Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Pro Haine De Blana?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Odăi in Dialog - Dezbaterile Hanului
Pagini: 1, 2, 3
PIT-a-PAT
Eu nu prea mi-am pus problema asta pana nu am dat de site-ul asta (va avertizez ca e socant si necenzurat):


QUOTE
http://www.strasbourgcurieux.com/fourrure/


Cred ca imaginile spun multe....



Edit: sper ca nu e repost...desi nu stiu daca conteaza.
abracadabra
n-am avut haine de blana ca nu ma atrag, pe motive ca imi vine sa stranut de la ele si mai lasa si par unele
sunt impotriva din principiu, dar imi place la unii oameni cind le vad...
(ce erau animalele alea carora le dadeau in cap??? cry.gif )
Jazz
@Abracadabra
Pui de foca...
Mrs. Rogers
Eu am o repulsie ( nascuta din prejudecata ) fata de hainele de blana . In Romania toate hainele de blana erau "stas" si de prost gust ,mi se parea mie . In plus , am observat ca erau purtate de femei fara stil , care se imbraca mai babesc , mai impopotanat .
Asa ca eu n-as purta haina de blana nici sa fie ea cea mai scumpa si cea mai frumoasa.
Maria Luiza
QUOTE (toxic @ 7 Sep 2005, 02:26 AM)
Eu am o repulsie ( nascuta din prejudecata ) fata de hainele de blana . In Romania toate hainele de blana erau "stas" si de prost gust ,mi se parea mie . In plus , am observat ca erau purtate de femei fara stil , care se imbraca mai babesc , mai impopotanat .
Asa ca eu n-as purta haina de blana nici sa fie ea cea mai scumpa si cea mai frumoasa.

Dupa ce imbraci una din alea "rare" iti schimbi parerea!
carrad
mie-mi plac hainele de blana, desi n-am mai purtat de ani de zile asa ceva...nici nu mai am
Jazz
@Maria Luiza
Pentru hainele alea "rare", animalele au fost omorate prin electrocutare, poate ca d-aia iti plac! spoton.gif

Eu una cred ca nu mai suntem in Epoca de Piatra sau mai incolo ca sa traim in hruba si sa ne acoperim cu blanuri si ca exista materiale mult mai sofisticate care ofera caldura si eleganta. Pe timp de iarna avem masini, locuinte calduroase (daca iti permiti o blana iti permiti si caldura in apartament/casa rolleyes.gif ) si nu e ethically correct ca 50 de animale sa fie omorate pentru asta, un simplu moft.
mdA!
eu n-am reusit sa vad filmuletul, asa ca n-am apucat sa fiu socata de imagini.
blana n-am avut niciodata si nici nu m-a atras ideea. dar imi plac. arata bine, se simt misto, la palma.
povestea asta cu protejarea animalelor nu m-a prins niciodata, desi recunosc ca are la baza niste rationamente corecte. poate ca is eu intr-o perioada profund superficiala.
cu toate astea, trebuie sa recunosc ca daca as avea posibilitatea sa iau o haina de blana, as lua in considerare varianta..
simonsays
QUOTE (Jazz @ 7 Sep 2005, 02:31 AM)
@Abracadabra
Pui de foca...

bine ca nu ai zis "pui de strut", ca tot la fel de aproape erai rofl.gif

mie imi place blanita, la femei.... dar mai scurta, asa... si bine ingrijita ! ohyeah.gif
Serenity
QUOTE
mie imi place blanita, la femei.... dar mai scurta, asa... si bine ingrijita !


Vrei sa spui ca blanitza lu' Fizz nu-ti place? ohmy.gif Blanita ingrijita ca a taticului nu se ezista.. Imbalsamata, periata, data cu masca de blana.. o minunatie rofl.gif

on-topic: Din cate am inteles se fac acum niste imitatii extrem de reusite de blana naturala. Asa ca ma declar si eu contra.. wink.gif
Aramis
Nu am haine de blana si nici nu cred ca voi avea. Nu am vazut imaginile cu animalutele, dar nici nu ma prea grabesc sa le vad tongue.gif. Cum zicea si Jazz, exista atat de multe materiale calduroase, pufoase, incredibil de moi la atingere care pot fi purtate iarna, astfel incat idea unei haine de blana pur si simplu nu ma atrage smile.gif
contraste
Aici pot intra lejer si hainele din piele.
Piele, este ce rezulta in urma indepertarii firelor de blana...
A fost o vreme cand purtam...
In ultimul timp am avut o strangere de inima, si nu mi-am mai cumparat...
mgi_r
wow! hh.gif
Categoric contra!
In vechime exista o scuza pentru ca erau oarecum o necesitate pentru cei ce le purtau dar in zilele noastre hmm.gif ...
Cat despre animalute, cred ca erau un fel de specie de raton. Suflete sensibile sa se abtina!
Damnatius
Nu pot sa spun decat DOAMNE DUMNEZEULE MARE!

Nu stiu unde traiesc fiintele alea (ca oameni cu siguranta nu pot fi) si nici in ce dumnezei cred, dar sper sa ajunga in iadul lor.
Daca cel mai bun prieten al meu mi-ar fi spus ca a vazut jumatate din ce am vazut in filmul asta, tot nu l-as fi crezut.

Pentru cei care nu au vazut filmul, acesta prezinta imagini cu jupuirea DE VII a unor animale (probabil ca sa nu se piarda nimic din blana prin taiere). La finalul operatiei unul dintre animalele filmate este inca in viata, clipeste din ochi si respira, dar nu mai are pielea pe el. Animalul este lasat la sfarsit in viata, iar "doctorii" din fundal par amuzati (cel putin asa se intelege din sunetele care le scot) ca acesta se mai respira inca. Animalul pare a fi un raton.

Nu am vazut niciodata asa ceva. Probabil chestiile astea depasesc sadismul filmelor cu teroristi care decapiteaza prizonierii.
Jazz
QUOTE (simonsays @ 7 Sep 2005, 04:43 PM)
QUOTE (Jazz @ 7 Sep 2005, 02:31 AM)
@Abracadabra
Pui de foca...

bine ca nu ai zis "pui de strut", ca tot la fel de aproape erai rofl.gif


Draga Simonsays rolleyes.gif
Daca te referi la "filmuletul"... nu l-am vazut. Am vazut insa o multime de materiale in care puii de foca sunt cei omorati prin clubbing (de obicei sub ochii mamei) si am crezut ca despre asta e vorba... Pui de raton se prind cu capcane si li se suceste gatul sau se electrocuteaza... dar ma rog, depinde de resurse si de imaginatie, nu?
anuena22
Nu mi-as cumpara o haina de blana. Exista haine foarte reusite din blana artificiala, daca esti adepta genului. Eu consider ca un palton din stofa este mult mai elegant. wink.gif
Michelle
...nici eu nu mi-as cumpara...astept s-o mostenesc pe-a socrelei...de nurca,cu o croiala clasica care nu se va demoda niciodata rofl.gif
sunny26
Mie-mi plac, dar nu mi-as cumpara una. Cum zicea si Anuena22, mai bine un palton elegant si calduros.
simonsays
QUOTE (Jazz @ 8 Sep 2005, 04:25 AM)
QUOTE (simonsays @ 7 Sep 2005, 04:43 PM)
QUOTE (Jazz @ 7 Sep 2005, 02:31 AM)
@Abracadabra
Pui de foca...

bine ca nu ai zis "pui de strut", ca tot la fel de aproape erai rofl.gif


Draga Simonsays rolleyes.gif
Daca te referi la "filmuletul"... nu l-am vazut. Am vazut insa o multime de materiale in care puii de foca sunt cei omorati prin clubbing (de obicei sub ochii mamei) si am crezut ca despre asta e vorba... Pui de raton se prind cu capcane si li se suceste gatul sau se electrocuteaza... dar ma rog, depinde de resurse si de imaginatie, nu?

Draga Jazz,
Apreciez faptul ca te oripilezi si iti dai cu parerea, chiar fara sa vezi despre ce e vorba; este dovada unu suflet sensibil rolleyes.gif
Este emotinonanta faza cu "sub ochii mamei"; pentru asta, promit sa imi arunc toate accesoriile erotice din piele naturala... da, da, pana chiar si biciul...
Puii de raton nu se prind cu nimic; cresc, culmea, in.. crescatorie ohyeah.gif ; pui de raton sint crescuti pana la maturitate, atunci e buna blana; nici un cretin nu jupoaie ratonii pui.
Nimeni nu electrocuteaza animalele alea, inainte de jupuire; numai in Romania trebuie sa electrocutam porcu inainte de haleala... spoton.gif
Nu depinde nici de resurse, nici de imaginatie; doar de eficienta..

Azi sint dispus sa iti acord medalia "Maica Tereza". Nu, nu aia cu calu' ... rofl.gif
Zed
QUOTE (contraste @ 7 Sep 2005, 07:49 PM)

Piele, este ce rezulta in urma indepertarii firelor de blana...

Pentru jachetele de piele se foloseste pielea de vita sau cea de porc si nu cea de nurca , foca sau vulpe etc .

Nu mi-am cumparat niciodata haine de blana si as refuza orice cadou de acest fel .
In primul rand o femeie imbracata-n blana imi provoaca o stare de ras . Mi-o inchipui direct si cu un ciomag in mana scotand si sunete aferente epocii in care aceasta vestimentatie era necesara . Sa nu mai vorbesc de bietele animale .
Am renuntat chiar sa si cumpar unele paltoane care erau facute din stofa dar aveau guler de blana . Exista fular .
La ora actuala pentru amatoarele care nu pot fara blanuri , industria a facut progrese masive in productia de blanuri artificiale care se aseamana foarte mult cu cele naturale .
Am vazut si doamne care foarte faloase isi prezentau pe la party-uri blana cumparata de sot la o suma exorbitanta . Machiata pana la ureci cu verde , un ruj rosu strident , aur la kg sub forma de cercei , lanturi , bratari si alte cele . Distractia a inceput cand si-a dat paltonul jos . Unele nu inteleg ca mirosul de nespalat si transipiratia nu se acopera cu un parfum , fie el si de la Dior .
Jazz
Draga Simon
Mi-am spus sa iti raspund si de data asta si apoi sa te ignor pentru ca nu-mi placi deloc si pace!
N-am sa ma dialoghez cu tine la subiectul asta pentru simplul fapt ca in afara de ce vezi tu cu ochisorii aia ai tai mai exista o lume intreaga...



Un articol
Blana de foca in Canada: A call to Action
simonsays
Zed, me love, inteleg ca aveti ceva impotriva femeilor casatorite cu soti bogati... dar frustrarea merge prea departe; e pacat, totusi.. curvele nu au exclusivitate la "blana" ohyeah.gif Exista femei normale, decente, coafate frumos, fardate splendid, culte, care poarta BLANA. Si s-ar putea sa te surprinda, unele sint romance spoton.gif
simonsays
QUOTE (Jazz @ 8 Sep 2005, 03:32 PM)
in afara de ce vezi tu cu ochisorii aia ai tai mai exista o lume intreaga...

Tocmai asta este diferenta intre un imbecil profund, si un inteligent rasat (asa, ca mine ohyeah.gif ): reusesc sa STIU mai mult decat pot vedea cu "ochisorii" astia ai mei ; tu poti ? spoton.gif

later edit: Apropo, sa stii ca era o simpla discutie, nu era vorba sa facem amor; te f* cu cine iti place, da, dar poti discuta cu orice fel de persoana, chiar daca esti sau nu de acord cu parerile ei; cum sa zic.. asta este esenta conversatiei, si a experientei mwah1.gif
Zed
simon ,

Eu am scris ca :
QUOTE
am vazut SI doamne
de acest fel , nu am generalizat nimic .


QUOTE
nteleg ca aveti ceva impotriva femeilor casatorite cu soti bogati... dar frustrarea merge prea departe;


Pentru ce e mesajul asta rautacios , nu inteleg .
indubitabil
Simonsays, esti prea dur:) Eu te iubesc si asa...
Oricum, revenind la subiect, imi plac hainele de blana. Imi place sa le si port. Cred ca ar trebui sa devenim cu totii vegetarieni pentru ca animalele se sacrifica si pentru consum.... Iata pentru ce sunt eu mai mult vegetariana. Cred ca oamenii, sa spun femeile, cand cumpara o haina de blana nu se gandesc neaparat ca un animal a murit in chinuri pentru asta. Asa cum nu se gandesc nici cand cumpara carnati, cand servesc la restaurat vanat, cand fac sarmalute de Craciun sau drob de miel...
O sa ma mai gandesc la problema asta...
Si nici pantofi din piele??
simonsays
QUOTE (Zed @ 8 Sep 2005, 03:49 PM)
Pentru ce e mesajul asta rautacios , nu inteleg .

erai in raza de actiune .. mwah1.gif


QUOTE
Si nici pantofi din piele??

that's the point spoton.gif da, animalele alea erau ucise bestial; dar sa nu generalizam, tovarasi ... cool.gif
Mara
Cu mancarea e alta poveste totusi, pentru ca unii dintre noi chiar au nevoie de consume carne, dar sacrificarea unor animale din ratiuni estetice, cand sunt atatea alternative... nu sunt de acord. Ok, acum ceva anisori buni, n-aveau de ales decat sa se acopere cu blanuri, dar parca am evoluat putin. Si da, cum naiba se face ca parca "doamnele" descrise de Zed sunt majoritar purtatoare de blanuri? wink.gif
Felina
QUOTE (Mara @ 8 Sep 2005, 03:04 PM)
Si da, cum naiba se face ca parca "doamnele" descrise de Zed sunt majoritar purtatoare de blanuri? wink.gif

Mai dar prin ce cercuri inalte va invartiti voi? Eu nu cunosc nici o doamna purtatoare de blanuri laugh.gif . Din cate imi amintesc din scoala generala si liceu, mai erau profe care purtau caciula si guler de blana, dar erau ok doamnele, nici nu miroseau a dior, dar nici a dihor laugh.gif .
simonsays
QUOTE (Mara @ 8 Sep 2005, 04:04 PM)
Si da, cum naiba se face ca parca "doamnele" descrise de Zed sunt majoritar purtatoare de blanuri? wink.gif

Pai de, mai fetelor.. ele "stie" cu cine si cat (sau cati) ... ohyeah.gif
Totusi.. nu poti spune ca doamna Tariceanu, sau madam Nastase, e d-alea; sau poti ? stii ceva ce noi nu stim ? jamie.gif rofl.gif
indubitabil
Dragii mei, exista inca jocuri cu imagini, gen "Ce foloase aduce", prin care copiii intre 3 si 7 ani (asa scrie pe cutie) afla ca de la vaca noi consumam laptele, carnea, pielea si parul...
Da, sunt necesitati, am inteles, dar...
Cred ca avem nevoie de o educatie incepand cu varsta mica. Chiar si in ceea ce priveste mancarea, Mara, se poate, crede-ma! smile.gif
Despre tate, ce sa mai vorbim! Ele intotdeauna vor purta cele mai scumpe blanuri, eventual una peste alta, lanturi de aur cat cel de la WC etc.
Zed
indubitabil ,

QUOTE
Despre tate, ce sa mai vorbim! Ele intotdeauna vor purta cele mai scumpe blanuri, eventual una peste alta, lanturi de aur cat cel de la WC etc.


Imi pare rau ca nu am poza cu ea , dar EXACT asa un lant avea rofl.gif si un medalion cat un ceas ! Gaura de la urechi deja ii atarna pana la jumatatea umarului .

Mara laugh.gif of of , da .

Consumul de carne aduce cu el si pielea animalelelor care decat sa fie aruncata , e mai bine sa se foloseasca in marochinarie .
simonsays
pai si ce... ratonul nu se mananca ... ?? unsure.gif

rofl.gif rofl.gif rofl.gif

indubitabil, ce fel de educatie ? "vedeti, copii..asa.. vaca.. deci de la ea se consuma... adica nu se consuma, ea este un animal dragalas, pe care tzaranii il cresc din dragoste fata de natura; avem plansa urmatoare... porcul; da, deci porcul .. aaa .. porcul ne ofera "fructele porcului", cum ar fi: carnati de soia, caltabos de urzici, si pastrama de spanac" roflmao.gif
Michelle
Bey,io la astea din plastic fac alergie ...mai bine cind e gerul ala de -20 grade Celsius imi pun pilota pe mine...adica gecile-alea de puf de gasca,de penguin,de ce-o fi!nu sunt pretentioasa...dar la gaste oare le mai creste puful dupa ce fac astia paltonase din ele? wink.gif sau e cu gatu' rupt si astea?

totusi,cind o sa ma fac mare,eu tot la nurca soacra-mii trag drool.gif nu dati cu pietre ,va rog hh.gif accept numai bolovani unsure.gif
Jazz
@Michelle
Blana lu' soacra se accepta. spoton.gif O reciclezi doar, no? Plus ca are valoare sentimentala...

Pana s-a trezit activista din mine am purtat si eu un cojoc (eram de cativa ani vegetariana... biggrin.gif) l-am dus apoi la Humane Society pentru programul lor de wildlife, ii baga pe puietii orfani in blanita pentru ca o mimeaza pe-a mamei. thumb_yello.gif
Maria Luiza
Animalele trebuie omorate paentru carne, blana, etc, in folosul omului. Asta o fi o regula mai depasita pentru unii!
Jazz
@Maria Luiza

De ce "trebuie"?
laugh.gif
Damnatius
QUOTE
Da, sunt necesitati, am inteles, dar...


Nu are nici o legatura cu subiectul. In cazul vitelor, animalele sunt oricum sacrificate. Nu se cresc vaci special pentru pielea sau parul lor. Iar sacrificarea acestor animale se face scurt de tot, nu prin chinuri.

In filmul respectiv animalele erau pur si simplu torturate. Am mai spus-o: la sfarsit creaturilea alea nici nu se oboseau sa curme suferinta animalului. Il lasau sa agonizeze.

Chestii de genul "fara haine de piele", "fara pantofi de piele" sau "fara produse din carne" sunt puerile pentru ca primele doua se produc oricum din animale care se sacrifica pentru carne (evident, nu ma refer la cizme din piele de crocodil sau alte aiureli din astea) si toate trei nu implica stresarea si chinuirea inutila a animalului.
ilie
da, la intrebarea initiala.

restul e...
a) cine n-a purtat e afoana. (sau lipsita de gust...)
b) e o aiureala sa manaci vaca (etc) si sa nu folosesti alte alea...se cheama....

(ai perne de puf, dar...; ai haina de piele/accesorii/masina cu.., dar...;iti place puiul...etc...

natura iti da, dar nu te face prost...asta e o alegere...

sau ipocrizie....

hai care pariaza pe constiinta la doua -trei chestii - atat de simple...

eu dau berea ecologica, pentru toti.
simonsays
si cu toate astea, vad ca nu oPserva nimeni nivelul de alienare al intrebarii "dece sa omori animalele, cand vre sa obtii carne si blana, etc..."; adica probabil dom'soara respectiva se gandeste ca mai bine jupoi animalu de viu spoton.gif sar'na, cocoana, esti o adevarata protectoare a necuvantatoarelor rofl.gif

later edit: da' pe matale cine te protejeaza ? ohyeah.gif
Nico
hainele sunt frumoase, nimic de zis, dar sa omori cu cruzime pentru ele... mai bine nu port. Nici nu vreau sa stiu despre ce e filmuletul, prefer sa nu vad. Din pacate nimeni nu se intereseaza inainte sa cumpere ce s-a intamplat de fapt cu animalul. Unii chiar te privesc dispretuitor daca le atragi atentia...
Kyklos
Am vizionat o serie de clipuri in care animalele erau omorate cu mult sadism , persoanele care ajung sa comita acest crime , sunt orbite de sumele de banii care urmeaza sa le primeaca dupa oribila fapta . Hainele de blana odata cu trecerea timpului vor fi savurate de molii .
roua
QUOTE (Nico @ 7 Oct 2005, 08:21 PM)
hainele sunt frumoase, nimic de zis, dar sa omori cu cruzime pentru ele... mai bine nu port. Nici nu vreau sa stiu despre ce e filmuletul, prefer sa nu vad. Din pacate nimeni nu se intereseaza inainte sa cumpere ce s-a intamplat de fapt cu animalul. Unii chiar te privesc dispretuitor daca le atragi atentia...

Bine v-am gasit...eu cred ca este totusi foarte dureros ceea ce se intampla, in sensul in care e mai importanta blanita la gatul vreunei domnite decat viata animalului in sine, iar cred ca asta in definitiv spune foarte multe despre fiinta umana!
Cucu Mucu
Da, fratilor, va cred ca da bine sa salvezi planeta ( mai ales ca asta e tema standard la concursurile de miss), dar care dintre voi are incalataminte din vinillin, haine cu desavarsire din fibre vegetale? Se leaga lumea de haine de blana. Dar si cele de piele tot din animale se trag. Ca sa nu mai spun ca cele mai gustoase mancaruri sunt de origine animala. Io zic s-o lasam jos ca macane si e posibil sa mai aiba si aviara.
bdl
In legatura cu blanurile animalelor....uite o chestie interesanta.... wink.gif

http://www.strasbourgcurieux.com/fourrure/spanish.ph

Enjoy.... thumb_yello.gif

PS Un comentariu personal....tot asa le-as face si eu fomeilor care pun pe ele blaneturi .... mwah1.gif
mothman
Am vazut si eu fiilmuletul mai demult. Este socant, nu-l recomand persoanelor mai slabe de inger. Cred ca sunt putini cei care il pot urmari pana la sfarsit. sad.gif
bdl
Macar sa se faca intr-un mod mai putin chinuitor.... e clar ca nu se poate eradica sacrificarea animalelor....
Eu haine de blana nu port, dar carne de miel nu maninc de pasti pt ca am vazut cum erau taiati in piata centrala si cum erau jupuiti...
willie
Inteleg de ce unii poarta haina de blana... nu numai ca sunt frumoase , dar sunt si foarte calduroase. Eu prefer totusi o haina care imita blana naturala dar pentru care nu a murit nimeni. Poate ca intr-o buna zi vom fi suficient de iluminati incat sa incetam sa mai ucidem de placere... pana atunci incerc sa iau parte cat mai putin la ceea ce in alte vremuri va fi catalogat ca ceea ce este de fapt:crima.
mutulica
mie imi plac hainele de piele... cam tot dracu ala cu hainele de blana...
si ca sa fiu in topic, nu am absolut nici o remuscare fata de bietele animale sacrificate si nu cred nici in filmele care prezinta sacrificarea animalelor cu cruzime...
cam aceeasi opinie ca la topicul despre maidanezi
MonicaV
Eu am avut un cojoc lung adus din Romania, plus diverse haine de piele, ca sa nu mai vorbim de genti si pantofi. Acum, de curind, am gasit o marca buna de pantofi tricotati (Arcopedico) si s-a intimplat sa aleg o geanta din pinza sau ma rog, dintr-un material tesut. Altfel, daca vreau un obiect dintr-un material gen piele, il cumpar numai daca e din piele naturala, pentru ca pielea e un material bun, eventual putin mai de lux. Blana nu am avut pentru ca nu am prea multi bani, dar s-ar putea sa imi iau cind o sa pot. Dupa parerea mea, produsele din blana si din piele sint mai de calitate, mai de lux, iar daca zice cineva ca nu e bine, eu o sa raspund ca le merit, pentru ca le-am cistigat. Remarcati ca eu ma intretin singura si nu sint maritata, asa ca e cu atit mai normal sa ma simt mindra daca imi iau asa ceva.

Daca m-as intilni cu niste persoane care fac demonstratii pentru drepturile animalelor, as fi aroganta. De fapt, am si facut asa ceva la facultate, dar nu aveam blana (nu mai tin minte exact ce purtam dar in general, pantofii si geanta mea erau de piele). Le-am zis ca nu imi pasa de drepturile animalelor si ca oamenii sint superiori animalelor, asa ca au dreptul sa le omoare, cum le omoara si pentru a le minca. Mijloacele de productie nu sint treaba mea. Poate chiar, dimpotriva, suferinta investita in acele produse le mareste valoarea, iar eu merit produse de valoare. Va inchipuiti reactia aluia. As avea tupeul sa fac asa ceva chiar daca, sau mai ales daca, as purta o haina de blana. De fapt, a face pe cucoana si pe aroganta e unul din motivele pentru care vreau blana. As avea curajul sa raspund ca eu am muncit din greu ca sa imi permit asa ceva si ca poate daca nu au, oamenii care zic ca nu e bine pur si simplu nu au bani de asa ceva si ca s-ar putea sa isi schimbe parerea mai tirziu, cind or sa aiba.
Cucu Mucu
QUOTE (MonicaV @ 16 Apr 2006, 09:47 PM)
Blana nu am avut pentru ca nu am prea multi bani

Dar nu iti trebuie bani pt a avea blana. Din contra, faci economie! laugh.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.