HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

5 Pagini V  « < 3 4 5  
Reply to this topicStart new topic
> Copiii Strazii?, Problema exista. Solutii?
jet li
mesaj 1 Aug 2006, 02:28 PM
Mesaj #141


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.196
Inscris: 31 January 04
Din: ae
Forumist Nr.: 2.045



Eu am avut norocul sa practic o arta martiala, poate profesorul-sensei a fost de exceptie dar ce am invatat cat timp am fost acolo a fost mai mult decat orice discutie cu un psiholog. E vorba si de faptul ca esti intr-o comunitate unde inveti sa-respecti pe altii si pe tine insuti, toti avand aceleas valori. O scoala obisnuita cu lectiile ei obisnuite nu creeaza acest sentiment. Cui nu i place sportul sa nu-l practice, acele 4 ore sa nu aiba legatura cu scoala, note etc. Sunt sigur ca vor veni copiii sa faca acel sport din placere. Si timp de invatat este, eu vorbesc aici de clasele 1-8, chiar si la liceu , am zis 4 ore pe zi asa, dar se poate si 4 ore de 3 ori pe saptamana, oricum ar fi vreau sa spun sa se ia in serios acea activitate sportiva
De ce sa nu se invete o meserie ? Sa se invete cine a zis nu, dar trebuie ceva sa ii atraga la scoala

Acest topic a fost editat de jet li: 1 Aug 2006, 02:29 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 1 Aug 2006, 02:35 PM
Mesaj #142


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



jet li acel ceva care să atragă pe copiii străzii la şcoală nu găseşti nici la copiii familişti...
Aşa că trebuie axată discuţia şi convingerea pe statutul lor de copii ai nimănui care singuri işi fac sau nu işi fac viitorul. Asta este.


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 2 Aug 2006, 12:18 AM
Mesaj #143


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Exista copii care vor la scoala si copii care nu vor. Aia care nu vor 'mananca bataie' pana vor. Asa se intampla de cand lumea si pamantul.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 2 Aug 2006, 12:18 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
jet li
mesaj 2 Aug 2006, 12:40 PM
Mesaj #144


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.196
Inscris: 31 January 04
Din: ae
Forumist Nr.: 2.045



Da blakut, ai un copil , il bati, il faci sa mearga la scoala, sa-si faca lectiile sa invete, asta e usor. Daca nu vezi nici un avantaj in faptul ca ar putea merge la scoala pentru ca ii place acolo fie cum zici tu


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alysoft2003
mesaj 2 Aug 2006, 03:21 PM
Mesaj #145


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.160
Inscris: 14 February 06
Din: www
Forumist Nr.: 7.859



QUOTE (jet li @ 31 Jul 2006, 06:24 PM)
Un sport arte martiale

Asa, sa ii invatam sa ne dea cafteala in mod organizat dupa ce or iesi din scoala de corectie. La chestiile martiale iti garantez ca nu prea au nevoie sa fie instruiti, le stiu ei mult mai bine laugh.gif
Cat despre Centrul de Reeducare Minori (alias Casa de Corectie)...nu stiu ce sanse au sa mai fie reintegrati in societate acei copii, oricum, e mai bine decat nimic. Exact ca si in puscarie, se invata unul pe altul cum sa faca data viitoare ca sa nu mai fie prinsi.De fapt, sunt niste centre de perfectionare ale viitorilor infractori. Si sa nu mai punem la socoteala ca se aplica legea celui mai tare in pumn. ohno.gif


--------------------
Nu te pune cu prostul caci are mintea odihnita!Al dracului de odihnita!
user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jet li
mesaj 2 Aug 2006, 05:54 PM
Mesaj #146


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.196
Inscris: 31 January 04
Din: ae
Forumist Nr.: 2.045



Alysoft se poate si fotbal nu neaparat arte martiale. Nu stii despre ce vorbesc, acolo unde am invatat eu "a te bate" era intoteauna pe planul 2 niciodata nu era asta scopul. Daca ai merge la un club de arte martiale ai intelege ce spun.
Cum altfel sa faci un copil al strazii sa stea la scoala si sa nu fuga la loc in canal sau unde traieste el. Sa il tii inchis , considerat deja infractor ?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
wasp
mesaj 2 Aug 2006, 07:15 PM
Mesaj #147


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 681
Inscris: 29 November 05
Forumist Nr.: 7.367



Jet Li, singurul om care are titlul de Kancho in Romania (l-a obtinut anul trecut, dupa ce mai multi ani a fost Shihan) a afirmat deschis ca in tara noastra se practica numai sporturi derivate din artele martiale si nu arte martiale. In consecinta, cu un sensei mai putin pregatit, riscul sa ajunga niste mardeiasi cum scrie la carte e enorm de mare. Imi cer scuze pentru comentariul meu daca ai studiat artele martiale in alta tara.


--------------------
Sa ai incredere doar in umbra ta, dar numai atunci cand iti cade in fata !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alysoft2003
mesaj 3 Aug 2006, 01:45 AM
Mesaj #148


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.160
Inscris: 14 February 06
Din: www
Forumist Nr.: 7.859



Nu ar fi mai bine sa studieze Yoga? Ar fi frumos sa ii auzi prin curtea Centrului de Reeducare fredonand "Aum mani padme hum" in timp ce merg incolonati. laugh.gif


--------------------
Nu te pune cu prostul caci are mintea odihnita!Al dracului de odihnita!
user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dascalita
mesaj 6 Aug 2006, 05:35 PM
Mesaj #149


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.374
Inscris: 2 May 05
Din: galati
Forumist Nr.: 6.233



Problema copiilor strazii e destul de serioasa...In ultimul timp, in fata marketurilor a aparut o gloata de copilasi, cu casa si familii insetate, trimisi la capatat hrana si bani, ce-o fi numai sa duca acasa ceva...Am avut surpriza sa gasesc si un fost elev de-al meu, pe care l-am luat de mana si am mers acasa la mami, sa vedem ce parere are...Cand l-a vazut acasa asa devreme a inceput sa tipe la el ca ce,l-a apucat lenea, vine asa fara o sticla de bere, el nu vede ce cald e???Stateam in penumbra holului si "mami" nu ma vedea...Cand m-a vazut a inceput s-o scalde, ca nu l-a trimis ea, ca sunt saraci ...stiti placa!Tot timpul a primit ajutoare femeia asta, de la scoala, de la biserica, de la comitetul de parinti, rechizite gratuite...La munca nu merge si...berea nu se da la ajutoare!Ce se poate face?Eu am sa sesisez Protectia copilului, copilul plange ca nu vrea...e un copil cu un fond bun, se va duce si el de rapa...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Baradux
mesaj 7 Aug 2006, 09:12 PM
Mesaj #150


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 7
Inscris: 6 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.509



Subscriu la ideea MonicaiV referitor la sursa problemei.
Statul este alcatuit din teritoriu, populatie si organismul de conducere. Teritoriul nu-l putem schimba, deci or sa mai fie ierni in care copii strazii or sa tremure. Organismul de conducere se schimba din 4 in 4 ani, fantastica idee, ii incercam pe toti, poate rezolva unul problemele. Dar o problema la nivelul intregii societati nu se rezolva in 4 ani. Asta, presupunand ca cei de la conducere se gandesc la suferintele copiilor respinsi de societate. Ramane populatia. Alcatuita la randul sau din indivizi cu varii opinii asupra problemei. Cu cat mai in varsta, cu atat mai greu de schimbat opinia. Pensionarilor nu le putem cere nimic, s-ar putea incadra in aceeasi categorie-problema. Patura de mijloc trecuta de 40 de ani incearca sa-si traiasca viata cum n-au trait-o in vremurile de odinioara sau inca se chinuie intr-o tranzitie prelungita, numai la bietii copii nu se gandesc. Bogatii ajuta putin, cat sa-si faca imagine. Majoritatea celor de 20-30 de ani se indreapta spre alte meleaguri, nu mai vad nimic in Romania, cu copii ei cu tot. Sunt si cateva mii, dupa cum s-a mai specificat, care ajuta cum pot, dar tot nu sunt destui, iar ajutorul se dovedeste de multe ori a fi temporar. Au mai ramas doar copiii. Cei in cauza, saracii, si cei cat de cat normali. Cei saraci cersesc ca sa isi intretina parintii sau invata in scoli de corectie. Cei normali invata la scoli normale.
Ce invata? Pai, chestii care or sa le ajute in viata. De pilda, memoreaza toate raurile de pe un continent, analizeaza basmul ca opera epica, invata despre legaturi covalent-coordinative sau teoria cromozomiala. Unii, mai isteti, invata sa invete, dupa cum spunea Blakut, adica sa se adapteze. Invata cum sa chiuleasca efectiv, cum sa triseze la examene, cum sa manipuleze profesorii(social skills, deh) si doctorul de familie si alte lectii de viata. De toate acestea este responsabil sistemul educational romanesc. Dupa 12 ani de scoala, mai isi aduce cineva aminte ceva din ce s-a predat si care nu are legatura cu specialitatea pe care a urmat-o? Pentru a invata o meserie si a fi capabil sa te intretii din ea singur, nu-ti trebuie mai mult de 4 ani. In cazul Romaniei, o asemenea perioada nu face parte din invatamantul obligatoriu, asigurat integral de stat, ci este mai mult o perioada optionala. Presupunand ca ai o familie care a reusit sa te intretina pana ai luat diploma de BAC, evenimentul coincide cu varsta majoratului, cand nu mai e nimeni obligat sa te intretina si mai platesti si taxe. La asta se adauga si faptul ca unele facultati sunt inaccesibile celor din provincie, din cauze financiare, si se obtin generatii intregii de oameni cu potential neexploatat. Oameni care nu se mai gandesc decat la binele lor dupa aia, care nu se mai gandesc inainte sa faca copii, vor doar sa traiasca. Si problema se perpetueaza.
Sa o tai mai pe scurt cu rezolvarea propusa de mine. Liceul devine facultatea, clasele 5-8 liceu/scoala profesionala(pre-specializare, liceul, adica doar materii relevante profilului), 1-4 raman la fel. Astfel, dupa ce termini 1-8 stii deja o meserie, 1-12 pentru meserii avansate. Caminele pentru studenti devin camine pentru copii defavorizati. Varsta legala de practicare a unei meserii, 16 ani, cu sau fara acordul parintilor, cu o autoritate in domeniu pentru a preveni abuzurile. In loc de 'intrat la stapan', sa-i spunem internship. Teoretic, un copil ar putea sa lucreze in regim de internship de la 14 ani, daca este nevoie.
Personal, nu vad nimic rau in a executa munci adecvate de la varsta de 14 ani. Nu este exploatarea minorilor, ci scaderea varstei de maturizare a populatiei. E ceva rau in asta?
Ehh...M-am cam lasat dus de val. Sper ca nu am divagat prea mult.


--------------------
"All warfare is based on deception."-Sun Tzu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 8 Aug 2006, 09:25 AM
Mesaj #151


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



QUOTE
Personal, nu vad nimic rau in a executa munci adecvate de la varsta de 14 ani. Nu este exploatarea minorilor, ci scaderea varstei de maturizare a populatiei. E ceva rau in asta?


Pai si cum se decide ca de maine populatia se maturizeaza mai repede? Spune cine chestia asta?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alysoft2003
mesaj 8 Aug 2006, 09:33 AM
Mesaj #152


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.160
Inscris: 14 February 06
Din: www
Forumist Nr.: 7.859



QUOTE (Baradux @ 7 Aug 2006, 10:12 PM)
Subscriu la ideea MonicaiV

Sa o tai mai pe scurt cu rezolvarea propusa de mine. Liceul devine facultatea, clasele 5-8 liceu/scoala profesionala(pre-specializare, liceul, adica doar materii relevante profilului), 1-4 raman la fel. Astfel, dupa ce termini 1-8 stii deja o meserie, 1-12 pentru meserii avansate. Caminele pentru studenti devin camine pentru copii defavorizati. Varsta legala de practicare a unei meserii, 16 ani, cu sau fara acordul parintilor, cu o autoritate in domeniu pentru a preveni abuzurile. In loc de 'intrat la stapan', sa-i spunem internship. Teoretic, un copil ar putea sa lucreze in regim de internship de la 14 ani, daca este nevoie.
Personal, nu vad nimic rau in a executa munci adecvate de la varsta de 14 ani. Nu este exploatarea minorilor, ci scaderea varstei de maturizare a populatiei. E ceva rau in asta?
Ehh...M-am cam lasat dus de val. Sper ca nu am divagat prea mult.

Spune-mi ca glumesti. Te rog eu, spune-mi ca nu ai vorbit serios. Te roooog blink.gif hh.gif


--------------------
Nu te pune cu prostul caci are mintea odihnita!Al dracului de odihnita!
user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Baradux
mesaj 8 Aug 2006, 11:27 AM
Mesaj #153


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 7
Inscris: 6 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.509



@Blakut: In primul rand, populatia nu se maturizeaza de maine, cum am spus, o schimbare la nivel de societate dureaza mai mult de 4 ani. Schimbarile in sistemul educational ar trebui facute treptat, nu poti sa anunti dintr-o data ca din clasa a 9-a se incepe facultatea, sunt cei care sunt in clasele 10+ cu care nu prea ai ce face. Trebuie multa planificare, pentru ca nu poti sa tii un astfel de sistem in loc, iar o schimbare brusca ar genera haos. De decizie si planificare se ocupa cei direct responsabili, anume Ministerul Educatiei. Iar cei care voteaza pot fi considerati indirect responsabili.

@alysoft2003: Recunosc ca e o simpla schita si nu prea are sanse sa fie luata in serios. Am mai multe idei despre cum ar trebui sa fie sistemul educational, dar imi lipsesc date despre situatia concreta(ex. nr. de scoli, licee si facultati din tara, costurile unei astfel de operatii, numarul de noi admisi anual etc.) si nu pot sa alcatuiesc un plan decent, sigur, cu care as putea sa ma prezint guvernului, de exemplu. Acuma, as putea sa ma dau peste cap si sa fac rost de informatii, dar nu prea vad de ce as face-o. Oricum probabil nu m-ar lua nimeni in serios, mai ales cei avizati, mi-as bate capul degeaba. Ma rog, puteam s-o scurtez si aici, si sa-ti solicit contra-argumente, dar fie.


--------------------
"All warfare is based on deception."-Sun Tzu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kyklos
mesaj 12 Aug 2006, 05:52 PM
Mesaj #154


Ex-Colimator
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.439
Inscris: 25 November 05
Din: Cosmos , Cetatean al Cosmosului
Forumist Nr.: 7.332



Ceva-n genul cantau astazi aurolaci prin GARA rofl.gif

Mamelor din lumea-ntreagă / Eu vă dau un singur sfat: / Nu lăsaţi copii pe stradă / Din cauza lui bărbat. / Căci copilul fără mamă / E ca frunza fără rod / Azi se naşte, mīine moare / Şi la ei tu n-ai să vii. / Mamă, de ţi-e dor de mine / Ia un tren şi vii la mine ./ Dacă vezi că e departe / Dă-te jos şi scrie-o carte / Şi trimite-o la dormitor / S-o citesc cu lacrimi". Precum se vede, e un cīntec de tren.

rofl.gif rofl.gif rofl.gif rofl.gif rofl.gif rofl.gif rofl.gif

Acest topic a fost editat de Colimator: 12 Aug 2006, 05:54 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 17 Aug 2006, 07:41 PM
Mesaj #155


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Si ce anume ti se pare atat de amuzant?
Sau ai auzit ca rasul asigura longevitatea si urmezi un tratament?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 18 Aug 2006, 08:21 AM
Mesaj #156


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



mie mi se pare un cintec patetic foarte bun pentru cersit si nicidecum o cerere de a fi luati acasa.
asa cum mai spuneam pe aici, am cunoscut oameni care se implica in ajutorarea acestor copii, si cind am putut m-am implicat. sunt de acord sa ajut atunci cind ii vad si pe ei ca doresc sa fie ajutati, dar sunt impotriva ajutorului la colt de strada. prefer institutionalizarea. cine poate accepta disciplina institutionalizarii poate accede in viata
copii care refuza institutionalizarea, e posibil sa fi refuzat si familia (indif cum este acea familie), ori cu asta nu sunt de acord

sa ii ajutam cind vor, sa ii obligam cind au glume in program, pentru ca multi dintre ei sunt niste mici razvratiti


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Zed
mesaj 18 Aug 2006, 12:51 PM
Mesaj #157


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.766
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 671



Mutulica :

CODE
e posibil sa fi refuzat si familia (indif cum este acea familie),


Nu cred ca este chiar asa de indiferent cum este acea familie . Nu cred ca un copil abuzat de parinti ,rosteste cu drag cuvantul familie , mai ales daca pentru el viata alaturi de "mama si tata " a fost iadul pe pamant .


--------------------
I'm hanging on your words /Living on your breath
Feeling with your skin /Will I always be here ?!

Iarta-ti mereu dusmanii. Nimic nu-i supara mai tare.
www.unicef.org
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alysoft2003
mesaj 22 Aug 2006, 10:35 PM
Mesaj #158


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.160
Inscris: 14 February 06
Din: www
Forumist Nr.: 7.859



QUOTE (Colimator @ 12 Aug 2006, 06:52 PM)
Ceva-n genul cantau astazi aurolaci prin GARA  rofl.gif

Mamelor din lumea-ntreagă / Eu vă dau un singur sfat: / Nu lăsaţi copii pe stradă / Din cauza lui bărbat. / Căci copilul fără mamă / E ca frunza fără rod / Azi se naşte, mīine moare / Şi la ei tu n-ai să vii. / Mamă, de ţi-e dor de mine / Ia un tren şi vii la mine ./ Dacă vezi că e departe / Dă-te jos şi scrie-o carte / Şi trimite-o la dormitor / S-o citesc cu lacrimi". Precum se vede, e un cīntec de tren.

rofl.gif  rofl.gif  rofl.gif  rofl.gif  rofl.gif  rofl.gif  rofl.gif

Cu zambetul pe buze , (poate a exagerat un pic, accesurile de ras nu prea isi aveau locul ) insa colimator a prezentat in cuvinte putine si simple situatia exacta.
Daca trebuie sa radem, sau daca trebuie sa plangem, o putem decide fieacre in functie de personalitate. Desigur, vor fi si cei ce ironizeaza ( in maniera non constructiva, dar nu mai are importanta)

Oare de ce cand cineva graseste , ne napustim asupra lui precum lupii, in loc sa il indreptam in greseala sa? E mai simplu sa il indepartam cu anathema si sa demonstram superioritatea proceselor nostre cognitive. Sa aruncam cu pietre si sa scuipam.

Acest topic a fost editat de alysoft2003: 22 Aug 2006, 10:45 PM


--------------------
Nu te pune cu prostul caci are mintea odihnita!Al dracului de odihnita!
user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
wasp
mesaj 24 Aug 2006, 07:07 PM
Mesaj #159


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 681
Inscris: 29 November 05
Forumist Nr.: 7.367



Ar fi interesant sa discutam si despre metodele de cersit. Eu am identificat cateva: copil cu un pui de animal in brate, copil cu un picior bagat in ghips, copil care recita Luceafarul din Eminescu, copil care spune rugaciuni, adult cu acordeonul (habar nu are sa cante, ii dai bani ca sa taca), adult in carje care invoca paralizie a membrelor inferioare din nastere (dar asta numai pana seara, cand merge la carciuma sa-si bea castigul), adult care face complimente (pai nu mi-a spus unul: "Da-mi si mie un ban, papuse, ca frumoasa mai esti ?! rofl.gif ), adultul purtator de cartonas pe piept, insotit de copilul aferent cu privire miloaga (intre patru ochi se injura de le sar capacele). In consecinta, daca ar trebui rezolvat ceva cu adevarat, ar trebui legati aia care ii trimit la cersit. Ca actioneaza in haite, precum lupii !


--------------------
Sa ai incredere doar in umbra ta, dar numai atunci cand iti cade in fata !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kyklos
mesaj 24 Aug 2006, 07:45 PM
Mesaj #160


Ex-Colimator
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.439
Inscris: 25 November 05
Din: Cosmos , Cetatean al Cosmosului
Forumist Nr.: 7.332



rofl.gif Cea mai ingenioasa metoda de cersit am vazut-o la Plus...la carucioare trebuie sa pui 5 monezi de zece bani ca sa-l poti lua...si la final...te duci si-ti returnezi bani cu ajutor unei cartele (cei care fac cumparaturi la plus stiu)...si la iesirea din magazin un cersetor cu fata de aurolac te intampina cu binecunoscutul text (Imi dai si mie un ban nenea...imi dai si mie un ban tanti) sa scapi de gura lui i dai monezile lui...si uite asa dupa o zi de milogeala...ajunge acasa cu 500.000 chiar 600.000 rofl.gif

Acest topic a fost editat de Colimator: 24 Aug 2006, 07:46 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dr.
mesaj 24 Aug 2006, 10:33 PM
Mesaj #161


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 47
Inscris: 28 March 06
Din: undeva in Ardeal
Forumist Nr.: 8.040




...oare acele fiinte despre care se vorbeste aici nu sunt oameni?Insensibilitatea unora si tendinta de generalizare ma face sa cred ca unii trateaza acest subiect cu superficialitate si lipsa de seriozitate... sad.gif
...este drept ca aceste persoane ne fac probleme in societate, insa oare noi nu contribuim cu nimic la aceasta incurajandu-i cu indiferenta, insensibilitatea si uneori cu ,,fumurile" noastre de oameni superiori, realizati... rolleyes.gif
...care este vina unui copil nascut si crescut intr-un astfel de climat?Oare ne putem alege noi familia in care sa ne nastem sau soarta?


--------------------
...biruieste iubind!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 26 Aug 2006, 03:14 PM
Mesaj #162


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



QUOTE
...oare acele fiinte despre care se vorbeste aici nu sunt oameni?Insensibilitatea unora si tendinta de generalizare ma face sa cred ca unii trateaza acest subiect cu superficialitate si lipsa de seriozitate...


Cersetorii aia castiga mai mult decat tine, parintii lor betivi beau bani mai multi decat castigi tu lunar. De ce sa ma simt vinovat?



QUOTE
...este drept ca aceste persoane ne fac probleme in societate, insa oare noi nu contribuim cu nimic la aceasta incurajandu-i cu indiferenta, insensibilitatea si uneori cu ,,fumurile" noastre de oameni superiori, realizati...


Mie nu imi fac nici o problema, atata timp cat nu put langa mine si nu ma impiedic de ei. Chiar nu inteleg de unde atata grija? Nu e cumva o grija indusa de media si diferite asociatii de ajutorare, frecat menta si spalat bani?

Care fumuri? Oricand pot deveni betivan boschetar!



QUOTE
...care este vina unui copil nascut si crescut intr-un astfel de climat?Oare ne putem alege noi familia in care sa ne nastem sau soarta?


Nici o vina. Care e vina mea ca nu m-am nascut boschetar fara o mana? Nici una. Asa ca suntem cu totii nevinovati si fericiti.

Acest topic a fost editat de Blakut: 26 Aug 2006, 03:14 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dr.
mesaj 26 Aug 2006, 05:44 PM
Mesaj #163


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 47
Inscris: 28 March 06
Din: undeva in Ardeal
Forumist Nr.: 8.040



...mai ,,blakut" din cate am citit esti un critic inteligent tongue.gif , insa mai da si cate o idee din cand in cand, altfel iti pierzi sclipirea si fanii... smile.gif
...in privinta finantelor mele nu-ti fa griji, caci incapi si tu... ohyeah.gif
In fiecare din noi este aceea sensibilitate care ne caracterizeaza ca oameni...inca nu am intalnit oameni cu ,,inima de piatra"
chiar daca pareau mai ,,duri"... smile.gif
Un copil reprezinta ceva deosebit insa in cei de pe strada nu vedem decat mizerie, hotie,adica doar lucruri negative.Parerea mea este ca intr-o oarecare masura,fiecare din cei care au raspuns la acest subiect pana acum are dreptate! smile.gif


--------------------
...biruieste iubind!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 27 Aug 2006, 07:56 AM
Mesaj #164


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



In postul de mai sus doar te criticam pe tine, nu urmaream sa aduc o idee noua.



QUOTE
Un copil reprezinta ceva deosebit insa in cei de pe strada nu vedem decat mizerie, hotie,adica doar lucruri negative.


Mereu va exista aceasta parte a societatii, oricate masuri ai lua. Tot timpul vor exista oameni care nu vor sa munceasca, nu copiii sunt problema ci parintii lor.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

5 Pagini V  « < 3 4 5
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 26 April 2024 - 11:35 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman