HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Valea Plopului, sau "O alta propunere indecenta"
mdA!
mesaj 28 Nov 2009, 04:30 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.554
Inscris: 11 May 04
Forumist Nr.: 3.457



Despre asezamantul de la Valea Plopului am auzit cu ani in urma, odata cu una dintre primele "propuneri indecente" (pentru noii veniti, asa au fost denumite propunerile de actiuni umanitare). La un moment dat m-am si ocupat de una din aceste actiuni, desi din lipsa posibilitatilor de transport, nu am mai directionat donatiile spre asezamant, ci spre oamenii saraci sprijiniti de Vasiliada; la urmatoarea actiune, fiind destul de putini bani stransi, i-am donat "cash".
Despre Asociatia Pro-Vita mai citesc din cand in cand; de cand cu ultima donatie catre ei am ramas inscrisa in mailing list.
Dar despre asezamant aproape ca uitasem. Ce mai, uitasem de-a dreptul. Viata mea, cu erorile ei, cu domiciliul meu fortat, la prea multi km distanta, cu deciziile mici si mari din fiecare zi, m-a tinut departe de implicarea in actiuni de orice fel.

Astazi am primit un mail, care a sters praful de peste amintiri.

Noi (un grup de colegi de la Radio) mergem la Valea Plopului o data la 2
luni,nici nu stiam ca situatia este (sau poate deveni) atat de grava....
Cred ca ar trebui sa ne mobilizam altfel de data aceasta - sa apelam la
cunostinte (care poate au cunostinte.... la restaurante sau super-marketuri,
firme), aceste lanturi alimentare de multe ori ofera sponsorizari, si cei de
la V Plopului fiind o fundatie pot semna de primire si cu stampila ca
sponsorizarea sa fie OK pt ambele parti.
*Contact:* http://www.valeaplopului.com/Contact.php

Am intrebat ultima data la Valea Plopului ce lucruri le folosesc cel mai
mult si au spus ca, gatind la comun, le trebuie cartofi, morcovi, ceapa,
pasta de tomate (bulion), margarina, totul in cantitati mari. Si mezeluri
sau gustari similare pentru micul dejun.... (Carne, oua, lapte au din
productia proprie). In general, orice alimente neperisabile le sunt de
folos.
.
Va rog nu atat sa contribuiti, cat mai ales, daca puteti, sa transmiteti mai
departe solicitarea. Poate multi dintre prietenii nostri pot si vor sa
ajute... Datele de contact de acolo sunt:
http://www.valeaplopului.com/Contact.php

Multumesc.
R.L.


Cel mai important, dintre toate, mi se pare faptul ca exista un cont si exista un website. Asta face ca, intr-adevar, sa fie mai usor sa facem cunoscuta problema asezamantului.

Va intreb, oameni buni, primiti o propunere indecenta?
Stiu, sunt mai putin de treizeci de zile pana la Craciun insa.. cred ca niciodata nu e prea tarziu pentru o mana de ajutor.

Chiar daca nu organizam nimic , daca macar vor fi niste bani donati in contul asezamantului, si tot e bine.

Va astept cu raspunsuri, cu idei , cu.. certuri. smile.gif
Cu de toate,


P.S. Acelora dintre voi care cred ca m-am intors doar pentru actiunea asta.. le cer doar sa nu gandeasca asa. Hanul a fost primul la care m-am gandit cand am primit mailul.
Orice s-ar intampla in viata asta, oricate greseli voi mai face, oricate decizii aiurea voi lua, oricat de departe voi pleca, trecutul meu ramane acelasi. Iar Hanul face parte din trecutul meu; iar prin oamenii care au ramas in viata mea - e parte din prezentul meu.
E atat de simplu. smile.gif

Imbratisari calde, de aci, de aproape.. de foarte aproape.


--------------------
Amice, esti idiot! (I. L. Caragiale)

feel the rain on your skin, no one else can feel it for you
Dar din dar se face Raiul
<span style='font-size:14pt;line-height:100%'>cea preaîmpiedicată</span>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mdA!
mesaj 1 Dec 2009, 02:18 PM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.554
Inscris: 11 May 04
Forumist Nr.: 3.457



22 de vizualizari si niciun raspuns. astfel voi considera ca douazeci de zile sunt prea putine sa organizam ceva. Posibil sa fie asa.
Pot eu contrazice?

Sper insa ca atunci cand veti avea ceva de daruit, o hainuta, o jucarie, sau chiar un banut, va veti gandi la copiii de la Valea Plopului.
Si daca se intampla asta, atunci scopul acestui topic este atins.

Sa auzim de bine,
mdA!


--------------------
Amice, esti idiot! (I. L. Caragiale)

feel the rain on your skin, no one else can feel it for you
Dar din dar se face Raiul
<span style='font-size:14pt;line-height:100%'>cea preaîmpiedicată</span>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 1 Dec 2009, 02:24 PM
Mesaj #3


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.489
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



Mandro, poti conta pe mine! cu ce? sa vedem. cativa banuti cu siguranta.
Ce altceva as mai putea face?


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 1 Dec 2009, 02:24 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Nefertiti
mesaj 1 Dec 2009, 02:27 PM
Mesaj #4


[Vera]
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.054
Inscris: 25 October 06
Din: pe plaja
Forumist Nr.: 8.842



I'm in. Asteptam doar ca cineva sa vina cu o propunere concreta, organizatorica, eu nu excelez la capitolul asta. sorry.gif

Inteleg ca au mare nevoie de alimente. In cazul asta, e mai bine sa adunam bani si sa cumparam noi ceva? Sau sa le dam banii? Sau putem aduna si diverse lucruri?


--------------------
passionate about latin america

Cafeneaua
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tear
mesaj 1 Dec 2009, 02:40 PM
Mesaj #5


Dregator
*****

Grup: Membri SpecialPM
Mesaje: 571
Inscris: 12 January 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 1.791



Parerea mea e ca le-ar prinde bine banii. Si e si mai comod pentru noi asa, ii adunam si ii transferam direct in cont, anauntandu-l pe parintele Nicolae in prealabil.
Imi amintesc cu un zambet pe buze cand am fost prima oara la el si i-am spus de fHanul Ancutei, m-a intrebat : ce comunitate e asta, virtuala ? rolleyes.gif
Ce inseamna tehnica asta dom'le !


--------------------
Nimic nu e intamplator
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mdA!
mesaj 1 Dec 2009, 02:40 PM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.554
Inscris: 11 May 04
Forumist Nr.: 3.457



ba... va pup. am o zi atat de proasta incat raspunsul vostru chiar ma linisteste. smile.gif

pai.. ajutorul pentru Valea Plopului se poate face pe trei fronturi:
1. donatie hainute+jucarii
2. donatie alimente
3. donatie bani (care se pot transforma in pachete sau pot ramane cash).

sincer, cred ca donatiile in bani merita transformate in pachete doar daca se strange o suma care sa acopere un anume numar de kg de ulei, faina, malai, - diverse alte ne-perisabile. spun asta fiindca acum cativa ani, cand am strans doantii - tot pentru valea plopului - de pasti, suma a fost destul de mica, si am preferat sa o donez cash (stiu ca am postat la vremea respectiva ce si cum, adica nu am facut nimic de capul meu).
eu astept raspuns dinspre asezamant, cu o enumerare a necesitatilor lor (actualizata). va tin la curent. smile.gif

da. ceea ce a punctat Tear este corect. cea mai simpla este donatia in bani. cea mai complicata este cea in bunuri (alimente, jucarii), pentru ca ele trebuie stranse, cumparate, triate, transportate. pentru transport, cred ca gasesc sprijin. pentru strans, cumparat, triat... sper sa gasesc. dar.. repet, toate astea depind de ceea ce vor cei implicati sa doneze.

Acest topic a fost editat de mdA!: 1 Dec 2009, 02:43 PM


--------------------
Amice, esti idiot! (I. L. Caragiale)

feel the rain on your skin, no one else can feel it for you
Dar din dar se face Raiul
<span style='font-size:14pt;line-height:100%'>cea preaîmpiedicată</span>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 1 Dec 2009, 02:46 PM
Mesaj #7


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.489
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



Poti sa afli daca au nevoie neaparata de anume haine? M-as baga sa cumpar de aici anumite chestii, ca le gasesc bune si la preturi faine, eventual si pentru dupa craciun, nici o problema - poate au lipsa anumite articole.


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mdA!
mesaj 1 Dec 2009, 02:54 PM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.554
Inscris: 11 May 04
Forumist Nr.: 3.457



QUOTE(Felina @ 1 Dec 2009, 02:46 PM) *
Poti sa afli daca au nevoie neaparata de anume haine? M-as baga sa cumpar de aici anumite chestii, ca le gasesc bune si la preturi faine, eventual si pentru dupa craciun, nici o problema - poate au lipsa anumite articole.


Dupa cum spuneam, astept raspuns de la ProVita cu detaliile. Cum ajung la mine informatiile, vor ajunge si la voi.


--------------------
Amice, esti idiot! (I. L. Caragiale)

feel the rain on your skin, no one else can feel it for you
Dar din dar se face Raiul
<span style='font-size:14pt;line-height:100%'>cea preaîmpiedicată</span>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 1 Dec 2009, 03:46 PM
Mesaj #9


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



Ca de obicei, contati si pe fondurile mele ... europene desigur ! laugh.gif

flowers.gif


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mdA!
mesaj 4 Dec 2009, 08:59 AM
Mesaj #10


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.554
Inscris: 11 May 04
Forumist Nr.: 3.457



QUOTE(calfa @ 1 Dec 2009, 03:46 PM) *
Ca de obicei, contati si pe fondurile mele ... europene desigur ! laugh.gif

flowers.gif

multumim, in avans. mwah1.gif

am primit un mail de la ProVita, in dimineata asta. Pentru cei care nu vor sa citeasca textul, pe scurt, ideea este ca situatia nu este atat de dramatica pe cat o prezinta mailul care circula acum pe internet (si postat inclusiv de mine, aici).
le-am raspuns, deja, reconfirmand intentia de ajutor si acum astept lista aceea actualizata. Ieri n-am prins pe nimeni la telefon, mai incerc si azi.

Mai jos, mailul:

Circula pe internet un mesaj alarmant ("Cei 230 copii pastoriti de Parintele Nicolae Tanase la Pro Vita - Valea Plopului nu mai au ce manca!Va dati seama ce durere trebuie sa existe acolo, sa vezi ca dupa atatia ani in care Parintele s-a zbatut sa le ofere un camin celor care aveau atata nevoie, se vede acum in situatia de a nu mai avea ce sa le ofere ca hrana micutilor. Poate unii din noi avem copii si stim ca mai presus de noi ca adulti intotdeauna vor fi ei, cei mici. Poate unii inca nu avem copii, dar e lesne de imaginat ce inseamna sa ai in fata ta un copil care iti spune ca ii este foame").



Mesajul pare a fi al unui binevoitor.

Nu aceasta este realitatea de la Valea Plopului!

E adevarat ca ne descurcam mai greu toamna, dar, slava Domnului, ne descurcam - inclusiv datorita binevoitorilor carora le multumim si pe aceasta cale, si de la care adunam acum bani pentru: centrale termice, calorifere si materialele conexe, lemne de foc, lemn pentru constructii etc. In prezent construim pentru copiii existenti si punem temelii de casa pentru tinerii de la noi care urmeaza a se casatori, pentru ca sprijinul de pina acum sa se inmulteasca (in 16 august a.c. am maritat prima fata crescuta de noi).

Nu avem siguranta unei finantari de zi cu zi, dar Dumnezeu ne-a purtat de grija zi de zi. Precizam ca, nu am trimis si nu vom trimite persoane care sa colecteze ceva pentru cei 304 copii si asistati de la Valea Plopului.

Avem rugamintea de a retrage mesajul trimis din om in om pe internet, cu care nu sintem de acord si care ne face deservicii.

Acelora care au reactionat trimitind bani sau alimente le multumim din suflet si ii rugam sa inteleaga ca noi nu fortam nimanui mina ca sa ne ajute, prin nici un fel de mijloace.

Cine poate si doreste sa ne ajute in oricare fel este binevenit, dar nu vrem sa o faca in mod fortat ca urmare a unor asemenea mesaje alarmiste.





Cine poate si vrea sa ne trimita bani, contul nostru este: 2511.A01.0.1184390.0211.ROL.1

BCR Sucursala Valenii de Munte, Cod IBAN: RO42 RNCB 0211 0118 4390 0001

Preot Nicolae Tanase

Asociaţia Pro-Vita este o organizaţie neguvernamentală şi non-profit

înfiinţată prin sentinţa civilă nr. 1/20 Ian. 1994 emisă de Judecătoria Vălenii de Munte,

avizată de Ministerul Muncii şi Protecţiei Sociale cu nr. 1625.

Este autorizată de Consiliul Judeţean Prahova – Comisia pentru Protecţia Copilului

şi funcţionează altoită pe Parohia Valea Plopului

urmând o tradiţie de veacuri a implicării Bisericii în social.

Cod fiscal: 7250977, Adresa: Str. N. Iorga nr. 72, Vălenii de Munte, Jud. Prahova

Tel. : 0244 – 280600 / 0244 – 421208 / 0244 – 420589, Fax.: 0244 – 280695

0746 014 605 E-mail: asociatiaprovita@hotmail.com

PS: In timpul scurs de la lansarea mesajului cu pricina s-a dovedit ca, din fericire, nu toti primitorii acestuia s-au alarmat, unii preferind sa vina sa verifice la fata locului. Iata raspunsul ulterior al unuia dintre acestia catre persoana de la care primise mesajul respectiv:

Draga Anca,



Nu cred ca mesajul asta le este de ajutor copiilor de la Valea Plopului.

Este o imagine deformata si de folos celor care vor sa spuna ca ceea ce se intampla acolo nu este in regula!

In Valea Plopului sunt copii frumosi si sanatosi si cu o multime de nevoi, intr-adevar! Nu mor de foame si nici nu au nevoie de haine vechi si jucarii stricate!

Este nevoie de beton si caramida ca sa se construiasca case, este nevoie de afectiune si educatie, si de aceea acolo sunt o multime de voluntari, cei mai multi insa, din afara tarii. Este nevoie sa mergi si sa ajuti, sa pui umarul: de la statul cu copiii, lectii, limbi straine, joaca cu copiii mici, pana la curatenie, bucatarie, agricultura, constructii etc.

Crezand ca propagand astfel de mesaje ajutam si suntem exonerati de datoria de a face noi insine ceva, este o greseala!

Deci: Mergi la Valea Plopului si vezi cu ce poti sa ajuti! Daca vrei, Duminica merg acolo niste tineri de la EURO 26 ca sa studieze ca “exemplu de buna practica” ceea ce se intampla acolo si poti merge si tu!

Doamne ajuta!
Mugurel Stan




--------------------
Amice, esti idiot! (I. L. Caragiale)

feel the rain on your skin, no one else can feel it for you
Dar din dar se face Raiul
<span style='font-size:14pt;line-height:100%'>cea preaîmpiedicată</span>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kyklos
mesaj 4 Dec 2009, 10:33 AM
Mesaj #11


Ex-Colimator
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.439
Inscris: 25 November 05
Din: Cosmos , Cetatean al Cosmosului
Forumist Nr.: 7.332



in astfel de situatii eu sunt pentru cautarea unei sponsorizari. multi o sa spuna ca-i imposibil in plina recesiune economica. ma refer in special la cei din bucuresti. locul unde actele de caritate sunt vazute cu suspiciune. unsure.gif

de multe ori cluburile Rotary si Lions (aici se aduna in general crema afacerilor locale) au puterea sa ofere sume consistente. daca stiti pe cineva membru ar fi foarte usor sa propuna apoi in cadrul sedintelor saptamanale aceasta problema.

din punctul meu de vedere cei de la VALEA PLOPULUI au nevoie de consiliere. am vazut foarte multe imagini cu cei de acolo. multi vin in urma unei traume.
as fi bucuros daca o trupa de teatru pentru copii ar fi prezenta odata pe luna acolo.
terapie prin culoare. sa inveti copii sa se exprime prin pictura-i foarte frumos. le dezvolti orizontul de cunoastere.

copii sunt mai usor de modelat. sunt intr-o perioada de formare. nu trebuie sa ne rezumam la mancare si hainute. multe persoane satisfac astfel de necesitati.

pentru adulti ar fi nevoie de o calificare intr-o meserie. se doreste largirea campusului si astfel e mult mai usor sa recrutezi din interior posibli zidari, zugravi, dulgheri etc

nu-i imposibil.

Acest topic a fost editat de Kyklos: 4 Dec 2009, 01:27 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 19 March 2024 - 09:55 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman