HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

30 Pagini V  « < 26 27 28 29 30 >  
Closed TopicStart new topic
> Legalizarea Prostitutiei ! ! !, Intre ETICA,MORALA si NECESITATE
Sunteti PENTRU sau CONTRA legalizarii prostitutiei in Romania?
Sunteti PENTRU sau CONTRA legalizarii prostitutiei in Romania?
PENTRU [ 53 ] ** [67.09%]
CONTRA [ 26 ] ** [32.91%]
Nr. Voturi: 85
  
SORIN
mesaj 14 May 2005, 05:12 PM
Mesaj #946


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Si tu se pare ca esti dus cu pluta rofl.gif rofl.gif rofl.gif rofl.gif

Iar daca si primesti 72 di ficiuore faine ..................................ce zici?? hh.gif hh.gif

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 14 May 2005, 08:42 PM
Mesaj #947


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Fecioare? Ce naiba sa fac cu ele? Si unde mai gasesti tu 72 la un loc?
Nope.....dar 72 de curveturi daaaaa......doua si-un sfert pe zi.....ca sa ma mentin in forma.... spoton.gif


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LINICA
mesaj 15 May 2005, 04:17 PM
Mesaj #948


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 640
Inscris: 6 August 04
Forumist Nr.: 4.202



Buna.
Eu ma refeream la Sex ca organ. Maria a inteles despre ce e vorba.

Dar,daca vorbim de prostitutie, trebuie sa vedem problema per ansamblu: exista executanti/ beneficiari si beneficiari/clienti. Fara unul dintre ei, nu am mai vorbi de prostitutie.
Important este rodul legalizarii acesteia. Ce urmarim?
1. Sa oferim un mediu prielnic femeilor/barbatilor care vor o viata pur sexuala, pentru a evita dramele psihice a persoanelor care cad prada bolii acestora?
De exemplu : o persoana fecioara (baiat/fata), care se indragosteste de un individ (baiat/fata) vanator de sex, sufera cand este parasita pentru ca nevoile instinctive/animalice ale individului sunt atinse/ sau sufera cand se trezeste ca e doar un obiect utilizat pentru placere. Vrem sa evitam aceasta drama psihica, dandu-le celor bolnavi odiectul placerii la un pret direct proportional cu calitatea odiectului?

2. Sa oferim sotilor/ sotiilor care nu sunt impliniti sexual in cadrului casatoriei, un colac de salvare?

Asadar, care este logica legalizarii actului sexual pe bani?
Platim pentru a face dragoste? Cu ce? Platim pentru a face sex? De ce?

Din punctul meu de vedere, daca nu iti poti controla utilitatea organului de reproducere, esti bolnav.
Prin legalizarea prostitutiei, incurajam aceasta boala sau o tratam? Ajutam la denaturarea actului sexual - ca modalitate de implinire a iubirii, sau ajutam la hranirea ideii actului sexual ca placere, oferind inca un drog populatiei?
Sau poate , asa cum am mai mentionat cu alta ocazie, mai oferim si alte locuri de munca sau diversitate in CV- uri?

Eu consider ca problema este in gasirea granitei dintre instinct (concretizat si in act lipsit de funadament emotional, cum foarte bine precizeaza Maria) si utilitate (reproducere, stantarea iubirii intre doua persoane).

Dar cum se va ajunge la legalizarea prostitutiei? Prin Vot? Votam noi locuri de munca? Libertatea la un nou drog, mai mult sau mai putin periculos decat altele? Sau poate votam crearea unor noi spitale in care sa hranim, sau mai rau, sa ajutam la extinderea unor boli psihice?


Cu prietenie,
Linica:)

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 15 May 2005, 04:17 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
bdl
mesaj 15 May 2005, 08:08 PM
Mesaj #949


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Off-topic.

Acest topic a fost editat de Mihai: 15 May 2005, 11:06 PM


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LINICA
mesaj 15 May 2005, 10:58 PM
Mesaj #950


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 640
Inscris: 6 August 04
Forumist Nr.: 4.202



Da, chiar asa. smile.gif)
Pai vezi, e clar ca cei care au nevoie de un bordel sunt bolnavi. Atunci , de ce mai discutam noi aici de etica, morala... chestii de-astea? tongue.gif

Ahh, si vezi ca nu e prea bine sa pui lacrimile la fund. tongue.gif

Noapte buna.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 16 May 2005, 09:35 AM
Mesaj #951


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (LINICA @ 12 May 2005, 03:19 PM)
Acum voi atinge putin partea religioasa : vezi Sodoma si Gomora. Necuratia era principalul pacat pentru care au fost sterse de pe fata pamantului. Este imposibil sa nu legam deciziile pe care le ia un om pentru sine, de spiritual, implicit si de, repet : si de, religios.

Sodoma si Gomora au fost sterse de pe fata pamantului nu pentru ca acolo se practica prostitutia, ci pentru homosexualitatea locuitorilor, conform textului biblic. Conform cercetarilor arheologice, cauza disparitiei Sodomei a fost naturala. Dealtfel, si alte orase antice (ca Sparta, de pilda) nu erau mai putin atinse de "obiceiul grecesc", si asta nu le-a dus la exterminare...

Din punct de vedere religios problema prostitutiei este simpla: nu esti de acord cu ea, nu o practici. Si nici nu apelezi la serviciile profesionistelor/profesionistilor, dupa caz. De ce tii mortis sa impui altora propriile tale norme religioase? Daca tie ti-ar impune altii, de alta religie, normele lor, nu ti-ar conveni... La fel cum nu ti-ar conveni sa traiesti dupa principiile altora care au aceeasi religie cu a ta, dar care o inteleg altfel...

QUOTE
Asadar, daca sustinem legalizarea prostitutiei, ce sustinem? Evolutia speciei umane? Din ce punct de vedere? Moral? Necesar? sau pur si simplu instinctiv - sa nu zic Distractiv?

Nimic din ce ai enumerat mai sus. Prostitutia oricum se intampla, indiferent daca o interzici sau nu. La fel ca in cazul tutunului si alcoolului: indiferent daca le interzici sau nu, oamenii (unii dintre ei, mai exact) vor continua sa bea si sa fumeze. Si atunci este mai util sa reglementezi conditiile in care aceste activitati (pe care majoritatea le considera "rele") pot fi practicate, decat sa le interzici si sa le scapi astfel de sub orice control.

QUOTE
Ce solutie vad eu pentru "M-am prostituat pentru ca nu am avut bani?" : fetele/baietii care fac asta de nevoie, pot gasi un acoperis si o strachina de mancare intr-un loc in care ar putea duce o viata in folosul lor si a societatii.
Fie in casa barbatului/femeii care se va indragosti de ele/ei. Fie in casa parintilor-daca sunt destul de maturi. Fie in scara blocului unde fac curatenie, fie, de ce nu, intr-o manastire.

Sa-mi fie cu iertare, dar cred ca viziunea ta este extrem de naiva.
QUOTE
Pentru "M-am prostituat ca asa am vrut/ din placere", solutia este cooptarea si educarea acestor persoane.

Vrei sa detaliezi? Cine si la ce sa le coopteze pentru aceste persoane? Cine si in ce institutii sa le faca reeducarea? Si cu ce argumente combati "imi place/vreau sa fac asta"?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LINICA
mesaj 16 May 2005, 10:21 AM
Mesaj #952


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 640
Inscris: 6 August 04
Forumist Nr.: 4.202



Asadar, legalizarea prostitutiei ar reprezenta resemnarea societatii umane in fata propriei slabiciuni, nu?



Go to the top of the page
 
+Quote Post
cociuba
mesaj 16 May 2005, 02:02 PM
Mesaj #953


Cavalerul nedesavarsit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.548
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.251



linica chiar nu inteleg vrei sa traiesti intr-o lume imaginara in care nu exista prostitutie , droguri, crime, etc (la prima vedere, dar de fapt ele se intampla in subteran) sau in una reala in care acest fenomen e controlat? hh.gif

Acest topic a fost editat de cociuba: 16 May 2005, 03:16 PM


--------------------

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LINICA
mesaj 16 May 2005, 03:06 PM
Mesaj #954


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 640
Inscris: 6 August 04
Forumist Nr.: 4.202



Depinde cum privesti lucrurile. wink.gif

Daca ai habar de lucruri, ele nu se mai intampla in subteran. Se intampla in subteran cand inchizi ochii la ele. Eu nu inchid ochii in fata acestui fenomen care intr-adevar poate fi controlat.
Imaginarul nu are de-a face cu asta. smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 16 May 2005, 03:14 PM
Mesaj #955


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (LINICA @ 16 May 2005, 04:06 PM)
Eu nu inchid ochii in fata acestui fenomen care intr-adevar poate fi controlat.

Cum poate fi controlat?

Esti draguta sa raspunzi si la intrebarile din finalul postarii mele anterioare?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LINICA
mesaj 16 May 2005, 05:43 PM
Mesaj #956


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 640
Inscris: 6 August 04
Forumist Nr.: 4.202



Fenomenul prostitutiei poate fi controlat printr-o educatie complexa, cu educatori buni.

Astfel, prostitutia nu se va intampla "oricum" , ci doar in afara Legilor. Ceea ce spui, intareste faptul ca prostitutia asa cum e este acum, va dainui in veci - chiar daca se legalizeaza. Si atunci?

( hmm, sau poate daca se lagalizeaza se va numi altfel, ca sa nu se confunde cu prostituarea - ca na, daca esti la bordel esti muncitor/are, nu esti unul/a care se "prosteste" pe strada, nu?)

Persoanele acestea pot fi cooptate de oameni cu inima, oameni care si-ar dedica viata pentru asa ceva. Si iata, am oferi alte locuri de munca asistentilor sociali, sau mai multe cazuri psihologilor/educatorilor.

Pai, cred ca celor care se iubesc nu le face placere sa faca dragoste?De ce trebuie sa te prostituezi ca sa poti face sex? Si de ce nu accentuam latura afectiva a actului? De ce doar pe cea fizica?

Prea multa ingaduinta, prea multe compromisuri, libertatea inteleasa gresit, toate au dus la distrugerea scarii de valori a Omului. sad.gif

+ ca tot ce este moral in lumea asta devine din ce in ce mai mult considerat ca facand parte din latura naiva a omului contemporan.
Vedeti, unde punem granita intre moralitatea si necesitatea prostitutiei (sau legalizarii ei)?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 16 May 2005, 05:55 PM
Mesaj #957


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE (LINICA @ 16 May 2005, 06:43 PM)

Prea multa ingaduinta, prea multe compromisuri, libertatea inteleasa gresit, toate au dus la distrugerea scarii de valori a Omului. sad.gif


Crezi ca acum doua mii de ani (sau cati vrei tu) 'scara de valori' a omului era intreaga? Sau, cu alte cuvinte, crezi ca acum doua mii de ani oamenii erau mai morali ca acum? (eu cred ca oamenii au fost si vor fii la fel de imorali).

In atatea pagini de discutie despre legalizarea prostitutiei, concluzia oarecum generala a fost "Da, pentru protejarea persoanelor care sunt obligate sa se prostitueze."

Faptul ca reglementezi prin lege statutul celor care se prostitueaza nu inseamna neaparat ca indemni populatia la prostitutie, ci inseamna ca asiguri un cadru legal (niste reguli) pentru cei ce aleg de bunavoie sa practice o asa meserie.


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 16 May 2005, 07:30 PM
Mesaj #958


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



retoric... am vazut zilele trecute un reportaj despre prostituate. reportera a intrebat pe una din ele daca ar fi curioasa sa isi schimbe viata si sa faca altceva... tipa a spus ca nici nu se gindeste...


deci fata va fi forever afara din lege... ce sa facem cu ea? ca doar nu omoara pe nimeni (daca nu are bts)



--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LINICA
mesaj 16 May 2005, 07:37 PM
Mesaj #959


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 640
Inscris: 6 August 04
Forumist Nr.: 4.202



"Da, pentru protejarea persoanelor care sunt obligate sa se prostitueze."

Dar care sunt persoanele care sunt obligate sa se prostitueze? Eu chiar nu inteleg. Care ar fi motivele care le obliga sa faca asta?
Daca acestea sunt victimele si acestea trebuie protejate, eu chiar voi investi intr-un "bordeias", cu toate cele necesare traiului.

Uff, oare daca poti sa te duci la bordel sa-ti ineci amarul sau sa te distrezi, sau pur si simplu sa pierzi timpul, asa cum te duci intr-un bar sa faci cam acelasi lucru, unde vom ajunge? Nu va dati seama ca incurajam tinerii, poate chiar sotii la o viata fara un fundament? Actul sexual este chiar aruncat la marginea societatii/denaturat prin lege?
Dar in fine. Am plecat de la a va spune punctul de vedere si am ajuns la contraziceri, ceea ce nu-mi place. Nu am facut din prezenta mea aici o Arta (de a conversa). smile.gif

Imi pare rau. cry.gif
Cred ca ati inteles care e punctul meu de vedere legat de ne-legalizarea prostitutiei si de ce. mwah1.gif
5.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 16 May 2005, 07:44 PM
Mesaj #960


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE (LINICA @ 16 May 2005, 08:37 PM)
"Da, pentru protejarea persoanelor care sunt obligate sa se prostitueze."

Dar care sunt persoanele care sunt obligate sa se prostitueze? Eu chiar nu inteleg. Care ar fi motivele care le obliga sa faca asta?

Nu stiu cine zicea pe aici ca traiesti intr-o lume imaginara rofl.gif .

Sunt persoane care sunt obligate sa se prostitueze. Din pacate. Sunt persoane care sunt rapite, sechestrate si obligate la asa ceva. Si nu numai. Sunt curioasa (sper sa nu te superi, daca vrei nu-mi raspunde) ce varsta ai.

Sunt persoane care sunt vandute, eventual peste hotare, minori obligati sa se prostitueze samd. Groaznic, dar adevarat.

Edit: nu e nici o problema daca ne mai contrazicem. Asa se poarta discutiile, asa aflam si alte pareri, asa aflam ca se mai intampla lucruri pe care noi nu le-am imaginat rolleyes.gif .

Acest topic a fost editat de Felina: 16 May 2005, 07:46 PM


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 16 May 2005, 08:15 PM
Mesaj #961


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Linica
QUOTE
Pai vezi, e clar ca cei care au nevoie de un bordel sunt bolnavi. Atunci , de ce mai discutam noi aici de etica, morala... chestii de-astea?


E clar pt. cine....de unde ai scos ca sunt bolnavi??? hh.gif Deci majoritatea marinarilor sun bolnavi si desigur majoritatea soldatilor in misiune de lung timp........................

N-am chef sa discut de morala....fiecare cu morala lui! Dar prostitutia trebuie legalizata si controlata... in acest fel nu o sa mai fie nevoie sa pui in pericol practicantele acestei meserii si nici clientii!

Fiecare face ce vrea cu ce are intre picioare thumb_yello.gif

Sorin.

ps. de curve fizice nu mi-e scarba ( n-am practicat acest sport niciodata, dar am cunoscut fete care au trecut prin asa ceva )....mi-e scarba doar de curvele mentale! sad.gif


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 16 May 2005, 10:05 PM
Mesaj #962


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



QUOTE (LINICA @ 11 May 2005, 10:08 AM)

Legalizarea ei oare nu este intr-un fel o incurajare a sexului doar ca placere?

Linica,
Vad ca prima data cind ti-am cerut detalii despre citatul asta ai inceput sa explici alte aiureli....
Hai sa fiu mai la obiect: tu faci sex doar pt procreere si atit? In nici un caz ca tu ai avea placerea asta sau partenerul?
Poti sa raspunzi la intrebarea asta?

Acest topic a fost editat de bdl: 16 May 2005, 10:06 PM


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 17 May 2005, 07:08 AM
Mesaj #963


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Linica
QUOTE
Legalizarea ei oare nu este intr-un fel o incurajare a sexului doar ca placere?


Deci sexu trebuie sa fie un calvar???????????? N-am inteles...pe bune hh.gif hh.gif

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LINICA
mesaj 17 May 2005, 08:38 AM
Mesaj #964


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 640
Inscris: 6 August 04
Forumist Nr.: 4.202



In primul rand, bdl cred ca esti off topic. nu te supara daca trec peste. Vei gasi raspuns tot intr-un mesaj postat, daca ai timp. La fel si Sorin. tongue.gif
In al doilea rand, stiu persoane care "au fost obligate" sa se prostitueze - chiar cineva apropiat. Din pacate in cazul lor as folosi cuvantul naiv (dar nu vreau sa fiu in afara subiectului). Ar trebui sa alaturam cuvintelor etic, moral, nesesar si naivitate.
Ufff, marinarii, soldatii = pentru partenerii nostri plecati cu bursa, sotii nostri plecati la munca in alta tara. Pentru ei vrem sa legalizam prostitutia? Pentru cei/cele care "sunt obligati" sa se prostitueze?
Asadar, parerile sunt impartite. Chiar haideti sa vedem. Asa cum am specificat. Problema trenuie vazuta per ansamblu pentru a fi siguri ca nu gresim cand aderam la o cauza. (Si va rog nu mai trunchiati mesajele mele.)
wub.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 17 May 2005, 09:00 AM
Mesaj #965


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (LINICA @ 16 May 2005, 06:43 PM)
Fenomenul prostitutiei poate fi controlat printr-o educatie complexa, cu educatori buni.

Aici vorbim de persoane adulte. O lege a prostitutiei ar trebui sa reglementeze clar ca aceasta activitate se poate practica numai de catre persoane adulte si cu discernamant.
QUOTE
Astfel, prostitutia nu se va intampla "oricum" , ci doar in afara Legilor. Ceea ce spui, intareste faptul ca prostitutia asa cum e este acum, va dainui in veci - chiar daca se legalizeaza. Si atunci?

Activitatea asta pe care o numim "prostitutie" se va intampla indiferent daca exista legi care sa o reglementeze (adica sa precizeze conditiile in care poate fi practicata), legi care sa o interzica sau pur si simplu nici o lege. Asa ca discutia are scopul de a stabili care dintre variante este mai buna. MIA a adus pana acum singurul argument care ar putea fi retinut in favoarea interzicerii prostitutiei: legalizarea ar putea da o sansa traficantilor de carne vie de a-si ascunde afacerile ilegale in spatele unor bordeluri cat se poate de legale. Eu unul nu sunt convins ca argumentul lui inclina definitiv balanta, dar merita discutat...
Deci, ca sa revenim: adeptii legalizarii prostitutiei (unde legalizare inseamna exact precizarea conditiilor in care poate avea loc) cred ca interzicerea ei are mai multe aspecte negative decat reglementarea.
QUOTE
Persoanele acestea pot fi cooptate de oameni cu inima, oameni care si-ar dedica viata pentru asa ceva.

Iti readuc aminte ca vorbim despre adulti care aleg de bun-voie sa se prostitueze. Ce sa le spuna niste "oameni cu inima"? Ca nu-i frumos ce fac?
QUOTE
Pai, cred ca celor care se iubesc nu le face placere sa faca dragoste?De ce trebuie sa te prostituezi ca sa poti face sex? Si de ce nu accentuam latura afectiva a actului? De ce doar pe cea fizica?

Pai nu trebuie sa te prostituezi (ori sa apelezi la prostutuate/gigolo) ca sa faci sex. Nimeni nu te obliga, daca esti impotriva prostitutiei, sa apelezi la asa ceva. Insa daca altii nu iti impartasesc principiile ce vrei sa faci, sa le impui cu forta?
QUOTE
Nu va dati seama ca incurajam tinerii, poate chiar sotii la o viata fara un fundament?

Daca singurul lucru care-l tine pe sotul tau departe de prostituate este legea, inseamna ca exista probleme mari in cuplu... Si solutia trebuie cautata in alta parte, nu in lege.

QUOTE
Daca acestea sunt victimele si acestea trebuie protejate, eu chiar voi investi intr-un "bordeias", cu toate cele necesare traiului.

Din pacate chiar exista (nu ai aflat pana acum?) fiinte obligate de tot felul de traficanti si pesti sa se prostitueze - deci victime, fiinte umane care se prostitueaza impotriva vointei lor. Pe ele nu-i nici moral, nici uman sa le pedepsesti, ci pe cei care le exploateaza. Fie ei "pesti" sau clienti. Sunt de parere ca cineva care utilizeaza serviciile unei prostituate despre care stie ca este exploatata este la fel de vinovat ca si traficantul de carne vie.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 17 May 2005, 11:51 AM
Mesaj #966


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Linica,
De teoreticieni e plina tara... praftica ne omoara.....
Nu sint off topic cu intrebarea aia deloc....e o afirmatie a ta, tu ai sus-o, asa ca normal ar fi ca sa o si aplici .....
Dar asta e o mare problema cu cei religiosi.... la teorii nu-i intrece nimeni....in realitate, oameni sint si ei , ce dracu, hormonii tropaie...... wink.gif


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LINICA
mesaj 17 May 2005, 01:50 PM
Mesaj #967


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 640
Inscris: 6 August 04
Forumist Nr.: 4.202



Pai normal ca vorbim pentru a intelege cum e mai Bine, si sub ce aspect gasim ca e Frumos si Folositor sa acceptam existenta caselor de toleranta.

Asa cum am mai spus, eu cred - si acum ca vad si parerile voastre cred si mai mult - cred ca tot ce se intampla acum, in afara legii, se va intampla oricum. Si traficul cu carne vie, si prostituarea de placere, si acceptarea prestatiilor prostituatilor si altele care au fost discutate. De ce sa mai acceptam inmultirea problemelor in timp? (Omorarea prostituatelor cand vin de la serviciu, din gelozie sau cine stie de ce - asta mi-a trecut prin cap acum - sigur as mai avea si alte idei, cine stie, poate chiar trebuie sa ne gandim la asta hmm.gif ).

Apoi , e normal sa intervina si factorul religios in abordarea acestor probleme. Chiar daca nu recunoastem/ constientizam, toti trecem si prin acest filtru cele spuse.

Si nu vreau sa aveti impresia ca vreau sa va impun punctul meu de vedere asupra legalizarii prostitutiei. nu este asa. Acestea sunt credintele/ideile/ parerile mele, respect credintele/ideile/parerile tuturor. girlchat.gif


Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 17 May 2005, 03:33 PM
Mesaj #968


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Linica
QUOTE
Ufff, marinarii, soldatii = pentru partenerii nostri plecati cu bursa, sotii nostri plecati la munca in alta tara. Pentru ei vrem sa legalizam prostitutia?


Si daca doar pt. ei, atunci tot merita.....sau ai vrea ca sa-si faca nod la organ?? rofl.gif rofl.gif

Si poate asa, cand iti vine barbatu dupa doi ani de la munca in Spania, ai mai putine sanse sa te alegi cu un AID'S!

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 17 May 2005, 03:55 PM
Mesaj #969


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (LINICA @ 17 May 2005, 02:50 PM)
Pai normal ca vorbim pentru a intelege cum e mai Bine, si sub ce aspect gasim ca e Frumos si Folositor sa acceptam existenta caselor de toleranta.

Notiunea de "frumos" este relativa. Ca si cea de "bine". Din punctul meu de vedere, "bine" este ca statul sa nu se amestece in viata sexuala a cetatenilor adulti si cu discernamant, care se implica benevol intr-o relatie. Indiferent daca respectiva relatie presupune sau nu avantaje materiale de o parte sau alta.
Cat despre utilitate, din moment ce spui ca " tot ce se intampla acum, in afara legii, se va intampla oricum", sper ca esti de acord ca ar fi preferabil ca macar o parte a celor care practica prostitutia sa respecte unele reguli, pe care le putem discuta.
QUOTE
Apoi , e normal sa intervina si factorul religios in abordarea acestor probleme.

Repet: religia iti interzice, esti libera sa nu te prostituezi si sa nu apelezi la vreun gigolo. De ce tii sa le impui celor care au alte optiuni religioase ideile tale? Daca ar ajunge majoritare in societate alte idei religioase care ar sustine, dimpotriva, obligativitatea practicarii orgiilor sexuale ce parere ai avea?
Nu ai prefera ca religia majoritatii sa nu-ti impuna tie un model comportamental?


edit: Totusi, ce intelegi tu prin "prostitutie"? Ca poate vorbim despre lucruri diferite...

Acest topic a fost editat de abis: 17 May 2005, 04:08 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 19 May 2005, 10:18 AM
Mesaj #970


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



QUOTE (bdl @ 17 May 2005, 12:51 PM)
in realitate, oameni sint si ei , ce dracu, hormonii tropaie...... wink.gif

De ce nu sînt bordeluri unde să se prostitueze şi bărbaţii? De ce nu sînt în număr aproximativ egal cu cele în care se prostituează femeile?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 19 May 2005, 10:32 AM
Mesaj #971


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Milimetru,
N-au decat sa se faca si de-astea, daca exista cerere suficienta. Oricum prostitutie masculina exista, nu la nivelul celei feminine, dar exista. Ar trebui tratate ambele identic. Doar femeile si barbatii sunt egali in drepturi si obligatii, nu?

Uite, in mod curios (si eronat!) DEX-ul considera ca prostitutia este "fapta (infractionala) comisa de femeia care practica relatii sexuale cu diverse persoane pentru a-si procura mijloacele de existenta". De ce nu scrie acolo "persoana care practica..."?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 19 May 2005, 10:44 AM
Mesaj #972


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Păi da abis, ai dreptate (cam ca de obicei, mon cher smile.gif ) în ceea ce zici, cam la aşa ceva mă gîndeam şi io. Numai că, vezi 'mneata, nu cred că aşa gîndesc şi judecă cei care legiferează, controlează etc fenomenul despre care e vorba. În capul lor doar bărbaţii ar avea nişte nevoi presante. De ce oare? Oare nu denotă asta o mentalitate învechită, de oameni ne-civilizaţi?... wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 19 May 2005, 11:35 AM
Mesaj #973


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Ba da. Aia despre care vorbesti sunt probabil cei care vor ca prostitutia sa fie liberalizata doar pentru a avea ei mai usor acces la serviciile "profesionistelor".

Inca ceva: daca exista "nevoi presante" nimeni nu-i impiedica pe impricinati sa le rezolve cu ajutorul unei colege (sau subordonate...), al unei vecine binevoitoare, al unei necunoscute agatate pe strada sau in bar... E mai greu, dar nu-i imposibil. Indiferent daca prostitutia este reglementata legal sau nu, cei care vor sa insele vor avea oricum ocazia sa o faca. De asta am intrebat-o mai sus pe Linica ce intelege ea prin "prostitutie", pentru ca am avut impresia ca isi imagineaza ca legalizarea nu ar insemna altceva decat acordarea libertatii pentru toti barbatii de a-si insela nevestele in voie... Si ca ei abia asteapta sa se repeada asupra prazii...

Inca ceva curios: daca te uiti in Codul Penal, prin prostitutie se intelege numai fapta acelei persoane care isi procura principalele mijloace de existenta practicand acte sexuale cu diferite persoane (art. 234 Cod Penal, citat de Inorog parca mai inainte). Deci cineva care face sex cu multi parteneri doar pentru placerea proprie ori pentru avantaje materiale care nu reprezinta principalele sale surse de venit (ci, sa zicem, un "bonus", o suplimentare a veniturilor dupa orele de serviciu) nu incalca legea...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 19 May 2005, 11:36 AM
Mesaj #974


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



Tot la dexonline scrie si varianta (putin mai modernizata tongue.gif )
Îndeletnicire practicată, de obicei, de femei, care întreţin relaţii sexuale cu scopul de a-şi câştiga existenţa.


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 19 May 2005, 11:37 AM
Mesaj #975


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Ce te face sa crezi ca prostitutia exista si va exista doar pt "nevoia presanta" a barbatilor?


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 19 May 2005, 11:44 AM
Mesaj #976


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Dincolo de pudibondism, prostitutia a existat, exista si va exista intotdeauna.
Factorii sunt multiplii : de la nevoia de bani pentru a nu muri de foame, violentele si obligarea victimelor, placerea si nevoia cantitativa pe care actul sexual o provoaca la unii semeni ai nostri. Adica un om se satura cu o portie de..."mancare", altii cu cazanul. Si atunci, ce-i de facut ? Decat sa ia barbatul alteia sau femeia altuia, - vezi adulterul -
sa se duca la bordel. Cu firma, condicuta si reprezentanti : specializari pe sexe !

Ata ete !

Acest topic a fost editat de contraste: 19 May 2005, 11:46 AM


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 19 May 2005, 12:51 PM
Mesaj #977


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (contraste @ 19 May 2005, 12:44 PM)
Decat sa ia barbatul alteia sau femeia altuia, - vezi adulterul - sa se duca la bordel.

Ete ciuciu ! tongue.gif

Senzatiile/trairile implicate difera categoric intre cele doua situatii. devil.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 19 May 2005, 01:00 PM
Mesaj #978


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Chiar ma intrebam cand o sa reapari aici! smile.gif Ca pana acum ai fost singurul care si-a argumentat coerent pozitia contra...

Intrebare: de unde stii ca difera chiar atat de mult?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Superunknown
mesaj 19 May 2005, 09:49 PM
Mesaj #979


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 911
Inscris: 15 February 04
Forumist Nr.: 2.236



QUOTE
Ca pana acum ai fost singurul care si-a argumentat coerent pozitia contra...

Eh, abis, ai o memorie cam selectiva... uiti ca mai sint si eu pe-aici... wink.gif Sau vrei sa insinuezi ca argumentele mele n-au fost coerente? Zau asa, credeam ca stii sa pierzi cu elegantza...



--------------------
"Screw you guys, I'm going home" (E. Cartman)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 20 May 2005, 04:36 AM
Mesaj #980


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Super,
Fara suparare, tu nu esti coerent nici cind citesti pretul de pe un produs.... jamie.gif


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post

30 Pagini V  « < 26 27 28 29 30 >
Closed TopicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 16 May 2024 - 11:53 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman