HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

30 Pagini V  « < 28 29 30  
Closed TopicStart new topic
> Legalizarea Prostitutiei ! ! !, Intre ETICA,MORALA si NECESITATE
Sunteti PENTRU sau CONTRA legalizarii prostitutiei in Romania?
Sunteti PENTRU sau CONTRA legalizarii prostitutiei in Romania?
PENTRU [ 53 ] ** [67.09%]
CONTRA [ 26 ] ** [32.91%]
Nr. Voturi: 85
  
MIA
mesaj 27 May 2005, 08:21 AM
Mesaj #1016


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



[offtopic]

Acest topic a fost editat de calfa: 27 May 2005, 09:39 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 27 May 2005, 09:41 AM
Mesaj #1017


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



Si cu morala asta e o treaba ... Am citi pe undeva ca in anumite zone ale Europei era considerat imoral sa imprumuti bani cu dobanda. Asta prin evul mediu. Din fericire treaba s-a schimbat intre timp, altfel astazi am fi avut dezbateri aprinse apropo de legalizarea bancilor si de drepturile bancherilor.
p.s : tot din fericire meseria de avocat a fost complet definita in epoca moderna. Altfel in mod sigur lucrarile religioase ar fi considerat-o o ocupatie imorala si ca atare numai buna de a fi interzisa.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 27 May 2005, 10:22 AM
Mesaj #1018


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (Achernar @ 27 May 2005, 10:41 AM)
Am citi pe undeva ca in anumite zone ale Europei era considerat imoral sa imprumuti bani cu dobanda. Asta prin evul mediu. Din fericire treaba s-a schimbat intre timp, altfel astazi am fi avut dezbateri aprinse apropo de legalizarea bancilor si de drepturile bancherilor.

Rationamentul acesta exista inca din Antichitate ( Aristotel a fost pare-mi-se cel care l-a conceptualizat ), a fost preluat de cam toate religiile de pe zona si inca e valabil in multe ca si principiu moral ( in tarile islamice din cite stiu exista diverse smecherii de-a fenta acest percept si de asemenea parca si Biserica Catolica prefera sa-si investeasca banii pe burse decit in creditari ... rolleyes.gif ).

Oricum - problema e ca, dincolo de considerente pur filosofice si morale, argumentatia lui Aristotel privind aspectele practice - ruinarea si exploatarea cvasi-sigura a debitorului - e valabila intr-o situatie in care masa monetara e relativ mica si circulatia banilor anevoioasa ( in Antichitate era valabil din plin, datorita faptului ca in Europa nu intrasera inca marile cantitati de aur si argint descoperite in America si Africa ... tongue.gif ).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 27 May 2005, 10:22 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Achernar
mesaj 27 May 2005, 10:39 AM
Mesaj #1019


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



Deci imoralitatea a fost 'uitata' din motive ... economice. Si pentru ca existau grupuri etnice ale caror percepte religioase sau morale nu erau atat de stricte in ceea ce priveste problema. Iar aceste grupuri etnice profitau din plin de acest avantaj.
Mi se pare mie sau situatia e pe undeva comparabila cu cea din Romania de azi ?

Scuze. In afara de respectivele grupuri etnice mai existau si unele comunitati religioase (astazi le-am fi numit probabil 'secte') ce nu considerau imprumul de bani ca fiind un pacat. Normal, nu erau prea bine privite. Asta nu inseamna ca li se refuzau serviciile 'financiare'.

Acest topic a fost editat de Achernar: 27 May 2005, 10:44 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 27 May 2005, 10:56 AM
Mesaj #1020


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (Achernar @ 27 May 2005, 11:39 AM)
Mi se pare mie sau situatia e pe undeva comparabila cu cea din Romania de azi ?

Habar nu am daca e sau nu comparabila tongue.gif , dar pot sa-ti spun ceea ce mie mi se pare esential din toata povestea ( desi e complet pe linga subiect ) : Revolutia Industriala a luat amploare in Anglia in momentul in care Banca Centrala a Angliei ( din considerente diverse, probabil si de ordin moral si de ordin pragmatic ) a decis stabilirea ratei maxime a dobinzii la 6,5% pe an sub amenintarea unor sanctiuni foarte dure. wink.gif

Daca trebuiau sa se imprumute cu 50% pe an sau 10% pe luna sorry.gif ca multi intreprinzatori romani mici si medii pina prin 2000 ( sau chiar si acuma sad.gif ) probabil ca Arkwright si altii ar fi ramas niste cirpaci de duzina. tongue.gif

QUOTE

Deci imoralitatea a fost 'uitata' din motive ... economice.


Nu chiar - exista o diferenta intre o dobinda normala si o camata de parte la parte ( sau peste ). Ori - pina undeva prin sec. al XVII-lea autoritatile laice au fost incapabile sa o combata cit de cit eficace pe cea de-a doua ... asa ca totul s-a cam marginit la predicile bisericesti ... smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 27 May 2005, 11:04 AM
Mesaj #1021


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



Pentru a stabili o rata maxima a dobanzii era deci necesar ca institutia (banca) sa fie legala. Pe de alta parte cei implicati (bancherii) trebuiau sa fie acceptati in societate si respectati. Asta tocmai pentru a-i determina sa renunte la apucaturile de camatari si sa se conformeze anumitor reglementari. Mai mult, bancherii au devenit ulterior principalii adversari ai camatarilor tocmai pentru ca aveau nevoie de respectabilitate si de increderea clientilor.

Acest topic a fost editat de Achernar: 27 May 2005, 11:23 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 27 May 2005, 11:54 AM
Mesaj #1022


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



Camata si dobinda "normala" coexista inclusiv si azi ( din pacate ). sad.gif

In alta ordine de idei - in Antichitate nu exista interdictia cu pricina, cei care imprumutau banii erau persoane cit se poate de respectate in societatea ( adesea era vorba de inalti oficiali romani tongue.gif ) si ratele dobinzilor tot spre camata bateau ... wink.gif

Discutia insa e oricum paralela cu subiectul complet. sorry.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 27 May 2005, 12:00 PM
Mesaj #1023


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Moderatorule,
Ce a afost asa deranjant in afirmatia mea?
Mia, te-ai simtit cu musca pe caciula de ai dat raspunsul ala?

[calfa: bdl, pe acest subiect au fost deja destule discutii off topic. In plus, acolo au fost etichetari ale unui participant la discutii.]

Acest topic a fost editat de calfa: 31 May 2005, 07:42 AM


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Maria Luiza
mesaj 28 May 2005, 06:21 AM
Mesaj #1024


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 372
Inscris: 13 February 05
Forumist Nr.: 5.695



QUOTE
Se pare ca cei din Spania vor sa o legalizeze tot in ideea ca fenomenul va putea fi controlat mai usor.


In care caz emigrantele profesioniste vor fi legale sau ilegale ? Cine o sa mai culeaga capsunile in cazul asta pe campiile Spaniei de dimineata pina seara cand din doi trei clienti fetele pot face banul mult mai usor si elegant, cu mai multa placere si mai putin efort. In care caz ajungem la...

QUOTE
Moral/Imoral e una, Legal/Ilegal e altceva. Normal ca exista o legatura intre ele, dar e bine ca punctul comun sa corespunda tuturor cetatenilor, nu doar celor crestini.


Hodoronc tronc ajunseram la..crestini! Pe undeva e interesant ca atunci cand se vorbeste de MORALA se face imediat legatura cu Crestinismul sau alte religii! Oare de ce? Ateii sustin ca moralitatea a aparut inaintea tuturor religiilor!?? In sfarsit, eu as numi cel putin inechitabila dobandirea de venituri pe calea asta a unor persoane care au tupeul sa considere indeletnicirea asta munca ! Daca le punem pe aceeasi treapta cu ceilalti cetateni care se nevoiesc 8 sau mai multe ore pe zi sa realizeze ceva din sudoare fruntii sau a bratelor, nu ne batem joc de insasi ideea de echitate a muncii? Sau poate asta e doar la crestini?!
Cum sa "corespunda" asa ceva tuturor cetatenilor??
Eu inteleg ce vor sa spuna unii dintre voi. Legalizare, adica control mai ferm asupra unui fenomen care s-a raspandit ingrijorator de mult. Dar numai prostitutia s-a raspandit ingrijorator de mult de la revolutie incoace? Exista si ingrijorator de multi drogati, bolnavi de SIDA, homosexuali, hoti de buzunare, criminali, borfasi, copii parasiti, copii si fete vanduti in prostitutie, pensionari cersetori si lista e lunga. Libertatea mult dorita a venit si in Romania in sfarsit!
Legalizarea prostitutiei nu inseamna doar controlul prostituatelor si limitarea activitatii lor doar la bordeluri. Astea sint povesti cu...moshi pe groshi! Control? Ce control? Asta o fi ultima chestie de controlat in Romania ca pe alelate le-am regulat! N-o sa fie control mai mult decat este acum, sau poate crede cineva ca vor instrui niste detasamente speciale de jandarmi sa le urmareasca pe tovarashe daca executa dupa litera legii?!
Ce se vrea de fapt este decriminalizarea aceste "meserii" si aducerea ei in normal. Aici este partea imorala care va ramane vesnic inechitabila si injositoare. Crede cineva ca va fi vreodata normala o situate de genul asta " Buna ziua , ma numesc Ion Popescu, inginer programator iar aici este sotia mea Lili Popescu de meserie curva. Avem doua fete care vor urma exemplu minunat al memei lor ".
Voi astia cu legalizarea sinteti ca in vorba aia " Da-mi Doamne ce n-am avut sa ma mir de ce m-a lovit!" sau poate sa-i vina si romanului mintea la cap macar in ceasul al 12 lea! sad.gif

Acest topic a fost editat de Maria Luiza: 28 May 2005, 06:22 AM


--------------------
Nu trimiteti copii la umplut cu sifoane.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 28 May 2005, 09:00 AM
Mesaj #1025


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (Maria Luiza @ 28 May 2005, 08:21 AM)
Daca le punem pe aceeasi treapta cu ceilalti cetateni care se nevoiesc 8 sau mai multe ore pe zi sa realizeze ceva din sudoare fruntii sau a bratelor, nu ne batem joc de insasi ideea de echitate a muncii?

Vad ca ti-e dor de Ceausescu wink.gif Hai, nu te sfii, recunoaste biggrin.gif
Da' de porcii aia de CEO care stau cocotati in varful scaunului toata ziua si mai atunci cand nu zboara cu avionul si nu fac nimic decat sa gandeasca si sa vorbeasca si castiga milioane de dolari pe an, ce mai zici? Numai echitate nu e... s-a dus tot de rapa de cand a murit Stalin...

Acest topic a fost editat de axel: 28 May 2005, 09:01 AM


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 28 May 2005, 09:34 AM
Mesaj #1026


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



QUOTE (Maria Luiza @ 28 May 2005, 08:21 AM)
Crede cineva ca va fi vreodata normala o situate de genul asta " Buna ziua , ma numesc Ion Popescu, inginer programator iar aici este sotia mea Lili Popescu de meserie curva. Avem doua fete care vor urma exemplu minunat al memei lor ".

eu cred ca e o situatie normala si fireasca...
as schimba doar meseria de inginer cu cea de ofiter


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 28 May 2005, 11:44 AM
Mesaj #1027


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Deci Popescu v-a avea trei curve.....bravo lui!!

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 28 May 2005, 12:00 PM
Mesaj #1028


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



potential, ca daca nu se da legea vor fi declarate casnice


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 28 May 2005, 12:18 PM
Mesaj #1029


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



rofl.gif rofl.gif rofl.gif rofl.gif

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 28 May 2005, 12:40 PM
Mesaj #1030


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



Bula vine la tasu:
- Tata care e diferenta dintre teorie si practica?
Tasu filozof:
- Sa-ti explic.
Cheama nevasta, fiica si soacra.
- Bai nevasta daca un arab ti-ar da o mie de parai te-ai culca cu el ?
- Da barbate ca ne-am pune faianta in baie, am pune parchet pe jos...
- Bai fata tatii daca un arab ti-ar da o mie de parai te-ai culca cu el ?
- Da tata ca mi-as lua blugi si geaca si m-as duce la turci...
- Bai mama soacra daca un arab ti-ar da o mie de parai te-ai culca cu el ?
- Da baiete ca as lua o masina de spalat si vase Zepter...
- Vezi ma Bula noi in teorie avem trei mii de parai dar in practica avem trei curve.


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 30 May 2005, 02:29 AM
Mesaj #1031


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



thumb_yello.gif

Culmea e ca in cazul asta glumele mai salveaza ceva din ridiculitatile care se discuta hh.gif smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 30 May 2005, 07:51 AM
Mesaj #1032


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (toxic @ 30 May 2005, 03:29 AM)
Culmea e ca in cazul asta glumele mai salveaza ceva din ridiculitatile care se discuta hh.gif smile.gif

Glumele si perlele unora care nu le prea au cu romana ... auzi aici ... "ridiculitati". biggrin.gif biggrin.gif

QUOTE

eu cred ca e o situatie normala si fireasca...
as schimba doar meseria de inginer cu cea de ofiter


E fireasca pe naiba - nici tu nu cred ca crezi ce zici. tongue.gif

In zonele unde "conteaza" ( adica na ... lumea buna cica ... wink.gif ) oricum functioneaza mecanisme hiper-puternice de conservare inclusv a "moralitatii" sau na ... aparentelor sociale sau cum i s-or mai zice ... rolleyes.gif
Eventual dume de-astea pot sa prinda la pustanii cu aspiratii de clasa de mijloc contestatara si rebela, sa se dea si ei cocosi la o bere ca ce minti deschise sunt in comparatie cu aia de au bani si putere biggrin.gif ... si cind li se ofera vreo minima ocazie sa treaca de cealalta parte a "baricadei sociale" adoptind in bloc cam tot ce criticau pina atunci. devil.gif

Desi pericolul nu e de fapt aici ... sorry.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 30 May 2005, 08:41 AM
Mesaj #1033


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (Maria Luiza @ 28 May 2005, 07:21 AM)
Crede cineva ca va fi vreodata normala o situate de genul asta " Buna ziua , ma numesc Ion Popescu, inginer programator iar aici este sotia mea Lili Popescu de meserie curva. Avem doua fete care vor urma exemplu minunat al memei lor ".

Situatia asta este normala acolo unde prostitutia s-a legiferat?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 30 May 2005, 10:37 AM
Mesaj #1034


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



Situatia asta nu exista acolo. In primul rand pentru ca majoritatea prestatoarelor nu sunt 'mai curve' decat restul femeilor. De fapt moralistii lui peste nici macar nu s-au obosit sa cerceteze cu atentie cauzele si conjuctura in care o femeie ajunge sa practice meseria. Pentru ei e suficient ca aia e 'curva'. Iar atunci cand constata ca propriile lor rude ajung in situtia asta fac o criza de nervi si se plang ca 'ce-au facut ei de-au fost pedepsiti asa de cel-de-sus'. Penibil.

E cineva pe-aici care poate garanta ca vreuna din fiicele sau nepoatele sale nu va ajunge 'curva' indiferent de educatia pe care o primeste ?

Acest topic a fost editat de Achernar: 30 May 2005, 10:40 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 30 May 2005, 11:22 AM
Mesaj #1035


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (Achernar @ 30 May 2005, 11:37 AM)
De fapt moralistii lui peste nici macar nu s-au obosit sa cerceteze cu atentie cauzele si conjuctura in care o femeie ajunge sa practice meseria.

Eu unul nu cred ca exista o cauza clara si univoca pentru care o gagica ajunge "profesionista". rolleyes.gif

Exista eventual unele cauze care apar mai des - dar na ... sa fie clar ca vorbim despre prostituate si nu despre ... curve ... tongue.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 30 May 2005, 12:07 PM
Mesaj #1036


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



QUOTE (MIA @ 30 May 2005, 05:22 AM)
dar na ... sa fie clar ca vorbim despre prostituate si nu despre ... curve ... tongue.gif

Da,
Asa e, doua lucruri care nu au nimic in comun...... rofl.gif
Mia, toate argumentele tale se bazeaza pe exagerare.....in rest, apa de ploaie....


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 30 May 2005, 12:16 PM
Mesaj #1037


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (bdl @ 30 May 2005, 01:07 PM)
QUOTE (MIA @ 30 May 2005, 05:22 AM)
dar na ... sa fie clar ca vorbim despre prostituate si nu despre ... curve ...  tongue.gif


Asa e, doua lucruri care nu au nimic in comun...... rofl.gif

Nu ca nu au nimic in comun ( asta e o exagerare de-a ta, de care ma acuzi pe mine, dar na ... nu ma mira ) - dar nu se suprapun nici pe departe ca sinonime. tongue.gif

QUOTE

Mia, toate argumentele tale se bazeaza pe exagerare.....in rest, apa de ploaie....


Si ale tale se bazeaza pe atacuri la persoana, misto ieftin, infatuare puerila si reprodus de lozinci captate "din aer" ... harhar.gif

QUOTE

E cineva pe-aici care poate garanta ca vreuna din fiicele sau nepoatele sale nu va ajunge 'curva' indiferent de educatia pe care o primeste ?


Achenar ... ma lesi ? smile.gif
E lucru bine stabilit in psihologie ca la un om comportamentul la un moment dat e determinat doar in parte de educatia primita ... ce naiba vii cu chestii de-astea ieftine ? wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 30 May 2005, 12:29 PM
Mesaj #1038


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Iar te plictisesti si incerci sa gindesti?


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 30 May 2005, 12:43 PM
Mesaj #1039


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (bdl @ 30 May 2005, 01:29 PM)
Iar te plictisesti si incerci sa gindesti?

Macar la mine in momente de-astea nu se aplica celebra fraza a lu' aia de la suciu.org ... tongue.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 30 May 2005, 12:50 PM
Mesaj #1040


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



QUOTE (MIA @ 30 May 2005, 01:16 PM)
Achenar ... ma lesi ? smile.gif
E lucru bine stabilit in psihologie ca la un om comportamentul la un moment dat e determinat doar in parte de educatia primita ... ce naiba vii cu chestii de-astea ieftine ? wink.gif

Daca n-ai alt argument decat 'ma lasi' atunci ...

Pai io ce spuneam ? Educatia nu e suficienta. Tocmai de-aia orice e posibil.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 30 May 2005, 03:34 PM
Mesaj #1041


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (Achernar @ 30 May 2005, 01:50 PM)
QUOTE (MIA @ 30 May 2005, 01:16 PM)
Achenar ... ma lesi ?  smile.gif
E lucru bine stabilit in psihologie ca la un om comportamentul la un moment dat e determinat doar in parte de educatia primita ... ce naiba vii cu chestii de-astea ieftine ?  wink.gif

Daca n-ai alt argument decat 'ma lasi' atunci ...

Pai io ce spuneam ? Educatia nu e suficienta. Tocmai de-aia orice e posibil.

Pai ce argument ( contrar banuiesc ) vrei in momentul in care enunti asa un lucru evident ? tongue.gif

Insa ... asta poate fi mai degraba impins spre un argument impotriva legalizarii prostitutiei - esti de acord, nu ? wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 30 May 2005, 03:38 PM
Mesaj #1042


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Nu. De ce?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Maria Luiza
mesaj 31 May 2005, 03:18 AM
Mesaj #1043


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 372
Inscris: 13 February 05
Forumist Nr.: 5.695



QUOTE
.. sa fie clar ca vorbim despre prostituate si nu despre ... curve ...


Da, dar atunci tre sa dam doua legi, una de protejare a prostituatelor si alta de protejare a curvelor, phiii drace, sa vezi paruiala de muieri!


--------------------
Nu trimiteti copii la umplut cu sifoane.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 31 May 2005, 03:20 AM
Mesaj #1044


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



Nu stiam ca curvele ar fi ilegale.
Scuzati cacofonia biggrin.gif


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 31 May 2005, 03:33 AM
Mesaj #1045


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



QUOTE (Maria Luiza @ 30 May 2005, 09:18 PM)
QUOTE
.. sa fie clar ca vorbim despre prostituate si nu despre ... curve ...


Da, dar atunci tre sa dam doua legi, una de protejare a prostituatelor si alta de protejare a curvelor, phiii drace, sa vezi paruiala de muieri!

Iti inteleg dilema..... wink.gif

Acest topic a fost editat de bdl: 31 May 2005, 03:34 AM


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 1 Jun 2005, 01:51 AM
Mesaj #1046


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



QUOTE (MIA @ 30 May 2005, 09:51 AM)
QUOTE (toxic @ 30 May 2005, 03:29 AM)
Culmea e ca in cazul asta  glumele mai salveaza ceva din ridiculitatile care se discuta  hh.gif  smile.gif

Glumele si perlele unora care nu le prea au cu romana ... auzi aici ... "ridiculitati". biggrin.gif biggrin.gif


RIDICULITÁTE s. v. ridicol.
ridiculitáte s. f., g.-d. art. ridiculităţii
cool.gif



--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 1 Jun 2005, 08:41 AM
Mesaj #1047


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



Ma gandeam sa va rog sa va concentrati pe a va prezenta pozitia fata de subiect. Dar cred ca am facut-o destul pe acest subiect. Ultimele mesaje nu aduc nici un plus discutiei. Am apreciat de la inceput faptul ca majoritatea participantilor la discutii nu insista pe a corecta partenerii de dialog. Cred ca atunci cand se ajunge la asta, de fapt nu prea mai e nimic de spus.

Asadar, voi inchide acest subiect.


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post

30 Pagini V  « < 28 29 30
Closed TopicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 April 2024 - 06:37 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman