06:20 PM
Mesaj #89


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.100
Inscris: 15 December 04
Din: Romania- Arad
Forumist Nr.: 5.203



*willie
QUOTE
Eu nu sunt vegetariana, mananc carne, dar asta nu inseamna ca daca imi place sa mananc carne de porc nu stiu ca sunt partasa la o crima. Macar nu ma ascund dupa degete.

Dumnezeu i-a spus omului dupa Facerea lumii ca se poate hrani din toate animalele..nu ca va fi un criminal dc va face aceasta


--------------------
Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better. [Samuel Beckett]
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alysoft2003
mesaj 5 May 2006, 01:17 AM
Mesaj #90


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.160
Inscris: 14 February 06
Din: www
Forumist Nr.: 7.859



Eeeee, iniya draga, daca e sa ne indreptam catre biblie, citeste mai bine. Dumnezeu i-a dat omului animalele sa le stapaneasca, iar plantele cu seminte lor sa le manance.
Depinde CUM sunt sacrificate. Daca nu sunt ucise cum trebuie (adica rapid si fara suferinta) inchipuiti-va descarcarea de hormoni si adrenalina ce se produce in organismul animalului. Dupa care noi ii papam. Si ne miram de ce suntem mai nervosi, de ce nu ne simtim tocmai bine etc.


--------------------
Nu te pune cu prostul caci are mintea odihnita!Al dracului de odihnita!
user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
willie
mesaj 5 May 2006, 12:09 PM
Mesaj #91


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 112
Inscris: 17 December 03
Forumist Nr.: 1.541



[Dumnezeu i-a spus omului dupa Facerea lumii ca se poate hrani din toate animalele..nu ca va fi un criminal dc va face aceasta]
Care Dumnezeu? Cel crestin banuiesc. Te-ai gandit ca poate altor oameni Dumnezeu le-a pus in suflet spre a fi calauziti intuitia binelui si a raului? Ai ucis vreodata un animal? Nu ai avut nici ce-a mai mica remuscare sau sentimentul ca faci ceva rau?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
iniya
mesaj 5 May 2006, 01:58 PM
Mesaj #92


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.100
Inscris: 15 December 04
Din: Romania- Arad
Forumist Nr.: 5.203



*willie
QUOTE
Ai ucis vreodata un animal? Nu ai avut nici ce-a mai mica remuscare sau sentimentul ca faci ceva rau?

Am omorat o gaina ca sa o mananc; asta ma face criminala? ce remuscare sa am? ohmy.gif


--------------------
Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better. [Samuel Beckett]
Go to the top of the page
 
+Quote Post
willie
mesaj 5 May 2006, 11:49 PM
Mesaj #93


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 112
Inscris: 17 December 03
Forumist Nr.: 1.541



Dar te-ai simtit bine cand ai omorat-o? Nu ti-a fost nici macar un pic mila?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
iniya
mesaj 6 May 2006, 11:28 AM
Mesaj #94


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.100
Inscris: 15 December 04
Din: Romania- Arad
Forumist Nr.: 5.203



Nu. La fel este si cu carnea de iepure, miel, vaca s.a.m.d.. Este carne si atat;


--------------------
Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better. [Samuel Beckett]
Go to the top of the page
 
+Quote Post
willie
mesaj 6 May 2006, 04:26 PM
Mesaj #95


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 112
Inscris: 17 December 03
Forumist Nr.: 1.541



Ah, in cazul asta... nu stiu ce sa zic. Eu n-am omorat niciodata un animal(in afara de insecte). Dar de fiecare data cand mananc carne ma simt vinovata si oarecum dezgustata. Uneori nu ma pot opri sa gandesc: "Si acum mananc cadavrul unui animal mort..." Alteori e si mai rau :" Cineva a omorat animalul al carui cadavru il mananc, pentru ca eu nu ma pot abtine sa mananc carne!!!"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
iniya
mesaj 6 May 2006, 06:42 PM
Mesaj #96


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.100
Inscris: 15 December 04
Din: Romania- Arad
Forumist Nr.: 5.203



Tu nu mananci cadavre rolleyes.gif
Si nu suntem ucigasi daca ne hranim din carnea lor; Cred ca exagerez; dar nu mai spun nimic ca sa nu te supar; iubirea ta pt animale ese mult prea mare pt a vedea rostul unora dintre ele;

Ceea ce mi se pare aiurea (sper sa nu te superi) este ca desi ai aceasta parere despre cei care o mananca (chiar si de cei care o prepara), tu continui sa mananci si tu din 'aceste cadavre".


--------------------
Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better. [Samuel Beckett]
Go to the top of the page
 
+Quote Post
willie
mesaj 6 May 2006, 07:07 PM
Mesaj #97


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 112
Inscris: 17 December 03
Forumist Nr.: 1.541



Nu ma supar decat foarte rar,dar niciodata pentru ca cineva mi-a spus ce gandeste.
Si pe mine ma mira faptul ca desi rational nu vreau sa mananc carne ... o fac in continuare. Poate pentru ca sunt foarte "spontana" si am foarte putin control asupra mea. Sper ca intr-o zi ma voi convinge sa renunt. Si daca reusesc ma las si de fumat rofl.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
iniya
mesaj 8 May 2006, 04:13 PM
Mesaj #98


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.100
Inscris: 15 December 04
Din: Romania- Arad
Forumist Nr.: 5.203



Ma indoiesc ca ar avea legatura cu spontaneitatea unsure.gif ..dar daca tu asa vezi lucrurile biggrin.gif

Poti sa te lasi de pufait daca ai un motiv BUN si bine cladit pt asta; acelasi lucru se intampla si cu carnea; numai ca in acest caz ai motiv dar nu ai vointa..asta ca sa nu spun indiferenta mwah1.gif


--------------------
Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better. [Samuel Beckett]
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 9 May 2006, 09:33 AM
Mesaj #99


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



si plantele sunt entitati vii, asa ca normal ar fi sa nu mai mincam nici legume, sau in spiritul titlului din topic sa nu mai purtam nici haine din cinepa, in, bumbac, etc.. ci doar plasticuri.. sau mai bine sa bagam un nudism generalizat

poate intr-un viitor com deveni canibali, pt ca in toata afacerea asta pare ca omul e cea mai neinteresanta entitate din lant...


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alysoft2003
mesaj 9 May 2006, 12:42 PM
Mesaj #100


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.160
Inscris: 14 February 06
Din: www
Forumist Nr.: 7.859



Sunt de acord cu mutulica in ceea ce priveste nudismul generalizat. Sa nu mai sufere planta. Ajunge, ce atata exploatare a plantelor de catre om? Pana cand? laugh.gif Si canibalismul deja exista mutulica, nu ai vazut nici un film xxx unde ei incearca sa se manance intre ei?


--------------------
Nu te pune cu prostul caci are mintea odihnita!Al dracului de odihnita!
user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 18 June 2024 - 10:13 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman